BEGROTINGEN VAN VAN MARINE OORLOG EN Uit etSrovSncic POPENT CHINEZENWIJK Bewakingsdienst voor zeedijken Zeeland kan gaan werken Besluiten van het parlement van Boeganda AGENDA: °°°DT 8Adoo!s JubiSeum SI. Nicolaas-Reclame J. DE V0S-EIVE IJu Sang DE ZAAK-G0EZENK# Bekentenissen van Marokkaanse terroristen TWEEDE KAMER AXEL. HAAMSTEDE SLUIS. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. BIERVLIET. GRAAUW TERNEUZEN ZIERIKZEE. Staking op Noorse schepen Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene be raadslaging over de begrotingen van de departementen van Oor log en van Marine voortgezet. De heer Van Vliet (K.V.P.) be toogt, dat de voorlichting aan de militairen, die een korte verbin tenis aangaan, zeer duidelijk be hoort zijn met het oog op de toekomstmogelijkheden. De premieregeling schiet z.i. te kort. Voor de korte verbanden moet naar zijn opvatting de wachtgeldregeling ook gelden. Hij verzoekt de minister deze zaak nog eens in beschouwing te ne men, De heer Welter (K.N.P.) meent dat de critiek op de regerings- piannen tot het mobilisabel en paraat houden van divisies niet ten onrechte is geleverd. Met verwondering heeft hij ge zien, dat die critiek vooral kwam van de partijen, die achter de re gering lopen als het over inter nationale samenwerking gaat. De regering kan op sprekers steun rekenen zolang het leger «en nationaal leger blijft. De heer Weiter meent, dat ons land zich met betrekking tot de landmacht voldoende opofferin gen voor de Navo heeft getroost. Hij is van oordeel, dat het pla fond voor de marine te laag is, xL is een grote meerderheid in de Kamer voor een aanvullend erediet ten behoeve der marine. Spr. zou 't betreuren als de krui sers „Heemskerk" en „Tromp" ajuden worden opgelegd, ze kun nen best dienst doen in de wate ren van Nieuw-Guinea. Anders is .jiize vloot aldaar zwakker dan dé Indonesische. Een verbetering der salarissen bij de marine is z.i. dringend ■wwdzakelijk. Naar zijn oordeel wordt er in het leger meer ge- «ïministreerd dan gecomman- De heer Van Sleen (Arb.) vraagt de minister ervoor te zorgen, dat de royale uitvoering van de wet *p het pensioen voor mobilisatie- slachtoffers 1914—1917, welke is aegezegd geen ijdele woorden sullen blijven. De heer Fokkema (A.R.) dringt aan op eerbiediging van de Zon dag. Hij vraagt de minister de thans bestaande verlofregeling te wijzigen. Het terugbetalen van voor schotten aan Knil-militairen ver strekt moet z.i. worden stopgezet. De deer Stokman (K.V.P.) be spreekt de kwestie der geestelijke verzorging. Gezien, de aanhang van het hu manistisch verbond acht spr. de bouwsubsidies voor humanisti sche militaire tehuizen verhou dingsgewijze te groot. Hij vraagt de minister de Kamer opening van zaken te doen. Hij wenst hu manistische organisaties niet te onthouden waarop zij aanspraak kunnen maken, maar wel moet van bepaalde criteria worden In bondgenootschappelijk ver band durven we heus wel te vragen wat we willen weten, zegt spr. met betrekking tot opmer kingen over de waterstofbom. Over het terugnemen van Ame rikaanse troepen is niets be paald. De Amerikanen willen be zuinigen. Komende tot de plannen rijst de vraag welke krijgsmacht noodzakelijk is. In Navo-verband wordt dit vastgesteld, wat van de landen werd gevraagd bleef be neden hetgeen noodzakelijk was. Eenzijdig kan men geen wijzigin gen aanbrengen, omdat gezamen lijk de taken verdeeld zijn. Ver dere uitbreiding van onze lucht macht zou boven onze krachten gaan, hetzelfde geldt voor de ma rine. Drie Nederlandse divisies in de Navo-strijdkrachten moet te ge ring geacht worden. Getracht is het advies van vijf divisies op te volgen. De uitrustingen van een divisie zonder legerkorpstroepen kost 435 millioen. Valt de divisie on der het hulpprogram, dan betaalt Amerika 355 millioen, zodat Nederland 88 millioen moet be talen. Met legerkorpstroepen er bij zijn de kosten resp. 995, 810 en 185 millioen. Uitvoerig becijfert de myiister dat in een periode van drie jaar een bedrag van ƒ4400 millioen nodig zal zijn. De minister is van oordeel, dat onze strijdmacht doeltreffend zal kunnen worden gebruikt tot 1960 en ook nog daarna. Naar zijn mening moet het ma rineplan worden aangehouden. De vraag besprekend of de plannen personeeltechnisch mo gelijk zijn, zegt spr. van inzicht te zijn dat deze bevestigend kan worden beantwoord, een belang rijke uitbreiding van het perso neel zal nodig zijn. Z.i. moet men niet verder gaan dan vier divisies en de 7 December-divi- sie. Voor de territoriale verdedi ging zijn 10.000 man beschikbaar met 70.000 man, die mobilisabel zijn. Aan de territoriale verdedi ging wordt £le nodige aandacht besteed. De lezing voor de vereniging ter bevordering van de krijgs wetenschappen is niet doorge gaan omdat de inleider geen kans zag haar te houden zonder mili taire geheimen prijs te geven De kwestie der paraatheid aan roerend zegt de minister, dat geen enkel land de toestand kent, zoals in Nederland, dat met uitzondering van de marine het personeel met het weekeinde afwezig is. Met betrekking tot opmerkin gen over algemene oorlogsvoor bereiding zegt spr. er naar te streven zo weinig mogelijk dien sten te militairiseren. Bij de feesten der K.M.A. is niet gebleken dat beroepsofficie ren te weinig respect voor de mi nister-president zouden hebben. Wat de bevordering van onder officieren tot een officiersrang aangaat merkt spr. op dat men hun eigenlijk middelbaar onder wijs moest kunnen doen volgen. De regeling voor de kortver- banders acht de minister rede lijk. Het geven van wachtgeld zou moeilijkheden veroorzaken. De minister deelt o.a. mede, dat met het oog op de gewenste paraatheid 50 °/o der militairen op 24 December verlof krijgt, op 28 December moeten zij in hun gar nizoen terug zyn. De overige 50 gaat 31 December met verlof en moet 4 Januari terug zijn. Spr. merkt op, dat volgens de begroting ten hoogste vijf huma nistische tehuizen gesubsidieerd zullen worden. Ben speciale salarisregeling voor de technische officieren lijkt spr. zeer moeilijk te ontwerpen. Te ruim zes uur wordt de ver gadering gesloten. Het inheemse' parlement van Boeganda, een provincie van Oeganda, heeft besloten, de Britse regering te verzoeken om terugzending van koning Moe tesa II, de dezer dagen afgezette vorst van Boeganda naar zijn land. Het parlement besloot voorts, een delegatie naar En geland te zenden, die het stand punt van de bevolking van Boe ganda moet uiteenzetten. Wat betreft de benoeming van een regent, is het parlement van oordeel, dat dit de taak van de gouverneur is. HEDEN: TEBNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Rancho Motorious. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Morgen is het te laat. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Rancho Motorious. Concertgebouw, 8 uur: Helden der zee. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Morgen is het te laat. Officieel is ingesteld de bewa kingsdienst zeedijken Zeeland, die zoals de naam reeds zegt is belast met de bewaking en het toezicht op de zeedijken in geval van dreigende gevaren en die als eerste zal ingrijpen, indien zich ergens in de provincie aan de dij ken calamiteiten mochten voor doen. uitgegaan. De heer Zandt (S.G.) vindt het bezwaarlijk met nieuwe plannen te beginnen als de oude nog niet 2$fn uitgevoerd. Rekening moet ook worden gehouden met het ffeit, dat de Amerikaanse hulp aver twee jaar zal eindigen. Hij dringt er bij de regering op aan vooral voor de eigen lands verdediging te zorgen. Hij is er niet van overtuigd, dat hij" de strijdkrachten de nodi gf» zuinigheid wordt betracht. Ttegen verspilling dient gewaakt te worden. De heer Zandt bepleit de wen selijkheid de dienstplichtigen zo veel mogelijk te legeren in gar nizoenen nabij hun woonplaats. Obk is het z.i. gewenst de dienst plichtigen niet op Zondag te la ten reizen. HQ maakt bezwaar tegen leger- oeféningen op Zondag. Hij dringt er op aan, dat de hand zal wor den gehouden aan het vloekver- bod. De heer Kikkert (C.H.) bepleit de wenselijkheid van een goede voorlichting aan de militairen waarmede hij niet zegt te bedoe len het aankweken van een mili- tairistische geest. Z.Ï. moet de mogelijkheid wor den geopend, dat de officiers- zang bereikt kan worden door hen die niet beschikken over de thans voorgeschreven vooroplei ding. Met betrekking tot de kortver- banders zegt hij niets te gevoelen •roar wachtgeld. Ten aanzien van de kostwin «ersv ergoeding sluit hij zich aan &Q de opmerkingen van de heer VCan Vliet. Eém nadere tegemoetkoming mm de mobilisatieslachtoffers ÜK hem op haar plaats te zijn. De minister van Oorlog, de heer verklaart vele vragen in het voorlopig verslag begrijpelijk te hebben gevonden. Wat publicaties in de pers aan gaat zegt spr. daardoor niet ge prikkeld te zijn. Hij wenst de |scrs niet te zeggen hoe de voor lichting bedreven moet worden. 49oede samenwerking stelt hij op prijs en bij de oefeningen in in ternationaal verband is met dat «ontact goede voortgang gemaakt. De mededelingen verschenen «vrsr verklaringen van de Belgi sche minister van Defensie moe ite op een misverstand berusten Eeze minister weet van niets. Er vijlt geen beslissingen genomen. De !>erichten moeten berusten op «en onjuiste weergave van wat afe minister in het parlement ge- segct heeft. Deze bewakingsdienst is tot stand gekomen door de samen werking van rijkswaterstaat, provinciale waterstaat en polder en waterschapsbesturen. Het personeel van deze dienst zal door telegrammen (in drie soorten) worden gewaarschuwd zal eventuele orders en op drachten geven aan de dijkwach- ten, alsmede aan het dijkleger, dat in opbouw is. Commandant van de B.Z.Z. is ir. H. J. van der Burgt, hoofdin genieur-directeur van de rijks waterstaat in Zeeland. Als zijn plaatsvervangers tre den op ir. J. G. Snip, hoofdinge nieur rijkswaterstaat'en ir. H. D J. Swaters, hoofdingenieur-direc teur van de prov. waterstaat in Zeeland. Chef-staf is ir. H. A Ferguson, hoofd-ingenieur rijks waterstaat. De dienst bezit vier afdelingen. De eerste is de afdeling inlich tingen, de tweede houdt zi,ch be zig met het personeel, de derde afdeling heet „operatiën" en de vierde verzorgt het materieel en regelt de transporten. Zeeland is voor de B.Z.Z. on derverdeeld in zes rayons. Het lste wordt gevormd door Schou- wen-Duiveland (hier is de orga nisatie nog niet geheel uitge werkt), het tweede door Tholen Sint Philipsland, het derde door Noord-Beveland, het vierde door Zuid-Beveland West en Walcheren en het zesde door Zeeuws-Vlaanderen. Aan het hoofd van ieder rayon staat een rayonchef, een inge nieur of een technisch hoofdamb tenaar van rijkswaterstaat. De provincie heeft precies de zelfde rayon-indeling met even eens aan het hoofd zes rayon chefs. Tussen beide waterstaats diensten is de afspraak gemaakt, dat de rijkswaterstaat het toe zicht en de bewaking heeft op de zeedijken, die door deze dienst zijn hersteld, terwijl alle andere zeedijken voor rekening zijn van de prov. waterstaat en de ver schillende polder- en water schapsbesturen. De algemene lei ding voor de gehele provincie wordt gegeven van het hoofd kwartier te Middelburg uit. In een centrumplaats van elk rayon is een z.g. landrover ge- stationneerd, voorzien van een mobilofooninstallatie, met steeds twee walkie-talkies. In de praktijk zal het systeem in grote trekken als volgt wer ken: de „landrover" rijdt naar een punt, waar gevaar dreigt en zet daar een man af, die met zijn „walkie-talkie" op inspectie uit gaat. Hij meldt zijn bevindingen aan de man in de auto die per manent in verbinding staat met de telefooncentrale te Goes. Van daaruit wordt het contact onder houden met het hoofdkwartier in Middelburg, zodat daar voortdu rend een overzicht bestaat van de stand van zaken en „a la mi nute" beslissingen kunnen wor den genomen en opdrachten wor den gegeven. Van hieruit kunnen ook onmiddellijk zo nodig andere posten worden opgeroepen om te zorgen voor aanvoer van mate rieel enz. naar het bedreigde punt. De polder- en waterschapsbe sturen hebben de verplichting dijkwachten in te stellen, hetgeen practisch overal reeds is geschied. Van de gemeentebesturen zijn de opgaven ontvangen over de grootte en de samenstelling van het dijkleger, de mensen dus, die met inzet van hun persoonlijke kracht in geval van nood de zee dijken zullen verdedigen. Boven dien heeft elke rayonchef de be schikking over een volledige staat van rollend materieel, van zandzakken, kruiwagens enz., als mede van de plaatsen, waar dit alles zich bevindt. DEPÓTS. Elk der rayons krijgt diverse depóts van materieel. Boven dien zijn er zes rayondepöts, n.l. in Tholen (stad), Kortgene, Hans- weert, Vere, Breskens en Ter- neuzen. T.z.t. komt er ook één voor Schouwen-Duiveland. Ten slotte zijn hier en daar dijkde- pöts ingericht, n.l. op die plaat sen, waar de grootste gevaren verwacht kunnen worden. Vol gens een gemaakte overeenkomst kunnen de rayonchefs der beide waterstaatsdiensten na overleg van de inhoud der voor de an dere bestemde depóts gebruik maken. Daarmede wordt dus on middellijk voorkomen, dat er ma terieel blijft liggen, dat op èen bepaalde plaats hard nodig is, maar eigenlijk voor een andere dijk (waar niets is gebeurd) is be stemd. Zoals reeds even opgemerkt zullen bij storm en te verwachten hoge waterstanden waarschu wingstelegrammen worden ver zonden. De volledige adreslijst met een zeer groot aantal namen ligt gereed. Er zijn voor deze te legrafische alarmering drie klas sen ingesteld: a, b en c. Ook de telegrammen zelf dragen één van deze letters. Telegram a zal wor den verzonden wanneer in Vlis- singen een waterstand van ten minste 2.70 meter boven N.A.P. wordt verwacht; telegram b gaat uit, indien Vlissingen een stand van tenminste 3.10 meter boven N.A.P. verwacht. Bij een ver wachte hoogwaterstand yan ten minste 3.50 meter boven NA.P. gaat telegram c de deur uit. Interessant is wel te weten, of deze waterstanden in Vlissingen vaak voorkomen. Aan de hand van de cijfers in vele voorgaande jaren is bere kend, dat een stand van 2.70 meter plus met een frequentie van 6V2 maal per winter zich voordoet. Een hoogte van 3.10 plus doet zich met een frequen- van 1,2 maal per winter voor en een stand van 3.50 boven N.A.P. komt 0,1 maal per winter voor. In het algemeen is het uiter aard zo, dat, wanneer telegram a is ontvangen, alles op de eilanden reeds spoedig zal zijn gealar meerd. In alle telegrammen wordt mededeling gedaan van de water hoogten te Vlissingen en Hoek van Holland, van de windrich ting en van de windkracht, als mede van de te verwachten ver hogingen van het hoog water. Gouden bruiloft. Het nog krasse echtpaar M. Lindhout-De Voogt aan de Oude Weg alhier vierde gisteren on der talrijke bewijzen van be langstelling hun 50-jarige echt vereniging. De heer Lindhout is nog zeer vitaal en behoort tot de oudste trouwe' voetbalsupporters, ter wijl hij tevens bestuurslid is van de afd. Axel van de „Bond van Ouden van Dagen". Uit dien hoofde werd hij ook bezocht door een deputatie van deze vereniging die hem en zijn vrouw met dit heuglijk feit kwa men gelukwensen. St Nicolaas te gast bij de bond van Plattelandsvrouwen. De afd. Axel van deze bond wou ook dit jaar niet verzaken aan de gewoonte om in intieme kring tezamen met de kinderen het feest van St. Nicolaas te vieren. Voor dit doel benutte men ditmaal de grote concertzaal van „Het Centrum". Toen mevr. P. de Feijter-De Regt de vele tientallen kinderen met hun moeders of geleidsters het welkom toeriep, heerste er al een vrolijke sfeer want het duurde niet lang of de toepas selijke liedjes weerklonken, waarna mevr. De Feijter de jeuigd toesprak. Door de heer A. H. van der Lee werd vóór de komst van de grijze bisschop een aardige kin derfilm gedraaid en daarop werd door de presidentg St Nico laas met zijn zwarte knecht ver welkomd. Hierna werden uit een lijvig boekdeel achtereenvolgens alle meisjes en jongens van de leef tijd van 2 tot 9 jaar bij de goed geefse Sint geroepen. Deze wist uit het leven van de meeste kinderen heel wat bij zonderheden te vertellen. Het was dan ook leuk de ont stelde „snoeten" van de kinde ren te zien, maar allen, tot de kleinsten en meest vreesachti- gen toe, vertrokken toch met glunderende gezichten. Ze kre gen n.l. een aardige verrassing in de vorm van een gesloten pakje, een en ander gevuld met lekkere versnaperingen en een fraaie, kleurige ballon. Ook de pepernoten bleven niet uit en het was een gegrabbel van jewelste als Sinterklaas zijn onuitputtelijke voorraad voor 'n deel in het midden van deze jeugd ledigde. Leuke liedjes werden door vele kleintjes met duidelijke stemmetjes opgezegd en zo be leefde de afdeling Axel van de ze bond weer een vreugdevolle middag met de jeugd. de boerenleenbank, meer dan 26 jaar secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim, secre taris van de woonruimtecommis sie, 15 jaar voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken in Oost Zeeuws-Vlaanderen en ongeveer 20 jaar haar afgevaardigde naar de ringvergadering te Utrecht. „Bore VI" schoof een eindje naar zee. Na verscheidene maanden van voorbereiding heeft men Don derdagmiddag getracht het Fin se stoomschip „Bore VI" dat in de rampnacht in de duinen op het strand bij W-Schouwen is gestrand, Vlot te brengen. Om kwart vóór twaalf begon men met de stoppingen onder de hel ling los te slaan waarna het schip uit zichzelf in beweging kwam. Nadat het ongeveer 120 meter afgegleden was, kwam het tot stilstand. Daarna hebben 2 sleepboten gepoogd, het schip verder vlot te trekken, hetgeen evenwel niet is gelukt. Iedere vloed zal getracht worden het schip vlot te krijgen, maar men verwacht dat dit pas Zondag of Maandag tijdens springtijd mo gelijk zal zijn. De berging van het schip geschiedt door de scheepswerf „Biesbosch" in Dordrecht onder leiding van de heer Kramer, terwijl een Finse berger de heer Halma, als ver tegenwoordiger van de heer Koskinen van een Finse ber gingsmaatschappij de werk zaamheden leidt. Aanbesteding. In hotel „De Korenbeurs" al hier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Oude Kerkstraat voor rekening van de heer G. Buijck. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: C. G. Hast 17.795; L. de Bruijn en Zn ƒ18.585; F. Leenhouts 18.300. De gunnnig werd aangehouden. Alle inschrijvers zijn woon achtig te Sluis Verzekering va-n varkens. Tot op heden bestond in onze gemeente niet de mogelijkheid om bij huisslachtingen de var kens tegen afkeuring te verzeke ren. Nu de verplichte keuring is ingevoerd, werd dit algemeen als een leemte aangevoeld. Thans hoeven de varkenshouders ech- ger, reeds 26Vz jaar kassier van ter geen risico meer te lopen, in dien zij tijdig voor het slachten, hiervan aangifte doen ter ge meente-secretarie. Tegen beta ling van een geringe vergoeding kunnen belanghebbenden hun dieren dan verzekeren tegen af keuring. Onze muziek heeft met andere verenigingen gemeen, dat zij zonder de nodige geldmiddelen niet kan bestaan, en daar „De Volharding" door omstandigheden niet in de gele genheid was door het geven van een zomerfeest geld bij elkaar te blazen, heeft zij, dank zij de wel willende medewerking van het gemeentebestuur, ditmaal een verloting georganiseerd, waarvan de trekking reeds morgen zal plaats hebben. Deze datum zal wel met een be doeling zijn vastgesteld, want „De Volharding" wil op haar beurt voor Sinterklaas spelen en wie weet of hij bij de verloting u eens extra zal verrassen met een van de beschikbaar gestelde prijzen. Hoe het ook zij, in deze ver loting zit muziek en de enkele nog voorhanden zijnde lootjes moeten morgenmiddag zijn opge ruimd. Evenals de bezitters der lootjes zegt het bestuur van „De Volharding" op de vooravond van St Nicolaasdag: „Vol verwach ting klopt ons hart...". WIE EEN TELEGRAM ONTVANGEN. In klasse a zitten niet alleen de leidinggevende figuren van de B.Z.Z. met de rayonchefs, maar ook de dijkgraven van diverse polders en de burgemeesters van gemeenten, die dicht bij belang rijke zeedijken of havens liggen. Voor klasse b komen daarbij de bestuurders van polders en wa terschappen die niet onmiddellijk aan de zee zijn gelegen. Tele gram c ontvangen allen en dat duidt erop, dat de noodtoestand is ingetreden. E.H.B.C.-diploma. Te Biervliet werd door dr. P. de Jong uit Oostburg examen afgenomen voor het E.H.B.O.- diploma. Aan alle cursisten werd het diploma uitgereikt, n.l. aan de dames: M. Boerjan, A. Boer- x A. Calon, M. Everaard, R. Gielleit, L. Goossens, G. Maan- hout, Fr. Mangnus, M. de Meijer, E. Pielaat, A. de Puy, M. Sinack, E. Verdegem, K. Vermeu en M. Scheele en de heren: C. Blaak man, Eug. Burm, Joh. Ducheine, M. Ingels, E. Maanhout, J. Mar tijn, A. v. Pamelen, C. v. Renter- gem, J. Vermue, P. Evers, G. van Suyaam, A. v. d. Veire en M. de Reu. 40-jarig dienstjubileum gemeentesecretaris. Op 1 Januari a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer H. W. Dalmijn in dienst trad als secretaris van de gemeente Graauw. Tevoren was de heer Dalmijn reeds 6V2 jaar als amb tenaar ter secretarie werkzaam. Hij is opvolger van zijn oom, wijlen de heer Baart, die dit ambt bekleedde van 1 Maart 18701 Januari 1914. De heer Dalmijn is voorts amb tenaar van de burgerlijke stand, waarnemend gemeente-ontvan- DONDERDAG werd het llOREki gewonnen door: STEENKAMPLAAN TERNEUZEN 87 Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. NOORDSTRAAT 70 In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 101) Nadruk verboden. „Tom, laten wij ernstig zijn. Ik heb eindeloos nagedacht. Deze oorlog heeft ons gezin van zeer nabij geraakt. Hij heeft ons, moe der en dochter, van elkaar ge scheiden. Mijn vader is dood en mijn moeder is erg eenzaam. Zij woont samen met een jeugd vriendin, mevrouw Li." „Wil zij, dat je terugkomt?" „Nee, integendeel, zij vraagt mij hier te blijven waar het vei lig is. Maar zie je, ik wil bij mijn moeder zijn zolang zij leeft. Ik wil niets anders. Zij kan niet in Amerika komen. Jij moet hier af studeren, en jij hoort bij jouw familie hier. Als ik het geld bij elkaar kan krijgen, ga ik mis schien heel gauw ngar huis." „Elsie, ik begrijp hoe je het voelt. Maar je doet hier veel voor de oorlog. Wat kun je voor China doen als je teruggaat en alleen maar in de ellende komt te zitten en van de ene plaats naar de an dere moet trekken? En je kent nog niet genoeg Engels." „Ik weet wel, dat ik geen En gels kan spreken zoals Eva," zei Elsie nederig. „Maar Tom, het ziet er dreigend uit in de wereld Er kan ieder ogenblik een Euro pese oorlog uitbreken. Wie weet hoe lang die zal duren?" „Dat is het juist. Misschien kun je helemaal niet meer teruggaan. En als je hier blijft en je belooft met mij te trouwen, dan zullen wij het zo heerlijk hebben." „Tom, je begrijpt het nog altijd niet. Jouw familie is bij je, maar de mijne niet bij mij. Wij zijn jong. Hoe lang duurt het nog voordat je afgestudeerd bent?" „Drie of vier jaar. Ik wil alleen maar wachten tot ik ver genoeg ben om met je te trouwen." „Kunnen wij niet wachten? Wij hoeven nog geen besluit te ne men. Tom, wees niet zo ongedul dig." „Nu het om ons samen gaat, bewonder ik je geduld helemaal niet. Die Laotse van jou zegt: De wijze verwerpt geen mens en zo zullen er geen verworpenen zijn." „Wat zou er gebeurd zijn als Laotse een meisje was?" ant woordde Elsie. Zo bleven zij in een kringetje ronddraaien. „Elsie, ik heb het je gevraagd en ik vraag het je nog eens. Waarom wil je niet het besluit nemen om mij gelukkig te ma ken?" „Ik kan geen besluit nemen." „Elsie, wil je me één ding zeg gen? Je moeder komt in de eer ste plaats, is dat het?" Elsie knikte. Toen Tom die dag thuiskwam zei Eva: „Ik kan aan je gezicht zien, dat je haar weer gevraagd hebt en dat Elsie nee heeft ge- zegd j t „Ze heeft met ja gezegd, ant woordde Tom. „Maar zij heeft ook niet nee gezegd." De moeder, die luisterde, zei met een aandachtige blik op haar zoon: „Tom, ik zou heel graag zien, dat jij en Elsie je verloof den. Je moet niet denken, dat ik er iets tegen zou hebben. Maar als zij niet kan beslissen, dan moet daar een reden voor zijn. Misschien zijn wij niet goed ge noeg voor haar. Vergeet niet, dat wij het gezin van een wasman zijn." „Gelooft u dat heus? „Ik weet het niet. Zij komt uit een familie van geleerden." „Maar zij heeft gezegd, dat het haar niets kon schelen, dat vader wasman was. Ik heb het haar ge vraagd." „Zou een meisje als zij je dat in je gezicht willen zeggen?" Maar de gedachte groeide in Toms hoofd. Elsie kwam uit zo'n knappe familie. Was hij haar werkelijk wel waard? Tom begon aan zichzelf te twijfelen en werd door onzekerheid gekweld. Toen Elsies school gesloten werd ging zij voor een week naar een zomerkamp voor Chinese studenten. Na het kamp kwamen er veel studenten in New York om de wereldtentoonstelling te bezoeken. Een aantal Chinese studenten had Elsie ontdekt en nam haar dikwijls mee uit. Tom was jaloers en onrustig. Dan her las hij Laotse. „Doe niets en alles wordt gedaan." Hij geloofde er geen woord van, maar toch hield hij zichzelf in bedwang en drong niet meer bij haar aan. (Wordt vervolgd.) Boomplantactie voor Kerkwerve. Leerlingen van de kweekschool voor de detailhandel te Amster dam hebben het initiatief opge vat een inzameling te houden voor een boomplantactie voor de dorpskern van Kerkwerve op Schouwen-Duiveland. Door 300 leerlingen van deze school is 104,45 bijeengebracht, waarvoor een 40-tal bomen in het dorp kan worden geplant. Noorse stuurlieden hebben Don derdag op ten minste 125 schepen het werk neergelegd als protest tegen nieuwe loontarieven. Hun vakvereniging heeft be sloten de stakingsactie te beper ken tot schepen die in Noorse wateren en op Noordeuropese ha vens varen. Het hof van arbitrage, dat in het conflict is opgetreden, had bepaald, dat een staking, die in het begin van December zou plaats vinden, onwettig zou zijn, maar dat de mannen hun ontslag konden aanbieden overeenkom stig de bepalingen van het con tract. Naar de agenten van een Noor se scheepvaart Mij Donderdag hebben meegedeeld, bestaan er plannen om een luchtdienst tus sen Londen en Oslo te opeaen als de staking van stuurlieden op Noorse passagiersschepen de ge regelde diensten onmogelijk maakt. De agenten van de Olson-lijn verklaarden dat tot dusverre de diensten op Londen niet onder broken waren. Ook Lloyds had nog geen rap porten ontvangen waaruit zou blijken dat de diensten op Lon den door de staking getrofifen zijn. De Noorse eerste, tweede en derde stuurlieden staken voor hoger loon. De subcommissie voor de bin nenlandse veiligheid van de Amerikaanse senaat heeft de voorwaarden door de Canadese regering verbonden aan een ho ren van Igor Goezenko, voorma lig codeerklerk van de Sowjet- Russische ambassade te Ottawa, die de Canadese autoriteiten in 1946 inlichtte over het bestaan van een Russische spionnage-or- ganisatie in Canada aanvaard. De subcommissie verzocht minister Foster Dulles regelingen te tref fen voor het horen van Goezenko op een besloten bijeenkomst. De subcommissie wil Goezenko o.m. vragen of hij nog over in lichtingen beschikt, waardoor ook in de Verenigde Staten mogelijk n nieuwe Sowjetrussische spion- nage-organisatie zou kunnen worden opgespoord. De Algierse politie heeft een Marokkaan gearresteerd, die be trokken is geweest bij de wan ordelijkheden in Algiers van Augustus j.l. De arrestant bekende 5 Euro pese burgers en 2 militairen te hebben gedood, terwijl hij ook nog 2 huizen in brand heeft ge stoken. De gearresteerde Marokkaan verstrekte de politie belangrijke inlichtingen over de wijze, waarop de wanordelijkheden waren georganiseerd en over zgn. „dodersgroepen", die bij die gelegenheid waren gevormd. Hij deed ook mededelingen over opslagplaatsen van wapens. De politie is onverwijld begonnen deze bekentenissen te controle ren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2