De problemen der Verenigde Naties WAAR ZIJN DE DIAMANTEN? De begroting van Justitie Moeten alle landen lid zijn óf alleen gelijkgezinde DE TWEE KAMPEN.... Prins Bernhard bezoekt de Akropolis Geen vervolging van communisten te Toulon Wereldveteranen bezochten Ouwerkerk De aanvoer van Duitse haring in Oostende WEERSVERWACHTING. Gebruik van atoomwapens door de Amerik. marine Nieuwe expeditie naar de Himalaya Zweden schenken ziekenhuis Zierikzee een HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3004. TWEEDE KAMER Verirouv/en van diamanimaatschappij misoruikt De strijd tegen de Mau Mau op onder op onder Nov. 21 8.10 16.42 16.35 9.09 22 8.11 16.41 17.31 10.20 22 8.11 16.41 17.31 10.20 23 8.13 16.38 18.41 11.15 Incident te Triëst Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau.vSn dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De algemene vergadering van toelating van de Chinese commu- Verenigde N.Ue. i» nu voor de achtste maal bijeengekomen en derjng en <}e andere organen van de tijd breekt aan, dat er beslis- (je Verenigde Naties. Wanneer singen worden genomen over de deze kwestie wordt besproken, rol, die de Verenigde Naties in ^'n.^de'vraag, wie Tan'dl de toekomst in het wereldgebeu- twee partijen werkelijk het recht ren zullen vervullen. Volgens de heeft om voor „China" te spre- statuten moei n.l. bij de tiende ken. Maar daar gaat het in wer- zitting van de assemblée een al- j kelijkheid niet om. gemene ledenconferentih worden H om de vraag, of het belegd met het doel de bestaande yan de verenigde Naties statuten te herzien. De problemen, waarvoor men al dan niet een universeel of een sielectief lichaam is; of het alle staat, zijn echter niet met een staten moet omvatten, ongeacht wijziging van de statuten uit de d(1 i£iarlj van i,un régime en hun weg te ruimen. De moeilijkheid houdjng. in intemationale aange liet in het gelijktijdig bestaan in !le Vereniede Naties van twee legenlieden en of het doeltreffen der zou functionneren, indien het de Verenigde Naties kampen. Er is een zekere cate gorie, die het feit van deze ver deeldheid maar het liefst over het hoofd blijft zien, doch er zijn ook velen, die de verdeeldheid beschouwen als een conflict tus sen de Sow jet-Unie en de Ver enigde Staten dus tussen twee toegelaten moeten worden. Wan neer wij echter de Verenigde Na- tise als een universeel lichaam willen zien, moeten wij ook de consequenties aanvaarden. En één van deze consequenties is, dat zolang de communisten hun leer van de twee kampen aanhan gen, de Verenigde Naties onver mijdelijk een strijdperk zullen blijven, waarin de diverse con flicten uitgevochten worden, iq plaats van een instrument van samenwerking. Wij kunnen conflicten niet uit de weg ruimen door het bestaan ervan te negeren. Door ze in de Verenigde Naties te bespreken, zouden ze minder gevaarlijk ge maakt kunnen worden. De Vei ligheidsraad en de assemblée zouden, indien universeel, een soort permanente conferentie worden, waarin pogingen gedaan kunnen worden om de bestaande internationale spanning te ver lichten. Dit strookt misschien niet ge heel met wat men in gedachten had, toen in 1945 de statuten in San Francisco werden opge maakt. Maar in de wereld, zoals Prins Bernhard, die op terug weg van Ethiopië in Athene is, heeft Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de akropolis, de be roemde burcht van de stad. lidmaatschap beperkt werd tot .gelijkgezinde" landen. POLITIEK IS GEEN LOGICA. Logischerwijs zouden zij, die grote machten, waarin de andere oommunistisch China willen uit- volkeren op één of andere wijze I sluiten, er ook voor moeten zijn betrokken worden. Deze zijn de ()m RUS]an(j en zijn satellietstaten mening toegedaan, dat het kwaad de yerenigde Naties te ver- verholpen zou kunnen worden wyderen. Maar het zijn er maar door het vormen van een „derde j Weinigen, die dit willen. maGht" of een „neutraal blok Het zou ook ]0gisch zijn, dat Deze diagnose strookt ecrdsr jegenen, die communistisch Chi- niet met de feiten. Pas in 1941 na -willen toelaten, ook toelating (het jaar van de „Truman-leer I n het gpanje van Franco zou- en Het Marshallplan) begon de den e;sen Maar dat doen er Sowjetpropaganda de Verenigde lk weinigen. Logica Staten af te schilderen als de or- scdittert in de politiek meestal ganisator en leider van door afwezigheid. De rechtbank te Toulon heeft Vrijdag beslist, dat er geen aan leiding is om zestien personen, onder wie verscheidene plaatse lijke communistische leiders, die beschuldigd waren van samen zwering tegen de veiligheid van de staat, te vervolgen. De beschuldiging was in Juni van het vorig jaar uitgebracht, fiadat militaire documenten zou den zijn gevonden in kantoren van de communistische partij. De rechtbank achtte zich niet bevoegd de gevallen van tien an deren te behandelen en droeg de documenten over aan de militaire die op het ogenblik is, heeft men autoriteiten. juist daaraan toch in de eerste Alle 26 zijn in voorlopige vrij plaats behoefte. I heid gesteld. De Tweede Kamer heeft Vrij dagmiddag de behandeling van de begroting van het departe ment van justitie voortgezet. De heer Beernink (CH) is van oordeel, dat de nog niet behandel de vooroorlogse wetsontwerpen moeten worden ingetrokken. Wat de dierenbescherming be treft is spr. verheugd, dat de mi nister bereid is de wetgeving ter zake te verbeteren. Hij dringt op spoed aan in het belang van het dier. De oud-N.S.B.'ers moeten z.i. in de Nederlandse volksgemeen schap worden opgenomen, maar dan mag verwacht worden, dat zij zich zullen onthouden van het deelnemen aan verboden vereni gingen. Doen ze dat niet, dan zijn strenge maatregelen nodig en dan zal de minister met een wets ontwerp moeten komen. Spr. meent, dat het beheersin stituut langzamerhand zal moe ten verdwijnen. De honoraria voor deskundigen in onteige- ningszaken zullen z.i. bescheide ner moeten worden. De heer Verkerk (AR) verwon dert zich erover, dat geen orga nieke sterkte voor de rijkspolitie is vastgesteld. Z.i. moet perialistische kamp". Voordien was aan Groot-Brittannië deze rol toebedeeld. De verdeeldheid in de Verenigde Naties open baarde zich reeds in de eerste bijeenkomsten van de Veilig heidsraad en de assemblée in Landen in 1946. Het conflict tussen de twee kampen (waarbij De kwestie over „universeel" of „selectief" is al oud. Dit punt kwam vooral aan de orde in de laatste jaren van de Volkenbond, nadat Italië, Japan en Duitsland hetzij uit dit lichaam waren ver wijderd oi zich hadden terug getrokken. En men denkt met een zekere ironie terug aan die geen neutraliteit kan bestaan) is clagen> toen <je felste tegenstan nog ouder. der van „universaliteit" de groot- EEN OUD DOGMA, ste voorstander van uitsluiting uit de Volkenbond van elke De gehele communistische leer staat, die als agressief werd be wijst in die richting. Zij kunnen schouwd, Maxim Litwinow was, .vreedzaam naast elkaar be- de vertegenwoordiger van de staan", maar de „twee kampen" Sowjetregenng. moeten er zijn. En zolang dit Er zijn vele argumenten zowel dogma aanhangt, zal deze ver- vóór als tegen. Het meest logi- deeldheid in de Verenigde Naties sche is natuurlijk, dat het msti- weerspiegeld worden. Dit feit is tuut van de Verenigde Naties onvermijdelijk en wij kunnen universeel is en dat zowel com- niet anders dan het accepteren. munistisch China als de andere Neem b.v. de kwestie van de communistische staten en Spanje Een der grootste diamant maatschappijen in de hoofdstad mist sedert het begin van deze maand 20 diamanten ter waarde van 103.000. Zij heeft deze kostbare stenen op 5 November in goed vertrou wen op zicht megegeven aan de 47-jarige E. L. de Clercq uit Jo hannesburg, die enkele dagen later het hotel in Amsterdam waar hij gelogeerd had, heeft verlaten en van wie sindsdien niemand meer iets heeft ge hoord. Bij zijn vertrek uit het hotel deelde hij het personeel mede, dat hij enkele dagen naar Kopen hagen ging. Hij liet wat toilet gerei op zijn kamer en een kof fer achter, die bij onderzoek ech- ter leeg bleek te zijn. De recher che van het bureau Pieter Aertszstraat acht het daarom aannemelijk, dat hier oplichting in het spel is. De Clercq heeft tijdens zijn korte verblijf in ons land gé- streefgetal voor de minimum sterkte worden bepaald. Bevordering van de verkeers veiligheid behoort de volle aan dacht te hebben. De minister van justitie, de heer Donker, zegt twee der be sproken onderwerpen van uitzon derlijke betekenis te achten, n.l. de opleiding der rechterlijke amb tenaren en de betekenis van de wetgevende arbeid. Deze punten zal hij aan het slot van zijn rede behandelen. Hij gaat eerst in op een aantal andere opmerkingen. Het nieuwe burgerlijk wetboek, waaraan onze beste civilist vorm zal geven, moet z.i. worden be schouwd als een kunstwerk, waarop niet te veel detail-critiek moet worden gegeven. Prof. Meijers is voornemens zich zoveel mogelijk te conforme ren met die delen van het B.W., die de laatste 15 jaar zijn herzien. In de meeste gevallen zal hij in zijn ontwerp een blanco pagina laten voor de zaken, waarvoor een wettelijke regeling te wach ten is. Het echtscheidingsvraagstuk zou spr. uit de weg gaan, zo is opgemerkt, maar dit verwijt is z.i. ongerechtvaardigd. Het vraagstuk is niet beperkt tot de kwestie van de „grote leu gen", waarover men het waar schijnlijk wel eens is. In het ma teriële recht zouden verscheidene wijzigingen moeten worden aan gebracht, waarover men het niet eens zou zijn. Een wetsontwerp voor het af geven van verklaringen van goed gedrag is in voorbereiding. Bin nen enige maanden zal het de Kamer kunnen bereiken. Spr. teit heeft, bovendien de dag van meent, dat moeilijkheden met een een zijn aankomst 500 geleend, die evenmin terugbetaald zijn. Het nog altijd voor het meren deel geïnundeerde dorp Ouwer kerk heeft Vrijdag een grote dag beleefd. Vrijdagmiddag om ongeveer - uur meerden aan de noordsteiger van de zeedijk twee Engelse bo ten, die een internationaal ge zelschap met een speciaal doel hier brachten. Het waren 80 le den van de World Veterans Fede ration, die in Den Haag waren af gehaald door de Commissaris van de Koningin van de provin cie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en mevr. de Casem- broot. Met negen vletten begaf het gezelschap zich naar het on der water staande dorp, waar burgemeester J. Romijn en twee wethouders het gezelschap op- waehtten. De Commissaris van de Konin gin sprak het gezelschap, waarbij zich Brazilianen, Denen, Finnen, Italianen, Amerikanen en vele andere nationaliteiten bevonden, namens de gastvrouwe, de pro vincie, toe in de Nederlandse, Franse en Engelse taal. De bur gemeester van Ouwerkerk sprak de afvaardiging toe in het Frans en hierna voerde de the saurier-generaal van de Neder landse afdeling van de W.V.F., de heer Van Lanschot uit Eindho ven het woord namens de bezoe kers. Om ongeveer drie uur werd in. de schooi op het dorp de warme maaltijd gebruikt, welke afkom stig was uit de D.U.W.-keuken. De weinige vrouwen, die thans in het dorp aanwezig zijn, waren zonder uitzondering naar de sehool gekomen en serveerden er de spijzen, die goed in de smaak vielen. De leden van het gezelschap onderhielden zich met de dorps bewoners en voor zover zij Hol lands konden verstaan, lieten zij zich inlichten over wat op Ou werkerk tijdens en na de ramp gebeurde. Bij het gezelschap be vond zich o.a. ook Harold Rus sell, bekend uit de film „De beste jaren van ons leven". Op de droogstaande dorpskern werd daarna namens de W.V.F. een boom geplant, terwijl deze afvaardiging de toezegging deed, dat dit maar een fractie is van hetgeen de W.V.F. voor de her beplanting van Ouwerkerk wil doen. Tot vreugde van het ge meentebestuur en de bewoners werd het als volgt uitgedrukt: „Ook al moet Ouwerkerk duizend bomen hebben, dan zal de federa tie daarvoor zorgen". De verdere herbeplanting zal echter nog even op zich moeten laten wachten, tot het water rondom Ouwerkerk voorgoed zal zijn verdwenen. Deze toezegging werd door het dagelijks bestuur van de gemeente met dankbaar heid aanvaard. Het ligt verder in de bedoeling, zoals wij reeds meldden, dat op Ouwerkerk in de toekomst een laan met door de federatie ge schonken bomen genoemd zal worden naar de W.V.F. Het was ongeveer vijf uur, toen het gezelschap van de dijk bij Ouwerkerk vertrok in de richting van Anna Jacobapolder, waar de bussen gereed stonden, die hen naar de trein zouden brengen voor de terugreis naar Den Haag. Ook nu waren het weer jhr mr de Casembroot en mevr. de Ca- sembroo't, die het gezelschap uit geleide deden. Veiligheidsstrijdkrachten heb ben Vrijdag in een gevecht met twee zwaar bewapende benden ten Z.W. van Njeri in Kenya 23 MauMau-leden gedood en 35 ge vangen genomen, aldus deelde 't hoofdkwartier van generaal Er- skine mede. Het gevecht, dat Vrijdagochtend na de dageraad was uitgebroken, duurde tien uur. Er namen 300 leden van de veiligheidsstrijd krachten aan deel. De aanvoer van Duitse haring in de haven van Oostende heeft onder de vissers aldaar heel wat beroering verwekt. Vier grote Duitse treilers zijn deze week Oostende binnengelopen met een kwaliteit haring, die beter was dan de Belgische en bovendien nog van de hand werd gedaan tegen prijzen, die voor de Bel gische vissers een ware dumping betekenden. Donderdag hebben 150 Oostendse vissers met onge schoren baarden en in vissers uitrusting zich per autocar naar Brussel begeven, waar zij een protestbetoging organiseerden voor het ministerie van land bouw en waar een afvaardiging een onderhoud had met de mi nister van landbouw. Deze heeft thans besloten de uitgifte van vergunningen voor de invoer van vreemde haring stop te zetten en de nog bestaande vergunningen in te trekken. Het gevolg van deze beslissing is geweest, dat een Duitse treiler, die Donder dagnacht de haven van Oostende binnenliep, heeft moeten aanleg gen in de handelshaven en waarschijnlijk met zijn gehele lading weer zee zal moeten kie zen. toond, dat hij van diamanten veel verstand heeft. Hij liet zich in het hotel de naam en adres geven van een Amsterdams diamantair, zocht deze op, besprak met hem op vakkundige wijze de plannen die hij had, bezocht in de dagen daarna de diamantbeurs en werd tenslotte door de diamantair bij de diamantmaatschappij geïntro duceerd, die zich thans gedu peerd voelt. Hij vertelde aldaar de directie met opgave van bekende namen, dat hij hoopte 'n aantal diaman ten te kunnen tonen aan tijdelijk in Amsterdam verblijvehde bui tenlandse relaties van hem en kreeg 3 diamanten op zicht mee. Drie dagen later, op 5 Novem ber, keerde hij bij de maatschap pij terug, retourneerde 1 diamant en vertelde een andere te hebben verkocht, doch daarvoor pas op 7 November de dollars te zullen ontvangen. Hij vroeg of hij de derde diamant nog even mocht behouden en verzocht nog enkele diamanten op zicht mee te mogen nemen. Hem werden toen de 20 dia manten ter hand gesteld, die hij op 9 November zou komen terug brengen of afrekenen. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. De hotelrekening is niet betaald. Ook hier leefde men in de veronderstelling, dat De Clercq zeker binnen enkele dagen terug zou komen. Met die mogelijkheid houdt de politie trouwens ook thans nog reke ning. In het hotel had De Clercq, die zowel over een Belgisch als een Brits paspoort op zijn eigen naam beschikt en die dus waar schijnlijk een dubbele nationali- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. PLAATSELIJK MIST. Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Iets lagere temperaturen. In het N. van het land matige tot zwak ke wind tussen W. en Z.W. El ders weinig wind. De Ver. Staten moeten volgens de Amerikaanse onderminister van marine Smith de wereld meedelen, dat zij atomische vve- pens zullen gebruiken, als dat nodig zou zijn om Amerika of zijn bondgenoten te redden. In een toespraak in Dallas ver klaarde Smith, dat de marine voorstandster is van mobiele ba ses onder water, duikboten e.d., die in staat zijn geleide projec tielen met atoomlading te lance ren. Hij deelde mede, dat de ma rine op het ogenblik werkt aan het verbouwen van drie duikbo ten tot schepen voor het lanceren van geleide projectielen. Naar de Indiase radio-omroep mededeelt, heeft de Nieuwzee- landse Alpenclub van de rege ringen van Pakistan en Nepal toestemming gekregen om een nieuwe expeditie te organiseren naar de Himalaya." De expeditie, die in Maart a.s. in India zal aankomen, zal onder leiding staan van sir Edmund Hillary, die tezamen met de sherpa Tensing de Mount Everest heeft overwonnen. oud vonnis, waarop de heer Van der Feltz doelde met het oog op emigratie, uit de weg kunnen worden gegaan. De heer Zandt heeft gepleit voor een billijke regeling der pen sioenrechten van ingevolge het zuiveringsbesluit 1945 ontslage nen. De heer Zandt kan weten, dat er in October nieuwe richtlij nen zijn gegeven door de minis ter van binnenlandse zaken, die een soepeler toepassing mogelijk maken. Het dossier in de zaak-Schallen- berg is aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht over gelegd. Zij heeft er verslag over uitgebracht, inhoudende om in de terminologie van de heer Zandt te spreken dat niets in de doofpot is gestopt. De Kamer heeft dit verslag aangenomen. De minister zegt het niet plezierig te vinden, dat men nu toch blijft ageren met de doofpot. Wat de kwestie der loterijen betreft, zegt de minister, dat het geval de aandacht heeft. Hij dacht echter, dat de heer Zandt en de zijnen nimmer loten in han den zouden krijgen. Het verheugt hem, dat de Ka mer instemt met zijn standpunt ten aanzien van de N.E.S.B. Het moment van ingrijpen leek hem niet ongeschikt, zo gaf hij te ken nen aan de heer Haken. Hij merkte op, dat links en rechts extremistische activiteiten even gevaarlijk zijn voor de staatsvei ligheid. De zaken van oud-Spanjestrij- ders, die destijds niet zijn afge daan, worden nader bezien. Het probleem van de nationali- NOVEMBER. 2.05 2.21 2.40 2.56 3.20 3.36 3.30 3.46 ZONDAG 22 Breskens Terneuen Hansweert Walsoorden MAANDAG 23 NOVEMBER. Breskens 2.53 3.11 Terneuzen 3.28 3.46 Hansweert 4.08 4.26 Walsoorden 4.18 4.36 ZON MAAN „De Zweedse hulp aan Neder land" zal als kroon op het werk dat deze organisatie deed voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in Februari, een zie kenhuis in Zierikzee bouwen, al dus de secretaris-generaal van het Zweedse Roode Kruis. Het gebouw zal 80 bedden tel len en uit drie verdiepingen be staan. „De Zweedse hulp aan Neder land" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen (2.250.000 gul den) beschikbaar stellen voor de bouw en inrichting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen die door het Zweedse volk via „de Zweed se hulp aan Nederland" en het Zweedse Roode Kruis bijeen zijn gebracht voor de slachtoffers van de watersnood. De bouw en inrichting van het gebouw zal in totaal ongeveer 3 millioen gulden kosten, waarvan de Nederlandse regering onge veer 750.000 gulden zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart van 1954 met de bouw zal worden be gonnen en dat het ziekenhuis 2 jaar later is voltooid. Een Nederlandse afvaardiging van zeven personen onder leiding van dr P. Bolt heeft Vrijdag een reis van vier dagen door Zweden beëindigd. De afvaardiging be zocht Zweedse ziekenhuizen en met Zweedse onderhield zich autoriteiten. Dr Bolt zeide Vrijdag te Stock holm, dat geen land Nederland na de overstromingen zó heeft geholpen als Zweden. Het hospi taal zal de kroon op het werk van de Zweedse hulpverlening zijn, aldus dr Bolt. Ongeveer 500 werklozen zijn Vrijdag onder geroep van „Wij willen werk en brood" het stad huis van Triëst binnengedron gen en hebben daar ruiten en meubilair vernield. Vervolgens dwongen zij een aantal gemeentelijke restaurants hen gratis een maaltijd te ver strekken. De politie liet hen hun gang gaan totdat zij genoeg ge geten hadden, daarna drongen zij er bij de demonstranten op aan zich te verspreiden tot 's- avonds. Dan zouden de Italiaanse functionarissen een delegatie van de werklozen ontvangen. Vóórdat zij het stadhuis binnen drongen, hadden de betogers meer dan een uur lang in optocht door de stad gelopen, het verkeer in de war sturend. Als protest tegen het gebrek aan politiebescherming heeft het stadhuispersoneel een staking aangekondigd. Ook Donderdag is er door werk lozen gedemonstreerd. Toen moest het arbeidsbureau het ont gelden. teit der gehuwde vrouw wordt in de V.N. besproken. Het is z.i. be ter af te wachten hoe de bespre kingen daar verlopen. De toepassing van de preven tieve hechtenis moet worden ge wijzigd. Spr. zal middelen zoeken om daarin verandering te bren gen. Met betrekking tot de fre quentie en de duur der preventie ve hechtenis is naar zijn oordeel verbetering mogelijk. Wat de verkeersovertredingen aangaat zegt de minister, dat gra tieverlening practisch niet voor komt aan hen, die overtredingen hebben begaan onder invloed van drank. Komende tot de opmerkingen over het gratiebeleid jegens poli tieke delinquenten zegt spr., dat thans alleen nog gevangen zitten politieke veroordeelden, die zich hebben schuldig gemaakt aan misdaden tegen leven, lijf, eer baarheid en goed in een vorm, die men bij gewone criminelen niet kent. De minister geeft één voorbeeld van een tot levenslang veroor deelde Duitser. Deze had grote aantallen mensen in de honger winter 19441945, als hij ze had opgespoord, doodgeschoten. Een hunner had bij zo'n gelegenheid medegedeeld, dat hij er niets mee te maken had en dat hij de groen teboer was. De Duitser schoot hem daarop door het hoofd. Bij een van die gelegenheden vond hij een Joodse vrouw. Hij zei, dat zij tegenover hem moest gaan zitten. Met zijn knieën hield hij haar knieën vast en drukte haar ogen in Door de tijdelijk gestraften is men óver vier jaar zowat heen. Dan zijn we twaalf jaar verder. Bij gewone criminelen is het niet de gewoonte levenslangen op ja ren te stellen, als ze 12 jaar heb ben gezeten. In antwoord op de vragen inza ke herstel rechtsverkeer zegt de- minister, dat in verreweg de meeste gevallen geen rekening en verantwoording van onder be heer staande vermogens wordt afgelegd, omdat het een over gang betreft van het ene staats orgaan naar het andere. Nage gaan zal worden, of zonder al te veel werk rekening en verant woording kan worden gedaan aan de staat. Een summiere opgave van de grootte der in beheer zijn de vermogens is niet te geven. Vervolgens komt de minister te spreken over de opmerkingen inzake de nota over de rechterlij ke macht. Hij stelt daarbij vast, dat de bespreking een voorlopig karakter draagt. Vervolgens gaat de minister nader in op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. De his torie leert, dat de griffier nim mer een ambtenaar, onderge schikt aan de rechter, is geweest en dat de ambtenaren van de griffie onderworpen zijn aan de griffier. Formeel heeft de rechter niets over de griffier te zeggen. De griffiers moeten in bepaalde taken onafhankelijk staan van de rechter. De opleiding en recrutering van wettelijke ambtenaren is een vraagstuk van personeelsbeleid. De jonge jurist komt volgens de voorgestelde regeling na zes jaar een positie van dezelfde aard als de substituut-griffier toe. De op leiding zal in de eerste plaats een zaak van de rechterlijke macht moeten zijn. Samenwerking van de rechter lijke macht zal een eerste ver eiste zijn voor het welslagen van de opleiding. Binnenkort zal een wetsont werp worden ingediend tot wijzi ging van de bezoldiging der rechterlijke macht. Hierna gaat de minister in op de betekenis van de wetgevende arbeid. Naar het oordeel van de heer Gerbrandy moeten er zo weinig mogelijk wetten worden gemaakt en moet de ontwikkeling van het recht worden overgelaten aan "het rechtsbewustzijn van het volk en de rechtspraak. Spr. herinnert er aan, dat precies veertien jaar geleden de heer Gerbrandy als minister werd geattaqueerd over de zaak-Oss. Hij zei toen. dat hij zich alle dossiers had laten bren gen. Het was een stapel, die reik te tot zijn hoofd. Toen had de heer Gerbrandy gezegd: „Weg Oss". Thans zegt hij: „Weg wet geving". (Gelach). Na de replieken deelt de minis ter nog mede, dat de mogelijkheid is geopend politieke veroordeel den onder bepaalde omstandighe den en bepaalde waarborgen exa mens te laten afleggen. Over de gearresteerde uit Bre da ontsnapte oorlogsmisdadigers zegt spr. niet méér te weten dan wat in de kranten heeft gestaan. Hij wacht af welke beslissing de Duitse gerechten zullen nemen. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd met aantekening, da* de CPN geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Te 6.10 uur wordt de vergade ring gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1