Het ministercomité van de raad Europa van DE GESCHORSTE BESPREKINGEN Mededelingen van Lord ismay De stormvloed van 1 Februari in België Saarbesprekingen in Parijs WEERSVERWACHTING. HOOGWATER MAANDAG 14 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3023. 't Specialistenconflict KOREA Stevenson beschuldigt Eisenhowers regering DE NAVO Europese eenheid belangrijk gegroeid ZON- EN MAANSTANDEN FranLering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 'Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per ZEEUW maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advprtentiepriis: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, heeft Za terdag te Parijs verklaard, dat het werk van de raadgevende vergadering van de raad van Europa van invloed was geweest op de beslissingen van de drie W estelijke mogendheden ten aan dien van een viermogendheden- eonferentie. Bidault zeide dit in een toe spraak tot de gemengde commis sie van de raad van Europa. Hij •naakte bekend, dat de secretaris generaal van de raadgevende vergadering, Leon Marchal, zal deelnemen aan de werkzaamhe den van de interim commissie. De interim commissie is Zaterdag bijeengekomen om plannen voor een bovennationaal politiek ge zagsorgaan voor de zes landen van de kolen- en staalgemeen schap uit te werken. Eerder had Francois de Men- thsn, voorzitter van de raadge vende vergadering, er op aange drongen, dat de raadgevende ver gadering een belangrijke rol zal vervullen bij het coördineren van de buitenlandse politiek van West-Europa. Ook diende er vol gens Menthon een nauwe samen- werking te komen tussen de raad van Europa en het voorgestelde bovennationale politieke gezags orgaan. De Menthon herinnerde aan het door de Nederlandse afgevaardig de jhr mr M. van der Goes van Naters opgestelde plan voor het Saargebied. Dit door de raadge vende vergadering aangenomen plan beoogt onmiddellijke onder handelingen tussen de betrokken landen aan te moedigen. Het plan beveelt aan na afloop van deze di recte onderhandelingen een con ferentie van de betrokken landen, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de uitvoerende organen van de Europese gemeenschap te houden. Vertegenwoordigers van de vergadering van Straatsburg zullen een raadgevende stem op deze conferentie moeten hebben. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Van Zeeland, verklaarde in de gemengde com- misie, dat de zeslandenconferen- tie te 's-Gravenhage over de in stelling van een bovennationaal politiek gezagsorgaan „een onver deeld succes" was geweest. Van Zeeland somde daarna de voornaamste problemen op, die de volgende drie maanden door de Parijse studiecommissie onder voorzitterschap van jhr mr Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer zullen moeten worden opgelost. De ministers hebben zich ook bezig gehouden met een voorstel van de Zweedse minister van bui tenlandse zaken, Unden, voor het ontwerpen van een Europese con ventie voor de vreedzame rege ling van geschillen langs de weg van arbitrage door de raad van Europa. Dit voorstel is door het minis terscomité in studie genomen en zal op de volgende vergadering nader worden besproken. De Franse oud-minister van volksgezondheid, Pierre Schnei- ter, is benoemd tot adviseur voor het probleem der slachtoffers van de Europese overbevolking en een mogelijke emigratie. Dit is de post, die sommige leden van de raad van Europa enige maanden geleden aan prins Bern hard en anderen aan Albert Schweitzer hadden willen aanbieden. Het ministerscomité heeft zich accoord verklaard met de grote lijnen van de Europese politiek zoals de assemblée die in Septem ber aan de ministers heeft aan bevolen. Het heeft daarbij de hoop uitgesproken dat de assem blée zal voortgaan met het debat teren over belangrijke politieke kwesties „om daardoor richting te geven aan de Europese open bare mening". Omtrent Saarkwesties heeft het comité slechts zijn voldoening uitgesproken over de hervatting der bilaterale onderhandelingen tussen Frankrijk en West Duits land, hopend dat deze spoedig tot een voor „alle partijen" (dus ook voor het Saarland zelf) tot aan vaardbare oplossing mogen lei den. Het comité heeft zich blijk baar van alle verdere commen taar over het Saarprobleem en de daarvoor in het rapport-Van der Goes van Naters voorgestelde op lossing willen onthouden, temeer daar Bidault Adenauer Zaterdag avond tot een „bilateraal" diner heeft uitgenodigd, waarbij het vraagstuk van de Saar uitvoerig tussen de twee staatslieden zal worden besproken. De aangenomen aanbeveling aan de ministers van September j.l sprak zich uit voor een vier- mogendhedenconferentie ter be spreking van de kwesties-Duits- land en Oostenrijk en, als een ge schikte garantie aan de Sowjet- Unie, voor collectief veiligheids verdrag van de Ver. Staten, Sow- jet-Unie, Engeland en het voorge stelde Europese bovennationale gezagsorgaan. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerystr. 9 terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent. Naar aanleiding van de moei lijkheden tussen de landelijke specialistenvereniging aange sloten bij de Kon. Ned. Mij tot bevordering der geneeskunst) de Ned. vereniging van specia listen (waarvan de leden uit ge noemde maatschappij zijn getre den) en de organisaties van alge mene ziekenfondsen is de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid, naar het A.N.P. ver neemt, 'voornemens een vijftal vooraanstaande personen uit te nodigen zich op korte termijn 'n oordeel te vormen over deze moeilijkheden en de weg aan te wijzen, waarlangs deze naar hun oordeel tot een oplossing kunnen worden gebracht. De secretaris-generaal van de Navo, lord Ismay, heeft Zondag aan de vóóravond der bijeen komst van de Noordatlantische raad, verklaard dat de Europese eenheid in het afgelopen jaar belangrijk is gegroeid; dat de militaire kracht van de Navo enorm is toegenomen; dat de kwaliteit van de strijdkrachten niet meer te vergelijken is met die van enkele jaren geleden en dat die strijdkrachten nu sterk genoeg zijn om een eventuele aanvaller af te schrikken. Desgevraagd gaf hij echter toe, dat dit nog niet betekende dat de Navo-macht ook al groot ge noeg is, om een eventuele Rus sische invasie van West-Europa ook metterdaad te verhinderen. Sprekende over de vooruitgang van de organisatie in het jaar 1953, zei lord Ismay dat er van de 160 Navo-luchtbases, die óf in aanbouw, óf in voorbereiding zijn, eind December honderd vol komen bruikbaar en twintig ge deeltelijk bruikbaar zullen zijn, hetgeen een verdubbeling bete- kent, vergeleken bij de toestand Adlai Stevenson, de leider vap:van een jaar geleden. Bovendien de democratische party in Amei ï- zaj Navo in geval van oorlog ka, heeft in een toespraak ter ge-, (jg beschikking hebben over een lanronVinul tmn oAn dinor AgJ t PtYlf) Cf legenheid van een diner Zaterdag de regering van Eisenhower er- bijna even groot aantal commer ciële luchthavens, die dan voor van beschuldigd het probleem mUltaire doeleinden kunnen wor. van communisten in de regering verkeerd aan te pakken en toe te staan dat misbruik wordt ge maakt van geheime dossiers. „Als de regering op zoek is, T naar een goede kruistocht", zei £een volgens lord Ismay ook in den gebruikt. Van de 122 projecten op het gebied van televerbindimgen zijn er ongeveer zestig voltooid, het- hij, „zou ik een kruistocht tegen het communisme aanbevelen, zon der echter gebruik te maken van communistische methoden". Hij betoogde dat de clausules in de constitutie betreffende de rechten van het volk in het ge drang komen, historische vrijhe den beknot, roekeloze woorden geuit worden en dat wantrouwen en vrees door het land trekken en partijpolitiek een „vreemd en lelijk" hoofd opsteekt. De veiligheid van geheime dos siers wordt in gevaar gebracht, zo zei Stevenson, „en het spook beeld van een politieke politie macht rijst op. Wij beginnen te lijken op wat wij het meest vre zen". Hij zei, dat terwijl president Eisenhower over eenheid spreekt, „z'n collega's onenigheid zaaien". Terwijl hij vraagt om kalmte, stoken zijn vrienden het vuur van hysterie. Terwijl hij zich beroept op de Amerikaanse traditie dat de beschuldigde het recht heeft geconfronteerd te worden met zijn beschuldigers, zijn leden van zijn partij en regering bezig met beschuldigen, rechtspraak, ver oordeling en bestraffing met een enkel handgebaar. Ik zou alleen maar willen dat president Eisen hower sprak namens de Eisenho wer regering". Stevenson zei dat de vier vrij heden vrijheid van woord en uitdrukking, vrijheid van gods dienst, het vrij zijn van gebrek en vrij zijn van vrees vervangen zijn geworden door de vier vre zen: vrees voor een depressie, vrees voor communisme, vrees voor onszelf en vrees voor de vrijheid zelf. vredestijd een aanzienlijke ver sterking betekent van de Euro pese verbindingen van noordelijk Noorwegen tot Turkije. De Noordatlantische raad heeft de laatste tijd bijzondere aan dacht gewijd aan de problemen van de burgerlijke bevolking in de aangesloten landen, en op dit gebied zijn langzamerhand aan zienlijke vorderingen gemaakt, verklaarde lord Ismay. De rege ringen van de verschillende lan den zijn weliswaar verantwoor delijk voor de maatregelen op dit gebied, maar de Noordatlantische raad werkt hierbij stimulerend, adviserend en coördinerend. De secretaris-generaal deelde voorts mede dat er de laatste tijd meer en nauwer contact tus sen het secretariaat van de Navo en parlementsleden van de veer tien landen-leden tot stand is ge komen. Hij verklaarde echter met nadruk, dat dit niets te maken had met de gedachte van een Navo-parlement, die door sommi gen wel eens is verdedigd. De totstandkoming van de Eu ropese verdedigingsgemeenschap zou, volgens lord Ismay, „een on metelijke versterking" van de Navo betekenen. Bovendien, zo zei hij, was dit ,,het beste, hoewel niet het enige middel" om een Duitse bijdrage in de verdediging van West-Europa te krijgen. Tenslotte deelde hij nog mede dat het internationale secreta riaat van de Navo op het ogen blik 182 man personeel telt, waaronder tien Nederlanders zijn. De militaire stand van zaken. Zondagavond is te Parijs, aan de vóóravond van de bijeenkomst van de Navo-raad, die heden zal beginnen, en drie dagen zal du ren, van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat op de Navo- begroting voor 1954 ongeveer zeven procent, dat is viif milliard dollar, zal worden bezuinigd. Lord Ismay zal in zijn jaarrap port mededelen dat de Navo nu over veertig devisies in eerste linie beschikt. De Navo heeft nu vijf duizend vliegtuigen. Voor '54 zullen het er zes duizend wor den. Het aantal divisies landstrijd krachten zal in 1954 min of meer gelijk blijven, terwijl het aantal reservisten en de luchtmacht zullen worden uitgebreid. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat lord Ismay zal voor stellen in 1954 een bedrag van 65 milliard dollar voor 'militaire uitgaven beschikbaar te stellen. Bij de plannen voor 1956 wordt rekening gehouden met het ter beschikking komen van 12 West- duitse divisies. De agenda. De agenda voor "de bijeenkomst voor de Navo-raad luidt als volgt: 1. Jaarrapporten van lord Ismay over de gemaakte vorderingen. 2. Een beschouwing van de in ternationale toestand, waarbij speciaal aandacht zal worden ge schonken aan de Sowjet-Russi- sche politiek, de Bermuda-ocnfe- rentie en het Duitse-vraagstuk. 3. Het rapport, ingediend door de chefs der strijdkrachten van de Navo-landen, die tesamen een millitaire commissie vormen. 4. Een vergelijking zal worden getrokken tussen de huidige Navo-sterkte en hetgeen volgens de deskundigen bereikt zou moe ten zijn. Rapport over de Bermuda- besprekingen. De drie Westerse ministers van Buitenlandse Zaken. Eden, Fos ter Dulles en Bidault, zullen de Navo-raad verslag uitbrengen over de besprekingen op de Ber muda-eilanden. Zij zullen als hun voornaamste conclusie opnieuw naar voren brengen dat het Kremlin nog steeds streeft naar wereldbe- heersing, al wekt het de indruk dat de tactiek gewijzigd is. De ministers zullen in dit ver band wijzen op de noodzaak om, terwijl gebruik moet worden ge maakt van elke kans voor over eenstemming tussen Oost en West, de opbouw der Westerse militaire kracht voort te zetten. Hierbij zal het punt ter spra ke komen ener eventuele waar borg der Sowjet-Russische veilig heid door het sluiten in de één of andere vorm van een niet-aan- valsverdrag, of door het afleggen ener verklaring door de Wester se mogendheden. De ministers staan voor het feit, dat de Navo thans een top- DEAN BREEKT ONDERHAN DELINGEN MET NOORDE LIJKEN AF. Arthur Dean, de Amerikaanse gedelegeerde bij de besprekingen ter voorbereiding van een poli tieke conferentie over Korea, heeft de besprekingen met de Noordelijken afgebroken, nadat zij de Verenigde Staten hadden beschuldigd van „verraderlijk heid" door in heimelijke ver standhouding met de Zuidko- reaanse regering krijgsgevange nen in Juni vrij te laten. Na een vergadering van 45 minuten zei- de Dean, dat de onderhandelin gen niet hervat zouden worden, tenzij de Noordelijken hun be schuldiging zouden intrekken en om hervatting van de besprekin gen zouden vragen. Dean zeide, dat hij de commu nisten een redelijke tijd zou ge ven om te bedenken wat zij wil len. De beschuldigingen werden ge uit door de Chinese vertegen woordiger Hoeang Hoea. Hij werd op de bijeenkomst van Za terdag steeds onbehoorlijker in zijn uitlatingen en het was dui delijk, aldus Dean, dat de Noor delijken de Verbondenen door grof optreden wilden dwingen de onderhandelingen af te breken. Arthur Dean heeft Zondagoch tend te Seoel op een persconfe rentie verklaard, dat een defini tief besluit zal moeten worden genomen, als de communisten voor het einde van de week (19 December) niet de eerste stap hebben gedaan om te komen tot hervatting der voorbereidende conferentie. Dean zeide dat de communisten naar zijn mening nooit een Ko reaanse vredesconferentie heb ben gewenst en dat hij niet kon punt heeft bereikt bij de herbe wapening zijner leden. Thans doef zich het moeilijke vraagstuk voor om in de komende jaren hetzelfde bewapeningspeil te handhaven, met weinig of geen Amerikaanse hulp. De Navo-landen zijn het er al gemeen over eens, dat niet moet worden toegestaan, dat het ver bond in 1969 - wanneer de le den zich kunnen terugtrekken - wordt ontbonden. Doch zij weten nog niet hoe dit zal worden be werkstelligd. De militaire Navo-deskundigen zijn ervan overtuigd, dat de voor genomen uitbreiding der Ameri kaanse atoom-artillerie op het Europese vaste land van één tot vijf bataljons, die binnenkort zal geschieden, en het vermoedelijk meer ter beschikking der land strijdkrachten komen van atoom wapens, ingrijpende invloed op de voorgenomen strategie en de bewapeningsprogramma's zullen oefenen. Doch het zijn de ministers die moeten bepalen in welke mate het aanwenden van nieuwe wa pens de opbouw der Navo-verde- digingsmacht zal beïnvloeden. Politieke onderwerpen. Van de politieke onderwerpen, die ter sprake zullen komen, wor den genoemd: 1. De Frans-Westduitse onder handelingen over de toekomst van het Saargebied. 2. Het nog niet opgeloste vraag- stuk-Triësj. 3. Indo-Ohina. Verwacht wordt, dat minister Bidault de raad op de hoogte zal brengen van de jongste ontwik kelingen der Franse militaire operaties in Indo-China. begrijpen, waarom zij tijd hadden verspild met voorbereidende be sprekingen. De Noordelijken had den de kwestie der neutrale deel nemers aan de conferentie slechts opgeworpen om verdeeldheid te zaaien tussen de Verenigde Sta ten en het Britse gemenebest. Het is volgens Dean duidelijk, dat de communisten met de poli tieke conferentie tot het voorjaar willen wachten. Zij hadden wel verrast gekeken toen hij de besprekingen afbrak. „Als zij voortzetting der onder handelingen willen, moeten zij dat ons maar laten weten", aldus Dean. De delegaties van China en Noord-China hebben op haar beurt de Amerikanen er van be schuldigd, dat zij de besprekingen willen doen mislukken. Dean zeide, dat de gevange nen, die weigeren naar huis te rug te keren, op 22 Januari hun burgelijke status terug moeten krijgen, onverschillig of er een politieke conferentie is of niet. In de volgende maand zouden zij moeten worden geholpen naar huis terug te gaan. „Op 22 Fe bruari moet de gevangenen-ope ratie voltooid zijn en de neutrale repatriëringscommissie ontbon den", aldus Dean. DE UITWISSELING VAN- BURGERS IN KOREA. Volgens een te Tokio gepubli ceerd officieel communiqué, is de militaire wapenstilstandscom missie in Korea Vrijdag begonnen met de behandeling van de kwes tie der uitwisseling van burgers tussen Noord- en Zuid-Korea. Een speciale gemengde sub commissie heeft haar eerste ver gadering gehouden. Hoewel op vele punten overeenstemming werd bereikt, is de datum van de uitwisseling nog niet besproken. BESCHULDIGING VAN DEAN. De geallieerde onderhandelaar Arthur Dean heeft in een verga- 1 geweigerd de uiteenzettingsbij arbeidskampen in China en Mandsjoerije en duizenden Zuid- koreaanse gevangenen nog niet te hebben vrijgelaten. Dean zei de, deze inlichtingen gekregen te hebben van ontsnapte gevange nen en voegde er aan toe: „Gij loog, toen gij beweerde sedert 6 September alle gevangenen te hebben vrijgelaten". Wat betreft de door de Noor delijken voorgestelde agenda voor de politieke conferentie, maakte Dean bezwaar tegen de zinsnede „en andere aanverwan te kwesties", die naar hij zeide elke deelnemer aan de conferen tie in de gelegenheid zou stellen, alle mogelijke kwesties als „aan verwante kwesties" ter sprake te brengen. RADIO-PJONGJANG OVER DEANS OPTREDEN. In een uitzending van radio- Pjongjang is Zondag verklaard, dat Dean, de Amerikaanse verte genwoordiger op de voorberei dende conferentie te Panmoen- djon „tyranniek" is opgetreden. Zijn handeling (de schorsing van de besprekingen) was volgens de radio bedoeld om internationale spanning te kweken en het berei ken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk te hinderen. DE UITEENZETTINGEN AAN KRIJGSGEVANGENEN. De leider van de communisti sche delegatie naar de militaire bestandscommissie, generaal Lie Sang Tsjo, heeft in een schrijven aan de neutrale repatriërings commissie „resolute actie om de voorziening van afscheiding van gevangenen" uit te voeren ge- eist. Dit zou de communisten in staat stellen de „uiteenzettingen te hervatten", aldus dit schrijven volgens een bericht van het Chi nese persbureau „Nieuw-China". i Zes Amerikaanse krijgsgevan- 1 genen, die door de Noordelijken worden vastgehouden, hebben dering ter voorbereiding van de politieke conferentie over Korea de Noordelijken er van beschul digd, onwettig nog Amerikaanse militairen gevangen te houden in eenkomst van heden, waarop vertegenwoordigers van de V. N zouden hebben aangedrongen op terugkeer naar hun vaderland, bij te wonen. Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, hebben Zater dagavond aan een diner in het Franse ministerie van Buiten landse Zaken te Parijs de Saar- kwestie besproken en volgens 'n uitgegeven communiqué op nieuw vorderingen gemaakt. De regeling die de beide staats- KABINET BEZOCHT Hr. Ms. „DE RUYTER". Een groot aantal leden van het kabinet heeft Zaterdagmorgen 'n bezoek gebracht aan Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Het waren de ministers Drees, Staf, Luns, Beel, Kernkamp, Algera, Witte en Van Thiel. Voorts de staats secretarissen Kranenburg en Moorman, Veldkamp en Van der Berge. Het gezelschap werd door de commandant van de kruiser, kapt. ter zee W. J. Kruysen in z'n kajuit ontvangen en maakte ver volgens in twee groepen een rondgang over het schip, waarbij deskundig personeel voorlichting gaf. Aan een overzicht over de stormvloed van 1 Februari en zijn gevolgen in België, gegeven door de gouverneur van Antwerpen, R. Declerc, ontlenen wij het vol gende: Het Scheldewater in Antwer- pen-stad heeft tijdens de storm een hoogte bereikt van 7,85 m (M.C.I.) d.i. 0,85 m hoger dan de hoogte van de kademuren en 0,55 m hoger dan de hoogste stand van de laatste 50 jaar. Langs de Schelde, de Rupel, de Nete en de Dijle zijn in totaal on geveer 250 bressen in de dijken geslagen, waarvan vier tot zeer belangrijke stroomgaten zijn uit- geschuurd: Pijp Tabak (Zwijn- drecht) 135 m breed en 21 m diep, gerekend t.o.v. de dijkskruin. Be- rendrecht 135 m breed en 25 m diep; Hingene-Wintam 70 m breed en 25 m diep. In de provincie Antwerpen is 10.000 ha grond door het water overspoeld en zijn 6 personen om gekomen Meer dan 6.000 wonin gen zijn geïnundeerd geweest en ongeveer 1700 gezinnen hebben moeten evacueren. Het dijkherstel is voor verre weg het grootste gedeelte van rijkswege uitgevoerd. De dijken worden dit jaar slechts in hun vroegere toestand hersteld. Voor de hoofddijken is deze toestand inmiddels bereikt. De laatste grote dijkbres (Pijp Tabak) is op 27 Juni gedicht. De herstelkosten aan dijken, waterlopen en haven werken en wegen hebben alleen in de provincie Antwerpen rond 460 millioen francs bedragen. In de rijksbegroting was voor her stelkosten een bedrag van 1.400 millioen francs uitgetrokken. De uitgaven als gevolg van de storm vloed zijn achteraf bezien lang niet zo groot geweest als op het eerste moment werd gevreesd. Inzake de particuliere materië le schade zijn nog geen totaal-cij- fers' verstrekt. In drie phasen is tot half Sept. resp. uitgekeerd 9.8, 14.6, en 21.9 millioen francs. Hierbij zijn niet inbegrepen de door het Rode Kruis geschonken giften in natu- ra. Er was voor het nationaal ram penfonds tot half September in totaal rond 50 millioen francs in gezameld. Sprekende over de maatregelen, welke in de toekomst getroffen zullen moeten worden, pleit de gouverneur voor verbetering van het waarschuwingssysteem en voor een nauw overleg met Ne derland inzake de studie, welke nodig is om beide landen, die tot eenzelfde watergebied behoren, een grotere veiligheid te ver schaffen. I.v.m. de studie van de deltacommissie aangaande de mo gelijkheid van afdamming van enige zeegaten, zegt de gouver neur: „De uitvoering van deze wer ken kan het Schelde-regime aan zienlijk beïnvloeden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat door het uitschakelen van sommige stroommondingen het waterpeil in de Schelde zou worden opge dreven met het onvermijdelijke gevolg, dat onze dijken met meer reden nog dan in het verleden, als te laag en te broos zouden dienen gekenmerkt. De aankondiging van de Nederlandse eventuele be doelingen was daarenboven voor de beste verdedigers van de Ant werpse havenbelangen een vol doende gelegenheid om terecht te wijzen op de rol die de Ooster- schelde vervult in het raam van de internationale verhoudingen en om de hoop uit te drukken, dat dat gewettigde verwachtingen on zer handels- en scheepvaartmi- lieux op het bekomen van verbe terde tussenlandse waterverbin dingen met een tegemoetkomen de houding vanwege Nederland zouden worden beantwoord". Evenals dit in Nederland het geval is, staan ook in België ve le polder- en streekbesturen voor het dilemma: handhaven van beheer der dijken tegen grote gel- delijke offers 'of overdracht van het beheer aan de staat met alle bezwaren van een meer centrali serend overheidsbeleid. Waar ver hoging of verzwaring van de dij ken noodzakelijk is gebleken, wordt dit probleem voor de pol derbesturen nog groter. Contact met Nederland wordt ook t.a.v. dit punt door de gouverneur be pleit. lieden zoeken, moet, aldus het communiqué, „de belangen van alle betrokken partijen bevredi gen, geen verbittering tussen Frankrijk en Duitsland nalaten en bijdragen, aan het bereiken van de grote doelen welke de beide landen gemeen hebben, in overeenstemming met hun Euro pese partners en alle vrije lan den". Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen hebben Adenauer en Bidault geen belangrijke vor deringen gemaakt bij hun be sprekingen over de Saar. Zij stelden geen datum voor een nieuwe bijeenkomst vast. Vol gens genoemde kringen zullen de besprekingen worden voortgezet tussen de Duitse autoriteiten te Bonn en de Franse hoge commis saris, André Francois-Poncet. Volgens Franse kringen moet er nog „geweldig veel" worden onderhandeld, alvorens men een oplossing van de Saarkwestie kan bereiken medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering. Veranderlijke bewolking en droog. Matige en nu en dan wij krachtige wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. DINSDAG 15 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 8.21 9.09 Terneuzen 8.56 9.44 Hansweert 9.36 10.24 Walsoorden 9.46 10.34 ZON MAAN op onder op onder Deb. 14 8.41 16.28 12.44 1.01 15 8.42 16.29 13.01 2.25 16 8.43 16.29 13.21 3.51 17 8.43 16.29 13.48 5.18 18 8.44 16.29 14.24 6.43

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1