Vergadering van de politieke commissie der V.N. Europese ministerconferentie in Den Haag DERMA Zeeuws-Vlaams smokkelraadsel voor het Haagse Gerechtshof Aardbevingen in Stille Oceaan-gebied De Kadi over Russisch voorstel Zwaardere straffen geëist Hoogste Italiaanse onder scheiding voor ministers Beijen en Luns Sjaret officieel als eerste- minister aangewezen Opnieuw 2 Noren gearresteerd Einde periode met rustig weer WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3009. W.VAN LEEUWEN CO Rusland bereid iot conferentie van vier mogendheden De Luxemburgse minister Bech opent de bijeenkomst Belgische Kamer bekrachtigt E. V. G.-verdrag Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abor 'ementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maan, f,1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum-per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceet; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uiïr. De Sowjet-Unie wenst nog steeds een verbod en afschaffing van atoom- en waterstofwapens, ongeacht het feit dat andere landen wellicht op dit gebied nog niet alles bezitten, wat de Sowjet- Unie reeds heeft", aldus de Sow- jet-af ge vaardigde Wysjinsky in het debat over het Russische voorstel tot onvoorwaardelijke afschaffing van atoomwapens, dat Donderdag in de politieke commissie van de V. N. werd ge voerd. Wysjinsky zeide, dat de Britse minister van Staat, Selwyn Llryd, ongefundeerde toespelin gen had gemaakt op een poging van de Sowjet-Unie om atoomwa pens te scheiden van conventio nele wapeps. VANDAAG NOG Hcrepcningso vcclom« Nieuwediepstr. 83 - Temeuzen MAATKLEDING HERENMODES WERKKLEDING Het Russische persbureau Tass heeft Donderdagavond medege deeld, dat de Sowjet-Unie bereid is aan een viermogendhedencon- ferentie deel te nemen. Be tekst van de desbetreffende Russische nota aan de drie Wes telijke mogendheden zal op 28 November worden bekendge maakt, aldus Tass. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken deed de nota aan de Amerikaanse, de Britse en de Franse ambassade te Moskou toekomen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donder dagavond medegedeeld, dat de nota een antwoord is op de nota van de drie Westelijke mogendhe den van 16 November. In de jongste Westelijke nota's werd de Sowjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een conferen tie van de ministers van buiten landse zaken van de grote vier te Lugano. De uitnodiging werd door de Sowjet-Unie noch aange nomen noch verworpen. Be Russische antwoordnota van 3 November werd gevolgd door het besluit van de drie Wes telijke mogendheden op de Ber muda-eilanden bijeen te komen. In de Westelijke nota van 16 November werd gezegd, dat de Amerikaanse, de Britse en de Franse regering van oordeel wa ren, dat de Russische antwoord nota een weigering inhield aan besprekingen deel te nemen, ten zij deze op de door de Russen ge stelde voorwaarden werden ge houden. Onlangs hield- de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molotof, tegen het gebruik in, een persconferentie te Moskou, waarin hij zeide, dat de drie Wes telijke mogendheden de Russi sche nota verkeerd hadden uitge legd. Molotof herhaalde bij die gelegenheid het Russische stand punt, dat communistisch China rHende deel te nemen aan een con ferentie over het beëindigen van de koude oorlog. BERLIJN PLAATS VAN DE CONFERENTIE? Naar te Moskou verluidt, zou de Russische regering hebben voorgesteld de vier-mogendheden- conferentie te Berlijn te houden. Ook zou in de nota geen datum zijn genoemd. De nota, die in totaal acht blad zijden zou omvatten, behelst, naar te Moskou verluidt, een aantal voorstellen in verband met de conferentie. De nota werd Donderdagavond half twaalf aan de ambassades van de drie Westelijke landen af gegeven. Het overhandigen van de nota wordt in een kort bericht door de Russische bladen „Prawda" en „Iswestija" in edities van Vrijdag gemeld. De Nederlandse afgevaardigde J. de Kadt verklaarde in de po litieke commissie, dat Nederland geen werkelijke bijdrage tot het verminderen van internationale spanning kan zien in de Russi sche vredesvoorstellen, die aan de commissie zijn voorgelegd. Hij deelde mede, dat hij tegen de „onoprechte en holle resolu tie" van de Sowjet-Unie zou stemmen. „Voor zover het van ons af hangt, zal de vrede niet door onze regering of door personen of groepen in ons land worden ver stoord", verklaarde hij. „De volkeren en regeringen buiten het Sowjetblok zijn geen gevaar voor de vrede. Maar evenmin zijn er in ons deel van de wereld of daarbuiten krachten, sterk genoeg om ons stelsels en leefwijzen te laten aanvaarden, die wij beschouwen als beneden de menselijke waar digheid en als afschuwelijk despo tisme. Als er een of andere regering mocht trachten ons deze stelsels op te leggen, zou onze vredelie vende wereld haar op dezelfde wijze aanpaKKen als zij het de keizer en Hitier heeft gedaan." De heer De Kadt zeide, dat de Sowjet-Unie de maatregelen waarin de overgrote meerderheid van de Verenigde Naties geloven, zou behoren over te nemen. „U behoort de voorstellen be treffende de éénmaking en be vrijding van Duitsland te aan vaarden. U behoorde ernstige stappen te nemen in het belang van de vrede in Korea en ter op lossing van de Aziatische pro blemen en alle andere wereldpro blemen. Indien u deze weg zoudt volgen, zoudt u zien hoe de span ningen zouden verminderen". „De weg die u thans volgt, de methoden die u toepast op het ogenblik, voeren alleen tot grote re spanning". Wysjinsky zeide dat hij nota genomen had van de opmerking van de heer De Kadt over de „on oprechte" Sowjetresolutie. „Ik wens niet in te gaan op bij dragen van deze aard, omdat de Sowjet-Unie niet van plan is aan een wedstrijd in deze geest deel te nemen". Wysjinsky zei, dat Engeland vol Amerikaanse bases was. De rol verdeling voor de Navo was ge baseerd op het plan om van En geland een groot vliegveld te maken om basis te hebben, dicht bij de Sowjet-Unie. Wysjinsky verwees naar de Turkse bases en vroeg waarom iedereen zo belangstellend is in de Vliegtijd van deze bases naar het Russische oliegebied te Bakoe. De Sowjet-Unie bezat geen on wettige bases in andere landen,, verklaarde Wysjinsky, de kleine militaire eenheden van de Sowjet- Unie die zich in Roemenië en Hongarije bevonden, mochtfen daar blijven krachtens verdragen. Over de a.s. conferentie op Bermuda zeide Wysjinsky dat het doel van de conferentie vol komen duidelijk was. De conferentie diende om „sommige staten tegen andere op te zetten". Dit zou kunnen leiden tot heel nadelige resultaten, merkte hij op. De conferentie was derhalve niet een gebruikelijke ontmoeting van vrienden, maar een ernstige politieke conferentie, die in zich hield de mogelijkheid tot geheime verstandhouding, „hetgeen ertoe leiden moet dat de spanning steeds erger wordt". Alle paragrafen van de Sowjet- Unie werden afzonderlijk in stem ming gebracht en afgewezen. De verklaring betreffende een onvoorwaardelijk verbod van atoom-, waterstof- en andere wa pens strekkende tot massale ver nietiging werd verworpen met 32 tegen 5 stemmen en 14 onthou dingen. Vermindering met een derde van de strijdkrachten van de gro te vijf binnen een jaar: verwor pen met 32 tegen 5 stemmen en 14 onthoudingen. Erkenning dat het vestigen van militaire bases overzee het ge vaar van een nieuwe oorlog ver groot en de nationale souvereini- teit ondermijnt: verworpen met 29 tegen 12 stemmen en 9 ont houdingen. Het afschaffen van deze bases: verworpen met 3? stemmen tegen 6 en 13 onthoudingen. Veroordeling van oorlogspropa ganda: verworpen met 32 tegen 6 stemmen en 13 onthoudingen. De meeste Sowjet-voorstellen zijn reeds bij vorige gelegenheden verworpen. In de afgelopen jaren heeft de vergadering een weste lijke tegenresolutie goedgekeurd, doch dit jaar hebben de westelij ke staten geen poging gedaan er iets tegenover te stellen. Koningin Juliana in gesprek met Guisep- pe Pella, de Italiaan se minister-president. De Italiaanse pre mier, tevens minister van Buitenlandse Za ken, is in Nederland in verband met de ministerconferentie te Den Haag. De Europese ministersconferen tie is Donderdagmiddag om drie uur begonnen met een inleidende rede van de voorzitter, de Luxem burgse minister Bech. Deze begon met uitdrukking te geven aan de gevoelens van dank baarheid van de deelnemers aan de conferentie jegens de Neder landse regering voor de gastvrij heid, die zij hun verleent. „Wij prijzen ons gelukkig in Den Haag te kunnen samenKo- men, welke stad er trots op is de bakermat van het Volkerenrecht te zijn. Moge dit een gunstig voorteken blijken voor het wel slagen van ons werk", aldus de heer Bech. „Langzaam maar zeker wordt Europa opgebouwd", zo vervolg de hij. „In zijn hoofdlijnen is het reeds afgebakend. De kolen- en staalgemeenschap werkt reeds. De defensiegemeenschap is ge reed aan de politieke gemeen schap wordt nog gebouwd. Wij gaan thans trachten een nieuw stadium te bereiken". De heer Bech verklaarde, dat sedert de laatste bijeenkomst der ministers aan het waardevol le materiaal, waarover men reeds beschikt, nog toegevoegd is het VOOR HANOEN Li Een Zeeuws-Vlaams smokkel raadsel met Belgische vertakking kreeg in beroep bij het Haagse gerechtshof nieuwe vraagtekens door plotseling opgekomen her inneringen en twee nieuwe getui genissen. De Middelburgse rechtbank veroordeelde indertijd de chauf feur N. van een gepantserde smokkelauto tot een jaar gevan genisstraf; diens gids C. V. (met 15 veroordelingen, voornamelijk wegens smokkel) tot anderhalf jaar; de veehandelaar A. A. S. uit Hulst tot 2 jaar en diens chauffeur-stalknecht R. tot een jaar, alles met aftrek van voor arrest. De veehandelaar S. gaf zijn knecht R. in de avond van 28 Juli opdracht acht stuks rundvee van het type dikbil en bestemd voor de slacht in een veewagen te la den. Zij reden volgens hun ver klaringen verschillende boerde rijen af om dit vee te verkopen, maar troffen niemand meer wak ker. Omstreeks half twaalf ston den zij op een driesprong in de buurt van Zaamslag, vijftien km van de grens, een tijdje stil om de benen te strekken. Dit kwam twee verscholen liggende douaniers verdacht voor. Deze wachtten een kwartiertje en hielden S. en R. nadien aan. Baas en knecht moesten in de cabine van de veewagen gaan zitten. De contactsleutel werd in beslagge nomen. En toen werd het wachten. Na vijf kwartier kwam, onver licht, de pantserauto aanrijden. Volgens de gids C. V. uit Sas van Gent was het wel ongeveer de plaats, waar hij in opdracht ener Belgische smokkelorganisatie 'n auto met vee of boter zou aan treffen. Hij liet stoppen, stapte uit en liet op de kreet „achteruit" van één der in burger geklede douaniers de pantserwagen naar de vee-auto rijden. Beide auto's waren voorzien van een instal latie, waardoor vee gemakkelijk kon worden overgeladen. De be rijders van de pantserauto wer den ingerekend. Zij verklaarden de namen van degenen, die zij zouden ontmoeten, niet te ken nen. De veehandelaar en zijn knecht wisten van de prms geen kwaad. Op het redelijke vermoeden ech ter, dat zij smoKKel wilden bedrij ven, werden de beide Hulstenaren veroordeeld. De chauffeur en de gids van de pantserauto werden veroordeeld wegens het over de grens brengen van een motor voertuig zonder geldige papieren. De chauffeur berustte, maar de gids ging in appèl bij het Haagse hof. Voor C. V. pleitten mr B. W. Stomps uit Haarlem; de Belgi sche verzetsleider De Ruick uit Gent en een andere oud-verzets man. C. V. heeft in de oorlogstijd be langrijk werk voor beide landen gedaan, waarbij hij voor het ge vaar niet uit de weg ging. Fabrie ken te Sas van Gent zouden door zijn toedoen voor vernietiging ge spaard zijn gebleven. Men vroeg een lichtere straf en beloofde hulp, zodra C. V. vrijkomt. Mede op grond van het feit, dat hij reeds 15 maal mettle strafrechter in aanraking kwam meestal wegens grensdelicten achtte de procureur-generaal een straf van een jaar'met aftrek de juiste. De veehandelaar S. (10 veroor delingen) werd door mr J. A. Schüring uit Den Haag, diens knecht door mr G. Tichelman uit Terneuzen verdedigd. Beide advocaten bepleitten de onschuld van hun cliënten op grond van nieuwe verklaringen, dat S. en R. wel degelijk met boeren in onderhandeling waren geweest om het vee te verkopen. Dit werd door twee getuigen be vestigd. De prijs vormde echter een bezwaar voor verKoop. Hier tegenover stond een deskundi gen-verklaring, dat vee van het type dikbil in Zeeuws-Vlaanderen niet gewild is, maar in België een hoge prijs opbrengt. De verdedigers stelden, dat S. geen vee voor een lagere prijs zou aanbieden, indien hij het plan Dat de tocht van 28 Juli niet slaagde, kan men geen bewijs noemen, dat er opzet tot smokke len was. Bovendien stond de vee auto ver van de grens en nog niet lang stil, toen de douane in greep, maar men moest vijf kwar tier wachten, vóórdat de pantser auto kwam. Is hier het bewijs geleverd, dat een afspraak tot el kaar opwachten bestond? Daar smokkelen een riskante zaak is, zou men dan toch een scherpere tijd dichter bij de grens hebben afgesproken, zo meenden de ver dedigers. Dat S. en R. eerst niet de na men van de twee boeren hadden opgegeven, leidde de verdediging af uit de Zeeuwse houding: „Zoeic het maar uit, maar het gaat je niets aan". Toen echter veroordelingen vielen, zochten zij naar nieuw verweer. Mr Tichelman bestreed boven dien het bewezen geachte mede daderschap van de stalknecht, die van plannen van zijn baas nooit iets wist, maar gewoon diens be velen opvolgde. Hij zou van smok kel geen voordeel hebben gehad. Voor twee kleine grensvergrij- pen is hij twee keer in België veroordeeld. De procureur-generaal achtte het boze opzet tot frauduleuze uitvoer van het vee redelijker wijs („dat is een grote moeilijk heid in de desbetreffende wetge ving", vonden de verdedigers) be wezen. Hij vorderde verhoging der straffen, n.l. tegen S. 2% jaar met aftrek en tegen R. één jaar en drie maanden met aftrek. Het hof zal op 10 December uit spraak doen. grote tube thans 95 verslag van de conferentie van Rome. „Ik ben ervan overtuigd uit uw aller naam te spreken, in dien ik onze plaatsvervangers ermede gelukwens op zó nuttige wijze de weg, die wij thans moe ten inslaan, te hebben verlicht", aldus de heer Sech. ,,Het uur heeft thans geslagen om gouvernementele beslissingen te nemen. Duidelijk omlijnde voorstellen zijn ons aangeboden, waartoe wij nu Stelling moeten nemen. Hoewel er reeds over be- De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft Don derdagmiddag met 148 tegen 49 stemmen bij 3 onthoudingen het verdrag der Europese verdedi gingsgemeenschap goedgekeurd. De kamerleden, die zich tegen het verdrag uitspraken, waren 30 socialisten, 8 leden van de C.V.P., 4 liberalen, 6 communis ten en mevr. Blume (onafhanke lijk socialistisch). Eén socialist, één liberaal en één lid van de C.V.P. onthielden zich van stem ming. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat. Het is niet te verwach ten dat de stemming in dit lichaam, die zal worden gekop peld aan een stemming over een grondwetswijziging, vóór Maart wordt gehouden. Winter in handen en voeten Zwelling en jeuk verdwijnen door PUROL. Doos 45, Tube 60 ct. paalde punten overeenstemming bestaat of bijna bereikt is, blijven er op enkele punten, en niet de minst belangrijke, meningsver schillen bestaan, waarvan het be lang niet onderschat, maar even min overdreven moet worden. De omvang van ons werk brengt zul ke moeilijkheden mede, maar de noodzakelijkheid dwingt ons deze op te lossen. Dat betekent, dat wij onze taak beginnen met een helder oog voor de hinderpalen en eveneens met de vaste wil de ze uit de weg te ruimen. De eer bied voor de traditie, de zorg voor de evolutie, waarvan het een het ander hoegenaamd niet uitsluit, kunnen zich in harmonie en óp doeltreffende wijze vereni gen". De heer Bech besloot met zijn vertrouwen uit te spreken, dat dank zij de geest van weder zijds begrip, van wijsheid en een dracht, die de ministers steeds heeft bezield, zij erin zuilen sla gen, datgene wat zij aan hun lan den en aan Europa verschuldigd zijn, tot overeenstemming te brengen. APPLAUS VOOR BELGISCH BESLUIT. De conferentie van de Europe se ministers heeft tijdens haar eerste vergadering de Westduitse politicus Von Brentano, die voor zitter is van de constitutionele commissie van de assemblée ad hoc van de koien- en staalge meenschap, gehoord. De heer Von Brentano heeft de ministers mee gedeeld, dat zijn commissie gaar ne bereid is een delegatie ter be schikking van de conferentie te stellen, indien hiertoe de nood zaak en de wens zou bestaan. Tijdens de eerste zitting kwam het bericht binnen, dat de Belgi sche Kamer van Afgevaardigden het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeenschap heeft geratificeerd. Deze mededeling werd met applaus begroet en de Belgische minister van buiten landse zaken, Van Zeeland, werd hiermede door de andere gedele geerden hartelijk gelukgewenst. Tijdens een Woensdagavond gehouden diner ten huize van de Iltaliaanse gezant, heeft de min.-president Pella de Neder landse minister van Buiten landse Zaken, mr Beijen en de minister zonder Portefeuille, mr Luns, onderscheiden met het grootkruis van ae orde Al Me- rico Delia Republica. Dit is de hoogste Italiaanse onderschei ding. De Israëlische socialistische partij, de partij met de grootste fractie in het parlement, heeft Mosje Sjaret officieel als eerste - minister aangewezen als opvol ger van Ben Goerion, die thans nog in functie is. Waarnemers geloven, dat de 2 grootste partijen in de huidige coalitie het nog deze week eens zullen worden over de politieke en economische problemen die ter sprake zijn gebracht in ver band met de reorganisatie van het kabinet. Opnieuw zijn in N.-Noorwegen 2 Noren gearresteerd in ver band met beweerde spionnage aan de grens met de Sowjet- Unie. In totaal zitten thans 7 perso nen gevangen in Kirkenes, op beschudiging van het verschaf fen van inlichtingen over Noor se toestanden aan een buiten landse mogendheid. Het K.N.M.I. deelt mede: Er treden thans belangrijke wijzigingen in de algemene lucht drukverdeling boven Europa en het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan op, welke tot ge volg zullen hebben dat in ons land aan de langdurige periode met rustig weer een einde komt. Gedurende meer dan 10 dagen werd het weer onze omgeving volledig beheerst door hogedruk- gebieden. Deze nemen nu echter in betekenis af en trekken naar het Zuiden. Een diepe depressie bij IJsland breidt zich geleidelijk verder over de Britse eilanden, 't Noordzeege bied en Scandinavië uit hetgeen krachtige aardschokken gere gistreerd. De bevolking van de stad verliet de huizen en bracht de verdere nacht in de open lucht door. Er is geen meld mg gemaakt Van schade of slacht offers. De bevolking van de Ja panse Oostkust trok overhaast naar het binnenland, nadat een tot smokkelen had. Het gebeurtwaarschuwing voor een vloed- wel meer, dat veehandelaren in golf was uitgegeven. De waar- Zeeuws-Vlaanderen na de Rot- schuwing is later ingetrokken terdamse markt den boer op gaan en de bevolking is naar de kust- om aangekochte dieren van de gebieden teruggekeerd, hand te doen. I Het Japans meteorologisch in- Woensdagnacht zijn in Tokio stituut meldde, dat de aardbe vingen in het epicentrum even krachtig waren als de aardbe ving, die 30 jaar geleden Tokio en 30 andere Japanse steden bijna geheel verwoestte. Volgens Australische waarne mingen heeft zich nabij het eiland Tonga, 130 km ten Zuid oosten van de Fidzji-eilanden, een aardschok voorgedaan, die 20 minuten later werd gevolgd door een tweede, zeer krachtige aardbeving, met als vermoede lijk centrum het gebied even ten Noorden van Formosa. Later heeft zich een nieuwe hevige schok voorgedaan, die op hét Japanse hoofdeiland Hon- sjioe (Hondo) em te Tokio is ge voeld. Vermoed wordt, dat de nieuwe schok een gevolg is van de eerste. De schokken, die verscheidene uren hebben aangehouden, zijn in verschillende delen van de wereld waargenomen. Het centrum van de beving lag in de Stille Oceaan, ter hoogte van het schiereiland Boso, ten Zuidwesten van Tokio. met toenemende winden gepaard gaat. Dit betekent tevens dat de temperatuur aanvankelijk tien verdere stijging ondergaat en regenkansen belangrijk toene men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt, maar in het oosten van het land aanvankelijk verspreide opklaringen. Van uit het zuid-westen later plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 28 NOVEMBER. Breskens 6.53 7.31 Terneuzen 7.28 8.06 Hansweert 8.08 8.46 Walsoorden 8.18 8.56 ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.19 16.36 23.40 12.58 28 8.21 16.35 13.12 29 8.22 16.34 0.50 13.24 30 8.24 16.33 1.58 13.36

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1