u;i j« s fovasvca® a CHINEZENWUK Jubileum SI. Kicolaas-Reclame Uitreiking diploma's reservisten Rijkspolitie F. J. VAN ES AGENDA: Dit jaar vermoedelijk 38.000 emigranten Snip en Snap als portiers in Rotterdam MAARSHALK PAULUS TERNEUZEN. BRESKENS. EEDE. KLOOSTERZANDE. OOSTBURG. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. ST. JANSTEEN. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. Pleegzuster Bloed wijn AARDENBURG. AXEL. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. TERNEUZEN IJu 'Scasusj Brits Koninklijk Paar naar de Fidzji-eilanden vertrekken NIEUWE DIENST PERKPOLDER— HOEDEKENSKERKE. De directie van de provinciale stoombootdiensten op de Wester- schelde heeft voor de tweede maal een dienst ingelegd van Perkpolderhaven naar Hoede- kenskerke. Deze dienst zal met ingang van Woensdag 2 Decem ber worden uitgevoerd door een der z.g. Bazel-boten, die tot voor kort op Terneuzen hebben geva ren. De boot op de dienst Perk- polder—Hoedekenskerke zal per sonen en auto's vervoeren, waar bij er de aandacht van belang hebbenden op wordt gevestigd, dat de te vervoeren vrachtauto's een maximum-lengte van 10 me ter mogen hebben. Het betreft hier voorlopig een proef, zo deelt men ons van be voegde zijde mee. Mocht ander maal blijken, dat deze dienst niet in een bepaalde behoefte voor ziet, dan wordt hij wederom stopgezet. Voor de dienstregeling verwij zen wij naar de publicatie in dit blad. DE BOUWACTIVITEIT OP SCHOUWEN—DUIVELAND. De stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft zich met een brief tot de minister van weder opbouw gericht, waarin men zijn bezorgdheid uitspreekt over de bouwactiviteit op het eiland. Men vreest, dat de financie ringsregeling voor de herbouw niet stimulerend voor particulie ren zal werken. Men schat, mede in verband met hoge vervoers kosten, dat nieuwbouw op 45 tot 50 gulden per kubieke meter zal komen, vooral omdat bouw in blokken bijna niet zal voorko men. Bovendien wordt verwacht, dat de arbeidsvoorziening moei lijk zal zijn, omdat een extra loon- toeslag van 12.5 percent onvol doende wordt geacht om bouw vakarbeiders van elders aan te trekken. Mede met het oog op de komende loonsverhogingen acht men de mogelijkheid van rem mingen op de bouwactiviteit groot. Aangedrongen wordt op een regeling, die voor het zwaar getroffen eiland gunstig zal zijn. ZEEUWSE VEERPROBLEMEN Alhoewel de veerboot met koplading in de dienst Zijpe. Anna Jacobapolder nog niet in gebruik genomen is, voorziet de stichting Nieuw-Schouwen en Duiveland thans moeilijkheden als gevolg van de h.i. te geringe breedte en hoogte van de in aanbouw zijnde bruggen, welke toegang tot de boot zullen ver schaffen. Bij laag water zal de hoogte van de bruggen, namelijk 2,80 meter volgens de stichting onvoldoende zijn om in de toe komst o.m. vrachtwagens met hoge vrachten vlas door te la ten. In een brief aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft de stichting verzocht, hierin alsnog verbetering te doen aanbrengen, opdat het door Schouwen en Duiveland zo toegejuichte kopladingsveer vol ledig aan zijn doel zal beant woorden. Humanistisch Verbond. Zondagmorgen j.l. sprak te Terneuzen voor de gemeenschap O.Z.V. de heer dr. J. Broeckx, conservator van het museum voor schone kunsten te Antwer pen. In een boeiend betoog zette de spreker uiteen, hoe in ver schillende tijdperken in de ge schiedenis (Egyptenaren, mid deleeuwen, renaissance enz.) steeds in de kunstwerken, voor al in de bouwwerken de levens beschouwing van de in die tijden levende mensen tot uiting kwam. In het moderne tijdvak met zijn verdeeldheid en techni sche ontwikkeling is dat veel minder het geval. In zijn verder betoog besprak hij de waarde van de kunst voor de mens. Na de pauze volgde een geani meerde gedachtenwisseling Bij het dankwoord van de voor zitter werd aan dr. Broeckx een aandenken aangeboden ter her innering aan zijn lezing te Ter- neuzen. Het solistenconcours. Wegens de grote animo voor het a.s. solistenconcours te Ter- neuzen (voorlopig gaven zich 56 solisten op), zal dit concours over twee datums worden verdeeld. Het bestuur van de bond van muziekverenigingen heeft thans in overleg met de harmonie „Ter- neuzen" deze data definitief vast gesteld op Vrijdag 26 en Zater dag 27 Febr. a.s. Vismijn. Op de vismijn werd in de week van 23 tot en met 29 November aangevoerd: 324 kg bot 16—28 ct; 798 kg schar 3271 ct; 9 kg tong ƒ2.40 ƒ3.89; 525 kg wijting 1820 ct; 44 kg rog 28 ct; 10 kg tarbot 1.30; 170 kg kabeljauw 3859 ct; 166 kg haai 1.20; 4475 kg ex port garnalen 74136 ct; 188 kg binnenland garnalen 82108 ct; 17.149 kg haring 1921 ct; 30.568 kg schardijn 1218 ct; 581.597 kg onverkochte haring 0,1140,148 ct; 8570 kg onverkochte schardijn 0,8 ct. Aanbestedingen. Het bouwen van een woonhuis voor F. Dhaenens, gelegen aan de Rijksweg werd onderhands ge gund aan gebrs. E P. Cuele- naere te Eede voor 17.100. Verder werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Dorpsstraat voor C. Cattoor te Eede. Hoogste inschrijver was A. Geijsel te Eede voor 23.230, laagste A. Standaert Zn te Eede voor 20.584. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Prijskaarting. In café „De oude Barrière" werd Zondagavond een prijskaar ting gehouden, waaraan door 72 personen werd deelgenomen. De uitslag was: 1. R. Blondeel en W. Herman; 2. O. Rodts en C. Gijs; 3. B. Herman en G. Lam- paert, allen te Eede. Artsexamen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het artsexamen, de heer P. J. A. de Waal te Kloosterzande. Uitvoering Rederijkerskamer, De rederijkerskamer „Oefening en Vermaak" te Oostburg gaf in de zaal van Ph. de Vuijst haar jaarlijkse uitvoering. Ditmaal kwam „Oefening en Vermaak" met een ander genre stuk dan men gewoon was te spelen, namelijk een costuum- en decorstuk „Zingani" genaamd, een spel in drie bedrijven door Peter Spoor. Het stuk geeft een episode weer uit het kozakken leven rond het jaar 1790 in de na bijheid van een welvarende kolo nie van Wolgaduitsers. Zoals gebruikelijk bood ook dit stuk een happy end. De rol van Zingani, vertolkt door mevr. M. Bruggeman, kwam bijzonder tot haar recht. Mazeppa vond bij de heer A. de Koning een goede ver tolking. Bijzonder opvallend was het spel van de heer E. van Hul ie, die de rol van Kadjef (oudste van de stam) vertolkte. Tijdens de pauze vond een ver loting plaats, waarvoor mevr. Hoekzema-de Herder de winnen de nummers trok. Na afloop feli citeerde burgemeester Hoekzema de spelers met hun succes. Spr. zei in het spel een belangrijke vooruitgang te- kunnen constate ren. De heer F. van Oppen, die de regie had, dankte voor de pretti ge woorden en zegde toe te zul len trachten op de ingeslagen weg voort te gaan. Hierna volgde een geanimeerd bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde. ren, eveneens door de instellin gen voor maatschappelijk werk worden geholpen. Bij de rondvraag vestigde de heer Pattist er de aandacht op, dat huisvuil en andere ongerech tigheden gedeponeerd worden in de sloot nabij de voormalige tramwissel. B. en W. zullen een en ander 'onder ogen zien. Uitvoering. Zaterdagavond gaf het muziek gezelschap „Ons Genoegen" een muziek- en toneeluitvoering. De muzieknummers werden on der leiding van de heer J. v. d. Bussche op verdienstelijke wijze ten gehore gebracht. Het toneelgedeelte werd ver zorgd door de rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis. Op gevoerd werd het toneelspel „Pin ky"; ook zij haalden eer van hun werk. Een gezellig bal besloot de avond. St. Nicolaas op bezoek. Zaterdagmiddag bracht de goede Sint, vergezeld van zijn zwarte Pieter, een bezoek aan onze gemeente. Om twee uur kwam de boot van de marechaus- sée, waarop zich het hoge gezel schap bevond, door de brug ge varen en bracht eerst een bezoek aan de Stuiver. Op deze tocht konden de diverse schipperskin deren genieten van het bezoek van St. Nicolaas. Aan de Oost- kade zette de Sint voet aan wal en begon hij zijn rijtoer door de gemeente. Voor het stadhuis werd hij toegesproken door bur gemeester Den Boer. Na de rij toer werden de schoolkinderen in het bioscoopgebouw „Olympia" getracteerd op een kinderpro gramma. Zondagmiddag bracht de Sint een bezoek aan de Zand straat. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd tot directeur van de ge meentelijke instelling voor socia le zorg benoemd de heer C. Not- té, alhier, en tot leden van deze instelling benoemd de heren De Waaijer, De Groff, Geirnaerdt, De Braai en Van Waterschoot. Ter financiering van de woning bouw werd bij de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kas geldlening van 200.000 aange gaan voor de tijd van 6 maanden. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat op de Westkade een openbare telefooncel zal wor den geplaatst. Verder werd mededeling,gedaan, dat op particulier initiatief, on der leiding van dokter Puylaert, plannen in voorbereiding zijn tot stichting van een rusthuis voor ouden van dagen, waarvoor t.z.t. een beroep op de gemeente zal worden gedaan. De heer De Groff deelde mede, dat reeds stappen zijn onderno men tot het indienen van een voorstel om, in navolging van de gemeente Terneuzen, uit de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht te treden. In de eerstvolgende vergadering zal hierop nader worden terug gekomen. De voorzitter deelt mede, dat in 1954 zal worden overgegaan tot het egaliseren van de Grote Markt en de vernieuwing van de vier toegangswegen. Onze muziek moet in tuniek. De op de stadspomp aange brachte thermometer, die de stand weergeeft hoeveel tunie ken men reeds heeft ingezameld, gaf deze week een stijging te zien van 3 tunieken. De stand is nu 23. Het is niet gemakkelijk om op korte termijn een competente jury samen te stellen, temeer daar deze moet gezocht worden buiten Zeeland. Men heeft van provinciale zijde „Sempre Avanti" geadviseerd een nieuw stuk in studie te ne men ofwel, zodra de jury zal zijn samengesteld,een heropvoering van „Parkstraat 13" te geven. „Sempre Avanti" heeft in dezen nog geen besluit genomen. Doctoraal examen genees kunde. Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer G. E. Vlassenroot te St. Jansteen. Begin van brand. In de friture- en ijszaak van C. de Looze in de Landpoortstraat brak Zaterdagavond brand uit in de kookafdeling. Toen de brand weerlieden arriveerden, had men de brand reeds geblust.. Vermoedelijk is de vlam in het vet geslagen. Uitvoering. De N. H. jongens- en meisjes jeugdclubs hebben in het „Hof- zichttheater" een uitvoering ge geven. De zaal was tjokvol, toen ds Blomaard het openingswoord sprak. Er werden een 7-tal aar dige stukjes opgevoerd, waaraan ook de jongensclub van Biervliet meewerkte. De muzikale omlijs ting werd verzorgd door een eigen bandje. Steeds Sneller" vergaderde. De postduivenver. „Steeds Sneller" hield haar algemene ver gadering. Uit de rekening en ver antwoording bleek, dat het batig saldo 455,85 bedroeg. De omzet belasting, welke vanaf 1950 be taald moest worden, is oorzaak dat het saldo is teruggelopen. De tentoonstelling zal worden gehou den op 10 Januari. Besloten werd om dit jaar, gezien het groot aan tal inzendingen, met twee keur meesters te keuren. Hierna wer den de diploma's over het afgelo pen vliegseizoen uitgereikt. Kam pioen vitesse werd A. de Smet; kampioen jonge duiven H. Groos- man; kampioen fond W. van der Slikke. Op voorstel van de heer H. Groosman werd besloten hokten- toonstellingen te organiseren. Wegens periodiek aftreden werd de heer P. Martens bij ac clamatie herkozen. Verder wer den nog gekozen de heren M. Vermeire en P. van de Broeke. Toneelopvoering. De rederijkerskamer „De Oran jebloem" uit Sluis gaf in zaal De Witte alhier op uitnodiging van de rederijkerskamer „Al doende leert men" te Zuidzande een op voering van het toneelspel in 3 bedrijven „Pinky, een blank negermeisje". In zijn opening- woord deelde de voorzitter van „Al doende leert men" mede, dat deze kamer dit keer zelf geen toneelstuk kon opvoeren in ver band met het ontbreken van de nodige dames. Spr. sprak de hoop uit, dat de animo onder de Zuidzandse dames zou toenemen, opdat „Al doende leert men" in het voorjaar van 1954, wanneer deze kamer haar 90-jarig bestaan hoopt te herdenken, zelf een to neelavond kan verzorgen. De Slluisse kamer heeft met „Pinky" 'n goede greep gedaan. Dit boeiend geschreven stuk met afwisselende humor en ernst, dat het negerprobleem behandelt, werd goed gespeeld en het niet talrijke publiek beloonde de spe lers met 'n welverdiend applaus. Na afloop spraken beide voor zitters nog een dankwoord. Hoezeer ons het spel van de Sluizenaars heeft geboeid, spre ken wij de hoop uit, dat we een volgende keer weer onze eigen kamer op het toneel zullen zien, want het zou jammer zijn als deze bijna 90-jarige door gebrek aan speelsters tot rusten ge doemd zou zijn. Duizenden vragen omdat ze weten hoeveel kracht erin zit. Op de gehoorzaal te Hoek vond de uitreiking plaats van de di ploma's aan de reservisten der rijkspolitie uit Hoek en Biervliet. Kapitein Stoorvogel uit Hulst opende de bijeenkomst namens de districtscommandant, waar na burgemeester Hanssens allen welkom heette, in het bijzonder majoor Van Ballegoyen de Jong, de kapiteins Offermans en Stoor vogel; adjudant C. M. Fokker en de burgemeester van Biervliet enz. Toen we na de oorlog de vrede kregen, aldus burgem. Hanssens was er grote opluchting, maar het duurde niet lang of donkere wolken kwamen weer opzetten. Daarom moeten wij waken voor onze toekomst en het is mooi, dat er altijd mensen zijn die zich voor de gemeenschap willen in zetten. In narigheid leert men hetgeen ze voor ons gedaan heb ben. In de rampsdagen hebben we veel steun aan U gehad. ïk hoop dat nog vele mannen zich zullen inzetten voor de goede zaak. En ook gij vrouwen, van deze reservisten U weet waar het om gaat, het gaat om Neder land. Ik hoop dat nog velen van U de ogen zullen openen voor anderen. Hierna volgde de watersnood film, welke met stille aandacht werd gevolgd. Burgemeester Hanssens dank te alle genodigden. Hij hoopte dat ieder deze avond zal hebben aangevoeld als een zaak waarop ons vaderland moet bouwen. De burgemeester van Biervliet sprak een woord tot slot van de avond. Het is een prachtavond geweest voor Hoek en ik stel het op prijs dat wij hier zijn uitgeno- elkander pas kennen. Ook mrf J "-"igd. Ik hoop dat de tijd komt -ft Aanbesteding. Op het gemeentehuis alhier werd aanbesteed het bouwen van vier woningwetwoningen, gele gen aan de haven. Er waren twee inschrijvingen, n.l. Fa J. Daan- sen en Zn, Aardenburg voor 40.450 en Fa Gebrs. Christiaan- sen te Oostburg voor 40.576. De gunning werd aangehouden. Opbrengst collecten. De op Dankdag alhier in „Het Centrum" gehouden collecte door de Chr. besturenbond leverde een bedrag op van ruim 104. Voor de Stichting „Kinderzorg" werd over het afgelopen kwar taal alhier gecollecteerd ƒ175,53. Schieting. Bij de schieting op de liggende wip te Philippine werd hard ge streden. Met 43 schutters werd de strijd ingezet, die voorname lijk in de eerste twee ronden werd uitgevochten. Want bij de 3e ronde waren alle hoogvogels geschoten. Het was de „koning" Jos Vermast uit Philippine die in de 2e ronde de hoogvogel voor zijn rekening nam. Het beste schot van de middag loste de heer C. Dhont uit de Zandstraat. Zijn schot wist niet alleen een kleine vogel te treffen, maar te gelijkertijd de le zijvogel. De 2e zijvogel verhuisde naar Bouchau te door het schot van de heer E- van Hecke. De meeste vogels werden geschoten door Frans de Kort uit Sas van Gent. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Retran chement kwam in voltallige zit ting bijeen onder voorzitterschap van burgemeeser Leenhouts. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gemeente garant te verklaren voor het eventuele te kort van de binnen afzienbare tijd te houden tweede ronde van het bevolkingsonderzoek. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het fruitteeltproefbe drijf te Philippine om een subsi die uit de gemeentekas. De minstdraagkrachtigen zul len voor het tijdvak 1 Januari '54 tot 1 April een kolentoeslag van 2.50 per week ontvangen. Op voorstel van B. en W. werd besloten voor de jaren 1953 en 1954 een subsidie berekend naar 27 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor het maatschappe lijk werk in W. Z.-Vlaanderen on der voorwaarde, dat zowel de bui tenkerkelijken en zij, die tot an dere kerkgenootschappen dan de Ned. Herv. en de R.K. kerk beho- MAANDAG werd de gewonnen door: AZALEASTRAAT 32 TERNEUZEN Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. Toneeluitvoering. De 2de uitvoering van „Sem pre Avanti", die Zondagavond voor een uitverkochte zaal werd gespeeld, is niet, zoals oorspron kelijk de opzet was, geschied in het kader van het provinciaal toneeltournooi. ZELFMOORD VAN PARIJSE KUNSTENAAR. De 82-jarige Parijse kunstenaar Jean Petit heeft j.l. Zondag zelf moord gepleegd door uit het raam van zijn kamer, op de zesde ver dieping te springen. Hij heeft een briefje achtergelaten, waarin hij zijn vrienden zijn verontschul digingen aanbiedt. Het lichaam werd gevonden door twee, dodelijk verschrikte kinderen voor wie hij ofschoon hij in armoede leefde snoep goed placht te kopen. De kunstenaar, vermaard om zijn minutieuse schetsen van het Parijse leven, was, met zijn lan ge witte baard en zwarte over jas, een bekende figuur in Mont- parnasse. Vóór hij tot zijn wanhoopsdaad overging had hij nog een paar kleine schulden betaald. ramp in Februari heeft de res>. ve-politie zijn plicht gedaan en dit wordt door de overheid zeer gewaardeerd. Het Rode Kruis is ook reeds gestart en heeft nu reeds 153 leden. Kapitein Stoorvogel verzocht zijn mannen op 't podium plaats te nemen voor de uitreiking der diploma's. Majoor Van Balle goyen de Jong sprak alvorens tot uitreiking over te gaan als volgt Ik betuig -mijn hartelijke dank aan de burgemeester van Hoek voor hetgeen hij heeft gespro ken. Ik stel dit op hoge prijs, ook omdat ,2 leden uit Biervliet hier zijn uitgenodigd, zodat deze bij eenkomst een groter aanzien heeft gekregen. Wat de reservis ten betreft, de technische kant van elke reservist is, dat hij in dienst bekwaam is voor de taak, welke hij moet uitvoeren. Het is niet de bedoeling dat de reservis ten gelijk gesteld worden met het beroepscorps. Het beroepsper- soneel en reserve-personeel zijn twee verschillende corpsen. Ik zal de diploma's uitreiken als ge oefend man en ik hoop, dat ik te zijner tijti ook de diploma's voor buitengewoon geoefend -man mag overhandigen. Hfërna reikte de majoor de di ploma's uit aan: C. v. d. Velde, J. Stoffels, P. Maljaars, J. de Kraker, C. Dieleman, allen uit Hoek, en K. T. den Ouden en J. A. Boeije uit Biervliet. Na allen gefeliciteerd te heb ben zeide de majoor: U draagt nu een uniform, gelijk het be- roepspersoneel, alleen met een klein herkenningsteken op de mouw. Over het algemeen komen de reservisten in Zeeland goed voor de dag en dat doet me ge noegen. Daarna werd vertoond de poli- tie-film „Hallo hier R.P. 10", wel ke met spanning werd gevolgd. Hierna sprak kapitein Offer man nog een kort woord. Wij hebben nodig reservisten die be kwaam zijn om de beroepsmen sen te kunnen steunen. Wij zijn U dankbaar dat U zich wilt in zetten. Dank aan de groepscom mandanten en instructeurs voor ik ook Hoek mag uitnodigen. Biervliet zal niet nalaten zijn kunnen te tonen voor zo'n bij eenkomst. Ik verzeker U, we zui len het gezellig maken. Hierna werd tot slot nog een verkeersfilm vertoond. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De banneling van Mi laan. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De banneling van Mi laan. Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winterlezing. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De grote beslissing. NOORD STRAAT 70 Dit jaar zullen ongeveer 38.000 Nederlanders emigreren, zo heeft de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, Vrijdagavond op een bijeen komst te Drachten meegedeeld. Dit cijfer is lager dan het aan tal van vorig jaar (48.690), on der de invloed van de intussen alweer overwonnen economische terugslag in Australië. In Octo ber 1952 waren er bijv. 228 aan meldingen voor Australië. In dezelfde maand van dit jaar bedroeg het aantal aan meldingen 1400. De heer Have man vroeg in het bijzonder de aandacht voor de vraag van vele jonge emigranten: „Waar blij ven de meisjes?" De emigratie- landen hebben over het alge meen een grote behoefte aan vrouwelijke werkkrachten, zoals al of niet geschoolde verpleeg sters enz. De vraag rijst waarom men in vele gevallen de jongens wel laat emigreren en de meis jes niet. Achter de vrees voor de veiligheid van de meisjes wilde spreker een vraagteken zetten. Elke emigrant kan uitgestoken handen vinden van kerkelijke of andere instanties. Het gevaar schuilt in het karakter van de mensen zelf. Er zijn provincie steden in ons land, die in zede lijk opzicht veel gevaarlijker zijn dan de grote steden in Australië en Canada, om van onze grote steden nog maar te zwijgen. Spreker vestigde nog eens met klem de aandacht op tijdige aanmelding voor Canada. De uiterste termijn voor vertrek volgend jaar is October tot De cember. VLECHTENKNIPPER IN DEN HAAG. Na de kuitenprikkers en inkt- gooiers maakt thans een ana?? individu de drukke straten van Den Haag onveilig, n.l. een vlech- tenknipper. Drie meisjes werden daarvan de laatste dagen het slachtoffer. De man opereert kennelijk met een schaar en maakte van de St. Nicolaasdrukte gebruik om weer in de menigte te verdwijnen. De politie raadt de ouders aan hun dochters in de binnenstad de vlechten onder de mantel te laten dragen of anders het haar te laten opsteken. SPAANSE VERSTEKELING WAS BANG VOOR STRAF. De 21-jarige Spanjaard, die, zo als gemeld, bij Hoek van Hol land overboord is gesprongen van het schip „Monte Monjuich," was geen lid van de bemanning van dit schip. Drie weken geleden was hij als verstekeling in Rot terdam aangekomen. Dit schip zou hem weer naar zijn vaderland terugbrengen. Hij sprong overboord, omdat hij bang was straf te krijgen. Of schoon hij een uitstekend zwem mer is hij deed mee aan wed strijden op zee, die 19 uur duur den haalde hij op het nipper tje de vaste wal. «tn In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 98) Nadruk verboden Eva was altijd zijn lieveling geweest. Inderdaad was Eva vol wassen. Het was werkelijk een wonder, vond Yiko, hoe jonge meisjes opgroeien en ieder jaar rijper worden om haar plaats in het leven in te nemen even on vermijdelijk als de opvolging van de jaargetijden. Het was een van die wonderen van de natuur, een gedaanteverwisseling zoals het steeds weer begroeien van de weilanden en de berghellingen in de lente, dat niet minder verba zingwekkend is omdat het ieder jaar terugkomt. „Eva, je gaat hoe langer hoe meer op moeder lijken nu je ge zicht wat voller wordt," zei Yiko. „Ik heb gemerkt, dat moeder wat meer grijze haren krijgt." „Moeder werkt te hard", zei Eva. „Soms vind ik dat zij oud begint te worden." Plotseling zei Yiko: „Vader werkte ook altijd te hard. Ik ben een lammeling geweest." „Nee," riep Eva. „Je hebt ons allemaal geholpen." Tom en Flora keken hem scherp aan. „Ik vond altijd, dat ik slim was. Eva, vind jij dat Yiko slim is?" „Ja, zeker." „Nee, je Yiko was misschien al té slim." „Je houdt van Yiko is het niet?" „Ja,, dat is juist de moeilijk heid." „Waarom is dat een moeilijk heid?" vroeg Tom. „Nergens om. Niets, dat jij kunt begrijpen." Marco werd wakker en keek met zijn grote ronde ogen om hoog naar de blauwe hemel. Flo ra zei, dat Marco nu al zo lang in de buitenlucht was geweest en dat zij iaar huis moesten. Dus zij pakten hun dingen bij elkaar en de twee emmers met mosselen, die bijna vol waren, en gingen naar de auto terug. Terwijl zij naar huis reden vroeg Freddie of het restaurant goede zaken deed. „Wij kunnen nu net de onkos ten goedmaken," antwoordde Flo ra. „In Juli ontslaan wij de kok en dat is een besparing van twee honderd vijftig. Loy heeft leren koken." „Ik dacht, dat het zo goed ging," zei Freddie. „Ja, maar wij houden zo wei nig over en er zijn zoveel uitga ven. Je kent moeder. Zij wil het inkopen van vlees en gevogelte niet aan de kok overlaten. Zij wil, dat Loy het doet en zij staat er op, dat wij vers geslacht gevo gelte en levende vis kopen. Zij wil niets weten van bevroren kip; bevroren braadkip kost vieren veertig cent per pond, maar vers geslachte kost vierenzestig en levende vis is bijna twee keer zo duur als vis op ijs." „Moeders beginselen zijn goed," zei Eva. „Zij zorgt, dat zij een reputatie voor goed eten krijgt." „Natuurlijk. De klanten komen terug als het eten werkelijk goed is. Moeder legt zich toe op goed vlees en gevogelte. Het geheim van goed eten zit in vers vlees en het koken hangt voor een groot deel af van het inkopen. De kok is een beetje boos omdat moeder nooit wil, dat er bouillonblokjes worden gebruikt." „Moeder heeft gelijk," zei Eva. „Als onze klanten geregeld terug komen weten wij zeker, dat wij op den duur steeds meer klanten krijgen. Het begint al goed te lo pen." Toen zij thuiskwamen was de zon onder. Zij vroegen Freddie mee te gaan en bij hen te blijven eten, maar hij zei, dat hij naar huis moest, hoewel hij het jam mer scheen te vinden. „Yiko is veranderd," zei Tom. „Hij heeft mij helemaal geen raad meer gegeven, behalve om niet te trouwen." „Ik heb met hem te doen," zei Eva. Zij vroegen Elsie te blijven, daar het restaurant gesloten was en zij geheel onder elkaar zouden zijn. Elsie wist, dat dit een fami liemaaltijd was en zei, dat zij naar huis moest. Iedereen drong aan, maar zij wilde niet blijven. „Nu, zoals je wilt," zei Tom. „Maar blijf tenminste even de mosselen proeven, die wij gevan gen hebben. Zij zijn in een paar minuten gekookt." De mosselen werden slechts en kele minuten in de schelpen ge kookt zodat het vlees nog zacht was. Elsie vond ze lekker, en ver ontschuldigde zich toen, bedankte voor de prettige dag en ging naar huis. Tom bracht haar naar de school hoewel deze maar een hal ve straat verder was. „Wat heeft dat meisje een uit stekende manieren!" zei moeder Fong. Maar zij dacht bij zichzelf, dat Elsie er uit zag of zij het moeilijk had. (Wordt vervolgd.) Piet Muijselaar en Willy Wal den, die hun voorstellingen van de Snip en Snap-revue in Rot terdam hebben beëindigd en die zich beide, evenals in andere plaatsen, beschikbaar hadden gesteld om zich als portier fooi en in ontvangst te nemen, dit maal ten behoeve van de Rot terdamse blindeninrichting, hebben Zondagavond het totaal ontvangen bedrag van 5040,94 aan het bestuur van de inrich ting afgedragen. Het betekende een gemiddelde van 168 per voorstelling, een bedrag dat nergens elders nog werd toe reikt. Namens de blindeninrich- ting werd als dank een serre- bank aangeboden, vervaardigd door de blinden zelf. Volgens de Berlijnse corres pondent van het regeringsgezin de Westduitse blad „General Anzeiger" is de vroegere Duitse veldmaarschalk Paulus op uit drukkelijke wens van de Sow- jet-Unie benoemd tot staatsse cretaris aan het Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Hij zou tot taak hebben de Oostduitse politie te reorganise ren. Hetzelfde blad meldt, dat de bevelhebbers van marine en luchtmacht vorige maand zijn ontheven uit hun functie van onderminister van Binnenland se Zaken. Koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh zijn Maandag aan boord van de „Gothic" uit Balbao in de Panama-kanaalzone naar de Fidzji-eilanden, de Brit se eilandengroep in Oceanië, ver trokken. Zij zullen zeventien da gen onderweg zijn. De afstand is zes duizend mijl.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2