BERMUDA-CONFERENTIE m HET SCHELDE-RIJN DE WESTELIJKE WEERSVERWACHTING. HOOGWATER Slotcommuniqué van de Eisenhowers rede in de algemene vergadering der V. N. Plechtige opening van het Maria-jaar te Rome REDE VAN DE PAUS Noordelijken wijzen ontwerp-overeenkomst af WOENSDAG 9 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3019. GELUKWENSEN VAN DE KONINGIN EN DE PRINS AAN DE LUXEMBURGSE GEZANT. Egypte en Israël Gaston Dominici wil een familieraad PERZIE Nieuw reccord voor wereldvlucht met passagiersvliegtuigen De politieke conferentie over Korea Reacties Ds strijd in Indo-China De „Prawda over Oostenrijk De viermogendheden- conferentie op 4 Januari? ZON- EN MAANSTANDEN DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE FRANSE PREMIER. Frarü.ering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. In het slotcommuniqué, uitge geven aan het einde van de con ferentie van drie op Bermuda, wordt gezegd, dat men het eens is over een spoedige bespreking met de Sowjet-Unie te Berlijn. „Onze besprekingen symboli seerden en bevestigden de een heid van streven van onze drie landen, er van overtuigd, dat onae geamenlijke kracht de beste waarborg voor vrede en veilig heid is. Zij zijn vastbesloten, onae pogingen om haar te ver volmaken, voort te zetten". ,,Wij zijn er ook van overtuigd, dat de vrije volkeren, met hun materiële en morele hulpbron nen, zowel voor hun veiligheid als voor hun welzijn kunnen zor gen. Wij zien het als onze taak om tezamen naar dit doel te streven". „Het Noordatlantische verdrag is en blijft de grondslag van onze politiek. Wij bespraken midde len voor de ontwikkeling van de defensieve mogelijkheid van ons bondgenootschap. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorga nisatie, heeft de besprekingen over dit onderwerp bijgewoond". „In de voortgezette ontwikke ling van een verenigd Europa, met inbegrip van Duitsland, zien wij het beste middel om grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit van zijn vrije volkeren te berei ken. Wij bevestigen opnieuw, dat de Europese verdedigings gemeenschap nodig is om het defensieve karakter van de At lantische gemeenschap waarvan de E.V.G. een integrerend deel aal zijn, te verzekeren". „Hierdoor zal een nauwe en duurzame samenwerking tussen de strijdkrachten van het ver enigd koninkrijk en de V. S. en die van de E.V.G, op het Euro pese vasteland worden verze kerd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken gaf een uit eenzetting van de vraagstukken waarvoor zijn regering zich ziet geplaatst met betrekking tot de E V G „Wij kunnen de huidige verde ling van Europa niet als gerecht vaardigd of blijvend aanvaarden, het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame middelen zullen wor den gevonden om de volkeren van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spelen". „Onze drie regeringen zullen geen gelegenheid laten voorbij gaan om de spanningen, waaraan de wereld lijdt, te verminderen en om alle volkeren te verzeke ren, dat zij niet behoeven te vrezen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk geweld". „Wij zijn er van overtuigd, dat als wij sterk, eensgezind en standvastig blijven, het mogelijk aal worden om geleidelijk de moeilijke problemen, die reeds aolang op een regeling wachten, op te lossen". „In deze geest hebben wij de jongste nota van de Sowjet-rege- ring bestudeerd. Wij keurden de tekst van onze antwoorden goed, die moeten leiden tot een spoe dige bijeenkomst van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken". „Wij hebben de toestand in het Verre Oosten aan een onderzoek onderworpen. Het onmiddellijke doel van onze politiek blijft het beleggen van de politieke confe rentie, die in de Koreaanse be standsovereenkomst is voorzien" „In Indo-China brengen wij nulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbon den staten van Indo-China, die binnen de Franse unie strijden om de onafhankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam te beschermen. Wij erkennen het vitale belang van haar bijdrage aan de verdediging van de vrije wereld. Wij zullen blijven sa menwerken om vrede en stabili teit in dit gebied te herstellen". „Onze besprekingen hebben onze solidariteit versterkt, onze vastbeslotenheid geschraagd en onze hoop nieuwe kracht ge geven. Vol vertrouwen in onze gemeenschappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen zullen wij onze politiek, die slechts gericht is op vrede, voort zetten". Aldus de hoofdpunten uit het slotcommuniqué van de confe rentie der regeringsleiders der V. S., Engeland en Frankrijk. Over de voorgestelde bijeen komst te Berlijn wordt in het communiqué nog gezegd: „Wij hopen, dat op deze conferentie vorderingen zullen worden ge maakt op de weg naar een her eniging van Duitsland in vrijheid en het sluiten van een Oosten rijks staatsverdrag en dat op deze wijze voortgang zal worden gemaakt in de richting van de oplossing van andere belangrijke internationale problemen". De grote drie zijn op Bermuda tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de volgende punten: 1. Zij weigeren de verdeling van Europa te aanvaarden. 2. Zij hebben opnieuw hun ge loof bevestigd in de noodzaak van de Europese verdedigingsge meenschap als onderdeel van de Navo. 3. Zij dringen aan op een poli tieke conferentie voor Korea als de sleutel voor de vrede in het Verre-Oosten en Zuid-Oost-Azië. 4. Zij hebben beloofd te zullen samenwerken tot herstel van de vrede en het evenwicht in Indo- China. 5. Zij hebben in hun in voor zichtige bewoordingen gestelde verklaring gesteld, dat, „indien het gevaar van agressie op het ogenblik minder dreigend lijkt, wij dit toeschrijven aan de toe nemende kracht van de vrije we reld en de standvastigheid van zijn politiek". 6. Zij waren van mening, dat de bekrachtiging van het E.V.G. zal verzekeren „de nauwe en duurzame samenwerking" tussen Britse en Amerikaanse strijd- krachten en het Europese leger op het vaste land van Europa. 7. De grote drie waren het er over eens dat niets gedaan kan worden aan de bekrachtiging van het E.V.G. voor de bedoelin gen van de Sowjet-Unie op de conferentie te Berlijn op de proef gesteld zijn. Een woordvoerder verklaarde later, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken de conferen tie een uitvoerig verslag had ge geven van de situatie in Indo- China, „dat, voor zover betreft het militaire aspect, optimistisch was". Een betrouwbare bron op Ber muda heeft verklaard dat op voorstel van kanselier Adenauer in de Westelijke antwoordnota de men, in het communiqué be handeld als een kwestie van min der belang. Volgens het regeringsgezinde Italiaanse blad „II Messaggero" is de voorgestelde Europese ver dedigingsgemeenschap verzwakt door de Bermudaconferentie. In dien geen nieuwe wegen worden gezocht, loopt de Europese ver dedigingsgemeenschap gevaar, aldus het blad. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Westduitse bondskanselier, Ade nauer, is het slotcommuniqué met ongewoon hartelijke woor den ontvangen. Men noemde het te Bonn „zeer positief", „buiten gewoon interessant" en „beter dan mocht worden verwacht". In Bonn was men in het bijzonder verheugd over de eensgezindheid van de drie Westelijke regerings leiders. De „Prawda", het blad van de Russische communistische partij, heeft een kort bericht gewijd aan de Bermuda-conferentie. Het blad gaf geen commentaar. Volgens het bericht in de „Prawda" heeft Churchill presi dent Eisenhower gezegd, dat de Britse regering handel met de Sowjet-unie als een levensbelang voor Groot-Brittannië beschouwt. Het blad „Paris Presse" schrijft: „Het enige concrete resultaat is het antwoord op de Sowjet-nota. Het was niet nodig om hiervoor drie regeringsleiders, hun minis ters van Buitenlandse Zaken en 40 deskundigen naar het buiten land te sturen. Waarnemers noemen deze com mentaar typerend voor de teleur stellende indruk, welke het com muniqué over het algemeen in Frankrijk heeft gewekt. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben de Luxemburgse gezant, de heer Auguste Collart. een telegrafische gelukwens ge zonden ter gelegenheid van het feit, dat het Dinsdag 20 jaar ge leden is, dat hij als zaakgelastig de van Luxemburg bij onze re gering werd geaccrediteerd en al die jaren de Luxemburgse diplo matieke vertegenwoordiger in ons land was. De inhoud van het in het Frans gestelde telegram luidde als volgt: „Wij stellen er prijs op onze grote bewondering uit te drukken voor de wijze waarop gij, zowel als mevr. Collart, ge durende 20 jaar hebben bijge dragen tot de versterking van de goede bestrekkingen, welke er bestaan tussen Luxemburg en Nederland. Wij hopen, dat gij nog vele jaren uw vruchtbaren uw werkzaamheden zult kunnen voortzetten". President Eisenhower heeft Dinsdag in zijn rede voor de alge mene vergadering der Verenigde Naties voorgesteld een interna tionaal orgaan voor atoomener gie onder auspiciën van de Ver. Naties in het leven te roepen. De president, die onmiddellijk na aankomst uit Bermuda naar het hoofdkwartier van de Ver. Naties was gereden om zijn rede uit te spreken, verklaarde, dat reeds nu gepaalde stappen kun nen worden genomen om de dag naderbij te brengen, waarop De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Sa lem, heeft in een artikel in het eerste nummer van het orgaan van het nieuwe bewind „Al Gom- hoeria" (De Republiek), een aan tal voorwaarden opgesomd voor een Egyptische verzekering, dat het Israël niet zal aanvallen. Deze waren medegedeeld bij de informele Brits-Egyptische be sprekingen over een regeling van de kwestie van de Suez-kanaal- zöne. De voorwaarden zijn vol gens majoor Salem: De Ver. Sta ten moeten de uitrusting van het Egyptische leger op zich nemen en hun politiek t.a.v. Israël laten varen. Verder moet Israël de be standslinies respecteren en de resolutie der Ver. Naties aan gaande de repatriëring en scha deloosstelling van Arabische vluchtelingen uit Palestina ten uitvoer leggen. Gaston Dominici, die Maandag officieel is teruggekomen van zijn vroegere verklaringen, waar in hij erkende verleden jaar de moord op sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochtertje te hebben gepleegd, heeft Dinsdag de rechter van instructie voorge steld hem toe te staan een fami lieraad te beleggen. „Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kinderen", aldus de oude boer, „en u zult de naam van de moordenaar horen". Een datum voor een confronta tie van Gaston met zijn twee zoons, die hem van de drievou dige moord beschuldigden, is nog niet vastgesteld. Men ver wacht, dat deze echter binnen kort zal worden gehouden. De oude-Dominici verklaarde opnieuw, dat hij loog, toen hij bekende. „Ik was vermoeid door een verhoor van 21 uur. Mijn zoons zijn leugenaars. Ik heb in de nacht van vier op vijf Augus tus (de nacht van de moorden) mijn boerderij niet verlaten", zo zei hij. vrees voor het atoom uit de ge dachten van volken en regerin gen in Oost en West zal begin nen te verdwijnen. Daarom stelde hij voor, dat de „voornamelijk hiervoor in aan merking komende regeringen, voor zover elementaire voorzich tigheid dit toelaat." Nu reeds zullen beginnen bij te dragen uit haar voorraad normaal uranium en splijtbaar materiaal aan 'n in ternationaal orgaan voor atoom energie, dat onder auspiciën van de Ver. Naties zou zijn. De Ver. Staten zijn bereid deze verkennende stappen in goed ver trouwen te nemen, zo zei Eisen hower. „Elke partner van de Verenigde Staten, die evenzo in goed vertrouwen handelt, zal in de Ver. Staten een niet onrede lijke en niet-schriele metgezel vinden". Dit voorstel had volgens de president het grote voordeel, dat men er aan zou kunnen beginnen „zonder irritaties en wederzijds wantrouwen, dat samengaat met elke poging om een geheel aan vaardbaar stelsel op te zetten voor inspectie en controle in de gehele wereld". Er hebben zich, als gemeld, kortgeleden, bij betogingen door studenten, ongeregeldheden te Teheran voorgedaan, waarbij de politie, nadat de studenten had den gepoogd haar te ontwape nen, het vuur opende, waardoor twee studenten dodelijk getrof fen werden en enige gewond. Een der gewonden is nu overle den, zodat het aantal doden tot drie is gestegen. De studenten zijn voornemens een protest-de monstratie te houden. Vertegenwoordigers van de mili taire gouverneur van Teheran en het bestuur van de universiteit hebben vergaderd voor het instel len van een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de ongeregeldheden zich hebben voorgedaan. De 23-jarige Amerikaanse Pa mela Martin uit Chicago is er in geslaagd het record voor het ma ken van een vlucht om de wereld met passagiersvliegtuigen met ruim zeven uur te verbeteren en te brengen op 91 uur acht minu ten. Deze tijd is echter nog niet officieel vastgesteld. Het oude record bedroeg 99 uur en 25 minuten. De Noordelijken hebben Dins dag een ontwerp-overeenkomst voor een politieke conferentie over Korea, die door de leider van de delegatie der V. N„ de Amerikaan Dean, als „laatste aanbod" was ingediend, onmid dellijk „categorisch" afgewezen. Het ontwerp was het eerste schriftelijke ontwerp, dat sinds aan Moskou kleine wijzigingen zijn aangebracht. De nota was de kanselier door de hoofden van de drie Westelijke mogendheden voorgelegd. In Oostenrijkse regeringskrin gen heeft men zijn teleurstelling geuit over het slotcommuniqué van de Bermudaconferentie. De Oostenrijkse kwestie was, zo zei- De bewoners van het dorp Phu My, in de delta van de Rode ri vier, hebben met knuppels en hun tanden een aanval van Viet- minh eenheden afgeslagen, zo werd Maandag medegedeeld door de dorpspriester, pater Vincent Hij zeide, dat vijf dagen gele den Vietminhtroepen een aanval op het versterkte dorp hadden ge daan. De dorpelingen hadden zich eerst met hun vuurwapens verdedigd, maar toen de munitie op was, stortten zij zich op de vijand met hun blote vuisten en doodden hen door hen de keel af te bijten. De priester zeide dat er 47 47 dode Vietminhsoldaten wer den gevonden. Het dorp zelf had 23 slachtoffers. Een militaire woordvoerder heeft medegedeeld dat Franse- uniestrijdkrachten „bij wijze van voorzorgsmaatregel" zijn begon nen met het wegvoeren van de burgerbevolking van Laitsjau, de hoofdstad van Thai, 300 km ten N. W. van Hanoi. Met betrekking tot de bespre kingen die te Brussel zijn gehou den tussen de heren Van Cauwe- laert en Steenberghe over het ScheldeRijn-probleem, schreef „De Gazet van Antwerpen" gis teren het volgende: „Op de vo rige bijeenkomst, die begin van dit jaar te Den Haag werd ge houden, was de deskundigen op dracht gegeven een uitvoerig rapport op te stellen betreffende de globale kosten, die met de aanleg van een Moerdijkkanaal gepaard zouden gaan. De nota moest eveneens de verdeling dezer kosten tussen beide landen opgeven. Naar verluidt, aldus „De Gazet van Antwerpen", zou alleen van Belgische zijde een dergelijke onkostenbegroting zijn ingediend. Bevestiging hiervan konden wij evenwel niet krijgen, omdat de onderhandelaars en de deskundigen overeengekomen waren over de onderhandelingen het stilzwijgen te bewaren. Niet temin mag worden aangenomen, dat een nieuwe bijeenkomst bin nenkort zal worden gehouden. In diplomatieke kringen, aldus „De Gazet van Antwerpen" was men, na afloop van deze bijeen komst, evenmin erg mededeel zaam. Personen, die in nauw contact staan met de onderhan delaars, lieten zich optimistisch uit over het uiteindelijk resultaat der besprekingen. Anderen zien de zaken minder rooskleurig in en stellen de vraag of het pro bleem van een kanaal tussen Antwerpen en de Rijn niet voor bijgestreefd is door het Neder landse plan de Schelde-armen in te dijken, waardoor de Zeelandse eilanden in het binnenwater zou den komen te liggen. Hierdoor zou het Belgische bezwaar tegen de huidige verbinding langs Hansweert vervallen, daar de Rijnboten dan via dit kanaal in een binnenwater komen, waar geen getij meer is waar te nemen en waar op volle kracht gevaren zal kunnen worden. De verdeeldheid in het Belgische kamp, zo besluit het blad, zal zeker geen aansporing zijn voor Nederland om in te gaan op onze eisen. Radio-Moskou meldt, dat de „Prawda," ht officiële dagblad der Sowjetrussische communis tische partij, de Westerse mo gendheden er van heeft beschul digd t.a.v. Oostenrijk een poli tiek van „uitstel en afstel" te volgen. het begin van de voorbereidende besprekingen te Panmoendjon ter tafel was gebracht. De dag tevoren had Dean te Seoel een onderhoud met president Syng- man Rhee van Zuid-Korea en met de Amerikaanse ambassa deur, Ellis Briggs, gehad. In het voorstel der V. N. werd weer te kennen gegeven, dat Rusland deelnemer aan de poli tieke conferentie moet zijn, en wel aan communistische zijde. Het ontwerp verschilde van eerder gedane voorstellen inzake de kwestie van niet-stemhebben- de deelnemers. Volgens Dean zouden dit „enige of alle" landen moeten zijn, die betrokken zijn bij het Koreaanse bestand of bij Koreaanse vraagstukken. Overigens bevatte het ontwerp het merendeel van de voostellen, welke Dean mondeling op 28 No vember had gedaan. Zo werd voorgesteld de politieke confe rentie tussen 26 en 42 dagen na het einde der voorbereidende be sprekingen te Genève te laten beginnen. Als „stemhebbende deel nemers" werden genoemd de 16 Janden der V. N. die in Korea hebben gestreden, Zuid-Korea, communistisch China, Noord- Korea en de Sowjet-Unie. Door deze formulering werd vermeden Rusland te noemen hetzij als oor logvoerende, hetzij als neutrale mogendheid. „De Sowjet-Unie za] natuurlijk met u meestem men", zeide Dean tot de Noorde lijken. Een woordvoerder van de V. N. weigerde te antwoorden op de vraag, of Syngman Rhee zich met het ontwerp accoord had ver klaard. In Seoel verklaarde de Zuid- Koreaanse minister van buiten landse zaken Pyoen Joeng Tai, dat zijn land nooit zal instemmen met de deelneming van neutrale landen aan de politieke conferen tie. In een verklaring van de mi nister wordt gezegd, dat Zuid- Korea geen politieke conferentie kan steunen „waarop de Sowjet- Unie wordt toegelaten, zonder dat wordt bepaald aan welke zij de zij thuis hoorten die in naam een bijeenkomst van twee partijen doch in werkelijkheid een ronde-tafelconferentie is". Bij het indienen van zijn ont werp had Dean verklaard, dat zijn voorstel om de politieke con ferentie te Genève te beleggen, in geen geval zijn laatste woord over de plaats van samenkomst betekende. Hij verzocht de com munisten eventueel een andere plaats te noemen, Dean verklaarde ook, dat wel licht enige van de 16 landen der V. N. met troepen in Korea niet qan de conferentie zullen deel nemen. Hij noemde in dit ver band Zuid-Afrika. Uit protest tegen het ontwerp heeft de Zuid-Koreaanse ver tegenwoordiger de besprekingen te Panmoendjon gisteren niet bij gewoond. In diplomatieke kringen te Washington is meegedeeld, dat de Westelijke grote drie aan de Sowjet-Unie zullen voorstellen, dat een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken der vier landen op vier Januari te Berlijn zal worden gehouden. In eerdere berichten werd alleen gesproken over de eerste helft van Januari. In genoemde kringen werd voorts gezegd, dat de Amerika nen zo spoedig mogelijk willen confereren om Frankrijk in staat te stellen onmiddellijk na de conferentie goedkeuring te hech ten aan het lidmaatschap van de voorgestelde Europese verdedi gingsgemeenschap. Vanuit de bibliotheek van zijn particuliere vertrekken in -t Va- ticaan heeft Paus Pius XII Dins dag over de radio een boodschap gericht tot alle leden van de Ita liaans Katholieke actie. Hij deed een beroep op de Katho lieke jeugd om drie deugden van de maagd Maria na te volgen: zo zuiver te zijn als de maan, licht gevend te zijn als de zon en te le ren tegenover de vijand zo sterk te zijn als een leger aangegord ten strijde. De Paus verklaarde, de gevaren die op het menselijk geslacht drukken, zijn zodanig, dat wij nooit kunnen ophouden de wereld te waarschuwen ervoor op zijn hoede te zijn." „Er is thans een strijd gaande, die bijna dagelijks in omvang en geweld toeneemt, en het is daar om nodig, dat alle Christenen, in het bijzonder de strijdvaardige Katholieken, klaar zijn om, zo nodig tot de dood te vechten voor hun moederkerk met wapenen, die hun zijn toegestaan," zeide hij. „Het ga.at niet over een bot sing tussen volkeren, gepaard met de verwoesting van huizen en de moord op mensen." „Vaak en herhaaldelijk hebben wij de oorlog veroordeeld en, daar er nog steeds hier en daar droeve tekenen verschijnen van gevaar voor de vrede, smeken wij God opnieuw in Zijn almachtig heid te verhoeden, dat nieuwe strijd en nieuwe tranen de aarde treffen door het gemis aan ge weten en door de slechtheid van weinigen." „Wij hebben het veeleer over de strijd, die het kwaad, in zijn dui zenden vormen, voert tegen het In gelijkluidende nota's, die Dinsdag door de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou zijn overhandigd, hebben de Wes- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overdrijvende wolkenvel den. Op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Z.O, en Z. DONDERDAG 10 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.06 4.23 Terneuzen 4.31 4.58 Hansweert 5.11 5.38 Walsoorden 4.21 5.48 op Dec. 9 8.36 10 8.37 ZON onder MAAN op onder telijke grote drie voorgesteld op 4 Januari een viermogendheden- conferentie te beginnen, welke zou moeten worden gehouden in het gebouw van de geallieerde contröleraad in de Amerikaanse sector van Berlijn. De Westelijken, die verklaren verheugd te zijn over de Russi sche nota van 26 November, waaruit bereidheid om een vier- mogendhedenconferentie bij te wonen blijkt, verklaren te ver trouwen, dat de besprekingen zullen leiden tot hereniging van Duitsland in vrijheid en het slui ten van een Oostenrijks staats verdrag, en dat bijgedragen zal worden aan het vinden van een oplossing van andere belangrijke internationale vraagstukken. Op de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Za ken zal elk der deelnemers de mogelijkheid van een door de Sowjet-Unie gewenste 5-mogend- hedenconferentie (waaraan be halve Frankrijk, Gr.-Brittannië, de Sowjet-unie en de Ver. Staten ook communistisch China zou moeten deelnemen), naar voren kunnen brengen, zo wordt ver klaard. Voorst herhalen de Westelijken in hun nota, dat het Atlantisch goed: de strijd van haat tegen liefde, van onreinheid tegen rein heid, van zelfzucht tegen sociale rechtvaardigheid, van geweldda digheid tegen vredig leven, van dwingelandij tegen vrijheid." „De uiteindelijke afloop van deze strijd staat reeds vast," vervolg de de Paus, „het onfeilbaar woord van God staat daarvoor borg." „De dag van de overwinning van het goed op het kwaad zal aanbreken, omdat de dag zal ko men, waarop wij zeggen het met grote droefheid zij, die het zonder God hebben willen stellen en die tot het einde toe hardnekkig zonder berouw zijn gebleven, tot het eeuwig vuur gedoemd zullen worden. ,Maar er zijn worstelingen, waar van de uitslag niet vaststaat, om dat zij is toevertrouwd aan de goede wil van de mensen, In sommige gevallen heeft de vijand de overwinning behaald. Men moet het verloren terrein dat wil zeggen de verdoolde zielen herwinnen, opdat Jezus opnieuw heerse in de harten en in de wereld." Tot dat doe] heeft de Paus de leden van de Katholieke actie - op de 85ste verjaardag van de oprichting van hun organisatie in Italië aangespoord te leven in een geest van .algemene mo- oproep. Hij heeft hen op het hart ge drukt de eenheid van gezag in hun actie te bewaren en zich te laten leiden door het hoofd van de Kerk, om het geestelijke bo ven het materiële te verkiezen, het definitieve boven het voorlo pige, het algemene boven het per. soonlijke. Ten aanzien van de te volgen tactiek heeft de Paus in herinne ring gebracht, dat persoonlijke contacten de beste resultaten af werpen. Hij zeide, dat de Katho lieke actie, gebaseerd als zij is op het principe van missie-arbeid, reeds een aanvang heeft gemaakt met het uitdragen van de waar heid van anderen. „Maar deze methode zal alleen c6an goede vruchten dragen als de Katholieke actie haar tracht toe te passen in samenwerking met andere Katholieke krachten." Paus Pius XII heeft de jeugd uitgenodigd zich te maken tot de voorlopers van het vreedzame le ger der Kerk. Hij besloot met een hymne aan de onbevlekte maagd, wier bij stand hij inriep in de strijd tegen de vijanden van God. Vóór hij de kapel verliet om naar het Vaticaan terug te keren, heeft de Paus zich onderhouden met Guiseppe Pella, hoofd van de Italiaanse regering, en met de kardinalen. Na zijn terugkeer in het Vati caan verscheen de Paus, gehoor gevend aan het roepen van de menigte, die zich op het Sint Pie terplein had verzameld, aan een der ramen van zijn paleis. Als zijn gezondheidstoestand het toelaat, zal premier Laniel 11 December naar Parijs terug keren met het lijntoestel van 16.29 16.29 11.11 19.32 11.36 20.53 aard" zijn. verdrag en de voorgenomen Eu- „Air France", dat voor die gele- ropese verededigingsgemeen- genheid een tussenlanding op schap van „zuivere defensieve Bermuda zal maken, zo ver- i neemt AFP van bevoegde zijde.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1