Dulles ©ver de Russische nota 11. „De wreedheden in Korea DE ZAAK MOSSADEQ Laatste voorbereidingen Bermuda op Tafel 20 Couverts Eigen Haard'* Nederlandse successen in Canada V. N.- VERGADERING WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. De groot-verlofregeling voor de lichting 1952-B Het indirecte onderhandelingsaanbod van Ho Tsji Minh WOENSDAG 2 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3013. X „Wij zullen standvastig blijven in onze pogingen ZILfDETR „Bijeengeraapte vervalsingen", zegt Wysjinski ff De krachtcentrale aan de Jaloe De Brits- erzische betrekkingen 3 President Eisenhower krijgt grootse ontvangst Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. >i Op een Dinsdag te Washing ton gehouden persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, als zijn mening te kennen gegeven dat hij niet ge looft dat het Westen resultaten zou kunnen boeken in gesprek ken met de Sowjet-Unie tenzij de leiders van de Sowjet-Unie „een zekere mate van vrijheid zouden toestaan achter het „ijzeren gor dijn". Dulles weigerde te zeggen of de verklaring van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, dat naar zijn me ning de Verenigde Staten bereid zouden zijn een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van de vier mogendheden bij te wonen, juist is. Dulles zeide, dat ofschoon voor zover hij wist, niet was ver klaard dat de Russische nota als geheel onaanvaardbaar is, deze uitdrukking toch van toepassing was op sommige onderdelen van de nota, zoals b.v. de rol die de Sowjet-Unie communistisch Chi na had toegedacht en het ophef fen van de Europese verdedi- gings gemeenschap en de buiten landse bases. Deze voorwaarden, aldus Dul les, zijn onaanvaardbaar, doch dit wilde niet zeggen, dat de Ver enigde Staten niet bereid zouden zijn om met de Sowjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk te spre ken Op de vraag of de Verenigde Staten enige concessie zouden kunnen doen aan de Sowjet-Unie In verband met de „bijna hys terische" atmosfeer waarin het Amerikaanse volk tegenover de Sowjet-Unie staat, verwees Dul les naar zijn Maandag afgelegde verklaring: dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn aan de conferentietafel principes prijs te geven. Er was slechts één zaak in het geding, aldus Dulles, waarop hij geen antwoord geven kon: of de Sowjet-Unie bereid gevonden zou worden de volkeren achter het ijzeren gordijn meer vrijheid toe te staan. Als de Sowjet-Unie deze vraag ontkennend beantwoordde zou er naar zijn mening niet veel kans op vooruitgang bestaan. Toen hem gevraagd werd of hij verwachtte dat een conferen tie van ministers van de grote vier gehouden zal worden, ant woordde Dulles dat hij zich niet graag aan voorspellingen waag de. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten wensten eerst kanselier Adenauer te raadple gen en alle opinies betreffende de Sowjet-nota zouden op Ber muda besproken worden. De Russische nota was tame lijk duidelijk, zeide Dulles, in ant woord op de vraag of de Sowjet- Unie om opheldering gevraagd zou worden ten aanzien van som- rnige punten der nota. Er was weliswaar geen datum in voor gesteld en de plaats van bijeen komst Berlijn, was een verdeelde stad. Wenen zou misschien een geschikte plaats zijn, ofschoon ook Wenen verdeeld was. De Russische instemming een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen was een tastbare diplomatieke en morele overwinning van het Wes ten, maar dat wilde niet zeggen, dat het Westen elk Sowjet voor stel zou moeten aanvaarden zon der het eerst grondig te onder zoeken. Dulles zeide dat de kwestie van het stationneren van Amerikaan se troepen in Europa waarschijn lijk op Bermuda besproken zal worden. Hij weigerde in te gaan op be richten dat de Verenigde Staten voorbereidselen treffen om aan Frankrijk het verdere verblijf van Amerikaanse strijdkrachten in Europa garanderen, als Frankrijk het Europese verdedi gingsgemeenschapsverdrag zou ratificeren. Dulles weerde de critiek af, als zou het buitenlands beleid van de Verenigde Staten „te vriende lijk" zijn. De critiek kwam er op neer, zeide Dulles, dat de Verenigde Staten aan andere landen „ge parfumeerde briefjes" zonden in plaats van hen door dreigemen ten en intimidatie te dwingen, te handelen zoals Amerika het wil. De term „geparfumeerde briefjes" werd door senator Mc Carthy gebruikt in een radiorede waarin hij Engeland aanviel we gens de Britse handel op commu nistisch China). Dulles zeide, dat de regering van de Verenigde Staten andere vrije naties als souvereine gelij ken wilden behandelen, onver schillig of zij groot of klein, machtig of zwak zijn. Hij wees erop, dat Amerika's bondgenoten alleen betrouwbaar zijn, omdat zij niet bereid zijn sa telliet te zijn van wie dan ook, hetzij Amerika of Rusland. Dank zij deze houding, werd de Sowjet-Unie weerhouden van een aanval, doordat de mogelijk heden van krachtdadige repre sailles aanwezig waren. „Wij zullen standvastig en volhardend zijn in onze pogingen, overeen stemming te bereiken over wat wij menen dat goed is. Wij zullen een rechtvaardige verdeling van lasten verwachten, maar zij zul len trachten niet arrogant te zijn". „Het feit dat er in sommig op zicht geen overeenstemming is, Vormt geen reden om de vriend schap op te offeren door pogin gen tot dwang, te meer omdat zulke pogingen vruchteloos zou den zijn". „Aldus zijn president Eisenho wer en ik, voor ik mijn tegen woordige functie aanvaardde, overeengekomen omtrent de be ginselen van ons buitenlands be leid". per stuk Zilverwit Nooit poetsen 1 ft OnVer slijt baa Terneuzen Noordstraat 76 Te Toronto werd dezer dagen de „Royal Agricultural Winter Fair", één van de grootste ge beurtenissen op agrarisch ge bied in Canada, gesloten. Een zeer belangrijk onderdeel van deze landbouw-winterten. toonstelling is het aanwijzen van weredkampioenen onder de verbouwers van tarwe, haver, gerst, maos, soyabonen, voeder- granen en aardappelen. Ook dit jaar dongen landbouwers uit Canada, de Ver. Staten en En geland mede naar het kam pioenschap. De trofee voor de beste in zending in de groep syabonen ging dit jaar naar de gebroeders Gillis en Cornelis de Putter, uit Appin, ongeveer 60 km ten Z. O. van London, Ontario, 2 land bouwers uit Zeeuws-Vlaanderen, geboren te HOEK. Zij emigreerden in 1920 en vonden spoedig werk in de land bouw in het Middlesex-district van Zuid-Ontario. Reeds kon den zij in het tweede jaar een boerderij kopen en sindsdien ging het ondanks de crisis periode in de jaren 1930 vrijwel steeds bergopwaarts. Zij hebben vrijwel alle aspecten van de landbouw beoefend, doch thans specialiseren zij zich op de teelt van Sojabonen en het fokken van slachtvee. Tezamen bezitten zij nu 3 boerderijen en grond met een totale oppervlakte van 500 acres (200 hectare). Dit was de tweede keer, dat zij soyabonen op de „fair" inzon den. In 1951 wonnen zij een prijs met een vroege variëteit (Flambeau) en dit jaar het we reldkampioenschap in de gehele groep. In Ontario is een aanzienlijke soyabonen-cultuur, die grond stoffen levert voor de fabricage van margarine e.d. Het is een teelt die zich zeer snel uitbreidt en waardoor het op de duur wellicht mogelijk zal zijn om geheel in de binnenlandse be hoeften te voorzien. Gillis de Putter is een voor aanstaand man in de organisa tie van de soyabonen-telers in Ontario en (als Canadees ge delegeerde) in de Amerikaanse organisatie. l De foto toont de uit reiking van de trofee, direct na de bekend making van de uitslag. Kees de Putter (linka) en Gillis (rechts) wer den met hun Canadese vrouwen geïnterviewd door Ton van Alphen, van de Canadese Ra dio-omroep. De beide prijswinnaars kregen een zilveren schaal met inscriptie en 'n cheque ter waar de van 100 dollar. De trofee werd echter niet hun eigendom. Be schade aan de reusachtige Soeiho-krachtcentrale aan de Ja loe, die in de Koreaanse oorlog zwaar werd gebombardeerd, zal tegen het einde van dit jaar zijn hersteld, zo heeft het Noord- Koreaanse persbureau bekendge maakt. De herstelwerkzaam heden worden met Russische hulp uitgevoerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. AANHOUDEND ZACHT. De Perzische ex-premier Mo- zullen wij uw medebeklaagde Ria- rechtbank, waarvoor hij wegens verraad terechtstaat, medege deeld, dat, als hij schuldig be vonden wordt, hij in beroep zal gaan. Mossadek, die aan zijn verdedi ging begon, is daarmede terug gekomen van het standpunt dat hij innam op de tweede dag van de terechtzitting, toen hij ver klaarde niet in beroep te zullen gaan van enig vonnis van de mi litaire rechtbank. Hij zeide, dat hij bezig wilde blijven omdat „als ik niets te doen zou hebben, ik misschien zelfmoord zou plegen". Maandagmiddag werd opnieuw een verzoek ingediend, de zitting van de rechtbank achter gesloten deuren te houden, toen Mossadek de naam van majoor Jackson, 'n vroegere handelsdeskundige van de Britse ambassade in Teheran, noemde. Dr Mossadek zeide, dat in een brandkast bij hem thuis een kaart lag, gericht aan de premier, generaal Zahedi, door majoor Jackson. Hij had geen kans om te zeggen wat op deze kaart ge schreven was daar de voorzitter van de rechtbank hem het woord ontnam. Vijf minuten later keerde de rechtbank terug en waarschuwde Mossadek: „De beschuldigde moet zich op een van de volgende wijze verdedigen: ofwel hij be reidt zijn verdediging voor en leest die op met een afschrift in handen van de secretaris van de dediging zouden niet tegen de be langen van de staat mogen in druisen. Dr Mossadek verklaarde, dat hij zich zou houden aan de beslis sing. Maandag begon dr Mossadek met zijn verdediging. Hij ont kende nadrukkelijk ooit het plan gehad te hebben het Perzische vorstenhuis af te zetten en zelf president te worden. „Ik heb nooit in het paleis willen wo nen. Wat heb je er eigenlijk aan president te worden? In demo cratische landen doen de pre miers het grootste gedeelte van het werk en niet de presidenten" aldus Mossadek. Hij voegde hieraan toe, dat het' onpractisch en nutteloos zou zijn geweest presidentsverkiezingen in Perzië te houden". Er is nie mand in de wereld te vinden, die er voor is nieuwe vorstenhuizen aan de macht te brengen", zeide hij. De voormalige premier ver klaarde voorts, dat het besluit van de Sjah, waarbij hij als mi nister-president werd afgezet en generaal Zahedi als zodanig be noemd, onwettig was. „De sjah heeft het recht minister-presi denten aan te stellen, doch hij kan ze niet ontslaan" meende hij. Hierop interrumpeerde de openbare aanklager", generaal Moghbeli: „Dan gelooft u niet in de grondwet". De algemene vergadering van de Verenigde Naties is het debat begonnen over Amerikaanse be schuldigingen, dat de communis ten in Korea wreedheden on geveer 38.000 gevallen in totaal bedreven zouden hebben tegen geallieerde soldaten en Zuid- Koreaanse burgers. Een desbetreffende resolutie brengt tot uitdrukking „ernstige bezorgdheid over berichten en in lichtingen dat Noord-Koreaanse en communistische Chinese troe pen in een groot aantal gevallen onmenselijke practijken hebben gebruikt tegen soldaten van de Verenigde Naties en Koreaanse burgers". De resolutie veroordeelt het bedrijven door enige regering Naties, Wysjinsky, „overduide lijk bijeengeraapte vervalsingen" genoemd, bestemd „om de vre desonderhandelingen in Korea te torpederen". Wysjinsky voerde het woord in de vergadering van de Verenig de Naties toen het debat over deze kwestie hervat werd. Hij verklaarde, dat de beschuldigin gen „een cynische en laffe ma noeuvre zijn, met de bedoeling -de laagste misdaden tegen de vrede en de mensheid te verdoezelen". Wysjinsky zei, dat de besehnl digingen oorspronkelijk gedaan waren in 1951 „teneinde de wa penstilstandsbesprekingen in Pan- moendjon in de war te sturend- Wat voor geloof kan men hechten aan het bewijsmateriaal, vroeg Wysjinsky als, volgens de schrijvers van het Amerikaanse rapport, zowel de getuigen als het materiaal een bepaalde bewer king hebben ondergaan. „Hoe kan men onder zulke -om standigheden verwachten dat -de waarheid naar voren komt?", vroeg hij. Engeland zou een hervatting van de diplomatieke betrekkin gen met Perzië zeer toejuichen, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken. Hij zei dit naar aanleiding van persberichten, volgens welke de Perzische regering had besloten de diplomatieke betrekkingen on middellijk te hervatten. De woordvoerder zei dat Bnge- land van zulk een besluit niet of ficieel op de hoogte is gesteld. De besprekingen zijn ongeveer een jaar geleden door de toen malige premier Mossadeq ver broken. PLAIN en CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN Droog weer met veranderlijke rechtbank, of hij bereidt zijn ver- bewolking. Zwakke tot matige, in het N. van het land vrij krachti ge wind tussen Z.W. en Z. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. BONDERDAG 3 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.36 0.11 0.51 1.01 n.m. 11.50 12.25 1.05 1.15 ZON op onder op Dec. 8.28 16.31 5.28 4 8.29 16.31 6.40 5 8.31 16.30 7.51 6 8.32 16.30 8.57 7 8.33 16.29 9.54 MAAN onder dediging voor en leest hem op zodanige wijze dat er verslag van kan worden gemaakt. „U springt van het ene onder werp op het andere over. Als u uw verdediging niet klaar hebt, zullen wij uw medebeklaagde Ria- hi en de advocaten toestaan door te gaan met hun verdediging terwijl u zich voorbereidt". De voorzitter zeide, dat de rechtbank er zeer op gesteld was dat de zitting openbaar zou zijn, maar verklaringen voor de ver- De 57-jarige bromfietsrijder J. B. uit Heiloo is Maandagmid- 14.23 dag op de provinciale weg in de 14.27 gemeente Limmen, doordat hij 15.20 weifelde bij het oversteken, door 16.04 een personenauto aangereden. De 17.03 man was op slag dood. In Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilanden, wordt op het ogenblik de laatste hand ge legd aan de voorbereidingen voor de conferentie van de regerings leiders van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, die Vrij dag a.s. begint. President Eisenhower, sir Win ston Churchill en premier Laniel zullen verblijf houden in de air conditioned „Midocean Golf-club" een laag en lichtrood geschilderd gebouw, dat uitziet op de blauwe Caraïbische zee. De drie minis ters van Buitenlandse Zaken zul len logeren in het op enige af stand gelegen Castle Towers- hotel. De drie delegaties zullen ieder haar eigen eetzaal en keu- kenpersoneel hebben. De bewaking van de met prik keldraad omgeven Midocean- club, waar de besprekingen wor den gehouden is toevertrouwd aan 240 man van de „Welsh Fu seliers" en aan de plaatselijke militie en politie. Het omliggen de terrein wordt terdege door zocht, maar er zijn nog geen wachtposten rond het clubge bouw geplaatst. Wel zijn reeds de vlaggen van de drie landen gehe sen, de Britse vlag in het midden, geflankeerd door het Amerikaan se en het Franse dundoek. Volgens het voorlopige pro gram zullen de minister van Bui tenlandse Zaken Vrijdagavond kort na aankomst van president Eisenhower hun eerste bespre king hebben. Hierna zullen de „grote drie" van gedachten wis selen, welke bespreking Zaterdag en Zondagochtend zal worden voortgezet. Naar men verwacht keert pre sident Eisenhower Maandag avond naar Washington. De Brit se premier blijft nog tot Woens dag. Aan president Eisenhower als het enige staatshoofd, dat aan de besprekingen deelneemt, zal de grootste ontvangst wor den bereid. Hij zal worden be groet door honderd fuseliers, een even groot aantal Amerikaanse militairen van de luchtbasis op Bermuda en een speciale ere wacht van 21 Amerikanen, ter wijl de aanwezige oorlogsschepen '21 saluutschoten zullen afvuren. of autoriteit van moord, vermin king, marteling en andere wreed heden tegen krijgsgevangenen gemaakt militair personeel of tegen burgers als een schending van het internationaal recht en van de fundamentele maatstaven van gedrag en moraal en als een belediging van de menselijke rechten en de waardigheid en waarde van de menselijke per soonlijkheid. De Amerikaanse afgevaardig de Henry Cabot Lodge, die het debat opende, verklaarde, dat het beeld van de wreedheden door communistische strijdkrachten begaan tijdens de Koreaanse oorlog „duidelijk wees in de richting van een beleid van hb- gerhand aan de zijde van de vijand". Hij zeide, dat niet ontkend kon worden, dat de leiders van het Noordkoreaanse leger en de Noordkoreaanse regering „me rendeels Sowjet-Russische bur ger^ waren". Dat Sowjet-offi- cieren het opperbevel voerden over de krijgsgevangenkampen I in Noord-Korea, waar duizenden krijgsgevangenen gestorven zijn. De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb zeide, „dat het enige motief voor vele van deze misdaden een voorliefde voor wreedheid geweest schijnt te zijn". Hij zeide, dat gewoonlijk als er misdaden bedreven werden, zij onderzocht en de schuldigen berecht en gestraft werden. „In dit geval komen wij tot het besef van de vele politieke en practische moeilijkheden die in het spel zijn bij onderzoek en straf". Jebb sprak de hoop uit, dat de resolutie grote steun zou krijgen. Zij zou de wereld aantonen, dat de V. N. zich van haar plicht en verantwoordelijkheid jegens ds mannen, die onder haar vaandel streden, bewust zijn. De reso lutie zou voorts de regeringen van China en Noord-Korea her inneren aan de verplichtingen, die zij en alle regeringen hebben tegenover krijgsgevangenen en burgers in een oorlogsgebied. Tenslotte zou de resolutie alle mensen de noodzaak van het ver mijden van oorlogen duidelijk j voor ogen stellen. Set indirecte aanbod van de De Poolse afeevaardiede ver- lelder der communistische Viet- klaarde dit deVSeond- minh' Ho Ts^ Minh' om door Sdee'kwdSiedeteV-beSrddee hadden ^^dT^Ï ff&S gebracht om een regeling van „X® aan de oorlog in het Koreaanse vraagstuk onmo- XWashington zeer gelijk te maken In om zich koel ontvangen. Het Amerikaan- schoon te wassen van „de schuld f ministerie van Buitenlandse voor de barbaarse bombarde- Zaken wilde geen commentaar menten van Koreaanse dorpen, SeweiL Ambtenaren beschouw- het toepassen van bacteriologi- den aanbod als een poging sche oorlogvoering en 't oefenen van het Kremlin of van Peking van wraak op Chinese en Noord- de Franse vastbeslotenheid lkoreaanse gevangenen". de strijd In Indo-China voort te Volgens de Poolse afgf- zetten, te verzwakken, vaardigde stond in een rapport Functionarissen die erwach- van het Rode Kruis van 1951, dat |ten dat de toestand in' In dec 13.814 communistische gevange- China een der voornaamste nen in Amerikaanse kampen punten van bespreking op de „ten offer vielen". Uit gegevens Bermuda-conferentie zal zijn, die de Amerikanen zelf verschaft verklaarden dat het aanbod hadden, bleek dat van 11 Juli '51 tot 1 Januari 1953 tenminste 3059 personen in hun kampen gestorven waren. Zoals bekend zullen op 2S Maart van het volgend jaar met groot verlof gaan het kader en de specialisten van de lichting 1952-1 en de dienstplichtigen van de lichting 1952-11 met uit zondering van het kader en de specialisten. Voor deze laatste groep specialisten za 1de eerste oefening eindigen op 29 Juli '54. Tot deze groep behoren de ca valerie, de artillerie-mee taf de ling, de regimenten verüin- dingstroepen (voorzover niet in gedeeld bij 102 Vbd. bed. bat), het regiment technische troepen (met enkele uitzonderingen! en het regiment aan- en afvoer- tvoepen). juist op het geschikte tijdstip is gedaan om de steeds meer toe nemende neiging in Frankrijk de Indo-Chinese-oorlog door on- De Amerikaanse beschuldigin- derhandelingen te beëindigen te gen betreffende door communis- versterken. „Indien de leiders ten in Korea bedreven wreedhe- der Vietminh inderdaad vrede den tegen personeel van de Ver- wensen, kunnen zij de wens enigde Naties en Koreaanse bur- hiertoe op een andere dan een gers zijn Dinsdag door de Sowjet dergelijke niet_officiële weg gedelegeerde bij de Verenigde kenbaar maken", meenden zij.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1