De Haagse Ministersconferentie i Onderhoud van Britse ambassadeur met Malenkof CasteUa-Vaattf van thans WEIGERACHTIGE KRIJGSGEVANGENEN Toespraak van Tito De Duitse krijgsgevangenen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. De strijd tegen de Karens Verzoek van Verenigde Naties aan Grote Mogendheden MAANDAG 30 NOVEMBER 1953. 9e Jaargang No 3011. Weinig overeenstemming bereikt DE BRAND TE POESAN. De smokkel aan de Ned.-Belgische grens Mossadeq in hongerstaking KOREA. op onder AUTO IN DE GOUWE GEREDEN. Zes personen omgekomen AMERIK. RESOLUTIE OVER WREEDHEDEN. GEN. TAYLOR OVER DE LEGERS IN KOREA. SYNGMAN RHEE IN SEOEL TERUG. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. Het feit dat de 6 Europese minis ters van buitenlandse zaken tot overeenstemming zijn giekomen omtrent de vorming van „een volkerenkamer", die het Lager huis van een Europees parlement zal zijn, is een resultaat van de Haagse ministers-conferentie dat niet mag worden onderschat, zo verklaarden waarnemers van de conferentie tegenover het A.N.P. Ongetwijfeld waren de algeme ne verwachtingen van wat deze conferentie tot stand zou bren gen oorspronkelijk groter ge weest, maar vlak voor het begin van de conferentie waren zij bij velen daarentegen tot het nul punt gedaald. Een nauwkeurige analyse van de taak der confe rentie zou hebben geleid tot het standpunt dat het midden tussen deze twee uitersten hield, want men wist dat die taak voorname lijk zou bestaan uit het bespreken van het rapport van Rome met de bedoeling op grond van dat rap port een oplossing te vinden voor de in Rome aan de dag ge treden verschillen van mening tussen de zes regeringen, tenein de nader te komen tot de vor ming van een Europese politieke gemeenschap. Nu is het volgens deelnemers aan de conferentie een onloochen baar feit, dat de verschillen van mening voor het grootste deel niet zijn opgelost en dat in zover re dus niet van een succes kan worden gesproken, maar, aange zien de politieke crisis in Frank rijk, die vooral de politiek ten op zichte van Europa betrof en dus wel haar invloed moest laten gel den op de politiek van Europa aeïf, was iets anders nauwelijks te verwachten. Het negatieve resultaat van de conferentie is dan ook, dat om trent de grondprincipes van de Huropese politieke gemeenschap niet alleen geen overeenstem ming is bereikt, maar dat men in dat geval zelfs geen gedeelte lijk succes heeft kunnen rappor teren Men heeft de zaak naar een 'studiecommissie verwezen, die zal moeten trachten algemeen aanvaardbare oplossingen te vin den. Maar hoe dit mogelijk is bij de bestaande grote tegenstellin gen (tenzij de regeringen zelf hun standpunt wijzigen in de loop der volgende maanden) is moeilijk te zien. Anderzijds is de bereikte over eenstemming op enkele kardinale punten wel degelijk van groot be lang, aldus werd in conferentie kringen opgemerkt. Dank zij de inschikkelijkheid van Nederland zQn de zes regeringen het geheel met elkaar eens omtrent de in stelling van een volkerenkamer, waarin de volkeren van de ge meenschap zullen zijn vertegen woordigd, een Kamer, die vol gens algemeen rechtstreeks kies recht zal worden gekozen zodra het verdrag van kracht zal zijn (en niet pas drie jaar later, zoals Nederland eerst had gewenst) en volgens modaliteiten, die nu reeds dadelijk door de Parijse studiecommissie tot onderwerp van studie zullen worden ge maakt. Dat de zes regeringen het over de vorming van dit supra-natio- nale Europese parlement eens zijn geworden, is ongetwijfeld een feit van grote historische be tekenis, dat niet uit het oog mag worden verloren als geVolg van de teleurstelling om het onopge lost blijven van vele andere pro blemen. Eén van de onopgeloste proble men is dat van de senaat van het toekomstige Europese parlement. Men is het er nog steeds niet over eens of deze senaat er eigenlijk wel moet komen, of haar taak niet beter kan worden overgeno men door de raad van nationale ministers, of die raad niet tege lijkertijd èn als senaat èn als raad van nationale ministers zou kunnen functionneren, of er in de senaat evenveel vertegenwoordi gers van de grote als van de klei ne landen moeten zitten, dan wel of de zetelverdeling van de groot te van elk land moet afhangen en, als er een werkelijke senaat los van de raad van nationale ministers zou komen, wie daarin zitting zouden nemen. Vandaar dat het communiqué van de Haagse conferentie spreekt van „een Eerste Kamer, of een daar voor in de plaats tredend lichaam, waarin de staten zullen zijn vertegenwoordigd". Met dit probleem zal de Parijse studie commissie dus wel teen harde noot te kraken hebben. Gemakkelijker is het op de conferentie gegaan bij de bespre king van het plan voor de oprich ting van een Europees hof van justitie. De ministers zijn het hierover in principe geheel eens geworden en er zal nu een com missie van rechtsgeleerden wor den benoemd om de kwesties, die met de oprichting van dit hof sa menhangen aan een onderzoek te onderwerpen. Het gehele com plex van economische vraagstuk ken, waaronder het toch zeer es sentiële probleem van de moge lijkheid om tot de vorming van een gemeenschappelijke Europe se markt te komen, is op de con ferentie slechts vrij sumier be sproken. Voor Nederland staat of valt de betekenis van een Euro pese politieke gemeenschap met de bevoegdheden welke deze krijgt om een gemeenschappelij ke markt op zijn hoogst een kwestie, die door de E.P.G. mag worden bestudeerd en waarom trent de E.P.G. na beëindiging van die studie aanbevelingen zal mogen doen. Het zal wederom de studiecommissie zijn, die hierom trent de middenweg zal moeten vinden, welke èn voor de Neder landers, èn voor de Fransen, èn voor de vier andere landen aan vaardbaar is. 't Toeval wil dat die studiecom missie dank zij het systeem van roulering dat door de ministers wordt toegepast, vrijwel geduren de de gehele periode van haar werkzaamheden door een Neder lander (jhr Tjarda van Starken- borgh Stachouwer) zal worden voorgezeten. De commissie moet n.l. vóór 15 Maart haar rapport indienen en de periode van Ne derlandse voorzitterschap loopt van 8 December tot 8 Maart. In siders beschouwen dit echter niet als een onverdeeld voordeel voor Nederland, daar juist de voorzit ter van een internationale com missie vaak minder gelegenheid heeft om het standpunt van zijn delegatie met kracht te verdedi gen dan de andere landen. Overigens was men in confe rentiekringen de mening toege daan, dat de Parijse studiecom missie een soepeler werkwijze zal kunnen volgen dan de conferentie van ministeriële plaatsvervan gers te Rome heeft kunnen doen. Hoewel de hoofden der nationale delegaties in Parijs vermoedelijk hetzelfde zullen zijn als die in Ro me, zullen zij deze keer niet in de hoedanigheid van plaatsvervan gers der ministers optreden, maar eerder als deskundigen die. gemeenschappelijk een aantal problemen moeten trachten op te lossen. Zij zullen dus, wanneer zij de een of andere formule aan vaardbaar vinden, deze aan hun regeringen kunnen doorgeven, eventueel begeleid door een aan beveling, waardoor er een con crete mogelijkheid van geven en nemen is geschapen. In Rome waren de standpunten tevoren in de vorm van richtlijnen voor de delegaties vastgelegd, hetgeen tot gevolg had dat elk van die delegaties tijdens de besprekin gen het been min of meer strak heeft gehouden. Alles bijeengenomen kan dus worden gezegd, zo meende men in conferentiekringen, dat de Haagse beraadslagingen wel degelijk een bijdrage tot de één wording van Europa hebben ge leverd, vooral als men in het oog houdt welke enorme moeilijkhe den moeten worden overwonnen en welke gecompliceerde proble men moeten worden opgelost om die eenwording te verwezenlijken. en Zo klaar met de afwas fluweelzachte handen! De politie te Poesan heeft Zondagochtend medegedeeld, dat de brand, die de stad geteisterd heeft, voor 16 millioen dollar schade heeft aangericht. Voorzo ver men weet zijn vijf personen om het leven gekomen en 30 ge wond. Er zijn 28.000 daklozen. Te Kassei zijn onverwachts 426 Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie aangekomen, die in kampen te Kief, Worosjilofgrad en Moskou hadden gevangen ge zeten. Het is het eerste transport dat uit Duitsers bestaat, die al leen om „veiligheidsredenen" tot dusver waren vastgehouden. Volgens de teruggekeerden be vindt zich in de genoemde kam pen een groot aantal Duitse ge leerden, die zich o.m. met kern onderzoek bezig houden. De nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, sir William Hayter, heeft Zaterdag met de Russische premier, Malenkof, gedurende 20 minuten ,,in een vriendschappelij ke sfeer" gesproken over inter nationale kwesties, aldus heeft een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou meege deeld. Sir William, de eerste Weste lijke ambassadeur die sedert Sta- lins overlijden door Malenkof werd ontvangen, bracht een be zoek aan de Sowjet-premier in diens particuliere bureau in het Kremlin. De Sow jet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, woonde het onderhoud bij. Gesproken werd over de Brits Russische betrekkingen Ma lenkof zou de wens te kennen hebben gegeven dat goede betrek kingen worden onderhouden en de jongste Sowjet-nota, waar in een vier-mogendhedenconfe rentie te Berlijn werd voorge steld. Naar verluidt werd niet ge sproken over de toestand in Ko rea en de komende Bermuda-con ferentie. De ambassadewoordvoerder sprak van een „beleefdheidsbe zoek" en zei, dat de ambassadeur geen instructies uit Londen had ontvangen om bepaalde kwesties te berde te brengen. Sir William Hayter had kort na aankomst in Moskou, begin October j.L, gevraagd om een on derhoud met Malenkof. Donder dag j.l. kreeg hij bericht, dat hij Zaterdag ontvangen zou worden. In diplomatieke kringen in Moskou is men hier en daar wat verwonderd over het feit. dat sir William zo spoedig reeds een onderhoud is toegestaan. Het onderhoud was van alge mene aard en wees niet op een nieuwe richting in het politieke beleid van de Sowjet-Unie. Malen kof heeft geen nadere verklaring gegeven van de Russische nota aan de drie Westelijke mogend heden van Donderdag j.l. In algemene bewoordingen gaf Malenkof uiting aan zijn verlan gen naar goede betrekkingen, maar er heeft geen uitwisseling van voorstellen plaatsgevonden, aldus verklaarden bevoegde krin gen. Kort na zijn vertrek uit het Kremlin heeft sir William Hayter de Amerikaanse ambassadeur, Charles E. Bohlen, van het ge sprek in kennis gesteld. Diplomatieke waarnemers in Moskou zijn van mening, dat de Britse ambassadeur in Moskou is aangekomen op een ogenblik, dat er een merkbare verandering in de houding van de Sow jet Unie ten opzichte van Engeland waar neembaar was. In Russische perscommentaren over Engeland wordt gezegd, dat Engelands economie beheerst wordt door Amerika. Lady Hayter is door mevr. Mo lotof uitgenodigd voor een mid dagthee, terwijl de plv. minister van buitenlandse zaken, Gromy- ko, de vorige week de Britse am bassade bezocht heeft om de kro- ningsfilm te zien. de kapper met net aparte cachet nnarkt 16 - brouwerijstr. h 'j tpmpnzp^ De laatste twee weken zijn door de Belgische douane aan de Nederlandse grens 150 koeien in beslag genomen. Vrijdag sommeerden de doua ne-beambten te Oud-Turnhout 'n automobilist te stoppen. Hij deed dit doch bij het uitstappen be dreigde hij de beambten met een vuurwapen en vluchtte toen weg in een groep jongelieden die een uitstapje maakten in de streek en wist te ontkomen. In de auto werd 400 kilo boter aangetroffen. moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. De Perzische oud-premier dr Mossadeq, die op het ogenblik te rechtstaat, is Zaterdagavond in hongerstaking gegaan. Hij heeft gezegd binnen drie dagen dood te zullen zijn. misterx De Zuidkoreaanse, Amerikaan- j beschuldigingen van de gevangc se en Britse krijgsgevangenen die nen. niet teruggezonden willen wor den, hebben het opperbevel van de Verenigde Naties in Korea eti de Indische bewakingstroepen be schuldigd van inbreuken op de overeenkomst over de krijgsge vangenen, aldus deelde generaal Thimajja, voorzitter van de neu trale terugzendingscommissie Zondag mede. De Verenigde Naties trachten de krijgsgevangenen, aldus de be schuldiging, door middel van propaganda-materiaal en vrees, aanjagende brieven uit de Ver enigde Staten van hun voorne men af te brengen niet naar hun vaderland terug te keren. De In dische bewakingsstrijdkrachten worden van medeplichtigheid be schuldigd. De gevangenen hebben een do cument van 25 bladzijden aan de pers ter hand gesteld. Het docu ment omvat brieven uit de Ver enigde Staten en antwoorden van generaal Thimajja op eisen en medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering in temperatuur. Veranderlijke bewolking met van het Westen uit enige regen of motregen. Matige tot krachti ge en in het noorden tijdelijk Krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 1 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.04 10.39 11.19 11.29 n.m. 10.44 11.19 11.59 12.09 ZON op ®ec. 1 8.25 16.32 3.07 2 8.27 16.32 4.16 3 8.28 16.31 5.28 4 8.29 16.31 6.40 5 8.31 16.30 7.51 MAAN onder 13.49 14.04 14.23 14.27 President Tito heeft Zondag te Jajce in Bosnië verklaard, dat Zuid-Slavië bereid is een confe rentie over Triëst bij te wonen, indien het er van overtuigd is, dat het besluit der Westelijke ge allieerden van acht October j.l. om de zone-A van Triëst, aan Ita lië over te dragen, niet in z'n ge heel zal worden uitgevoerd. Tito sprak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de vor ming van de voorlopige pro- communistische Zuidslavische re gering te Jajce in het berggebied van Bosnië. De maarschalk die een menigte toesprak, waarschuwde de Wes telijke geallieerden opnieuw „geen haard van toekomstige conflicten tussen Italië en Zuid- Slavië" te scheppen. Precies tien jaar geleden werd Tito te Jajce de titel van maar schalk verleend. Thans werd hem wegens zijn verdienste jegens volk en staat uit naam van de nationale vergadering een oor konde aangeboden. De president deed een beroep op Italië het eerst zijn troepen van de ZuidslavischItaliaanse grens terug te trekken, daar het „het eerst" troepen stuurde. Zuid- Slavië was bereid eveneens zijn troepen terug te trekken. De menigte begon enkele ma len tijdens de rede te zingen „held Tito, held Tito", zó luid, dat de woorden van de maarschalk Eén van de vice-voorzitters van de uitvoerende raad, Pijade, heeft te Jajce gezegd, dat dege nen in het buitenland, die Zuid- Slavië een totalitair en dictato riaal één-partijstelsel verwijten, er goed aan zouden doen eens na te denken over de gevolgen van de bijeenkomst te Jajce van tien jaar geleden en de omstandighe den waaronder die bijeenkomst werd gehouden. 15.20 I nauwelijks hoorbaar waren. Vliegtuigen van de Birmaanse luchtmacht hebben de terug trekkende Karen-opstandelin gen en Chinese nationalisten, die het vorige weekeinde hun bolwerk Mautsji aan de Bir maanse troepen verloren, met bommen en mitrailleurvuur be stookt. De onmiddellijke omgeving van Mautsji en de Wolframij- nen aldaar zijn vast in handen van de regeringstroepen. De na- tionalistisch-Ohinese generaal Tsjoeng Hwa poogt zijn uiteen geslagen troepen in de heuvels ten Noorden van de stad te re organiseren. Andere opstande lingen pogen zich over de 40 km verderop gelegen rivier de Sa.1- wien in veiligheid te stellen. De Birmaanse luchtmacht heeft echter in een snelle aanval de veerboot en andere vaartuigep vernield. Een auto met zes inzittenden i's Zondagmiddag nabij Waddinx- veen, op de weg GoudaBos koop, in de Gouwe gereden. De zes inzittenden kwamen om het ieven. 'Het ongeval werd waarschijn lijk veroorzaakt door het klappen van één der banden. De firma Hulleman uit Gouda heeft met een kraanwagen de auto uit het water gelicht. De stoffelijke overschotten der in zittenden waren al eerder aan de wal gebracht. In de auto bevonden zich zes personen: de vertegenwoordiger V. met echtgenote, de kantoor bediende De W. uit Rotterdam met echtgenote en dochter bene vens de verloofde van de doch- te, die analyst B„ ook uit Rotter dam. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de Burgemeester Trooststraat te Waddinxveen in een bocht van de weg, waarschijn lijk doordat de linkervoorband van de auto is gesprongen. Twee in de buurt wonende mannen werden gewaarschuwd en sprongen onmiddellijk te wa ter. Zij sloegen een ruit stuk en trachtten zo de inzittenden te be vrijden. Deze bleken inmiddels al overleden te zijn. De auto was het eigendom van de werkgever van de vertegenwoordiger. De heer V. was afdelingschef van de Hispano-Suiza-fabrieken te Breda. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Zater dag de grote mogendheden ver zocht nog een poging te doen om voortgang te maken in ontwape ning. De algemene vergadering heeft de aanbeveling van de poiitieke commissie goedgekeurd, krach tens welke „de mogendheden, die voornamelijk hierbij betrokken zijn", in het kader van de ontwa peningscommissie door persoon lijke besprekingen een oplossing zouden moeten zoeken en dat de commissie aan de algemene ver gadering in de volgende zitting, in September 1954, rapport moet uitbrengen. De resolutie van de politieke commissie werd goedgekeurd met 54 stemmen vóór, geen tegen en vijf onthoudingen. De Sowjetgroep heeft zich ont houden van stemming, niet uit bezwaar tegen de resolutie zelf, maar omdat de vergadering de Sovjet amendementen op de re solutie had verworpen. Henry Cabot Lodge, de Ameri kaanse vertegenwoordiger, merk te over de Sow jet amendementen op, dat zij het ontwapeningspro bleem niet helpen oplossen en dat in ieder geval de ontwape ningscommissie en niet de alge mene vergadering de amende menten moest behandelen. Na een beroep van de Franse afgevaardigde Hoppenot op de Sowjetgroep om voor de resolu tie te stemmen in plaats van zich van stemming te onthouden, kreeg Wysjinsky het woord. Hij noemde de resolutie „te al gemeen, geheel en al onvoldoen de, zwak en vreesachtig", en be toogde dat zonder de Sow jet amendementen de ontwapenings commissie niet in staat zou zijn haar taak met kans op succes te benaderen. De resolutie, die thans door de algemene vergadering is aan vaard dringt er bij de leden van de V. N. en in het bijzonder bij de grote mogendheden op aan hun pogingen de ontwapenings- ommissie Generaal Thimajja zeide, dat geen van zijn medewerkers pogin gen van de zijde van de V.N. om de gevangenen te bewegen wèl naar hun land terug te Keren, op zettelijk had gesteund. De Verenigde Staten zullen vandaag in de vergadering van de Verenigde Naties een resolutie indienen, waarin gevraagd wordt om veroordeling van „communis tische wreedheden, bedreven tegen geallieerden en de burger bevolking in Korea". De resolutie, die wordt ge steund door Australië, Engeland en Frankrijk, zal niet vragen om een V. N.-onderzoek, aangezien het door de Verenigde Staten in te dienen bewijsmateriaal volgens de Amerikanen „onweerlegbaar" is. Bovendien zou deze commissie toch niet in staat zijn aan de an dere kant van het „bamboegor dijn" te komen, aldus Ameri kaanse kringen. De bevelhebber van het Ameri kaanse 8ste leger in Korea, gene raal Taylor, heeft Zondag gezegd, dat de communisten bezig zijn met het versterken van 't Noord- koreaanse leger. Teruggekeerde gevangenen schijnen, aldus Tay lor, dadelijk weer te zijn opgeno men in hun vroegere eenheden. Er zijn geen aanwijzingen, dat de communisten een aanval voor bereiden, aldus Taylor. Over het Zuidkoreaanse leger zeide de Amerikaanse generaal, dat de maatregel tot versterking van het leger werden voortgezet. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, is Zondag in Se terzijde te staan te oei teruggekeerd, na zijn bezoek versterken. De resolutie deed aan Formosa. Hij verklaarde, voorts de suggestie, dat de com- dat hij met Tsjiang kai Sjek geen missie een subcommissie zou enkel accoord had getekend. Wel vormen uit de mogendheden, die hadden zij gesproken over mui- voornamelijk bij de kwestie be- taire samenwerking, trokken zijn om in persoonlijke was niets definitiefs gesprekken een aanvaardbare gebracht, oplossing te zoeken. Rhee zeide na maar er tot stand De vergadering verdaagd. is tot heden zijn aankomst te Seoel, dat de conferentie op de Bermuda-eilanden de strijd van de vrije wereld tegen het communisme alleen maar kan belemmeren. Hij zeide: „Ik denk Tijdens het weekeinde zijn in heel weinig aan de conferentie Malakka zes leden van onder En- op de Bermuda-eilanden. Wij gels bevel staande eenheden van hebben het te druk met het be de veiligheidsstrijdkrachten in strijden van communisten. Con- gevechten met communisten ge- ferenties zijn verspilling van tijd dood en energie".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1