Truman voor commissie voor on-Amerikaanse activiteit gedaagd Het proces tegen Mossadeq Minister Suurhol sprak tot de werkgevers WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Aanvallen op de scheep vaart bij Chinese kust Eisenhower over dagvaarding van Truman Het Koningshuis an Egypte KOREA Testament van Stalin in Westelijke handen PASTILLES op onder op onder Nov. 12 7.54 16.54 13.08 21.43 13 7.56 16.52 13.31 23.05 14 7.58 16.51 13.50 Amerikaanse beschuldigingen van wreedheden in Korea „Terugkeer naar vrije loonvorming niet gewenst" Vijf Finnen wegens spiennage gearresteerd «hankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 WA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2996. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De voormalige Amerikaanse president Truman is gedagvaard om te verschijnen voor de com missie voor on-Amerikaanse ac tiviteit van het huis van afge vaardigden op Vrijdag a.s. Een lid van de commissie zeide dat hij Truman wilde ondervragen inzake Harry Dexter White. Truman wordt er van beschul digd White bevorderd te hebben nadat het federale recherche bureau FBI had bewezen, dat White in verbinding stond met een Sowjet-spionnage-organisa- tie. De federale minister van justi tie, herbert Brownell heeft Dins dag verklaard, dat hij zal voor- en het congres in de volgende dng te vr gen bewijsmateriaal an afgeluisterde telefoonge sprekken te legaliseren teneinde hem te helpen tegen subversieve activiteit. Tot dusverre kan bewijsmate riaal, verkregen door telefoonlei dingen af te tappen, niet als be wijs worden overgelegd in rechts zaken. James Burnes, Trumans minis ter van buitenlandse zaken en gener.-majoor Harry Vaughan, Trumans voormalige militaire adjudant, zullen eveneens voor de commissie moeten verschij nen. Byrnes zal worden onder vraagd over wat hij zich van de zaak herinnert. Byrnes heeft verklaard, dat hij zich het docu ment van het federaal recherche bureau (FBI) herinnert en ook dat hij erover gesproken heeft met Truman in het begin van 1946, toen White was bevorderd. Truman is uit hoofde van zijn vroeger presidentschap niet on schendbaar voor wat betreft een dagvaarding door een congres commissie. In een rede heeft Truman het belachelijk cenoemd, te sugge reren, dat hij tijdens zijn presi dentschap slap tegen communis ten is opgetreden. Hij zeide ech ter altijd er naar gestreefd te CHEF SECRETARIS LEGER DES HEILS BIJ ONGELUK GEDOOD. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. Smael, is Woensdagmorgen bij een auto ongeluk te Amsterdam om het leven gekomen. Het ongeluk ge schiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto t%r hoogte van de Pieter Lastmankade op de Amstelveen- seweg in aanrijding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep. De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, die op weg was naar de opleidingsschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar een lezing te houden, is ter plaatse aan zijn bekomen ver wondingen overleden. Zijn stof felijk overschot is naar het Wil- helmina-gasthuis overgebracht. Naar de oorzaak van de aanrij ding stelt de politie een onder zoek in. DE°ZADCHTE VALDAHILD medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Overdrijvende wolkenvelden. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. VRIJDAG 13 NOVEMBER. hebben, de rechten van het indi vidu te beschermen. „Ik heb al tijd gepoogd de lage hartstochten van onverdraagzaamheid en haat te beteugelen, die kunnen wor den uitgebuit door gewetenloze demagogen. De belangrijke maatregelen, Welke wij op het gebied van de buitenlandse politiek hebben ge nomen om de communistische agressie in het buitenland te stuiten en de stappen, die wij op binnenlands gebied hebben ge daan om de wetten tegen spion- nage, sabotage en ondermijnende activiteit toe te passen, vormen het bewijs, dat ik onophoudelijk heb geageerd tegen al onze vijan den in binnen- en buitenland", aldus de oud-president. De secretaris van de voorma lige president heeft meegedeeld, dat Truman gehoor zal geven aan de oproep om voor de com missie te verschijnen. President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconfereniie verklaard, dat hij persoonlijk gekant is tegen de dagvaarding van ex-president Truman voor beantwoording van vragen over „bevordering van een communistische spion". Republikeinen betichten Tru man ervan tijdens zijn ambtspe riode een spion, de overleden Har ry Dexter White, in regerings- dienst te hebben gehouden en diens bevordering te hebben goed gekeurd. Eisenhower zeide, dat het on denkbaar is, dat iemand in Tru mans positie willens en wetens de V.S. zou benadelen. Over de dagvaarding van Tru man door de voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het huis van afge vaardigden, een feit zonder pre cedent in de Amerikaanse ge schiedenis, zeide de president, dat hij het congres niet wilde criti- seren, maar zijn persoonlijke re actie was, dat hij nooit tot een dergelijke dagvaarding zou zijn overgegaan. Hij was het geheel eens met de genen, die zeggen, dat de V.S. op hun hoede moeten zijn vbor de krachten, die het land willen on dermijnen, maar de V.S. zouden niet tezelfdertijd moeten vernie tigen wat zij trachten te verdedi gen. Truman heeft Woensdag ver klaard, dat hij „op het ogenblik niet kon zeggen of hij aan een dagvaarding om voor de Commis sie voor on-Amerikaanse activi teit van het huis van afgevaar digden te verschijnen, gehoor zou geven. Toen Truman Woensdagmor gen op zijn dagelijkse morgen wandeling was, zei hij tot ver slaggevers, dat zij alle vragen konden stellen die zij wilden ,,en er dan achter zetten: geen com mentaar". James Byrnes, Trumans voor malige minister van buitenlandse zaken, heeft aangeboden alle vragen te beantwoorden, die men hem toezendt öf voor de commis sie öf een subcommissie te ver schijnen, mits deze naar Zuid-Ca- rolina komt. Hij is gedagvaard nadat hij verklaringen had afgelegd, die een bevestiging vormden van de beschuldigingen van de minister van justitie, generaal Brownell, dat Truman en leidende figuren in het cabinet gewaarschuwd wa ren voor White's spionnage-acti- viteit, vóór hij in 1946 tot direc teur van het internationaal mone- tatir fonds werd benoemd. De republikeinse voorzitter van de commissie, Harold Velde, heeft uit Washington een tele gram gezonden, waarin aan Byr nes wordt medegedeeld, dat een sub-commissie naar Columbia zal komen. Hij zei in het telegram, dat de suggestie een sub-commis sie naar Columbia te laten komen uitstekend was en ongetwijfeld door de commissie zou worden overgenomen. „Een beide partij en schikkende datum zal zo spoe dig mogelijk worden vastgesteld". DE ZAAK WHITE. De dagvaardingen zijn aan ex- president Truman en de voorma lige minister van buitenlandse za ken Byrnes uitgebracht, opdat zij gehoord kunnen worden met be trekking tot de reeds overleden Harry Dexter White, die in som mige kringen ervan beschuldigd wordt een communistische spion te zijn geweest. Deze kringen verwijten White vooral de ont werper te zijn geweest van twee grote politieke projecten: de schepping van het internationaal monetair fonds en het plan Mor- genthau. White zou de bedoeling hebben gehad met het monetaire fonds de Sowjet-Unie te helpen zich van de rampzalige gevolgen van de oorlog te herstellen. Zoals bekend is de Sowjet-Unie niet tot het fonds toegetreden. De bedoeling van het plan Mor- genthau was de Duitse industrie te vernietigen en van Duitsland een landbouwstaat te maken. Het voorstel tot dit plan zou door White zijn voorgelegd aan zijn chef Morgenthau, de toenmalige minister van financiën. Het zou zijn geïnspireerd door Sowjet- agenten met de bedoeling Rus- lands nabuurstaat te verzwakken. Het plan werd, zoals men weet, door de geallieerden verworpen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.36 6.11 6.51 7.01 6.11 6.46 7.26 7.36 ZON MAAN De Egyptische minister van Nationale Voorlichting, major Salah Salem, heeft verklaard, dat men de Egyptische koninklijke familie een kans heeft gegeven om samen te werken met de revolutionnaire regering, maar dat er bewijzen zijn, dat zij ge tracht hebben de nationale eco nomie te ontwrichten. Hij zeide, dat men ontdekt had, dat gedurende de laatste maan den prinsen en prinsessen fond sen uit het land gesmokkeld hebben of getracht hebben te smokkelen. Hij voegde eraan toe: Het be wijs is geleverd, dat de dynasties van Mohammed Aly (die van Al banese oorsprong is) nooit wer kelijk Egyptisch kon zijn en op recht kon samenwerken met het Egyptische volk. De leden van de koninklijke familie mogen in hun tegenwoor dige woningen blijven, zolang zij leven tegen een huur van een Egyptisch pond (ongeveer elf gulden) per jaar. Ook hun meu bels en kleding mogen zij behou den en hun toelagen zullen zij blijven ontvangen. Naar verluidt hebben vele voormalige prinsen verzocht Egypte te mogen verlaten. Leden van de Egyptische koninklijke familie gear resteerd. Verscheidene leden van de Egyptische koninklijke familie zijn blijkens een mededeling van de Egyptische minister van Voor lichting gearresteerd. De aard der tegen hen uitgebrachte be schuldigingen zal later bekend worden gemaakt. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Woensdag besloten de Ameri kaanse beschuldigingen betref fende de door communisten be dreven wreedheden in Korea te behandelen. De vergadering nam het besluit met 53 tegen 5 stem men en twee onthoudingen. Tevoren had de Sowjet-afge- vaardigde betoogd, dat Amerika eeli volledig debat in de V.N. wenste om de Koreaanse vredes conferentie te torpederen. De Sowjet-afgevaardigde Wy- sjinsky zeide: „Het is geen toeval dat deze zaak naar voren wordt gebracht op het moment, nu Amerikaanse reactionnaire krin gen alles doen wat in hun macht ligt om de Koreaanse politieke conferentie te dwarsbomen". Wysjinsky zeide, dat het voor brengen van deze aangelegenheid „kunstmatig" en tartend" is. Er zijn geen wreedheden van dit soort bedreven door Noordkorea- nen en Chinese communisten, verklaarde Wysjinsky, maar af schuwelijke wreedheden zijn be dreven door de Amerikaanse luchtmacht in de vorm van aan vallen op de vredelievende bevol king van Noord-Korea, waardoor oude lieden en krijgsgevangen Amerikanen zijn gedood. De Amerikaanse afgevaardig de, Henry Cabot Lodge, had te voren de vergadering verzocht de aanbeveling van de agenda-com missie te aanvaarden en op de agenda te plaatsen. Wysjinsky is tot tweemaal toe in zijn rede onderbroken door de presidente, mevr. Vijaja Laksjmi Pandit, omdat hij „te uitvoerig" op de zaak inging. Het 979 ton metende Britse vrachtschip „Hydralock", dat Zaterdag door een vliegtuig werd beschoten toen het zich 10 mijl buiten de kust van Foe- kien bevond, is in Hongkong aangekomen. Leden van de bemanning ver klaarden, dat het aanvallende vliegtuig nationalistisch-Chine- se kentekenen droeg. Het schip werd door meer dan 100 mitrail leurkogels getroffen. De admiraliteit van Hongkong heeft gemeld, dat het Britse vrachtschip „Inschhulva" (1023 ton) Woensdagochtend is vrij gelaten, na Dinsdagavond nabij het eiland Hoisjoen, 5 mijl ten Zuidoosten van Sjanhai te zijn onderschept door een nog on bekend oorlogsschip. Repressailles geen excuus voor vals bekentenissen. De Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, heeft verklaard, dat de krijgsgevan gene in Korea zich niet van schuld zal kunnen vrijpleiten, in dien hij een valse bekentenis over bacteriologische oorlogvoering aflegt, alleen om zich tegen com munistische repressailles te be hoeden. „Het feit dat men zijn leven in de waagschaal stelt is niet vol doende reden om iets verkeerds te doen', verklaarde hij. Het ministerie van defensie zou iedere zaak onderzoeken, met een maximum aan menselijk be grip, maar ook met het besef, dat een man, ook een gevangene, nog steeds verplichtingen heeft. Mossadeq's verdediger heeft ondanks het beledigende optre den van zijn cliënt, die hem zelfs een vuistslag toediende, de com petentie van het hof bestreden. Volgens hem moest de ex-premier terechtstaan voor een burgerlijk hooggerechtshof in plaats van voor militaire rechters. De politieke aanklachten moeten worden behandeld door een burgerjury, zo verklaarde hij. Voorts meende hij dat de Madjlis (de Perzische Tweede Kamer) eerst moet uitmaken of dr. Mossadeq soms nog premier van Perzië is. Mossadeq, die weer verklaarde een ziek man te zijn, blijkt een bewonderenswaardig uithoudings vermogen te bezitten. Hij heeft reeds meer dan tien uur gespro ken bij zijn uiteenzetting over de bevoegdheid van het hof, welke hij betwist, en verklaarde dat hij nog drie dagen het woord zal voeren. Daarna zou hij de zittin gen van het hof niet meer bijwo nen, zo zei hij. De ex-premier verklaarde o.m., dat hij indertijd twijfelde aan de echtheid van het keizerlijk de creet, waarin hij werd ontslagen als premier. Het speet hem, dat dit decreet, tezamen met een aantal documenten over zijn on derhandelingen met Britse en Amerikaanse afgevaardigden, op 19 Augustus uit zijn brandkast was gestolen. Mossadeq zei, dat het militaire hof onwettig is. Hijzelf was in dertijd door de Madjlis gemach tigd om de rechtsbediening in Ferzië te verbeteren. Eén van zijn eerste maatregelen was ge weest afschaffing van het mili taire hof. Glimlachend voegde hij hier- VERLOOP CAMPAGNE SUIKERFABRIEK „PUTTERSHOEK" De suikerfabriek „Puttershoek" te Puttershoek die op 6 October met de campagne begonnen is meldt dat tot 23 Oct. 100.369.550 kg bieten werden verwerkt, tegen 87.264.364 kg vorig jaar. Het gemiddelde gehalte der bieten bedraagt 16,20 tegen 16,56 De gemiddelde tarra bedraagt 9,65 (Vorig jaar 16.35 Pet etmaal wordt momenteel ruim 6 millioen kg bieten ver werkt. De cijfers van het suiker rendement en het kolenverbruik zijn tot dusverre zeer gunstig en aanzienlijk beter dan vorig jaar. Tengevolge van het buitenge woon gunstige weer is de aan voer van bieten zeer overvloedig en de drang om te leveren daar aan evenredig. Aangezien de fabriek tot omstreeks half De cember zal moeten werken is het onmogelijk de landbouwers in een veel kortere tijd van hun bie ten af te helpen. Zonder de an dere landbouwers al te veel te benadelen zal aan de leden uit de geïnundeerde gebieden zoveel mogelijk voorkeur bij de afleve ring worden gegeven. De verwachting is, dat de fa briek rond 450 millioen kg bieten zal verwerken. In de jaarlijkse ledenvergade ring van heb centraal sociaal werkgeversvermmd heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, enkele sociale aspecten van het vraagstuk van de werk gelegenheid de revue laten pas seren. Uitgaand van een negatief standpunt zou men volgens mi nister Suurhoff op de vraag, wat nu eigenlijk zorg voor de werk gelegenheid is, kunnen zeggen: er voor zorg te dragen, dat er geen werkloosheid zal optreden. Niet altijd is echter werkloosheid te vermijden. Er is n.l. frictie-, overgangs- en seizoenwerkloos- heid. Bovendien hebben we te ma ken met werknemers, die tot de moeilijk plaatsbaren behoren. Daarom spreek ik liever van zo ruim mogelijke werkgelegenheid, aldus de minister. De wel eens genoemde drie procent marge vond hij evenmin hanteerbaar, omdat er bij een hoger percenta ge nog geen ongerustheid zou be hoeven te bestaan. Ondanks de geruststellende toestand in het land zijn er toch nog „zwarte" ge bieden. Mijn standpunt is, zei hij, dat de regering samen met de centrale organisaties de vinger op de pols houdt en maatregelen neemt, zodra deze nodig zijn. Werkgelegenheid primair. Bij de werkgelegenheid gaat het niet om het werk als zodanig, maar om zinvolle arbeid voor al len. Deze definitie stelde hij op de voorgrond: Tracht werkgele- nenheid primair te bereiken door voor allen economisch rendabele arbeid beschikbaar te stellen en voor zover dit op een gegeven ogenblik niet mogelijk is, door voor allen aanvullende werkgele genheid beschikbaar te krijgen. Een zodanige werkgelegenheids- politiek kan zich in ons land slechts richten op uitbreiding van de industrie, de export en de dienstverlening aan het buiten land. Hieraan zijn echter dusda nige grenzen verbonden, dat een actieve emigratie niet achterwe ge kan blijven. Ieder die emigreert, doet dit op eigen verantwoordelijkheid. Dit is uitgangspunt van de regering, die niet dwingt tot emigratie, maar alleen voorlichting geeft. Gezegd wordt wel eens, zei hij, dat de emigratiepolitiek toch maar een dwaas bedrijf is: eerst maakt Nederland grote kosten voor zijn burgers en wanneer ze aan het productieproces kunnen deelnemen, stuurt het ze weg. Is dit op zich reeds onjuist, aldus de minister, onjuist is ook, dat al leen de allerenergieksten weg gaan. Bovendien houdt de vesti ging van Nederlanders overzee voor ons land mogelijkheden in, die niet in een paar woorden zijn samen te vatten. Wij kunnen niet garanderen, zo zeide hij met nadruk, dat wij voor onze snel groeiende bevol king bestaansmogelijkheden kun nen uitbreiden. De loonbepaling. Daarop ging de minister o.a. in op de loonbepaling. Hij zei de tot standkoming van z.g. gemeten-en begrijpelijke tarieven van belang te vinden. De productiviteitsver hoging kan alleen slagen, wan- nee het tarief duidelijk is voor de werknemer. Er moet ook een so ciaal klimaat zijn, een redelijke sociale zekerheid voor de werk nemer. Massale onzekerheid is een slecht klimaat voor de maat regelen, die onze economie zo broodnodig heeft. Onder de huidi ge omstandigheden raadde hij met voorzichtigheid de omvang- van de sociale voorzieningen uit te breiden en dit geldt evenzeer voor het loonbeleid. Ten aanzien hiervan merkte minister Suur hoff op, dat er een tijd is ge weest, dat er maatregelen waren, die de productiviteit niet stimu-1 leerden maar remden. De tijd van onbeperkte expansiemogelijkhe den is voor West-Europa echter voorbij. Het loonpeil is meer nog bepalend voor het kostenpeil. Al les is er aan gelegen een systeem van loonvorming te hebben, waarin evenwicht mogelijk is, zonder dat er grote spanningen (die met een terugkeer naar de vrije loonvorming gepaard gaan) kunnen optreden. Terugkeer naar de vrije loonvorming van vóór de oorlog acht de minister nocli gewenst noch mogelijk. Wat de vraag betreft wat men moet doen als de loonvorming meer naar het georganiseerde be drijfsleven wordt verschoven en men het daar niet eens wordt, zei minister Suurhoff toch een be vredigende oplossing te zien wanneer men er in slaagt de emo ties buiten de deur te houden. Hij duidde hierbij op een compromis oplossing, waarmede alle partijen zich kunnen verenigen. Tot dus ver is er nog altijd een dergelijk verstandig compromis gevonden en anderszins heeft men zich in goede discipline (en met goed ge mopper, naar de minister tot hila riteit opmerkte) gehouden aan wat de overheid noodgedwongen moest doen. Dat is voor Neder land een buitengewoon groot goed, voortgekomen uit de ont wikkeling enkele tientallen jaren vóór de oorlog en de vijf jaar doorgestaan leed. Laat ons met dat resultaat erg zuinig zijn, al dus minister Suurhoff. Tijdens de koffiemaaltijd richt te de voorzitter, mr F. H. A. de Graaff, zich via de radio tot de vele duizenden ondernemers in het land, die niet bij hun zeven honderd collega's in Arnhem bij een konden zijn, alsmede tot heel luisterend Nederland. In zijn toespraak stelde hij de doelstelling van het verbond op de voorgrond en hij vestigde de aandacht op de verantwoordelijk heid van de ondernemer naar binnen en naar buiten. Sprekend over de recente loon onderhandelingen en de loons verhoging van 5 deed hij zo wel op de werknemers als op de werkgevers een beroep om de op vertrouwen gebaseerde samen- werkingsgedachte niet te onder mijnen, maar te schragen. aan toe: „Ik heb meer dan 200 juridische decreten uitgevaar digd. Als u dit ene wilt veron achtzamen, moet u alle andere ook negeren." Mossadeq vervolgde: „Enge land en de Anglo Iranian" zijn degenen, die Perzië in moeilijk heden hebben gebracht. „Ik word van vele misdrijven beschuldigd, doch ik beging er maar één: ik weigerde de wensen van vreemdelingen zonder meer in te willigen. t Ik maakte, dat zij hun handen van onze nationale hulpbronnen moesten terugtrek ken". Hierop viel generaal Moghbeli, voorzitter van het hof, de oud premier in de rede met de op merking: „U haalt dingen aan, die niets met de zaak te maken hebben". Mossadeqs antwoord was: „Ik zal niet meer voor het hof ver schijnen, en indien u mij, met de handboeien aan, zou willen voor geleiden, zal ik geen woord spre ken". Mossadeq schijnt het menings verschil met zijn verdediger, ko lonel Bozorgmehr, te hebben bij gelegd. De oud-premier betoogde giste ren nog, dat op grond van een 14 jaar oude wet de acte van be schuldiging behoort te zijn gete kend door de militaire bevelheb ber van het district, waar de be weerde overtreding heeft plaats gevonden. Dit was in zijn geval niet geschied. De Finse politie heeft beves tigd, dat vijf Finnen zijn gearres teerd op beschuldiging van spionnage voor een buitenlandse mogendheid. Onder de arrestanten bevinden zich een kapitein en een ser geant van de Finse luchtmacht; de drie anderen zijn burgers. De kapitein was hoofd van de foto-afdeling van een luchtbasis in midden-Finland. De sergeant was op dezelfde basis als fourier werkzaam. Een der burger-arrestanten, die tot 1944 krijgsgevangen was geweest, stelde zich in Januari 1945 in verbinding met een offi cier van de geheime dienst ener buitenlandse mogendheid. Tus sen 1945 en 1952 wist hij zijn 4 medebe klaagden over te halen hem bij zijn spionnagewerkzaam- heden te helpen. Het in de Franse taal verschij nende Canadese blad „Le Droit" heeft de tekst gepubliceerd van een testament van Stalin. In dit document, waarvan door een agent van Beria de foto- copiëen naar het Westen zouden zijn gesmokkeld wordt gezegd, dat Stalin na November 1952 van oordeel was, dat het gevaar van een derde-wereldoorlog en een Russische militaire nederlaag verminderd was. Ook wordt in het document gezegd, dat de Russische tegen stand tegen het Atlantische-ver- drag en zijn uitbreiding tot de Balkan, het Midden-Oosten, het gebied van de Stille Oceaan de ontbinding van de grondslagen van het kapitalisme tengevolge zal hebben. In het door „Le Droit" gepubli ceerde document van Stalin wordt gesproken van „onze on vermijdelijke verovering van de gehele wereld". De tegenstand tegen de kapi talistische wereld zal, aldus het stuk, de kans op een preventieve oorlog tegen de Sowjet-Unie ver groten. „In dit geval, en indien ik overlijd, moeten wij van het actieve verzet overgaan tot het passieve", aldus het document. Ook is het belangrijk, alducJ het stuk, dat de huidige interna tionale spanningen zo spoedig mogelijk verminderd worden, maar van een samenwerking tussen ons en de kapitalistische wereld kan op het ogenblik geen sprake zijn. „Ik raad u aan nauwe betrek kingen met kameraad Mao Tse Toeng te blijven onderhouden", zo gaat het stuk voort. „In geval er geschillen rijzen tussen hem en onze partij, verzoek ik u de me ning van Mao Tse Toeng te aan vaarden, wat betreft de politieke toestatnd in Azië. De toekomst van onze buiten landse politiek hangt geheel en al af van onze betrekkingen met China". Ook zou Stalin in dit testament hebben geschreven, dat hij dik wijls gedacht had over de moge lijkheid van een tweede politieke partij in de Sowjet-Unie, de boe renpartij. „Maar het idee van Woznezenski is voorbarig en ik raad af het in toepassing te brengen". Stalin zou er aan heb ben toegevoegd, dat hij Wozne- zenski brengt als agent in dienst j van het buitenland beschuldigde. Volgens „Le Droit" is het do- cument afkomstig van „een man. die uit de diplomatieke dienst is getreden toen zijn land een com munistische regering kreeg en die thans als vluchteling in Ca nada woont".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1