Russische voorwaarden rdba onaanvaa ar De Benei uxconferentie B te örusse De positie der Indische Nederlanders in Indonesië HET WERELDVETERANEN- CONGRES 14.000ste schip te Rotterdam aangekomen FINS SCHIP IN NOOD WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Nehroe over een eventueel Amerikaans-Pakistaans militair verdrag Westelijke antwoordnota aan Rusland Gunstige vooruitzichten Het bezoek van FJrins Bernhard aan Ethiopië Zo oud als de wereld... DINSDAG 17 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 3000. Emigranten vluchten op onder op onder Nov. Trumans antwoord aan Herbert Howneil Doe het met Castella! Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Maandag de Sowjet-Unie meegedeeld, dat haar voorwaarden voor een conferen tie v,an de grote mogendheden, zoals vervat in de Russische no ta van 3 November, .volkomen onaanvaardbaar" zijn. De drie landen herhalen evenwel in ge lijkluidende nota's aan de Sowjet- regering hun uitnodiging voor een bespreking van de vier minis ters van buitenlandse zaken over het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk. De Sowjet-Unie wordt er van beticht, dat zij als prijs voor de besprekingen tussen Oost en West een „onverdedigd West- Europa" eist. Voorts zijn de Wes telijke mogendheden van mening, dat besprekingen met communis tisch China, zoals voorgesteld door Moskou, slechts kunnen lei den tot een „nutteloos en einde loos debat". In de Russische nota van 3 No vember werd gesteld, dat bespre kingen met communistisch China over middelen ter vermindering van de internationale spanning dienden vooraf te gaan aan vier mogendhedenbesprekingen over Duitsland. Volgens het Westelij ke antwoord zal deze methode echter „het vinden van een rege ling voor dringende kwesties ver hinderen". De Westelijke „grote drie" ver klaren, dat men het best de inter nationale spanning kan vermin deren door te beginnen met die vraagstukken, welke een zo spoe dig mogelijke oplossing vragen. Om deze reden stellen zij voor al lereerst te spreken over de een wording van Duitsland en het verdrag, dat aan Oostenrijk zijn vrijheid zal teruggeven. In de Russische nota werd geen melding gemaakt van de Westelijke uitnodiging vqor een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken op 9 No vember te Lugano. Geallieerde kringen te Bonn, waar de inhoud van de Westelijke antwoordnota door de hoge com missie werd bekendgemaakt, zeg gen, dat de Westelijke mogendhe den de poging van de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, van Vrijdag j.l. om de indruk in het Westen, dat de Sowjet-Unie geen besprekingen wenst, weg te nemen, hebben ge negeerd, omdat zij van mening zijn, dat door de persconferentie vkn Molotof het Russische stand punt niet is gewijzigd. Uit goede bron is vernomen, dat de Westelijke nota zeer kort is, n.l. slechts 58 regels. De uitno diging voor een vier-mogendhe- denconferentie zou in het schrij ven worden herhaald. Westduitse regeringskringen tonen zich ingenomen met het Westelijke antwoord, dat „inge volge overeenstemming" met de opvattingen van de Bondsrege ring wordt genoemd. De nota is ook bij de Westduitse socialisten in goede aarde gevallen, in het bijzonder omdat niet de deur voor een eventuele vier-mogendheden- conferentie is gesloten. Diplomatieke kringen in Lon den menen, dat de nota een dui delijk einde maakt aan de vruch teloze diplomatieke uitwisselin gen over Duitsland, die sedert Mei van het vorige jaar tussen de hoofdsteden van de Westelijke mogendheden en Moskou hebben plaats gehad. De impasse is totaal, zeiden zij, en zal dat blijven, tenzij Moskou een ander standpunt gaat inne men. De K. L. M. zal op 17 en 25 November en op 1, 9 en 15 De cember vluchten met emigranten maken naar Canada. Op 7 December zal de K. L. M. een vlucht met emigranten ma ken naar Australië. Het eerste schip, dat Maan dag in de Rotterdamse haven is gearriveerd, was tevens het 14.000ste schip van dit jaar. Het was het 1335 brt. metende m.s. „Draco" van de rederij J>et Ber- genske D:'S" te Bergen, dat met stukgoed van Bergen (Noorwe gen) kwam. Vorig jaar kwam het 14.000- ste schip op 4 December binnen. Toen was het het 10.774 brt. me tende Zweedse motortankschip „Avance". Het Finse schip „Aura", 3200 ton, is Zondagavond voor de kust van Noord-Noorwegen in nood komen te verkeren. De be manning is aan boord gegaan van de Britse treiler „Cape Pal- liser" uit Huil. „Het is volksmisleiding i misleiding van het Nederlandse parlement en het is zedelijk ge sproken ontoelaatbaar, als de Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, graaf Van Bylandt, beweert dat de toetitand van de Indische Nederlanders in Indo nesië niet onhoudbaar is. Of de H. C. is niet juist ingelicht en wordt bewust onkundig gehou den van de ware toestand en is hij dus niet misleid öf wel de waarheid wordt opzettelijk ver draaid". Deze woorden sprak ds. J. G. J. van Iterson, een der woordvoer ders namens de „Vereniging van Indische Nederlanders", welke organisatie gisteren in Den Haag onder leiding van de heer C. E. Maandagmorgen heeft H.M. Ko- pij te vormen, een beschaafder ningin Juliana een toespraak ge houden tot de vierde assemblee van het wereldveteranencongres in de Ridderzaal. H. M. de Koningin ving haar rede aan met haar voldoening uit te spreken, dat dit congres in Nederland werd gehouden. De doeleinden die U nastreeft, bewonderen wij zeer. Uw inspan ning is er op gericht vrede en veiligheid te handhaven en het respect voor mensenrechten en fundamentele vrijheden, zoals die zijn afgekondigd door de Ver enigde Naties in woord en geest te bevorderen. Gij doet dit ter nagedachtenis van Uw ge vallen kameraden en gij be schermt hen, die het leven moch ten behouden. Wij voelen dat Uw federatie een forum is, van waaruit een werkelijke poging gedaan wordt een beter en veiliger maatschap- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Nevel of mist. Droog en nevelig weer met weinig wind en plaatselijk mist. Veranderlijke, bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonneschijn. Dezelfde tempera tuur als gisteren of iets lagere. DINSDAG 17 NOVEMBER. Breskens 10.17 10.54 Terneuzen 10.52 11.29 Hansweert 11.32 12.09 Walsoorden 11.42 12.19 ZON MAAN 17 8.03 16.47 14.39 3.17 18 8.05 16.45 14.57 4.45 19 8.06 16.44 15.21 6.15 20 8.08 16.43 15.52 7.44 21 8.10 16.42 16.35 9.09 22 8.11 16.41 17.31 10.20 wereld, 'n meer verenigde mens heid. Gij, die individueel zoveel hebt doorgemaakt, die zoveel leed ge zien en ondervonden hebt, gij zijt degenen, die erkentelijk gerech tigd zijn deze poging te onderne men. Achter ons ligt de geweldi ge tragedie van twee wereldoor logen, vóór ons ligt een toekomst, die gij wilt verheffen boven het zinloze peil, waarop de geschie denis zich op steeds tragischer wijze herhaalt. De goede wensen van de gehele wereld vergezellen Uw pogingen. Een oprechte po ging is nooit tevergeefs, al kun nen de resultaten verschillend zijn van wat verwacht werd. Aan het slot van haar rede sprak de Koningin de hoop uit, dat dit congres zal bijdragen om het streven der wereldfederatie nader tot haar doel te brengen, en besloot: „Moge U in goede kameraadschap voortgaan op uw kruistocht voor de vrede en voor het heil van de mensheid. Met deze wens open ik de vier de algemene vergadering van de World Veterans Federation." De Koningin was welkom ge heten door de president van de assemblee Albert Morel die zeide trots te zijn in deze zaal te staan, de bakermat van zo vele grote en historische herinneringen. Hij sprak zijn bewondering uit over de veerkracht van het Neder landse volk, zoals die weer eens zo duidelijk is gedemonstreerd na de watersnood en sprak zijn dankbaarheid uit voor de tegen woordigheid van de Koningin. Morel had met een rede tevo ren het congres reeds geopend. Voorts las mr. G. van Heuven Goedhart een boodschap van de secretaris-generaal van de Ver. Naties voor. De voorzitter, Albert Morel, bood aan de Nederlandse vetera nen-organisatie een chèque aan, die bestemd is voor de Neder landse oud-strijders die slachtof fer zijn geworden van de waters nood. De 10-jarige Petronella Leike Franke uit Breskens bood de Ko ningin in de Ridderzaal bloemen aan. Barré een persbijeenkomst had belegd in verband met de behan deling in de Tweede Kamer van de motie-Lemaire c.s., die in hoofdzaak het recht van de Indi sche Nederlanders in Indonesië behandelt om zelf te beslissen, of zij naar Nederland zullen gaan (met daaraan verbonden finan ciële steun van de Nederlandse overheid), en van de motie-De Graaf c.s. die de beoordeling daarvan wil zien overgedragen aan een in te stellen instantie. Ds. Van Iterson, die van 1949 tot 1952 predikant was bij de prot. kerk in Indonesië en de nood van de Indische Nederlan ders van nabij heeft leren ken nen, zette uiteen, dat er inder daad onder de Indische Neder landers zijn, voor wie de toestand nog niet onhoudbaar is, maar voor de grote meerderheid is dit wel het geval. Spr. gaf voorbeelden van hon ger, ondervoeding, ziekte, vervui ling, mensonwaardige toestanden in de huishouding en ook van de demoralisatie waaraan thans de betrokkenen in Indonesië bloot staan. Vooral de factor demorali satie mag hierbij niet uit het oog worden verloren. „De meisjes vervallen steeds meer tot prosti tutie en de jongens sluiten zich bij subversieve organisaties aan, als de laatste stoel en tafel zijn verkocht om aan eten te komen", aldus ds. Van Iterson, die hier aan toevoegde: „Voor deze men sen is het ideaal van vrijdom van vrees, en vrijdom van gebrek een aanfluiting". Spr. wees op de grote onveiligheid voor deze mensen in de Indonesische maat schappij, waar zij nu eenmaal niet welkom zijn. „Zij zitten daar in een kooi met tijgers en gifti ge slangen en snakken er naar daaruit te worden verlost", voeg de mr. P. A. Blaauw, één der be stuursleden van de V.I.N. daar aan toe. t Op een desbetreffende vraag zeide ds. Van Iterson dat deze stemming bij de bevolking niet op enigerlei wijze wordt aange moedigd, maar bij de bevolking leven nog ressentimenten uit het koloniale verleden. Er is, aldus ds. Van Iterson bij de Nederlandse officiële instan ties in Indonesië voor deze men sen een ontstellend gebrek aan interesse. Langzamerhand heeft iedereen alle vertrouwen verlo ren in de toezeggingen van amb tenaren van het Nederlandse hoge commissariaat. Men wordt steeds om de tuin geleid. Van de zijde van het Nederlandse H. C. worden ook allerlei moeilijkheden in de weg gelegd, wanneer het gaat om het verkrijgen van een paspoort voor de reis naar Ne derland of om verlenging van paspoorten. Men moet dan gege vens overleggen om aan te to nen dat men Nederlander iis die teruggaan tot in de 18de eeuw, terwijl in vele gevallen door de oorlog de stukken zijn weggeraakt. Mr. K. Raue, die na ds. Van Iterson sprak, herinnerde er aan, dat in Indonesië de z.g. „exorbi tante rechten" wederom staan te worden ingevoerd, waarbij obk Indonesische staatsburgers uit het land kunnen worden gewe zen. Maar doet Nederland iets anders, wanneer het Nederland se staatsburgers niet in Neder land toelaat? Toch is het toelaten van Ne derlanders in het eigen land één der grondslagen van ons staats recht en als de mensen op eigen gelegenheid hierheen kunnen ko men, moet men ze toelaten. In de Tweede Kamer heeft mi nister Van Thiel gezegd, dat de Indische Nederlander tegen zich zelf moet worden beschermd. Maar als men onder de betrokke nen die reeds in Nederland zijn, eens een enquête zou houden, zou de uitslag niet aan twijfel onder hevig zijn; ook de velen onder hen die zich hier niet gelukkig voelen, zouden iu grote meerder heid tegen een terugkeer naar Indonesië zijn. De heer Barré wees er op, hoe langer men zich beroept op het ontbreken van een noodtoestand, hoe meer gelegenheid er bestaat de mensen murw te maken en ze te weerhouden van een over komst naar Nederland. Spr. geeft toe dat de ouderen in Nederland niet meer aan de slag zullen ko men, maar het centraal comité voor kerkelijk en particulier ini tiatief heeft hier reeds duizenden jongeren weerbaar gemaakt voor de strijd om het bestaan en zal dit nog voor duizenden kunnen doen. Ds. Van Iterson zette nog uit een, dat wat in het rapport-Wer- ner inzake hulp aan de Indische Nederlanders in Indonesië wordt voorgesteld in de practijk voor 90 onuitvoerbaar zal blijken. Bovendien is dat rapport nog steeds niet gepubliceerd. Hoe wil men b.v., gezien de ontstellende woningnood in Indonesië waarbij die in Nederland nog maar kinderspel is huisves ting vinden voor de in dat rap port nodig geachte sociale wer kers, als b.v. nu reeds te Ban doeng aan het lyceum het inter naat moest worden ontruimd ten behoeve van de huisvesting der leerkrachten. In dit verband deelde spr. mee, dat één der lera ren aan dat lyceum, die in 39 ge vallen een verzoek had ingediend om een voor hem opengekomen woonruimte te mogen betrekken, deze in alle gevallen door de In donesische autoriteiten aan een Indonesiër zag toegewezen. Van bestuurszijde der V.I.N. werd er nog op gewezen, dat door het H. C. aan de Indische Neder landers wordt gezegd, dat zij in Nederland niet worden „opge vangen". Dit, aldus het bestuur, is ten enenmale onjuist. De conferentie van ministers der Beneluxlanden is Maandag morgen om 10.45 uur in het ge bouw van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-unie geopend. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de heren Luns, minis ter van Buitenlandse Zaken, v. d. Kieft, minister van Financiën, Zijlstra, minister van Economi sche Zaken; Mansholt, minister van Landbouw; Van den Berghe, staatssecretaris van Financiën, en Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economi sche Zaken. Van Belgische zijde nemen aan de conferentie deel de heren Paul van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken; Meurice, minis ter van Buitenlandse Handel; Janssen, minister van Finan ciën; Duvieusart, minister van Economische Zaken en Heger, minister van Landbouw. Van Luxemburgse zijde waren aanwezig de heren Dupong, eer ste minister en minister van Fi nanciën; Bech, minister van Bui tenlandse Zaken; Raskin, minis ter van Economische Zaken, en Calmes, gevolmachtigd minister. De vergadering werd voorge zeten door de heer van Zeeland, die de buitenlandse gasten wel kom heette en als zijn mening te kennen gaf, dat de conferentie onder de gunstigste vooruitzich ten wordt gehouden. De heren Luns namens Nederland en Du pong namens Luxemburg dank ten de minister hierop. Er volgde een gedachtenwisse- ling over de agenda. Besloten werd het overleg in te leiden met een uiteenzetting van de resultaten, die op de con ferentie van 24 Juli te Den Haag zijn bereikt. De ministers zullen drie grote groepen van proble men behandelen. De eerste groep, die van eco nomische aard is, kan als volgt worden onderverdeeld: a. de toestand van de Bene lux sedert begin 1953; b. het protocol betreffende de overheidsaanbestedingen en c. de gelijkmaking van het accijnsrecht. De tweede groep omvat de douanevraagstukken a. uiteenzetting van hetgeen bereikt werd ingevolge de bepa lingen van art. 7 van het proto col van Den Haag; b. uiteenzetting van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse handelspolitiek c. mededelingen omtrent de muntovereenkomst van October 1953. De derde groep tenslotte om vat de begrotings-, financiële en valutaproblemen a. regeling van de buiten landse handel en van het beta lingsverkeer; b. onderzoek van de kwestie der terugbetaling van omzetbe lasting; c. vrijmaking van de transfer van kapitalen; d. onderzoek van het ont- werpaccoord inzake het vereve ningsfonds voor bedrijven, die in Beneluxverband benadeeld wor den. Het verbond der Belgische nijverheid en de Benelux. Het verbond der Belgische nij verheid heeft het volgende tele gram gezonden aan de regering: „Aan de vooravond van de mi nistersconferentie der Benelux wenst het verbond der Belgische nijverheid de bijzondere aan dacht der regering te vestigen op het probleem der aanbestedin gen. Het wenst nogmaals te ver klaren dat, zolang er zeer aan zienlijke verschillen blijven be staan in de productiekosten, ver oorzaakt door een uiteenlopende politiek op economisch, sociaal en fiscaal gebied, het niet aan te raden is op het ogenblik het aan België toegekende voorrecht in zake aanbestedingen in te trek ken. Onafhankelijk van dit prin cipiële standpunt, herinnert het verbond aan het grote verschil tussen de in de B.L.E.U. en in Nederland toegepaste systemen van aanbesteding. Het verbond onderstreept hoe onlogisch het zou zijn een volledige gelijkheid van behandeling te willen invoe ren tussen binnenlandse en bui tenlandse inschrijvers in de bei de landen, wanneer de Belgiscne en Nederlandse procedures niet vooraf op elkaar zijn afgestemd. In dit opzicht is een der voor naamste belemmeringen wel de in Nederland toegepaste regel van geheimhouding betreffende de resultaten der aanbestedin gen". Ex-president Truman zal zijn antwoofd op de beschuldiging van procureur generaal Herbert Brownell (dat hij, Truman, de in middels overleden White heeft bevorderd, ofschoon hij wist, dat de laatste een communistische spion was) geven over de radio. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers, dat zijn uitzending een antwoord zal geven „op alle vragen, die op het ogenblik be antwoord kunnen worden". Hij voegde eraan toe, dat de di recteur van het federale recher che-bureau, Edgar Hoover, een conferentie over White heeft bij gewoond. Na een bezoek van Prins Bern hard aan de vlakte van Wonji, waar een suikerplantage van de H. V. A. is gevestigd, had een speciale A. N. P.-correspondent een onderhoud met de Prins, die met grote belangstelling de riet- tuinen en de in aanbouw zijnde fabriek had bezichtigd. Prins Bernhard toonde zich diep getroffen door de hier ge- Advertentie). Huidverzorging ter verhoging van Uw charme. Zo lang als de wereld bestaat, dat is misschien een tikje over dreven, maar in ieder geval zo lang als er vrouwen op aarde zijn, hebben zij altijd alles in het werk gesteld om haar natuurlijke charme en schoonheid te behou den en zo mogelijk te verhogen. En dat deden ze niet alleen door het dragen van mooie kleren en kostbare sieraden, neen, al in de grijzè oudheid wisten de dochters van Eva, welk een bekoring er uitgaat van een mooie, gave huid, en allerlei schoonheidsmiddelen, bereid volgens oude recepten, waarin welriekende olieën een hoofbestanddeel vormden, wer den aangewend om dit te berei ken. Hoe bevoorrecht is in dit 1 opzicht de positie van de heden- I daagse vrouw- Een dagelijkse be- I handeling met Castella Schoon- Nederland in heidszeep (2 stukken 50 ct.) is 'ontwikkeling voldoende voor de verzorging van 1 haar huid. Immers in deze zeep is de weldadige olie verwerkt, die haar huid de nodige zacht heid en soepelheid geeft. Mocht Uw huid echter meer gebaat zijn door een behandeling met over vloedig schuim, dan is er de Cas tella Spécial (32 ct.) en voor een kleine beurs de heerlijke, onver pakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor imitaties!), in fraaie kleuren, voor slechts 20 cent. toonde ondernemingsgeest. Uit niets werd hier in 2 jaar een suikeronderneming opgebouwd, welke thans reeds in staat is het grootste deel van de suikerbe hoefte van Ethiopië te dekken. Dit is een typisch voorbeeld van Nederlandse, op het buitenland gerichte economische activiteit, waarop de Prins steeds de na druk legt en op welker bevorde ringzijn buitenlandse reizen me de zijn gericht. „Wat in Wonji is tot stand gebracht is ook voor mij bij mijn pogen om iets voor onze industrie en handel te be reiken, een grote stimulans", al dus de Prins. Zijn algemene in druk over 't bezoek aan Ethiopië is dat de stemming jegens Ne derland er zeer welwillend is. Dit is ook gebleken tijdens ge sprekken met de keizer, die zeer goed op de hoogte is van wat Nederland op verschillend ge bied kan presteren. De keizer heeft grote bewondering voor wat Nederland in de Oost heeft getoond en het spoedige herstel na de oorlog heeft hem met ont zag vervuld. De Frins is van oordeel, dat de voortgaande van Ethiopië be langrijk zal kunnen bijdragen. Hierbij moet er echter wel van worden uitgegaan, dat ook an dere landen in dit Afrikaanse land mogelijkheden zien. Laat Nederland daarom niet achter blijven. De Prins toonde zich hierover echter geenszins onge rust. Hij is vol vertrouwen, ge zien de resultaten van Wonji. De Indische eerste-minister Nehroe, heeft op een persconfe rentie te Nieuw-Delhi verklaard, dat een eventueel militair ver drag tussen de Verenigde Staten en Pakistan een kweètie van zeer grote bezorgdheid voor India is. Een dergelijk verdrag zal vèrrei- kende gevolgen voor geheel Zuid- Azië hebben, aldus Nehroe. Het staat Pakistan vrij een bui tenlandse mogendheid toe te staan troepen op zijn grondgebied te legeren, aldus Nehroe. Het mag zelfs zijn onafhankelijkheid prijs geven. India zal, aldus betoogde Nehroe niet ingrijpen, maar het is bezorgd voor de gevolgen. (Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken had eerder ontkend, dat er formele onder handelingen tussen de Verenigde Staten en Pakistan zijn gevoerd over het toekennen van steun punten in Pakistan aan de Ame rikanen. Wel hadden Amerikaan se en Pakistaanse autoriteiten de kwestie informeel besproken. De woordvoerder zeide nog, dat er in de laatste twee jaar geregeld gesproken is over de verdediging van het gehele Midden-Oosten. Vorige week heeft de gouver neur-generaal van Pakistan, Ghoelam Mohammed te Washing ton een onderhoud gehad met president Eisenhower. Een paar weken eerder bezocht de Paki staanse opperbevelhebber de Amerikaanse hoofdstad. Een woordvoerder van de Paki staanse ambassade te Washing ton zeide na de besprekingen tus sen Eisenhower en Ghoelam Mo hammed, dat de kwestie van de bases niet besproken was.) Verder oefende Nehroe critiek uit op de houding van de kolo niale gebieden. De regeringen treden in het al gemeen harder op, aldus Neh roe. Hij noemde dit een ongeluk kige ontwikkeling, die niet duur zaam kan zijn. Over Korea zeide Nehroe, dat indien de politieke conferentie niet bijeen zou zijn aan het eind van de periode van 120 dagen die in de wapenstilstand werd over eengekomen, de kwestie van de vrijlating van de krijgsgevange nen opnieuw door het geallieerde en het communistische opperbe vel zal moeten worden bestu deerd. Nehroe wilde de gevolgtrek king, dat de krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten onaf hankelijk van het al of niet hou den van de politieke conferentie, niet als opgegeven beschouwen. OFFICIER VAN JUSTITIE TE BREDA IN HOGER BEROEP. Mr J. M. Houben, officier van justitie te Breda, heeft hoger be roep aangetekend tegen het vrij sprekend vonnis, dat de Bredase rechtbank heeft uitgesproken te gen de Amsterdamse banketbak ker F., een broer van de op Kerst mis 1952 ontsnapte oorlogsmis dadiger K. Faber. De officier had bij de behande ling van de zaak de maximum straf voor hulpverlening bij zelf bevrijding gevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1