Uil «1« tSrcvsncie Wat brengt de Radio? Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS Marktberichten Svitjold Hel offer van RECHTSZAKEN TAFELTENNIS. BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING. 3» TERNEUZEN. Dean biedt ontwerpovereenkomst aan Radiorede van David Ben Goerion AXEL. BRESKENS. BOSCHKAPELLE. RETRANCHEMENT. SLUIS. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. STOPPELDIJK. Kerkdiensten SHSS BENOEMINGEN. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van de Quarles- polder, de heer J. P. van den Broecke te Middelburg; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Quarlespolder, de heer C. T. Dieleman te Mid delburg tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Nieuw-Neuzenpolder, de heer C. de Jonge H.Pzn te Terneuzen. Ontploffing aan boord van Nederl. kustvaarder in liet Noordelijk dok. Dinsdagochtend omstreeks 5 uur 45 deed zich een ontploffing voor aan boord van de Nederland se coaster „Jozef Swenden" (499 b.r.t.), eigendom van de rederij J. P. Best te Antwerpen. De „Jo zef Swenden" lag in de noordelij ke kanaalhaven alhier ter lossing van anthraciet en was alhier ge arriveerd uit Swansea (Enge land) Tijdens het openleggen der ruimen deed zich in het midden- ruim plotseling een ernstige ont ploffing voor. welke vergezeld ging met een grote steekvlam. Drie leden van de bemanning werden door dit ongeval gewond. Twee van hen konden na ge neeskundige hulp van dokter De Koek ter plaatse blijven. De ge neesheer achtte het echter raad zaam het derde slachtoffer ter onderzoek naar het ziekenhuis alhier te doen vervoeren. Geluk kig kon de gewonde na in het zie kenhuis behandeld te zijn, later weer naar zijn schip terugkeren. Naar men ons mededeelde is de oorzaak van dit ongeval te zoe ken in het ontstaan van gas- daanpen in het voorruim (waar in zich grove anthraciet bevond), welke waarschijnlijk door wrij ving tijdens de werkzaamheden vlam gevat moeten hebben en tot ontploffing zijn gekomen. De schade aan het schip be perkte zich hoofdzakelijk tot het bovendek, dat danig ontwricht is. De plaatselijke brandweer, welke gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en kon een begin van brand tijdig blussen. Gezagvoerder van de kustvaar der is de heer G. Visser uit Rot terdam. De anthraciet is bestemd voor Brussel en wordt alhier in lich ters overgeslagen. Havenarbeidersreserve. Op initiatief van de vereniging „Havenbelangen" zijn sinds ge ruime tijd pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een havenarbeiders- reserve. Het doel daarvan was tweeledig, n.l. voor de werkne mers de gelegenheid te scheppen een meer vast bestaan in de haven van Terneuzen te vinden en daarnaast geschoolde arbei ders te behouden en aan te kwe ken, zodat de haven van Terneu zen steeds over goed geschoolde arbeidskrachten kan beschikken. De pogingen hebben thans tot resultaat gehad, dat tussen een aantal werkgevers en de Unie Verkeer, omvattende de georga niseerde transportarbeiders, een overeenkomst is gesloten met het doel met ingang van 1 Januari a,s. te geraken tot de oprichting van een havenarbeidersreserve. Gehoopt wordt dat de eventuële tekorten gelijkelijk door de werk gevers en door het rijk zullen worden aangezuiverd. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een verzoek gericht zijn medewerking en steun te verlenen. Arthur Dean, het hoofd van de geallieerde delegatie, heeft de oommunisten Dinsdag een ont- werp-overeenkomst voor het ar rangeren van de Koreaanse vre desconferentie aangeboden. Hij zei dat hij gemachtigd is deze overeenkomst te tekenen. Maandag heeft Dean Seoel bezocht, waar hij gesproken heeft met de Zuidkoreaanse pre sident Syngman Rhee en de Amerikaanse ambassadeur Ellis Briggs. Dean stelde voor de conferen tie in Genève te houden. Als tijdstip noemde hij vier a zes weken na beëindiging van de huidige besprekingen te Pan- moendjon. Nadat David Ben Goerin aan president Yitsjak zijn ontslag had aangeboden, heeft hij met een radiorede afscheid genomen van het Israëlische volk. Hij bood zijn verontschuldigin gen aan voor de vergissingen die Hij begaan had en bevestigde zijn vertrouwen in het wereld-joden dom. In herinnering brengende, <at gedurende Israëls onafhan kelijkheidsoorlog, Joodse vrijwil- figers uit 52 landen te hulp ge sneld waren. Hij zeide, dat hij bijzonder be treurde de „voortdurende onver zettelijkheid" van de Arabische landen en sprak de hoop uit, dat eens een Arabisch-Joods bondge nootschap tot stand zal komen, een verbond dat ten doel zou hebben de ontwikkeling van het Midden-Oosten en de zaak van de wereldvrede. Hij dankte de Christen-, Mos lem- en Drusische minderheden voor hun samenwerking tijdens zijn ambtsperiode. Sensationele rit. De Axelse straten, welke na de Sinterklaasdrukte in de avond uren weer waren uitgestorven, werden dezer dagen, rond het middernachtelijk uur opgeschrikt door motorengebrul en een jolige stem, die op niet luide toon ver schillende populaire wijsjes uit galmde. Via de Markt bereikte de wagen over trottoirs de zee heldenbuurt. Het oude wankele voertuig kermde hartverscheu rend in de bochten, doch in de De Ruyterstraat kon het vehikel even op adem komen. De tocht werd dra weer voortgezet en de zeeheldenbuurt werd wreed wak ker geschrikt door de heer W. en zijn auto. Via brandgangen, paaltjes, gevels enz. laveerde de bestuurder verder. Het was de beste autocross, die ooit aan deze zijde van de Schelde werd ver toond, alleenhet was zo laat en zo 'ongewoon. De rijkspolitie en de mare- chaussée waren eveneens ont waakt door dit nachtelijk kabaal en in de Joost de Moorstraat kon de heer W. in de kraag worden gegrepen. Baas en vehikel wer den geconfisceerd. Bacchus was mede schuldig aan deze escapade. Na de ontnuchtering zal nog wel een koude douche volgen! De Zuidsingel. Als eerste woning aan de Zuid singel, welke wel is geprojec teerd, doch nog niet in wezen be staat, is men thans begonnen aan de bouw van een woning voor de Axelse burgemeester, de heer P. L. D. J. van Oeveren. Aanvoer vismijn. In het tijdvak van 30 November tot 6 December werden aan de vismijn alhier aangevoerd: 192 kg bot 0,44—0,16; 639 kg schar ƒ0,73—ƒ0,42; 7 kg tong 2,24— 2,09; 101 kg schol 0,36—0,27; 140 kg makreel ƒ0,41; 19 kg rog ƒ0,57ƒ0,41; 598 kg wijting ƒ0,51ƒ0,17; 92 kg kabeljauw ƒ0,70—ƒ0,40; 31 kg haai ƒ0,12 ƒ0,10; 4208 kg exp. garn. 0,94 0,60; 312 kg binnenl. garn. 0,97 0.63; 24.141 kg schardijn 0,21 —ƒ0,12; 56.156 kg haring ƒ0,22 0,19. Doorgedraaid werden 765.859 kg haring en 48.592 kg schardijn. Machineschrijven. Bij het te Rotterdam gehouden examen machineschrijven slaag den de dames R. van den Heuvel en H. van de Sande, alhier. St. Nicolaas bezocht de K.A.B. Op uitnodiging van de plaatse lijke afdeling van de K.A.B. deed St. Nicolaas ook dit jaar weer ons dorp aan. De kinderen van do K.A.B.-leden, die in grote getale in het parochiehuis vertegen woordigd waren, ontvingen van de goedheiligman allen een fijne tractatie. Dat een en ander bij de kleintjes goed in de smaak viel, bleek wel uit de blije kinderge zichtjes. Sinterklaasfeest, Zaterdagmiddag werd Sint- Nicolaas op Terhofstede verwel komd, waarna hij, op een schim mei gezeten, een tocht maakte door de gehele gemeente, bege leid door de schoolkinderen en het muziekgezelschap en gevolgd door vele belangstellenden. Hierna werd de jeugd in de school met gulle hand getrac- teerd. 's Avonds bracht de Sint nog een bezoek aan enkele adressen in de gemeente, waar hij pakjes bezorgde. den kinderen een tractatie in ont vangst mochten nemen. Het verenigingsgebouw bleek te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Iedereen wilde getuige zijn van het feit, dat St. Nicolaas de verzegelde enveloppe zou openen, waarin zich de oplossing bevond van de St. Nicolaas-actie, die door de plaatselijke winkeliers was geor ganiseerd. Het woord werd ge voerd door de voorzitter van de R. K. Middenstandsvereniging, de heer E. Kindt, kapelaan Huijs- mans en burgemeester Hendrik- se. Uit de woorden van de spre kers bleek, dat de St. Nicolaas- actie buitengewoon goed ge slaagd was. Onder grote spanning opende de Sint hierna de brief. De totale lengte van het lint, dat bij de deelnemende winkeliers in de étalages was gespannen, werd bekend gemaakt. De inzending van de heer H. Sponselee bleek deze lengte het dichtst te bena deren, zodat hem de eerste prijs, bestaande uit een fraai stalen slaapkamer-ameublement, werd toegekend. Zo vonden alle 64 prijzen hun weg naar de geluk kige winnaars. Prijskaarting. Te St. Anna ter Muiden werd in het café van de heer De Kaes- tecker een prijskaarting gehou den, waarvan de uitslag als volgt luidde: 1. J. de Bruijne en P. Brouwer; 2. C. de Clerck en P. de Kaeste- cker; 3. A. Verstraete en C. de Meijer; 4. J. Bodderij. Prijsbolling. In café „De Molen" te Sluis vond een prijsbolling plaats voor de leden van de plaatselijke bol dersvereniging. De uitslag luidt: 1. G. de Meijer en J. van Boven; 2. P. v. d. Bussche en M. Ide; 3. I. Ie Roij en A. Roeiandt; 4. P. van Rie en O. de Meijer. De voetbalproblemen in Sluis. Wederom kwamen op het ge meentehuis te Sluis de besturen van de verschillende sportvereni gingen samen ten einde alsnog een oplossing te vinden voor de moeilijkheden die de laatste maanden zijn ontstaan. Namens het gemeentebestuur van Sluis werd gesteld.dat dit zijn taak niet anders zag als een bemiddelende, daar het van de zijde van het gemeentebestuur betreurd zou worden als deze problemen verwijdering zouden doen ontstaan tussen de verschil lende bevolkingsgroepen van Sluis. Van de zijde van de sportver eniging ,,'t Vrije" werd medege deeld dat men het tegenover de leden van deze vereniging niet verantwoorden kon als een aan tal leden overgeheveld zou moe ten worden naar een niet-neu- trale organisatie. De sportvereni ging ,,'t Vrije" zal derhalve op de ingeslagen weg voortgaan en trachten in stand te houden wat men de laatste maanden heeft opgebouwd. Door interne moeilijkheden in eigen organisatie waren op deze bespreking geen bestuursleden van F.C. „Sluis" aanwezig. De „Mazury" Het Poolse motorschip „Mazu ry", dat Dinsdagmorgen door experts is onderzocht na de aan varing met het Nederlandse s.s. „Madoeran", heeft een certifi caat van zeewaardigheid gekre gen. Het schip heeft zijn reis om 13.30 uur naar zee voortgezet. Vergadering Zcvac. de heren Mr. Wabeke, J. Eve- raard en Ramondt. Het gezinslidmaatschap werd uitvoerig besproken en wfefd be paald op 15 per gezin mét recht op twee stemmen. Kaartlezers zonder auto betalen de halve con tributie. Mr. Wabeke deed een voorstel om het bestuur te continuëren tot het huishoudelijk reglement is vastgesteld. Wegens aftreden van de heer J. Sturm werd de heer J. van Oers in de sportcommissie geko zen. Er zullen in 1954 de volgende ritten verreden worden: le een nachtrit met start te Klooster- zande en finish te Oostburg; 2e. pijlenrit met start te Sluis en fi nish te Hulst; 3e. kaartleesrit met start te IJzendijke en finish te Terneuzen (deze rit telt voor het kampioenschap van Rac- Zuid); 4e. oriëntatierit met start te Koewacht en finish te Bres- kens. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Aanrijding. Tijdens de dikke mist reed Maandagmorgen een met steen kolen geladen vrachtauto van de firma v. d. B. uit Vlissingen op een nabij café „Pyramide" van de heer Bracke stilstaande bus der Z. V. T. M. Hoewel de botsing vrij hevig was, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en kwamen de passagiers met de schrik vrij. De film over Hitiers leven „Tot 5 minuten over 12" geheten, is Dinsdag voor het eerst in West- Duitsland in het openbaar ver toond in 10 overvolle bioscopen in Hamburg. Op verzoek der federale regering in West-Duitsland was de film verboden, daar zij het nazidom zou verheerlijken. Hamburg hief het verbod later op. DRIE JAAR GEëlST WEGENS DOODSLAG. De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr G. R. Nube, heeft wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-jarige mevrouw E. J. van H.S. uit Weesperkarspel. Zij werd ervan beschuldigd op 3 Juli 1953 een buurman, de 63- jarige G. van der R. om het leven te hebben gebracht. De verdachte heeft ter zitting een beroep op noodweer gedaan. „De buurman zou haar oneer bare voorstellen hebben gedaan, die zij heeft afgewezen, waarna de man haar zou hebben vastge grepen. Hier tegen heeft zij zich verzet." De verdediger, mr R. Hermans vroeg ontslag van rechtsvervol ging. De rechtbank zal in deze zaak op 22 Dec. a.s. uitspraak doen. INGEZAMELD GELD VERDUISTERD. Voor de Asser rechtbank heeft Vrijdag terechtgestaan de 26- jarige landarbeider Hendrik van der W. te Veenoord die in De cember van het vorige jaar ver scheidene personen op een lijst bedragen liet tekenen die, naar zijn mededelingen, bestemd wa ren voor de aankoop van een geleidehond ten bate van zijn blinde vriend. Van der W. stak het geld evenwel in eigen zak. Deze verdachte stond tevens te recht wegens bedreiging met doodslag van zijn schoonvader. De eis was 9 maanden met af trek, waarvan 6 maanden voor waardelijk en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Sluiting St. Nicolaas-actie. Onder buitengewoon grote be langstelling deed St. Nicolaas in ons dorp zijn intrede. Voorafge gaan door de fanfare „St. Ceci lia" begaf de Sint zich naar het verenigingsgebouw, waar honder- De automobielclub „Zevac" hield in het hotel van de heer A. du Puij te IJzendijke, onder voor zitterschap van jhr. baron Von Bönninghausen tot Herinckhave, haar vergadering. Er werd medegedeeld dat voor het clubkampioenschap alle rit ten moeten worden gereden. In de kascommissie werden gekozen LIJK VAN EEN VROUW GEVONDEN. Tijdens een drijfjacht in de bos sen van het landgoed van de heer C. in de Lage Vuursche hebben jachtopzieners en jagers dezer dagen een gruwelijke ontdekking gedaan. Een aantal konijnen was in een bos gedreven, waar vrij wel nimmer iemand komt. Daar was het dat één der jagers plot seling onder de lage dennen het reeds in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van een vrouw zag liggen. Onmiddel lijk werd de Baarnse politie, waaronder de" Lage Vuursche ressorteert, gewaarschuwd. Veel gegevens over de identiteit van de vrouw werden niet gevonden. Er lagen bij het lijk twee tas sen. In een daarvan werd een spoorkaartje aangetroffen. Ook vond men restanten van etenswa ren, o.a. een aangebroken blik soep. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid van misdrijf op deze verlaten plek, doch weigert thans inlichtingen te verstrekken. Sec tie op het lijk zou hebben uitge wezen dat geen verwondingen waren aangebracht en de vrouw van middelbare leeftijd was. Zij was gekleed in een blauwe man tel en droeg voorts o.a. een rode shawl en groene schoenen. Men vermoedt, dat men hier ,te doen heeft met het stoffelijk overschot van een 47-jarige vrouw uit Am sterdam, die geregeld werkte bij een oude boer in de omgeving van de Lage Vuursche. Zij kwam meermalen in hotel „Groot Kie vitsdal" aan de weg tussen Hil versum en Baam om enkele broodjes of een uitsmijter te be stellen, die zij dan ingepakt mee nam. Het laatste is zij daar on geveer drie maanden geleden ge signaleerd, wat ongeveer over eenkomt met de tijd, waarop de dood moet zijn ingetreden. KNAAPJE VERDRONKEN. Maandagavond kwam bij de politie te Schiedam de heer P. van der Velden aangifte doen, dat zijn zoontje van zeven jaar nog niet thuis was gekomen. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat 't jongetje met twee vriend jes langs de waterkant van de Langehaven had gespeeld, was uitgegleden en in de diepte ver dwenen. De vriendjes waren van schrik weggelopen en had den niets gezegd. De politie is aan het dreggen gegaan en heeft enkele uren later het lijkje opge haald. DONDERDAG 10 DEC. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; *7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Mannenkoor; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.20 Land- en tuinbouwmed.; 12.40 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Kamermuziek; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram 15.50 Fagottrio; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Viool, piano en strijk kwintet; 17.05 Voor de jeugd; 17.40 Voordracht; 18.00 Gram.; 18.10 Sopr., tenor en piano; 18.30 Raadhuis-praat; 18.40 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nws; 19.10 Voor de jeugd; 19.30 Gram.; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Ik denk er zo over.en U? 21.55 Amus. muz.; 20.20 Orgelconcert; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.-30 Voor de Vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gev. muz.; 11.40 Voordracht; 12.00 Pro menade ork.; 12.25 In 't spionne tje; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Promenade ork.; 12.50 Causerie; 13.00 Nws; 13.15 Mede delingen en Gram.; 13.35 Piano spel; 14.05 Hoorspel; 14.35 Sopr. en piano; 15.00 Voor de zieken; 15.45 Gram.; 16.15 Causerie; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws.; 18.15 Sportp roblemen; 18.25 Reportage of gram.; 18.30 Gram.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Jazz-So- ciëteit; 19.40 Rondetafelparle- ment; 20.00 Nws; 20.05 Omroep orkest; 21.25 Cabaret; 22.00 Or gelconcert; 22.20 Reportage; 22.40 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Re portage; 23.30 Jazz-competitie. BRUSSEL VI 12.05 Gram 12.30 Weerber.; 12.34 Koorzang; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevat, muz.; STROPERS AANGEHOUDEN. Door de gemeentepolitie en enige jachtopzieners te Loenen zijn H. C. S. en W. M. uit Loe nen wegens stropen aangehou den. De mannen werden op heterdaad betrapt, toen zij twee gestroopte reeën vervoerden. De politie verwacht, dat thans tevens een einde zal zijn gekomen aan de mishandelingen van wild, waarvan men geregeld de voor beelden in de bossen te aan schouwen kreeg. 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 en 15.30 Gram.; 16.00 Ork. concert; 16.55 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Gram.; 20.15 Ork. 17.15 Voor de kinderen; 18.15 concert; 22.00 Nws; 22.15 Ethno- logische muziek; 22.55 Nieuws. DONDERDAG 10 DECEMBER. CHR. GEREF. KERK. Terneuzen: 7 uur Ds. H. van Leeuwen, van Zaamslag (in gebouw „Bethel"). 40NDE VAN FRANKRIJK 1954 A MSTERDAM— PA RUS Antwerpen 4»qers ^ix I fa GrencDle Le Pu Cu nee Briancon Tarbc* rustdagen tijdrit SAS VAN GENT. Animo I, Sas v. Gent- B, Gentbrugge 73. -Reflex IJZENDIJKE. „Advendo" uit IJzendijke speel de zijn eerste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen O.N.A. uit Oostburg. De uitslagen waren: Advendo IO.N.A I 91 Advendo II—O.N.A. II 6—4 EXTRA T.V.-UITZENDING OP OUDEJAAR. Op oudejaarsavond zal de Ned. Televisie-stichting een extra pro gramma uitzenden, waarin aan de hand van oude reportages en ander T.V.-materiaal een over zicht zal worden gegeven van hetgeen de N.« T. S. aan bijzon dere actualiteiten in het jaar 1953 op het scherm bracht. Voorts volgt een korte serie nieuwjaarswensen, die door alle Europese T.V.-stations zal wor den uitgezonden en waarvoor van elk station een omroepster of omroeper één van te voren opge nomen wens uitsprak. Mies Bouwman, omroepster van de K.R.O. zal deze wens van Neder landse zijde uitspreken. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften: 25 Nov. Jacques J. van den Steen, 24 j. (won. te Antwerpen) en M. A. L. Gijsel, 23 j. Huwelijks-voltrekkingen: 7 Nov. G. Huiskes, 22 j. jm. en M. A. de Visser, 18 j. jd. (won. te Nieuw - kerken-Waas (B.). 10 Nov. R. Stofferis, 55 j. wedn. en P. J. A- M. Geraets, 44 j. jd. (won. te Bla- del ca. 23 Nov. P. J. Kouijzer, 31 j. jm. (won. te Biervliet) en P- van 't Westeinde, 27 j. jd. Geboren: 28 Oct. Johannes, z.. van G. Boon en N. G. Bouter. Nov. Patrick Antoon Denis, z. van E. H. Snoeck en E. M. va r der Zalm. 5 Nov. Urbain Michel Edmond, z. van U. A. Janssera en C. M. C. de Rocker. 14 No- ï'rancina Elizabeth, d. van J. A. Massa en S. Braamse, 17 Nov. Jo hannes Harold, z. van J. M. H. Visbeen en G. H. Top. 22 Nor. Cecilia Maria Amolda, d. van H. F. Kras en M. L. Lammens. 27 Nov. Magdalena Beatrix, d. van. A. M. B. Vergauwen en E. N. van de Veire. SAS VAN GENT. Ingekomen: J. Boor, van Hui zen; H. Eekman met gezin, van Terneuzen; Y. V. J. v. d. Keere De Vleeschauwer, van België; B- Maenhout, van België; V. An- naart, van België; P. J. A. M. Ge- raertsStofferis, van Bladel ca.; W. Duijn, van 's-Gravenhgae; J. Bette, van 's-Gravenhage; A. M. C. SolWeststrate, van Terneu zen; E. B. M. van Loy, van Ber gen op Zoom; E. Cortvriendt, van. België; H. L. J. Loisel en echtge note, van Frankrijk. Vertrokken: C. A. G. Lammens, naar Hilversum; H. Dorenbosch, naar 's-Gravenhage; L. B. van den Abeele, naar Noord-Ameri ka; B. M. I. van den Bergbe, naar Terneuzen; K. J. Wisse, naar Westdorpe; A. Garskamp, naar Amersfoort; J. Baart, naar Bel gië; J. H. Remijn, naar Westdor pe; J. M. Lecomtc met gezin, naar Frankrijk; T. M. M. B. Bonne villeLecomte, naar Frankrijk; F. A. Steenkiste, naar Rotterdam. 8 December 1953. Totale aanvoer 3891 stuks, w.o. 650 vette koeien en ossen; De plannen om de Ronde van 936 (519) gebruiksvee; 60 vette Frankrijk 1954 in Amsterdam te kalveren; 175 (124) graskalve- laten starten beginnen steeds vastere vorm aan te nemen. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal op 18 December de beslissing nemen of hier al dan niet mede werking zal worden verleend. Bij gunstige beslissing staat het dan wel vast, dat de Ronde van Frankrijk verreden zal worden volgens de route die onze kaart aangeeft. ren; 796 nuchtere kalveren; 195 varkens; 457 biggen; 120 paar den; 11 veulens; 458 schapen of lammeren; 33 bokken of geiten. Prijs per kg: Vette koeien le kw. 2,58 tot 2,56; 2e kw. ƒ2,42 tot ƒ2,56; 3e kw. ƒ2,16 tot ƒ2,20; vette kal veren le kw. ƒ2,64 tot ƒ2,74; 2e kw. 2,54 tot 2,64; 3e kw. 2,32 tot 2,52, 26. Dwars door het hoog opspattende wa ter van de branding glijdt de Drakar naar de kust. De roerganger is bij zonder waakzaam en stuurt zijn schip naar een beschutte kreek tussen de rotsen. Onderwijl verzamelt Eric een aantal van zijn dapperste krijgers. „Houdt U gereed om met mij aan land te gaan," beveelt hij tot deze krijgers. „Wij moeten onderzoeken wat hier is gebeurd." Erwin dringt zich naar voren en kijkt zijn vader vol verwachting aan. „Gaan wij aan land, Fadir?" vraagt hij opgewonden. De Noorman schudt zijn hoofd. „Neen," zegt hij kortaf. „Gij kunt niet mee, Erwin. Het kan een val strik rijn. Het gevaar is te groot!" Het gezicht van de knaap be trekt. „Maar Fadir, waarom ben ik dan meegegaan? Ik ben toch geen kind meer?" zegt hij. Zijn vader blijft evenwel bij zijn besluit. „Gij blijft aan boord en bij het eerste teken van onraad blaast ge de krijgshoorn!" beslist Eric. „Wij op schip passen! Wij hard blazen!" tracht Pum Pum Erwin op te vrolijken, doch de knaap staart somber naar zijn vader, die zich, gevolgd door zijn mannen, 1 aan land begeeft. Over een smalle plank bereiken zij de rotsen en zoeken voorzichtig hun weg over de glibberige stenen. Achter elkaar, de Noorman voor op, gaan zij op het vuur af, voort durend op hijn hoede. Niets beweegt op het rotsachtige strand vóór hen. Scherp tekent het silhouet van de zwaar gehavende Drakar zich af en tegen de lucht. Een dunne rooksliert kringelt boven het vuur, waarvan de man nen het hout nu zachtjes horen knetteren. Maar nog steeds heeft de Noorman geen teken van enig leven bespeurd. De troosteloze ver latenheid werkt beklemmend en met iedere stap voelt de Noorman zijn onrust toenemen. Welk drama heeft zich hier afgespeeld? Of lo pen zij regelrecht in een hinder laag? Plotseling houdt de oude krijger, die achter hem loopt, de pas in: Luisterend heft hij het hoofd. Ook de anderen staan stil.... Graskalveren le kw. 400; 2 kw. ƒ325 3e kw. ƒ240. Nuch tere kalveren le kw. 54; 2e kw. ƒ48; 3e kw. ƒ44. Schapen le kw. ƒ125; 2e kw. ƒ110; 3e kw. ƒ90. Lammeren le kw. 95; 2e kw, 85; 3e kw. 75. Kalfkoeien le kw. ƒ1100; 2e kw. ƒ940; 3e kw. 7800. Melkkoeien le kw. 1100; 2e kw. 940 3e kw. 780. Vare koeien le kw. 700; 2e kw. 575; 3e kw. ƒ500. Vaarzen le kw. ƒ850; 2e kw. ƒ700; 3e kw. 575. Pinken le kw. ƒ575 2e- kw. 4753e kw. 375. Overzicht: Vette koeien aan voer iets groter, handel leven dig, prijzen iets stijver dan gis teren, prima's boven notering. Vette kalverten aanvoer even minder, handel vlug, prijzen iets stijver. Graskalveren aanvoer korter, handel redelijk, prijzen onver anderd. Nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen geheel prijshoudend. Biggen aanvoer even meer, handel kalm, prijzen iets hoger. Slachtpaarden aanvoer iets korter, handel traag, prijzen iets stijver. Schapen aanvoer minder, han del levendig, prijzen hoger. Lammeren aanvoer minder, handel levendig, prijzen als gis teren. Kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen prijs houdend. Melkkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen prijs houdend. Vare koeien aanvoer gewoon, handel slepend, prijzen als vorige week. Vaarzen aanvoer korter, han del stil, prijzen constant. Pinken aanvoer korter, handel En dan dringt uit de verte een kreet tot hem door, die Eric het stil, prijzen constant, bloed naar de slapen jaagt: „Fadir! T.b.c.-vrij vee aanvoer als vo- Fadir, help, Fadir!" rige week, handel redelijk, priji zen prijshoudend.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3