Uil «le Sa*©®)s«tCB« Mossadeq in de rechtzaal Treedt Terneuzen uit de CentraSe Dienst? CHINEZENWIJK RADIO? Jubileum St. Nicolaas-Reclame Indonesië Poging tot berging van Belgische kotter HUB. NIJSTEN Wat brengt de TERNEUZEN. AXEL. Hel beste bed ooit gemaakt! BOSCHKAPELLE. KLOOSTERZANDE. RETRANCHEMENT. SLUIS. SLUISKIL. TERNEUZEN STOPPELDIJK. VLISSINGEN. Z AAMSLAG. Can 1|U 3ang ZUIDZANDE. KRUIDENIERSVAKEXAMEN. Bij het te Goes gehouden krui deniers-vakexamen zijn o.m. ge slaagd de dames M. Nelemans te Koewacht, P. Matthijssen te Kui taart, M. Vervaet te Sas v. Gent, M. van Damme te St. Jansteen en U Neve te Waterlandkerkje, en de heren J. Fremouw en J. F. Fremouw te Cadsand, J. van Huf- fei te Clinge, L. de Waal te Hengstdijk, A. de Koster en J. Martens te Hoofdplaat, C. Gijsel en F. van Rattingen te Koewacht, F. Carpentier te Nieuw Namen, R. Bouten te Sluis en J. van Hae- le te IJzendijke. Filmvoorstelling K.A.J. Be afdeling Terneuzen van de K.A.J. verzorgde Zondagmiddag voor de jeugd en Zondagavond voor de ouderen, een filmvoor stelling in het parochiehuis. Als hoofdfilm werd vertoond de prachtige Lourdesfilm van de Belgische arbeidersjeugd, opge nomen tijdens een Lourdesbede- vaart van niet minder dan 10.000 kajotsters en kajotters. De baten van deze voorstelling worden aangewend om zieke jonge arbei ders in de gelegenheid te stellen gratis deel te nemen, aan de Lourdesbedevaart van de Ned. Katholieke arbeidersjeugd in 1954. Rijkskantorengebouw. Blijkens de rijksbegroting 1954 Financiën) is voor de bouw te Terneuzen van een Rijkskanto rengebouw een bedrag uitgetrok ken van 200.000, In dit gebouw zullen worden ondergebracht: le. de belasting dienst; 2e. de rijkswaterstaat; 3e. het gewestelijk arbeidsbureau. Benoeming ingenieur bij de P.Z.E.M. Tot bedrijfsingenieur bij de P.Z.E. M., met standplaats Ter- neuzen, is benoemd de heer R. A. M Vis, thans adjunct-directeur van de gemeentebedrijven te Middelburg. Geslaagde voordrachtavond. Gisteravond was het Concert gebouw bijna geheel bezet met leden van de personeelsverenigin gen van de N.V. Waterleiding mij Zeeuws-Vlaanderen, de Midden- standsbank, P.T.T., Rijkswater staat, Belastingdienst en de N.V. De Hoop, waarvoor de bekende voordrachtskunstenares Julia de Gruyter de gaste was. De heer J. Weijnen heette na mens de besturen dezer vereni gingen allen hartelijk welkom en deelde mede dat binnenkort een tweede avond zal worden gehou den, waar dr Egeler en drs De Booy zullen spreken over hun tocht door het Andusgebergte en de oerwouden van Peru. Daarna droeg Julia de Gruyter voor uit werken van Felix Tim mermans, Ernest Claes, Antoon Coolen en Herman Teirlinck. Het hartelijk applaus na iedere voordracht bewees dat het optre den bijzonder in de smaak viel. Na afloop bood de heer Weij nen mevr. De Gruyter een thee- en suikerschep met het wapen van Terneuzen aan. Verrast door dit geschenk dankte zij voor dit bijzondere blijk van waardering. Tragisch. De echtgenote van de heer H. Herrebout, wonende in de buurt schap Magrette, die bij kennissen hier ter plaatse (in de Stations straat) op bezoek was, werd tij dens dit bezoek plotseling onwel en overleed kort daarop. Het behoeft geen betoog, dat dit ontstellende bericht bij fami lie- en buurtbewoners een schok van ontroering veroorzaakte. De overledene, die vermoedelijk ten gevolge van een hartaandoening overleed, was nog geen 52 jaar oud. Muziek- en toneeluitvoering. De muziek- en zangver. ,,Tri- mola-Thalia" uit Axel gaf voor een volle zaal een uitstekend ver zorgde avond onder leiding van de heer Mannaert uit Hulst. Een 65-tal voor het merendeel jeugdi- HAZEL BE DOEN» IN STAALWARE N F ABRI EKEN TE ZEVENBEBCEN fÜ9 ri.Vi >b 'Fden de openbare aanklager in dé iïïf ting van Zaterdag verklaar de;' ,,Ik hoop, dat eens de dag zal komen waarop deze man op staat en bekent," lachte Mossa deq en antwoordde sarcastisch: „O, jazeker." De aanklager, brigadier Hoes sein Azemodeh, richtte zich tot Mossadeq: ,,Als U opstaat en be kent. zal ik de eerste zijn om op te staan en mij voor U op te offeren." „De Heer sta U bij," antwoordde Mossadeq. Het voorlezen van de acte van beschuldiging hetgeen reeds zes dagen heeft geduurd zal nog drie of vier dagen duren, waarna Mossadeq voornemens is een antwoord van 100 bladzijden voor te lezzen. De rechtbank te Teheran heeft Zaterdag de tien personen, die, volgens de regering van Mossa deq betrokken waren in de moord op de politie-functionaris Afsjar Toes, vrijgesproken. Later meldde Reuter, dat er in totaal 15 personen verdacht van moord op de politie-chef Asjfar- toes, door een militaire recht bank zijn vrijgesproken. Vier van de verdachten waren brigade-ge neraals. Asjifartoes, die -benoemd was door Mossadeq, werd in April van dit jaar vermoord in een kelder gevonden. Brigade-generaal Azemodeh heeft Zondag op de terechtzitting medegedeeld, dat hij dreigbrie ven heeft ontvangen, waarin hij met de dood, plundering van zijn woning en ontvoering van zijn kinderen wordt bedreigd. Hij maakte Zondag een verge lijking tussen Rezasjah, de va der van de huidige sjah, en Mos sadeq. Laatstgenoemde had het werk van Reza-sjah vernietigd, aldus de openbare aanklager. Ook zeide hij, dat Mossadeq voor zijn negatieve houding het bui tenland had geholpen bij het ves tigen van invloed in Perzië. Azemodeh beschuldigde Mos sadeq er van, dat hij en zijn mi nister van buitenlandse zaken, Fatemi, besprekingen hebben gevoerd met Sjirazi, één van de leiders van de communistische Toedehpartij. De voormalige Perzische pre mier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Maandag tot tweemaal toe getracht uit de rechtszaal weg te lopen, omdat de openbare aan klager een aanval deed op zijri godsdienstige overtuigingen. De in de zaal aanwezige boden en Mossadeqs advocaat, kolonel Bozorgmehr, hielden de ex-pre mier tegen, die uitriep ,,Ik wens niet langer hier te blijven, als die man mij een ongelovige noemt." Na een lange woordenwisseling met de aanklager, brigade-gene raal Azemodeh, verkreeg Mossa deq van de president van de rechtbank een uitspraak in zijn voordeel: „De aanklager mag de ex-premier niet voor een onge lovige uitmaken." Negen inwoners van het stad je Nieuwcdiep treffen voorbe reidingen om het wrak van de door de bergingsmaatschappijen opgegeven Belgische kotter „Victor Rogier" alsnog te -ber gen. Het scheepje is in de stormnacht enige weken geleden op de Haaksgronden verdwaald en de bemanning is toen over genomen door de Helderse red dingboot. Inmiddels heeft dit geval de Nieuwediepers Piet Bot, Jaap Runnenburg en Jan Star- renburg niet met rust gelaten. Zij zijn naar het wrak gegaan om te kijken, of er een moge lijkheid tot behoud zou zijn. Voor dit tijd( is een contract af gesloten teneinde deze berging een juridische achtergrond te geven, maar toen dit gebeurd was, heeft de reddingbootschip- per Piet Bot contact opgenomen met een IJmuidense oliehande laar, die ook wel wat voor dit plan voelde. Met behulp van een waterbootje uit Den Helder, waarop een pomp met flinke ca paciteiten staat, gaat men nu wachten op gunstige weersom standigheden om deze amateur berging te volbrengen. Van de Noord- en Zuid-Hollandse red dingmaatschappij kreeg schip per Bot alle medewerking. De „Prins Hendrik" zal dienen voor de „lijfberging" van de ama teurbergers, want het water bootje heeft geen voldoende ac- comodatie en de mannen moe ten toch onderdak hebben. De romp van de O. 265 ligt N. W. van Huisduinen op haar zij na bij een bank. Deze week wil men 'een eerste poging wagen om de romp van de verongelukte BeL gische vissersboot binnen te brengen. ge dilettanten bracht geslaagde muziek- en zangnummers, na amper een half jaar studie. Een 8-jarige solist bracht een accor deonnummer ten gehore, terwijl verder mandoline en guitaar vaardig werden gehanteerd. Een 4-tal composities van de heer Jan Mannaert vielen eveneens zeer in de smaak. De conférence werd verzorgd door de heer Jongenele uit Roosendaal. Na afloop bracht het publiek de jeugdige artisten een langdurig applaus. Gevonden voorwerpen. Bij de Groepscommandant der Rijkspolitie alhier werden aange geven de volgende voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan onderstaande adressen: Herenbroekriem, Van Tatenho- ve, Sassing P 58; armbandje, Bernhardstraat 37; blauwe werk kiel, Hofman, Molenstraat 5; klu wen touw, Oudeweg 33; zwarte nylon dameshandschoen, Verduin, Pr. Hendrikstraat 71; portemon- naie met inhoud, Heijens, Oude weg 72; dop van benzinetank, Verduin, Pr. Hendrikstraat 71; gekleurde wollen das, Ds. Jan Scharpstraat 20; boord van over hemd, Koster, Pr. Mauritsstraat 12; huissleutel, Julianastraat 15; muntbiljet, Bylocquestraat 59; ballpointpen, Weststraat 16; ny lonkous, Julianastraat 41; paar rose kinderwantjes, Pr. Hendrik- str. 77; heren glacé handschoen, Kerkdreef 11; tabakspijp, Van Neurs, Oosterstraat; muntbiljet, Antheunis, Pr. Hendrikstraat 54; dames glacé handschoen, Irene- straat 19; en zijbord van vracht auto, Freekenhorst, Pr. Hendrik straat 39. Het torenuurwerk. Het nieuwe electrische uurwerk in de toren van onze parochie kerk heeft niet aan de verwach tingen voldaan. Na zijn dienst enkele maanden met horten en stoten vervuld te hebben, was het uurwerk de laatste weken niet 4roeqty ,£>P gang te brengen. Een „-en ander was vanzelfspre kend niet naar de zin van het kerkbestuur. De leverancier werd op het matje geroepen, met het gevolg, dat thans het uurwerk is vervangen door een nieuw exem plaar. Laten we hopen, dat deze klok de kuren van zijn nukkige voorganger niet heeft overgeno men. Dodelijk verkeersongeluk. Gisternamiddag omstreeks half vijf reed de vrachtrijder A. J. Tie- leman, wonende alhier, met een met bieten geladen vrachtauto op de^ grote verkeersweg op weg naar de haven van Walsoorden. Toen hij het kruispunt Klooster- zandeGssenissePerkpolder Walsoorden naderde, kwam op het rijwielpad een wielrijdster aangereden, die zonder richting aan te geven plotseling de ver keersweg overstak. Hoewel de bestuurder van de vrachtauto door sterk uit te wijken een aan rijding trachtte te voorkomen, mocht dit helaas niet baten en werd de wielrijdster mej. L. Booyde Koning uit Ossenisse, door de bumper van de vracht auto gegrepen en kwam onder de zwaar geladen wagen terecht. Direct werd dokter Terburg uit Groenendijk verwittigd, die spoe dig ter plaatse was. Ofschoon deerlijk gewond gaf het slachtof fer nog tekenen van leven en werd geestelijke bijstand uit Groenendijk ingeroepen. Toen de geestelijke op de plaats van het ongeluk verscheen werd in de ambulancewagen uit Hulst aan het slachtoffer het H. Oliesel toegediend. Nadat de verkeerspolitie het onderzoek had ingesteld werd het stoffelijk overschot naar de wo ning van het slachtoffer ver voerd. Mej. Booy-de Koning bereikte de leeftijd van 47 jaar en laat een man met een zoon van 18 jaar en dochter van 16 jaar achter. De verslagenheid over dit ont zettend ongeluk is te Ossenisse algemeen. Opbrengst collecte. De klaprooscollecte bracht te Retranchement 14.46 op. Uitvoering rederijkerskamer ,,De Oranjebloem". Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de rederijkerskamer „De Oranje- bloem" in café „Lamminsvliet haar jaarlijkse toneeluitvoering t oor de leden. Dit jaar werd voor het voetlicht gebracht Pinky, een blank negermeisje", een to neelstuk in drie bedrijven, naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer. Het stuk, dat in verband met het 90-jarig bestaan van de Kamer met grote zorg was ingestudeerd, werd uitste kend vertolkt, terwijl ook aan het interieur grote aandacht was be steed. De spelers en het talrijke pu bliek kunnen dan ook met genoe gen terugzien op deze uitmun tend geslaagde avonden. De tweede avond werd gespeeld voor het toneelconcours in W. Z. Vlaanderen, waarin deze spelers het vorig jaar een eerste prijs in de wacht sleepten. Districtsdag R.K. Verkenners. Zondag werd alhier de R.K. verkenners-districtsdag gehou den, waaraan werd deelgenomen door de groepen uit Aardenburg, Schoondijke en Sluis. Na de mis werd op de Markt een vlaggenparade gehouden en sproken door de burgemeester van Sluis en pastoor Rombouts. Vermiste 78-jarige landbouwer te Kortrijk (B.) aangetroffen. De in landbouwkringen beken de en alom geziene heer Joh. le C., alhier, had zich Zaterdagmid dag per fiets naar België bege ven. Toen hij Zondag nog niet was teruggekeerd, heeft de fa milie een S.O.S.-bericht laten uit zenden met het gevolg dat 's avonds het bericht binnen kwam, dat men de heer le C. in de buurt van Kortrijk had aange troffen. Naar men ons mededeel de, is de 78-jarige lijdende aan aan geheugenstoornissen. Oprichting afdeling van Volksonderwijs. De federatie Zeeland van de vereniging Volksonderwijs heeft dezer dagen in zaal Meert een MAANDAG werd het gewonnen door: NIEUWSTRAAT 22 TERNEUZEN Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. NOORDSTRAAT 70 vergadering gehouden om te trachten ook in onze plaats tot oprichting van een afdeling te komen. De vergadering stond on der presidium van de heer J. van der Woude uit Goes. Na de verwelkoming gaf deze een uiteenzetting van wat de openbare school in deze tijd be tekent. Het openbaar onderwijs behoedt voor afzondering, getui ge de grote trek in Amsterdam, waar 50 der kinderen de open bare school bezoeken. Met na druk wees spr. erop dat de bij zondere scholen niet bestreden worden, maar men ijvert met overtuiging voor de openbare school. Deze is neutraal en stelt zich ten doel de kinderen op te voeden tot waardige staatsbur gers. De vereniging dient voor haar doelstelling te vechten, daar in het parlement geen enkele partij is, die stelling neemt voor de openbare school. Dat de ver eniging resultaten bereikt, moge blijken uit het feit, dat ruim 140.000 leden bij Volksonderwijs zijn aangesloten. De vraag van de heer Plat- teeuw, of het niet mogelijk is bij het volk meer begrip bij te bren gen door het blad „Volksonder wijs", zal bekeken worden. Staan de de vergadering traden 7 leden toe, waaruit een voorlopig be stuur werd samengesteld. Hier in hebben zitting de heer P. Ha melink, voorzitter en de heren O. van Zetten en J. Destombes, resp. penningmeester en secre taris. Getracht zal worden met samenwerking met de oudercom missie tot een ledenwervings campagne over te gaan. Schieting. De „Brugschutters" in Sluiskil organiseerden een grote schie ting, waarvoor zowel bij de Bel gen als bij de schutters van Z. Vlaanderen en de Zeeuwse eilan den een overweldigende belang stelling bestond. Met een heerlijk kalkoenenhapje in het vooruit zicht waren niet minder dan 114 schutters naar de schiettent bij café Faas gekomen. Door dit gro te aantal was men verplicht de schieting op twee wippen te be leggen. De koning van de „Brug schutters" wist de eer in eigen home te houden door de hoge vo gel voor zijn rekening te nemen. De le ziivpgel ging naar onze zui- derbureh' mm een goed schot van de heer A.~Standaerd uit Zelzate. P. Plaqué uit Koewacht nam de 2e zijvogel voor zijn rekening. Niet alleen voor de hoge vogels werd fel gestreden doch ook de vogels in het spel trokken de no dige aandacht, temeer daar in het spel verschillende kalkoenen wa ren ingezet. De gelukkige kal- koenschutters waren de volgen de: A. van Marken, Koewacht; V. Hoeve, Ertvelde; P. van Marken, Wachtebeke; L. Braet, Bouchau- te; A. de Smet, Westdorpe; M. Stockman, Sluiskil; R. Coone, Sluiskil; C. Frankaart, Zwijn- drecht; L. de Klerk, Zelzate en J. van Lembergen, Heeckelgem; de verhouding per land weergegeven dus 7 kalkoenen voor de Belgen en 6 voor de Nederlanders. Dit groot aantal schutters bracht tot laat in de avond een gezellige drukte rond de brug met zich. Kaarten en biljarten om paling. Naast de kalkoenen die veel schutters trokken, was het in ho tel Meert de paling die menig kaarter zijn geluk deed beproe ven. In een grote seriekaarting waaraan 120 personen in 15 se ries van 8 deelnamen, werd 30 kg paling beschikbaar gesteld. De pan moest warm gemaakt wor den voor de volgende prijswin naars: 1. J. WillemsJ. Lijbaart; 2. A. GoethalsA. van Esbroek; 3. A. Verpoorte-L. Smolenaers; 4. P. GelderlandJ. van Aarde; 5. J. CorveleijnA. van Pienbroek; 6. A. MeertE. Hemelsoet. Om de dag met wedstrijden vol te krijgen werd er onder de bil jartlief hebbers eveneens in hotel Meert een biljartkamp gehouden, waarvoor ook paling werd inge zet. No 1 bij deze kamp werden R. de Smet, SluiskilA. Krijger, Philippine; 2. A. van Pienbroek— A. de Doelder, beiden Sluiskil. St Cecilia-avond. Het R.K. kerkkoor „St Cecilia" belegde in zaal Krijger een gezel- De gemeenteraad van Terneu zen is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 26 November, 's avonds om half negen. Voorgesteld wordt eervol ont slag te verlenen aan mej. C. J. Cavaljé als onderwijzeres aan de openbare school voor U.L.O. in verband met haar benoeming te Apeldoorn. Met de Pierssenspolder zal een overeenkomst worden getroffen voor overdracht van de onder houdsplicht der Pierssenspolder- straat. Verder is er een subsidie-aan vrage van de R.K. kleuterschool te Sluiskil en van het comité van oprichting voor de stichting „In- lige bijeenkomst. Na de jaarver gadering werd aan de leden een diner aangeboden uit erkentelijk heid voor hun opofferingsgezind heid. De jaarvergadering werd besloten met een gezellig onder onsje, waarbij gelegenheid was tot een prijskamp met kaart en biljart. Een gezellige bijeen komst, die door de heren zangers bijzonder op prijs werd gesteld. Sociale cursus. Voor de sociale cursus, die ter plaatse wordt gegeven, hebben zich 27 personen aangemeld. De cursus werd dezer dagen geopend in het bijzijn van vertegenwoor digers van het diocesane bestuur van de K.A.B., t.w. de voorzitter de heer Jacobs en aalmoezenier Mouwen. Aan deze 2-jargie cur sus nemen cursisten deel uit Hengstdijk, Boschkapelle en Stoppeldijk. Het eerste jaar wordt in vier vakken les gegeven, n.l. Nederlandse taal, godsdienst, so ciologie en K.A.B.-geschiedenis. Als docenten treden op de wel- eerw. heer kapelaan Huijsmans en de heer L. Uitterhoeve. Vlotgetrokken. Het stoomschip Ootmarsum van de rederij Vinke Zonen uit Amsterdam, dat Zondag avond omstreeks 9 uur bij het Zuiderhoofd te Westkapelle aan de grond is gelopen is Zondag nacht door de sleepboot Goeree uit Vlissingen en het bergings vaartuig Dolfijn vlotgetrokken. De Ootmarsum heeft zijn reis naar Amsterdam vervolgd. De aanvaring op de Schelde. Het Duitse schip „Maria Eli sabeth", dat Zondag op de rede van Vlissingen een aanvaring heeft gehad, is nog dezelfde dag doorgevaren. Het andere bij de aanvaring betrokken schip, de Belgische „Captaine Heusers", is Zondagmiddag voor voorlopige reparatie in Vlissingen binnen gelopen. De verschansing is in gedrukt en er is schade ont staan aan de boeg. Ambtenarenwacht. Voor de bouw van een ambte narenwacht voor de dienst der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen is een bedrag uitge trokken van 100.000, Wielrijder aangereden. Maandagmorgen omstreeks 8 uur had in de Axeisestraat, ter hoogte van de woning van de rijksveearts een ongeluk plaats. Een vrachtauto van het trans portbedrijf P. van Himst uit Ste- kene, die uit de richting Axel was aangekomen, wilde achteruitrij den, terwijl op dat ogenblik een wielrijder, Jozias van Doeselaar van Spui, die uit de richting van het dorp kwam, achter de auto de weg wilde oversteken. De wielrijder kwam onder de lange vrachtauto terecht, en door het harde roepen van de man kwam de auto tot stilstand. Dokters hulp moest worden ingeroepen, terparochiaal Katholiek sooiaal charitatief centrum", van de pa rochies Terneuzen en Sluiskil voor de aanstelling van een maat schappelijk werkster. Het belangrijkste agendapunt is ongetwijfeld het voorstel Van de heren Lambrechtsen van Ri't- them, Henry, De Feijter en Van Langevelde om per 1 April 1$)55 uit de Centrale Dienst te treden. De voorstellers achten het in het belang van de gemeente Ter neuzen, dat een eigen democra tisch ingestelde dienst wordt ge vormd teneinde de zelfstandig heid van de gemeente te handha ven. Zij zijn van mening, dat een zelfstandige dienst meer gelegen heid biedt aandacht te schenken aan de speciale belangen van de gemeente Terneuzen en zij stel len tenslotte de raad voor aai» B. en W. op te dragen zo spögdig mogelijk maatregelen te nemen om te komen tot instelling van een „dienst voor bouw- en Wo ningtoezicht en toezicht op' ge meentewerken" voor de genteen- te Terneuzen. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. COJIANDANT R.M.S. GEEFT ZICHT AAN INDONESISCH LEGER OVER. Blijkens een telegram, dat vice- premier Wongsonegoro heelt ontvangen, heeft een „comman dant van de republiek der Zuid- Molukken", Thomas Mussey, zich aan het leger in Ambon overgegeven. 92) Nadruk verboden. Hij raakte haar hand aan, die op het bed rustte. „Elsie, ga niet van mij weg. Als je moeder op mevrouw Yang lijkt heeft zij ze ker overal vrienden. Elsie, ik be grijp, dat dit bericht een vrese lijke schok voor je is. Waarom wacht je niet even tot je wat meer gehoord hebt? Misschien is je moeder er minder erg aan toe dan je denkt." „Ik kan niet wachten." „Elsie, nu heb je toch heus on gelijk. Ik heb pas iets van jou ge leerd. Laatst heb je mij verteld, dat ik te Amerikaans en te on geduldig was. Wacht nu eens een maand af en dan zie je alles misschien anders." Maar zij zei, dat zij er nu niet meer over wilde praten. Tom ging dus naar huis en vertelde zijn familie wat er gebeurd was, en moeder Fong en Flora en Eva gingen allemaal dadelijk naar El sie toe. „Het arme kind, zij is helemaal alleen in New York," zei moeder Fong toen zij terugkwam. De volgende dag ging Tom heel vroeg naar de school toe, wetend, dat Elsie alleen zou zijn en aan haar familie zou denken. Zij spraken niet meer over haar wens om naar China te gaan, maar zij zaten een hele tijd te praten, en Elsie vertelde van haar vader, hoe een onbaatzuch tig mens hij altijd geweest was, hoe hij een arme geleerde was en nooit met iemand strijd wilde voeren, hoe zonder de moeder iedereen van hem geprofiteerd zou hebben. Hij geloofde niet in strijd en hij was altijd tevreden. „Hij liet zich altijd door muggen steken," zei Elsie. „Toen ik nog een kind was en mij krabde tot mijn armen ervan bloedden, zei hij, als je de jeuk overwint, over win je de mug." Zo was vader. Hij leerde mij dat jeuk een ge voel was, dat in je geest ont staat. Als je genoeg concentra tievermogen had om er niet aan te denken, dan verdween de jeuk. „Geloof je dat heus?" „Ja. Mijn vader had een grote bewondering voor Laotse." „Voor wie?" „Voor Laotse. Heb je nooit van hem gehoord?" Het was weer een pijnlijk ogen blik voor Tom. „Mijn vader haalde hem dik wijls aan. „Geloof de eerlijken; geloof ook de leugenaars. Ik noem de goede mensen goed, ik noem ook de slechten goed. De wijze verwerpt geen enkel mens, en daarom zijn er geen verwor penen." Zulk soort dingen." „Wie is die Laotse?" Elsie schreef de naam voor hem op in Chinese letters. Zij beekenden de Oude Jongen of ies dat daar zeer dicht bij kwam. „O, Lotsi!" riep Tom in het Kantonnees uit. „Dus je hebt wel eens van hem gehoord?" „Ik weet, dat er zo iemand be staan heeft." „Als je wilt zal ik zijn boek met je lezen. Het is helemaal niet moeilijk." „Is dat het boek, dat je al die kalmte heeft geleerd?" Elsie glimlachte. „Je hebt me gisteren nogal zo zien huilen, en nu zeg je, dat ik kalm ben. Maar het is waar, dat een mens ver andert door dit boek te lezen." „Is hij beter dan Confucius? Ik heb mij met Confucius geen raad geweten." „Hij is veel beter. Hij veran dert soms door enkele woorden je hele kijk op het leven. Tom ik vind je veel aardiger als je rustig bent zoals nu en niet rond- stormt om iets te krijgen waar je eigenlijk best buiten kunt." „Wat zou Laotse ervan zeggen als ik wat macaroniesoep voor je haalde?" „Het hoeft niet, Tom." „Nee, ik ga het voor je halen." Tom ging weg met een gevoel van grote innerlijke opwinding. Hij was die dag heel wat over Elsies familie te weten gekomen, de familie, dit dit uitgelezen ju weeltje had voortgebracht. Hij had het gevoel, dat hij door El sie te ontdekken een uitgestrekt nieuw land had ontdekt, dat haar gemaakt had tot wat zij was. „Geloof ook de leugenaars." Hij had nog nooi zo'n merkwaardige moraal gehoord. Laotse was ten minste niet vervelend zoals Con fucius. Hij bracht een schaaltje maca. ronisoep met garnalen en cham pignons mee en Elsie was hem dankbaar voor de attentie. Zij begon te aarzelen of zij Tom wel zou achterlaten om naar haar moeder te gaan. Gedurende deze tijd van Elsies verdriet kwam Tom haar gere geld bezoeken. Maar terwijl de weken voorbijgingen meende hij soms een afwezige uitdrukking op haar gezicht te zien. Op som mige ogenblikken was zij geluk kig met hem, op andere niet. Hij voelde ergens een onzichtbare slagboom tussen hen staan. Hij drong er op aan, dat zij in Ame rika zou blijven, want hier kreeg zij de kans om Engels te leren en een moderne opvoeding te krijgen. Maar hij voelde, dat zij verscheurd werd tussen hem en haar liefde voor haar moeder, en hij wist, dat zij nog niet kon be sluiten of zij '7r>n «man of blijven. (Wordt vervolgd). terwijl D. een naburige woning werd binnengebracht. Dokter Dorrestein, die de eerste hulp verleende, oordeelde het no«dig, dat de getroffene naar het zieken huis werd gebracht. De rijkspolitie stelde een on derzoek in. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 24 Nov. a.s., des avonds half acht. De agenda vermeldt 14 puften w.o. toewijzing bouwgrond, rége ling geneeskundige verzorging gemeente-personeel, garantie kos ten bevolkingsonderzoek op t.j verbetering schoolplein opent; lagere school, overname in ei| dom van de toren op het Nèd. Herv. kerkgebouw, vaststelling gemeente-begroting voor 1654, vaststelling bedrag per leerling ingevolge art. 55bis der L. O.-wet 1920 en het vaststellen van het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten voor het jaar 1954. ZEVEN WERVELS VAN DE MOSASAURUS. In de groeve van de kalkmer- gelmaatschappij Sint PietersÖerg te Maastricht werden tot nu.'.toe reeds zeven wervels van de Mosasaurus, het hagedisachtige reptiel uit de krijttijd, gevonden. De laatste drie wervels bleken iets groter te zijn dan de eerste vier. Maandagmorgen werden de stutwerkzaamheden in het be trokken gedeelte stilgezet. Met handgereedschappen zal men trachten nog meer Mosasaurus- resten onbeschadigd op te spo ren. WOENSDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gew. muziek; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 8.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoorspel; 12.10 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Causerie; 13.20 Orkest; 13.50 Orgel; 14.20 Gram.; 15.05 Voetbalwedstrijd Engeland-Hongarije; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Causerie; 18.10 Gram.; 18.15 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking, 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. oyer- zicht; 19.50 Orgel; 20.00 Radio krant; 20.20 Orkest; 21.15 Cau serie; 21.35 Piano; 21.55 Gram.; 22.10 Causerie; 22.20 Koor; 88.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; B.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Voor de school; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Causerie; 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstel- lingsagenda; 13.18 Gram.; 13.45 Causerie; 14.00 Voor de kinde ren; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Sport; 17.20 Lichte muziek; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Lichte muz. 18.55 Voor de kinderen; 19.05 Varia; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Pari. overzicht; 20.IS Ma rinierskapel; 20.50 Causerie; 21.00 Hoorspel; 22.10 Piano, 22.35 Causerie; 22.50 Volksmuz.: 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Operet temuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16.30 Orkest; 17.00 Nws., 17.10 Gram.; 17.30 Voordracht; 17.40 Zang; 17.50 Boekbesprek.; 28.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws. 19.40 Piano; 20.00 Hoorspel; 21.00 Gram.; 21.30 Ork.; 29.00 Nieuws; 22.15 Kwartet; 88.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2