CHINEZENWIJK De heer H. D. Louwes bespreekt het landbouwbeleid Enorme gebieden; droogte en schapen Tweede „Liftmaster" van) de K.L.M. aangekomen VERKLARING VAN ADENAUER De man, die het Russische volk een beter leven heeft beloofd" Oogst akkerbouwproducten 1953 lager dan in 1952 KERKNIEUWS Jaarveemarkt te Hulst DE TOESTAND IN ATJEH DE JOURNALISTIEKE REIS NAAR AUSTRALIË Hei leven is er hard Critische beschouwingen en nuiiige adviezen MALENKOFS STER REES IN1'RUSLAND n Het beste bed ooit gemaakt! Veeieeli beweegt zich in opgaande lijn De evacuatie van Chinese nationalisten uit Birma IJm ^«B«g £6) 'Donderdsg veiling van 126 Amsterdamse taxi's Agenda Het kustgebied enkele tientallen mijlen ten Noorden van Brisbane vormde het meest N. O. punt van de journalistieke reis door (Australië. Dit punt is nog ongeveer 2000 mijl ver wijderd van de Noordpunt aan de Torresstraat. Het illustreei t de enorme uitgestrektheid van dit werelddeel, dat 220 maal zo groot is als ons land. In Brisbane gaat men van het subtropische gebied naar het tro pische gebied in het noorden. In het N.O. kon de belangrijke riet suikercultuur ontstaan omdat er langs de kust een grotere regen val is. Gaat men naar 't westen, naar het binnenland, dan wordt die regenval allengs minder en dan bereikt men de uitgestrekte gebieden waar de laagste tempe ratuur nog altijd 18 graden is, waar groot gebrek is aan water en waar men met artesische pom pen de droogte te lijf moet gaan. De zesweekse reis is een dodelijk vermoeiende tocht geworden en het lijkt onmogelijk zich in die tijd een beeld van Australië te vormen. HERINNERINGEN AAN DE „WILDWEST." Toch besluiten we het rijke en vruchtbare gebied rond Brisbane te verlaten om eens een ander Australië te zien. 's Morgens om 6 uur stapt uw redacteur als enige niet-Austra- liër in het vliegtuig, dat hem in vier uur naar Longreach brengt, zo ongeveer het middelpunt van het 670.000 vierkante mijlen grote Queensland. Longreach is een plaats van ruim 4000 inwoners. Zij ontstond in 1892 en grenst aan de enorme gebieden, waar zich het vee be vindt en vooral de enorme „sheep-stations". Die enorme schapen-farms waarop zich vaak slechts twee tot vier man bevin den. hebben vaak een oppervlak te van 100.000 acres en meer. Af en toe zakken de bewoners af naar Longreach en andere plaat sen in die gebieden, zoals de planters in Indonesië bij tijd en wijle afzakten naar de meer be woonde gebieden. Longreach be staat uit een tweetal grote „stra ten", waar zich de „stores" be vinden, die de meest uiteenlopen de zaken in voorraad hebben. Ons hotel voor één nacht heeft de weidse naam „Imperial". Het doet onmiddellijk denken aan de vroegere films over de „wild west", aan cowboys en paarden. De paarden hebben hier plaats gemaakt voor de auto, maar de „stockmen" gaan te paard. Zij houden de enorme kudden koei en en schapen op de droge step pen bijeen en zij drijven de kud den honderden mijlen ver naar de plaatsen, waar het vee wordt verkocht en weer verder naar een spoorwegstation, want de exportslagerijen vindt men aan de kust, in de grote havenplaat sen. Vandaar wordt het geslach te -vee geëxporteerd. het individu, van de emigrant persoonlijk. Hij vindt in Austra lië, nadat hij door de regering op deze bodem is gebracht, geen ge spreid bedje. Is hij goed „voorbereid" voor dat nieuwe leven, dan zijn er vaak prachtige mogelijkheden. De ervaringen van tal van Ne derlandse emigranten na de oor log gaven er ons blijk van. Met de captain van het vlieg tuig, de heer T. Doug Tennen, die hier de nacht moet doorbrengen zien we met nog een landgenoot, die hier bijna twee jaar werkt, de enorme steppen met het gele droge gras. We plukken 'n hand vol. Het kraakt bijna, maar het blijkt uitstekend voedsel te zijn voor het vee en de schapen. Juist dit gras, zo vertelt men ons, is geschikt voor de merinos, die de fijne wol leveren. EEN ADELBORST TUSSEN DE SCHAPEN. De jonge adelborst (M. de Rooy) had in Den Helder nog een jaar voor de boeg. In de oorlog kwam hij met zijn familie uit de over zeese gebiedsdelen naar Austra lië. Hij was te Melbourne op Scotch-college en had er vele vrienden. Het land trok hem. En hoe waren in die na-oorlogse ja ren de verwachtingen voor onze marine? Hij is nu bijna twee jaar op een groot „sheep-station". Er is een manager, die na vele jaren I ervaring door de eigenaar wordt aangesteld. De welgestelde eige naars leven bij voorkeur aan de kusten ten N. en Z. van Brisbane. De managers zorgen voor de schapen, voor het in orde houden van de enorme afrastering der gebieden, voor het in goede staat houden van de artesise putten, voor 't onderhoud van de brand gangen langs de uitgestrekte steppen en voor hetmelken van de geiten. Men begint er het eerste jaar met een loon van 5 a 6 pond per week en heeft voorts behuizing en levensonderhoud vrij. Het loon wordt elk jaar en kele ponden hoger. Na drie jaar ontvangt men een normaal week loon en kan dan successievelijk assistant-manager en manager worden. Het karakter, de kennis en de wilskracht van de Nederlander van de zee uiten zich hier op de zee van droge steppen en scha pen. De vriendelijkheid van de be woner van deze streken is een geheel andere dan die in steden en industrie-centra als Sydney en Melbourne, 's Avonds in de tropische omgeving zit uw redac teur in de grote tuin van een bankdirecteur met een manager van één der grote „sheep-sta- tions", met een T.A.A.-captain en met zijn landgenoot. En uit de gesprekken voelen we de hardheid van dit land, maar ook de eerlijkheid, de wils kracht en werkkracht van de be woners. In een halve dag kennen vele inwoners en uw redacteur elkaar en hij mag niet vertrekken zonder van de eigenaar van een der grote „stores" nog de groeten mee te nemen van diens dochter vooreen „penfriend" in Den Haag. Twee meisjes, één uit Longreach en één uit de residen tie, voeren al geruime tijd een briefwisseling. De tweede „Liftmaster" van de K.L.M., de Ph-TGB „General C. J. Snijders", is Maandagmor gen op Schiphol aangekomen. Zoals men weet had de K.L.M. 2 Douglas „Liftmaster"-vliegtui- gen, speciale vrachttoestellen besteld. Met de PH-TGA de „Dr Ir M. H. Damme" won de K.L.M. de eerste prijs in de handicap afdeling van de Chistchurch- vlucht van 8 tot en met 10 Oc tober j.l. Bondskanselier Adenauer heeft in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van „Die Neue Zeitung" een in W.-Berlijn ver schijnend blad der Amerikaanse hoge commissie in W.-Duitsland, onder meer verklaard dat hij met Frankrijk tot overeenstem ming wenste te komen. „Ik ge loof dat er nauwelijks meer enig geschil tussen Frankrijk en Duitsland zal blijven bestaan, indien het Saarvraagstuk een maal is opgelost", zeide hij. De bondskanselier besloot met er op te wijzen, dat een eenwor ding van Europa dringend nood zakelijk is, hetgeen weer samen werking tussen Frankrijk en Duitsland nodig maakt. „Indien een peiling van de openbare mening in de Sowjet- Unie zou worden gehouden zou waarschijnlijk blijken, dat de Russische premier, Georgie Malenkof, zich thans veel meer in de volksgunst mag verheugen dan in Maart j.l., toen hij zijn functie aanvaardde"schrijft Reuters medewerker Don Dallas, voormalig Reuters correspondent te Moskou. KARAKTER, WIL EN WERKKRACHT. Voor de man die geïsoleerd op die grote „sheep-stations leeft, is het leven hard met zijn eeuwi ge hitte en droogte. Hier vooral werd het ons duidelijk, dat van de emigrant karakter, een flinke wil en werkkracht wordt ge vraagd. Hij moge dan denken dat van de geleide en vaak ge subsidieerde emigratie niet meer die pioniersgeest wordt gevraagd uit vroegere dagen, wij blijven van mening, dat er een pioniers geest aanwezig moet zijn. Er heeft zich op alle gebied een ontwikkeling voltrokken, ook op dat van de landverhuizing, thans georganiseerde emigratie. Maar elke emigratie blijft een zaak van „Op binnenlands gebied heeft Malenkof een „sussingspolitiek" tegenover het Russische volk ge volgd, waardoor hij thans door de meeste Russen wordt beschouwd als „de man, die ons een beter leven heeft beloofd". Malenkof heeft zijn gehele po litieke loopbaan op het spel ge zet in een groots-opgezette po ging om de levensstandaard der Russen te verhogen, meer levens middelen te doen voortbrengen en meer verbruiksgoederen ter be schikking van het volk te stellen. Volgens Russische maatstaven is zijn binnenlandse politiek be slist „liberaal". Na het overlijden van Stalin konden de Russische heersers twee wegen gaan. De ene was een politiek om zich met geweld en onderdrukking te handhaven. De andere hield een verzoeningsge zind optreden in, om daadwerke lijke steun van het volk voor het nieuwe Kremlin-bewind te ver werven. En thans is de actie voor ver hoging van de levensstandaard een der voornaamste onderwer pen voor de op het binnenland gerichte Sowjet-propaganda. In het verleden is het Sowjet- russische volk vele malen „gemo biliseerd", omdat dit paste in het kader van een bepaald politiek drijven. Doch het verschil is, dat de mensen nu weten dat zij er persoonlijk op vooruit zullen gaan, indien zij er in slagen het productieprogramma der rege ring te verwezenlijken. Stalin heeft nooit dergelijke toenaderingspogingen tot het volk gedaan. Malenkof heeft de Sowjet-bur- gers in het openbaar rechtstreeks toegesproken en een beroep op hen medewerking gedaan. Stalin had na 1946 niet meer in het openbaar gesproken. Malenkof heeft het volk boven dien in zijn toespraken als vol wassenen toegesproken, terwijl Stalin de Sowjetburgers herhaal delijk behandelde alsof zij geen overwegingen van hoge politiek konden begrijpen. ■uot centraal bureau voor statistiek heeft in «jn statistisc bulletin voorlopige cijfers bekend gemaakt met betrekking tot de akkerbouwproducten oogst 19M. Volgens deze cijfers vertonen de opbrengsten van de meeste akkerbouwgewassen zowel in taal als per hectare een opmerke lijke achteruitgang t.o.v. de oogst 19Zo blijkt de totale opbrengst van° tarwe, mede als gevolg van verminderde uitzaai met 25 PJ cent te zijn teruggelopen, n.l. vai 327 000 ton tot 245.000 ton. De opbrengst van rogge be draagt 427.500 ton d. i. 70.000 ton minder dan in 1952. Haver leverde 6000 ton minder op en maïs 15.000 ton (totale op brengst resp. 477.000 en 37.00 ton). Alleen aan gerst en met Mme aan zomergerst 1S .natet vorig meer geoogst dan in het vorig jaar. Dit vindt zijn oorzaak ener- ziid® in een betere hectare-op brengst op de niet overstroomde gronden en voorts in de omstan digheid, dat het areaal zomer gast als gevolg van de overstro ming van Februari j 1. met70 pet. was uitgebreid. De totale aerstopbrengst steeg aldus met Is ooo ton (15 pet.) van 240.000 ton tot 275.000 ton. Aan consumptie-peulvruchten werd bijna 87.000 ton geoogst d.i. ca. 9500 ton minder dan in ïaoz. Gok de handelsgewassen blij ken sterk te zijn achteruitgegaan. Zo bedroeg de opbrengst aan kool- en raapzaad in totaal 10.400 de ton (v. j. 13.700), aan lijnzaad 20.250 ton (v. j. 28.600), aa" g"r5®~ peld vlas 135.500 (v. j. 189.950). Een evenredig beeld vormen de uitkomsten voor de overige han en van Van het begin af is Malenkof opgetreden als de leider van een groep en niet als een almachtige dictator. Onder Malenkofs leiding wordt steeds meer afgerekend met de verering van de persoon". Reeds wordt de geschiedenis der bolsje wistische heerschappij over de Sowjet-unie herschreven, om aan te tonen dat Rusland „niet slechts door één man, doch door de Sowjetburgers, onder leiding van <Je communisitsche partij, groot is geworden". Malenkof hééft de politiek van het „gemeenschappelijke leider schap verkozen en hij moet deze tegenover het volk rechtvaardi gen. Dit vereist een vernietiging van de oude Stalin-legende. Het „gemeenschappelijke lei derschap" is ook noodzakelijk om verschillende stromingen in het Kremlin zelf in de gewenste rich ting te leiden. Samenvattend kan dan ook worden gezegd, dat het „gemeenschappelijke leiderschap in de Sowjet-Unie" thans heel wat meer is dan slechts een par tyleuze, zoals er zovele zijn, be sluit Don Dallas. NED. HERV. KERK. Beroepen te Grijpskerke vicaris I. J. Wisse, thans te Axel. Tijdens een dezer dagen gehou den bijeenkomst van het hoofdbe stuur van de stichting voor de landbouw met afgevaardigden van de provinciale stichtingen heeft de voorzitter, de lieer H. D. Louwes, het landbouwbeleid aan een critische beschouwing onder worpen. Nu er een keerpunt is, na jaren van internationale willige mark ten en afremming van binnen landse prijzen, gaat de landbouw zich afvragen, of de in de afge lopen jaren veelvuldig gedane be loften van morele en materiële rechten in tijden van crisis waar zullen zijn. De in de herfst 1951 uitgestip pelde landbouwpolitiek, waarin rekening wordt gehouden met winstgevendheid van een bedrijf en de mate, waarin het een ver liesgevend product kan dragen, laat een ruime mate van uitleg open. Deze richtlijn wekte reeds een gevoel van onbehagen, welk gevoel naar de mening van de heer Louwes ten dele rechtvaar dig en billijk is. Dat gevoel van onbehagen ma nifesteert zich ook in andere lan den. De regeringen bewegen zich op economisch terrein van een tijd van straffe ordening naar grotere vrijheid, worstelend met vraagstukken betreffende lonen, prijzen en inflatie. De eisen van de boerenbevolking ten aanzien van prijshandhaving en actieve landbouwpolitiek worden als ver storingen van de beweging naar grotere vrijheid gezien. Door het bewegen naar grotere vrijheid komen die producten in moeilijkheden, waarbij een actie ve prijspolitiek vaak heel be zwaarlijk is. Bij ons de rogge, el ders de wijn, bij ons allen mis schien de uitvoerproducten van de zuivel, van het varkensvlees en van de eieren. De vijand der neergaande con junctuur valt nu eenmaal vaak aan op de zwakste plekken onzer verdediging. De heer Louwes ziet bij de hui dige ontwikkeling redenen voor ernstige ongerustheid, maar niet voor verslagenheid. Bij een weife lend landbouwbeleid kan een ge organiseerde landbouw, die weet wat zij wil, dit beleid stevig en sterk maken. Spr. beschouwt het opnieuw in voeren van monopolieheffingen als een positieve daad van minis ter Mansholt als hoeksteen van een positief landbouwbeleid. De ze daad moet gevolgd worden door een durvend beleid ten aan zien van de veehouderijproduc ten. De monopolieheffing voor rog ge brengt echter geen uitkomst. Hiervoor zijn aanvullende maat regelen nodig. Het feit, dat in ons land een goede tarweprijs gemakkelijk, maar een goede roggeprijs moei lijk te handhaven is, dreigt gelijk in de dertiger jaren onze land bouwpolitiek te vertroebelen. De ze moeilijke kwestie heeft niets te maken met belangenbeharti ging van organisaties of voor mannen daarvan, maar uitslui tend met de moeilijkheid zelf, zo zeide de heer Louwes waarschu wend. De landbouwende bevolking wil bij een ontredderde wereld markt haar deel van elke natio nale verplichting dragen, maar niet meer. Zij wil niet de „pak- dragende ezel" worden, zoals men haar in moeilijke jaren, vooral als steun nodig is, gaarne wil zien. Aan distributie en huishou ding zal, wanneer het leven te duur dreigt te worden, aandacht moeten worden besteed. Een ieder zij een redelijk bestaan ge gund, aldus de heer Louwes, maar aan het gebied tussen pro ducent en consument dient aan dacht te worden besteed om tol gezonde grondslagen van het eco nomische verkeer te komen. Daarnaast zal een meer welbe wuste vorming van het meisje van nu, de huisvrouw van mor gen, de grootste mogelijkheden voor de instandhouding en de ver- groting van ons nationale levens peil bieden. Aan het slot van zijn toespraak zeide de heer Louwes o.m„ dat wij niet gerust moeten zijn op de financiële positie van boeren en tuinders. Zij hebben veel in ma chines geïnvesteerd en veel aan belasting betaald. Met dit laatste zijn zij nog niet klaar. Ook hun levensstandaard ging omhoog. Met het oog op de komende jaren gaf de heer Louwes zijn hoorders, voormannen van werknemers- en werkgeversorganisaties, de vol gende raad mee: Tracht met uw denken de ont wikkeling der dingen zo mogelijk voor en in ieder geval bfj te blij ven. Tracht steeds duidelijke en hanteerbare oplossingen te vin den voor de zich aandienende moeilijkheden. Vergeet de psychologie niet. Ook het boeren- en tuindersge moed stelt zijn eisen. Tracht een gevoel van veiligheid, begrip en standvastigheid te geven en wees daardoor vertrouwen waard. En vraag dan ook, dat de leden der organisaties zelf meedenken, mee opbouwen, mee strijden, omdat niemand en niets het alleen voor hen kan. Vertrouw op het gezond ver stand, de redelijkheid en de zelf tucht van de grote meerderheid onzer agrarische bedrijfsgenoten. Durf daarom steeds opbouwend en beheerst te zijn en mijdt de agitatie. Bedenk, dat ieder weloverwo gen landbouwbeleid in de sfeer der organisaties ondersteund moet worden op politiek terrein. Een stand en een groep, die poli tiek niet belangstellend en weer baar is, strijdt met halve kracht". Wanneer wij dit alles goed over denken, moeten wij beseffen, dat een hechte samenwerking tussen de georganiseerde boeren-, tuin ders- en de landarbeidersorgani saties in de nabije toekomst meer nodig kan zijn dan ooit. Die sa menwerking is er een van willen, van begrijpen en van geven en nemen aan weerskanten, aldus de heer Louwes. M AZ ET. REDDEN. EN SlAAlWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een bende in Atjeh heeft Za terdag een aanslag gepleegd op de trein van Kutaradja naar Seulimeun. De machinist en de conducteur werden zwaar ge wond. De beschadigde locomo tief moest naar Kutaradja wor den gesleept. Eerder had een bende het station Henbu, 44 km van Kutaradja, in brand gesto ken. De minister van Godsdienst zaken die een reis door Atjeh maakt, heeft verklaard, dat blij kens door de regering ontvangen rapporten vele Islamietische geestelijken in Atjeh zich niet kunnen verenigen met de daden van Daud Beureau c.s. Begunstigd door zacht najaars weer is gisteren te Hulst onder grote belangstelling de jaarlijk se veemarkt gehouden. In tweeërlei opzicht is deze veemarkt een succes geworden en wel door de ruime aanvoer en door de publieke belangstelling. Het was in dit verband jammer, dat de gemeente Hulst voor alle dieren overlegging van een be wijs als voorwaarde had gesteld, waaruit bleek dat ze vrij waren van mond- en klauwzeer. Anders was de aanvoer, die thans be stond uit 22 paarden, 117 stuks rundvee .en 61 varkens, stellig nog groter geweest. Als keurmeesters fungeerden de heren A. de Smet uit Stekene, J. van Dale uit Vlissingen, Bruin zeel en- Noordhoek uit Goes en De Martelaere uit Axel. Wethouder De Meurichy heeft de markt officieel geopend. Voorzitter De Maat sprak een welkomstwoord. De aangevoerde dieren waren voor de overgrote meerderheid van goede kwaliteit en prima bouw, hetgeen de taak van de jury niet eenvoudig maakte. Kampioen vet vee werd het rund van de heer G. v. d. Berghe uit Nieuw-Namen; kampioen fok- vee dat van de heer L. van Dor- selaar te St. Jansteen. De verdere uitslagen waren: Paarden Slachtpaarden: le C. de Maat te Hulst; 2e id. Merriepaarden: 1. H Begheijn te St. Jansteen; 2. C. de Maat. Merrieveulens beneden 2 jaar: 1. P. Serrarens te Kloosterzande; 2 en 3. id. Ruinpaarden beneden 2 jaar: 1. P. Everaert te Stoppeldijk. Warmbloeds boven 3 jaar. 1. H B Pica vet te Hulst; 2. D. Mul der ij te Hulst; 3. J. Asselman te Hontenisse. Merrieveulens boven 2 jaar: 1. J. Asselman. Ruinpaarden boven 2 jaar: 1. C. van Duijsse te Clinge. Shetlandse pennies boven 3 iaar: 1. E. v. d. Broecke te Nieuw- Namen; 2. G. Picavet te Hulst. Shetlandse ponnies beneden 3 jaar: G. Picavet; 2. D. de Nijs te Clinge. Kampioen slachtpaarden: C. de Maat. Kampioen fokpaarden: P. Ser rarens te Kloosterzande. Varkens: Beste vet varken: 1. A. Ingels te Koewacht. Besté vleesvarken: 1 L. de Meij te Axel en De Regt te Sas van Gent. Beste toom biggen: 1. L. Ver- gauwe te St. Jansteen; 2. J. Gel derland te Stoppeldijk. Beste zeug: 1. L. de Meij en De Regt. Kampioen varkens: L. de Meij en De Regt. Rundvee: Fokvee Melkkoeien: 1. J. Eve raert te Stoppeldijk; 2. H. en E. Picavet te Hulst. Kalfsvaarzen met 2 tanden: 1. E. en H. Picavet. Kalfsvaarzen met 4 en meer tanden: 1. L. van Dorselaar te St. Jansteen; 2. H. en E. Picavet. Runderen met 2 tanden: 1. B. Plasschaert te Graauw; 2 en 3. idem. 1-jarige runderen: 1. B. Plas schaert; 2 en 3. idem. Graskalveren oudere: 1. E. en H. Picavet; 2 en 3. idem. Graskalveren jonge: 1. B. Plas schaert; 2. J. van Duysse te Clin ge; 3. E. en H. Picavet. Stieren zonder tanden: 1. B. Plasschaert; 2 en 3. idem. Na afloop der keuring heeft ae voorzitter van het marktcomité, de heer C. de Maat, aan de eige naars der bekroonde dieren de prijzen uitgereikt. delsgewassen. De opbrengst aan consumptie voederaardappelen liep terug voll 3.302.350 ton tot 2.736.750 ton die aan fabrieksaardappelen van 1.056.100 ton tot 895.900 ton, een vermindering derhalve met resp. 565.600 en 160.000 ton. Opmerkelijk is daarentegen de vooruitgang van de cijfers met betrekking tot de opbrengst van zaaiuien. Deze stegen per hectare van 27.800 kg (34.300 kg) (voor de niet overstroomde grond zelfs tot rond 35.400 kg), terwijl de to tale productie 213.850 ton bedroeg tegenover 138.300 ton in 1952. Gegevens betreffende de op brengsten van suikerbieten en voederbieten zullen worden ver kregen bij de definitieve opgave van de akkerbouwproductie, wel ke in December zal worden ver strekt. Birma heeft de termijn, ge durende welke Chinees-natio nalistische guerilla's niet zullen worden aangevallen door Birme se strijdkrachten, verlengde tot 10 December. Deze maatregel houdt verband met de hervatte evacuatie van 2000 van de 12.000 Chinese militairen op Birmees grondgebied. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. Nadruk verboden. „Moeder, u bent onbillijk tegen mij," zei Freddie. „Hoe is het dan met de tweeduizend dollar, die u van die dame hebt gekregen?" „Waarvoor heb je dat geld no- dig?" „Dat zal ik u vertellen. Ik ga trouwen en ik moet een huis in richten. En dan zijn er nog twee mensen bij wie ik polissen ge plaatst heb. Die zitten mij ach terna." „Waarom zitten ze ]e achter na?" vroeg Flora. „Omdat ze mij het geld betaald hebben en ik heb de polissen nog niet afgeleverd." Loy keek ernstig. „Heb je het uitgegeven?" „Ja. Een deel ervan was voor de begrafenis. Je weet, dat ik tweehonderd dollars voor de be grafenis heb gegeven." „Heb je de rest ervan ver gokt?" vroeg Loy. „Nee, ik heb er niets van vefc gokt. Maar ik heb het uitgege ven. Het is al vijf maanden of- zes maanden geleden, dat ik de polissen geplaatst heb en ik heb ze aldoor aan de lijn gehouden. Moeder, ik kom in grote moeilijk heden als zij naar de maatschap pij gaan. Dan ben ik mijn baan kwijt." De moeder keek zeer veront rust. „Zij kunnen mij achtervolgen als ik hun polissen niet geef," zei Freddie ter verduidelijking. „Hoeveel ben je schuldig voor die polissen?" vroeg zij treurig „Vijfhonderd dollar. En boven dien ga ik trouwen. Ik zal niets uitgeven voor de bruiloft, maar ik moet de flat inrichten. Het komt allemaal tegelijk, ziet u?" „Kun je niet wachten met trou wen?" „Nee. We zullen in alle stilte trouwen. De mensen in de Chine- zenwijk hoeven er niets van te weten." Moeder Fong begreep en vroeg niet verder. „Dat andere geld", zei zij tot Freddie, „is bedoeld voor Toms Studie. Dat heeft de dame ge zegd. Maar ik wil niet, dat je je betrekking kwijt raakt. Heb je 'werkelijk duizend dollar nodig?" „Ik zou er niet om vragen, als ik ze niet nodig had, moeder." „Goed dan, ik zal je het geld geven, maar je moet het terug betalen voor Tom, zodra je kan." „Dat beloof ik u, moeder, daar kunt u op rekenen." „En nu wat die Sing Toy aan gaat," zei de moeder. Freddie aarzelde. „Ik weet, dat zij u niet aanstaat, moeder." „Daar kun je zeker van zijn." „Jullie begrijpen haar geen van allen. Zij is een Broadway beroemdheid en het is een eer voor ons, dat zij in onze familie trouwt, en toch doen jullie alle maal alsof zij jullie niet welkom is Daarom heb ik haar niet mee naar huis genomen. m „Ik waarschuw je alleen maar, zei moeder Fong, „en verder zeg ik geen woord. Jij hebt haar ge kozen en jij gaat met haar trou wen, en ik kan je niet tegenhou den. Maar ik ben het er niet mee eens." „U mag zeggen wat u wilt, moe der. Ik ben dol op haar. Moeder, u weet niet wat het wil zeggen om iemand lief te hebben." „Jij wilt mij vertellen, dat ik niet weet wat liefde is? Mijn zoon, je bent je hoofd kwijt. Dat is alles." 2 Freddie liet zijn familie niet weten wanneer hij zou gaan trou wen Maar op een middag, toen de hele familie thuis was, kwam hij aanrijden in een grote auto, die er fonkelnieuw uitzag en hij bracht Sing Toy naar boven, zijn arm om haar middel. „Moeder, hier is uw tweede schoondochter," kondigde hij aan. „Wij zijn gisteren getrouwd." Er werden uitroepen geslaakt en zij glimlachten allemaal en wens ten haar geluk. „Hier! Ik heb een fles champagne meegebracht om het met jullie te vieren," zei Freddie. Hij pakte de fles uit en Eva haalde glazen en iedereen dronk en probeerde zich zo goed mogelijk te houden. De vrouwen maakten complimentjes, waar- van Tom niet dadelijk het begreep. Het is een kun&t, die de vrouwen aangeboren is en die door mannen niet verstaan wordt. Alleen zeer knappe diplo maten hebben et enig begrip van en dan altijd nog veel minder dan de eerste de beste vrouw. „Ik weet eigenlijk niet hoe ik je moet noemen," zei Flora tot de bruid. „Is Sing Toy je toneel naam?" „Ja. Noem mij maar Sing. Iets in de atmosfeer waarschuw de haar, dat zij zich op vijande-( lijk terrein bevond. 1 „Het is zo'n mooie naam, en hij past ook zo goed bij je." „Nu, Tom en Eva", zei de moe der. „Jullie moet haar Yisow noemen." Eva deed mee aan het heerlijke spelletje. „Weet je nog van de optocht verleden jaar, Yisow. Hoe heb je zo goed met de tam boer-majoorstaf leren zwaaien? „O, er is niets aan als je het een paar keer geoefend hebt." (Wordt vervolgd.) Opbrengst no. 100 voor St. Nicolaas-viering in zieken- ziekenhuizen. Uit vele steden van ons land komen deze week belangstellen den op de kijkdagen van het iR.A.I.-gebouw te Amsterdam de 126 taxi's van het geliquideerde A.tax-bedrijf bezichtigen. Don derdagmorgen a.s. om 11 uur zullen ze worden .geveild. Eén dezer taxi's zal feestelijk versierd zijn, t.w. taxi nr. 100, aan welker veiling bijzondere aandacht zal worden geschon ken. De opbrengst er van zal n.l. worden verdeeld over de Am sterdamse ziekenhuizen tenein de er de kleine patiëntjes een heerlijke St. Nicolaasavond te bezorgen. Het idee heeft reeds wortel geschoten, want diverse firma's hebben voor dit doel een bijdrage gegeven. Zo is er een bon voor 1000 liter benzine, voor 5 nieuwe autobanden en voor 'n accu. Een textielfirma zal bo vendien de koper in een nieuw pak steken. De verdeling van de opbrengst over de diverse ziekenhuizen zal geschieden door een speciaal hiervoor benoemde commissie Amsterdamse journa- van drie listen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De gevaarlijke leef tijd. PHILIPPINE: Café G. Wis- kerke, 2 uur: Openbare ver koping van een huis met erf.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2