De Franse socialisten E.V.G. en de De politieke commissie van de m Verenigde Naties phiiiShave Tweede verkeersonderwijsdag „Verbond van Veilig Verkeer Doodstraffen de zaak-Greenlease Memoires van De Gaulle VRAAG WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. in MFTzmrMmmmmmmmm- Motie eist conferentie met Rusland en ontwapening PHILIPS Wisjinsky beschuldigt de Westelijke mogendheden Openingsrede van minister Cals Benauwd half uur voor 2 Finse zakenlieden in Amsterdam VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3003. HET'NEERSTORTEN VAN DE TWEE THUNDERJETS. Brits-Russische strijd om jeep-aanhangwagen f1 NLJF 74 l* '"'4 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. Terwijl in het grote amphi theater van het „Palais Bourbos" bet debat van de Franse nationa le vergadering over de buiten landse (maar in het bijzonder de Europese) politiek steeds voort gaat, wordt er achter de scher men nog teller gedebatteerd in de gelederen van de socialisten. Dinsdag had de eerste spreker van de socialistische partij, Gé- rard Jaquet, zijn rede nog op overtuigende toon kunnen eindi gen met de woorden: „de socia listische partij heeft gekozen", waarmee hij bedoelde dat zijn partijgenoten het er over eens waren geworden, dat de vorming van een Europese gemeenschap en een Europees leger de enige oplossing is voor de landen van Europa met inbegrip van Frank rijk. Diezelfde dag verschenen er ook berichten in de Parijse pers, waaruit kon worden opgemaakt, dat de partijdicipline onder de socialisten bij de stemming aan het eind van het debat zou wor den gehandhaafd. Men kreeg dus de indruk, dat de minderheid on der de socialistische parlements leden, die zoals bekend ernstige bezwaren heeft tegen de Europe se verdedigingsgemeenschap, over de bezwaren was heenge stapt om met de partijgenoten een verenigd front te vormen. Maai gisteren bleek, dat de si tuatie anders is. De minderheid begon zich geducht te roeren, naar men zegt deels omdat zij zich tekort gedaan voelde door de weigering van Jaquet om amendementen te aanvaarden op de door hem ontworpen motie, waarin de partij zich ten gunste van de E.V.G zou uitspreken en deels uit geïrriteerdheid over de forsheid, waarmee de secretaris van de partij, Guy Mollet, op partijdicipline bij de stemming aandrong. Het veroorzaakte dan ook eni ge opwinding in de wandelgan gen van het „Palais Bourbon", toen de middagbladen uitkwa men met het bericht, dat 42 so cialistische leden van de nationa le vergadering hun lidmaatschap van de door Paul Henri Spaak geleide „socialistische beweging voor de verenigde staten van Europa" hadden opgezegd, blijk baar om zonder tegen de partij dicipline te handelen toch een demonstratie te geven van hun afwijkende ideeën. In de fractievergadering werd de motie van Jaquet met 36 tegen 21 stemmen verworpen. Toen Guy Mollet daarna voorstelde eenvoudig de tekst van de op het laatste partijcongres aanvaarde motie aan het parlement voor te leggen, werd ook dit voorstel verworpen met 35 stemmen te gen 24. Om uit de moeilijkheden te komen, werd toen een gemeen schappelijke vergadering van het hoofdbestuur, de senaatsfractie en de fractie uit de nationale vergadering belegd en hier slaag de men er na een opgewonden debat in een meerderheid van 65 tegen 26 (met 14 onthoudingen) te vinden voor een ontwerpmotie die vandaag door de socialisten in het parlement zal worden aangeboden. In deze tekst, die enige gelijke nis vertoont met de onlangs in de senaat door de socialisten ver dedigde motie, verklaart de par tij zich niet ondubbelzinnig voor Franse deelneming aan de E.V.G. in de haar thans toegedachte vorm, maar wordt in plaats daarvan gezegd: „De nationale vergadering bevestigt opnieuw de wil van Frankrijk om met al zijn energie bij te dragen tot de op bouw van een verenigd Europa en zij betuigt haar adheasie aan het principe van de vorming van een Europees leger, open voor alle democratische naties". De partij spreekt zich uit ten gunste van een Europese politieke ge meenschap met een rechtstreeks gekozen volkerenkamer en een supranationaal uitvoerend orgaan maar stipuleert dat de Franse vertegenwoordiging in deze in stellingen zowel numeriek als politiek ook de Franse overzeese gebieden tot zijn recht moet laten komen. Volgens personen, die in nauw contact staan met generaal De Gaulle, is deze van plan in het begin van 1954 het eerste deel van zijn memoires te publiceren. In talrijke passages zou geant woord worden op de memoires van sir Winston Churchill. Voorts wordt de eis herhaald van een nauwe bij verdrag vast gestelde samenwerking tussen Engeland en het Europese leger en wordt opnieuw de wens uit gesproken, dat een conferentie van het westen met de Sowjet- Unie zal worden gehouden en dat er een begin zal worden ge maakt met algemene ontwape ning. Het is niet aan te nemen, dat deze socialistische motie enige kans heeft om door de nationale vergadering te worden aanvaard. Maar de moeilijkheden, waarmee zij is geboren, zijn van belang als een mogelijke aanwijzing van de interne partij strubbelingen, die bij de socialisten kunnen worden verwacht, wanneer de ratificatie van het E.V.G.-ver- drag aan de orde komt. De Sowjet-afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Andrei Wis jinsky, heeft Donderdag ver klaard dat men niet kan spreken van het regelen van internatio nale problemen, wanneer com- munistisch-China daarbij niet be trokken is. kapitalistische landen". De arbei ders werden steeds slechter ge ™&.gverï£SefTónSiikke- len van de handel tussen Oost en gendhedenconferentie was be antwoord door het bijeenroepen van de Bermuda-conferentie, die door haar afzonderlijk karakter verre van een bijdrage te zijn tot een ontspanning, die spanning slechts kan verhogen, aldus Wis jinsky. De Sow jet-voor stellen voor ont wapening waren oud, zo zei hij, maar zij zouden nieuw klinken en een nieuwe ptolitieke betekenis hebben onder nieuwe politieke omstandigheden. De weigering van de politieke commissie om de bescheiden ont- ELECTRlSCH DROOGSCHEERAPPARAAT De minister van onderwijs, mr J. M. L. Hh. Cals, heeft Don derdag in Utrecht de tweede ver keersonderwijsdag van het „Ver bond van Veilig Verkeer" ge opend met een rede, waaraan het volgende is ontleend. „Onze hedendaagse samen leving is ondenkbaar zonder het verkeer, dat op velerlei wijzen zijn invloed uitoefent, een invloed ten goede, maar helaas ook vaak ten kwade", zo begon de minis ter Het verkeer doet afstanden verdwijnen en*effent de weg tot een steeds grotere samenwer king, nationaal en internationaal. Maar het steeds toenemende ver keer werkt ook in toenemende mate de onveiligheid en de on rust in de hand en het schept tal van gevaren voor de weggebrui ker. Deze gevaren hebben reeds jaren geleden vele vrijwilligers de handen ineen doen slaan om door raad en daad de verkeers veiligheid te bevorderen. Zo ont stonden de talrijke verenigingen voor veilig verkeer, die in dit ver bond, dat het gelukkige initiatief tot het houden van deze ver keersonderwijsdag heeft geno men. Hoezeer dit initiatief op zijn plaats is en hoe noodzakelijk een dag als deze is, blijkt uit de som- bere lijnen, die de verkeerssta- tistiek van ons land vormen en die telkenjare hogere cijfers aan doden en gewonden vertonen. Het aantal jeugdige slachtoffers vormt daarbij een hoog percen tage en het is dus niet alleen op grond van het „jong geleerd, oud gedaan", dat het geven van ver- keersonderwijs in onze dagen een eis is, maar met de dag klem mender wordt, gezien de steeds groeiende intensiteit van het ver keer en daarmee van het gevaar op de weg". Twee Finse zakenlieden, de één 31, de ander 44 jaar oud, hebben in de nacht van Woens dag op Donderdag een benauwd half uur doorgemaakt, dat voor hen niet zonder gevolgen is ge bleven. Om tot dusverre nog onbekende reden werd dit 2-tal achtervolgd door een groep van circa 10 Am sterdamse mannen en tenslotte door deze overmacht in de Lijn- baanssteeg aangevallen en mis handeld. De aanvallers schopten en sloegen de Finnen waar ze hen medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veel bewolking met aanvanke lijk nevel of mist. Later versprei de opklaringen. Overwegend droog. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen W. en Z.W. ZATERDAG 21 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.18 1.53 2.33 2.43 1.36 2.11 2.51 3.01 "=- ZON op onder Nov. 20 8.08 16.43 21 8.10 16.42 MAAN op onder 15.52 16.35 7.44 9.09 raken konden en maakten bo vendien gebruik' van 2 boksbeu gels. Eén der slachtoffers werd met het hoofd op de straatstenen geworpen. Hij bekwam verschei dene bloedende wonden aan het hoofd, waaronder één van ta melijk ernstige aard. Zijn lin kerarm en linkerdijbeen waren opgezet, zijn kleren geheel met bloed bedekt. Zijn landgenoot liep een gebroken rib, een won de aan de kaak en in de mond op. Ook zijn kleren waren met bloed bevlekt. Het tweetal werd door een ambulancewagen naar het Bin nengasthuis gebracht en later na verbonden te zijn vervoerd naar het politiebureau. Inmiddels had de recherche kort na de vechtpartij en dicht bij de plek, waar deze zich had afgespeeld, drie verdachten ge arresteerd: een 21-jarige café houder, een 34-jarige lakker en een 18-jarige magazijnbediende. Zij ontkenden echter aan de vechtpartij deel te hebben ge nomen, doch de politie houdt hen in bewaring, omdat ze een andere mening is toegedaan. Wie de overige vechters zijn ge weest was haar nog niet bekend. Wel geloofde zij, dat een 21-ja- rige buffetjuffrouw er bij aan wezig is geweest. De Finnen konden niet ver klaren waarom zij waren aan gevallen. Zij waren volgens de politie zeker niet dronken. Doch ook de 3 arrestanten verkeerden niet in (kennelijke staat van dronkenschap. De beide slacht offers moesten terug naar het ziekenhuis omdat de artsen het nemen van röntgenfoto's nood zakelijk achten. „Het geven van verkeersonder- wijs zal, zo zei de minister, aller eerst op de lagere scholen moe ten geschieden. Ook 't voortgezet onderwijs in al zijn geledingen heeft hier een taak, die zeker niet minder van belang is, mede gezien de leeftijd en de daaraan verbonden physische instelling van de kinderen, die dit onder wijs volgen. De taak van de school is het vormen van de jeugd en het bijbrengen van de kennis, die zij in het maatschap pelijk leven nodig heeft. Tot die kennis behoort ook het zich be wust zijn van de gevaren, die het hedendaagse verkeer met zich brengt. De jeugd moet aan alle kanten zoveel mogelijk tegen de gevaren van de weg worden be veiligd, niet alleen in de steden, maar ook in de dorpen. Immers ook het platteland wordt steeds intensiever in het snelverkeer betrokken en de dorpsjeugd be zoekt de stad thans meer dan voorheen. Spr. zeide gaarne te hebben voldaan aan het verzoek om te doen nagaan, of het prac- tische verkeersexamen voor de schoolkinderen van plattelands gemeenten wel op de juiste wijze plaats vindt, met name of er vol doende rekening mee wordt ge houden, dat de kinderen van het platteland ook per fiets grotere plaatsen bezoeken. In verband daarmede heeft de minister aan de inspecteurs van het lager on derwijs verzocht er op toe te zien, dat aan dit aspect bij de verkeersexamens op het platte land voldoende aandacht wordt gsechonken. Van hoeveel belang dit kan zijn, blijkt uit het feit, dat dit jaar aan de door het ver bond gehouden verkeersexamens reeds 130.000 kinderen hebben deelgenomen. Dit getal zal nog groter moeten worden en dit is mogelijk, want de ouders blijken het verkeerson- derwijs aan hun kinderen op prijs te stellen en het nderwij- zend personeel besteedt reeds in verheugende mate aandacht aan deze voor velen nog vrij nieuwe materie. Wil dat onderwijs met vrucht worden gegeven, dan zal bij de opleiding der onderwijzers aan deze stof de nodige zorg moeten worden gewijd. Het stem de de minister daarom tot voldoe ning, dat het verkeersonderwijs op de kweekscholen de belang stelling heeft, hetgeen o.m. blijkt uit de door het verbond op die scholen gegeven cursussen' Minister Cals zeide ervan over tuigd te zijn, dat op deze wijze in de niet altijd gevarenloze doolhof van leerplan en lesrooster de juiste weg kan worden gevonden om zonder ongelukken en zonder verkeersovertredingen de nodige tijd en aandacht aan het ver keersonderwijs te wijden. Zo zal bij tal van vakken het verkeers onderwijs, dat niet als wettelijk verplicht vak op de lesrooster voorKomt, kunnen worden inge schakeld, zoals b.v. bij Neder landse taal, aardrijKskunde, reke nen, tekenen, natuurkunde en li chamelijke oefening en wellicht is juist deze methode de meest geschikte om het kind spelender wijs tot een goede weggebruiker te vormen". Hij opende het debat over het gecombineerde voorstel van de Sowjet-Unie om maatregelen te nemen ter afwending van het gevaar van een nieuwe wereld oorlog en ter vermindering van de spanning in internationale betrekkingen. Hij herinnerde de Verenigde Naties eraan, dat de minister van Buitenlandse Zaken van de Sow jet-Unie, Molotof, op 13 Novem ber had verklaard, dat een con ferentie van de ministers der vijf grote mogendheden, waaronder communistisch-China, zich niet alleen zou moeten bezighouden met het Duitse probleem en met de veiligheid van Europa, maar ook met maatregelen om de span ning in de internationale betrek kingen te verminderen. Als een zaak van het grootste belang noemde Wisjinsky het Koreaanse-probleem en het her stel van Duitslands nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag, dat op zijn beurt in onmiddellijk verband staat met het verzekeren van de veilig heid van Europa en derhalve met het verminderen van de bestaan de spanningen. Wisjinsky beschuldigde in vloedrijke kringen in het Westen ervan, dat zij niet geïnteresseerd zijn in het doen afnemen van de spanning. Deze kringen, zei hij, beschouwden de koude oorlog als het stadium van voorbereiding voor een nieuwe wereldoorlog en het verwerkelijken van hun plan nen voor overheersing van de wereld. De dreiging van een nieuwe we- .reldoorlog heeft geleid tot het ontwrichten van de nieuwe we- reldeconomie, zoals blijkt uit de Brits-Amerikaanse verhouding, die van jaar tot jaar slechter wordt. Amerikaanse bankiers en rege ringsorganen, zei hij, hebben de vereldgoudmarkten voorwaar den opgelegd, die een „sinister effect" hebben op de economischs wereldpolitiek. Wisjinsky betoogde, dat Ameri kaanse kapitalisten de bewape ningswedstrijd aanmoedigden om een dreigende economische crisis af te wenden. Hij haalde nieuwsberichten aan, die spraken van crisisverschijn selen, die de laatste tijd in de Amerikaanse economie merkbaar waren. „Deze verschijnselen zijn met karakteristiek voor Amerika al leen, maar bestaan ook in andere West zou een krachtige stimu lans zijn voor het doen afnemen van internationale spanningen. Hij legde de nadruk op de „leu genachtige verklaringen" van Engeland, Amerika en Frankrijk, dat het afnemen van internatio nale spanning alleen afhangt van de Sowjet-Unie, welke verklaring, naar hij zeide, niet overeenkwam met de feiten. Dit werd aangetoond door hun koppige weerstand tegen een vijf jet te aanvaarden, openbaarde de bedoelingen van hen, die niet openlijk durfden zeggen dat zij tegen het verbod van atoomwa pens gekant zijn. Wisjinsky protesteerde tegen het plan-Baruch, dat naar hij zei, slechts een scherm zou zijn waar achter Amerikaanse monopolies naar willekeur zouden kunnen handelen, terwijl andere landen ervan weerhouden zouden worden atoom-energie te ontwikkelen. Wisjinsky was in zijn rede sterk koppige weerstand tegen een viji- V h wösteliike uoli- mogendhedenconferentie, waarbij gekant tegen de West,elqke pon ook communistisch-China zou zijn aaSft belangrijke voorstel - tot rede was over het algemeen rus- het bijeenroepen van een vijfmo- tig en beheerst. Carl Austin Hall en mevr. Bon nie Brown Heads, schuldig be vonden aan ontvoering van de moord op de zesjarige Bobby Greenlease, zijn Donderdag tte Kansas City ter dood veroor deeld. De vonnissen zullen op 18 December door middel van de gaskamer worden voltrokken. worden aangetekend, tenzij Halls constitutionele rechten waren non crpta Cf (Zie le kolom, pag. 2, 2e Blad.) Naar aanleiding van de moeilij ke omstandigheden, waarin 12 thunderjetstraaljagers van da vliegbasis Eindhoven Woensdag middag kwamen te verkeren ten gevolge van de plotseling opko- Vijftien minuten nadat de jury mende mist, deelt de luchtmacht- de doodstraf had geëist, heeft de 1 voorlichtingsdienst het volgende rechter het vonnis, de doodstraf mede: over Hall en mevr. Brown Heady „Aangezien drogere lucht uit uitgesproken. Op de vraag of zij nog iets ta zeggen hadden schudde mevr. Brown Heady van neen, Hall antwoordde „Neen mijnheer". De vader van de ontvoerde Bob by Greenlease zeide na het von nis aangehoord te hebben: „Het is tè goed voor hen, maar het is het beste wat de wet kan doen". De rechter verklaarde dat hij geen verzachtende omstandighe den had kunnen ontdekken: „Of schoon de misdaad van ontvoe ring al afschuwwekkend is, heb- ben° zij bovendien nog zich schul dig gemaakt aan een harteloze, wrede moord in koelen bloede. De jury had meer dan een uur nodig om de rechter de bevoegd heid te geven het tweetal naar de gaskamer te zenden. De verdediger van Hall ver klaarde dat er geen beroep zou 'MVlll Wil het Oosten de basis had bereikt, was er de verwachting dat het zicht 's middags tot ongeveer half vier drie tot vier kilometer zou blijven. Doordat plotseling een Westenwind optrad, hetgeen niet was te voorzien, kwamen er laag- drijvende wolkenvelden uit het Westen opzetten. Daardoor daal de de temperatuur en begon het zicht terug te lopen. Om 14.10 u. werden alle thunderjets van de vliegbasis Eindhoven, die zich in de lucht bevonden, teruggeroe pen. De twee vliegers, die per schiet stoel hun toestel hebben verla ten, hadden nadat zij van hun voornemen kennis hadden gege ven van de toren de koers op gekregen, die zij moesten vliegen om te voorkomen, dat de vlieg tuigen zouden neerkomen in de bebouwde kom". De jongste ronde van een stille, onbloedige strijd om een jeep-aan hangwagen, geplaatst voor de achteringang van het onder Sow- jetcontrole staande gebouw van radio-Berlijn, is Donderdag door Britse soldaten gewonnen. Naar '<n Britse militaire woord voerder mededeelde hebben de Russische militairen, die het ge- bou\y dat in de Britse sector van Berlijn staat bewaken, Donderdag de aanhangwagen, die gebruikt wordt als een wegver sperring om Sowjet-voertuigen te stoppen en te controleren, op- zijde geschoven. Britse militairen zetten de aan hangwagen weer op zijn plaats en verankerden hem met een staalkabel aan een boom bij de poort. Russische militairen vijlden de kabel door en zetten de aanhang wagen opzij. 1 Britse soldaten brachten hem weer terug en bevestigden hem nu met twee staalkabels en hang sloten aan bomnn ter weerzijden van de poort. Het gebouw zelf wordt sinds Juni 1952 slechts bewoond door een kleine Sowjet-wacht. Op die datum verboden de Britse autori teiten de toegang aan Duitsers, behalve wanneer zij van speciale passen waren voorzien. De hoofdingang is permanent geslo ten. 1 H ji. W^(re-"*?'' r v - 1 - H. M. DE KONINGIN STELT NIEUWE KRUISER „DE RUYTER" IN DIENST. De Koningin poseerde met de bemanning van het schip aan boord van Hr. Ms. kruiser Ruyter." ,De

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1