De zaak-White ABDIJSIROOP Koningin Juliana stelde de „De Ruyter" in dienst Het debat in de Franse Assemblée De kwestie-Triëst Ö/ERMQOÈNF Uuuwq koest WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Nieuwe entdekking van McCarthy ZON-en MAANSTANDEN. Oostduitse autoriteit naar West-Rerliju uitgeweken H. M. de Koningin in Schiedam Prins Bernhard uit Ethiopië vertrokken Amerikaans transport vliegtuig neergestort Gelijkgesteld met rijwielen GOED BEGIN VAN DE KANAALVISSERIJ Zondagswet afgekondigd Dankdag voor de sluiting op Schouwen-Duiveland Vermiste „Thunder jet"- straaljager gevonden? BRITS VRACHTSCHIP AANGEHOUDEN SCHEPEN VOOR ISRAEL Nog weinig verandering STAATSLOTERIJ Onderzoek naar dijkdoorbraken DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3002. Voor- en tegenstanders van een Europees leger Verklaring van premier Pella HOEST, GRIEP... Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW I Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De vijf voorstanders en de vijf tegenstanders van de Europese verdedigingsgemeenschap, die gedurende de eersite dag van het Europese debat in de Franse na tionale vergadering het woord hebben gevoerd, hebben elkan der ongetwijfeld, niet overtuigd, maar wel schijnen zij de rege ring ervan overtuigd te hebben, dat een compromis noodzakelijk is om de regeringsmeerderheid niet uiteen te laten vallen. Het debat leverde in het alge meen weinig nieuws op. Zowel vóór- als tegenstanders van het Europese leger baseerden hun redevoeringen op de argumen ten, die men in de afgelopen maanden van beide kanten al vaak heeft gehoord. Een uitzon dering vormde de opmerking van Alfred CostéFloret (volksrepu blikein), dat een eenwording van Europa niet in de weg zou be hoeven te staan. Hij was van me ning, dat de handhaving van de status quo ten aanzien van het Saargebied, die uit zulk een mis lukking zou voortvloeien, nog niet zo'n ongunstige ontwikke ling zou zijn. Het was volgens hem dus niet nodig van de op lossing der Saarkwestie een voorwaarde voor de Franse rati ficatie van het E.V.G.-verdrag te maken, een standpunt, waarmee o.a. Gaullisten het allerminst eens zijn. Sommige van de anti-Europese sprekers maakten geen geheim van hun bezorgdheid, dat de Franse staatslieden op de a.s. conferentie in Den Haag en op Bermuda zouden worden verleid tot nieuwe toezeggingen met be trekking tot Frankrijks deelne ming aan de Europese integra tie. Enkelen hunner drongen er daarom op aan, dat de Franse ministers op die conferenties geen bindende beloften zouden doen. Gilbert de Shambrun (pro gressief) ging zelfs zover de na tionale vergadering voor te stel len, dat deze de minister van Buitenlandse Zaken zou verhin deren in Den Haag ook maar in enige nieuwe concessie toe te stemmen en hij voegde er bij, dat het nog beter zou zijn, als de assemblée de verdaging van de Haagse zowel als van de Bermu da-conferentie zou eisen. Terwijl dit openbare debat plaats vond, zijn binnenskamers al enige ontwerpen van resolu ties opgesteld, één door voor standers der E.V.G., dat alleen zegt, dat de politiek van opbouw van een verenigd Europa moet worden voortgezet; een door tegenstanders waarin wordt vastgesteld, dat Europese voor spoed alleen kan voortkomen uit de vrije samenwerking van alle Europese landen en dat een ge meenschap van het „geampu teerde" Europa van zes niet an ders is dan een oud Duits plan. In de vergadering van de Fran se ministerraad, die Woensdag middag plaats vond, is ernstig gezocht naar een mogelijkheid om deze twee richtingen, die bei de in het kabinet vertegenwoor digd zijn, met elkaar te verzoe nen. De basis hiervoor zou, naar men zegt, gevonden zijn in een compromisvoorstel, uitgewerkt door volksrepublikeinse en Gaul listische partijleiders Dit voorstel, waarmee Bidault Senator McCarthy heeft mee gedeeld dat hij „radio- en tele- visietijd eist om de tegen mij gerichte aanval van de voorma lige president Truman te be antwoorden". Waarnemers zijn van mening, dat Truman het gevechtsterrein heeft aangegeven, niet alleen voor de verkiezingen voor het congres in 1954, maar ook voor wat betreft het politieke bestel der Ver. Staten. De perscommentaren over Trumans rede waren verdeeld: Bladen, behorende tot de Hearst-groep (pro-McCarthy) noemden haar „zwak en fel" en zeiden dat de zinsnede over Mc- Carthitisme het toppunt van dwaasheid in zijn rede was. An dere bladen zeiden, dat Truman niet alle vragen had beant. woord en dat hij op enkele pun ten dieper moet ingaan. In Trumans kantoor in Kan sas City waren 5 personen bezig de duizenden telegrammen, die hem uit heel Amerika werden toegezonden, te openen. Naar zij schatten, waren 95 procent be tuigingen van instemming. iDe Amerikaanse procureur- generaal, Herbert Brownell, ver- Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende 's werelds beste hoestsiroop medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tof Donderdagavond. Meer wind. Voor het Zuiden van het land: droog en zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen. In Je ochtend plaatselijk nevel of mist. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west VRIJDAG 20 NOVEMBER. klaarde voor de senaats-sub- commissie voor binnenlandse .veiligheid dat van Britse en Ca nadese zijde druk was uitge oefend om Harry Dexter White benoemd te krijgen in een hoge functie bij het internationale monetaire fonds. Inlichtingen over White toon den aan, dat hij „een waarde volle hulp was voor een onder grondse Sowj et-organisatie, die in Washington opereerde". Er was bewijsmateriaal in over vloed, dat White ontrouw was tegenover de regering der Ver. Staten. „In regeringsdienst behoeft men niet te wachten tot een man veroordeeld is, voor men hem ontslaat", betoogde Brow nell. Brownell zeide, dat Truman de rapporten had gelezen en dat hij reeds in Februari 1946 wist, dat in zijn regering een commu nistische spion werkzaam was. Er was niets gedaan cm de activiteit van de spionnage- groep, waarvan White een der leden was, een halt toe te roe pen. Brownell drong er op aan, dat de regering de bevoegdheid zou worden gegeven het aftappen ®van telefoonlijnen wettig te maken en het recht van getui gen om te weigeren, voor zich zelf bezwarende verklaringen af te leggen, nietig te verklaren, om hen zodoende te dwingen getuigenis af te leggen. Brownell ontkende, dat hij in zijn rede van 6 November de be doeling had gehad te zinspelen op de mogelijkheid, dat Truman déloyaal was. Maar hij zeide dat, indien het in 1946 de bedoeling was geweest White in zijn func tie te handhaven om hem en andere leden van de spionnage- groep op heterdaad te betrap pen, maatregelen hadden moe ten zijn genomen om te zorgen dat de betrokken personen en de situatie volkomen onder con trole waren. Het zou nodig zijn geweest, te voorkomen, dat geheime docu menten bij White belandden. Men had hoge Amerikaanse autoriteiten moeten waarschu wen en anderen in het oog te houden. zich in principe zou kunnen ver enigen, zou neerkomen op een beperking van Frankrijks Euro pese politiek tot de K.S.G. en de E.V.G. (vooropgesteld, dat aan de bekende Franse voorwaarden met betrekking tot de E.V.G. wordt voldaan) en aanvaarding van een Europees gezagsorgaan en een parlement, welke beide uitsluitend de overkoepeling van de twee andere lichamen tot taak zouden hebben. Hiermee zou de regering dus trachten aan de wensen der Europees denkende elementen in het kabinet in zo verre te voldoen, dat hun althans een positieve politiek ten aan zien van K.S.G. en E.V.G. wordt gegarandeerd, en tegelijk de Gaullisten tegemoet te komen door hun te beloven niet mede te werken aan een meer omvat tende politieke gemeenschap, die ook op algemeen economisch ge bied volmachten zou hebben. Of dit compromis voor beide groe pen aanvaardbaar is, zal spoedig blijken, wanneer Bidault en La- niel het woord zullen voeren. Volgens het dagblad „Parïs- Presse" moet de verklaring van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, te Bonn gedaan, dat op de a.s. Haagse ministersconferentie nog geen beslissing inzake de politie ke gemeenschap zal worden ge nomen, beschouwd worden als een element, dat in dit verband tot vermindering van de span ning in de Franse politiek kan bijdragen. Senator McCarthy heeft mee gedeeld, dat een voormalige be- drijfsdetective van de General Electric Company, te Schenec tady in de staat New York voor de permanente sub-commissie van onderzoek uit de senaat heeft verklaard, dat een 30-tal geheime documenten betreffen de een torpedopróject uit de fa briek zijn verdwenen. De ge tuige had er, volgens McCarthy aan toe gevoegd, dat z.i. de stukken zijn gestolen en dat daardoor het gehele project in gevaar is gebracht. De Italiaanse premier, Giusep pe Pella, heeft Woensdag te Ro me verklaard, dat iedere vijf-mo- gendhedenconferentie over Triest de Brits-Amerikaanse beslissing om zone A aan Italië toe te wij zen als „vast en onherroepelijk" moet aanvaarden, Voorts, zo verklaarde hij in de Kamer, moet de conferentie een oplossing zoeken voor het hele gebied van Triëst en niet voor de zone A alleen. Pella's regering beschouwde een volksstemming nog steeds als de beste oplossing voor Triëst. Hij waarschuwde het Italiaanse volk zich niet door hartstocht te laten leiden tot het veroorzaken van een onoverbrugbare kloof tussen Italië en zijn bondgenoten in het Atlantische Pact. De Italiaanse regering was ver rast geweest door de steun, die de Britse minister van buiten landse zaken Eden en het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken aan de Britse comman dant van de zone, generaal sir John Winterton, hadden gegeven. Pella zeide, dat hij niet kon zeg gen in welk stadium de geallieer de pogingen om Italië en Zuid Slavië op een conferentie samen te brengen, zich bevinden. Alle betrokken regeringen hadden zich tot geheimhouding verbon den, verklaarde hij. Verklaring van Zuïdslavisclie vice-president. De Zuidslavische vice-president Mosje Pijade heeft Woensdag in een verkiezingsrede te Ljoebljana verklaard, dat Zuid-Slavïë nooit de Brits-Amerikaanse beslissing om de zone A van Triëst aan Ita lië toe te wijzen, zal aanvaarden. Hij zeide dat,, ofschoon hij niet wist wat Pella in het Italiaanse parlement zeide, „het nauwelijks is aan te nemen, dat verstand, re delijkheid en bescheidenheid plot seling de overhand zullen krijgen in die giftige atmosfeer van chauvinisme en neo-fascisme". „Wij kunnen de ontwikkeling van de situatie met kalmte en vertrouwen tegemoet zien", zo verklaarde de vice-president. „De Westelijke bondgenoten weten wat Zuid-Slavië betekent, wenst te bereiken. Om half tien Woensdagmorgen-reen overweldigende indruk heeft Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.28 12.48 1.03 1.23 1.43 2.03 1.53 2.13 ZON MAAN op onder op onder Nov. 19 8.06 16.44 15.21 6.15 20 8.08 16.43 15.52 7.44 Verklaring van Hoover. Edgar Hoover, hoofd van het federale recherche-bureau F.B.I, verklaarde voor een subcommis sie van de senaat dat zijn orga nisatie Harry Dexter White op bevel van Truman in het oog hadden gehouden, toen deze verdacht werd van spionnage voor Rusland. Doch hij ver klaarde dat de F.B.I. nooit had ingestemd met enige afspraak, om White in 1946 in regerings dienst te houden. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Rudolf Reinarz, diensthoofd bij het Oostduitse ministerie van Justitie, is naar W.-Berlijn uit geweken. Volgens D.P.A. zou hij verklaard hebben belast te zijn geweest met het opstellen van een rapport, dat bezwarend was voor de voormalige minister van Justitie, Max Fecner. Deze is ge arresteerd omdat hij in een door het persbureau A.D.N. gepubli ceerd persgesprek had verklaard dat het stakingsrecht in Oost- Duitsland wettig is. H.M. de Koningin is omstreeks twaalf uur Woensdag in Schie dam gearriveerd. In de straten, die de koninklijke auto passeer de, stonden honderden mensen opgesteld, die de vorstin harte lijk toejuichten. Hare Majesteit gebruikte de lunch in de villa van de heer Wilton, de president directeur van de N.V. Dok- en Werfmij. „Wilton-Feijenoord". Prins Bernhard is Woensdag ochtend met zijn gevolg in de re- geringsdakota uit Addis Abeba, waar hij de gast was van keizer Haile Selassie, vertrokken. De kroonprins van Ethiopië en verscheidene ministers waren op het vliegveld aanwezig om het gezelschap uitgeleide te doen. Een neerstortend Amerikaans transportvliegtuig van het type C119, een z.g. vliegende verhuis wagen, heeft Dinsdag in zijn val tenminste 7 parachutisten ge dood, die hulpeloos aan hun pa rachutes hangend het gevaarte op zich af zagen komen. Voorts kwamen 8 inzittenden van het toestel om het leven. De C119 nam deel aan oefenin gen van parachutisten bij Fort Bragg in N.-Carolina. Als ge volg van motorstoring stortte het neer, zijn weg kiezend dwars door een grote groep parachu tisten, die zojuist uit andere vliegtuigen waren gesprongen. De motoren van 't merk J.L.O., type F48, welke wat uitvoe ring en constructie betreft, over eenkomen met de door de N.V. Union rijwielfabriek te Den Hulst bij de rijksdienst voor het wegverkeer gedeponeerde en door de directeur van deze dienst gewaarmerkte tekeningen en be schrijving, zijn gelijkgesteld met rijwielen. heeft de waarnemende vlagoffi cier materiëel van het ministerie van marine, schout bij nacht C. W. Heringa, de nieuwe kruiser „De Ruyter" overgenomen van de N.V. dok- en werfmaatschap- pij „Wilton Feijenoord". 's Middags om twee uur werd op de kruiser de commandovlag van de bevelhebber der zeestrijd krachten en chef marinestaf ge hesen en daarmede werd het schip officieel „Hr. Ms. kruiser De Ruyter". Onmiddellijk daarop klonk de vaandelmars en vervol gens stond iedereen stram in de houding voor het „Wilhelmus". Om half twee was de Koningin met haar gevolg op het terrein van de dok- en werfmaatschappij „Wilton Feijenoord" aangeko men. De straten in Schiedam, waar de koninklijke auto's pas seerden, waren versierd en dui zenden stonden juichend langs de kant, toen de vorstin passeer de. De Koningin werd ontvangen door de minister van Marine ir. C. Staf, die de heer S. van West, oudste directeur van de maat schappij aan haar voorstelde. Schril snerpte hierna het boot mansfluitje van de kruiser, toen de Koningin aan boord werd „ge floten". Stoer stonden aan weerszijden van de valreep de valreepgasten (4 officieren). Aan dek presen teerde de erewacht het geweer en over het water klonk het „Wilhelmus" van de mariniers kapel. De Koningin inspecteerde de erewacht en de bemanning en hierna was het „alle hens" en meldde schout bij nacht Heringa de materiële gereedheid van de kruiser „De Ruyter" aan de mi nister van Marine". Zoals het ceremonieel dit ver eist, rapporteerde deze op zijn beurt aan H.M., dat het schip ge reed was voor de indienststel- ling. Na een kleine toespraak beval de Koningin daarna de comman dant het schip in dienst te stel len en gingen drie vlaggen statig omhoog. Koningin wenst- de kruiser een goede vaart. „Dit moment moet U met trots vervullen", zo zeide de Koningin in haar toespraak tot de beman ning van Hr. Ms. „De Ruyter". Zij zag in dit nieuwe schip het overtuigend bewijs van het ar beidsvermogen van het Neder landse volk en van de prachtige samenwerking tussen overheids- en particuliere instanties. „Het moet voor iedere Nederlandse zeeman een eer zijn te varen op een schip, dat de naam „De Ruy ter" draagt en ik wens de krui ser, de commandant en de be manning van harte een goede vaart", zo besloot H.M. De commandant sprak even eens over de naam van zijn schip, dat de naam draagt van de kruiser die destijds in de Ja- vazee is gebleven. „Op dezelfde plaats waar Uwe Majesteit zich thans bevindt, heeft zeventien jaar geleden Ko ningin Wilhelmina haar kruiser „De Ruyter" persoonlijk in dienst gesteld", aldus de com mandant. „Thans heeft het Uwe Majesteit behaagd aanwezig te zijn bij de indienstneming "van Uw kruiser „De Ruyter". Ik mo ge U de verzekering geven dat dit op ons, de gehele bemanning, gemaakt. Wij zullen aan dit schip onze beste krachten geven, geleid door één bezielende ge dachte om het met Gods zegen te maken tot de trots van de vloot". De toespraak van de comman dant werd beëindigd met een driewerf „hoezee", met „joelen" zoals dat bij de marine heet. Daarna stelde H.M. en de be manning zich op het voordek op, waar een foto werd gemaakt. Nog eenmaal klonk het „Wil helmus" over het water, toen de Koningin het schip verliet, nog eenmaal wérd door de bemanning die aan dek voor het paraderen stond opgesteld „gejoeld" en toen gleed de vorstelijke auto weg, nagewuifd door de 10.000 toeschouwers, terwijl van het schip de gebruikelijke 35 saluut schoten voor de vorstelijke be zoekster dreunden. „JOELEN" EEN OUD MARINEGEBRUIK. Als er bij de marine „gejoeld" wordt, betekent dat geen on vriendelijkheid. Integendeel, het is een hoffelijk gebaar, dat bij speciale gelegenheden gemaakt wordt. Zo werd er op Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" gejoeld toen de Koningin van boord ging. De 973 schepelingen hieven, opge steld langs de bakboordzijde van het schip, een donderend drie werf „hoezee" aan voor H.M., dat schalde over het water van de haven van Wilton Feijenoord. De marine kent nog meer ka rakteristieke commando's en ge bruiken, die vaak een eeuwen lange traditie als achtergrond hebben en waarvan men niet af wijkt, hoe vreemd ze soms een buitenstaander in de oren klin ken. Toen de Koningin haar toe spraak zou gaan houden, klonk het commando „alle hens voor de boeg", met het resultaat, dat de bemanning zich verzamelde op het achterdek, beneden de plaats waarvan de Koningin sprak. Het was bij deze indienststelling ook een van de weinige keren, dat of ficieren gecommandeerd werden door een onderofficier. De Ko ningin werd n.l. aan boord „ge floten" door de opperschipper en op zijn signaal brachten de vier officieren-valreepgasten de groet. De opperschipper zelf sa lueerde met de linkerhand, om dat hij met de rechterhand zijn De visserij onder de Engelse wal, die dit jaar aanzienlijk min der heeft opgeleverd dan vorig jaar, nadert haar einde. De aan dacht zal omstreeks begin De cember worden gericht op de Kanaal visserij. Het eerste vangstbericht uit 't Kanaal werd Woensdagmorgen radiografisch gemeld en het was zeer gunstig. Schipper A. Visser I bootsmansfluitje naar de mond moest brengen. Voor de fotografen was bij deze indienststelling prima ge zorgd. De heren hadden een pri vé ponton met grote stellage, die langs de kruiser voer, waardoor men overal als het ware met de neus bovenop zat. Een ander groepje fotografen bungelde in een bak aan een hijs kraan om de foto van H.M. met de bemanning te kunnen maken. Hr. Ms. „De Ruyter" is via de Ned. vereniging voor adoptie van schepen (Nevas) geadopteerd door de R.H.B.S. in de Roelof Hartstraat te Amsterdam. De directeur, een leraar en twee leerlingen van deze school waren bij de plechtige indienststelling aanwezig. Na de proeftochten van de „De Ruyter" heeft men de tweede mast verplaatst van achter tie tweede schoorsteen naar vóór de tweede schoorsteen, een ver andering die uit technische over wegingen aanbeveling verdiende. Na afloop van de plechtigheid was het feest aan boord voor alle schepelingen met hun familie leden. Daarvóór had de comman dant nog een officiële receptie gehouden, waarbij vele burgerlij ke en militaire autoriteiten hun gelukwensen kwamen aanbieden. In het Staatsblad is afgekon digd de wet van 15 October j.l„ houdende nadere voorschriften ter wegneming van beletsels voor de viering van en ter ver zekering van de openbare rus: op de Zendag en enige christe lijke feestdagen (Zondagswet). De oude Zondagswet (van 1 Maart 1815) komt te vervallen wanneer de nieuwe wet in wer king treedt, dit is 20 dagen na de dag van afkondiging. Het moderamen van de ge nerale synode der Ned. Herv. kerk heeft gevojg gegeven aan een door de synode gedaan voorstel een dankdag uit te schrijven naar aanleiding van de sluiting van de dijk op Scho- wen-Duiveland. De dankdag zal Zondag 29 No vember worden gehouden. Het moderamen heeft daarover een rondschrijven aan de kerkera den gezonden. In het waterloopkundige labo ratorium te Delft worden onder zoekingen verricht naar de oor zaken der dijkdoorbraken van 31 Januari. Van vele doorbraken heeft men de oorzaken ter plaatse kunnen vaststellen. Elders echter stond men voor raadselen, die thans in de „stormgoot" van het laborato rium worden ontward. De te on derzoeken dijkprofielen worden nauwkeurig op schaal nagebouwd waarna men er wind en water in gelijke verhouding tot het zware weer van 31 Januari op los laat. Een zeer verfijnde apparatuur, die op de „dijk" is gemonteerd, wijst nauwkeurig de gevolgen der stormaanvallen aan. Prof. J. Th. Thijsse, die deze onderzoekingen leidt, verklaarde, dat dit onderzoek niets ten na dele van de bouwers der bij de stormvloed bezweken dijken zegt. Deze dijken waren, naar mense lijke berekeningen, zo goed mo gelijk. De dijkbouw heeft een eeuwenlange historische groei doorgemaakt. De waterbouwkun de kent eigenlijk alleen in Ne derland het vraagstuk der zee dijken, zodat men zich hier op dat gebied niet op wetenschappe lijke resultaten van elders kan oriënteren. Het onderzoek naar de oorza ken van bepaalde doorbraken, zoals die van Tholen b.v., is van groot belang voor het werk van de delta-commissie, die zich over het afsluiten der zeegaten moet uitspreken. De in het laborato rium verkregen uitkomsten zul len bijdragen tot de meest aan bevelenswaardige vormen van dijkbouw onder verschillende omstandigheden. Het onderzoek geschiedt dan ook in opdracht dezer commissie. In het laboratorium wordt ver der gewerkt in het grote model van de benedenloop der rivieren en de delta, waarbij men b.v. vraagstukken van de Biesbosch, de Nieuwe Waterweg en andere wateren bij het afsluiten van de zeegaten bestudeert. Het gebied van de Oosterschelde is thans ook bij deze studiemaquette be trokken. Naar aanleiding van het op sporingswerk naar de vermiste „Thunder jet"-str aal jager deelt dj luchtmachtvoorlichtingsdienst ons het volgende mede: 01C „Dinsdagavond tegen het don- de VL 216 „Hennie meldde ker worden zijn twee sleepboten een vangst van 160 kantjes uit „0 van (je koninklijke marine, die 2e«en- Pe Scheveningse logger j met Vier boten van de politie te Sch 116 is ook op de visgronden water de gehele dag hadden ge- in het Kanaal gearriveerd, doen sleept in de omgeving van de nt ™g™et k plaats waar visser Mol uit Volan- Na het bekend worden van het i dam Donderdagmorgen j.l. een ?n vangstbericht van de waterzuil had. zien opspuiten, bij Vlaardingse logger, worden nog het dreggen gestoten op een meer schepen klaar gemaakt om hard voorwerp. Deze plaats ligt aan de Kanaalvisserij te gaan één mijl ten N.W. van de plaats, deelnemen. De vangstberichten die door schipper Mol was aange- van Woensdagochtend uit de wezen" Noordzee waren uiteenlopend. Naar van betrouwbare zijde te Hongkong wordt gemeld, is het 1772 ton metende Britse vracht schip „Inchulva" ter hoogte van de Wentsjou-baai, 180 mijl ten Zuiden van Sjanghai, door een onbekerde kanonneerboot aan gehouden en doorzocht. Na kor te tijd kreeg het Britse schip toestemming zijn reis te vervol gen. Op 10 November is het schip hetzelfde overkomen. Volgens radio-Israël heeft West-Duitsland aangeboden on der de overeenkomst inzake de herstelbetalingen 6 passagiers- en 4 vrachtschepen voor Israël te bouwen. De Westduitse rege ring heeft de voor de bouw be nodigde middelen reeds beschik baar gesteld. De verwachting is, dat de re gering van Israël het aanbod binnenkort zal aanvaarden. Het K. N. M. I. deelt mede: Al enige dagen wordt het weer in het grootste deel van Europa be paald door een omvangrijk hoge- drukgebied, waarvan het centrum boven de Balkan was gelegen. In het hogedrukgebied komen uitgestrekte mistvelden voor, vooral in Frankrijk, Engeland en onze omgeving. In Duitsland is de lucht iets droger zodat daar slechts verspreide mist voor,' komt. De nachtelijke afkoeling op plaatsen met heldere hemel deed echter in Duitsland de tem peratuur tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Intussen neemt het hogedruk gebied heel langzaam in beteke nis af. Tegelijkertijd breidt het lage drukgebied tussen IJsland en Spitsbergen zich langzaam naar het Zuiden uit. Het weer in ons land onder gaat echter nóg maar weinig verandering. In de 521e Staatsloterij, vierde klasse, derde lijst is de prijs van 50.000 gevallen op lot nr.16666.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1