Verhoging van de loongrens Plant een boom op Schouwen en Duiveland ABDUSIRÓOP QtuiS' CHINEZENWIJK Kinderhoest Jubileum SI. Kicolaas-Reclame Verkeersstremming in en rond de hoofdstad door mist Voortzetting van het debat in de Franse Nat. Vergadering Toestand op Malakka nog kritiek Wijziging ZiektewetInvaliditeitswetenz. Albanese schoener uitgeweken De goudvondst in Oran Cïn yU Sang Herziening Noodwet Ouderdomsvoorziening P. KOEVOETS HET LEEGPOMPEN VAN DE POLDER SCHOUWEN. Kerkdientsen <4 BAZAR TERNEUZEN Agenda tV Bij de Tweede Kamer zijn acht ontwerpen van wet ingediend, te weten: a. een wijziging van de inva liditeitswet, de ziektewet, de zee- ongevallenwet 1919 en de wet tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbesluit (ver hoging loongrenzen); b. wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening (verho ging van uitkeringsbedragen en herziening van aftrekregeling); c. tijdelijke verhoging van ren ten ingevolge de invaliditeitswet en van de op die renten verleen de toeslagen; d. tijdelijke verhoging van on gevalsuitkeringen e. wijziging van de kinderbij slagwet (verhoging kinderbijsla gen; f. wijziging van de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers (verhoging kinderbijslagen) g. wijziging van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen (verhoging kinderbijslagen en in komensgrenzen) h. wijziging van de kinderbij slagwet (opheffing nadelen in voering vier peildata). Nu ter compensatie van de huurverhoging per 1 Januari 1954 de lonen met 5 pet worden verhoogd, is het gewenst de loon grenzen, geldende voor de inva liditeitswet, de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit te herzien. Enige tijd geleden is aan de stichting van den arbeid en aan de sociale verzekeringsraad ad vies gevraagd omtrent een ver hoging van de loongrenzen tot f 6000, welke grens de werkloos heidswet reeds kent. De stichting gaf voorts in over weging het bedrag van 14 per dag, waarnaar ingevolge de on gevallenwetten en de ziektewet ten hoogste een uitkering kan worden berekend, op te voeren tot het in de werkloosheidswet voorkomende bedrag van 16. Waar het thans alleen gaat om het treffen van maatregelen in verband met de 5 pet. loonsver hoging, acht de minister het aan gewezen de loongrenzen van de invaliditeitswet en de ziektewet voorlopig met 5 pet. te verhogen, waardoor deze (afgerond) op 5300 zullen komen. De Noodwet Ouderdoms voorziening. ®e regering acht het verder gewenst tot verhoging van de 'ditkeringen krachtens de nood wet ouderdomsvoorziening over 4e gaan. Teneinde het bedrag van «de verhoging te berekenen, is aandacht geschonken aan het ef fect van de huurverhoging, de opheffing van de consumptiebe perking, de verlaging van de ver bruiksbelastingen en de vermin dering van het gemeenteklassen verschil. De huur blijkt in het budget van de ouden van dagen een be langrijk groter percentage (ca. Ï5 pet.) uit te maken dan in dat van het gemiddelde arbeidersge zin, zodat de huurverhoging voor eerstgenoemde categorie een zwaardere last zal betekenen. Uit een enquête blijkt, dat de huidige huur voor gehuwden in de eerste gemeenteklasse 287 per jaar bedraagt en in de vijfde gemeenteklasse 143,50. Op grond van deze gegevens kan de huurverhoging worden berekend op resp 17 pet. van 287 is 48 en 29 pet. van 143,50 is 42 per jaar. Voor ongehuwden komt men bij eenzelfde wijze van be rekening tot een jaarlijkse ver hoging van resp. 40 en 35 per jaar. Aangezien aan de ouden van dagen in Maart 1951 eveneens de consumptiebeperking is opge legd, zal ook te hunnen aanzien tot opheffing hiervan moeten worden overgegaan. Een verhoging van de uitke ringen met 3.5 pet. is alleszins verantwoord te achten. Voor ge huwden betekent dit een jaar lijkse verhoging met 39,— in de eerste en 33,in de vijfde ge meenteklasse. Voor ongehuwden zijn deze bedragen resp. 22, en 18,50. De richtlijn voor het uurloon verschil tussen eerste en vijfde gemeenteklasse zal voor de loon- bepaling worden teruggebracht van 12 tot 10 ct., dat is met V«. Dienovereenkomstig achten de ministers van Sociale Zaken en van Financiën het gewenst het verschil, dat thans bij de noodwet ouderdomsvoorziening bestaat tussen de uitkeringsnormen voor de eerste en vijfde klasse, met 1/e terug te brengen. Voor de ge huwden in de vijfde gemeente klasse dienen, ten einde dit doel te bereiken, de uitkeringen ver hoogd te worden met Ve van 168 (zijnde het verschil tussen het voor de eerste gemeente klasse geldende maximumuitke ringsbedrag a 1116 per jaar en dat voor de vijfde gemeente klasse ad 948 per jaar), hetgeen neerkomt op een verhoging van het voor de vijfde gemeenteklasse geldende maximum-uitkeringsbe drag met ƒ28 per jaar. Voor on gehuwden in de vijfde gemeente klasse wordt deze verhoging V«; van 108 is 18 per jaar. In verband met een en ander wordt voorgesteld de maximum uitkeringsbedragen der noodwet ouderdomsvoorziening als volgt te verhogen: b. in een gemeente der tweede klasse 672 per jaar; in een gemeente der derde klasse ƒ642 per jaar; d. in een gemeente der vierde klasse ƒ618 per jaar; e. in een gemeente der vijfde klasse 594 per jaar. 3. Op het bedrag der ouder domsuitkering wordt in minde ring gebracht de helft van het bedrag van het jaarlijks inkomen van de belanghebbende, tenzi diens jaarlijks inkomen niet meer dan ƒ50 bedraagt. Voor de bere kening van de helft van het jaar lijks inkomen wordt dat inkomen naar beneden afgerond tot 50 of een veelvoud daarvan. 4. Voor de toepassing van het bepaalde in het vorige lid wordt als jaarlijks inkomen van de be langhebbende aangemerkt diens jaarlijks inkomen verminderd met 200. Reeds bij verschillende gelegen heden is van regeringswege in het vooruitzicht gesteld het be drag, hetwelk voor de berekening van het eigen inkomen buiten aanmerking wordt gelaten, te verhogen van 100 tot 200. De regering heeft daarbij steeds tekenen gegeven, dat een wijzi ging van de noodwet op dit punt niet incidenteel zou geschieden, maar tegelijk zou plaats vinden met de wijzigingen, welke de wet in het kader van de huurverho ging zou dienen te ondergaan. In het ontwerp van wet wordt voorgesteld thans tot de in het vooruitzicht gestelde verhoging van het van inkomensaftrek vri gestelde bedrag over te gaan De aan de voorgestelde verho gingen verbonden kosten worden geraamd op 37 millioen gulden, n.l. 24 millioen gulden als gevolg van de verhogingen van de uit keringsbedragen en 13 millioen gulden als gevolg van de verho ging van het van inkomensaftrek vrijgestelde bedrag. de gedragslijn, ingevolge welke de bijslag voor deze kinderen werd gesteld op de helft van het hoogste dagbedrag van de kin derbijslag voor loontrekkenden. Met betrekking tot laatstbedoeld bedrag is voorgesteld dit te bren gen op 0,85, in verband waar mede de kinderbijslag voor vier de en volgende kinderen van de kleine zelfstandigen waren te brengen op 0,43 per dag. De kosten van deze verhogingen be dragen rond 92.700 per jaar. De ministers hebben gemeend naast een verhoging van de be dragen van de kinderbijslag ook een verhoging van de inkomens grenzen voor het recht op deze bijslag te moeten voorstellen. gem. klasse gehuwde mannen De 3 bemanningsleden van 'n Albanese schoener hebben op een reis van Valona naar San- tiquaranta, beide Albanese ha vens, de kapitein en een soldaat die aan boord de wacht hield bedwelmd met slaapmiddelen welke door het eten waren ge mengd. Daarna hebben zij koers gezet naar het Griekse eiland Korfoe, waar zij na aankomst politiek asyl hebben gevraagd. De schoener, die 20 ton meet, had een lading wapens aan boord. Op heel het eiland Schouwen en Duiveland draaien thans de pompen en wanneer over enkele maanden de polders van alle wa ter zullen zijn bevrijd, zal de we deropbouw in de ruimste zin des woords kunnen worden ter hand genomen. Al wat verwoest is, zal moeten worden vernieuwd en zo zullen er ook anderhalf millioen nieuwe bomen dienen te worden geplant omdat een gelijk aantal bomen door het zoute water werd gedood. De Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft een grote campagne op stapel gezet om dit berooide eiland binnen de kortst mogelijke tijd weer van het no dige groen te voorzien. Elke boom zal 2,50 kosten en het is onmogelijk dat de toch al zo zwaar getroffen bevolking van Schouwen en Duiveland hiervoor zelf het benodigde kapitaal zal kunnen bijeenbrengen. In binnen- en buitenland zal nu een grote actie worden ontplooid onder 't motto; „Plant een boom op Schouwen en Duiveland." De actie verkeert nog in een beginstadium en is pas enkele dagen geleden gestart. Reeds is een bescheiden resultaat geboekt ongehuwden met 60 met 60 met 66 met 66 met 66 1 met 84 2 met 84 3 met 90 4 met 90 5 met 90 Art. 6 der noodwet opderdoms- voorziening wordt gelezen als volgt: 1. De ouderdomsuitkering voor een gehuwde man bedraagt, in dien hij zijn woonplaats heeft a. in een gemeente der eerste klasse ƒ1200 per jaar; b. in een gemeente der tweede klasse ƒ1164 per jaar; c. in een gemeente der derde klasse ƒ1122 per jaar; d. in een gemeente der vierde klasse ƒ1086 per jaar; e. in een gemeente der vijfde klasse ƒ1038 per jaar. 2. De ouderdomsuitkering voor een ongehuwde bedraagt indien hij zijn woonplaats heeft a. in een gemeente der eerste klasse 696 per jaar; Verhoging Kinderbijslag. De bedragen van de kinderbij slag dienen in de eerste plaats te worden verhoogd met eenzelf de percentage als waarmede de lonen zullen worden verhoogd. De tegenwoordige bedragen van de kinderbijslag zijn als volgt: 46 cent per dag voor het eerste kind; 51 cent per dag voor het tweede kind en 67 cent per dag voor het vierde en volgende kin deren. Met toepassing van een reken kundige afronding van de met 5 pet. verhoogde bedragen ontstaan de navolgende bedragen: 48 cent per dag voor het eerste kind; 54 cent per dag voor het tweede en derde kind en 70 cent per dag voor het vierde en vol gende kinderen. Onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. Teneinde de onevenredige ach teruitgang der grote gezinnen ongedaan te maken, is nagegaan welke extra verhogingen noodza kelijk zijn. Bedoelde verhogingen kunnen worden berekend door per ge zinsgrootte de ontwikkeling van het indexcijfer van lonen plus kinderbijslagen met die van het prijsindexcijfer van het gezins- verbruik te vergelijken. De achterstand der grotere ge zinnen ten opzichte van het ge middelde gezin kan dan worden gesteld op: 0,24 per week voor het gezin met 4 kinderen; ƒ0,64 per week voor het gezin met 5 kinderen en 1,51 per week voor het gezin met 6 kinderen. Het verkeer te water, te land en in de lucht in en om de hoofdstad heeft Maandagnacht, maar vooral om ongeveer 9 uur Dinsdagmorgen vertraging on dervonden van de mist, die zeer wisselend* was. iZo kon het verkeer, dat van Het Gooi naar Amsterdam komt over de grote rijksweg Dinsdag morgen vóór half negen vrijwel ongestoord doorgang vinden. Na half negen werd de mist snel dikker, zodat, toen de grote stroom van forensen kwam op zetten, de auto's over de weg kropen. Het ergst getroffen is het scheepvaartverkeer. In Schel- lingwoude lag Dinsdagmorgen om 11 uur nog een vrij grote vloot schepen te wachten op beter weer teneinde de tocht Het debat in de nationale ver gadering over de Franse buiten landse politiek, dat Vrijdag werd onderbroken, toen minister Bi- danlt het voorlezen van zijn redg door overmoeidheid moest sta ken, is gisteren hervat. De links-radicaal Jean Legaret verklaarde, dat de Russische be dreiging een Westduitse herbe wapening noodzakelijk maakt. Hij sprak zich uit voor het E.V.G.-verdrag dat, naar hij zeide, ,.het mogelijk zal maken een her- beyvapening van West-Duitsland onder toezicht te houden en te vóórkomen, dat een nieuw Duits leger zich aan gevaarlijke avon turen overgeeft". Daarentegen deed Emmanuel Dastier de la Virgerie, die vrijwel als communist is te beschouwen, een beroep op de Franse rege ring onderhandelingen met de Sowjet-autoriteiten te beginnen. „Het verzet tegen het voorge stelde Europese leger loopt dwars door de scheidingslijnen der politieke partijen heen, maar één ding hebben alle tegenstan ders gemeen: Zij wensen, dat Frankrijk een van de grote mo gendheden blijft", aldus deze af- Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met 's werelds beste hoestsiroop DINSDAG werd de gevaardigde. De gematigd-conservatieve af gevaardigde Jean Vigier, die zich uitsprak voor een Europese ver dedigingsgemeenschap, zeide tot zijn huidige standpunt te zijn ge komen, toen hij inzag dat gren zen in het tijdperk van aanwen ding der atoomkracht hun bete kenis hebben verloren. „Wij moeten thans onze betrekkingen met Duitsland niet langer be schouwen in het licht onzer ge rechtvaardigde gevoelens van verbolgenheid, maar uitsluitend als een les van het verleden", meende hij. Vigier deed een beroep op de Westduitse regering om haar goede wil te tonen door een ge baar te maken dat zou kunnen bijdragen tot een regeling van het Saarvraagstuk. Soedoe Apithy, een Afrikaan se afgevaardigde, die politiek tot de gematigd-conservatieven be hoort, verklaarde dat de ver tegenwoordigers der Frans-Afri kaanse gebieden niet kunnen in stemmen met het E.V.G.-verdrag in zijn huidige vorm. Hij was van mening dat de gevolgen, die dit verdrag bij totstandkoming voor de Franse overzeese gebieden zou hebben, nauwkeurig bestudeerd dienen te worden. De radicale afgevaardigde Louis Billières meende, dat de banden tussen Groot-Brittannië en de voorgestelde (West)Euro- pese verdedigingsgemeenschap veel minder nauw zullen zijn dan door de voorstanders van dit ver drag wordt gezegd. Hij was het er ook niet mede eens, dat de keus uitsluitend was: óf een Europees óf een nationaal Duits I leger. In het wetsontwerp worden de kinderbijslagen tenslotte als volgt voorgesteld 48 cent per dag voor het eerste kind 54 cent per dag voor het twee de en derde kind; 75 cent per dag voor het vierde en vijfde kind en 85 cent per dag voor het zesde en volgende kinderen. Voor het jaar 1954 kunnen de kosten van de voorgestelde ver hoging van de kinderbijslag wor den geraamd op 20.700.000. Gezien het bestaande overschot van het kinderbijslagverevenings- fonds ten bedrage van rond ƒ100.000.000 zal het over 1954 optredende tekort van het fonds, evenmin als de in de eerstvolgen de jaren optredende tekorten, tot verhoging van de kinderbijslag premie behoeven te leiden. Kinderbijslag kleine zelf standigen. Ook is er aanleiding de bedra gen van de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen te herzien. Deze bedraagt thans voor het derde kind dit is het eerste kind, waarvoor recht op deze bij slag bestaat 0,28 per dag en voor het vierde kind en volgende kinderen ƒ0,34 per dag en per kind. Een verhoging van de bij slag voor het. derde kind met 5 pet., waarbij een afronding naar boven wenselijk is, brengt deze op 0,30 per dag. Wat betreft de verhoging van de bijslag voor vierde en volgen de kinderen zijn de ministers van oordeel, dat moet worden voort gegaan met de tot nu toe gevolg gewonnen door: Dr BUIJZESTRAAT 7, TERNEUZEN Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. over het IJselmeer naar Kam pen, Lemmer enz. te kunnen aanvaarden. Om 4 uur Maan dagnacht bedroeg het zicht naar buiten bij de Oranjesluizen slechts 40 meter. Langzaam wer den de omstandigheden toen beter, zodat om 8 uur er zelfs 500 meter zicht was. Daarvan maakten 5 schepen, die de nacht op het Buiten IJ hadden door gebracht, gebruik om binnen te komen. Een uur later om 9 uur dus was het zicht ook hier weerwerk beperkt en be droeg nog circa 200 meter. Aan de andere zijde van de stad, in het Noordzeekanaal en in IJmuiden, lagen grote zee schepen te wachten om buiten - gaats te kunnen gaan. In het Noordzeekanaal lag ook een aantal kustvaarders vast met bestemming Amsterdam. Op Schiphol heeft men Maan dagavond laat last van de mist ondervonden. De laatste machi nes van de K.L.M. naar Londen en Parijs zijn niet uitgevlogen en ook de binnenkomende ma chines uit deze steden moesten laten gaan. Het vliegtuig, dat uit- Neurenberg moest vertrek ken, heeft de nacht in de speel- goedstad doorgebracht. De goudkoorts, die sedert en kele dagen in Oran heerste is door nieuwe feiten toegenomen. De analyse van het erts van Cheurfas zou inderdaad beves tigd hebben, dat het goud in de zelfde omvang aanwezig is, als v/erd aangekondigd. Maar, al heeft de analyse dan ook de aanwezigheid van goudstof in de grend bevestigd, de geologen hebben eenstemmig verklaard, dat er geen sprake kan zijn van erts in oorspronkelijke staat, d.w.z. zuiver natuurlijk, in deze alluviale gronden. Men meent, dat er zich hier een oude indu strie van edele metalen heeft Er is een bedrag binnen voor 6000 bomen, doch deze vormen slechts een fractie van het ge noemde benodigde aantal Weldra zullen aanplakbiljetten verschij nen, welke overal de actie zullen aankondigen. Wie 2,50 stort op giro 1843 ten name der Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" maakt de aanplant van een boom moge lijk. Bovendien zullen binnenkort certificaten verkrijgbaar worden gesteld voor hetzelfde doel. Men hoopt in het voorjaar van 1954 reeds met de herbeplanting van Schouwen en Duiveland te kunnen beginnen, hetgeen ge heel van het welslagen van deze boomplantactie zal afhangen. DROOGMALEN VAN DE VIERBANNEN POLDER BEGONNEN. Een belangrijke dag was het Dinsdag voor de Vierbannenpol- der van Duiveland. Er werd na melijk een aanvang gemaakt met het droogmalen van deze polder, waartoe acht pompen aan de zeedijk bij Ouwerkerk en twee grote pompen aan de noordzijde bij Stevenssluis in werking wer den gesteld. Bij het haventje van Stevenssluis gaf dit nog even vertraging, omdat men nog moest afwachten hoe de bodem van deze haven, waarin de zuig- buizen liggen, zich zou houden. Men heeft de haven nu met steen bestort en vandaag zullen ook daar de pompen op volle toeren kunnen draaien. Voor een verrasing zorgde nog machinist Van Dijk van het oude watergemaal bij Stevenssluis. Direct na de 1 Februariramp was hij begonnen met het demonteren van de machines van dit gemaal. Intussen had hij alles weer schoon gemaakt. Aan de activi teit van deze machinist was het te danken dat ook een van de twee pompen van dit gemaal reeds direct kon meehelpen aan het leegmalen van de polder. Zeer binnenkort zal hier ook de tweede pomp van het gemaal, welke thans wordt gemonteerd, in werking kunnen worden ge steld. Ook bij het leegpompen van de polder Schouwen worden goede vorderingen gemaakt. Dezer da gen had men reeds een water stand van ruim 1,40 m beneden N. A. P. bereikt. Door dichtge slibde waterlopen kan het water echter niet meer zo gemakkelijk naar de pompen toevloeien. De dienst Landbouwherstel is inmiddels met het vrijmaken van deze waterlopen begonnen, het geen een omvangrijk werk is. De resultaten hiervan beginnen al merkbaar te worden. De pompboot „Neptunus," die vorige week haar werkzaamhe den in de haven van Zierikzee had beëindigd, is thans vertrok ken. Aan de Zierikzeese West- havendijk zijn de werkzaamheden inmiddels ook begonnen. Hier wordt een nieuwe binnenberm aangebracht, waardoor het nood zakelijk was de drie in werking zijnde electrische pompen te ver plaatsen. Eén pomp werkt nog door, doch de twee andere wor den naar de sluis bij de Westha- vendijk verplaatst. Men hoopt ze daar zo spoedig mogelijk weer in werking te kun nen stellen. Aangezien de laagwaterstand thans in de polder en in de haven gelijk is, kan practisch geen ge bruik meer worden gemaakt van de sluis in de Westhavendijk. Bij „Den Osse" draaien nog 2 pompen en bij Flauwers 14 klei nere pompen. Bij Burghsluis zijn nog 2 pompen in werking. Hier vandaan zulen de andere pompen naar Schelphoek worden overge bracht, waar ze ter hoogte van de gemene geul zullen worden opgesteld. DONDERDAG 26 NOVEMBER. (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. Terneuzen: 7 u. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2 uur Ds. G. K. Geerds, van Gent. Terneuzen: 2.30 uur Ds. D. Mid delkoop, van Zaamslag; 7 uur Ds. H. Pestman. Gereformeerde Kerk (onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 3 uur Ds. C. J. Breen; 7 uur Ds. K. Deddens, van Hoek. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. de Wit, van Leiden. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zaamslag: 9.30 en 2 uur Ds. H. van Leeuwen. De kosten van de noodtoestand op Malakka worden door de „Daily Express" geschat op 50 millioen pond sterling per jaar. Doch ondanks de toevloed van geld en manschappen naar Ma lakka is het aantal terroristen de laatste twee jaar van 3000 tot 6000 geworden. Toen de oorlog nog op Korea woedde, nam de vraag naar rubber en tin toe en kon Malakka zich de luxe per mitteren om een politiestaat te zijn. Maar de prijzen van de rub ber en het tin zijn nu dalende. Deze prijzendaling en de kosten van de oorlog hebben veroor zaakt, dat de kolonie door een ernstige crisis bedreigd wordt. Engeland heeft financiële hulp Smelters" en president of direc teur van nog 18, andere maat schappijen. Van de Consolidated Tin is ook de graaf Marchwood n leidende figuur, oud-ereschat- kistbewaarder van de Conserva tieve Partij van Engeland (van 1938 tot 1946). Een andere mach tige figuur is Spens, president van de „London Tin Corpora tion", van de „Southern Kinte" en van de grootste Maleise tinmaat schappij, de „Tin Dredging". Vóór de oorlog was van deze drie maatschappijen Oliver Lytt- leton president, de man, die thans minister van koloniën, is, aklus een artikel in de Londense „Tri bune". strie van eaeie mc^ai ncci* beloQfd Qm in het tekort te voor_ bevonden en dat het gevonden c;nnnnn sterling Der goud slechts vijlsel zou zijn van NOORD STRAAT 7u de schatten, die hier door Ro meinse of nog oudere hand werkslieden zijn toewerkt. Deze veronderstelling zou tevens ver klaren, hoe op dezelfde terrei nen ook zilver werd gevonden. Het onderzoek neemt dus een andere wending. Er zullen op gravingen worden gedaan op grote schaal, die 5 maanden zullen duren. Pas dan zal een officieel communiqué worden gepubliceerd over de vondst. zien, dat 500.000 pond sterling per week bedraagt. Volgens de „New Statesman" zijn de kosten van de rubberpro ductie sedert 1951 aanzienlijk ge stegen. Wat de tin betreft, er be staan 50 tot 70 Britse maatschap pijen voor de tinindustrie. Maar het essentiële, de raffinage, is in handen van de „Straits Trading Cy." en van „Consolidated Tin Smelters". „Grote bazen" in de tinindustrie zijn o.a.: E. V. Pear- ce, president van de „British Tin Investment", „Consolidated Tin HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Jeugd in de branding. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Jeu?d in de branding. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Carrie. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 93) (Nadruk verboden). III. Laotse was een schitterend licht, zo verblindend dat Toms geest enige tijd nodig had om zich op hem in te stellen. Je hebt Laotse gelezen of niet, maar als je hem gelezen en begrepen hebt ben je een ander mens. „Als het hoog ste mensentype de Tao hoort doet hij zijn uiterste best volgens hem te leven; als de middelmatige mens de Tao hoort, schijnt hij zich er bewust van te zijn en toch onbewust; als het laagste type de Tao hoort barst hij in een luid gelach uit. Als er niet om ge lachen werd, zou het de Tao niet zijn." Eigenlijk is het zo, dat nie mand het boek van Laotse leest zonder er eerst om te lachen en velen eindigen met te lachen om hun eigen gelach. Zo was het ook met Tom. Bovendien hielp Laotse hem om Elsie beter te begrijpen. Zij kende het boek goed. De eerste keer zaten zij een uur over het kleine ingenaaide boekje ge bogen. Het was waarschijnlijk het heerlijkste uur, dat Tom nog ooit met haar had doorgebracht. „Tom," zei zij, op een bladzijde van het boek wijzend, „precies zo ben jij. „Hij die op zijn tenen staat, staat niet stevig; hij die te grote stappen neemt loopt niet goed." „Doop ik dan niet goed?" „Jawel. Maar je komt niet al tijd het eerste aan." „Ik ben bang, dat ik je niet goed begrijp. Je komt er toch ook niet door stil te zitten?' „Ja, dat doe je wel." „Elsie, je houdt me voor de mal of ik ben een ezel. Dit is allemaal, paradoxaal." „Nee, niet waar. Het is alleen maar gezond verstand.' Hij keek in haar ogen, die van uit de schemerige hoek op hem gericht waren. Zij scheen alles te horen, alles te weten, alles in zich op te nemen, maar niet meer te zeggen dan nodig was. Weer voelde hij die enorme kracht in haar terughoudendheid, het was nieuw en heerlijk en bijna ang stig. „Elsie, je bent zo kalm." „Hoe bedoel je?" „Ik bedoel de manier waarop je de dingen bekijkt. Je bent heel anders dan Eva, dan Flora, dan alle meisjes die ik ken. Je bent zo rustig." „Rustig?" Meer zei zij niet, ter wijl zij het boek weer opnam. Na enige ogenblikken kwamen zij aan drie regels, die Toms aan dacht trokken: Beweging overwint koude. Maar rust overwint hitte. Wie kalm en rustig is wordt de gids van het heelal. „Daar heb je het! Dat is wat ik bedoel!" riep Tom uit. „Dat is toch niet paradoxaal, hè?" vroeg Elsie met een glim lach. Plotseling zei zij: „Ik zal je vertellen wat mijn vader altijd zei." „Wat zei hij dan?" „Hij zei dat Laotse meer voor vrouwen en Confucius voor man nen was. „Ken de man, maar houdt U bij de vrouw", was zijn geliefkoosde versregel. Ik zal haar voorlezen." Elsie bladerde het veelgelezen boekje door tot zij de passage vond: „De Geest van de Vallei [sterft nooit. Hij heet het Vrouwelijk [Mysterie. De Deur van het Vrouwelijk [Mysterie Is de wortel van hemel [en aarde." „Zie je wel! Het Vrouwelijke overwint het Mannelijke door rust." „Is het daarom, dat de vrou wen altijd schijnen toe te geven en toch altijd haar zin krijgen?" Elsie glimlachte weer. „Vader vertelde mij altijd, dat Laotse Toa de moeder en niet de vader van hemel en aarde noemde. Neem het boek maar mee naar huis. Je ziet, dat het niet te moei lijk is. Ik weet zeker, dat je het mooi zult vinden." Toen Tom naar huis ging met het kleine boekje opgerold in zijn hand, had hij 't gevoel een nieu we vriend te hebben gevonden. Die avond nadat iedereen naar boven en het restaurant gesloten was haalde hij het te voorschijn en ging in bed liggen lezen. Som mige gedeelten troffen hem dade lijk. Als de wereld in overeen stemming met Tao leeft Zullen renpaarden de oudste [karren trekken Als de wereld niet in overeen - [stemming met Tao leeft Zal het land vol oorlogsvolk [zijn. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2