Frankrijk en het E.V.G. verdrag KERKDIENSTEN US! d® S rovincic Zuidafrikaanse spoor wegen willen 2000 Neder landers aanwerven NIEUWE WEG BIJ WOUW GEOPEND AGENDA: Z.-Iirol: Een Oostenrijks- Italiaans Triëst" BESMETTELIJKE ZIEKTEN NIXONS BEZOEK AAN INDIA Amerikaans protest bij Egypte Televisie-nota wordt dit jaar niet behandeld TWEEDE KAMER Aanslag op Magsaysay verijdeld. Voor de Zondag Zachte winter rampzalig voor telers van kool TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. EEDE. OOSTBURG. STAVENISSE. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Coce-ccla en de frsnse warenwel Van Franse zijde is Donderdag dagavond te Hamilton, op de Bermuda-eilanden, vernomen dat de Franse premier Laniel, presi dent Eisenhower en de Britse minister-president Churchill in 't komende weekeinde zal mede delen, dat het aanvaarden door de Sowjet-Unie van de uitnodi ging voor een vier-mogendheden- conferentie over het Duitse vraagstuk alle hoop op een be krachtiging in begin 1954 van het E.V.G.-verdrag door de Franse nationale vergadering in rook doen opgaan. De Fransen zijn voorts van mening dat vier-mogendheden- De Gereformeerde immigrasie- vereniging te Pretoria heeft aan de Chr. emigratie-centrale mede gedeeld, dat de Zuidafrikaanse spoorwegen 2000 jonge krachten willen aanwerven ter opleiding voor stoker, machinist, conduc teur of lijnwerker. In aanmerking komen ongehuwde mannen tus sen 18 en 25 jaar. Zie, Ik kom haasteljjk en Mijn loon is met Mij, om een iegelijk te vergelden gelijk zijn werk zal zijn. Openb. 22 12. Hier is dezelfde aan 't woord, die in de gelijkenis van de heer en zijn dienstknechten komt ten dage dat hij hem niet verwacht en ter ure, dat hij niet weet. Is het niet een ontzaglijke gedachte, dat de Here wederkomt? Ontzag lijk, omdat er vergelding is des Soons, een rechtvaardige vergel ding, een ieder naar zijn werk! Zo waakt dan, waarschuwt de Here ons zelf, want Ik kom on verwacht. Wel u, als gij bereid wordt bevonden. Hoe kunnen wij waken, hoe be reid gevonden worden? Dat is de vraag, die onwillekeurig in het mensenhart opkomt. Het antwoord geeft ook wederom de Here zelf ons: Blijft in Mij! Ge lijk de rank verdort, als ze niet in de wijnstok blijft, zo ook uw zieleleven, als ge niet in Mijn ge meenschap blijft. Wie heeft de gemeenschap met de Heiland Ieren kennen? Wie heeft Zijn wondere tere stem tot het onrus tige hart ooit beluisterd? Die ge voelt een nieuwe blijdschap in zien opwakkeren en een nieuw beginsel des levens. Want hij leert het gaandeweg verstaan: niemand of niets zal mij uit deze Hémd rukken. Ook mijn zonden kunnen het niet, al zijn ze bergen hoog. Want Hij springt voor mij in de bres. Mijn oneindig „te- port" heeft Hij voldaan. Heb goede moed, wees onversaagd, Ook als uw hart u luid verklaagt, God is nog groter dan uw hart, Hij heelt de diepste zondesmart. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) besprekingen niet kunnen wor-1 den gehouden voordat er, na het instaleren van- Frankrijks nieu we president op 17 Januari a.s. een nieuwe Franse regering is gevormd. Men verwacht ook, dat Laniel Eisenhower en Churchill zal mededelen, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat een bekrachtiging van het Europese- legerverdrag door de Franse nationale vergadering slechts mogelijk zal zijn, indien Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten zich verplichten hun strijd krachten op het Europese vaste land gedurende een bepaald aan tal jaren te handhaven. HET VRAAGSTUK TRIëST. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden en zijn Fran se collega Bidault hebben Don derdag gesproken over nieuwe stappen om de meningsverschil len tussen Italië en Zuid-Slavië over vijf-mogendhedenbesprekin- gen over Triëst te overbruggen. De besprekingen waren on-offi- cieel, aldus een Britse woord voerder op de eerste bijeenkomst op de Bermuda-eilanden met journalisten. Na deze BritsFranse bespre king zal dit vraagstuk ook met de Vrijdag op de Bermuda-eilan den aankomende Amerikaanse delegatie worden besproken. Italianen vervullen reeds be stuursfuncties in de zóne „A" van Triëst, die onder Brits- Amerikaans militair gezag staat. Dit is overeenkomstig een ter zake in 1952 te Londen gesloten accoord. De Westerse mogend heden zijn bereid nog meer pos ten in hun zóne door Italianen te doen bezetten, doch voors hands nog onder Brits en Ame rikaans toezicht. Men hoopt thans dat Zuid- Slavië zal instemmen met een dergelijke wijziging der bestaan de overeenkomsten en dat het deze niet zal beschouwen als een reden om deelneming, aan vijf- mogendhedenbesprekiflgen over Triëst te weigeren. DE JONGSTE RUSSISCHE NOTA. Eden en Bidault hebben ook niet-officieel van gedachten ge wisseld over de jongste Sow jet- Russische antwoordnota waarin de uitnodiging tot bsprekingen door de ministers van Buiten landse Zaken der „grote vier" werd aanvaard. Verklaard wordt dat Groot- Brittannië bereid is in te stem men met het Russische voorstel om de conferentie te Berlijn te houden. Ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de rijkswaterstaat, heeft Vrijdagmorgen de nieuwe hoofd weg bij Wouw\geopend, in aan wezigheid van de burgemeesters van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters, van Wouw mr. F. L. M Hoebens en van Roosendaal de heer A. M. E. Freijters en een aantal hoofdingenieurs van rijks waterstaat en vertegenwoordigers van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. De heer Maris vertelde dat deze weg zeer belangrijk is voor West-Brabant, omdat het ver keer nu niet meer behoeft te worden geleid door de smalle traverse van 't kerkdorp Wouw. Hij vertelde ook dat de weg, die 6 L: km lang is 1.170.000 heeft gekost. Dit is 180.000 per km oftewel 180 per meter. Burge meester Hoebens van Wouw drukte zijn vreugde over het tot standkomen van deze weg uit. Hij somde de geweldige voordelen otp, die deze rondweg het snel verkeer biedt, speciaal voor de middenstand van zijn gemeente. Burgemeester Freijters, van Roosendaal somde eveneens de voordelen op van deze weg voor de gemeente Roosendaal. Door middel van het verplaat sen van enkele tonnen werd de weg officieel geopend verklaard. HEDEN: TBRNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Rancho Motorious. Concertgebouw, 8 uur: Helden der zee. Terrein Molendijk, 2.39 uur: Terne. Boys-A.Z.V.V. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Morgen is het te laat. ZAAMSLAGSportterrein, 2.30 uur: Zaamslag-Driewe- gen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Rancho Notorious; 2 uur: Helden der zee; 4.30 uur: Rancho Notorious. Concertgebouw, 8 uur: Helden der zee. Terrein West. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen 2-Bres- kens 2. Parochiehuis, 7.15 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Morgen is te laat; 8 uur: Café De rode Engel. Eén van de problemen waar tegenover de nieuwe Oostenrijk se minister van Buitenlandse Za ken, Figl, zich geplaatst ziet, is de kwestie Zuid-Tirol, het voor malige Oostenrijkse Alpengebied dat na de eerste wereldoorlog bij Italië werd gevoegd en dat een overwegend Oostenrijkse bevol king bezit, zoals Triëst overwe gend Italiaans is. Onlangs is deze sluimerende kwestie nieuw leven ingeblazen en wel naar aanleiding van een Blijkens een overzicht in de Staatscourant zijn in de week van 22 tot en met 28 November zes gevallen van kinderverlam ming geconstateerd, waarvan in Rotterdam 5 en in Bathmen (O.) één. Er deden zich 205 gevallen van roodvonk voor. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 6 DECEMBER. (2e Advent.) NED. HERV. KERK. Axel" 10 uur Vicaris I. J. Wisse; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H Doop). 7 uur: Ds. M. J. W. Schopen hauer, van Schoondijke (Jeugd dienst). Onderwerp: „Om haar als bruid te werven". Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. (Bed. H. Doop.) Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. (Bed. H. Doop.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen10 uur Ds. JSchol ten (Bed. H. Doop); 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur „Bethel": Kerk voor Jon geren (van 12 tot en met 15 jaar). Voorg. de heer D. van Es. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hevjboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene: 7 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 5 DECEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 6 DECEMBER. (2e Advent.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Rreskens10 uur en 5 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nïeuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. T_ Rotranchement10 uur Ds. H. Kuilman, van Zuidzande. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Doop.) SL Axuia ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje. 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. Blom- aard. (Bed. H. Doop.) Zuidzande. 10 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. G. Rikkers, van Hillegom. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 6.30 uur Ds H. van Leeuwen in de Fröbelschool, Nieuwstraat Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uui H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat-* 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. uitlating van de Zuid-Slavische minister van Buitenlandse Zaken, Popowitsj op een persconferen tie in Wenen tijdens zijn officiële bezoek aan Oostenrijk. Popowitsj antwoordde n.l. op de vraag van een Italiaanse jour nalist waarom Zuid-Slavië niet wilde instemmen met een volks stemming ter regeling van het geschil om Triëst: „Als Italië meent dat een volksstemming zulk een goed middel is voor re geling van territoriale geschillen als dat om Triëst, waarom staat het dan niet tevens een volks stemming in Zuid-Tirol voor?" In de Oostenrijkse pers is na deze verklaring heropening van de kwestie Zuid-Tirol geëist. Voor in dit gebied, als gevolg van „koelbloedige Italianisatie een stadium zal zijn bereikt, waarin Italië een volksstemming kan aanbieden, wel wetend, dat de meerderheid van de bevolking voor Italië zal stemmen". De provinciale gouverneur van Oostenrijks Tirol, Alois Grauss, verklaarde onlangs dat, hoewel Oostenrijk handhaving van de goede betrekkingen met Italië wenst, de nationale plicht om de inwoners van Zuid-Tirol bij te staan een voornamere plaats in neemt. „Wat signor Pella (de Italiaanse premier) goed acht voor Triëst, dient ook goed te zijn voor Zuid-Tirol", zo verklaar de hij. Oostenrijk heeft nooit zijn aan spraken op Zuid-Tirol, dat in 1910 een voor 97 procent Oosten rijkse bevolking had, opgegeven. Volgens de Oostenrijkse pers is sedert dien de bevolkings samenstelling ingrijpend gewij zigd en telde Zuid-Tirol in 1951 120.000 Italiaanse inwoners op een totale bevolking van 334.000. De Amerikaanse vice-presi dent Richard Nixon, heeft een rede gehouden voor de Indische radio. Hij verklaarde dat Ame rika generlei territoriale econo mische of politieke ambities heeft in AJë, doch slechts wil helpen de economische stabili teit en de uhigheid te bescher men tegen agressie en oorlog. Hij vroeg daartoe om de wel willende medewerking van India teneinde „de vrijheid en de vre de in dit grote werelddeel te verzekeren". In een rede die hij voor leden van het Indische parlement heeft gehouden, heeft Nixon in grote trekken de Amerikaanse politiek beschreven. Hij legde er de nadruk op, dat president Eisenhower werkte voor de vre de, het enige doel van de Ame rikaanse politiek. De Ver. Staten boden hulp aan bij de ontwikke ling van de economische kracht van de vrije naties omdat zij er van overtuigd zijn, dat daarin de ware kracht is gelegen. „Een gezonde economie in alle landen is de sleutel voor de vrede", ver klaarde hij. Nixon zeide, dat India, dat de zelfde principes verdedigde als Amerika, een beslissende rol zal spelen in de toekomst, niet al leen van Azië maar ook van de wereld. De Amerikaanse ambassade te Cairo heeft bij de Egyptische re gering geprotesteerd tegen het feit, dat een Egyptische kustbat- terij de Amerikaanse vrachtboot „Albion" heeft beschoten in de Golf van Akaba. Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade de ver zekering gegeven, dat de door vaart van het schip zal worden bespoedigd en een onderzoek zal worden ingesteld. De Amerik. marine-attaché heeft verklaard dat hij geen reden heeft om aan te nemen, dat de „Albion" geraakt is. Het schip is met een lading tarwe op weg naar Jordanië. Het incident gebeurde Donder dag. Volgens latere berichten betrof het een waarschuwingsschot, vóór het schip langs. De Tweede Kamer heeft nader besloten de televisie-nota niet vóór het Kerstreces te behande len. Het St. N icol aas feest Nog één dag en dan kan St. Ni- colaas weer voor een jaartje op zijn lauweren gaan rusten en dat heeft hij ten volle verdiend, want hij heeft het de laatste dagen wel overstelpend druk gehad met zijn talrijke bezoeken. Op de beide openbare scholen A en C deelde hij met milde hand speelgoed en lekkernijen uit en ook de kinderen van de leden van diverse verenigingen hebben op ruime wijze gedeeld in de vreug de van het St. Nicolaasfeest, dat dit jaar wel door buiteng'ewoon fraai weer werd begunstigd. Vanaf de blijde komst van St. Nicolaas op vorige week Zater dag heerste er iedere dag van de middaguren tot de sluitingstijd der zaken grote drukte in de straten en winkels en als heden avond St. Nicolaas al zijn inkopen heeft gedaan is inderdaad voor jong en oud het heerlijk avondje aangebroken. Het Marionettentheater van Don en Ly Vermeire heeft gisteravond haar reeks voorstel lingen besloten en zullen zeer velen hebben genoten van deze door „Terneuen Klimop" aange boden wel heel bijzondere attrac tie. Het boos gerucht. Enige weken geleden werd ons in geuren en kleuren een geval van aanranding medegedeeld met naam van dader en „slachtof fer" dus persklaar zoals het in vaktermen heet. Hoewel wij de juistheid van het bericht reeds direct in twijfel trokken, gingen wij niettemin op onderzoek uit, waarbij al ras bleek, dat het griezelig geval vol komen uit de lucht was gegrepen. Voor ons was daarmede de kous af, maar naar het blijkt niet voor degene, die als de snodaard werd genoemd, want het boos ge rucht heeft een lang leven. Onze medewerking werd inge roepen om dit hardnekkig ge rucht de kop in te drukken en daarbij te wijzen op het leed, dat geheel ten onrechte een onzer in gezetenen wordt berokkend. Uitreiking diplom,a reserve- rijkspolitie. Vrijdagavond werd op het ge meentehuis door de kapitein der rijkspolitie, de heer Stoorvogel, met een korte toespraak aan de heer A. Dierkx het diploma ge oefend man der reserve rijkspoli tie uitgereikt. Burgemeester Van Dongen, die het betreurde dat zo weinigen de ze cursus hadden gevolgd, hoopte dat nu de heer Dierkx het diplo ma heeft verworven, meerdere personen zich zullen aanmelden 'om aan de eerstvolgende cursus deel te nemen. St. Nicolaas op scholeube-zoek. Gisternamiddag stond wel zeer in het bijzonder in het teken van het scholenbezoek van Sinter klaas. Op het vastgestelde tijd stip arriveerde hij in het toren lokaal van de Ned. Herv. Kerk. waar de leerlingenschaar o.l.v. de directrice zich reeds verenigd had De zachte winter is rampzalig geworden voor de oogst van kool, speciaal aan de Langedijk in Noord-Holland. De oogst is ongeveer net zo groot als in '52, doch van uitvoer is behalve voor wat rode kool, geen sprake. Van de aanvoer van witte kool uit de vroege teelt aan de veilingen is 8700 aan de 12.000 ton doorge draaid en als veevoeder gebruikt. De tuinders maken zich over de situatie grote zorgen, want hoewel voor kool, die de mini mumprijs niet haalt, een vergoe ding uit het productenfonds wordt gegeven, dekt deze vergoe ding de gemaakte kosten niet. Het publiek in binnen- en bui tenland koopt vrijwel geen kool nu door het zachte weer volop verse groenten verkrijgbaar zijn. Nieuwe onrust is ontstaan nu de minimum-veilingprijs van kool is verlaagd. Met slechte re- sulaten voor de laat geteelde koolsoorten, die thans worden geïnventriseerd, voor ogen, is de minimum-veilingprijs voor witte kool van 5 gulden tot 4,50 per 100 kg verlaagd. Het besluit hiertoe is genomen om aanzienlijke meningsverschil len tussen een coöperatieve zuur- koolfabriek (nieuw leven), die door o.a. 80 kooltelende tuinders werd opgericht en een reeks par te ticuliere zuurkoolfabrieken beslechten. De coöperatieve fabriek, die door de tuinders werd opgericht met het oogmerk om op hun pro ductie meer winst te maken, fa briceert ongeveer vijf percent van de totale zuurkool-omzet. Door de zachte winter is de af zet van zuurkool ook slecht. De coöperatieve fabriek, die ter vei ling tegen dezelfde minimum prijs of daarboven koopt, als de particuliere fabrieken, Verkeert echter in een gunstige positie op het terrein der concurrentie, om dat de deelnemende tuinders aansprakelijk zijn voor de gang van zaken en door de hun betaal de minimumprijs gemakkelijker verliezen kunnen nemen, dan de particuliere fabrikant. Bij wijze van compromis vond men de oplossing om de mini mumprijs met tien percent te verlagen. Dit is echter weer te gen de zin van de tuinders, die niet bij de coöperatieve fabriek aangesloten zijn. De genoemde oplossing leek de gunstigste om enig evenwicht te scheppen een andere zou kunnen zijn om de veilplicht voor kool op te heffen, ofwel om aan fabri kanten teeltvergunningen voor witte kool te verstrekken. Daarmee echter zou de prijs- De begroting van Oorlog werd Donderdagnacht om 2 inlr z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde wor den, te hebben tegengestemd. Op gelijke wijze werd de begroting van Marine goedgekeurd. Motie-Kaken inzake ver vroegd verlof voor onder wijzers verworpen. In de vergadering der Tweede Kamer is Vrijdagmiddag ge stemd over de bij de behandeling der begroting van Oorlog door de heer Haken (C.P.N.) ingediende motie. Daarin werd gevraagd: 1. Dienstplichtige onderwijzers na hun eerste oefening met ver vroegd verlof naar huis te stu ren en 2. voor de ergste noodge vallen vrijstelling of uitstel van opkomst voor de eerste oefening aan de dienstplichtige onderwij zers te verlenen. Op verzoek van de heer Haken (C.P.N.) worden de beraadslagin gen heropend. Hij laat in zijn motie het gedeelte sub 2 verval len na de toezeggingen welke de minister Donderdag heeft ge daan. De heer Vermeer (Arb.) ver klaart vertrouwen te hebben in de minister, aan de motie heeft hij geen behoefte. De heer Korthals (V.V.D.) meent dat in de motie minder wordt gevraagd dan de minister heeft toegezegd. In het belang van het onderwijs zal zijn fractie tegen de motie stemmen. De heer Gortzak (C.P.N.) ver duidelijkt de motie nog. Er wordt meer in gevraagd dan is toege zegd. De motie wordt verworpen met 55 tegen 4 stemmen, die der C.P.N. regeling doorbroken zijn, want dan zou men het totale aanbod niet langer in de hand hebben. Het vraagstuk heeft dus vele facetten. Verwacht wordt, dat de hele koolkwestie binnenkort op hoog niveau besproken zal wor den, doch daarvoor moet eerst de inventarisatie van late soorten, die thans in de schuren liggen, gereed zijn. en de tijd daarvoor kortte met de enthousiast gezongen welbekende liederen. Ook bij deze hernieuwde ken nismaking bleek het sterke ge heugen van de kindervriend en ofschoon de meisjes-leerlingen de banken der lagere school reeds achter zich hebben, bleken zij allen nog ontvankelijk voor de vele pedagogische lessen die de wijze kinderharten-kenner had uit te delen. Hij was ook op de hoogte van de vorderingen, vlijt en 't gedrag op school en waar om de één of andere kleine on deugd een „reprimande" nodig was volgde deze, maar altijd met een „genadige" afloop. Een prettige pauze met thee en gebak volgde en daarna werd een aardig toneelstukje opgevoerd onder de titel „De kaartjes voor het ballet". Hierbij bleek dat on der deze leerlingen heel wat aan leg schuilt voor een later optre den „op de planken", gezien het succes dat met dit aardige stukje geoogst werd. Een verloting vormde het sluit stuk, nadat aan allen een aardige St. Nicoi aas-surprise was uitge reikt. Een aardige attentie was het van het bestuur der winkeliersvereniging toen zij gis teravond per auto een bezoek bracht aan alle zieke ingezetenen en hen met een St Nicolaasge- schenk verraste. Hr. Ms. „Axel". Uit officiële bron vernamen wij dat door het departement van Marine gegevens zijn gevraagd van het wapen van Axel zulks i.v.m. de in aanbouw zijnde kust- mijnenveger die de naam onzer stad zal voeren. De bemanning zal bestaan uit 40 koppen, n.l. 3 officieren en 37 minderen, terwijl de mijnenveger een bewapening zal hebben van twee 40 mm mitrailleurs bij een waterverplaatsing van 425 ton. Hr. Ms. „Axel" wordt gebouwd op de werf De Groot Van vnot. te Slikkeveer en zal vermoedelijk in de eerste helft van 1955 ge reedkomen. Stilgevallen wegens gebrek aan arbeidskrachten. Sedert enige weken is de stop- page-inrichting van de textiel onderneming „Clitex", sedert vo rig jaar alhier aan de Jan Scharp- straat in exploitatie gebracht stilgevallen. Wij vernemen dat onder de hiervoor benodigde ar beidskrachten (hoofdzakelijk jon ge meisjes) nagenoeg geen animo bestaat. Gevonden voorwerpen. Een schort, Drieschouwen 41; glacé dameshandschoen, Weststr. 4; paar gebreide handschoenen, Julianastr. 63; damespolshorloge, Crijnssensstr. 14; zaklantaarn en wollen handschoen, rijkspolitie, kinderwant, Noordstr. 29; kinder- want, Prins Hendrikstr. 56; haar- strik, Kerk dreef 29; wieldop van vrachtauto, rijkspolitie; kinder zakdoek, Beatrixstr. 28; porte- monnaie met inh., rijkspolitie; étui met kam, Sassing P 52; kin- derportemonnaie, Julianastr. 39; portemonnaie met inh., Emma- str. 92; shawl, Brouwer, Nieu- wendijk; witte ceintuur, Nieu- wendijk 54; bruine trainings broek, Pr. Mauritsstr. 2. Aanbesteding woonhuis. Voor rekening van de heer C. Cattoor werd gisteren alhier aan besteed het bouwen van een woonhuis, staande aan de Dorps straat. Hoogste inschrijver was de heer A. Geijzel alhier voor 23.300, laagste was de heer A. Standaert, alhier voor 20.584. De gunning werd aangehouden. „Het Vrije van Sluis" American Women Club bezorgt kleuters een verrassing. In het dorpshuis te Staveniesa werd Donderdagmiddag het jaar lijkse St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de kleuterschool en ditmaal ook voor de leerlingen van de eerste klas der lagere school gehouden. De American Women Club uit Den Haag, waarvan aanwezig waren mrs. Hansen (presidente), mrs. v. d. Wal en mrs. Lancaster, had dit feest, waarbij St. Nicolaas ook aanwezig was, aangeboden. Ook de voorzitter van de natio nale raad van advies voor het nationaal rampenfonds, mr. H. L. 's Jacob was tegenwoordig. Door de kleuters werden ver schillende stukjes opgevoerd. Onontplofte dieptebom op scheepsroute Vlissinge* Londen. De Belgische marine heeft de scheepvaart gewaarschuwd dat een onontplofte dieptebom is ge zonken in de Noordzee op de scheepvaartroute van Vlissingeu en Zeebrugge naar Londen. De bom zou elk ogenblik kunnen ontploffen. Zij levert gevaar op voor de scheepvaart. St Nicolaas bezoekt de kleuterschool. St Nicolaas met zijn zwarte Piet hebben gisteren de kinderen der kleuterschool een prettige middag bezorgd, toen hij hen een bezoek bracht, en zelden zal dit bezoek met meer spanning zijn tegemoet gezien, want vol ver wachting klopten hun hartjes, al waren dan ook hun ouders en burgemeester Trimpe en zijn echtgenote in hun midden. Nadat de goede Sint door de leidster der kleuterschool, mej. Herrebout, was verwelkomd en hij op een versierde zetel had plaats genomen, zongen de kinde ren hem een welkomstlied toe, waarop hij de brief voorlas, die de kinderen hem hadden geschre ven. Daarom is hij nog eens naar Zaamslag gekomen, want hij heeft het erg druk en over een paar dagen vertrekt hij weer naai- Spanje. Het was leuk om te zien hoe de kinderen, op de knie van Sinter klaas gezeten, liedjes voor hem zongen. Op zijn verzoek deden de kinderen verschillende spelletjes en deelde zijn knecht met volle hand peperbollen uit. Tenslotte reikte St Nicolaas aan alle kinderen een geschenkje uit, en toen moest de hoge bezoe ker met zijn knecht weer vertrek ken, maar hij kan overtuigd zijn, dat hij de kleintjes een prettige middag heeft bezorgd. 18 December a.s. zullen de hoofdingelanden van het water schap „Het Vrije van Sluis" in al gemene vergadering bijeenko men. De totale uitgaven bedroegen 3.429.897,10. De begroting 1954 geeft voor de gewone dienst een totaal van 2.025.987,38 met een onvoorzien van 46.357,91. De werken aan zeewering, we gen en afwatering kunnen pas dan worden geraamd, wanneer blijkt in hoeverre van overheids wege steun wordt verleend. Zoals bekend is raamde het rijk ƒ800.000 voor grote werken en ƒ1.200.000 voor een nieuwe zee sluis. Het totaal van de buitenge wone dienst wordt dan ook slechts gesteld op ƒ751.604,99 Het dijkgeschot wordt gehand haafd op ƒ40 per ha voor onge bouwd en 7 procent van de be lastbare opbrengst voor het ge bouwd. Het aantal hoofdingelanden liep in 1952 terug van 40 tot 36. Uit het technisch verslag over 1952 blijkt, dat het aantal arbei ders door ontslag sterk werd ver minderd, waardoor meer werk moest worden aanbesteed. De diverse stroomgebieden wer den vastgesteld, o.a. ten behoeve van de bouw van een zeesluis te Cadzand. Het ontwerp daarvan werd gemaakt bij de directie van sluizen en stuwen van de rijks waterstaat te Utrecht. Dringend verbetering vraagt het stroomge bied van de nieuwe sluis te Groe- de o.a. .het vernieuwen van de zeesluis aldaar. De strijd tussen de Franse wijnboeren en wijnkenners ener zijds en de Franse Coca-Cola Mij anderzijds, die jarenlang is ge voerd, is tot een definitief einde gekomen. De raad van beroep, die de aanklacht, dat Coca-Cola schadelijke bestanddelen zou be vatten en dus op grond van de Franse warenwet op dranken en niet-erkende geneesmiddelen niet zou mogen worden verkocht, in hoogiste instantie behandelde, heeft deze aanklacht ongegrond verklaard, aldus meldt de Ned. afdeling van het bedrijf. Deze wet, daterend van 1905, eist vermelding van pharmaceu- tische bestanddelen op verpak kingen. Door de aanklagers werd gesteld, dat zulks bij genoemde limonadesoort werd nagelaten. Bij een gevecht tussen Philip- pijnse militairen en een „zelf- moordgroep" van de opstandige Hoeks is de leider van de groep, Apolinario Pangilinan, die op dracht had de nieuw gekozen president, Remon Magsaysay, uit de weg te ruimen, gedood. Vorige week had de Phiiippijn- se politie bekendgemaéikt, dat Hoeks in het gebied van de hoofdstad, Manilla, waren door gedrongen om een aanslag op Magsaysay te plegen. De lijf wacht van deze werd verdubbeld en de politie begon direct, in samenwerking met het leger, de jacht op de opstandelingen. De Hoeks, onder leiding van Pangi linan, bijgenaamd „Magtangol", waren er reeds bijna in geslaagd, zich bij hun chef, Luis Taroec, die zich in de moerassen van Candaba schuil houdt, te voegen, toen zij door een militaire afde ling werden aangevallen. Op het hoofd van Pangilinan was een prijs van 25.000 dollar gezet. DE OUDE GESCHIEDENIS In Héimilton, Ontario (V. S.), vertelde de 84-jarige gelukkige Paul Wilson toen hij met zijn bruid, de 78-jarige Lucy, 't raad huis verliet hoe het allemaal gegaan was. „We ontmoetten elkaar in het park, vandaag juist vier weken geleden. Ik zat op een bank; in eens merkte ik, dat er ook een vrouw op de bank zat en ik wendde me om, om eens te kij ken. Toen ik me naar haar om keerdekninpoogde ze „En nu gaat het paar op de hu welijksreisaldus de „Time".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2