Binnenlands Nieuws TUwtoüog :E-— BICMtMg Het proces tegen Foead Serag e! Din Het offer van Svitjold a Een maand voorwaardelijk geëist tegen politieman Verdacht van knoeierijen met loterijclubgelden ft Onderzoek naar twee Franse koopvaardijschepen WINTERSPORTVACANTIE VAN KONINKLIJKE FAMILIE AGENDA Terrorisme en anti-terrorisme in Frans Marokko Hei proefbedrijf voor nieuwe vlasbewerking ie IJzendijke NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES I I I COUPON Technische gebreken hebben de exploHatie belemmerd Er heerst een verborgen angst Het Saarvraagstuk Vraaggesprek met Laniel Bombardementen Kenya in van Steunverlening aan de tyrannie ex-koning Faroek, corruptie, omkoperij, machtsmisbruik en plichtsverwaarlozing BJILLI 111 iU grn AU UW maag het £«a?pü». r::fztfar0ePn ^c'ARPAN^^aSn 8000 kg hooi van Marken naar Zeeland s9 7 I „Voor het knoeien met de door hem beheerde kas van zijn loterij- club is deze 32-jarige man gezien zijn schorsing en vermoedelijk ontslag uit de dienst der Amster damse politie al zwaar gestraft. In aanmerking genomen het gun stige rapport van de Prot.-Chris telijke reclasseringsvereniging en het ter zitting ontbreken van zijn vroeger getoond bebouw zou ik een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar willen vorderen in de hoop, dat verdachte zich niet langer met loterij zal inlaten, maar voortaan zijn gezin als het beste lot uit de loterij zal beschouwen". Dat waren niet de laatste woor den door de officier van justitie, mr W. J. Kolkert, uitgesproken over het geval van P. van H., dat gisteren door de rechtbank van Amsterdam is behandeld. Want na de pleitrede werd het duel tus sen officier en raadsman in re en dupliek voortgezet. Het geval van de 8-hoofdige lo terijclub van politiebureau Admi raal de Ruyterweg (die slechts een 20ste lot bleek te bezitten van het nummer 3623 520ste staatsloterij waarop de 4e Sep tember een prijs groot ƒ15000 was gevallen in plaats van het kwart lot, dat de penningmeester had verklaard te hebben aange schaft) kwam nl. gisteren anders voor het voetlicht dan het bij de rechter-c'ommissaris was gere construeerd. Verdachte had verklaard het kwart lot „niet te hebben kunnen aanschaffen", omdat hij het kas geld waarop in goed vertrouwen al sinds 1949 geen controle werd geoefend grotendeels had ge bruikt voor het aanschaffen, in Mei, van een tuinhuisje, meenden president en officier. „Verkeerd geïnterpreteerd", wierp verdachte, gesteund door zijn raadsman tegen: omdat alle kwartloten uitverkocht waren ge weest. Het kopen van loten, al dus de laatste lezing verder, was Van H. eerst door het hoofd ge gaan en toen hij er te laat - op uit ging had hij desgevraagd zijn collega's al op de mouw ge speld, twee kwartloten en één twintigste voor de club in huis te hebben. Hij noemde de nummers, en op één daarvan (als kwart lot opgegeven) geloofden de leden op 4 September 3187,50 te hebben gewonnen. De verdediger, tot getuige Van N.: „De kans op een niet is toch altijd het grootst. Hoe duurder uw lot des te groter het verlies. Door het kopen van een goedkoop lot bent u niet benadeeld. De trek king bracht u teleurstelling maar geen ongeluk, want een kwart lot zou waarschijnlijk niet het ge lukkige nummer zijn geweest". Daarover dachten de getuigen anders en de club had gemeend schadevergoeding te moeten vor deren. Zulk een civiele vordering wegens „onstoffelijke schade" Voor de aflossing van KOREA-vrijwilligers, die één jaar in KOREA hebben gediend, bestaat wederom de gelegenheid zich aan te melden vpor dienstneming bij en uitzending naar het achtte zowel de officier als de raadsman juridisch onhoudbaar en ook weinig redelijk. De clubleden hadden jarenlang een gulden per maand betaald en „eigen geld" in de kas gelaten, opdat steeds zoveel mogelijk lo ten in een volgende loterij zouden kunnen worden aangekocht. Meestal moest daar tenminste een kwart lot bij zijn. Van H. gaf toe, 40 gulden aan een zomerhuisje te hebben be steed, zodat er zich in zijn kas nog maar 12 gulden bevond, toen hij op 9 September 1953 werd ge arresteerd. Maar, aldus zijn le zing, had men hem gelegenheid gegeven, dan zou hij de aanzuive ring te allen tijde hebben kunnen fourneren. Huishoud- en loterij- kas had hij niet principieel ge scheiden gehouden. De officier vond het zich toe eigenen van 60 ergerlijk, vooral voor een man van verdachte'» po sitie. Op-het ogenblik van demas qué, aldus de officier, had ver dachte geen geld voor aanzuive ring: hij vroeg een week respijt (dit werd door verdachte be twist). Verdachte had misbruik van zijn positie gemaakt. De verdediger, mr J. W. van Gelder, verklaarde, dat Van H. in huis altijd over 200 beschikte en noemde de naar voren gekomen opvatting over verduistering na ief. Verdachte had geen kwartlo ten kunnen bemachtigen, maar er evenmin toe kunnen besluiten zijn eerste leugen (dat de loten al waren aangeschaft) toe te geven. Pleiter concludeerde tot vrij spraak of terugverwijzing naar de instructie voor een 'onderzoek naar verdachte's financiële posi tie. De rechtbank zal op 23 Decern ber vonnis wijzen. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzen ding in aanmerking. Reeds afgewezen candida ten komen niet in aanmer king. In verband met een over compleet aan onderofficie ren en korporaals, is de aanneming van deze cate gorieën voorlopig stopgezet. De bezoldiging is gelijk aan die van het beroepsperso- neel der Koninklijke Land macht, vermeerderd met 35 °/o voor ongehuwden en met 70 voor gehuwden. Voor elke maand verblijf in KOREA wordt bovendien 100,uitgekeerd, alsmede zulks voor de duur van de wapenstilstand 4, voor elke dag dat men in KOREA normaal dienst verricht. Overgang in beroepsdienst blijft, na terugkeer uit KO REA, voorshands mogelijk. Aanmelding dient monde ling of schriftelijk te ge schieden bij het Aanmel dingsbureau KOREA, Nieu we Frederikkazerne, van Alkemadelaan, Geb. E 5, Kamer 9, 's-Gravenhage. tel. 18.50.70, toestel 1589. Verzoeke mij de brochure „Mannen van Stavast" te sturen: NAAM: ADRES: PLAATS: Aanvraag richten tot Aanmeldings bureau Korea, Nieuwe Frederik kazerne, Van Alkemadelaan, 's-Gra venhage. BD 113 Naar „Le Monde" meldt, heeft de Franse raad van de republiek een commissie van onderzoek in gesteld naar de technische gebre ken, die de exploitatie van de 2 nieuwste schepen der Franse koopvaardij belemmerd hebben. Het gaat om de „Flandre" en de „Antilles", die voor de transatlan tische vaart bestemd waren. Het onderzoek zal geheim zijn, maar de uitkomst ervan zal worden ge publiceerd. De gebreken van de „Flandre" traden reeds op de eerste reis, na het vertrek uit Le Havre op 23 Juli 1952 aan de dag. In de haven van New York aangekomen, De koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Konin gin en de 4 prinsessen maken de reis per trein en zullen waar schijnlijk op 28 December aan komen. Prins Bernhard, die, als bekend, zich moet onthouden van beoefening van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari in Nederland terug keren om zijn werkzaamheden te hervatten. De plaats Grindelwald, eigen lijk Gydisdorf, is de hoofdplaats van het gelijknamige dal in het Berner Oberland. De plaats in 1037 meter hoog gelegen en be hoort tot het kanton Bern. Grin delwald is een belangrijk cen- kreeg het schip te kampen met de gevolgen van een kortsluiting in het electrisch net aan boord. Men kon o.a. niet eens de sirenegroet van de Queen Mary beantwoord den. Op de na vertraging aange vangen terugreis traden opnieuw technische storingen, o.a. in de stroomleidingen, op. Bij de bouw van de „Antilies", een zusterschip van de „Flandre"; heeft men wel met de minder prettige ervaringen, met laatst genoemde opgedaan, rekening gehouden. Maar in November j.l. kreeg ook dit schip toen het van Le Havre op weg was naar Enge land, met pech te kampen. Twee electrische motoren, waarbij fou ten in de isolering waren gecon stateerd. had men reeds vervan gen. Midden in het Kanaal echter trad olieverlies op, zodat beslo ten werd naar Le Havre terug te keren. HEDEN TERNEUZEN: Bethel, 7 uur: Spreker Ds. Van Leeuwen. AXEL: Aanvang 11 u.: Jaar markt. DE FRANSE DELEGATIE IN FRANKRIJK TERUG. De Franse delegatie naar de Bermuda-conferentie is Woens dag, met uitzondering van pre mier Laniel, per vliegtuig te Pa rijs teruggekeerd. Laniel blijft nog korte tijd op de Bermuda eilanden, om verder van zijn ziekte te herstellen. Volgens het Franse blad „Fran ce Soir" heerst in de inheemse wijken van Rabat, Fez en Casa blanca een verborgen angst, angst voor de nationalistische Istiklal, angst voor de politie en angst voor een mysterieus anti- terrorisme. Het sedert twee maanden toe genomen aantal aanslagen in Ma rokko, door de politie toegeschre- AGENT VAN INDONESISCH BLAUWVRIESVEEM TE CHE RIBON DOOR ARBEIDERS AANGEVALLEN. Enige tientallen havenarbei ders in Cheribon hebben een agent van het Indonesisch blauw- ivriesveem, de heer J. van der Worp, aangevallen. De heer v. d. W. werd zwaar gewond, aldus meldt de correspondent van Ane- ta te Cheribon. De aanval geschiedde, omdat de arbeiders ontevreden waren wegens het niet-inwilligen van hun eis tot ontslag van twee op zichters, die ervan beschuldigd werden met de lonen van de ar beiders geknoeid te hebben. Naar aanleiding van het inci dent zijn 32 arbeiders, waaronder bedoelde twee opzichters door de politie aangehouden. Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buiten landse Zaken Bidault zullen Vrij dag of Zaterdag a.s. ter gelegen heid van de bijeenkomst te Parijs van het ministerscomité van de raad van Europa, van gedachten wisselen over het Saarvraag stuk. Noch van Franse, noch van Westduitse zijde Verwacht men hiervan veel vorderingen in de richting van een oplossing. ven aan een organisatie die „De zwarte hand" wordt genoemd, heeft, naar in goedingelichte kringen wordt verklaard, tot doel de Mohammedaanse bevolking vrees aan te jagen, die in meer derheid, niet actief genoeg de na tionalisten zou steunen. De laatste dagen zijn uit Rabat, Sale en Fez vier personen die de Istiklal steunen, verdwenen. Het Arabische blad „Al Widad" vraagt zich naar aanleiding van deze geheimzinnige verdwijning af, of hier soms een anti-terroris tische organisatie „Witte hand" aan het werk is om nationalis tisch gezinde terroristen te tonen, dat men niet weerloos is. Men houdt echter rekening met de mo gelijkheid, dat die vier vermisten zijn ondergedoken om ondervra ging door de politie te ontgaan of mogelijk uit vrees voor een „wit te hand" De Franse premier, Laniel, heeft in een vraaggesprek met 'n correspondent van het blad „Au- rore" op Bermuda verklaard, dat er een nauwe en blijvende samen werking tussen het Europese le ger en Engeland en Amerika zal zijn. „In het communiqué van de Bermuda-conferentie wordt on derstreept, dat de E.V.G. een in tegrerend deel van de Atlantische gemeenschap is", aldus de eerste- minister. Sprekende over zijn ziekte deel de hij mede, dat minister Bidault voor en na elke bespreking met hem van gedachten had gewis seld, zodat wij samen het Franse standpunt bepaalden. Laniel be treurde het evenwel, dat hij niet zoveel contact met Churchill en Eisenhower had kunnen hebben, als hij gewenst had. trum voor het toeristenverkeer in het Berner Oberland. Het telt 2916, grotendeels Duits spreken de inwoners. Door zijn beschut te ligging heeft het dorp een mild klimaat. De gemiddelde jaartemperatuur bedraagt 9 gr. Celsius. Het dorp is een der belangrijkste wintersportplaat sen. Met Interlaken is het door de electrische Berner-Oberland- spoorweg verbonden en met Lau- terbrunnen over de kleine Schei- degg (2064 meter) door een elec trische tandradspoor („Wengern- alpbahn"). Van de kleine Scheidegg loopt een electrische tandradspoorweg, de „Jungfraubahn", naar het Jungfraujoch. Dit is het hoogst gelegen bergspoor in Europa. Een Kikoejoe-vrouw heeft de politie te Njeri Woensdag ver teld, dat een grote bom, die bij haar was ingeslagen in het Aber- dare bos, twaalf van de dertien mannen, met wie zij zich verbor gen had, heeft gedood. De bombardementen op verbo den gebieden in Kenia, met het doel de kern van Mau-Mau terro risten en benden, die zich daar verbergen uiteen te slaan, is door het hoofdkwartier van generaal Erskine op 18 November j.l. aan gekondigd. KLEINE BRAND BIJ K.N.S.M. TE AMSTERDAM. In het keldergedeelte van een K.N.S.M.-kantoorgebouw aan de Surinamekade te Amsterdam is een kleine brand ontstaan, waar bij veel rook werd ontwikkeld, dat de te hulp geroepen brand weer zich aanvankelijk nauwe lijks toegang kon verschaffen en middenbrand seinde ofschoon er eigenlijk geen middenbrand gaande was ten einde zich van de nodige versterking te verze keren. Bij het blussingswerk onder leiding van commandant Doets werd van zes zuurstofapparaten gebruik gemaakt. Voor het Ivuur zelf was één straal van de mo torspuit voldoende. De bron van het kwaad was een hoeveelheid poetslappen in een kast met werkkleding die tengevolge van broeiing waren gaan gloeien. Behalve aan de kle dingkast die geheel uitbrandde werd geen schade van betekenis aangericht. AUTODIEF TE WATER. Bij de politie te Rotterdam heeft zich gisternacht de druip natte 22-jarige G. J. de V. uit Am sterdam aangemeld. Hij vertelde Dinsdagavond op Katendrecht een auto weggenomen te hebben. Nadat hij ermee naar Utrecht ge toerd was kwam hij op de terug weg in Bleiswijk terecht, waar hij van de weg in het water raakte. Met moeite kon hij uit de auto klauteren. Een automobilist nam hem mee paar Rotterdam De auto was van een Amsterdams huurbedrijf. De V. is in bewaring gesteld ALS DE DRANK IS IN DE MAN (EN IN DE VROUW) Gisternacht kregen een 20-jari ge matroos van de koninklijke marine en een 42-jarige vrouw, die beiden aldus de politie onder de invloed van sterke drank verkeerden, ruzie in de Ldnnaeusstraat. Het tweetal was nogal luidruchtig, zodat een agent van politie de matroos ge lastte naar huis te gaan. De ma troos weigerde en nam een zeer dreigende houding aan. Dit gaf de agent aanleiding zijn argu menten kracht bij te zetten met behulp van zijn gummistok. De matroos bleef zich verzetten en gaf een tweede agent, die inmid dels assistentie was komen ver lenen, enige schoppen. De eerste agent heeft hierop de matroos nog een paar klappen met de gummistok gegeven, waardoor de man 'n bloedende wonde aan het hoofd kreeg. Hij is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De vrouw, die zich tijdens de vechtpartij op beledigende wijze over de politie had uitgelaten, is aangehouden en ingesloten. AANHOUDING IN VERBAND MET VERDACHT ZIEKTE GEVAL. Bij de Haagse politie zijn me dedelingen binnengekomen, dat in een perceel aan de Comelis Speelmanstraat een 32-jarige vrouw onder verdachte omstan digheden ziek zou liggen. De politie begaf zich onmiddel lijk naar het aangeduide perceel, waar zij een vrouw in bewustelo ze toestand aantrof. De vrouw is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. In verband met de ze zaak is een 49-jarige man aan gehouden, die in hetzelfde per ceel woonachtig is. Het onder zoek is in volle gang. oat worden, nis en U na werk met aa kwelt met vo9orVgoeWd 'en 0011 >nde° eetlust. Vraag Uw De millionnair en voormalige wafdistische minister Foead Se rag el Din heeft Woensdag voor 't revolutionnaire tribunaal ver klaard, niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, o.a. steunverleging aan de „tyrannie" van ex-koning Faroek. Hij wordt verder beschuldigd van corruptie, omkoperij, machtsmisbruik en plichtsverwaarlozing. Serag el Din is minister van Binnenlandse Zaken en Financiën geweest in de regering onder Moestaf a Nahas, die na de „zwarte Zaterdag" van Januari 1952 toen zich ernstige ongeregeldheden in Cairo voor gedaan hebben werd ontsla gen. Volgens de verdediger van Serag el Din, zijn voormalige mede-minister Hassan, had de Britse ambassade in Februari 1952 een nota aan de toenmalige Egyptische eerste minister, Ali Maher, gezonden, waarin zou zijn verzocht Serag el Din „en twee anderen" voor het gerecht te da gen voor hun aandeel in de Brits- MAAG -CACHETS Egyptische crisis over het Suez- kanaal.'Deze crisis bereikte haar hoogtepunt in wanordelijkheden te Cairo („de zwarte Zaterdag") en de val van het Wafdistische kabinet. Hassan verzocht om overlegging van deze nota. Op een vraag van de president van het hof antwooordde Hassan, dat hij een van de „twee ande ren" was. De verdediger zeide er trots op te zijn en een onder scheiding te verdienen. Een slaapwandelaar heeft de vorige nacht een ongelukkige val gemaakt, toen hij de deur uitstapte. Hij bevond zich n.l. in een met grote snelheid rijdende trein. Hij is naar een ziekenhuis in Haze- brouck (N.-Frankrijk) vervoerd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal omstreeks Mei 1955 het vermoedelijk in Delft te stichten proefbedrijf voor de nieuwe vlasbewerking in gebruik worden genomen. Dit heeft dr H. J. Selling, verbonden aan het ve zelinstituut T.N.O. te Delft me degedeeld tijdens een lezing over de nieuwe vlasvezelbereiding te IJzendijke voor de R.K.-Zeeuws- Vlaamse Vlassersbond gehouden. Het eiland Marken heeft Dins dagmiddag en Woensdagmorgen alle gedachten rond St. Nicolaas- en Kerstfeesten opzij gezet en heeft zich gewijd aan een bezig heid, die men anders alleen aan treft in de zomermaanden. Het was namelijk hooitijd op dit voor zovele vreemdelingen bezochte eiland. Vletten, hoog opgestapeld met hooi voeren door de polder sloten naar de dijk bij de haven. Daar werd het hooi met draag stokken over de dijk gedragen. Een schouwspel, dat sterk doet denken aan de kaasdragers van Alkmaar. Ruim 8000 kg hooi werd op deze wijze naar het grote schip in de haven van Marken gebracht. De boot voer vervolgens naar Edam, waar het hooi werd geperst en voor doorlevering naar de ge adopteerde gemeente Ellewouts- dijk in orde werd gemaakt. 27. Slechts een ondeel baar ogenblik staat Eric als aan de grond genageld en in die éne seconde is het, alsof ieder détail van het afschuwelijk gebeuren dat zich in de verte afspeelt, voor altijd in zijn geheugen wordt gegrift. Van de rotsen ren nen kleine poppetjes op het schip af en be stormen het van alle kanten. Velen van hen zijn reeds aan boord. Zijn eigen mannen, die op het vaartuig zijn achtergebleven, bieden wanho pig tegenstand, doch zij zijn wei nig talrijk. „Terug! Rennen! Wij zijn in de val gelopen!" schreeuwt de Noor man en in zijn stem klinkt angst en woede. Angst om het lot van zijn zoon en van zijn op het schip achtergebleven krijgers. Met ge trokken zwaard stormt hij vooruit naar de Drakkar. Een gebiedend „Halt!" dat van de Drakkar klinkt, doet de Noor man stilstaan. Hoog opgericht staat Sörli op de voorsteven. De kinderrover heeft Erwin stevig in zijn greep. „Nog één stap nader en ge zult uw zoon niet levend terugzien!" schreeuwt de hoofdman uit Bohus- lan, terwijl zijn trawanten de laat ste tegenstand van Erics achterge bleven krijgers breken. „Ge noemt mij immers een kin derrover?" schreeuwt Sörli. „Wel nu, ik zal die naam eer aandoen! Doch wat is een zoon zonder zijn vader? Haast U, Noorman! Werp uw wapens weg en kom aan boord, dan kunt ge uw zoon in de armen sluiten!" Eric aarzelt, doch Sörli gaat ver der: „Beveel uw krijgers, dat zij mij ongehinderd laten vertrekf»en, anders zal het rijk der Noorman nen geen koning meer hebben! Beslis vlug, want ik kan niet lang op uw antwoord wachten!" Het bloed is Eric naar de slapen gestegen nu hij het lage spel van de laffe aanvoerder doorziet. Met hemzelf en Erwin als gijzelaars aan boord, kan Sörli niets meer gebeuren. Eric beseft, dat hij verslagen is. Onder een heftige verontwaardi ging van zijn krijgers gespt Eric zijn zwaard los, laat zijn wapens op de rotsen vallen en gaat zwij gend, met gebogen hoofd, op dc Drakkar af. Uit het onderzoek van dr Sel ling is gebleken, dat er voor de nieuwe bewerking reële perspec tieven zijn, en dat er na ongeveer vijf jaar een begin kan worden gemaakt met omschakeling op de nieuwe methode. Dr Selling zette in zijn cause rie uiteen, waarom een wijziging in de huidige bewerkingsmethode nodig is geworden. Het verwer ken van de vlasvezel tot eindpro duct, zoals dit thans nog ge schiedt, is te kostbaar en heeft tot gevolg, dat de linnen ge bruiksgoederen niet kunnen con curreren tegen katoenen produc ten. De voordelen van het linnen maken de z.g. meerprijs niet goed en het vinden van een meer ef ficiënte bewerkingsmethode wend dus noodzaak. Deze methode werd door dr Sel ling ontwikkeld en het resultaat is, dat het gehele rootproces zal komen te vervallen. Dit betekent o.m„ dat de spinapparatuur aan gepast zal moeten worden aan het verwerken van de groene nat te vezel. De taak van het te stichten proefbedrijf zal dan oök mede bestaan uit het bestuderen van de wijzigingen, welke nood zakelijk zullen worden, opdat t.z.t. nauwkeurig kan worden aange geven, op welke wijze het nieuwe procédé productief kan worden gemaakt. De proeven hebben thans reeds van de eerste kwaliteit vezels, de z.g. lange vezels, in tegenstelling tot de tweede kwaliteit, de korte vezels, zeker 15 pCt hoger zal zijn en de kwaliteit 10 pCt beter. Een factor van groot l>elang is evenwel de wasbaarheid van de verweven garens. Thans wordt 'n serie proeven genomen, welke ten doel lieeft, de wasbestendigheid te bepalen. Tot nu toe zijn de re sultaten van deze proeven gun stig. Voor het te stichten proef bedrijf, waarvan de kosten onge veer 1.000.000 bedragen, is een N.V. in oprichting. Hierin zullen vlassers, telers, spinners, machi- nebouwers en handelaren verte- tegen woordigd zijn, terwijl ook de wevers deel zullen kunnen ne men. WYSJINSKY ONDERSCHEIDEN. Andrei Wysjinsky, het hoofd van de Sow jet-Russische delega tie bij de V.N. is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, onderscheiden met de orde van Lenin, aldus heeft radio Moskou Woensdag bekend gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2