McCarthy antwoordt president Eisenhower Het Britse Lagerhuis over Triëst, Afrika en Suez-Kanaalzöne DE TOESTAND IN ATJEH De Amerikaanse beschuldiging inzake wreedheden in Korea De besprekingen te Panmoendjon Poolse verstekelingen ontsnapten doeh werden weer gegrepen WEERSVERWACHTING. INDO-CHINA HOOGWATER De verloren gegane Oostduitse gebieden Perzië hervat diplomatieke betrekkingen met Engeland De Amerikanen in Japan Japanner over dwang arbeid in de Sowjet-Unie Trouw aan de republikeinse partij Auto op onbewaakte overweg door trein gegrepen De Bermuda- conferentie Krijgt Malta een andere status ZON- EN MAANSTANDEN DE V. N. heeft resolutie aanvaard Siakingen in Amerika duren voori De Presidentsverkiezing in hankrijk Wervelstorm In Louisiana Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3015. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum por advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer "15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. Senator McCarthy heeft Don derdag te Washington ontkend, dat hij het politieke leiderschap van president Eisenhower heeft uitgedaagd door het leveren van critiek op de buitenlandse poli tiek van de regiering en op de wijze waarop de regering de kwestie van het communisme afdoet. „Deze suggestie is zowel be lachelijk als Onwaar" verklaarde hij. McCarthy's verklaring was n reactie op de deze week door president Eisenhower en de mi- Op de onbewaakte overweg tussen Voorburg en Gouda on der Nootdorp is Donderdagmor gen een jeep met personeel van de Nederlandse Aardoliemaat schappij door de trein die 7.51 |-^ën dat het bele"id verandert, de richting nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles afgelegde verkla ringen, waarin zij critiek oefen den op zijn aandringen op een „hardhandig" beleid ten aan zien van de bondgenoten en op zijn verklaring dat het commu nisme in de regering een ver- kiezingspunt zou uitmaken in 19o4 ondanks de hoop van de president dat het dan geen probleem meer zou zijn. Ten aanzien van zijn eis dat de Ver. Staten zouden weigeren hulp te verlenen aan enig land, dat goederen verscheep, naar communistisch China, zei Mc Carthy: „Minister Dulles en ik zijn het volslagen oneens. In 'n republiek zoals de onze, moet er plaats zijn voor eerlijk verschil van inzicht. Ik respecteer de eerlijkheid en oprechte bedoe lingen van Dulles. Ik heb echter zulke diepe overtuigingen op dit gebied, dat ik zal voortgaan de ze aangelegenheid te bespreken wanneer de gelegenheid zich voordoet en ik verzoek minister Dulles dringend ons gehele be leid op dit gebied te herzien. McCarthy hoopt dat zulk een herziening tot gevolg zal heb. uit Voorburg in Utrecht was vertrokken, gegre pen. Van de 3 inzittenden wer den 2 personen zwaar gewond, terwijl de derde een zenuw shock kreeg. Het ongeluk is geschied op de onbewaakte overweg aan de 's-Gravenweg te Nootdorp, waar ook in November 1950 een ern stig ongeluk is geschied. Toen werd een aan een puzzlerit deel - nemende auto eveneens door een trein gegrepen, waardoor 4 personen (2 echtparen), de dood vonden. De 3 inzittenden van de auto, een jeep, behoorden tot een seismische groep van de Ned. Aardoliemaatschappij. Zij waren op weg naar het Westland, om daar seismische werkzaamheden te verrichten. De Hagenaar W. H. werd ernstig aan het hoofd gewond en is naar het zieken huis te Wassenaar overge bracht, terwijl E. S. uit Erica (Dr.) een shock en J. H. uit Zut- fen een hoofdwonde hebben op gelopen. Toen op 4 November 1950 op de onbewaakte overweg aan de 's-Graveweg te Nootdorp waar Donderdagmorgen een jeep door een trein werd gegre pen vier personen de dood von den bij een botsing tussen een personenauto en een trein, heeft men zich afgevraagd of beveili ging niet noodzakelijk en mo gelijk was. De overweg was niet beveiligd, noch door spoorbo men noch door een flikkerlicht installatie. Er werd toen reeds op een flikkerlicht-installatie aangedrongen, o.a. door de mo tor- en autoclub Westland, waarbij er op werd gewezen dat de 2 km verder gelegen overweg in Nootdorp-Noord wel van een dergelijke installatie was voor zien. Tot voor kort voor het uit breken van de oorlog was de bewaakt. Het huisje voor de overweg aan de 's-Gravenweg overwegwachter, tevens sein huis, dat het nummer 13 draagt staat er nog en belemmert het uitzicht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Hij vervolgde: „Ik zal voort gaan de uiterste steun te geven aan de republikeinse partij. Dat wil echter niet zeggen, dat ik mij zal onthouden van critiek op mijn partij wanneer ik denk dat zij vergissingen maakt". Een van de redenen waarom de democraten niet meer in functie zijn, vervolgde hij, was hun weigering hun fouten te erkennen ten aanzien van het communisme en indien de re publikeinen hetzelfde deden zou dat fataal kunnen zijn voor de partij en voor het land. „Onze politieke tegenstanders hebben gesuggereerd, dat ik pre sident Eisenhowers leiderschap ever de partij betwist. Deze sug gestie is zowel belachelijk als onwaar". Hij zegde alle republikeinse candidaten voor de verkiezingen voor het congres die volgend jaar zullen plaats hebben zijn volledige steun toe. Hij herhaalde, dat de kwestie van het communisme een be langrijk punt zou vormen bij de ze verkiezingen omdat de feiten hebben uitgewezen dat de de mocraten de partij vertegen woordigden die zacht optrad te gen het communisme, McCarthy zeide dat hij grote bewondering koestert voor pre sident Eisenhower en vond dat deze een uitstekende staat van dienst had voor de tijd dat hij in functie was. In een latere rede voor de te levisie verklaarde McCarthy over de niet-strategische han del op communistisch China: „Ik denk, dat de president de wil van het Amerikaanse volk zal uitvoeren, als die hem bekend is". Hij spoorde „iedere Ameri kaan, die voelt als ik over deze bloedhandel met een doods vijand" aan de president van de Ver. Staten te schrijven of te telegraferen en hem te laten weten hoe men er over denkt". ANTWOORD CP DE JONGSTE RUSSISCHE NOTA? „A.F.P." verneemt van welin gelichte zijde dat het zeer waar schijnlijk is, dat de 'op de Bermu da-eilanden vergaderende staats lieden der „Westerse grote drie" voor het einde der bijeenkomst het Westerse antwoord op de Sowjetrussische nota van 26 No vember j.l. waarin de Russische regering verklaarde in te stem men met besprekibgen door de ministers van Buitenlandse Za ken der „grote vier", aan het Kremlin zullen doen overhandi gen.Hiertoe zou zijn besloten tij dens de diplomatieke besprekin gen, welke aan de conferentie zijn vooraf gegaan. Een der overwegingen, dit tot dit besluit zouden hebben geleid, zou zijn geweest de wens om de volkomen onderlinge overeen stemming tussen de „Westerse grote drie" te onderstrepen. En het zou voorts vooral de wens van Churchill zijn geweest te la ten uitkomen, dat de besprekin gen op de Bermuda-eilanden zich niet slechts tot theoretische ge- dachteirwisselingen zullen beper ken. Joseph Laniel, de Franse pre mier, is Donderdagavond voor de conferentie met president Eisenhower en premier Chur chill op Bermuda aangekomen. Hij werd door Churchill en Eden verwelkomd. In de afgelopen 12 maanden zijn er 102 aanvallen gedaan op het Britse militaire personeel en op de militaire en burgerlijke installaties in de Suez-kanaal- zene, zo heeft de Britse minis ter van Staat voor Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd in het Lagerhuis meegedeeld. In antwoord op een vraag zei- de Lloyd, dat er maatregelen zijn genomen om het leven van de Britten in de zone te be schermen en dat er over de her haalde aanvallen voortdurend stappen bij de Egyptische rege ring worden gedaan. De minister van Staat deelde voorts mee, dat in genoemde pe riode 18 Britse onderdanen, voor het merendeel afkomstig van Cyprus en Malta, zijn ge vangen genomen, zonder dat er beschuldigingen tegen hen wa ren ingebracht. Een conserva tieve algevaardigde protesteerde tegen dit „onbeschaafde optre den" en verklaarde, dat in En geland een „ernstige wrok" wordt gewekt door de houding van de regering, die blijft on derhandelen met Egypte. Vragen over Triëst in Brits Lagerhuis. Selwyn Lloyd weigerde een vraag van het Labourlid van 't Lagerhuis, Michaël Foot te be antwoorden. Foot had gevraagd of de mi nister berichten, dat de Britse regering aan de Italiaanse re gering „geheime verzekeringen" had gegeven, wilde bevestigen of ontkennen. Deze geheime verzekeringen zo zeide hij, waren de oorzaaa geweest van de gewijzigde hou ding van de Italiaanse rege ring indien zulke verzekeringen waren gegeven. Wat waren deze verzekeringen, vroeg hij. Volgens dagbladberichten op 24 November had Italië inge stemd met een vijfmogendhe- denconferentie over Triëst naar aanleiding van een paragraaf in het Westelijke voorstel, dat Ita liaanse regerings-ambtenaren in de a-zone van Triëst zouden worden toegelaten om het pro bleem van de overdracht te be gering dient oefend". te worden uitge- Engeland wil Malta andere status geven. De Britse minister van Kolo niën, Lyttelton, heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat zijn re gering heeft aangeboden Malta te plaatsen onder de minister van Binnenlandse Zaken sir Da vid Maxwell-Fyfe. Hierdoor ?oi> het Middellandse Zee-eiland, dat nu de status van kolonie heeft, eenzelfde positie krijgen als b.v het eiland Man, dat zijn eigen volksvertegenwoordiging, eigen belastingen en zijn eigen leger heeft. Het verzoek van de Maltezer? om hun zaken toe te vertrou wen aan het bureau voor be trekkingen met de landen van het gemenebest, waardoor Malta ongeveer de status van dominion zou krijgen is door Engeland af gewezen. Lyttelton zeide, dat Malta nog geen duidelijk antwoord op het Britse voorstel heeft gegeven, maar dat de eerste reactie niet gunstig was geweest. Het eiland met zijn 321.600 inwoners is van groot strate gisch belang voo* Engeland. Het is de voornaamste basis van de Britse vloot in de Middellandse De strijdkrachten van Laos en Frankrijk hebben 1 Decem ber Hambac, een stad ongeveer 90 km ten Noordoosten van de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, veroverd. NOG IETS ZACHTER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk opklaringen. Matige, af en toe krachtige, Z.W. wind Nog iets zachter dan gisteren. ZATERDAG 5 DECEMBER. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft op de bespre king van Donderdag de commu nisten meegedeeld, dat de poli tieke conferentie over Korea wel eens „voor onbepaalde tijd en misschien wel voor altijd" zou kunnen worden aangemerkt, die er op blijven staan, dat Rusland de conferentie als neutraal land bijwoont. De communisten staan op het standpunt, dat volgens de bepa lingen van de bestandsovereen komst die landen als neutraal kunen worden aangemerkt, die geen troepen naar Korea hebben gezonden. Zij zijn van mening, dat Rusland tot die categorie be hoort. DE WEDEROPBOUW VAN KOREA. Nadat de directeur van de spe ciale organisatie der Verenigde Naties voor de wederopbouw van Korea had verklaard dat zijn werk, als gevolg van een gebrek aan geld gevaar loopt, werd in de algemene vergadering gestemd over een resolutie, waarin de economische commissie der Ver. Naties een beroep doet op alle staten, die bijdragen voor de her stelwerkzaamheden in Korea hebben toegezegd, deze bedragen te storten. De resolutie werd met 33 tegen nul stemmen aangeno men, waarbij de Sowjet-Russi- sche vertegenwoordiger zich van stemming onthield. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.56 1.31 2.11 2.21 DE UITEENZETTINGEN. Zuidkoreaanse officieren heb ben Donderdag het geven van „uiteenzettingen" tegenover Zuid koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, voortgezet. Woensdag zijn aan 30 Zuidkoreanen uiteenzet tingen gegeven; zij bleven bij hun besluit. Donderdag werd voortgegaan met 35 man. De eerste vijf wei gerden eveneens op hun besluit 1.40 terug te komen. Een hunner zeide 2.20 2.30 n.m. 1.05 ZON op onder op Dec. 5 8.31 16.30 7.51 6 8.32 16.30 8.57 7 8.33 16.29 9.54 S 8.35 16.29 10.38 9 8.36 16.29 11.11 10 8.37 16.29 11.36 MAAN onder 15.20 16.04 17.03 Volgens de Noordwest-Duitse radio hebben de Oostduitse autoriteiten zich in beginsel be reid verklaard, deel te nemen aan de wederopbouw van de 18.13 voormalige Oostduitse gebieden 19.32 welke thans onder Pools bestuur 20.53staan. tegen zijn „uiteenzetter": „U kent Zuid-Korea even goed las ik en dat is nu juist de reden dat ik er de voorkeur aan geef in het Noorden te blijven". Sommige der voorgelichten waren spraakzaam en poogden de rollen om te draaien, door te pro beren hunvoorlichters er toe te krijgen zich aan communistische zijde te scharen. Een hunner maakte uitgebreide aantekenin gen, zo noteerde hij onder meer naam en adres van zijn voorlich ter. Evenals gisteren heeft geen en kele van de Donderdag toege sproken 30 Zuidkoreaanse krijgs gevangenen te kennen gegeven, naar Zuid-Korea te willen terug keren. Zelfs geluidopnamen met stemmen van hun familieleden konden hen niet van gedachten doen veranderen. De chef-staf van de Indonesi sche strijdkrachten, generaal- majoor Simatupang, die zich thans in Atjeh op de hcogte stelt van de situatie aldaar, he^ft verklaard dat de militaire operaties in Atjeh in het alge meen volgens plan verlopen. Over het herstel van de vei ligheid zei hij dat dit aanvanke lijk vooral de taak van de strijd krachten is, doch dat met het verbeteren /an de toestand, deze taak geleidelijk aan de politie en het binnenlandse bestuur dient te worden overgedragen. Op de vraag, of de gaafheid van de weermacht is aangetast door het bestaan van persoonlijke en politieke tegenstellingen van de leiders in de hoofdstad, zei Si matupang dat de weermacht zich midden in de maatschappij bevindt, zodat het vanzelfspre kend is, dat de gebeurtenissen in die maatschappij van invloed zijn op de weermacht. „Maar de strijdkrachten dienen zich bui- Radia-Teheran heeft bekend gemaakt dat Perzië heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Engeland weer aan te kno pen. Volgens radio-Teheran was een desbetreffend voorstel van de re gering met algemene stemmen door het parlement aangenomen. ten de invloeden van de huidige maatschappij en de politiek te ontplooien en wij streven er naar dit te verwezenlijken", al dus de generaal. De Japanse regering zegt in een rapport aan het parlement, dat er op het ogenblik 72 Ame rikaanse militaire bases in het land zijn namelijk 38 vliegvel den en 34 oefencentra. De Amerikaanse strijdkrach ten hebben 155.000 ha grond in gebruik. studeren, terwijl de conferentie Zee. Op het ogenblik is er een nog gaande was. Toen Foot vroeg of „dezelfde inlichtingen waren gegeven zo wel aan de Zuidslavische als aan de Italiaanse regering", zei de Lloyd dat hij niets aan zijn antwoord had toe te voegen. Het Labourlid, Philip Noel Ba ker vroeg: „Wilt u de zeer ern stige blunders overdenken, die tot de onrust 'in Triëst geleid hebben. Het is gevaarlijk dit te lang te laten voortduren zonder een conferentie". Lloyd antwoordde„Het is een buitengewoon delicatie situatie. Er worden onderhandelingen gevoerd met enige regeringen en ik ben van mening in deze zaak geen aandrang op de re- Zoals bekend zijn er ongeveer 2 weken geleden, 2 Polen, die zich als verstekeling aan boord van het Panamese s.s. Anne Marie bevonden, toen het schip in Het Kanaal voer overboord gesprongen. Het Nederlandse kustvaartuig Lydia pikte de mannen op en zette ze in Ports mouth aan land, waar de politie zich over hen ontfermde. Het bleek, dat de Polen poogden als verstekeling steeds weer met an dere schepen mee te varen. In Engeland was men niet van de Polen gediend en omdat ze het laatst aan boord van een Nederlands schip waren geweest, zond men ze naar Nederland. verkiezingscampagne aan de gang, waarbij de voornaamst# tegenstanders zijn de nationa listen onder premier Borg Oliver en de socialisten, die onder lei ding van Dom Mintoff op eco nomische gronden streven nam nauwere betrekkingen met En geland. Zoals bekend trad de regering-Oliver in October af. Naar verluidt zal Engeland la ter een zelfde voorstel doen aa» Gibraltar de vesting aan het be gin van de Middellandse Zeew waarop het aangrenzende Span je zijn aanspraken doet geideo. Premier Oliver heeft inmid dels verklaard, dat het Britse voorstel geen rekening houdt met de rechtmatige eisen van de bevolking van Malta. Motie van afkeuring m Britse Lagerhuis over beleid in Afrika. De Labourpartij heeft in Ha Lagerhuis een motie van afkeu ring ingediend betreffende de koloniale politiek in Afrika van de regering. De motie, getekend door of ficiële leiders van de Labour partij spreekt de „ernstige be- nonderdag kwamen ze met de zorgaheid" van de partij uit over de van regering met betrekking tot aangelegen heden in Afrika. De motie werd in het Lager huis ingediend tijdens een de bat over de verbanning van de koning van Boeganda. Zij was "n uitdrukking van de stijgende ontevredenheid van de Labour partij over het koloniale beleid in Afrika. De regering zal de motie zo spoedig mogelijk behandelen. James Griffith, voormalig mi nister van Koloniën en één der ondertekenaars van de motie deelde later aan het einde van het debat over de afzetting van de Kabaka van Boeganda, mede dat de socialistische oppositie heeft besloten de motie in te trekken, in de hoop dat de re gering deze zaak alsnog in hel nachtboot in Hoek van Holland aan. Ondanks de genomen voor zorgen zagen de Polen toch hun kans schoon en namen de be nen. Direct werd het gehele schip nagezocht, doch zonder resultaat. Daarop werd de po litie in het Westland van de ontsnapping op de hoogte ge bracht. Het speuren begon en 't resultaat was, dat de mannen in Maassluis konden worden in gerekend. (Zij zijn naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam over gebracht. De stakingen bij de Ameri. mening, dat de Amerikaanse af gevaardigde niet dacht aan een ernstig onderzoek. I derdag nog steeds onverminderd Generaal Matthew Ridway, de stafchef van het Amerikaanse leger, heeft tegenover senator Charles Potter van de subcom missie van onderzoek van de Amerikaanse senaat, de Noorde lijken op Korea beschuldigd van het „bruutste en meest meedo genloze gedrag" in de gesch'ede- nis van de moderne oorlog-docu menten bewezen, dat de Chinese communisten en Noordkoreanen een program van „stelselmatige" uitroeiing van krijgsgevangenen hadden uitgevoerd. Volgens de voormalige opperbevelhebber van het achtste leger op Korea zijn op zijn minst 6113 Amerikaanse mi litairen het slachtoffer geworden van wreedheden der Noordelij ken. De enige plausibele verkla ring voor het feit, dat zij som mige krijgsgevangenen spaarden, aldus generaal Ridgway, was, dat zij deze levende krijgsgevangenen konden uitbuiten. Genoemde subcommissie van de Senaat heeft Woensdag het verhoor geopend over de Ameri- Noordelijken in Korea wreedhe den tegen krijgsgevangenen heb ben bedreven. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Lodge, heeft Woensdag in de algemene verga dering het hoofd van de Noorde- liike delegatie bij de onderhande lingen over een wapenstilstand te Panmoepdjon, generaal Nam II het „brein" genoemd achter de ongeregeldheden in de geallieerde krijgsgevangenenkampen, die in December 1951 op Korea begon nen. Lodge zeide, dat generaal Nam II, „een voormalige officier van het Russische leger en Russisch burger", de moordpartijen te Koje had georganiseerd. De Sowjet-Russische gedele geerde Wysjinsky daagde Lodge uit, toe te stemmen in een onpar tijdig onderzoek door het inter- nat'onale Roode Kruis naar de Amerikaanse beschuldigingen Wysjinsky noemde het voorstel van Lodge „kennelüv demago gisch van aard en bestemd voor kaanse luchtvaartindustrie, in reine zal weten te brengen. Het blikfabrieken en bij zes dagbla- intrekken is voorlopig, den in New York duurden Don- De .Amerikaanse afgevaardigde verklaarde tenslotte nog, dat een zekere generaal Kim Pa, die zich te Panmoendjon had voorgedaan als een luitenant of een sergeant en een voormalige agent was van de Russsiche geheime dienst, o.m. tot taak had agenten te werven, die opdachten van Panmoendjon naar de geallieerde krijgsgevan genenkampen moeten overbren gen. Een correspondent van het Japanse blad Jomioeri Sjim- boen, die Dinsdag uit Russische reau benoemd om in het geschil voort zonder dat er tekenen wa ren die op een spoedige oplossing duiden. Meer dan 6.000 arbeiders heb ben het werk neergelegd naar aanleiding van conflicten oyer looneisen en andere aangelegen heden. De vakvereniging van arbei ders in de staalindustrie heeft Woensdag een staking uitgeroe pen voor 33.000 arbeiders in 75 fabrieken van de American Can Company en de Continental Can Company, terwijl de staking van ongeveer 30.000 arbeiders in de luchvaartindustrie in Californië en Ohio thans reeds zes weken duurt. De federale regering heeft drie leden van haar bemiddelingsbu De Franse senaat heeft Don derdag éénstemmig -met uit zondering van de communisten 1 het kiesvoorschrift, betrekking hebbende op de wijze waarop de president gekozen zal worden, goedgekeurd. Het voorschrift is daardoor de finitief geworden, i De president zal derhalve ge kozen worden, zonder debat, in geheime stemming en bij absoln. te meerderheid van de verkre gen uitSiagen. kaanse beschuldiging, dat de 1 openbaar misbruik". Hij was van gevangenschap in zijn land is teruggekeerd, heeft verklaard dat naar zijn schatting meer dan 30 millioen mensen in de Sowjet-Unie in kampen dwang arbeid verrichten. Een derde deel van deze nnnsen was vol gens hem wegens „on-Russisehe activiteit" gearresteerd. tussen de clichémakers en de dagbladbedrijven te bemiddelen. De Noordamerikaanse lucht vaartmaatschappij heeft een aanbod van de vakvereniging van arbeiders in de automobiel industrie om het geschil aan ar bitrage te onderwerpen, afgewe zen. Acht personen zijn gedood en ten minste 20 gewond door een tornado die Donderdag de Ame rikaanse staat Louisiana geteis terd heeft. Vele huizen en ge bouwen werden verwoest.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1