VERBETERING GEVRAAGD CHINEZENWIJK RADIO? c; Werkgelegenheidspolitiek Drie Eilandenplan Nationale Kerstprijsvraag „voor het kind'1 Radio-Moskou over Bermuda Het Wat brengt de 7 [VEEDE BLAD Donderdag 10 December 1953 9e Jaargang No. 3020 Verlenging van de leerplichtwet Modernisering van de arbeidswet Amsterdams bedrijfsleven gedupeerd Bezuiniging op defensiegebied Noordkoreaans protest de Ver. Naties bij communisme Zuid-Afrika in Jozefa Siankiewicz werkt nog Post voor president Eisenhower Amerikaanse Opperrechter in Duitsland geschorst Reacties op Eisenhowers rede Zuid-Tirol Zwitserse minister van financiën afgetreden India en de krijgsgevangenen in U» Song I DE VRIJE ZEEUW De mening, dat een verlenging van de leerplicht noodzakelijk is, of dat er althans een verplichting moet komen tot verdere intellec tuele onJwikkeling, heeft bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, een gewillig oor gevonden. De minis ter is bereid, mits nieuwe maat regelen ter verbetering van het huidige onderwijsstelsel getrof fen worden, enige nieuwe rege lingen bekend te maken, om het peil van het gemiddelde onder wijs te verhogen. Dat hierbij het grote tekort aan schoolruimte een grote invloed uitoefent, erkent de minister volmondig, maar het staat vast, dat de achterstand bij de scho lenbouw in 1954 belangrijk ver kleind zal worden en dat in de daarop volgende jaren het tekort geheel teniet zal worden gedaan. Een van de belangrijkste punten hierbij is, dat het onderwijs, wat betreft de lichamelijke opvoe ding zeer snel Verbeterd zal wor. den, daar bij de bouw van nieuwe scholen speciaal met dit onder wijs rekening te houden. Tevens heeft de minister op dracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de geringe be langstelling bij de onderwijzers voor het behalen van een akte, om ook hierin verbetering te brengen. Ten behoeve van de hoogleraren en lectoren kan eer daags een ontwerp worden ver wacht ter wijziging van het be zoldigingsbesluit, waarbij ook 'n nieuwe rang voor het onderwij zend personeel zal worden inge steld. Om aan het grote onderwijzers tekort tegemoet te komen en de animo voor het onderwijsvak te stimuleren, heeft de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, medegedeeld, dat in de volgende jaren meer vrijstelling van de eerste oefening voor militaire dienstplicht zullen worden ver- MEER VRIJHEID. In het verslag van het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid is de gedachte geopperd tot een algemene herziening van de arbeidswet van '19. De strek king hiervan is, om op de eerste plaats te komen tot een werk tijdenregeling voor die soorten van arbeid, waarvoor nog geen werktijden vaststonden. Verder wil men de arbeidswet van 1919 vereenvoudigen tot een meer overzichtelijk geheel komen en slechts afwijkingen hierop toe laten, waar dit nu eenmaal nood zakelijk is. Hierbij wil men voor het be drijfsleven de mogelijkheid open laten, zelf zijn werktijden maar behoeven te regelen. Ten aan zien van de gezondheidszorg acht men het noodzakelijk om in de bedrijven wettelijke bepalin gen dienaangaande in het leven te roepen, om aldus de gezond heid en het leven van de arbeider nog meer te verzekeren. ZO SNEL MOGELIJK IJ-TUNNELS. Het bedrijfsleven in Amster dam is ernstig gedupeerd door de bestaande IJ-oeververbindin- gen. In een rapport, opgesteld in samenwerking met het Neder landse verkeersinstituut, komt men tot de conclusie, dat het be drijfsleven in Amsterdam alleen door het wachten bij de ponten een schade heeft geleden van 725.000 gulden over het jaar 1953. Dit bedrag zal door de toe name van het verkeer in 1954 meer dan anderhalf millioen gul den bedragen en voor 1960 is dit bedrag gesteld op bijna dertien millioen gulden. Men zou genoodzaakt zijn bij een verkeerstoename van 25 6 uur bij de pont te wachten. Dit zijn onhoudbare toestanden en in het rapport wordt er op aange drongen om de IJ-tunnels, waar voor de plannen reeds geprojec teerd zijn, zo snel mogelijk te bouwen. In afwachting hiervan moet de gemeente Amsterdam maat regelen treffen, om het pontver- keer nog intensiever te maken dan het nu reeds is, om de scha de voor het bedrijfsleven zo mi niem mogelijk te hou'den. IN 1957 VIJF DIVISIES? Bij de behandeling van de be groting van het ministerie van oorlog en marine heeft ir Staf bekend gemaakt, dat in NATO- verband een plan is opgesteld, waarin Nederland in 1957 de be schikking zou hebben over een parate divisie en 4 divisies, die in drie dagen gevechtsklaar kunnen zijn. Veel tegenstand ondervond dit plan in de Tweede Kamer, om dat men van mening was, dat de inspanningen, die dit grootse plan ongetwijfeld zullen vragen, voor het Nederlandse volk te groot zullen zijn. Ir Staf verklaarde echter, dat dit plan mogelijk is door de Amerikaanse militaire hulpver lening, die naar alle waarschijn lijkheid zal worden voortgezet. De kosten hieraan verbonden, zullen 10 lager zijn, vergele ken met het lopende militaire plan, toch zal er nog jaarlijks 'n bedrag mee gemoeid zijn van 1350 millioen gulden, wat ons echter niet mag weerhouden, de naam van Nederland in NATO- verband hoog te houden. Naar het officiële Sowjet-pers- bureau „Tass" heeft medegedeeld heeft de Noordkoreaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, ge neraal Nam 111, Dinsdag een pro test ingediend bij de Verenigde Naties tegen de debatten over beschuldiging van wreedheden, door Noordkoreaanse troepen be dreven tegen krijgsgevangen mi litairen van de Ver. Naties. Sedert de indiening in de Unie van Zuid-Afrika van de wet ter beteugeling van het communis me. In 1950 zijn in totaal 516 per sonen op de lijst van communis ten geplaatst. Hiervan zijn 207 blanken, 50 kleurlingen, 43 Azia ten en 216 naturellen. Dertig van hen zijn vakbondleiders, die voor hun functie moesten bedanken. Voor dat iemand op de lijst wordt geplaatst, krijgt hij schrif telijk bericht en -hij wordt in de gelegenheid gesteld om zich te verweren. Bovendien kan hij zich nog tot de rechtbanken wenden, wan neer hij van oordeel is ten on rechte op de lijst geplaatst te zijn. De maatregelen tegen de communisten dateren van 1920, aldus deelt men mede. In een persbericht uit War- schauw wordt gezegd dat Jozefa Stankiewicz, die in het Poolse dorp Maistkow Stary pas haar 134ste verjaardag heeft gevierd, nog werkt. „Toen mijn derde man stierf", moet zij gezegd hebben, „kon ik niet goed opnieuw trouwen. Ik vond dat ik geen jongen beneden de honderd kon nemen en ande ren waren er niet". Haar broer Wladyslaw moet 150 geworden zijn. De minister van Financiën heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord doen toekomen over het cntwerp van wet tot wijziging vain hoofdstuk XIV der rijksbegroting voor het dienst jaar 1953 (werkgelegenheidspoli tiek). In dit in Februari 1953 bij de Tweede Kamer ingediende ont werp was ƒ50 millioen aange vraagd boven het reeds toege stane bedrag van ƒ40 millioen voor kosten werkgelegenheidspo litiek. Aan de memorie van antwoord is het volgende ontleend: Gelijk reeds eerder is medege deeld heeft de regering na de watersnoodramp besloten van het op artikel 2 (kosten werkgelegen heidspolitiek) van hoofdstuk XIV der rijksbegroting 1953 (onvoor ziene uitgaven) aangevraagde be drag voorshands 20 millioen te blokkeren met de bedoeling dit bedrag slechts dan uit te geven, indien het verloop der werkloos heidscijfers daartoe aanleiding mocht geven. Zou de regering deze post met 20 millioen ver minderd hebben, dan zou zij, bij' een onverhoopt optredende stij ging der werkloosheid, onvol doende middelen ter beschikking gehad hebben om onverwijld te kunnen ingrijpen. Blijven deze gelden onbesteed en dit staat thans vrijwel vast dan worden zij niet in reserve gehouden voor volgende jaren. De regering heeft reeds een- en andermaal verklaard, dat de be vordering van de normale werk gelegenheid door haar als pri mair wordt gezien. Het scheppen van werkgelegenheid door het tot uitvoering brengen van een extra-hoeveelheid openbare wer ken werd door de regering eind 1952 noodzakelijk geacht. Op dat moment bestond een relatief hoge werkloosheid onder de arbeiders, die geschikt waren om, met be hulp van deze werken te worden te werk gesteld. De mening, dat behalve 50 millioen na de ramp nog een 20 millioen is of zal wor den uitgegeven, is onjuist. De mening, dat de werken, waarom het hier gaat, zijn uitge geven in een tijd, waarin reeds van een gunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt kon worden gesproken, is niet juist. HR. MS. JOHAN MAURITS VAN NASSAU OP 23 DEC. TE CURACAO. De marinevoorlichtingsdienst te Willemstad deelt mede, dat Hr. Ms. Johan Maurits van Nas sau, die dienst heeft gedaan in de Koreaanse wateren en thans op de thuisreis is, de dag vóór Kerst mis Willemstad op Curasao zal aanlopen. Naar de assistent perschef van het Witte Huis heeft mede gedeeld, zijn er 17.629 tele grammen en een nog niet geteld aantal brieven aangekomen na de oproep, op Donderdag j.l. door senator MacCarthy tot het Ame rikaanse volk gericht, om presi dent Eisenhower te vragen de Amerikaanse hulp te beëindigen voor die bondgenoten die met communistisch-China handeldrij ven. Hij deelde voorts mede, dat, hij meende te weten, nog 1.700 telegrammen op bezorging wacht ten. De telegrammen waren in zulk een tempo binnengekomen, dat het onmogelijk was geweest hen te scheiden in die telegrammen, die vóór het voorstel van McCar thy zijn en die het standpunt van de president delen. De opperrechter van het hof van appèl der Amerikaanse hoge commissie in West-Duitsland, Wililam Clark, heeft meegedeeld, dat hij „wegens insubordinatie" voor het ministerie van Buiten landse Zaken te Washington is geschorst en dat hij order heeft gekregen, zich per eerste gelegenheid naar de V. S. te begeven. Clark zeide, dat hij zich niet aan de instructie zal storen en zijn functie zal blijven vervullen. Zoals bekend weigert Clark zich neer te leggen bij het besluit van het „State Department" om zijn dienstverband met bezuinigings maatregelen, niet te verlengen, Hij is van oordeel, dat hij uit hoofde van zijn functie alleen te PLANNEN VOOB 01 WESTELIJKE f SLUIT iNO Noord IOAM MET VEALCN-1 GING VH KANAAL I OOSTELIJKE SLUITING Zuid Bcvtland Middrlbura Goct •LOKMAL iv A 1 INPOLDERING Srtrxjwt AFDAMMING 1871 noord v Walcheren AHAH AN riFjwz-z t In deze kaart geven wij een overzicht van het z.g. Drie Eilandenplan. Naar de mogelijk heid van de uitvoering van dit maken heeft met het ministerie - plan wordt een onderzoek in ge- van justitie. jsteld in opdracht van deminister De „vereniging van Ameri kaanse geleerden" heeft haar warme instemming betuigd met de toespraak welke president Eisenhower Dinsdag tot de alge mene vergadering der V. N. ge richt heeft. „Het indrukwekkende betoog van de president", zo verklaarde de voorzitter van de vereniging, David Hill, „geeft aan alle vre delievende mensen in de gehele wereld nieuwe hoop, doordat hun de mogelijkheid is aangetoond om de geweldige atoomkracht in plaats van voor de oorlog voor verhoging van het welvaartspeil van de mens aan te wenden". Buitenl. Zaken, Casey, noemde de rede „afschuwwekkend", doch een waarheidsgetrouw beeld van wat de wereld te wachten staat, als geen regeling voor het vraag stuk der kern-energie wordt ge vonden. „Waar luiden de klokken?". Op deze vraag moet men een ant woord geven, wanneer men mee doet aan de nationale Kerstprijs vraag „Voor het kind". Op Don derdag 17 en op Maandag 21 Dec. des 's avonds van 7.45 tot 8.00 u. zullen vijf carillons en klokken in Nederland hun stem via de radio laten horen en het is aan de luisteraars te bepalen, in wel ke stad of plaats deze klokken zich bevinden. Degene, die wil meedoen, koopt een deelnemers kaart voor de som van 1, waaraan een zakje met kinder postzegels is gehecht ter waarde van 1,—. De deelnemerskaarten, waarop vier afbeeldingen staan van de torens waarin de deelnemende carillons zich bevinden en waar onder de beginletters van de plaats van herkomst staan, zijn verkrijgbaar bij de kinderzegel- stands op de postkantoren, bij wijkverpleegsters van de ver schillende kruisverenigingen, ter wijl verder tal van organisaties zullen proberen deze kaarten te verkopen. De oplossingen moeten op de deelnemerskaart worden ingevuld, die vóór 25 December ongefrankeerd kan worden toege zonden aan de stichting „Voor het kind", Emmastraat 38 te Am sterdam, waar deze kaarten ook verkrijgbaar zijn. Aan de prijsvraag zijn voor de inzenders zelf géén prijzen ver bonden. Er zijn elf prijzen, één van 10.000, één van 4000 en 2000, twee van 1000 en zes van 500. Eegin Januari worden bij loting elf inzenders van een goede op lossing aangewezen. Deze win naars mogen een keus doen uit de honderden kindertehuizen, die voorkomen op de verdelingslij st en zelf de op hun naam gevallen prijs gaan uitreiken aan de door hen gekozen instellingen. De uit slag wordt in Januari van het volgend jaar via de radio en de pers bekend gemaakt. De Zwitserse minister van Financiën, Max Weber, is afgetreden, nadat een voorstel tot herziening van het financiële stelsel bij een volksstemming was afgewezen. Weber, de enige socialist in de federale raad, was in 1951 geko zen tot hoofd van de financiën en douane. Naar verluidt, zullen de socialisten nu afzien van hun zetel in de raad en in de oppositie gaan. De socialistische partij was de enige grote groep, die de voorgestelde voorziening volko men steunde. Het voorstel werd bij een gehouden volksstemming met 487.364 tegen 353.962 stem men verworpen. Men is vooral bekant tegen de constitutionele handhaving van de directie fede rale belastingen, die sedert ver scheidene jaren worden geheven. Minister Weber had daarentegen voorgesteld, het huidige over gangsstelsel, dat tot het einde van het volgendë jaar duurt, met twaalf jaar te verlengen. De meerderheid van het volk wenst echter een fundamentele herzie ning van het stelsel. Luitenant-generaal K. S. Thi- maja, voorzitter van de neutrale repatriëringscommissie, heeft te Pandmoendjon verklaard, dat beide partijen in Ko rea het lot van de niet-gerepa- trieerde krijgsgevangenen moe ten bepalen, indien een conferen tie over Korea niet tegen 22 Januari bijeen zou zijn. Volgens de wapenstilstands overeenkomst zouden niet-gere- patrieerden tegen die datum vrijgelaten moeten worden. In dien zowel de V. N. als de Noor delijken tegen die tijd het niet eens zouden kunnen worden, zou, naar generaal Thimaja ver wachtte, de regering van India beslissen wat haar te doen staat Radio-Moskou welke de goed keuring van het antwoord op de Sowjet-nota van 26 November door de Westelijke mogendheden op Bermuda meldt, verklaart dat deze „bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Za ken zal bespoedigen. „Het communiqué laat het me ningsverschil tussen de deelne mers aan de conferentie door schemeren dat voorkomt uit de positie van Frankrijk ten opzich te van de z.g. Europese denfen- siegemeenschap", aldus de radio. Radio-Moskou verklaarde, dat in het communiqué van Bermuda het voornemen der Westelijke mogendheden tot uiting komt om „de agressieve politiek van het Noord-Atlantische pact, d.w.z. de In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door VEEGENS—LATORF. 160) E. (Nadruk verboden). Mevrouw Yang met haar kin deren zat daar ook en toen zij Elsie zag riep zij haar toe: „O, ik heb al naar je uit gekeken. Waar heb je gezeten? Kom hier bij mij zitten." Van dat ogenblik af wilde me vrouw Yang Elsie niet meer laten gaan en Tom en zijn fami lie keken toe van uit de zaal. Tom zag, dat Elsie blij was bij mevrouw Yang te zijn. Zij kenden en herkenden ver schillende mensen op het podium. Zij kenden en herkenden ver schillende mensen op het podium. Plotseling zagen zij Sing Toy met een Amerikaan. „Wie is dat?" vroeg Loy. „Dat is Sandy Bull. Yiko's chef." Meer zei Tom niet. Hij had niet tegen de familie durven zeggen wat hij gezien had. Hij was niet helemaal zeker geweest, maar nu was hij het wel. „Yiko's huwelijk; gaat vandaag of morgen kapot!" was zijn enige commentaar. Op het podium vroeg Elsie aan mevrouw Yang: „U blijft tor»h met de kinderen voor de optocht niet?" „Natuurlijk". „O, dat is heerlijk," zei Elsie. „Wij gaan onze lantaarns halen tegen etenstijd en om zeven uur komen wij bij elkaar bij het Meer der Volken. Er is vuurwerk en 'n verlichte fontein, die 's avonds erg mooi moet zijn. En er zal een leeuwendans zijn. „Wat doe jij?" „Ik heb niets anders te doen dan in de lantaarnoptocht mee te lopen, en ik speel piano bij het volkslied." „Ik wist niet eens dat je piano speelde," zei mevrouw Yang. „Het is ook niet veel bijzon ders. Ik heb zo lang niet kunnen studeren. Er is geen piano in de school." „Waarom blijf je daar toch wo nen?" vroeg mevrouw Yang. „Is het 's avonds niet erg eenzaam in dat gebouw?" „Ik ben daar in het begin ko men wonen omdat zij mij die ka mer gratis hebben afgestaan. Het is zo moeilijk om een kamer te vinden, en de huurprijzen zijn hoog en ik wil graag sparen." Elsie je weet toch, dat je mijn pleegdochter bent?" Elsie glimlachte gelukkig en zei: „Ja." politiek van de koude oorlog, voort te zetten". Het communiqué is in „uiterst vage bewoordingen gesteld en is in strijd met de feiten", daar men aldus de radio, niet van een ver langen naar internationale ont spanning kan spreken, indien de politiek van het Atlantisch pact, „dat juist de internationale span ning teweeg brengt" wordt voort gezet. Uit niets blijkt, aldus radio- Moskou dat de oorlog in Indo- China, een factor van spanning, beëindigd zal worden. Voorts wordt gesproken over de „meningsverschillen, die de V. S. en Engeland op de confe rentie gescheiden hebben gehou den". Er rende een goochelaar rond met een stapel van twintig bor den op zijn hoofd. Hij vloog tien passen naar de ene kant, draaide zich onverwacht om en vloog weer terug. Het was tegelijker tijd grappig en buitengewoon knap, en iedereen applaudisseer de en lachte. „Elsie, waarom kom je niet bij mij wonen?" „O, dat zou ik nooit durven." „Ik zou dit niet aan de eerste de beste aanbieden, maar jij bent mijn pleegkind. Wij hebben een logeerkamer, en wij hebben een piano." „Ik kan geen huur betalen." „Ik verhuur geen kamers, El sie. Waarom zou ik het je aan bieden als ik het niet werkelijk prettig vond. En ik kook zo lek ker!" Elsie keek mevrouw Yang aan, inwendig overgelukkig, en nam het aanbod aan op voorwaarde, dat zijn een handje in de huis houding mee mocht helpen en iets voor haar maaltijden beta len. „Wat zal mijn moeder u dank baar zijn als zij het hoord! Ik heb haar over u geschreven." Waar hebben die twee het zo druk over? vroeg Tom zich in de zaal af. Toen de voorstelling afgelopen was, kwam Elsie naar beneden en vertelde Tom van mevrouw Yangs aanbod. „Ben ik geen bof- ferd?" zei zij. Zij gingen naar het podium toe en praatten met mevrouw Yang. „Tom, wees maar niet bang," zei mevrouw Yang met een glim lach. „Ik heb thuis alleen maar Sprkers van de conservatieve volkspartij en de socialistische partij hebben Dinsdag, tijdens een debat in de Oostenrijkse na tionale raad (Tweede Kamer) over de buitenlandse politiek 'n oplossing van het vraagstuk Zuid-Tirol „in Europese geest" geëist. De socialistische afge vaardigde Ernst Korefs eiste een plebisciet om de Zuid-Tirolers 'n kans te geven, uit te maken of hun provincie weer bij Oosten rijk zou moeten komen of bij Italië zou moeten blijven behoren. KRANTENSTAKING IN NEW-YORK GEëINDIGD. Leiders der vakbonden en de directies van zes grote New-York- se bladen hebben Dinsdag een voorstel van de federale bemid delaar aanvaard tot beëindiging van de staking van vierhonderd fotoclicheerders, welke elf dagen heeft geduurd. De clicheerders besloten met 198 tegen 77 stemmen een voor stel van de regeringsbemiddelaar te aanvaarden, dat voorziet in een globale loonsverhoging van 3.75 dollar per week, met het voorbehoud, dat een commissie van onderzoek zal uitmaken, of de verhoging voldoende is. De kranten zouden Woensdag weer verschijnen. dochters. Ik neem je Elsie niet af." Maar van dat ogenblik af werd Elsie van het gezin weggetrok ken. Flora besloot vroeg met Loy naar huis te gaan. Terwijl Tom naar Billy Rose's waterballet zat te kijken vroeg hij zich voortdu rend af wat er zou gebeuren als Elsie in de bovenstad ging wo nen. Maar hij bedacht, dat zij haar werk in de Chinezenwijk had en dat hij haar nog bijna iedere dag zou kunnen zien. Om half acht in de avond ver gat iedereen zijn zorgen. Het re- genboogkleurige fonteinspel in het Meer der Volken was begon nen, waarbij meer dan duizend Chinese mannen en vrouwen zich hadden verzameld, allen met een lantaarn in de hand. Tom vond Elsie weer terug bij de reusachti ge nationale vlag. Vooraan liep een muziekcorps, dat het Chinese volkslied speelde. De vrouwen en meisjes stonden om de vlag heen en zetten zich in beweging. Een Chinese vrouw met een diepe altstem zong „Cheelai", 'n mars lied met een sterk rythme. Man nen, vrouwen en kinderen ver hieven hun stemmen en liepen op de maat van de krijgshaftige mu - ziek. Er was nog nooit zo iets in de geschiedenis van de Chinezen- wijk voorgekomen, dit marcheren en samen zingen op de maat van oorlogsmuziek, dit ontwakende bewustzijn van een natie, dat uit de oorlog geboren was. De vro lijke leeuwendansers vormden de achterhoede. van Verkeer en Waterstaat. Het is de bedoeling het water tussen Noord- en Zuid-Betveland en Wal cheren geheel in te polderen. Op deze manier zal een belangrijke landaanwinning worden verkre gen, terwijl bovendien het ver keer op de Zeeuwse eilanden aanmerkelijk zal worden ver sneld. Gezien het feit, dat een gedeelte van de droogvallende gronden niet speciaal voor land bouwdoeleinden geschikt zal zijn, bestaat tevens de mogelijkheid een vliegveld te projecteren. In 1948 werd ten Zuiden van de spoorwegdam, die in 1871 werd gesloten, reeds een deel van het Sloe ingepolderd. Het Drie Eilandenplan zal los staan van de plannen tot afsluiting van de zeegaten. (Wordt vervolgd). DE LAGE WATERSTAND EN DE RIJNSCHEEPVAART. In kringen, die nauw betrokken zijn bij de Rijnvaart, schijnt men thans wat optimistischer ge stemd te zijn ten aanzien van de waterstand. Het ergste leed zal nu wel geleden zijn, zegt men. Aan de andere kant ontkomt men niet aan de indruk, dat som mige verladers er genoeg van krijgen nog langer de laagwater- toeslag te betalen. Hoe het ook zij, hier en daar is te Rotterdam order gegeven de grotere Rijn schepen weer geheel te beladen en eventueel tijdelijk op te leggen o.a. in de Waalhaven totdat de situatie weer zo is, dat er normaal gevaren kan worden. VRIJDAG 11 DEC. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Concertgebouwork. 10.30 Morgendienst; 11.00 Om roeporkest; 11.35 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 KIok- gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amuse ments muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Kamerorkest; 15.10 Voordracht; 15.30 Cello en piano; 16.00 Causerie; 16.15 Vo caal ensemble; 16.35 Strijkkwin tet; 17.10 Metropole-orkest; 17.45 Friese uitzending; 18.00 Gram.; 18.15 Geestelijke liederen; 18.30 Gram.; 18.35 Mozartvleugel en viool; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege- ringsuitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Ra dio Pilharm. ork.; 21.50 Causerie; 22.10 Promenade orkest; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; oio Sym'; 7'30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.: 9.00 Gymast.; 9.10 Gram.; Schoolradio; 10.00 Causerie; Morgenwijding; 10.20 Voor kleuters; 10.40 Klein koor; Radiofeuilleton11.20 Gram. 12.00 Piano en orgel; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.3; Sport en prognose; 12.48 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. c gram.; 13.20 Metropole orkest, 14.00 Kookpraatje; 14.20 Viool', sello en piano; 14.50 Voordracht; 15.10 Blokfluiters; 15.30 Musette- orkest; 16.00 Gram.; 16.30 Cause rie; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Nws; 18.15 Gevar. muziek; 18.45 Hoorspel, 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Vrou wenkoor; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht en muziek; 20.30 „Benelux-cau- serie; 20.40 Causerie; 21.00 Voor de jeugd; 21.35 Gevar. muziek; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Rhythm, muziek; 22.40 Causerie 22.45 Avondwijding; 23.00 23.15 Gram. 9.40 10.05 de 11.00 of Nws; BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkest conc.; 12.30 Weerberichten; Nieuws; 13.15 Orgelspel; Schoolradio; 15.30 Gram.; Orkestconcert; 17.00 Nws; Lichte muziek; 18.00 Gram.; Causerie; 18.20 Vlaamse beiaard muziek; 8.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.0( Vlaamse muziek; 20.15 Orkest concert; 22.00 Nieuws; 22.15 ternationale radio-universiteit 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. 13.00 14.00 16.30 17.10 18.10 In-

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5