De resultaten van de Ministers-conferentie Het proces Mossadeq „EIGEN HAARD Eden beantwoordt vragen in het Lagerhuis WU GEVEN EEN... Lodge over: „communistische gruwelen in Korea Duties over de inlijving der Baltische Stalen Voorwaardelijke straf voor Nederlander in Noorwegen Veerdienst Nieuw-Vossemeer- Oud-Vossemeer hervat erenigde Naties WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Actie tegen guerilla's in Zuid-Korea DINSDAG 1 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3012. CASSETTES vanaf i 32.90 n Regeling van hel Engels-Perzische oliegeschil ELECTRISCH DROOGSCHEERA P P A R A A T Hasaemi Naini gearresteerd Amerika geelt zijn principes niet op Nieuw-Guinea bij Indonesië Bombardementen in Kenia Nèel van Farcek beschuldigd hoogicr.aad vdn Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen 'Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. Een aantal Kamerleden uit de vijf grote partijen heeft aan de gedelegeerde voer de voorlichting van de Nederlandse raad der Emopese beweging hun oordeel r gemaakt over de resul taten van de ministersconferenP S- ,-Gravenhage inzake de poli tieke Europese gemeenschap. Mejuffrouw dr. Mam Klompe (K.V.P.) was verheugd dat de samenstelling van de Volkskamer in het Europa van de zes door middel van direct algemeen kies recht thans is aanvaard. Van den beginne af heeft zij deze mehode voorgestaan. Gaarne zou zij heb ben gezien dat het communiqué duidelijk had medegedeeld, waar de standpunten der minister dich ter tot elkaar zijn gekomen t.a.v. de samenstelling van gezagsor gaan en raad van ministers. Zij wil zich er van overtuigd houden dat de ministers inderdaad voor nemens zijn bovennationale be voegdheden aan het gezagsorgaan tqe te kennen. Nuttig vond mej. Klompe het besluit om een com missie te belasten met het vast stellen van de tekst van het ver drag. Dit bewijst dat de minis ters ernst maken met de verwe zenlijking van de politieke Euro pese gemeenschap. Het verwon derde haar dat het communiqué niets mededeelt over de sociaal- eeönomische integratie en de ge meenschappelijke markt. Zij wil aehter aannemen, dat de commis sie ook met de behandeling van dit dringende vraagstuk zal zijn belast. Het tijdstip 30 Maart 1954 waarop het werk der mi nisters zal worden voortgezet, leek mej. Klompe gunstig. Er is reden om aan te nemen, dat bin- sen verschillende der betrokken landen dan inmiddels nieuwe po litieke perspectieven zullen zijn geopend. Dr. G. M. Nederhorst (P.v.d.A.) vond, dat de resultaten gezien tegen de achtergrond van de ern stige situatie van Donderdag 26 deze! niet zijn tegengevallen. Er is niets onherstelbaars ten kwade geschied. Misschien is het tempo der ontwikkeling iets ver traagd, maar de vaart is er niet uit. Deze opmerking verklaarde de heer Nederhorst in het bijzon- de» van toepassing op het ver band tussen de sociaal-economi- sehe en de politieke integratie. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot noemde het resultaat teleurstel lend, maar dit A. R.-Tweede Ka merlid voegde hieraan toe, dat men moeilijk anders verwachten kon. De onstabiele verhoudingen in de Franse politiek maakten het onmogelijk thans tot positie ve resultaten te komen. Het wer kelijke vraagstuk, dat moet wor den opgelost de economische integratie wordt in het com muniqué met geen woord aange roerd. Het enige positieve, dat naar zijn oordeel kan worden ge zegd, is dit: men geeft de moed niet op en blijft verder werken. Ook Jhr. nar. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) evenals de heer Bruins Slot lid van de vergadering ad hoc en lid van de werkgroep, die het ontwerp-sta- tuut heeft opgesteld haakte aan bij de passage over het el kaar naderen der inzichten van de ministers over de samenstel ling van gezagsorgaan en senaat m het z.i. vage communiqué. Hij was er van overtuigd te kunnen spreken zowel namens de gehele werkgroep als namens alle be trokken parlementen, wanneer hij nadrukkelijk setlde, dat een gemeenschap zonder zelfstandige bovennationale executieve en zonder een uit werkelijke volks vertegenwoordigers bestaande se naat, onaanvaardbaar zou wor den geacht. Op alle andere pun ten zou nader overleg en een vergelijk mogelijk zijn Hier niet. De heer Van der Goes is er vast van overtuigd, dat indien een werkelijk bovennationale po litieke Europese gemeenschap tot stand komt deze zich noodza kelijkerwijs verder ontwikkelen zal. Met name op het sociaal- economische terrein waar de Ne derlandse desiderata liggen. De heer M. W. Tilanus (C.H.U.) omschreef de besluiten van de ministersconferentie als: „In elk geval een stap voorwaarts'. Dat mr. J. W. Beyen thans ook het directe algemene kiesrecht voor de Europese volkskamer heeft aanvaard, achtte de C. H.-fractie- voorzitter redelijk. Nederland kan met zijn standpunt op zulk een onderdeel niet alleen blijven staan. De heer Tilanus wilde hier echter de opmerking aan verbin den, dat tengevolge van deze be slissing, de betekenis van de se naat in een nog scherper licht is komen te staan De heer Tilanus wees er op, dat de verdere ont wikkeling der politieke spannin gen in Frankrijk op de gehele gang van zaken nog grote invloed zal kunnen uitoefenen. Belang rijk vond hij het dat een com missie is ingesteld met opdracht de tekst van het verdrag nu op schrift te stellen. Dit vooral, om dat thans een datum is vastge steld, de zaak dus niet op de lan ge baan kan worden geschoven en men wel tot concrete voorstel len zal moeten komen. Voor drs. H. A. Korthals (V.V. D.) is de door minister Beyen ge- IGEROKZILMETA) dane concessie met betrekking tot de directe verkiezingen niet be grijpelijk. Hij zeide zich zijn oor deel te willen voorbehouden toi de debatten over de begroting van buitenlandse zaken, die bin nenkort in de Tweede Kamer zullen plaatshebben. Over de conferentie zelf wilde hij zeggen dat ze naar zijn me ning niet goed was voorbereid. De commissie van deskundigen, tot welker instelling thans beslo ten is, had eerder moeten zijn in gesteld, zodat reeds op deze con ferentie van haar arbeid gepro fiteerd had kunnen worden. Dat jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer er voorzitter van zal zijn, waarborgt bekwame en ge zaghebbende leiding, zodat hij wilde beginnen met vertrouwen in deze commissie te stellen. Mochten haar werkzaamheden geen resultaat hebben, dan zou den de ministers goed doen nog eens het advies te vragen van de assemblees ad hoc, die dit jaar, binnen de haar gestelde termijn, de opdracht heeft volvoerd een ontwerp voor een Europese ge meenschap te maken. De leden dezer assemblee kennen de moei lijkheden en 't zou uiterst deugd zaam zijn wanneer zij nog eens hun oordeel zouden kunnen ge- De Nederlander S. van Roon is te Oslo tot 2 maanden voor waardelijk veroordeeld en on middellijk op vrije voeten ge steld. Hij was op 30 October be trokken bij een vechtpartij. Een Noor kwam daarbij zo ongeluk kig te vallen, dat hij later is overleden. Noordstraat 76, Terneuzen Naar wij van de A.N.W.B. ver nemen is Maandag de veerdienst hervat tusser. Nieuw-Vossemeer (W.-Brabant) en Oud-Vosse- meer (Tholen). Dit betekent een belangrijke verbetering voor het gemotoriseerd verkeer van St. Philipsland, West-Brabant en Schouwen-Duiveland met het eiland Tholen, dat thans niet meer de grote omweg behoeft te maken via Steenbergen en Hal steren om de op het eiland ge legen plaatsen te bereiken. De dienst moest worden gestaakt, daar Nieuw-Vossemeer door de overstromingsramp ernstig werd getroffen. (De dienstregeling van het veer is weer normaal. Er wordt n.l. gevaren van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Zondag j.l. is het proces tegen de voormalige Perzische premier dr Moh. Mossadeq, die van hoogverraad wordt beschuldigd, voortgezet. Het was de 18de dag van het proces. Mossadeq gaf Zondag ontwijkende antwoor den. Zaterdag j.l. had Mossadeq gedreigd in hongerstaking te zullen gaan en daarmede zijn leven binnen 3 dagen te zullen beëindigen. Doch Zondag ge bruikte de oud-premier, zodra de zitting van het hof was af gelopen, een uitgebreide kippen- schotel. Mossadeqs dreiging, zich dood te zullen hongeren, kwam na dat het hof hem gedwongen had zich tot de kern der zaak te bepalen, toen hem gevraagd werd waarom hij opdracht had gegeven standbeelden in Tehe ran van de overleden vader van de sjah neer te halen. Zondag gaf Mossadeq toe deze orders te hebben uitgevaardigd. Hij verklaarde zich ook verant woordelijk voor het tegen de huidige min-president, generaal Zahedi, uitgevaardigde arresta tiebevel. Verscheidene malen antwoordde Mossadeq kort op vragen, hieraan toevoegend Daar u beloofd heeft mij te zullen laten spreken, zal ik, bij het uitspreken van mijn verde digingsrede, uitvoeriger op uw vragen ingaan". 'Dr Mossadeq verklaarde de opdracht tot het neerhalen der standbeelden te hebben gegeven aan nationalistische groepen, „voordat de linkse partijen hier toe zouden overgaan". Zondag vonden er scherpe woordenwisselingen plaats tus sen Mossadeq en zijn medebe- klaagde, brigade-generaal Riahi voormalig chef van de generale staf van het Perzische leger. Nadat Riahi het hof had mee gedeeld dat in een hem door Mossadeq gedicteerd telegram, dat aan Perzische militaire pos ten is toegezonden, werd ver klaard dat de vlucht van de sjah, uit Perzië „haat jegens het Perzische volk heeft opgewekt", verklaarde Mossadeq: ,.Ik kan mij dat niet herinneren". Hij voegde hieraan toe: „Wilt u hem vragen of hij mij het te legram heeft getoond, vóór hij het verzond?" Raihi antwoordde: „Het werd mij gedicteerd en het is verzon den overeenkomstig Mossadeqs instructies". Het gerechtshof ondervroeg Riahi terdege over zijn optreden als opperbevelhebber van het Perzische leger onder het pre mierschap van Mossadeq. Hij beantwoordde, in de houding staande, de vragen op langzame en afgemeten toon, hetgeen in scherpe tegenstelling stond tot het dramatische optreden van de oud-premier. Zondag verscheen Mossadeq voor het eerst in de rechtzaal, zonder dat hij met het lopen geholpen behoefde te worden. Het „Journal of Commerce" verneemt van een adviseur van de Perzische regering, dat het Engels-Perzische oliegeschil waarschijnlijk spoedig zal wor den geregeld en dat de Perzische olie einde Maart weer op de we reldmarkt zal beginnen te ver schijnen. De adviseur, Samuël Nakasian, een voormalig ambtenaar van het bureau voor wederzijdse vei ligheid, zal Vrijdag a.s. naar Te heran vertrekken om deel te ne men aan de besprekingen over het geschil. Hij deelde het blad verder mede, dat de vraag naar olie uit het nabije oosten in de komende drie jaar met 12 a 15 millioen ton per jaar zal stijgen phi li Shave of hij de dagbladberichten heeft gezien, die toegeschreven worden aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en die een tegenovergestelde indruk vesti gen. Zal de regering alles doen wat zij kan om te maken, dat de Verenigde Staten ons standpunt delen?" Eden zei: „Het enige antwoord dat ik geven kan, is wat ik reeds gezegd heb". De 20-jarige Jamshid Hasaemi Naini uit Perzië, die in de afge lopen jaren van zich heeft doen spreken door zijn huwelijk, eerst met een Engelse en nadat hij vestigen wat er zojuist gezegd van haar gescheiden was, met een K.L.M.-stewardes uit Haar lem, die intussen ook uit Perzië De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, heeft Maandag in het Britse La gerhuis verklaard, dat de rege ring na de jongste Russische no ta hoopt, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een spoedige bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier. Hij zeide, dat overleg met Frankrijk en de Verenigde Staten met betrekking tot de nota „snel le en bevredigende voortgang maakt" Het Labourlid Noel Baker vroeg inlichtingen over de „ont moedigende reacties in Washing ton", op de Sowjet nota. Eden antwoordde: ,,Ik heb me dedelingen ontvangen van de re gering van de Verenigde Staten en deze schenen geenszins te be is ,,Ik heb alle reden om aan te nemen, dat het antwoord, het welk ik de Kamer heb gegeven, door de regering van de Verenig de Staten zou worden beaamd". Herbert Morrison, de vroegere Labourminister van buitenlandse zaken, zei: „Mag ik Eden vragen 8/ medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Aanhoudend zacht. Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewol king. Overwegend droog. Matige Westelijke wind. Aanhoudend zacht. WOENSDAG 2 DECEMBER. O Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.06 11.41 0.21 0.31 run. 11.25 12A0 12.50 ZON MAAN op onder op onder Dec. 2 8.27 16.32 4.16 14.04 3 8.28 16.31 5.28 14.23 4 8.29 16.31 6.40 14.27 5 8.31 16.30 7.51 15.20 6 8.32 16.30 8.57 16.04 7 8.33 16.29 9.54 17.03 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag een sub commissie van het huis van af gevaardigden medegedeeld, dat als de Sowjet-Unie en de Weste- lijke mogendheden zouden over eenkomen een conferentie van ministers van buitenlands*', zaken te houden, Amerika zijn principes niet zal opgeven. De mogelijkheid van zulk een conferentie besprekende, zeide Dulles: „Ik verzeker u, dat wij de gelegenheid om bepaalde hangen de geschillen te regelen, om een einde te maken aan de bewape ningswedloop in het bijzonder wat betreft atoomwapens en om de kansen op oorlog te ver minderen, verwelkomen". „Maar laat ik u ook verzeke ren, dat wij de conferentietafel niet zien als een plaats, waar wij afstand doen van onze principes, doch veeleer als een plaats waar wij onze principes doen gelden". Dulles legde deze verklaringen af, toen hij als getuige werd ge hoord door de subcommissie, die een onderzoek instelt naar het inlijven van de Baltische staten Estland, Letland en Lithauen in 1940. Dulles zeide, dat „de vrije lan den geschokt zijn door deze agressie" tegen de Baltische sta ten, die met Rusland in 1920 vre desverdragen hadden gesloten. Het zou onrealistisch en on- practisch kunnen schijnen, dat de Verenigde Staten weigeren de ge dwongen inlijving van de drie Baltische staten bij Rusland te erkennen. „Wij zijn echter van mening dat een despotisme van het hui dige Sowjet-type niet voor altijd kan blijven heersen over millioe- nen mensen, die God liefhebben, die hun land liefhebben en die be grip hebben voor menselijke waardigheid. Deze onderworpen volkeren moeten weten, dat zij niet ver geten zijn, dat wij ons niet met hun lot verzoend hebben en vóór alles, dat wij niet bereid zijn voor onszelf een denkbeeldige veilig heid na te streven door een over eenkomst met hun meesters, die hun gevangenschap zlou bevesti gen". li De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Su- narjo, heeft aan Aneta verklaard dat het kabinet de kwesties van de opheffing van het uniestatuut en invoeging van het gebied van Nieuw-Guinea bij de republiek Indonesia heeft bestudeerd. De regering treft thans voorberei dingen voor het spoedig ophef fen van het uniestatuut, en voor het spoedig opnemen van het gebied van Nieuw-Guinea in de republiek Indonesia. Gevraagd of de krantenberichten dat de Indonesische regering het voor nemen heeft het uniestatuut op te heffen, op waarheid berusten, antwoordde de minister, dat de regering deze stap nog niet heeft overwogen. De regering kan nog niets zeggen over de wijze waar op de kwesties zullen worden op gelost, aldus minister Sunarjo. Dules zeide, dat de Baltische landen „ondanks alle dwang hun wil behouden om vrij te zijn en een standvastige tegenstand te gen Sowjet-despotisme blijven voeren". Hij zeide, dat de Verenigde Sta ten de diplomatieke erkenning van de drie Baltische staten zou den volhouden. De permanente vertegenwoor diger der Ver. Staten bij de Ver. Naties, Henry Lodge, heeft Maandag in de algemene ver gadering gesproken over „gru welen, in de Koreaanse oorlog door de communistische strijd krachten begaan". Lodge verklaarde: „Het is dui delijk gebleken, dat deze gru welen zijn begaan met medewe ten van hoge communistische autoriteiten. Het aantal gruwel daden, begaan tegen militairen der Verbondenen en Zuidkore- aanse burgers, komt de 38.000 nabij. Het kan niet worden ontkend, dat de leiders van het Noord- koreaanse leger en der regering voor het grootste gedeelte Saw- jetrussische burgers zijn. De leiding over de kampen voor krijgsgevangenen in N.-Korea, waar duizenden hunner zijn om gekomen, was in handen van Sowjetrussische officieren". Lodge verklaarde dat bij deze gruweldaden vier categorieën zijn te onderscheiden: 1. Het doden van krijgsgevan genen op of nabij het slagveld. Dit heeft, naar schatting aan 11.600 geallieerde militairen het leven gekost. 2. Het doden van omstreeks 17.000 Koreaanse burgers op po litieke gronden. 3. Geforceerde lange marsen achter d gevechtszone, waarbij krijgsgevangenen om het leven zijn gekomen door ergerlijke mishandeling, stelselmatige ver waarlozing en openlijke ver moording. Het aantal slacht offers in deze categorie be draagt omstreeks 1940. 4. Het omkomen van krijgsge vangenen tengevolge van de hiervoor genoemde oorzaken in tijdelijke of permanente kam pen. Dit waren er omstreeks 7300, Lodge erkende, dat het niet mogelijk is dat de Ver. Naties de bedrijvers van deze gruwelen thans straffen. „Doch onze in ternationale organisatie moet zich duidelijk uitspreken voor handhaving van de gedragsre gelen, welke voor het verkeer tussen beschaafde landen gel den. Dan bestaat tenminste de mogelijkheid dat wij er toe bij dragen een verslechting in de morele opvattingen der mens heid tegen te gaan welke, indien hieraan geen halt wordt toege roepen, de wereld terug zal voe ren tot de maatstaven van het oerwoud", verklaarde hij. is teruggekeerd en zich van hen» heeft laten scheiden, is Zaterdag bij Roosendaal door leden van de marechaussee in de sneltrein van Parijs naar Amsterdam gearres teerd. Hij werd via de Rotter damse politie uitgeleverd aan de recherche van het Amsterdamse hoofdbureau, waar hij gisteren door inspecteur W. van de Voort aan de tand is gevoeld in ver band met een aantal tegen hem ontvangen klachten wegens op lichting. Hasaemi bracht in 1952 veel opschudding in Engeland en Per zië teweeg door de ruzie, die hfj maakte met zijn 19-jarige Britse vrouw. Hij trachtte zijn zoontje mee naar Perzië te nemen, het geen hem echter niet gelukte. Toen hij alleen naar Amsterdam vloog, ontmoette hij in 't K.L.M-. toestel de 24-jarige Haarlemse stewardes Ineke S„ die hij na een kortstondige correspondentie ten huwelijk vroeg. Ook dit tweede huwelijk leed schipbreuk. Deze herfst keerde een gedesillusioneerde Ineke te rug naar Nederland. Kort gele den is de scheiding uitgesproken. Ook Hasaemi zelf begaf zich per vliegtuig naar Nederland. De laatste weken ontving de Am sterdamse politie diverse klach ten wegens oplichting tegen hem. Eén daarvan van een En gels dagblad, waarvoor hij zich als correspondent in ons land had uitgegeven. Op naam van „Het is hierom dat de Ver. deze courant wist hij hier bedra- Staten, Engeland, Frankrijk, Australië en Turkije een resolu tie hebben ingediend, waarin uiting wordt gegeven aan ern stige bezorgdheid over de be richten, dat de Noord'koreaanse een Chinees-communistische strijdkrachten in de Koreaanse oorlog onmenselijke daden heb ben bedreven", besloot Lodge. Lincoln-bommenwerpers van de R. A. F. hebben bombardementen van verscheidene uren uitgevoerd op schuilplaatsen van de Mau Mau in het Aberdare-gebergte. Er werden bommen van 2o0 en 500 kg uitgeworpen. Een Britse woordvoerder noemde de aanval len „tamelijk succesvol." Het Zuidkoreaanse leger heeft de staat van beleg afgekondigd in 24 districten van 4 provin cies, teneinde guerillastrijders te kunnen opsporen. Dit heeft ge neraal Paik Soen Joep, de chef van de generale staf Maandag meegedeeld. Het gebied waar de staat van beleg werd ingesteld, beslaat 'n derde deel van Zuid-Korea gen op te nemen. Ook een Am sterdams hotel maakte zich on gerust over de rekening, die hij niet betaald had. Tegen het eind van November werd hij in Brussel gesignaleerd. Dat de Amsterdamse recherche hem trachtte op te sporen, was hem blijkbaar niet bekend,. Tegenover de politie verklaar de hij bij zijn arrestatie van plan te zijn geweest naar Amsterdam te reizen, omdat hij daar „enkele schulden wilde regelen". Ex-prins Abbas Halim, een neef van ex-koning Faroek, zal vandaag terechtstaan voor de revolutionnaire rechtbank te Cario, beschuldigd van hoogver- raad, aldus heeft een woordvoer der van het revolutionnaire hoofdkwartier Maandag bekend gemaakt. Hoogverraad kan wor den gestraft met de doodstraf. Abbas Halim, die in de gevan genis verblijft, wordt beschul digd van het zoeken van „con tact met vreemde mogendheden" gedurende 1952 en daarvoor met als doel het ingevaar brengen van de veiligheid van de staat en het benadelen van de belangen van het land."

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1