„Tactische ontspanning Staking in Italië GROTE DALING VAN EERPRIJZEN Berichten geheel over hrans-Britse ongecrond wrijving De Nobelprijs-uitreiking CONCLUSIE VAN BERMUDA WEERSVERWACHTING. Viermogendhedenconfereniie op 4 Januari? DE KWESTIE TRIËST Grindelwald het toerismeoord in het Berner HOOGWATER WEKELIJKSE WERELDSCHOUW VERKLARING VAN LANIEL ZON- EN MAANSTANDEN ZATERDAG 12 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3022. tf De krijgsgevangenen in Korea Bo'nlen bezocht Molotof Zuld-Koreaanse oud-minister gearresteerd Franl.ering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De conferentie op de Bermu da's heeft, naar het uiterlijk te rekenen, een gunstig verloop ge had. Heti valt op, dat in het slot communiqué de eensgezindheid der drie geallieerden naar voren is gebracht in vrij sterke be woordingen, waarbij dan tevens de NATO als basis van deze eens- geaandheid is betrokken. Men mag hierin een deel van het ant woord zien, dat aan Rusland is gegeven op zijn laatste nota ter zake van een conferentie dér vier ministers je Berlijn, en dat het kon moeilijk anders bevesti gend luidt. Men zou in Moskou wel liever 't tegendeel hebben gezien, want men weet z'n eigen positie niet zo heel sterk, en zouden de ge allieerden de uitgestoken hand hebben geweigerd, dan zouden zij gemakkelijk als vredesverstoor- ders te boek kunnen staan. Nu heet het daarentegen, dat zekere ontspanning in de koude oorlog in Europa valt waar te nemen. De „Economist", gezaghebbend tijdschrift in Engeland, waar schuwt echter met nadruk: deze ontspanning is slechts tactisch en verandert niets aan het doel der Sowjet, om te trachten de Europese Defensiegemeenschap te vertragen en uiteindelijk En geland en Amerika te scheiden. Dat de defensiegemeenschap slechts indirect in het slotcom muniqué wordt genoemd, is be grijpelijk met het oog op de in Frankrijk heersende stemming. Zij wordt gezien als een bewust onderdeel van de NATO, die nu voor de moeilijkheid staat, om eigen plannen uit te breiden en zich, gelijk lord Ismay dat heeft uitgedrukt, in te stellen op een economie, die nog een reeks van koude oorlog toelaat. ROND DE FRANSE VERKIEZING. In het Franse parlement heeft de stemming in feite niet over de defensiegemeenschap gelo pen. Zij liep veel meer over de algemene politieke constellatie, waarbij de sociliasten niets meer vrezen, dan het conservatisme van Laniel en Pinay en de zijnen. Het is dus niet zonder belang, wat er uit de stembus van 17 December te Versailles komt, want al heeft de Franse grond wet van 1946 getracht van de president een volkomen kleurloze figuur te maken, Auriol heeft bewezen, dat de zaken practisch toch nog wat anders liggen. Wat Azië betreft, beperkt het slotcommuniqué zich enerzijds tot een soort van aanmoediging aan Frankrijk om tie volharden in de strijd, die thans niet ongunstig voor Fransen en Vietnamezen verloopt, en anderzijds tot de mededeling, dat het tot stand komen der conference over Korea het uiteindelijk doel der geallieerden is. Even moeilijk als het blijkt, tot een wapenstilstand in Indo-China te komen, even moeilijk is het, deze „vredesconferentie" tot stand te brengen. Dean, die te Panmoendjon de geallieerden in de ruimste zin vertegenwoordigt heeft na verwerping van zijn laatste voorstellen, die zoveel mogelijk aan de verlangens tege moet kwamen van de tegenstan ders: Noord-Korea en China, te kennen gegeven, dat hij, indien zij niet binnen redelijke termijn van inzicht veranderen, naar Amerika terugkeert. Wat er dan moet gebeuren, is niet duidelijk, dit te meer, omdat het met de ondervraging der krijgsgevange nen nog minder vlot gaat, dan tevoren. De communisten stui ten bij hun pogingen om deze krijgsgevangenen te bewegen, alsnog naar huis terug te keren, op de al dan niet georganiseerde tegenstand, die echter niet te breken lijkt. McCarthy. De strijd in het geval Dexter White in Amerika heeft deze wending genomen, dat McCar thy (nadat hij èn door Foster Dulles èn door president Eisen hower zeif is afgestraft) eieren voor zijn geld heeft gekozen en nadrukkelijk heeft ontkend, dat hij in 1956 als president zal can- dideren, of dat hij ook maar het presidentieel gezag van thans zou willen ondergraven. Dat heeft enige rust gebracht, al mag men met het oog op de verkie zingen van 1954, die eigenlijk reeds zijn begonnen, niets aan nemen, dat zij lang zal duren. In Engeland is inderdaad een etmaal gestaakt. Men neemt aan, dat zowat 60 van de arbeiders in de metaalindustrie, in de meest omvangrijke zin des woords genomen, de arbeid heeft neergelegd, hetgeen een verlies voor de Engelse export betekent van 12 a 15 millioen pd. Erger is de afzetting van de koning van Boeganda, een deel van het mandaatgebied Oeganda, waar tegen de oppositie een nieuVve tegenstander tegen minister Lyttleton ontketent. Het gaat Engeland niet naar den vleze in zijn overzeese gebieden. Inzake Triëst heten op Bermu da geen beslissingen te zijn ge vallen. Dat kan ook moeilijk anders, omdat de hoofdbelang hebbenden zijn Italië en Joego slavië, die ter conferentie niet aanwezig waren. Beiden hebben nu hun troepen van de grenzen rondom Triëst teruggetrokken, hetgeen reeds dadelijk een kal merende invloed heeft gehad. Men werkt nu aan de voorberei ding van de conferentie van vijf, die zal bijeenkomen, zodra men het over de grondslag ervan is eens geworden. HET OOSTEN. Egypte heeft een onverwachte overwinning behaald bij de ver kiezingen in de Soedan. Alge meen nam men aan, dat z.g. z.g. onafhankelijkheidspartij zou overwinnenzou dan over drie jaar het lot van de Soedan nog onbeslist zijn, dan kon dit zich evenzeer aansluiten bij het ge menebest, als bij Egypte. Nu heeft echter de Union-partij gewonnen, die aansluiting bij Egypte voorstaat, waartoe men dan over drie jaar zou kunnen overgaan. De positie van de Britse gouverneur-generaal, die tot over drie jaar zijn gezag blijft uitoefenen, is niet prettig. En men mag met vrij grote zeker heid aannemen, dat Egypte niet handelbaarder zal worden bij de onderhandelingen over het Suez- kanaal. Perzië en Engeland hebben de diplomatieke betrekkingen her steld. Het was dwaas van Mos- sadecq, om deze te verbreken, want er zijn tal van landen, die voortdurend conflicten hebben en toch hun diplomatieke betrek kingen op normale wijze voorb zetten. Het gevolg is niet uitge bleven: de nationalisten onder Kasjani zijn reeds gaan demon streren. VAN DER MANDERE. Radio Peking heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat de repatrië ringscommissie der Ver. Naties in Korea thans in staat is de ge vangenen, die „uiteenzettingen" hebben aangehoord, te scheiden van hen, die dit niet hebben ge daan. De commissie had de Noor delijken Donderdag zulks mede gedeeld. De laatsten hadden hun teleurstelling geuit over het feit, dav een en ander zo veel tijd had gevergd, waardoor de „uiteen zettingen" 25 dagen onderbroken moesten worden. In een dagbladbericht heeft de Oostduitse waarnemende pre mier, Otto Nuschke, Vrijdag te kennen gegeven, dat het moge lijk zou zijn, dat de Sowjet-Unie instemt met het Westelijke voor stel de viermogendhedenconfe- rentie op 4 Januari te Berlijn te doen aanvangen. Het Westberlijnse anti-commu- Naar in gewoonlijk betrouwba re kringen in Belgrado verluidt, bestuderen de Westelijke mo gendheden thans een Zuid-Sla visch voorstel om Italië zeggen schap over de stad Triëst te ge ven en Zuid-Slavië de souvereini- teit over de zone „B" van het vrije gebied van Triëst, zulks als voor waarde voor een inleidende con ferentie over de kwestie Triëst. Dit voorstel zou de Zuidslavische minister van buitenlandse zaken, Popowitsj, Zondag hebben ge daan aan de Amerikaanse, Brit se en Franse diplomatieke verte genwoordigers in Belgrado. Hij zou de Westelijke voorstellen om Italië de souvereiniteit over de gehele zone „A" te geven vóór met de inleidende conferentie zou worden begonnen, hebben verworpen, aangezien dit zou neerkomen op uitvoering van het BritsAmerikaanse besluit van 8 October. In Londense diplomatieke krin gen is Vrijdag verklaard, dat de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk. naar verwacht wordt, bin nenkort nieuwe stappen zullen ondernemen om te komen tot een vijfmogendhedenconferentie. In het Westen bestudeert men thans middelen om de kloof tussen de Italiaanse en Zuidslavische voor waarden te overbruggen, die, hoe wel nog groot, toch aanzienlijk kleiner is geworden, sedert de drie Westelijke ministers van bui tenlandse zaken zes weken gele den voor het eerst een vijfmo gendhedenconferentie voorstel den, aldus deze zegslieden. nistische inlichtingenbureau „West" verklaarde evenwel, dat het gegevens had verkregen vanuit het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, volgens welke de Russen zullen trachten de conferentie uit te stellen tot begin Februari. Geallieerde woordvoerders te Berlijn waren van mening, dat Otto Nuschke zijn verklaring nauwelijks zou hebben afgelegd zonder goedkeuring van het Oostduitse kabinet, dat op zijn beurt, zijn opdrachten zou ont vangen van de Sowjet-hoge-com- missie. De Westduitse sociaal-democra tische oppositieleider Erich Ol- lenhauer, heeft Vrijdag te Bonn verklaard, dat de Sowjet-Unie waarschijnlijk zou trachten de conferentie korte tijd uit te stel len om de vorming van de nieu we Franse regering af te wach ten. Hij deelde het dagelijks bestuur van zijn partij mede, dat de con ferentie te Berlijn een grote mo gelijkheid bood om een beslissen de stap te doen in de richting van Duitse eenheid en vermindering van internationale spanning. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof. Hij heeft de Sowjet-minister gewe zen op de „belangrijkheid en de ernst" van president Eisenho wers voorstel voor een interna tionaal orgaan voor atoom ener gie, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington bekend gemaakt. 1 De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft bekend gemaakt, dat Bohlen Maandag reeds Molo tof een uittreksel en een voorbe schouwing van de rede had ge geven, daags vóór Eisenhower in de alg. vergadering van de Ver. Naties sprak. Naar verluidt had Molotof toen geen commentaar geleverd. Na Dinsdag zijn afschriften van de rede gezonden aan alle Amerikaanse ambassadeurs in 't buitenland, ook aan Bohlen, met het verzoek deze onder de aan dacht van de regering van het land waar zij verblijven, te bren gen. Grindelwald, waar het konink lijk gezin zijn wintervacantie hoopt door te brengen, ligt in het centrum van het Berner Oberland, ongeveer twintig kilo meter ten zuidoosten van Inter laken. Het dorp is gelegen in het gebied van de zogenaamde „vierduizenders", waarvan de „Er bestaat algehele overeen stemming tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de grote doelen der internationale poli tiek. Ik ben verbaasd over de wijze waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip dat ik op de Bermuda-eilanden de gastvrijheid genoot van de Britse minister president en met hem onder één dak vertoefde, bepaalde aspecten der conferentie heeft gedramati seerd", aldus verklaarde Frank- rijks premier Laniel Vrijdagmid- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. IETS MEER WIND. x keline van de phase-contrast- Zwaar bewolkt met verspreide s Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft te Stockholm de Nobelprijs voor natuurkunde uit gereikt aan prof. dr F. Zernike, hoogleraar te Groningen. Verder reikte de koning de Nobelprijs voor scheikunde uit aan de Duit se prof. Staudingen, die voor geneeskunde aan de Amerikaan Lipmann en de Brit Krebs en die voor literatuur aan mevr. Chur chill die de prijs in naam van haar echtgenoot, de Britse pre mier, sir Winston Churchill, in ontvangst nam. De Zweedse hoogleraar Erik Hulthen van de universiteit van Stockholm gaf een uiteenzetting van het werk van prof. Zernike, dat hij roemde. Prof. Zernike werd de Nobel prijs toegekend voor de ontwik opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Dezelfde of iets lage re temperaturen. ZONDEG 13 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 14 DECEMBER. v.m. n.m. 6.19 6.54 6.54 7.29 7.34 8.09 7.44 8.19 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.17 7.52 8.32 8.42 n.m. 7.58 microscoop. Prof. Zernike verliet hierop t podium om de Nobelprijs van koning Gustaaf Adolf in ont vangst te nemen. De koning onderhield zich enkele minuten met de Nederlandse geleerde, waarna hij de hoogleraar een chèque ten bedrage van 173.000 kronenruim 125.000 gulden), het diploma en de gouden Nobel- medaille overhandigde. Op het ogenblik, dat aan gene raal Marshall de medaille en oor konde werden ter hand ges bid, veroorzaakten twee jongelieden ZON op onder Dec. 12 8.39 16.28 13 8.40 16.28 14 8.41 16.28 MAAN op onder 8.33op de galerij enige opschudding 9-13 door pamfletten uit te strooien, 9-23 vvaarin Marshall van „oorlogs daden" werd beticht. Veront waardigde personen uit het pu bliek werkten de jongelieden de zaal uit. levend verbranden van 100.000 mensen te Hirosjima en Naga saki", en voorts: „Wij proteste ren tegen het misbruiken van de Nobelprijs om het organiseren van oorlog te belonen". Nobelprijswinnaars houden lezingen. De Nobelprijswinnaars prof. dr. F. Zernike, Krebs, Lipmann en Staudinger hebben Vrijdag te Stockholm lezingen gehouden ter gelegenheid van de toeken ning en terhandstelling van de Nobelprijzen. De vier prijswin naars gaven voor een gehoor van Zweedse geleerden een schets van hun proefnemingen en uit vindingen. dag te Parijs na aankomst met de „Canopus". Hij vervolgde: „Te beweren, dat de FransBritse vriendschap thans een crisis doormaakt, is on zin, en ik kan niet zien wie er voordeel bij zou hebben". Laniel, die zeide voornemens te zijn zijn normale politieke werk zaamheden zo spoedig mogelijk na het herstel van zijn ziekte te 'hervatten, wees er ook nog op dat bij het in practisehe vorm gieten van theoretischpolitieke overwegingen, waarover volko men overeenstemming bestaat, ^besprekingen van man tot man worden gehouden om misverstan den door openhartige uiteenzet tingen uit de weg te ruimen". Hij besloot met de worden„Ik moet verklaren dat de Bermuda conferentie, waarop de Franse delegatie volkomen onafhanke lijk en in overeenstemming met de wensen der volksvertegen woordiging, Frankrijks stand punt heeft uiteengezet, voor ons verre van nutteloos is geweest. Ik hoop, dat wij binnen afzienba re tjjd de zegenrijke gevolgen hiervan zullen zien". Hartelijk afscheid van Churchill en Laniel. De Britse premier sir Winston Churchill en zijn Franse collega Joseph Laniel hebben Vrijdag hartelijk afscheid van elkaar ge nomen bij hun terugkeer te Lon den van de conferentie op Ber muda. Deze warme uiting van vriend schap was een opvallend vervolg op berichten over wrijving tussen Britse en Franse staatslieden aan de cónferentietafel. Onder het gejuich van de toe schouwers heeft Churchill, Laniel omhelsd en het toneel was er één van volmaakte hartelijkheid en vriendelijkheid. Zonder hoed en zonder acht te slaan op de kou praatte Chur chill met Laniel aan de deur van de stratocruiser Canopus. Toen, voorzien van een buitenmodel sigaar, nam de Britse premier zijn jas en hoed op en kwam hij de trap af. Laniel wuifde hem na en ging vervolgens naar zijn plaats in het vliegtuig, dat hem naar Parijs terugbracht. Jungfrau (4158 meter hoog), de Monch (4099 m) en de Finster- aarhorn (4274 m) de bekendste zijn. Grindelwald, dat op een hooête van 1034 meter boven de zeespiegel ligt, telt ruim 3000 in woners en is niet alleen één van de meest bekende en bezochte toeristenplaatsen van Zwitser land, maar ook één van de oud ste. Rond het jaar 1800 was Grin delwald als „kurort" reeds ver buiten de Zwitserse grenzen be kend. Het is er zonnig en wat van niet minder belang is, ook practisch altijd vrij van nevel. De bergen ten zuiden van het dorp, zoals de Eiger 3970 m en die ten oosten, zoals de Wetterhorn (3701 m) beschermen het plaats je tegen de gure winden, waar door Grindelwald een mild kli maat heeft met een gemiddelde jaar temperatuur van negen gra den Celsius. Het dorp werd in 1892 geteis terd door een felle brand, die veel schade heeft aangericht. De wederpbouw werd echter in een snel tempo ter hand genomen zodat het zijn naam als toeristen centrum heeft kunnen hand haven. Grindelwald is het uitgangs punt voor de tocht naar Jungrau- joch, die jaarlijks door duizenden wordt gemaakt. De eerste etappe van deze reis gaat per wengem- alpbahn van Grindelwald naar Klein Scheifegg, dat 2064 meter hoog ligt. In Klein Scheifegg be gint de hoogst gelegen spoorbaan van Europa, de Jungfraubahn, die via de stations Eigerglet- scher, EigerWand en Eismeer naar Jungfraujoch op een hoog te van 3454 meter leidt. Het station Jungfraujoch, het hoogste spoorwegstation in Europa, werd in 1912 in gebruik genomen. Het is gedeeltelijk in de rotsen van de Jungrau uitge houwen. In de onmiddellijke na bijheid zijn ijsgrotten en een ijs baan. Men kanzich daar per schaats naar de trein begeven. Niet iedereen kan echter zonder meer per trein naar Jungfrau joch reizen. Voordat de reiziger aan de laatste étappe mag begin nen, moet hij ter plaatse worden onderzocht door een dokter, die toestemming voor de reis moet geven. Een retourtje Interlaken Jungraujoch via Grindelwald kost zonder in achtneming van kortingen, die op vacantiebiljet ten, rondreisbiljetten enz. wordt gegeven, ongeveer 100 per per. soon, Grindelwald heeft voorts nog een bezienswaardigheid, waarop het trots is. Nergens in de Alpen komen de gletschers zo laag langs de berghellingen als daar. zodat het ijs van de laagste uit lopers van de Obere en Untere Grindelwaldgletscher vlak naast de in de lente en zomer zo prach tig bloeiende bergweiden ligt. In Grindelwald wonen niet min der dan 70 berggidsen. Voor ski lopers is het een uitgezocht oord met uitgestrekte besneeuwde hel lingen en tenslotte vindt men er één van de langste bobsleebanen van Zwitserland met een lengte van 4.2 kilometer. Een millioen leden van het Ita liaanse rijkspersoneel zijn Don derdag te middernacht voor 24 uur in staking gegaan om loons verhoging af te dwingen. Op het laatste ogenblik beslo ten ieraren van middelbare scho len, voorlieden bij de spoor wegen, toezicht personeel van an dere staatsdiensten en de leden van de kleine neo-fascistische vakbond niet aan de staking deel te nemen. De regering heeft Donderdag avond maatregelen tegen de 12.13 23.38 In de pamfletten werd gezegd, 12.28 dat Marshall „een beslissende 12.44 1.011 bijdrage heeft geleverd tot het De eieren, die het hele jaar duur zijn geweest, zijn gedurende de laatste weken aanzienlijk in prijs gedaald. De eierhandel, welke met grote voorraden dure eieren zat, heeft daardoor een ge voelige klap gekregen. De ver klaring van deze plotselinge da ling moet voornamelijk worden gezocht in de verminderde ex port, speciaal naar Duitsland. Daarbij komt, dat de eierproduc- tie op het ogenblik wel een derde hoger geschat wordt dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Doordat de eieren zo duur waren, liet de binnenlandse consumptie te wensen 'over. Niet slechts een vergelijking met de prijzen van enkele weken geleden toont een aanzienlijke daling van de prijzen aan, ook een vergelijking met de prijzen van vorig jaar. Het sterkst zijn wel de prijzen der grote eieren teruggelopen. Werd op de Barneveldse markt op 5 November per 100 stuks grote eieren nog ƒ21,40 geno- Vorig jaar werd op 11 Decem ber voor 100 grote eieren 21,40 (thans ƒ15,en voor 100 hen- neneieren ƒ19,40 (thans ƒ12,40) teerd en op 26 November 19,betaald, resp. een verschil van thans was de notering 15,een verschil van 4 cent per ei in ver gelijking met twee weken ge leden en een verschil van 6.4 ct per ei in vergelijking met vijf weken geleden. De prijsdaling van kleine eieren loopt minder in het oog, maar is ook aanzienlijk. Om de juiste grootte van de daling van deze iienneneieren te begrijpen, moet men in aanmerking nemen, dat deze eieren in dit seizoen nog steeds in gewicht toenemen. Maar ook zonder dit zegt het nog wel wat, dat er te Barneveld op 26 November voor 100 hennen- eieren 15,40 en thans 12,40 be taald werd, een verschil van drie cent. 6,4 en 7 cent. De prijs kan ech ter thans ook wat lager zijn, om dat inmiddels de voerprijs niet onbelangrijk is gedaald. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de staatscourant is opgeno men een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 29 Nov. t/m 5 Dec. 1953. Er werden vijf gevallen van kinderverlamming (Gorssel, Am sterdam, Oostvoörne, Breda en Roosendaal-Nispen), 34 gevallen van diphtherie, 5 gevallen van paratyphus b. en in totaal 156 gevalen van roodvonk aange geven. leden van het rijkspersoneel die zich bij de staking zouden aan sluiten, bekend gemaakt. De stakers zouden een dag loon ver spelen en een slechte aanteke ning op hun conduitestaat krij gen. Vrijdag is het spoorwegverkeer vrijwel geheel komen stil te lig gen, doordat meer dan een mil lioen staatsbeambten van diverse politieke overtuiging het werk heeft neergelegd om de loon eisen kracht bij te zetten. Er werd slechts een beperkte dienst onderhouden door leden van vakbonden, welke niet asm de staking deelnemen en door militairen. Voor alle regerings gebouwen te Rome en bij de sta tions in het gehele land stonden politiemannen met machine pistolen. Alleen de hoger geplaatste functionarissen bij de spoorweg- administratie waren op hun werk verschenen. In de voornaamste Italiaanse stations zaten buitenlandse toe risten mistroostig op hun kof fers. Andere waren gestrand in treinen, die bij het ingang van de staking op doodspoor waren ge zet. De regering organiseerde met behulp van autobussen en vracht auto's van het leger en van par ticulieren diensten tussen de voornaamste steden. De lucht- verbindingen tussen Rome en de belangrijkste plaatsen in het noorden en het zuiden werden uitgebreid. Ook zijn vrijwel alle PTT-be- ambten niet op hun werk ver schenen. Het intercommunale telefoonverkeer lag stil en de post werd niet bezorgd. Regeringskringen zijn van oor deel, dat de staking, voor zover het de communisten betreft, niet alleen een economisch doel heeft. Slechts uit Milaan is een inci dent gemeld. Daar werden 12 posters aangehouden. De communistische leiders heb ben bekendgemaakt, dat de sta king van Vrijdag het begin van een campagne tegen het rege ringsbeleid is. Volgens chris.-de- mocratische leiders betrof het hier echter een alleenstaande protestactie. De communistische vakvereni ging heeft Vrijdag de andere vakverenigingen voorgesteld vóór 21 December een staking van landarbeiders te organise ren, als de regering niet de eisen voor hogere gezins- en werkloos heidstoelagen inwilligt. De voormalige Zuidkoreaanse minister van binnenlandse zaken Tsjin Hoen Sjik is aangehouden, omdat hij van een communisti sche spion een bedrag van onge veer 7000 gulden zou hebben ont vangen. Deze spion zou de regeringsge zinde hoofdredacteur Tsjoeng Koek Eoen zijn geweest, die vo rige week wegens spionnage" ter dood werd veroordeeld. Oud-minister Tsjin wordt alge meen beschouwd als een aanhan ger van de voormalige eerste minister Lie Boem Soek, die on- middelijk r.adat hij was terugge keerd van een wereldreis uit de liberale partij van president Rhee werd gestoten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1