Behandeling van het probleem-Friëst weer aangehouden Brits Koninklijk paar vertrokken Onderzoek naar spionnage in Amerika Uitvinder van de dijktrein in ons land Verdrag tussen communistischChina enKorea De betrekkingen tussen Engeland en Perzië De komende conferentie op de Bermuda-eilanden Radio-Warschau beschul digt Zweedse reddingboot bemanningen Engels schip op de Waterweg aan de grond „finland, Europa's voor post achter het ijzeren gordijn" ZON-en MAANSTANDEN. Zenuwrnst. Albanees afweergeschut schiet op Grieks vliegtuig WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3007. VEILIGHEIDSRAAD W.VAN LEEUWEN CO Geen negers aan hei staatsie-diner Protest van neger parlementslid dr Gordon Rosenberg-groep nog actief? Stevensons critiek op huidig systeem De besprekingen in Korea Frankering t>ij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft Maandag op voor stel van de Ver. Staten besloten de feehandeling van 't probleem- Triëst opnieuw uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardig de, Cabot Lodge, had in het voorafgaande debat betoogd, dat de onderhandelingen om tot onlossing v*an het probleem te komen in de afgelopen weken een tamelijk bemoedigende keer VANDAAG NOG Kcrepcnsngs» rccSam c Nieuwediepstr. 83 - Terneuzen MAATKLEDING HERENMODES WERKKLEDING Het Witte Huis heeft meege deeld, dat president Eisenho wer zich op 4 December naar de Bermuda-eilanden zal begeven voor de conferentie van de „Grote Drie". De Britse eerste-minister, Churchill, hoopt op 2 December en zijn Franse collega, Laniel op 3 December op de Bermuda eilanden aan te komen. Radio-Warschau heeft de be manningen van twee niet bij name genoemde Zweedse red dingboten er van beschuldigd het Poolse vissersvaartuig „Soj- ka" geen hulp te hebben ver leend, toen dit „onlangs in zwa re storm 25 mijl van Gothen burg verwijderd op de rotsen", was gelopen. De noodsignalen van de „Soj- ka" waren wel ontvangen dooi de reddingboten, doch de „be manningen waren bang voor het gevaar en kwamen rriet te hulp", aldus de radio. Een Poolse sleepboot had la ter de „Sojka" op sleeptouw ge nomen en de bemanning gered, aldus dit bericht. Het Engelse stoomschip Bo ther, dat 1089 ton meet, is Maandagavond om 23.45 uur in de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Poortershaven aan de grond gelopen. Het schip, dat eigendom is van de „British Transport Commission" had dringend sleepboothulp nodig. Kort na de stranding zijn de sleepboten Ebro en Blankenberg van L. Smit Oo's internatio nale sleepdiensten ter assisten tie uitgevaren. De sleepboten „Ebro" en „Blankenburg" van L. Smit Co's internationale sleepdienst zijn er Maandagnacht in ge slaagd het Engelse s.s. „Rother", vlot te slepen. De sleepboot „Blankenburg" heeft het schip naar Rotterdam gesleept. „Europa moet Finland helpen zijn huidige economische crisis door te komen, want dit land is Europa's voorpost achter het ijzeren gordijn" schrijft de „Stuttgarter Zeitung" (onafhan kelijk). „Finland is, evenals Berlijn, een „eiland van de vrijheid" en het verdient op dezelfde wijze te worden geholpen. En laten wij vooral niet vergeten dat een voorbeeld, als door het Finse volk wordt gegeven, bemoedi gend werkt op alle volken a«i»ter het ijzeren gordijn", al dus dit blad. hebben genomen. Het was wen selijk, aldus de Amerikaan, de resultaten van deze onderhan delingen af te wachten. De Russische afgevaardigde, Wysjinsky, verzette zich tegen het voorstel van Lodge. Door uitstel zal de steeds toenemende spanning in het gebied van Triëst nog toenemen, aldus de Russische afgevaardigde. Het probleem is, aldus Wy sjinsky, een gevaar voor de vre de. Wysjinsky vond, dat de bepa ling van het Italiaanse vredes verdrag, volgens welk een gou verneur voor het vrije gebied van Triëst dient te worden be noemd, moest worden toege past. Toepassing van deze bepaling is niet zo mogelijk, zo zeide de Colombiaan Urratia, omdat er volgens het verdrag op dit punt overeenstemming moet bestaan tussen de Grote Vier en de bei de betrokken landen, Z.-Slavië en Italië. Het Amerikaanse voorstel werd aangenomen met 9 stem men tegen 1 (de Sowjet-Unie) en 1 onthouding (Libanon). Italië heeft onvoorwaardelijk de Britse, Amerikaanse en Franse voorstellen voor een vijf- mogendhedenconferentie over Triëst aanvaard, zo is Maandag te Rome door een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken bevestigd. De voorstellen komen in grote trekken overeen met de voor waarden die Italië reeds eerder had gesteld voor een dergelijke conferentie en waren daarom aanvaardbaar. Voor zover het Italië betreft, verklaarde de woordvoerder, zijn er geen verdere besprekingen, of toelichtingen nodig voor de con ferentie plaats vindt. De voorstellen zijn nog steeds geheim, maar Italiaanse bladen meldden Maandag dat de ge allieerden voorlopig de Brits- Amerikaanse beslissing' de zone „a" aan Italië over te dragen, buiten beschouwing hebben ge laten en een conferentie voor gesteld hebben over de toe komst van het gehele gebied met inbegrip van de Zuidslavi- sche zone. Italië's voorwaarden voor een conferentie over Triëst, zoals zij Woensdag door premier Pella in het Italiaanse parlement wer den opgesomd waren: Dat de conferentie zou bespreken de toekomst van het gehele gebied, met inbegrip van de Zuidslavi- sche zone; dat de Italiaanse re gering nog steeds een volks stemming de beste oplossing acht; dat de Brits-Amerikaanse beslissing van 8 October om zone „a" aan Italië over te dra gen, vast en onherroepelijk zij en dat de conferentie zorgvuldig voorbereid wordt „teneinde het risico te vermijden dat anders onherroepelijk uit een misluk king zou voortvloeien". urm a PLAIN EN CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn Maandag voor hun reis van zes maanden door het Britse geme nebest vertrokken. Hun vlieg tuig, de stratocruiser „Canopus", steeg om even over tien Ned. tijd op. Het koninklijk paar werd uit geleide gedaan door de konin gin-moeder, prinses Margaret en andere leden van het ko ninklijk huis. Ook waren Britse kabinetsleden op het vliegveld aanwezig. Langs de weg van het Buc kingham Palace naar de Lon- dense luchthaven stonden dui zenden mensen 5 tot 6 rijen dik David Greenglass, die geruime tijd geleden bekend beeft zich schuldig te hebben gemaakt aan atoomspionnage, heeft in een schriftelijke verklaring medegedeeld, dat een radar-spionnage- groep, aangevoerd door Julius Ro senberg, „wellicht nog steeds 1 Een onder ede afgelegde getuigenis van Greenglass, opgemaakt in de federale gevangenis te Le wisburg (PennSylvanië), is i,ii 'n openbare zitting van de senaats-subcommissie van onderzoek voorgelezen door senator McCarthy, voorzitter van de commissie. McCarthy had deze zitting bij eengeroepen om zijn beschuldi gingen dat een spionnage-groep in het radar-laboratorium van de legerverbindingsdienst werkzaam is geweest, kracht bij te zetten. Greenglass deelde mede, dat zover hij wist de activiteit van de spionnage-groep van Rosen berg nooit gestaakt was. De leider van de democratische partij, Adlai Stevenson, heeft een aanval gedaan op wat hij noem de het republikeinse program Naar radio-Peking Maandag heeft bekend gemaakt, hebben de Chinese premier Chou en Lai en Kim il Soeng, de premier van Noord-Korea, Maandag een over eenkomst van samenwerking op economisch en cultureel gebied getekend. Communistisch China zal aan Noord-Korea 8000 milliard com- munistisch-Chinese dollars (63.500 Chinese dollars 10 gulden) schenken over de periode van 1954 tot 1967. Bovendien heeft de Chinese re gering besloten dat alle materiële bijstand die aan Noord-Korea is gegeven en alle kosten voor transport van 25 Juni 1950 tot 31 December 1953 zullen worden af geschreven als geschenk. Het bedrag in geld zal gebruikt worden voor de economische re habilitatie van Noord-Korea. De Chinese regering zal Noord- Korea het spoorwegnet helpen herbouwen en locomotieven, pas sagiers- en goederenwagons leve ren. In het officiële communiqué wordt verder verklaard, dat de Chinese regering heeft ingestemd met een Noordkoraans voorstel om gezamenlijk geëxploiteerde luchtlijnen tussen Rusland en Noord-Korea via Mantsjoerije zo spoedig mogelijk aan de burger luchtvaart over te dragen. Noord-Korea zal technici naar China sturen waar zij in Chinese industrieën kunnen studeren, ter wijl China technici naar Noord- Korea zal zenden om bij het we- deropbouwwerk te helpen. Naar in het communiqué wordt gezegd, hebben de beide regerin gen van gedachten gewisseld over het spoedig bijeenroepen van een Koreaanse politieke conferentie. Het tekenen van de Koreaanse wapenstilstandovereenkomst en de volledige uitvoering ervan hebben, naar in het communiqué wordt verklaard, gunstige om standigheden geschapen voor de vreedzame regeling van de gehele Koreaanse kwestie. van „beschuldiging door verden king, van veroordeling door be schuldiging". Stevenson zei in een rede in het parelment van de staat Georgia, dat „generaal Eisenhower het volk een nieuwe moraal beloofd heeft, maar dat zijn helpers hun wapens gekozen hebben zonder acht te slaan op de gevolgen". Hij verklaarde zich voorstander van het openbaar maken van de vergissingen en mislukkingen uit het verleden en van het opsporen van communistische agenten, „maar, in 's hemelsnaam, la.'ien wij dat doen met waardigheid, onpartijdigheid en rechtvaardig heid en met een beter motief dan partijstrijd, dat de Verenigde S'Jaten hoogstens ernstig kan verzwakken". ,,Op deze manier wint niemand. Tegen verdenkingen betreffende democratische vergissingen in 't verleden wegen op verdenkingen betreffende de Deweegredenen van de republikeinen. Het volk is in verwarring, het vertrouwen in beide partijen geschokt en het land geschaad". „De zaak is niet welke partij de grootste afkeer heeft van het communisme, maar hoe te han delen met betrekking tot het ernstige probleem van spionnage in onze regering", verklaarde Stevenson. Over ex-president Truman zei Stevenson, dat hij de man was geweest „die meer dan enige le vende persoon gedaan heeft om de opmars van het communisme een halt toe te roepen". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat hij zich niet bewust is van aanvallen op de Canadese 'minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son, of welke verantwoordelijke persoon of groep ook. Hij sprak vol lof over de anti communistische activiteit van Pearson (die in nieuwsberichten in verband gebracht is met de lo pende onderzoekingen van het congres naar spionnage in oor logstijd in de Verenigde Staten Hij verdedigde de gedragslijn van de senaatscommissie, die kort geleden de Canadese rege ring door bemiddeling van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gevraagd heeft Igor Gouzenko de gelegenheid te geven om door de commissie on dervraagd te worden. (Gouzenko is een voormalige codeerklerk van de Sowjet-ambassade in Ca nada, die met medenemen van bewijsmateriaalvan Sowjet- spionnage gedeserteerd is en nu onder bescherming van de Cana dese regering staat.) De Canadese regering heeft een verzoek om uitlevering van de hand gewezen, terwijl een tweede verzoek nog in behandeling is. Dulles verklaarde dat zover hij wist een antwoord van de Cana dese regering in voorbereiding was. Hij vertrouwde, dat de Cana dese regering haar antwoord zou geven als een volledig onafhan kelijke, souvereine mogendheid. Hij vertrouwde dat, de Canadese regering zich zou laten leiden door gevoelens van vriendschap, zoals ook de Amerikaanse rege ring dat zou doen. Hij was er zeker van, dat men het incident zou overleven in voortdurende vriendschap en respect. Ten aanzien van vragen of het Amerikaanse prestige in het bui tenland is geschaad door het con flict in de zaak-White, antwoord de Dulles, dat uit berichten in de buitenlandse pers gebleken is, dat de zaak-White niet een affai re is, die men in het buitenland gaarne in eigen land zou zien spelen, doch dat men beseft, dat alle landen verschillend zijn en dit een Amerikaanse aangelegen heid is. De zaak-White, verklaar de Dulles, was van geen merk bare invloed geweest op de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en enig ander land. om het koninklijk paar toe te juichen. De auto waarin de koningin en de hertog waren gezeten, werd voorafgegaan door die van de koningin-moeder en prinses Margaret en begeleid door 15 politie-agenten op motoren. Twintig minuten na het ver trek van het paleis, kwam de kleine stoet op het vliegveld aan. Hier en daar was men slechts zeer langzaam vooruit gekomen, omdat de enthousiast juichende menigte de weg ver sperde. Ook op het vliegveld bracht een grote menigte hulde aan het koninklijk paar. Twee vliegtuigen van de Brit se luchtmacht patrouilleerden Maandagavond in de omgeving van de route, die de „Canopus" over de Oceaan zou volgen. Vier schepen van de Britse vloot werden gereed gehouden om in het Noordelijk deel van de At lantische Oceaan radio-contact met het koninklijke vliegtuig te onderhouden. Het vliegtuig, waarmee het Britse koningspaar Maandag avond zijn wereldreis is begon nen, is behouden geland op het vliegveld van Gander (New Foundland). Het toestel was - 22 minuten voor op het tijdschema. Het op onthoud op New Foundlana duurde anderhalf uur. De „Canopus" is, na 90 minu ten te Gander te zijn gebleven voor het innemen van brandstof weer opgestegen voor de volgen de etappe, die naar de Bermu da-eilanden voert. Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh zijn Dinsdagmiddag op de Ber muda-eilanden, de eerste stop plaats op hun wereldreis, aange komen. Na de inspectie van een erewacht begon het Britse ko ninklijk paar een autotocht over de eilanden. Er ïs een kwestie gerezen naar aanleiding van het staatsiediner, dat de koningin in het regerings huis zal worden aangeboden. Hei neger-parlementslid dr Gordon op Bermuda heeft namelijk gepro testeerd tegen het feit, dat geen negers voor het diner zijn uitge nodigd. Sir Aleander Hood, de gouver neur, verklaarde op een perscon ferentie, dat de keuze der gasten was bepaald aan de hand van het protocol en dat er onder het aan tal gasten, dat genodigd kon worden, toevallig geen negers waren. Gasten zullen zijn de voornaam ste regeringsambtenaren, de bis schop en andere hoge functiona rissen en hun echtgenoten. Wel zal een aantal negers worden uit genodigd voor het tuinfeest in het regeringshuis. Inmiddels heeft de Britse La- bour-afgevaardigde Fenner Brok- way medegedeeld, dat hij in het Lagerhuis de premier wil verzoe ken er bij de gouverneur van Bermuda op aan te dringen, dat ook vertegenwoordigers van de gekleurde bevolking van -ie ko lonie voor het diner worden uit genodigd. Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. De voornaamste afgevaardigde der verbondenen, Arthur Dean, heeft bij de voortgezette bespre kingen over regelingen voor een Koreaanse vredesconferentie het Noordelijke voorstel om de con ferentie te Panmoendjon te hou den van de hand gewezen. Dean zei, dat de afgevaardig den, indien zij te Fanmoendjon bijeen zouden komen, van de bui tenwereld afgesloten zouden zijn geen behoorlijke faciliteiten zou den hebben en bij vriezend weei naar de bijeenkomsten zouden moeten reizen. Als mogelijke conferentieoor den noemde Dean, behalve San Francisco, Honoloeloe en Genève, nu ook Oslo en Lissabon. De communisten stonden voorts opnieuw op toelating van neutra len, die voor een harmonische sfeer zouden moeten zorgen, doch Dean antwoordde, dat zij tracht ten de neutralen een „buitenge wone rol" te laten spelen. De besprekingen werden na 2 uur verdaagd. De geallieerden menen, dat, de vredesconferentie vier tot zes weken na de beëindiging der voorbereidende conferentie moet beginnen. ZON op onder Nov. 25 8.16 16.37 26 8.18 16.36 27 8.19 16.36 MAAN op onder 21.14 22.28 23.40 12.22 12.42 12.58 Naar van gezaghebbende zijde 3e Teheran wordt vernomen, heetf het Perzische kabinet zich bezig gehouden met het vraag stuk van de betrekkingen met Londen. Men zou besloten hebben de hervatting van de diplomatie ke betrekkingen afhankelijk te (lellen van een overeenkomst met Groot-Brittannië over de al gemene beginselen van een rege ling van het oliegeschil, met na me over de erkenning van de wet op de nationalisatie van de olie industrie en hetgeen hieruit voortvloeit. De onderhandelingen over een gedetailleerde, definitieve rege ling zouden kunnen beginnen na de wederzijdse benoemingen van ambassadeurs. In deze zin heeft ook de minis- Fred Hotchkiss, de Ameri kaanse treinconducteur van de maatschappij New York Central System, die door zijn succesvolle düktreinactie een week als gast in ons land vertoeft, heeft Maandag de pers ontvangen in het Utrechtse hotel Des Pays Bas, waar hij tot Vrijdag logeert. Op de stijlvolle receptie heeft hij opnieuw zijn „diketrainstory" verteld, welk geslaagd initiatief 10.000 dollars en een grote hoe veelheid goederen voor de Ne derlandse slachtoffers van de waterramp heeft opgeleverd. Veel had hij al in de Ameri kaanse bladen gelezen over de ramp, die ons land getroffen had, toen hij op een avond door een televisie-uitzending in zijn woning in het 14 mijlen van New York gelegen Mount Ver non geconfronteerd werd met het leed in het getroffen ge bied. Het dadelijk door zijn vrouw ondersteunde idee kwam in hem op, om door een „dike- train" daadwerkelijke hulp uit de door hem bediende forensen dorpen voor de slachtoffers in te zamelen. Met zijn spoorwegpresident William White was hij het vlug eens en 14 Maart reed de dijk trein over een afstand van 300 mijl langs de route, die eeuwen geleden de Nederlandse pioniers waren gegaan. In de 50 langs het historisch traject gelegen plaatsjes lagen de ingezamelde gelden en goederen voor ons rampgebied gereed. De gaven groeiden aan tot 10.000 dollar en een stapel goederen. „Fietsen waren er niet bij, want die zijn er bij ons vrijwel niet", zo zeide de joviale Amerikaanse conducteur. Hij vertelde van de grote sympathie die zijn plan overal had ondervonden en van de vele en met groot enthousi asme getroffen voorbereidingen welke tot het grote succes heb ben geleid. De burgemeesters verzorgden de propaganda op de scholen en bij hun bevolking. Kinderen in Volendamse kle ding (of wat er voor doorging) met „wooden shoes" hielden de inzameling. De resultaten wer den door de dijktrein aan de stationnetjes afgehaald. De uit het idee van Hotchkiss voortgekomen actie heeft hem, behalve de uitnodiging van Ir. Den Hollander, een grote popu lariteit bezorgd bij zijn dage lijkse forensen. Deze gaven hem een dagboek mee, om daarin al les van zijn reis te noteren, zo dat hen na zijn terugkeer niets hierover zou ontgaan. Tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan de Ver. Staten is Hotchkiss in de Nederlandse ambassade te Washington zijn gast geweest. Hotchkiss had de uitnodiging van de Ned. spoor wegen, welke tevens voor zijn vrouw gold, met goedvinden van zijn directie, met beide handen aangenomen. Zijn vrouw is van Nederlandse afkomst. Zij heet Van Buren en is afkomstig uit het Gelderse plaatsje Buren bij Geldermalsen. Het echtpaar is nog nooit buiten Amerika ge weest en zij hebben het hier best naar hun zin. Het nieuwe station Roterdam C S was het eerste en lang niet 't slecht ste dat Hotchkiss van ons na tionaal spoorwegbedrijf zag. Het laatste, althans op het moment van de receptie, was het album met spoorwegfoto's van de Fe- bruari-ramp hem tijdens de lunch met de N. S.-directie aan geboden. Dinsdag is hij als gast van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat de rampgebieden gaan bezoeken, Weensdag gaat hij als gast van de Nederlandse spoor wegen in Amsterdam het rijks museum, een diamantslijperij en de havens bezoeken en voorts ook Volendam. Donderdag is het de dag van zijn 17-jarig hu welijk, die hij voor een deel doorbrengt bij zijn correspon dentievriend Van de Bedem in Utrecht en waarop hij tevens de gast zal zijn van de personeels- raad van de N. S. Vrijdag gaat zijn tocht bver Maastricht en het Amerikaanse oorlogskerkhof Margraten naar Parijs. ter van buitenlandse zaken. Ab- dollah Entezam, zich op een pers conferentie uitgelaten. Hij was van mening, dat de onderhande lingen over hervatting der diplo matieke betrekkingen verschei dene maanden kunnen duren. De minister verklaarde voorts, dat volgende week te Teheran met Russische vertegenwoordi gers besprekingen zullen worden geopend over financiële aange legenheden en over grenskwes ties. Entezam maakte gewag van een „verandering van toon" in de Russische radio-uitzendingen en de pers jegens Perzië. Vernomen wordt, dat Albane se luchtdoelartillerie heeft ge vuurd op een Grieks vliegtuig, dat boven het West-Griekse ge bied van Prespa Mali, vloog. Het toestel is niet getroffen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. KOUD WEER. Plaatselijk mistig met tempera turen om het vriespunt. Hier en daar ook opklaringen met mid- daètemperaturen omstreeks vier graden. Matige tot zwakke wind tussen Z. en O. DONDERDAG 26 NOVEMBER. Breskens 5.13 5.41 Terneuzen 5.48 6.16 Hansweert 6.28 6.56 Walsoorden 6.38 7.06

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1