BEGROTING VAN JUSTITIE u:i Je s rcvancae Sportnieuws CHINEZENWIJK Brood bakkerijen en de komende Kerstdagen Jubileum St. Nicolaas-Reclame TAFELTENNIS. RECHTSZAKEN. GEMEENTE TERNEUZEN ln Nieuw-Zeeland is geen j(Nederlands) Hervormde kerk J. DE BRUIJN I SANOSTOL AeT faIkete fawiptaati-jt/urduoG De Japanse ontwapening TWEEDE KAMER Advocaten van Gaston Dominici protesteren ITSEetd Vermiste straaljager nog niet gevonden f TERNEUZEN MOTORONGELUK. TERNEUZEN. AXEL. SLUISKIL. SLUIS. Cin yu Sang Agenda De Tweede Kamer heeft giste ren de beraadbeslagingen over de begroting van het departement van justitie voortgezet. De heer N. van den Heuvel (KVP) sluit zich aan bij de waar dering voor de werkkracht en de activiteit van de bewindsman. Hij vraagt of de minister geen richtlijnen kan geven voor de rechtsverhoudingen in de onder nemingen. Dit probleem mag z.i. niet slepende blijven. T>e eigen dom der onderneming moet niet uitsluitend worden bepaald door het kapitaalbezit, maar mede door de menselijke factoren, die in de onderneming samenwerken. Spr. vraagt of het beleid jegens de politieke delinquenten wel re kening houdt met de wenselijk heid, dat hun de hand ter oprich ting wordt toegestoken. Een aan tal politieke delinquenten is uit de mijnen overgebracht naar ge vangenissen om te respecteren veiligheidsmotieven. Spr. acht een soepeler gratiebeleid ge wenst. Mej. Tendeioo (Arb.) heeft be wondering voor wat de minister in korte tijd tot stand heeft ge bracht. Zij merkt op, dat de Ka mer het tempo van de minister maar moeilijk kan bijhouden. De justitie-commissie zal zich moe ten beraden op een snellere wijze van werken. Het verheugt haar, dat de mi nister krachtige taal heeft ge sproken over de hergroepering van oud-N-S.B.'ers. Met belang stelling ziet zij de te treffen maat regelen tegemoet. Als bijkomende straf zou het gewenst zijn toe passing van art. 28 W. v. S., ver bod van het bekleden van bepaal de ambten, uitsluiting van het kiesrecht en de verkiesbaarheid, enz. Ten aanzien van de vluchtelin gen zegt spr., dat haar het gevoel bekruipt, daUons land zich er wei nig aan gelegen laat liggen. De minister heeft enige normen aan gelegd, als b.v. de beschikking over geldend reispapier, maar juist omdat het vluchtelingen be treft, beschikken zij daar veelal niet over. Soepelheid is gewenst en overigens dringt zij aan op hulp van de hoge commissaris voor de vluchtelingen. Het gedwongen volgen door de vrouw van de nationaliteit van de man kan haar niet bevredigen, vooral met het oog op wat er in de bezettingsjaren is gebeurd. Als er eens een herziening komt, zou de minister dit punt onder het oog moeten zien. Wat het verkeer betreft, dit dreigt een nationale ramp te wor den. Men zal met strenge straf maatregelen móeten komen, want zoals het nu gaat, mag het niet blijven. De heer Zandt tSG) dringt aan op de mogelijkheid van hoger be roep in zaken van hen, die ten onrechte gedetineerd zijn ge weest. Te zwaar of ten onrechte gestraften moet recht worden ge daan. Met godsdienstige bezwaren te gen verzekering moet rekening worden gehouden, betoogt spr., die voorts aandringt op de tot standkoming van een wet, die de dieren werkelijk beschermt. De preventieve hechtenis moet z.i. met voorzichtigheid worden toegepast. Hij drukt zijn leedwe zen erover uit, dat het met de zaak-Sahalenberg en de Velster affaire gelopen is, zoals het ge lopen is. Men heeft de indruk, dat er dingen in de doofpot zijn ge stopt. Vervolgens komt hij op tegen de zedenverwildering. Maatrege len acht hij dringend noodzake lijk. Een einde moet worden ge maakt aan de „grote leugen" in echtscheidingsprocedures. De heer Gerbrandy (AR) her innert eraan, dat hij bij de bespre king van de vraagpunten voor het nieuwe B. W. in het debat met prof. Meijers het woord „mummies" heeft gebruikt. Dit heeft de indruk gewekt, als zou hij de Hoge Raad als een oude mannenhuis hebben willen ken schetsen. Hij verklaart, dat dit geenszins zijn bedoeling is ge weest en dat hij groot respect voor dit college heeft. Uitvoerig gaat hij in op de kwestie der echtscheiding. Op het ogenblik kan het huwelijk ont bonden worden door onderlinge overeenstemming. In de practijk is dit een echtscheidingsgrond geworden. Hij vraagt de aandacht voor de daaraan verbonden geva ren. Dit probleem moet worden opgelost. De minister kan daarin met zijn talenten slagen. Ten aanzien van de wet op de voogdijraden ko: met een nieuw rondissementsraad voor de jeugd bescherming. De beslissing komt daardoor bij het particulier ini tiatief en daarmee is spr. het niet eens. Betreffende de nota over de rechterlijke macht zegt de heer Gerbrandy o.a., dat gewaakt moet worden voor wat we heb ben: de onafhankelijke rechter en eerbied voor de rechtspraak. De heer Van Rijckevorsel (KVP) stelt met betrekking tot het herstel van het rechtsverkeer enkele vragen: 1. Zal voor de afwikkeling van de vijandelijke vermogens een afrekening kunnen worden gemaakt, waarbij niet alleen het saldo wordt vastgesteld, maar te vens een inzicht wordt gegeven over het beheer? 2. Op welke wijze wordt over de 7.000 vermogens, die een lan- om£* de minister instituut, de ar- Naar aanleiding van berich ten, dat Rev. J. A. Scarrow, tot voor kort predikant bij de Pres byteriaanse kerk te Auckland (Nieuw-Zeeland) wegens een ge schil met zijn kerkeraad zijn ambt heeft neergelegd en tot de in 1951 door emigranten ge stichte hervormde kerk is toe getreden, wordt aan het A.N.P. van de zijde der hervormde emi gratie-commissie meegedeeld, dat in |Nieuw-Zeeland (of in Australië) geen hervormde kerk gesticht is in de betekenis, die in Nederland hieraan gehecht moet worden. De „Reformed Churches',' waarvan hier sprake is, zijn in de laatste paar jaren in Austra lië en Nieuw-Zeeland opgericht door hen, die in Nederland tot de gereformeerde of christelijke gereformeerde kerken behoor den. Deze gemeenten staan on der leiding van gereformeerde predikanten. Het kan genoeg zaam bekend zijn, dat de Nederl. Hervormde kerk deze gang van zaken in hoge mate betreurt. Zij is n.l. wars van afzonderlijke kerkhervorming en stelt zich principieel op het standpunt dat, waar mogelijk, aansluiting dient te worden gezocht bij de in de immigratielanden be staande zusterkerken. In Australië en Nieuw-Zee land zijn dat de Presbyteriaan se kerken. De Ned. Hervormde kerk huldigt dit standpunt van de gedachte uit, dat zij haar zusterkerken in het buitenland heeft te dienen en te versterken. Het oprichten van eigen kerk gemeenschappen houdt naar de De advocaten van de 77-jarige Gaston Dominici, die inzake de moord op de Drummonds te Dig- ne gevangen zit, hebben meege deeld, dat zij een schriftelijk pro test hebben gezonden aan Marcel Peries, de magistraat die de zaak in behandeling heeft. De brief was gezonden naar aanleiding van een onderhoud, dat zij met hun cliënt hadden gehad. De inhoud van het schrijven is nog niet be kendgemaakt. mening der Ned. Herv. kerk een oordeelvelling in over deze zus terkerken, waartoe zij gezien de situatie in Nederland en de ker kelijke verdeeldheid hier, meent het recht ten enenmale te mis sen. De Ned. Herv. kerk advi seert derhalve haar emigreren de leden zich in de genoemde gebieden aan te sluiten bij de „Presbytrian Church", binnen welker verband ook de Nederl. hevormde predikanten, die in deze gebieden werkzaam zijn, hun taak hebben verkregen en voortzetten. gere afwikkeling vergen dan 1954, verantwoording gegeven? 3. Op welke wijze zullen de uitkomsten der afwikkeling in de begroting worden verwerkt? Spr. merkt o.a. op, dat als de leden van de N.E.S.B. niet straf baar blijken, de minister met wetswijziging zal komen. Dat acht hij niet vriendelijk tegenover de rechter. Spr. betoogt, dat de Nederland se regering niet bevoegd is uit te maken, dat de Ambonnezen de Indonesische nationaliteit heb ben. 5 De heer Lemaire (KNP) zegt dat het probleem van de echt scheiding niet uit de weg mag worden gegaan. Hij hoopt, dat de kwestie ernstig zal worden bestu deerd. Hij vraagt hoe het moge lijk is, dat in ons land de „grote leugen" kan bestaan. Deze moet gebannen worden. Het echtschei dingsrecht is niet in overeen stemming met de inzichten van ons volk. Mej. Zeelenberg (Arb.) spreekt de hoop uit, dat de ene naar Ne derland overgebrachte uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger spoedig gevolgd zal worden door de andere vluchtelingen. De heer Haken (CPN) sluit zich aan bij hen, die verontrus ting hebben uitgesproken over het groot aantal verkeersonge lukken. Strenge maatregelen zijn nódig. Met het vonnis betreffende het optreden van de N.E.S.B. stemt spr. in, maar hij vraagt waarom zo lang is gewacht, vóór tot strafvervolging werd overge gaan. Men was toch op de hoog te van de werkzaamheid van fas cistische organisaties. Alle fascis tische activiteiten moeten de kop worden ingedrukt, aldus de heer Haken, die zijn misnoegen erover uitspreekt, dat slechts één der uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers is uitgeleverd. Spr. vraagt van wie indertijd het initiatief is uitgegaan om de oorlogsmisdadi gers over te brengen van Norg naar Breda. Te kwart over zés wordt de vergadering gesloten. De Indonesche legervoorlich- tingsdienst heeft meegedeeld, dat 50 bendeleden zijn gedood bij een treffen in de omgeving van Ka- rangnongko in Midden-Java. 2 Militairen werden licht gewond. Blijkens een in de Staatscou rant van gisteren gepubliceerde beschikking van de minister van Sociale Zaken mag in broodbak kerijen in afwijking van de be palingen, vastgelegd in de ar beidswet 1919, de aanvang van de voorarbeid, waaronder wordt verstaan het gereedmaken van deeg en ovens en van de overige bakkersarbeid, voor hoofden en bestuurders en voor bakkersge- «eüen ep Zaterdag 5 December a.s. met twee uur en op Donder dag 31 December a.s. met drie uren worden vervroegd. Een en ander geschiedt onder voorwaarde, dat in de onderne- Donderdag werd het gewonnen door: FABRIEKSTRAAT 2 SLUISKIL Elke dag een Fietsje of Poppenwagen GRATIS. tningen, waarin hiervan gebruik wordt gemaakt op Vrijdag 1 Jan. 1954 geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaarde geldt niet voor banketbakkersarbeid in brood bakkerijen, tevens zijnde koek en banketbakkerijen, verricht door het hoofd of de bestuurder 'én door banketbakkers, ten aan zien van wie van deze vergun ning geen gebruik wordt ge maakt. Deze personen mogen op die dag arbeid verrichten als op een gewone werkdag. Voorts mag op Zaterdag 2 Jan. 1954 vanaf 0 uur arbeid worden verricht, bestaande in het oven- stoken door één persoon, indien in de desbetreffende onderne ming op Vrijdag 1 Januari 1954 geen arbeid wordt verricht. De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt mede, dat een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat het harde voorwerp, waarop de marine bij het dreggen in het lJselmeer fs gestoten, geen be trekking heeft op de thunderjet- straaljager*van de vliegbasis Vol- kel, die siflds verleden week is vermist. De opsporingswerkzaam heden worden onverminderd voortgezet.. NOORD STRAAT 7O 12 JAAR OUDE BOM VAN 125 KG OPGERUIMD. Bij een onderzoek door de mijn- opruimingsdienst in het pand Zuiderstraat te Hariingen, waar in 1941 een bom door het dak en de keukenvloer vloog, is geble ken, dat de bom ondergronds door de fundamenten van de bui tenmuur heen was gedrongen. Bij opgravingen in de steeg naast de woning is thans de bom op vier meter diepte gevonden. Het bleek een brisantbom van 125 kg te zijn, die nog 45 kg spring lading bevatte. Genoeg om de halve straat te verwoesten. Het monster is door de mannen der opruimingsdienst gedemonteerd en weggevoerd, zodat de bewo ners van de Zuiderstraat thans weer rustiger kunnen slapen. NIEUWE INSPECTEUR VAN HET L. O. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes de heer mr L. G. Wolff, ad vocaat en procureur te Bussum. De nieuwe inspecteur, die op volger wordt van de heer C. Kui per, is 34 jaar oud en werd te Nij megen geboren. Hij is lidmaat van de Ned. Herv. Kerk. DS TALMA HAD Eergisteren is ds Talma, Ned. Herv. predikant te 's Heer- Arendskerke, vroeger te Zaam- slag, op de Blauwedijk te Middel burg op zijn motorrijwiel in aan raking gekomen met een auto. De botsing vond plaats op het moment dat ds Talma een andere auto wilde passeren. Met een lichte hersenschudding is hij in het ziekenhuis te Middelburg op genomen. MANIFESTATIE IN VOORBE REIDING ALS UITING VAN DANKBAARHEID VOOR DICHTING DER DIJKEN. De stichting „Nieuw Walche ren" te Middelburg heeft het ini tiatief genomen tot het houden van een grote Zeeuwse demon stratie in de zomer van 1954 met sterk folkloristische inslag voor Koningin Juliana. Deze demon stratie is bedoeld als uiting van dankbaarheid voor de dichting der dijken na de Februariramp. De Koningin heeft in beginsel toegezegd deze demonstratie, die zal worden gehouden op 25 Juni, te zullen bijwonen. Het denkbeeld heeft in brede kring weerklank gevonden en het staat op het ogenblik dan ook reeds vast, dat de demonstratie een der hoogtepunten van de ko mende zomer zal worden. Er is een speciaal nog voor uitbreiding vatbaar comité gevormd, bestaan de uit personen uit de gehele pro vincie, die op organisatorisch of folkloristisch gebied hun sporen reeds hebben verdiend, dat zich met de voorbereiding heeft be last. Zoals bekend organiseert „Nieuw Walcheren" op 24, 25 en 26 Juni een plechtige viering van het gereedkomen van herstel en wederopbouw van Walcheren. De Zeeuwse demonstratie wordt ge plaatst in het kader dezer plech tigheden en geeft er de door de ramp noodzakelijk geworden uit breiding aan. SCHELDEDIJK VAN WATERSCHAP STOPPELDIJK HERSTELD. Zonder plechtigheid is gister middag de herstelde Scheldedijk van het waterschap Stoppeldijk bij Ossenisse opgeleverd door het aannemersbedrijf Blok uit Rot terdam, dat het werk heeft ver richt onder directie van de rijks waterstaat te Terneuzen. De gaten in de dijk zijn gedicht, de oorspronkelijke bekleding is verwijderd en over een afstand van drie km is de dijk verzwaard. 110.000 kubieke meter zand en 40.500 kubieke meter klei zijn verwerkt en 120.00 arbeidsuren zijn aan dit werk besteed. Het verzwaren van de dijk, die nu aan de na de watersnood gestelde eisen voldoet, kostte 600.000. Vakexamen Slagersgezel. Bij het door de vereniging tot bevordering van slagersvakon derwijs gehouden examen slaag de voor slagersgezel onze stadge noot de heer W. van den Berge. Nieuw winkelpand. Tot de meest getroffen panden tijdens de Februariramp behoor de stellig Verhage's bakkerij in de Nieuwstraat. Naast de mate riële schade betekende het voor de heer Verhage een terugslag in z'n plannen tot modernisering van z'n bedrijf. De eerste moei lijkheden te boven, heeft hij toch doorgezet en zo vindt dan van daag de opening van zijn ver- nieuwe zaak plaats. Er is van de woonkamer een deel geofferd om de winkelruim te' te vergroten en de firma Haas- dijk heeft van het interieur iets bijzonders gemaakt. Ruime vitri nes tonen de lekkernijen in alle soorten en smaken. Een bijzon dere verlichting en de kleur der wanden verhogen de frisheid van het hele interieur. Wij namen ook nog een kijkje in de bakkerij, waar eveneens bleek, dat de heer Verhage z'n tijd kent. Er wordt n.l. gebruik gemaakt van een z.g. opbollangmaakmachine, waarbij het deeg niet meer mei de han den wordt gerold, maar een hy giënischer en sneller bewerking plaats heeft. - Terneuzen is weer een mooi winkelpand rijker. Het levert een nieuw bewijs van de frisse geest die onze middenstand bezielt. Ouwerkerk-reportage in bioseoopprogramma. Gaarne vestigen wij de aan dacht op het programma, dat het komende weekend in het Luxor Theater te Terneuzen en in „Het Centrum" te Axel wordt ver toond. In het voorprogramma is namelijk een speciale reportage opgenomen van de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwer- kerk. Zoals onze lezers zich zul len herinneren, is Koningin Ju liana in die gedenkwaardige sluitingsnacht van dat historisch moment getuige geweest. Vergadering gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel is bijeengeroepen tegen Dinsdag avond a.s. De agenda vermeldt o.m.: benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van de heer J. Pijpelink; voorstel tot uitbrei ding van het burgerlijk armbe stuur met twee leden; voorstel tot verkoop van grond aan T. L. Brugge aan de Bylocquestraat; aankoop van een stuk grond aan de Oudeweg van de mij Meche- lenTerneuzen en de heer C. den Hamer; voorstel om B. en W. te machtigen tot sloping van per ceel Polenstraat no 1; vaststel ling van de begrotingen van de gemeente en de bedrijven voor het dienstjaar 1954. Gouden bruiloft. Onder grote belangstelling heeft gisteren het echtpaar P. Willems- Dierick zijn gouden bruiloft ge vierd. De dag werd ingezet met een mis in de parochiekerk. Het was thuis de gehele dag een ge zellige drukte, waaraan de krasse oudjes met vreugde zullen terug denken. Oprichting Bazarcomité Rozenoord. Het oude gedeelte van het te huis voor ouden van dagen „Ro zenoord" te Sluis moet dringend verbeterd worden. Om aan de nodige gelden te ko men, zal getracht worden in 1954 een bazar te organiseren. Het comité dat zich hiervoor heeft gevormd, bestaat uit de vol gende personen: voorz. de heer L. G. Kramer; vice-voorz. ds L. P. W. Groenveld; secr. de heer A. Barendse; le en 2e penn. mej. J. C. Bevelander uit Sluis en mevr. J. Verhage-Risseeuw uit Cad- zand. Verder hebben nog zitting in het comité de dames C. Bos-de Jong en W. de Kramer-van Luijck en de heren ds J. B. van Bork, M. Maas, J. P. J. Wage en S. A. van Hal. Het a.s. bezoek van St Nicolaas. Het plaatselijk St Nicolaasco- mité hield in hotel Sanders-de Paauw een vergadering ter be spreking van het aanstaande St Nicolaasfeest. Vrijdag 4 Decem ber zal de Sint de schoolkinderen ontvangen in het parochiehuis, terwijl hij Zaterdag 5 December een rondgang zal maken door de gemeente. Op Zondag 6 Decem ber brengt de Sint dan zijn jaar lijks bezoek aan Heille. Zeeuws-Vlaamse Tafeltenniscompetitie. De Zeeuws-Vlaamse tafelten niscompetitie draait momenteel op volle toeren. In' t korte tijds bestek, sedert de ballen gingen rollen, hadden er zowel in West als in Oost Z.-Vlaanderen ver scheidene ontmoetingen plaats. In de eerste klasse West was er een ontmoeting tussen A.V.O. I en O.N.A. I. Het werd in Oost burg, waar beide plaatselijke ri valen slaags geraakten, een da verende overwinning voor de ambtenaren. ^V.V.O. ging daar met een 82 winst strijken. In de 2e klasse West kwamen Sla Raak II en Sla Raak III uit Biervliet tegen elkaar. Sla Raak II bleek sterker te zijn, door hun In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF- 89) (Nadruk verboden). „Dan zou er niet genoeg ver kocht worden want dan zouden Tom had geen houvast. Hij de mensen nooit nieuwe nodig kon de gasten niet bedienen, hebben" kon geen onderdanige kellner zijn, had geen werkelijk begrip voor deze hele aangelegenheid van een restaurant te openen en geld te verdienen. Lichamelijk werk begreep hij beter. „Laat mij de tafels schoonma ken en de vaat wassen", zei hij. Hij waste de vaten soms heel vlug en soms heel langzaam. „Tom, ben je nog niet klaar?" zei Eva, de keuken inkomend met een biad vol vuile borden en schalen. „Wat voer je nu uit? O, Tom!" „Bemoei jij je maar met je eigen zaken. Hoe gaat het bin nen?" „Een beetje slapjes. Wacht maar tot Zaterdag en Zondag". Dan zette Tom er plotseling spoed achter en deed de hele vaat in 5 minuten. „Eva, kom eens hier", zei hij door de keu kendeur. „Wat is er?" „Kom maar kijken. Wie wast er zo vlug vaten als ik?" „Och, jij! Je hebt een glas ge broken. Kijk maar het is ge- fo ci i^stcn'* „Heus? Ik begrijp niet waar om er geen onbreekbare glazen gemaakt worden". Tom was weer in gedachten verzonken. Het resultaat van zijn wijsgerige overpeinzingen was weldra te zien. De volgende dag vond Eva hem aan het werk met twee grote bakken van ijzerdraad en een paar metalen banden. „Wat doe je nu in vredes naam?" „Dit is een vatenwasmachine. Het is maar een proef". „Tom, je zult de borden bre ken", zei de moeder. „Mag ik het alstublieft probe ren? Ik zal er geen breken". „Je bent nog een kind", zei zijn moeder vertederd. „Dacht je, dat je verstand van zulke din gen had?" „Moeder, ik heb die lange wa terpijp voor u in orde gemaakt. Die werkt toch goed, niet?" Inderdaad had Tom een ver lengstuk aan een pijp gemaakt en het langs de muur naar de gootsteen geleid. Met een likje aluminiumverf had het er keu rig uitgezien. Hij was een trouw bezoeker van ijzerwinkels en had een volledige uitrusting van schroefsleutels, tangen, boren en ander gereedschap. Nu was hij, zoals hij zei, bezig een namaak vatenwasmachine in„Tom, je moest ingenieur wor- elkaar te zetten. Hij bevestigde den". de twee draadbakken aan elkaar en nadat hij het met een paar borden geprobeerd had, soldeerde hij ze vast. Hij zette er de douche kraan op en sproeide de borden af. Toen zette hij de bak onder steboven, heel voorzichtig, want zijn moeder stond er bij te kijken, en sproeide nog eens. „Ziet u, nu zijn ze allemaal schoon", riep hij uit. „Ik vind het griezelig om je al die borden ondersteboven te zien draaien", zei de moeder. „Je kunt op die manier niet veel tegelijk wassen", zei Flora. Tom fronste zijn voorhoofd. „Ik zal wel iets beters verzinnen. Laten jullie mij mijn gang maar gaan". Hij ontleedde 't probleem. „Het voornaamste is het opstapelen en het drogen. Er is heet water ge noeg. Als de borden maar goed neergezet zijn, drogen zij vanzelf wel. Daar gaat het om", zei hij tegen Eva. De volgende dagen zag zij Tom aan het werk met een zware rol kippengaas en een schaar. Zijn vingers gingen er aan kapot, maar na 2 weken had hij iets ge maakt waarvoor de hele familie vol bewondering was. Het was een cylinder van kippengaas in de lengte doormidden geknipt, van wel een meter lang en pre cies in de gootsteen passend. Er waren aparte vakken in om bor den, kopjes, kommen, lepels en eetstokjes in te schikken. Er bo ven had hij een flinke slang met een sproeier bevestigd, waarmee de vaten van alle kanten bespo ten konden worden. Daarna kon den zij vanzelf drogen. Hij hoef de nergens aan te komen. „Het is practisch", zei Loy. Dat zal ook wel gebeuren", zeide Tom. Natuurlijk waren er ook andere verbeteringen. Tom spande twee lange snoeren over de grond van het restaurant langs de muur. Deze dienden voor Tom en Eva om elkaar lichtseinen te geven. Er ging een rood lichtje boven de gootsteen branden als Tom of de moeder buiten nodig waren. Een groen lichtje betekende, dat er een royale klant binnen was gekomen. „Wat een dwaasheid", zei de moeder, maar zij verbood het niet. „Er moet eigenlijk nog een draad bij", zei hij. „Waarvoor in 's hemelsnaam?" „Ziet u, met drie lichtjes, rood, groen en blauw, kan ik zeven verschillende seinen geven". „Waar heb je zeven seinen voor nodig?" „Ik zal het voor u opschrijven". Tom liet zijn moeder een stuk pa pier zien, waarop hij had geschre ven: A. rood; B. groen; C. blauw. A: Loy komen. B: Moeder komen. C: Tom komen. A.B: Iets bijzonders op straat. A.C: Een goede klant. B.C: Een knap meisje. A.B.C: Iets heel bijzonders. Zo gebeurde het, dat toen Elsie op straat langs kwam. Eva voor in het restaurant seinde A.B. Maar toen Elsie het restaurant binnenkwam liet Eva alle drie de lichtjes branden. (Wordt vervolgd.) 91 een II tegen jongere broeders met lesje te geven. A.V.O. O.N.A, II te Oostburg eindigde in een 82 overwinning voor laatst genoemde. In Oost .-Vlaanderen was in de le klasse A.T.A.C. II (Axel) de gastvrouwe van Hulst I. Hulst I ging met een 82 overwinning huiswaarts. In Clinge speelde F.T.C. I tegen Ready I uit Sas van Gent. De Clingenaren hiel den de winst met 64. A.T.A.C. I (Axel) tegen de Polder I uit Westdorpe werd een klinkende overwinning voor de gastheren (82). In Sluiskil kwam Tempo I uit Terneuzen tegen C.N.A. I. Tempo wist hier de winst met 6—4 in de wacht te slepen. In de 2e klasse Oost won A.T. A.C. III met 28 van Polder II uit Westdorpe. Ready II uit Sas van Gent kreeg een 91 neder laag te incasseren van F.T.C. II uit Clinge, terwijl C.N.A. II de winstpunten in eigen home hield door met 82 Tempo II uit Ter neuzen te verslaan. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Robin Hood. Concertgebouw, 8 uur: Perscldemonstraties en film. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Robin Hood. Concertgebouw, 8 uur: Douane-boem. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De stad der 1000 ge varen. HOEK: Café van Opdorp, 7 uur: Prijskaarting. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Smokkelaars veroordeeld. De Belgische handelaar A. de C. uit St Niklaas had getracht 125 kg roomboter in zijn auto over de grens te smokkelen. Hij werd door de politierechter ver oordeeld tot een maand gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest. De veehandelaar J. P. te Bres- këns had voor een Belg twee run deren gekocht. Hij had ze boven dien naar de grens vervoerd en ze op de weide van de landbou wer G. te Sluis gebracht. Van hier zouden de beesten dan over de grens verdwijnen. P. werd des wege veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en voorts tot een geldboete van ƒ100. De landbouwer G. zag zich bij verstek veroordeeld tot 75 of 20 dagen. Nïxon noemt het een gissing." ver- De 'ontwapening van Japan na de tweede wereldoorlog is een vergissing, die hersteld moet worden, aldus heeft de Ameri kaanse vice-president, Richard Nixon, verklaard in een toe spraak op een noenmaal van de Japans-Amerikaanse vereniging en de Amerikaanse kamer va-. Koophandel in Tokio. Een misrekening van de Ver. Staten wat betreft de bedoelin gen van de Sowj et-leiders, zo zei hij, was de oorzaak van deze vergissing geweest. De vice-president deed een be roep op Japan om zijn verdedi ging tegen een eventuele agres- sie te organiseren en, met be hulp van Amerikaanse goede diensten, te komen tot een re geling van de Japans-Koreaan- se geschillen. GEMEENTEBEGROTINGEN. De ontwerp-begrotingen voor het dienstjaar 1954 (algemene begroting, begrotingen van het woningbedrijf, het grondbedrijf en de dienst voor maatschap pelijke zorg), zijn gedurende een tijdvak van 14 dagen ter inzage gelegd op de gemeente-secreta rie. Afschriften van genoemde be scheiden zijn tegen betaling dei- kosten verkrijgbaar gesteld. Terneuzen, 19 November 1953. Burgemeester en wethouders, P. Tellegen, voorzitter. A. J. Dees, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2