Rusland hoofdschotel op Bermuda Achter het IJzeren Gordijn Onder de loupe De de RECHTSZAKEN Onbemande bommenwerpers naar Europa Telefoonkabel tussen Engeland en N.-Amerika A.N.W.B. over ksmpeerwet Moeilijke Gevaren voor president Eisenhower! bestaansmogelijkheden Oud-Gestapo-agenten in Frankrijk veroordeeld De arbeidsonrust in Italië Adspirant film-figurante weer thuis De in Noord-Korea begase wreedheden De staking der New Yorkse clichémakers Labour wint tussentijdse verkiezing TWEEDE BLAD Zaterdag 5 December 1953 Be Jaargang No. 3016 xm f WOERDENSE MOORDZAAK VOOR DE UTRECHTSE RECHTBANK. E VRIJE ZEEUW Het debat over de buitenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering, dat twee weken geduurd heeft, in plaats van één, is geëindigd met het aannemen, met uiterst beperkte meerder heid, van een motie van vertrou wen in de regering. Over de de fensiegemeenschap, waarom het debat draaide, wordt daarin niets/ gezegd. Dat was gevolg van de scheiding in de regering, zelfs tussen Gaullisten, die de E.D.G. niet en de M.R.P., die de E.D.G. wel wil. Het gaf aanleiding tot een ge ring meningsverschil tussen mi nister-president Laniel en de mi nister van Buitenlandse Zaken Bidault, begonnen in de minister, bank en dank zij bemiddeling van andere ministers, buiten de zaal voortgezet. Dat Laniel niet gevallen is, valt zeker ook toe te schrijven aan het feit, dat men Frankrijk een ministerscrisis wilde besparen op het ogenblik, dat op 17 December a.s. de pre sident zal worden gekozen. Tot de verwarring, die tenge volge van het debat der Franse kamer heerste in de sfeer der internationale politiek heeft bij gedragen de plotselinge nota van Moskou, waarin de Sowjet-Unie zich uiteindelijk bereid verklaar de tot een conferentie van vier, zonder aan het houden daarvan voorafgaande voorwaarden te verbinden. Maar de nota ver klaart wel, dat Rusland gekant blijft tegen de E.D.G. Het pleit niet voor het door Rusland ge voerde beleid, dat deze nota, reeds voordat haar overigens vrij onduidelijke en ook nu weer on aangenaam uitgevoerde inhoud bekend werd, argwaan wekte in Londen zowel als in Washington, in Parijs zowel als in Bonn. Wan neer de conferentie te Bermuda toch zou doorgaan, moet deze nota een laatste poging doen, om de geallieerden de eenheid op deze conferentie te bemoeilijken. Het ligt aan het staatsmans- -beleid van Eisenhower, Chur chill en de Fransen, of deze hoop zal worden gerealiseerd. NU HOOFDSCHOTEL. In elk geval zal het antwoord op de Russische nota, dat niet kort kan zijn, gelijk de vorige keer, hoofdpunt der bespreking op Bermuda vormen. Men ver wacht een Amerikaans-Engelse tegenstelling, omdat Eisenhower met de openbare mening in zijn land moet rekening houden en Churchill met de hoopvolle ver wachting, die hij zelf door zijn rede van 11 Mei heeft gewekt. Men verwacht ook, dat Frankrijk terwille van de Nationale Ver gadering alweer, bereid zal zijn zich aan de laatste mogelijkheid vast te klampen, als aan een strohalm. Maar juist de wijze, waarop Rusland deze nota heeft inge diend, kan leiden tot een geza menlijke argwaan tegen Rus land, die, bij wat soepeler beleid tevoren, gemakkelijk had kun nen worden voorkomen. Of men op Bermuda nu ook nog de no dige tijd heeft, om nevens Duits land en Oostenrijk aan Azië te denken, moet worden afgewacht. Dit zou in zoverre toch wel nodig zijn, omdat het zonderlinge gevoel van de communistische spion Dexter White, een paar jaar geleden gestorven, nu zelfs dreigt te leiden tot een scheuring in de republikeinse partij. De beruchte McCarthy kreeg de mo gelijkheid om in radio en televi sie te antwoorden op Trumans rede. De oud-president trok er zich weinig van aan; toen men hem om commentaar vroeg op McCarthy's rede, zei hij, die niet te hebben, want hij sliep, toen zij werd uitgesproken. Maar Mc Carthy heeft ook Eisenhower tot mikpunt van zijn aanvallen ge maakt en treft daarmede zijn eigen partij: de republikeinse. Het begint nu merkbaar te worden, dat Taft, ondanks enigs zins isolationistische kwaliteiten, toch deze partij bijeen hield op een wijze, als blijkbaar voor Eisenhower niet mogelijk is. GEVAAR VOOR EISENHOWER. Indien de president niet spoe dig ingrijpt, dan zal de leiding van zaken hem ontsnappen. Hij zal dit bemerken in het congres, waar de democraten veel minder vriendschappelijk zullen zijn dan tevoren, nu het geval-White door Brownell, de minister van justi tie, blijkbaar zonder Eisenho wer's toestemming, tot een par tijzaak is opgeblazen. De repu blikeinse meerderheid is zeer gering, wat kunnen de republi keinen doen om met een lijst van belangrijke werkzaamheden voor de kiezers te verschijnen in No vember 1954? Omdat zij dat niet kunnen, zul len zij het in negativisme zoeken en daarin is McCarthy, ook voor zijn partijgenoten, een gevaar lijke figuur. Maar tegelijk ge vaarlijk voor het aanzien van Amerika naar buiten en daar door voor heel de wereldpolitiek. Dat de Haagse conferentie in deze omstandigheden niet veel vruchten kon afwerpen, stond tevoren vast. Men heeft twee besluiten genomen, die, wat een eventueel politiek gezag over Europa betreft, van enig belang kunnen blijken. Men is overeen gekomen, dat er zal zijn een le gislatieve en een executieve, en men heeft ter bestudering van de vraag, op welke wijze beiden moeten werken, een commissie in het leven geroepen, die perma nent is en te Parijs zetelt, geen commissie dus van ministers, maar uitsluitend van deskundi gen, die het statuut voor het politieke gezag ook verder moet zuiveren van alle fouten, die de Haagse conferentie daarin heeft aangewezen. Bidault kwam nog net op tijd, om zijn collega's de hand ten af scheid te drukken en om een gesprek over het Saarvraagstuk te hebben met Adenauer, dat wev zoveel resultaat heeft opgeleverd dat beide partijen voortzetting der bespreking nu', tig achten. En wat Triest betreft heeft Tito, dié de voorwaarden ver wierp, waaronder de geallieer den, mitsgaders Italië, een confe rentie willen arrangeren, nu voorgesteld, dat, l>eide partijen, hun troepen zullen terugtrek ken. Dat zou de atmosfeer zui veren en de mogelijkheid van 'n oplossing naderbij brengen. VAN DER MANDERE. 'S^^s^ss^xsxs^^x^sxsxsxsxs^gxsxs^s^csxs-g^xg^sxsxsxsx»,' ZIELIGE VERTONING. De regering overweegt de mo gelijkheid om reclame toe te staan op het televisiescherm. Hiermee zal dan ook in Neder land de reclame haar intrede doen in de radiowereld. Het be sluit is nog niet genomen, maar men gooit alvast een balletje op, vermoedelijk om de publieke opinie eens te horen. Wij willen die mening wel ge ven. Wij geloven, dat de meer derheid van het Nederlandse pu bliek afkerig is van de gedachte, dat de radio voor reclame wordt gebruikt. Wij hebben dienaan gaande een voorsprong op het buitenland en niemand wenst die prijs te geven. Wij hebben an dere gelegenheid genoeg, om kennis te nemen van de artike len en prijzen, die in Nederland worden aangeboden en ge vraagd. Uit de regeringsverklaring over de televisie blijkt eigenlijk pas, hoezeer de televisie in Ne derland nog in de kinderschoenen staat. Men kan nog rr^iar een korte tijd uitzenden, men is niet tevreden over de programma's en men heeft de reclame nodig, om tot een sluitende exploitatie te geraken. Daarmee is de tele visie in ons land voldoende ge tekend als een te vroeg geboren kindje. Maar het zielige van deze ver toning is wél, dat er ook nog fabrieken zijn, die televisietoe stellen vervaardigen, in de hoop, dat deze verkocht zullen worden. Zodra men reclame op het scherm gaat brengen, zal men de be langstelling van het publiek voor televisie nog zien afnemen. En dit is toch wel het paard achter de wagen spannen. BASIS VOOR VERDERE BELASTINGVERLAGING. Er is niets moeilijker, dan het maken van een begroting. Vooral wanneer het gaat om het begro ten van inkomsten. Dat onder vindt de minister van Financiën jaarlijks, wanneer de cijfers be kend worden gemaakt inzake de geraamde en de ontvangen belas tingopbrengst. Aan het einde van October had men een opbrengst verkregen, die de raming van een half mil liard had overtroffen. Wij hebben ons al meer afge vraagd, of er geen middelen kun nen worden gevonden, teneinde een begroting een zuiverder beeld te doen geven van hetgeen er gebeuren gaat, dan thans het gevai is. In ieder geval wordt door de practische gang van za ken bewezen, dat de overheid de belastingschroef zonder bezwaar nog iets meer had kunnen terug draaien, dan zij thans heeft ga- daan. De opbrengst overtreft de raming toch met ongeveer 10 procent. Daar de economische toestand zich gunstig ontwikkelt tot he den en de minister van Financiën voor de toekomst lagere uitga ven verwacht, mogen wij goede hoop koesteren, dat de regering het volgend jaar opnieuw met fiscale verlichting zal komen. Voordat het jaar teneinde is, heeft de regering immers al een meevaller van honderden mil- lioenen guldens. Merkwaardig is het, dat men verzuimd had, enige opbrengst van de ondernemingsbelasting te ramen, terwijl men toch kon ver moeden, dat deze nog niet geheel geïnd was. Men begroot dus wel aan de zeer veilige kant, waar mee overigens de financiële vei ligheid van de particuliere huis houdingen niet wordt vergroot. Die blijven maar lijden onder de te hoge tarieven. Een Franse krijgsraad te Mar seille heeft 5 voormalige lejien van de Gestapo wegens oorlogs misdaden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Vijf beschuldigden kregen dwangar Dezer dagen hebben het ..Ge neral Post Ofifce" (Groot Brit- tannië), de „American and Tele graph Co", de „Canadian Over seas Telecommunication Corpo ration" en de „Eastern Telepho ne and Telegraph Co. of Cana da" een overeenkomst gesloten inzake het leggen var, de eerste trans-atlantische telefoonkabel. De kabel zal lopen van Oban, aan de Schotse westkust, naar New Foundland. De bestaande kabel van Londen naar Schot land zal hiervoor naar genoemde kustplaats worden verlengd. In 1955 zal het eerste stuk kabel worden gelegd en men verwacht dat het volgend jaar het werk zal zijn voltooid. Waarschijnlijk zal van de gunstige weersom standigheden in de zomer gc brujik worden gemaakt. De kosten, die op ruim 130 mil- lioen gulden worden geschat, zullen worden gedeeld door de Verenigde Staten en het Britse gemenebest. Van laatstgenoemde helft zal Groot-Brittannië 41 en Canada negen procent bijdragen. Het Britse aandeel zal in natura worden geleverd: de kabels zul len in Engeland worden ge maakt en het leggen hiervan zal geschieden door het Britse ka belschip „Monarch" (80056 ton), dat speciaal voor dit werk zal worden ingericht. De nieuwe kabel zal de tele- communicaties tussen Groot- Brittannië en het Noordameri- kaanse vasteland aanmerkelijk verbeteren, terwijl ook het ver keer tussen Londen en Austra lië en Nieuw-Zeeland via Van couver er van zal kunnen mee profiteren. Het huidige radio-telefonische systeem heeft vaak te lijden van atmosferische storingen naar schatting is het twee vijfden van het jaar onmogelijk een goede verbinding te krijgen en bo vendien zijn de gesprekken niet zo privé als volgens het nieuwe stelsel mogelijk zal zijn. In plaats van de bestaande twaalf radio- telefonische verbindingen met de V. S. en de twee met Canada zul len de Britten nu 29 lijnen met de V. S. en zes met Canada krijgen, alsmede een aantal telegrafische verbindingen met Canada. Door de nieuwe kabel zujlen dus tege lijk 29 gesprekken Cüssen Enge land en de V. S. gevoerd kunnen worden. De „Times" tekent hierbij aan dat het in het midden van de vo rige eeuw voor het eerst gelukte om een kabel over de Atlantische Oceaan te leggen. Pas na jaren gelukte het echter om telegram men langs deze kabel over te brengen. Toen dan ook de radio haar intrede deed, was men al gemeen van mening, dat het lange-afstandsverkeer via kabels zou hebben afgedaan. Als een ge volg van het tekort aan golf lengten en door herhaaldelijk optredende atmosferische storin gen is men evenwel van dit denk beeld teruggekomen. De stedelingen in Oost-Duits- klasse", land en Tsjecho-Slowakije wor den meer en meer verbitterd over het tekort aan aardappelen in deze beide landen. Gezinnen die de winter zonder de gebruikelijke voorraad van het volksvoedsel ingaan uiten openlijk hun klachten en storen zich niet aan het ongeduld dat de communisten betonen tegen hen, die hun ontevredenheid uiten over de bestaande levensomstan digheden. Het tekort aan aardappelen in streken die grote hoeveelheden daarvan opbrachten voordat de communisten tot collectivisatie van de landbouwbedrijven over gingen, is geenszins het gevolg van een slechte oogst. In de com munistische pers en radio-uitzen dingen wordt erkend dat de oogst dit jaar goed was. De oorzaak van het tekort ligt in het niet voor zijn taak bereken de transportwezen en in het te kort aan varkensvoer. Door de collectieve landbouw bedrijven en de particuliere boe ren wordt een groot deel van hun oogst achter gehouden om zich van voldoende voedsel voor de varkensstapel tijdens de win termaanden te verzekeren. Volgens het communistische stelsel m. b. t. de verdeling van landbouwproducten moet ieder landbouw-district bepaalde steden en dorpen van voedsel voorzien. Duizenden fabrieksarbeiders hel pen ieder jaar bij het binnen halen van de oogst; vele van deze arbeiders zijn nu tot de minder aangename ontdekking gekomen, dat zij ondanks hun werken op het land niet de hun toegewezen voorraden aardappelen zullen ontvangen. De arbeiders in de stikstoffa- briek in Leuna, Oost-Duitsland, waar 28.000 man werken, hebben reeds te kennen gegeven, dat de aardappelvoorziening in deze stad een volkomen fiasco is. Dit be richt uit Halle werd bevestigd in het nummer van 19 November van,, het in de Sowjet-zone ver schijnende handelsblad ,)Tri- büne". In dit blad werd het te kort toegeschreven aan sabotage door de „vijand van de arbeiders- ,De vakbonden", zo wordt in het artikel verzekerd, „kunnen niet werkloos toezien wanneer de vijand van de arbei dersklasse op alle mogelijke ma nieren door opruiing en laster de voorziening van de bevolking met levensmiddelen in de war tracht te sturen en onrust poogt te verwekken". In een hoofdartikel van de Oostberlijnse „Tagliche Rund schau" verscheen een oproep, die ondertekend was door de Oost- duitse eerste minister Otto Gro- tewohl. Grotewohl, die volgens een of ficiële mededeling met vacantie was geweest, drong er bij de boe ren in de Sowjet zone op aan hun tegc-nstand tegen de communis tische eisen tot inlevering van de oogst op te geven. Hij gaf toe dat er „in vrijwel elk dorp boe ren waren die om de één of an dere reden hun verplichtingen jegens de staat niet waren nage komen". Het „democratische blok" van de Oostduitse politieke partijen beschreef de situatie als van dus danige ernst, dat „deze niet lan ger geduld kan worden". In een speciale verklaring beschuldigde deze groep er de boeren van hun oogst achter te houden. Het ge val werd aangehaald van een boer, die voorzitter was van een gemeenteraad bij Berlijn. Deze man had, naar beweerd werd niet aan de staat gerapporteerd dat hij op zijn land drie kuilen met aardappelen bezat. Een an dere boer, zo werd gezegd, had vijf ton aardappelen op zijn boer derij bij Brandenburg verborgen. In het Praagse „Rude Pravo"- het officiële orgaan van de com munistische partij in Tsjecho- Slowakije, wordt verklaard, dat „het verzekeren van voldoende voorraden aardappelen voor de grote industrie-centra een taak van grote politieke betekenis 5s"- Het blad gaf toe dat tal van dis tricten in het land in deze taak tekort waren geschoten. „Rude Pravo" voegt er aan toe dat de burgerij zich te allen tijde voor ogen moet houden dat het communisme in Tsjecho-Slowa kije slechts kan worden opge bouwd in „een sfeer van krach tig doorgevoerde klassenstrijd". De communistische en socialis tische vakbonden van werkne mers bij de Italiaanse post-, tele graaf- en telefoonverbindingen hebben hun leden verzocht 11 December a.s. gedurende 24 uur te staken. Genoemde vakverenigingen heb ben zich met zuster-organisaties in verbinding gesteld om te pogen ook die te bewegen aan de sta king deel te nemen. „ZINLOZE' LINGEN. VERBODSBEPA- In een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken heeft de A.N.W.B. zijn verwondering en teleurstelling uitgesproken over de mededeling in de memo rie van toelichting op de be groting, dat bij de regering nog slechts in onderzoek is, in hoe verre er aanleiding bestaat tot wettelijke regeling van het kamperen. Wij vragen ons af, aldus de A.N.W.B., waarom de noodzake lijkheid daarvan, die kennelijk 7 jaar geleden reeds vaststond, thans opnieuw moet worden on derzocht en wij zijn bezorgd dat daardoor wederom uitstel zal Verwacht wordt dat de Ame rikaanse luchtmacht in het eerste halfjaar van 1954 de eer ste squadrons onbemande bom menwerpers naar landen over. zee zal sturen en het is waar schijnlijk dat deze squadrons naar Europa zullen worden ge zonden, aldus blijkt uit een door „The Times" aan het te Londen verschijnende Amerikaanse dag blad van de luchtmacht ont leend bericht. Met de squadrons wordt thans geoefend op het oefencentrum voor geleide projectielen te Pa trick Air Force Bases in Florida. De onbemande bommenwerpers zijn door de Glenn Mar:in vlieg- tuigenfabriek gebouwd. Zij zijn beid van 5 tot 15 jaar en één de eerste van deze soort bij de vijf jaar gevangenisstraf opge- I Amerikaanse luchtmacht, die ze zullen de toestellen gevechts- klaar worden gemaakt. De Martin B-61 „Matador" heeft een slanke romp met een puntige neus, korte pijlvormige vleugels en een hoo.g aan het afgeknotte kielvlak aangebracht hoogteroer. De „Matador" wordt met behulp van afwerpbare ra ketten gélanceerd. Dat afschie ten gebeurt van door de Martin- fabrieken ontworpen trailers, zodat het lanceren niet op een vaste plaats behoeft te geschie den. De Martin-vliegtuigenfabriek heeft destijds laten doorscheme ren hoe de onbemande bom menwerper zich gedraagt. Het toestel wordt met raketten af geschoten, stijgt naar grote hoogte en op een bepaald mo ment worden verscheidene be legd. Ter dood veroordeeld bij gedurende circa 2 jaren heeft sturings- en bedieninssorganen beproefd. De toestellen zullen van de straalmotor automatisch binnenkort onder de hoede ko- in werking ge teld. De bommen werper vliegt met een snelheid verstek werden 4 beschuldigden Alle veroordeelden waren +11 dens de bezetting Gestapo agenten in het district Montpel- lier. Hun is ten laste gelegd moord on en foltering van leden van de Franse verzetsbeweging. laste gelegde feiten erkende, had de behandeling van de zaak een zodanig vlot verloop, dat reeds in het middaguur de officier van justitie P. J. v. Roscam Abbing met zijn requisitoir tegen de ge broeders Chr. J. en J. G. B. ge reed kwam. Aan het einde hier van eiste hij tegen de eerste ver dachte levenslange gevangenis straf en tegen zijn broer Jan zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Als verlengstukje diende nog de behandeling van de zaak tegen de 22-jarige monteur J. M. den B. Hem waren 2 inbraken ten laste gelegd, gepleegd in samenwer king met de oudste van de ge broeders B., n.l. Chr. J. B. De officier van justitie, die lVz jaar gevangenisstraf eiste, zeide bij het bepalen van deze straf maat rekening te houden met het aandeel dat verdachte had in de zaak-B. I De rechtbank bepaalde de uit- spraak tegen alle drie verdachten op Vrijdag 18 December. Annelies Witter, de 17-jarige adspirant-filmfigurante uit Maastricht, is met de stille trom jweer thuis gekomen. I Vóór haar vertrek naar Lon den op 1 November j.l. verklaar- de zij dat zij 3 maanden op 4- proef bij de M.G.M.-studio in men ten geleiden het toestel naar £onden ^rkzaam zou zijn en het doel waar weer ande e - daarnaj met toestemming van tromsche apparatuur a s - llaar vacjer a]S figurante waar- men",Coh£.%?terSeï 55* Amerika zou ver- De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft gisteren de moord op de Woerdense politie agent Adrianus van Eek, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 te Woerden tijdens de uit oefening van zijn functie werd neergeschoten, behandeld. De hoofdverdachte die het do delijk schot zou hebben gelost, Christiaan Jan B., oud 27 jaar. metselaar te Bodegraven, terwijl voorts terecht stonden Jan Gijs- bertus B„ 25 jaar, schilder te Bo degraven en Johannes Mattheus den B., 21 jaar, monteur te Riet veld. Doordat de hoofdverdachte, die reeds tijdens het vooronderzoek een volledige bekentenis had af gelegd, ook ter zitting alle ten elk gewenst Electronischel punt gedirigeerd, navigatie-iinstru- plaats hebben en de moeilijkbe den zullen voortduren. Afgezien van het feit, dat va- cantiegangers veelvuldig de du pe worden van de verscheiden, heid in de kampeervoorschriftra en in de interpretatie daarvan, mogen wij er op wijzen, aldus de A.N.W.B., dat er in ons land noj te veel verbodsbepalingen be staan, die wij zo vrij zijn als zinloos en ergerlijk te kwalifice ren. Nog steeds zijn er gemeen ten, waar het verboden is dat 2 echtparen op eenzelfde terrac kamperen. Zelfs komt het nog voor, dat aan minderjarige kin deren boven een bepaalde leef tijd niet is toegestaan samen met hun ouders op hetzelfde terrein te kamperen. Dit alles wordt als noodzakelijk gemoti veerd om der wille van de open bare orde en zedelijkheid. Wij weten de tolk te zijn van honderdduizenden kampeerders, die ons land telt en tevens van de bonafide exploitanten van kampeerbedrijven, wanneer wjj verklaren dat op een kampeer - wet, die aan dergelijke denigre rende voorschriften een einde maakt, wordt gewacht. Bovendien kan slechts een landelijke regeling de noodzake lijke basis vormen voor de werk zaamheden van de Nederlandse kampeerraad en van de Neder landse kampeerkaartencentrale de twee onmisbare voorwaarden voor geordende toestanden bjj het kamperen en veor een ge zonde ontwikkeling van het so ciale toerisme. Op grond daarvan doet de A.N.W.B. een beroep op de mi nister om het daarheen te wil len leiden, dat de zo lang ver beide kampeerwet spoedig tot stand komt. men dan terug naar de basis. Het is uitgerust met electronische in strumenten die de nadering van trekken. Thans na haar terugkeer in Maastricht vertelt zij dat zij slechts enkele weken met va- ,V,^"!len^0moa Hp Pio-pn cantie is geweest. Wanneer haar de gelegenheid geboden wordt, men van het commando van de tactische lucht:trijdkrachten 'm en bü die van het ge- der Amerikaanse luchtmacht. luid in de stratosfeer, krijgt een Daar zal een laatste int en°ieve I roe hogere snelheid en wordt oefeningsperiode volgen en daar door een stuurautomaat naar uitmaken of die van de eigen dan wel van de vijandelijke par tij zijn .Dergelijke instrumenten zorgen ook voor de bediening van de geschutskoepels van de „Matador". Zij richten de wa penen en vuren de machinege weren en kanonnen af. Het oefencentrum voor gelei de projectielen bevindt zich te Cocao in Florida. Het oefenter rein strekt zich over duizenden mijlen uit over Florida, de Ba- hama-eilanden tot in de Zui- del'ike Atlantische Oceaan. Het eerste squadron van de luchtmacht der Ver. Staten dat met „Matador" is uitgerust is het 655e squadron. zal zij echter in Januari weer naar Londen reizen. Sergeant Wendell Treffer?, die in een Noordkoreaans krijgs gevangenkamp heeft vertoefd, deelde een ond^rcommissie vwa de Amerikaanse senaat, die een rnderzoek instelt haar in Kore* door de communistische strijd krachten begane gruwelen, me? dat een Chinees-communisïs- sche verpleegster de meeste van. zijn bevroren tenen met een schaar afknipte, zonder gebruis te maken van een verdovings middel. Dit geschiedde in 1959. Sergeant Tréffery loopt nog op krukken. Hij deelde verder mede da.1 de communisten hem en andere Amerikaanse krijgsgevangenen bijna al hun kleding en hun schoenen afnamen waarna zij gedwongen werden 15 d^gen lang bij temperaturen van min 20 graden Celcius geforceerde marsen te maken. Een bemiddelaar der Ameri kaanse regering heeft meege deeld dat geen vorderingen zijn gemaakt bij de pogingen om een oplossing te vinden voor het ar beidsgeschil, dat aanleiding heeft gegeven tot de staking der New Yorkse clichémakers, waar door thans reeds gedurende zes dagen geen dagbladen in New York zijn verschenen. De tussentijdse verkiezing ra 't Londense district North Pad- dington is een overwinning voor de Labour-candidaat geworden. Hij kreeg 14.274 stemmen, 2260 meer dan de conservatieve candidaat John Eden, een neef van de Britse mini ter van Bui tenlandse Zaken. De verkiezing was nodig geworden door het aftreden van een Labourlid van het Lagerhuis.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5