u:i je s CHINEZENWIJK Jubileum SI. Nicolaas Reclame Nationale slagersvaktentoonstelling te Goes J. DE BETUE-D00MS AGENDA: Vergoeding kosten van onderwijs aan Ambonezen De BeUatrix in Zeebrugge Houten woningen voor rampslachtoffers TERUGKEER GEËVACUEERDE BEVOLKING VAN STAVE- NISSE TOEGESTAAN. TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. aosgk BAZAR TERNEUZEN £iw tjfcs Sang BIERVLIET. EEDE. OOSTBURG. POORTVLIET. SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. BRONZEN LEGPENNING VOORtijdens de Japanse bezetting in BEST GESLAAGDE CANDIDAAT MIDDENSTANDSEXAMEN 1953. Voor het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis 1953 slaagde met de hoogste cijfers (alle vakken een 10) mevr. A. Stoof-Hinrichs te Kamerik. Zater dagmiddag werd haar door de directeur-generaal van de mid denstand mr M. H. S. van Oers, namens de minister van economi sche zaken de bronzen legpen ning van dit ministerie uitgereikt. Aan het middenstandsexamen Algemene Handelskennis 1953 na men 19.644 personen deel, van wie 11.348 of 58 procent (in 1952 56 procent) het diploma behaal den. „ZEESLANG" IN DE SCHELDE GEEFT WEER VOLOP GAS. Eén der drie kilometers lange gaszinkers, die van Zeeuws-Vlaan deren uit naar Zuid-Beveland werden gelegd om gaslevering van de cokesfabriek te Sluiskil naar Goes en Middelburg moge lijk te maken, werd in het begin van dit jaar door het anker van een Panamees schip beschadigd. De gastoevoer naar de eilanden werd niet gestagneerd, omdat men slechts twee leidingen no dig heeft en de derde in reserve houdt. Het repareren van de beschadig de zinker was een bijzonder moei lijk karwei, omdat de buis op 18 meter diepte in de modderbo dem van de Westerschelde ligt. Nadat men met veel moeite het lek gevonden had, is men er in geslaagd onder water het kapot te stuk uit de stalen leiding te zagen en er een nieuw stuk in te zetten. De duikers, die dit werk verrichtten, droegen helmen, waarin electrische schijnwerpers waren gebouwd. De reparatie werd deze maand beëindigd. Zaterdag is het werk opgeleverd en ook deze „zee slang" geeft nu weer volop gas. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft op voorstel van de burgemeester van Stavenisse beslist, dat terugkeer van de nog geëvacueerde bevolking dier ge meente officieel is toegestaan, voor zover er woonruimte be schikbaar is. Voor velen is dit laatste nog een ernstige belemmering. Zij zullen moeten wachten tot de in aanbouw zijnde woningen. Thans trokken kunnen' worden. Thans vertoeven nog ongeveer 250 in woners elders. NOODKERK OP SCHOUWEN. Te Nieuwerkerk op Schouwen doet een hofstede thans dienst als Ned. Herv. noodkerk voor de bewoners van het noodwoningen dorp. Ds. J. P. Kruin van Ouwer- kerk en ds. M. G. Westerhof van Nieuwerkerk gaan beurtelings voor. Gezien de opkomst blijkt deze noodkerk in een behoefte te voorzien. „DE SPANNING IS GEBROKEN" De bemoeienissen van de radio met de ramp zullen Woensdag avond 2 December besloten wor den met een radiouitzending uit Zierikzee, welke tot titel draagt ,,De spanning is gebroken". Voor de laatste maal zullen de vijf om roepverenigingen en de wereld omroep gezamenlijk het pro gramma verzorgen. Dit als herin nering aan het werk in de ramp dagen, de daarop volgende actie „Beurzen open, dijken dicht" en tenslotte de reportage van de laatste dijkdichting, die dit natio nale werk in alle huiskamers van Nederland bracht. Het programma in Zierikzee wordt in het Concertgebouw al daar uitgevoerd voor afgevaar digden van de ingenieurs en an dere werkers, die in de herstel werkzaamheden een rol hebben gespeeld. Medewerkers aan dit ontspanningsprogramma zijn o.a. het „Promenade-orkest" onder leiding van Benedict Silbermann, Jules de Corte, Guus Jansen, Henk Dorel en Aukje Karsse- meyer. De voorbereiding en pro ductie worden verzorgd door Jo- han Bodegraven, die de leiding had van de inzamelingsactie. De technische dienst van de Neder landse radio unie, die ook bij vele vroegere uitzendingen uit het rampgebied een taak heeft ver vuld zal vanuit Zierikzee het pro gramma met behulp van een straalzender naar Goes overbren gen. Daarvandaan bestaat een lijnverbinding met de studio in Hilversum. Het programma zal van 20.20 uur tot 21.20 uur worden uitge zonden over de zender Hilversum I op de 402 meter. A. v. d. Hem t Na een ziekte van enkele maanden is Vrijdagavond in zijn woning overleden de heer A. v. d. Hem, 54 jaar oud. Zijn vier laatste levensjaren bracht hij door als leraar aan het lyceum alhier. Bij de leerlingen van de laagste klassen, waarin hij les gaf, was hij algemeen ge liefd en de school heeft in hem een docent met een warmvoelend hart verloren, een rechtschapen mens. Toen hij kort na de grote vacan- tie thuis moest blijven, liet de ziekte zich aanvankelijk niet ernstig aanzien en hij verlangde er naar weer voor de klas te staan. Het heeft niet mogen zijn. Voor zijn kwaal, indirect te wij ten aan de vreselijke tijd, die hij een interneringskamp op Suma tra doorbracht, bleken nog geen geneesmiddelen te bestaan. Dinsdag a.s. vindt zijn begra fenis plaats te Rauwerd (Fr.), zijn geboortedorp. Een groot deel van zijn leven heeft de overledene buiten Neder land doorgebracht. In 1926 ver trok hij als jong onderwijzer naar Indië, waar hij 11 jaar later in specteur werd bij het Indisch onderwijs. Wonder boven wonder kwam hij na de oorlog levend uit de Japanse kampen, waarin hij vanaf 1942 zonder onderbre king had vertoefd. Na zijn repatriëring in 1946 be- haalde hij de M. O.-acte Neder lands, die hem in 1949 het le raarschap in Terneuzen bezorg de en het was in deze plaats, dat hij, de door vele tegenslagen ge troffene, nog vier rustige jaren heeft mogen doorbrengen in de kring van zijn gezin. Gedurende deze tijd kon hij, de zo zorgzame man en vader, weer werken aan de opbouw van alles wat in zijn leven door de oorlogs omstandigheden was geruïneerd. Naweeën van een oorlog duren lang! Hedenmorgen zal de lijkauto, op weg naar de boot, zijn stoffe lijk overschot langs het lyceum brengen en dan zullen daar de leraren en leerlingen staan, brengend hun laatste groet aan een trouwhartig collega en ge liefd leraar, die door de dood van deze wereld werd weggenomen. St. N icolaas op bezoek. Nog vóór de stoomboot uit Spanje in zicht was begon een uittocht van kinderen, al of niet vergezeld van hun ouders, naar de aanlegplaats van de boot en toen de lang verwachte boot de haven binnenstoomde was in de omgeving van de aanlegplaats geen plaatsje onbezet. Een gejuich steeg uit de kin dermonden op, toen zij St. Nico- laas en zijn zwarte Pieten op de commandobrug ontdekten. Wij misten op dit moment het beken de liedje: Ziet ginds komt de stoomboot Zodra St. Nicolaas en zijn ge volg de ponton hadden betreden werd hij verwelkomd door afge vaardigden van het bestuur van de vereniging voor de handeldrij vende middenstand, waarop de Sint zich naar het gereedstaande rijtuig begaf en vele uitgestoken kinderhandjes drukte. Met de Harmonie Terneuzen voorop ging het in triomf naar de Markt, waar het hoog bezoek op de muziekkiosk werd verwel komd door de wnd-burgemeester M. de Vos en het bestuur van „Terneuzen-Klimop". De voorzitter van „Klimop", de heer H. Ribbens, verheugde zich dat Sint Nicolaas het zonnige weer uit Spanje had meegebracht en was overtuigd, dat de Sint in de talrijke „Klimop"-winkels te kust en te keur geschenken zou kunnen vinden om zijn inkopen te doen, want Terneuzen breidt zich in een snel tempo uit en de winkels worden voortdurend ge moderniseerd en zijn rijk gesor teerd in alle denkbare artikelen en prijsklassen, voor jong en oud. „Klimop" heeft zich weer be ijverd om de kopers en koopsters iets extra's aan te bieden en de heer Ribbens wees daarbij op de unieke gelegenheid om een voor stelling van het gerenommeerde marionettentheater in het Con certgebouw bij te wonen, waar voor in de Klimop-winkels bonne tjes worden verstrekt. Deze voor stellingen zijn voor jong en oud hoogst interessant en het be stuur van Klimop is er van over tuigd, dat er ook uit Terneuzen een grote roep zal uitgaan over deze wel zeer bijzonder mooie voorstellingen. Hierop dankte St. Nicolaas voor de ontvangst en hij zeide weer ge troffen te zijn over de fraaie lig ging van Terneuzen en de bedrij vigheid van de handeldrijvende middenstand, die onafgebroken doorgaat met het moderniseren van de toch reeds mooie winkel panden, waarin hij geen moeite zal hebben om zich te voorzien van alle denkbare geschenken om die straks op zijn jaardag in de kinderschoentjes of de schoenen van de ouderen te deponeren, want op St. Nicolaasavond mogen alleen blijde gezichten worden ge zien, al zullen de zwarte Pieten hier en daar wel eens een verma ning moeten geven. Nadat de grote schare kinde ren, die op de Markt waren toe gestroomd, onder begeleiding van de Harmonie St. Nicolaas hadden toegezongen, besteeg Sinterklaas het gereedstaande rijtuig en met de Harmonie voorop nam de triomftocht door de stad een aan vang, waarbij de verpleegden in het ziekenhuis en het rusthuis niet werden vergeten. Het Marionetten-theater. pamiddaguren waren de voorstellingen van Don en Ly Vermeire in het Concertgebouw begonnen. Zij, die een van deze voorstel lingen hebben bijgewoond zullen bij het verlaten van het Concert gebouw wel unaniem van oordeel zijn dat deze fantastisch mooi en leerzaam zijn. Het was dan ook jammer dat op deze drukke dag zo weinigen gebruik hebben ge maakt van deze werkelijk enige gelegenheid om wel iets heel bij zonders bij te wonen. Maar er komen nog voorstellin gen en wij raden een ieder aan be slist een of meer voorstellingen bij te wonen. Vanaf de middaguren tot laat in de avond heerste er in de win kelstraten een grote drukte. Vol bewondering keken Zater dagmiddag de tientallen genodig den, die juist de opening van de nationale slagersvaktentoonstel ling „Slatogo" hadden bijge woond, op naar het standbeeld van Michiel de Ruyter, dat zo kon zijn verplaatst van de vTissingse boulevard. Het beeld stond daar als een pronkstuk van vakbe kwaamheid, uit vet gemaakt, door de Domburgse slager J. Hu- gense en het was zó natuurge trouw nagebootst, dat de jury 't wierkstuk een eerste prijs met lof had toegekend. Burgemeester mr W. C. ten Kate verrichtte de opening van deze nationale expositie en ook dit geschiedde op originele wijze. Met een fikse slag op een blok met een fraai slagersmes sloeg de eerste burger van Goes een worst doormidden, die aan een oranje lint bevestigd, de toe gang tot de zalen nog versperde. Het gezelschap maakte daarop een rondgang over de expositie. De jury heeft handen vol werk gehad om de vleeswaren en sier- stukken, die door tientallen sla gers uit het gehele land waren in- gezonden, te beoordelen en prij zen toe te kennen. Een groot deel van de exposi tieruimte is in beslag genomen door de handel in allerlei machi nes e.d., die voor de outillage van een goede slagerij onmisbaar zijn. In hotel „De Korenbeurs" ont ving het gemeentebestuur de gas ten en heette de burgemeester de genodigden hartelijk welkom. Hij sprak tevens de hoop uit, dat er in de toekomst meer van der gelijke evenementen zullen wor den gehouden. In zijn openingstoespraak wees de burgemeester op de opleving van de vetveemarkt en uitte zijn vreugde over het grote aantal in zendingen voor de tentoonstel ling, waardoor zij tot een natio naal evenement is uitgegroeid. Hij zei, dat de inzendingen een stimulans zullen zijn voor de slagers om de vakbekwaamheid te verhogen, steeds betere pro ducten te leveren en een grotere service aan het publiek te bieden. Nadat hij allen voor hun mede werking had bedankt, verklaarde mr Ten Kate de expositie voor geopend. Dr. Cuijper, oud-directeur van de Ver. slagers vakonderwijs, constateerde een belangrijke vooruitgang wat de producten be treft, waarvoor hij hulde bracht. De jury heeft in de rapporten over de inzendingen niet alleen punten gegeven, doch ook op merkingen gemaakt, die van op voedende waarde zijn. Wat Zee land betreft wees hij er op, dat op het gebied van bereiding van fijne vleeswaren een grote voor uitgang is geboekt. In ons land wordt per jaar 80 millioen kg fijne vleeswaren geconsumeerd, waarvan 69 millioen kg door de slagers wordt bereid. Tenslotte zei dr Cuijper, dat de combinatie vetveemarktfokdag zeer nuttig is. Want ook de Landbouw heeft er belang bij, dat het slagersbe- drijf efficiënt werkt. Uitreiking mkdipioma aannemer. Zaterdagmiddag werden in de ambachtsschool de vakdiploma's aannemer aan 8 geslaagden uit gereikt. Aan het examen hadden 12 can- didaten deelgenomen, zodat 66 slaagden, een percentage dat het landgemiddelde (50 te boven gaat, hetgeen met grote tevreden heid kon worden vastgesteld. De nieuwe cursus vangt aan met 14 cursisten. Het verkrijgen van het vakdi ploma betekent voor de geslaag den de bekroning op een inge spannen studie van 3 jaar en opent voor hen de weg om zich t.z.t. te vestigen als zelfstandig bouwvakpatroon. De geslaagden waren: A. J. Cornells te Biervliet; P. Lambert te Vogelwaarde; Ph. P. Mielen te Terneuzen; L. Ch. van Poucke en M. L. van Poucke te IJzendijke; P. L. de Rooy te Vo gelwaarde; J. J. Steel te Axel en J. J. Visser te Breskens. Geslaagde ballonwedstrijd. Ter gelegenheid van de slui ting van de alhier gehouden win kelweek werd op Zaterdag 24 Oc tober voor de kinderen een bal lonwedstrijd gehouden. Nu ge acht kon worden dat geen mei dingen meer zouden binnenko men, werd deze wedstrijd afge sloten. Dat kinderballontjes 'n zeer ver re afstand kunnen afleggen, be wijst wel dat een vindkaart bin nenkwam uit Biscele, gelegen op het eiland St. Vendyssel in het N. van Denemarken, met als toe lichting dat het ballontje op Zon dag 25 October werd gevonden. Een andere melding kwam even eens uit Denemarken, n.l. uit een plaatsje gelegen in het Z. van het schiereiland Jutland. Geslaagd. De dames A. Dieleman, N. van Drongelen, J. de Fouw, N. Goos- sen, L. de Kraker, L. Overdulve (allen alhier) en J. de Putter te Hoek, slaagden voor het begin- diploma-coupeuse. ZATERDAG werd de gewonnen door: TUINPAD 22 TERNEUZEN Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. NOORD STRAAT 7O In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 97. Nadruk verboden. Tom stond op en liep heen en weer zoals hij altijd deed als hij ongeduldig was. „Daisow, weet jij waarom wij leven?" vroeg hij aan Flora. „Nee. Ik denk, dat God wil dat wij leven." „Weet jij het, Eva?" „Weet niet, hoor". „Weet jij waarom wij leven, Yiko?" „Tom, ga zitten en stel je niet aan als een idioot door zulke din gen te vragen. Wie weet dat nu?" nu?" „Ja, wie weet het?" zei Tom en ging weer liggen. „Heb ik het je niet gezegd?" zei Elsie met een glimlachje. „Nou goed, je hebt het gewon nen." Elsie zag, dat er smalle rode strepen op haar benen zaten. Ze wreef er voorzichtig over. „Heb je je bezeerd,vroeg Tom. „Ik dacht, dat ik in het water iets voelde steken." „O, dat zijn zeker kwallen ge weest." „Tom, als je je niet zo in de dingen verdiept, worden zij een voudiger. Ga er niet van uit, dat jij uelangrijker bent dan een pauw of een mossel, en dan zal je mfet zo verbaasd over alles zijn." i,,Ja, of de kwal die jou daar gèstoken heeft." „Of de kwal. Tao is evengoed in de kwal als in jou of mij. Je zult gelukkiger zijn als je dat weet." „O, nu weer de Tao. En het ene deel van Tao steekt het an dere deel. Tao is zeker niet erg vriendelijk. „Dat is het juist wat Laotse ge zegd heeft. Tao is onpersoonlijk. Het is onverschillig." „Ik dacht, dat je gezegd had, dat je het niet wist." „Er zijn dingen, die wij kunnen weten en dingen, die wij niet kunnen weten. Wij kunnen de Tao niet kennen." „Dat is geen werkelijk ant woord op mijn vraag. En het my sterie wordt er niet minder groot door." „Waarom zou je dat willen. Het is mooier zo. Het leven is be grensd en de kennis is grenzen- loos en het is gevaarlijk het be grensde tegenover het grenzen loze te stellen, zoals Tsjoeangtse zegt." „Wie zegt dat?" „Tsjoeangtse. Hij zegt, dat Tao in onszelf ligt. Het is een deel van de mossel, een deel van de kwal. Tsjoeangtse zegt: „Tao is in de mieren, het is in de stenen, „Kwartjes"-bussen leverden overstelpende drukte. Nimmer tevoren was de Zater- dagmiddagdrukte zó groot als bij de inzet van de St. Nicolaaswin- kelweek van Zaterdag j.l. Stampvolle autobussen uit niet minder dan 6 plaatsen brachten honderden marktbezoekers naar Axel, die van deze goedkope re tourgelegenheid, hen door de winkeliersver. „Axel-Vooruit" ge boden, bleken te willen profite ren. De drukte in de Axelse winkels was dan ook groter dan ooit en in meerdere zaken was het be zoek overstelpend In de avonduren arriveerde de „Kon. Stedelijke Harmonie" uit Hulst, het kort geleden geünifor- formde muziekkorps, dat met zijn ruim 60 leden, voorafgegaan van een uit 20 leden bestaande drum band nogal vertoon gaf. Onder het spelen van door de drumbantj begeleide pas-r^ou- ble's werd door het grootste ge deelte van de stad getrokken, waarbij ook de uitgebreide nieu- de woonwijken een flinke beurt kregen. Zoals te begrijpen was dit grote korps omstuwd door een grote hossende menigte van jeug digen, terwijl het bestuur van „Axel Vooruit" als gids fungeer den door Axels gecompliceerde stratennet. A.s. Woensdag heeft de intocht van de Sint plaats. Aan de politie alle eer voor het regelen van het overdrukke ver keer. St. Nicolaas? op bezoek. Zaterdagmiddag werd de goe de Sint met zijn beide zwarte Pieten aan de grens der gemeen te verwelkomd door het bestuur der winkeliersvereniging „Wil lem Beukelszoon" en de kon. Biervlietse harmonie. Met de muziek voorop en om stuwd door een honderdtal kin deren werd in een open auto naar de kom van de gemeente gereden en begon een triomftocht door de gemeente, tijdens welke St. Ni colaas een bezoek bracht aan een ziek meisje en later de feest vreugde verhoogde in de woning van het echtpaar De Oude, dat juist op deze dag haar 25-jarige echtvereninging vierde, en de harmonie tevens de gelegenheid bood een serenade aan het zilve ren paar te brengen. Op het Marktplein betrad St. Nicolaas de muziektent en liet de kinderen bij zich komen. Met een vriendelijk of nu en dan een bestraffend woord reikte hij alle kinderen een zakje met lekker nijen uit. Diploma reserve-politie. Aan onze dorpsgenoten Jac. Boeije en K. T. de Oude w.erd Vrijdag j.l. in de gemeentelijke gehoorzaal te Hoek het door hen behaalde diploma reserve-politie uitgereikt. Uitkijktoren gereed. De uitkijktoren, die alhier ten behoeve van de luchtwachtdienst werd gebouwd, is thans gereed gekomen. Zij zal dienst doen als uitkijkpost in tijden van mobili satie, in oorlog en bij oefeningen van de leden der vrijwillige luchtwacht. Tijdens een propa- ganda-avond gaven zich weder 3 leden hiervoor op. Blijde intocht. Zaterdagmiddag werd St. Nico laas aan de Hogedam door het bestuur der winkeliersvereniging verwelkomd en met het muziek gezelschap voorop reed St. Nico laas in een open rijtuig naar het Marktplein, waar burgemeester Hoekzema de hoge gast in zijn gemeente hartelijk verwelkomde. Hierop maakte St. Nicolaas be geleid door het bestuur der win keliersvereniging, en voorafge- Igaan door het muziekcorps, een het is zelfs in de uitwerpselen!" „Wat is dat Taoïsme voor iets?" vroeg Flora weer. „Ik weet niet hoe ik dat in een paar woorden móet zeggen. Laat eens zien. Het is een wijsgerig stelsel van polarisatie, terugkeer en kringloop, van de eenheid van alle dingen, het opheffen van al le verschillen, de betrekkelijkheid van alle normen." Zich tot Tom wendend, zei hij: „Je moet Tsjoeangtse eens lezen." Zij opende haar tasje, nam er een kam uit en begon haar haar weer in orde te maken. „Zei je polarisatie?" „Elsie," zei Flora, „ik begrijp niet hoe je zoveel kunt weten." „Ik weet heus niet zo veel. Het is net als met jou. Jij hebt een Katholieke opvoeding gehad en je weet natuurlijk een heleboel van het Katholiek geloof. Ik ben met het Toaisme grootgebracht." „Maar je moet toch vreselijk veel hebben gelezen." „Nee, heus niet. Mijn vader zei dat een mens niet te veel boeken moet lezen. Men moet er enkele lezen, de werkelijk goede, en die dan ook goed kennen. Tom, wil je je haar kammen?" Zij bood haar kam aan en Tom nam hem aan. „Geef mij je handcrême eens," zei hij. Zij gaf hem de tube eA hij be gon er zijn haar mee in te wrij ven. „Tom, wat doe je daar?" „Zo is Tom. Je kent hem nog niet," zei Eva lachend. „Hij poetst zijn schoenen met scheerzeep, scheert zich ermee en kamt er zijn haar mee." Elsie barstte in lachen uit. „Tom, je bent werkelijk amu sant." tocht door een grot deel der ge meente, waar een gezellige druk te heerste. Sinterklaasviering. Het onderwijzend personeel en de leden van de oudercommissie der openbare school te Zwanen burg gaan op 2 December a.s. in Poortvliet op Tholen Haarlem mermeer heeft Poortvliet geadop teerd voor de schooljeugd het sprookje opvoeren, dat zij met het oog op de Sinterklaasviering hun ner eigen leerlingen hebben in gestudeerd. Aanbesteding. Voor rekening van de heer K. van de Vijver werd in hotel „De Korenbeurs" alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Oude Kerkstraat. Hiervoor werd ingeschreven: A. Met betonnen vloeren: A. F. Bogaard, Sluis ƒ25.400; C. G. Hast, Sluis ƒ24.491; L. de Bruijn Zn, Sluis ƒ25.500; Fa Maas Zn, Aardenburg 24.422; J. J. van Hee, Sluis 24.295. B. Zonder betonnen vloeren: C. G. Hast, Sluis ƒ20.481; L. de Bruijn Zn, Sluis ƒ21.350; Fa Maas Zn, Aardenburg ƒ22.119; J. J. van Hee, Sluis 21.995. Uitsluitend betonnen vloeren: Gebr. De Meijer, Sluis ƒ4.010. Onderzeebootjager te water gelaten. Zaterdagmiddag is van de werf van de Kon. Mij „De Schelde" te water gelaten de onderzeeboot jager „Noord-Brabant". De doopplechtigheid en de te waterlating werd verricht door mevr. W. Burghard-v. d. Sluijs, echtgenote van de commandant zeemacht. De onderzeebootjager „Noord-Brabant" is de vijfde van de serie van 12 voor de kon. ma rine in aanbouw zijnde jagers, waarvan er vier gebouwd worden bij de Kon. Mij „De Schelde". Nadat de tewaterlating was verricht, werd de kiel gelegd voor de derde onderzeebootjager, die bij „De Schelde" gebouwd zal worden. Deze derde en ook een ■vierde jager zullen in 1955 te water worden gelaten. Intrede St. Nicolaas. Gezeten op zijn schimmel en vergezeld van twee zwarte Pieten werd Zaterdagmiddag St. Nico laas aan de ingang van het dorp opgewacht door een grote schare kinderen en het muziekgezel schap „De Volharding", die onder het spelen van marsmuziek St. Nicolaas naar het Marktplein vergezelden. Vanaf de pui van het gemeen tehuis verwelkomde burgemees ter Trimpe het hoog gezelschap. Het verheugde hem, dat St. Nico laas, die het dezer dagen wel heel bijzonder druk heeft, Zaamslag niet vergeet een bezoek te bren gen, want het is niet alleen de jeugd die zijn komst op prijs stelt. Ook ouderen zien reikhal zend uit naar de verrassingen, die St. Nicolaas pleegt te brengen. Bij al de vreugde zou de burgemees ter toch nog wel een wens aan St. Nicolaas bekend willen maken, n.l. dat de jeugd de plantsoenen en aanplantingen meer moeten ontzien, want dat laat helaas nog wel wat te wensen over. Terwijl de goede Sint op het ge meentehuis vertoefde liet de mu ziek zich horen en strooiden de beide Pieten lekkernijen rond. Hierop sprak St. Nicolaas van af de pui van het gemeentehuis en zeide dat het hem bekend was dat er onder de jeugd kinderen zijn die de mooie aanplant ver nielen en zich niet ontzien om „Het is toch eigenlijk allemaal hetzelfde spul? Zij geven er ver schillende namen aan om de vrouwen geld uit de zak te klop pen," zei Tom. „Je poetst er je tanden toch niet mee?" „Ik heb het wel geprobeerd, maar het smaakt niet lekker. Maar waarom zou je met een crème, die de huid schoonmaakt, niet ook je tanden kunnen schoon maken?" Na een poosje vroeg Elsie: „Zullen wij naar huis gaan?" Maar Flora wilde nog blijven Zij kwam haast nooit buiten de stad en zij genoot hiervan, er, Marco, moegespeeld, lag zoet in het zand te slapen. „Laat hem nog even slapen. Het is zijn middagdutje." Freddie vond het ook een pret tige dag. Hij was niet meer de man, die geen problemen kende maar alle antwoorden wist. „Eva, je doet deze zomer eind examen, niet?" „Ja." „Hoe oud ben je nu?" „Schaam je. Dat moest je weten. Ik ben negentien." „Eva, je moest gaan trouwen." „Een paar uur geleden heb je ons juist gewaarschuwd om niet te trouwen, Yiko." „Maar dat bedoelde ik voor mannen. Mannen hebben alles te verliezen en vrouwen alles te winnen door te trouwen." „Praat geen onzin. Ik heb nog geen zin om te trouwen." „Is het geen wonder?" zei Yiko. „Zij was nog maar een kind toen zij in dit land kwam. En nu is zij een volwassen jonge dame." (Wordt vervolgd.) met stenen te gooien. Indien dit niet zal veranderen, zal hij tot zijn spijt volgend jaar bij zijn be zoek aan Zeeuws-Vlaanderen de gemeente Zaamslag overslaan. Op verzoek van Sinterklaas zongen de kinderen, begeleid dooi „De Volharding", enige liederen, waarna hij met de muziek voor op een rondgang door de gemeen te maakte, met een bezoek aan de rusthuizen der Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerk, waar de verpleegden op milde wijze wer den onthaald. Opbrengst collecte. De Klaproos-collecte ten bate van het Nederl.-oorlogsgravenco- mité heeft te Zaamslag 81,40 opgebracht. HEDEN: TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur: De banneling van Mi laan. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De banneling van Mi laan. De minister van Onderwijs acht het niet billijk, dat de aan het verblijf van de Ambonezen in ons land verbonden onderwijs kosten gedeeltelijk op de gemeen ten, waar toevalligerwijze een woonoord van de Ambonezen is gevestigd, worden afgewenteld. Dit heeft minister Cals onlangs medegedeeld aan het gemeente bestuur van Vught. De minister is bereid in de noodzakelijke kapitaalsuitgaven ten behoeve van het lager onder wijs aan de Ambonese leerlingen een vergoeding te verlenen. Deze zal zo worden geregeld, dat de gemeente geen financiële schade ten gevolge van dit onderwijs zal lijden. De overige uitgaven, zoals vergoedingen van de materiële exploitatie en het vakonderwijs kan de gemeente declareren bij het departement, voorzover zij tenminste uitgaan boven 't reeds door het rijk verschuldigde op grond van de L. O.-wet. Bovenstaande regeling geldt ook voor de overige gemeenten, waar kinderen van Ambonezen lager onderwijs genieten. Aan boord van de nabij Zee- brugge op een wrak gevaren „Bellatrix" is Zaterdag de gehele dag gewerkt. Het werkschip „Sal vor X" van een bergingsmaat schappij te Antwerpen is ter plaatse aangekomen om te trach ten het schip vlot te brengen. Omstreeks 17 uur begon men met de werkzaamheden. De „Adriën Letzer" uit Ant werpen, de „Richard" uit Zee- brugge, de „Blankenburg" en de „Goeree" uit Vlissingen werden met hun kabels aan het schip vastgemaakt, terwijl de pompen van de schepen „Zeemeeuw" en „Dolfijn" voortwerkten. Tegen alle verwachtingen in kreeg men het schip vlot en kon men de „Bellatrix" naar Zeebrugge sle pen, waar het via moeilijke en gevaarlijke operaties kon worden gemeerd. Daarna is men begonnen met het lossen van het schip De la ding bestaat hoofdzakelijk uit nitraat en sulfaat. De zeer vermoeide kapitein gaf enkele mededelingen over het verloop van het ongeval. Toen het schip strandde, was het op weg naar Zeebrugge om te bunkeren. Op minder dan twee mijl in de territoriale wateren kwam het in de mist in aanvaring met een wrak. Het had een loods aan boord. Volgens de kapitein zou de boei tot aanwijzing van het wrak zijn verplaatst. In dat geval is de Belgische staat verantwoordelijk voor de schade. Volgens de Bel gische autoriteiten is het ongeval uitsluitend aan de mist te wij ten en had de kapitein het anker moeten uitwerpen. De houten woningen, die het buitenland voor de rampgebieden heeft geschonken, zullen in de eerste plaats beschikbaar worden gesteld aan hen, die door de stormvloed een huis verloren, waarvan zij eigenaar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het vernielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belanghebbenden tegen betaling van 1000,aan het rijk een houten woning in eigendom kun nen krijgen. Dit bedrag is het verschil tussen de geraamde ge middelde kosten voor de funde ring, etc. en de geschatte gemid delde bijdrage voor een verwoes te woning van de minimum-in houd ingevolge de wet op de wa- tersnoodschade 1953. (Deze bij drage zal een getroffene niet ont vangen, indien hij een houten woning aanvaardt). Eventuële verschillen in grond- kosten zullen met belanghebben den worden verrekend. Houten woningen werden zoals bekend geschonken door de Noor se regering, de Oostenrijkse re gering, enige organisaties in Oos tenrijk, de stad Wenen, de Rode Kruis-organisaties in Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland en door enige particulieren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2