Binnenlands nieuws RADIO? Het offer van Svitfold /X f - SPORTNIEUWS 0, A. Hoogstraten V»ujeet Na de onlusten in Triëst BURGERLIJKE STAND VOETBAL MARKT- EN HANDELSOVERZICHT De TWEEDE Step Wat brengt de BORGHSTIJN was voor; Nieuwersdijk 80 AXEL Leden van de burgerpolitie ontslagen? Volgens onbevestigde berich ten uit Italiaanse bron te Triëst zijn 30 leden van de burgerpo litie van Triëst in hechtenis ge nomen en 7 ter beschikking ge steld van de commandant, om dat zij tijdens de bloedige ge vechten te Triëst geweigerd zou den hebben orders uit te voeren. Bovendien zouden 31 politie mannen, onder wie 14 leden van de mobiele eenheden, ontslagen zijn. t Italiaans rapport over Triëst. De Italiaanse regering heeft een communiqué van 2500 woor den uitgegeven over de inciden ten te Triëst. Het is samenge steld met gegevens verschaft door Italiaanse functionarissen te Triëst. De eigenlijke oorzaak van de wanordelijkheden waren, aldus het communiqué, dat generaal Winterton het verzoek van het volk om de vlag van het stad huis te laten wapperen, weiger de in te willigen. Verder waren de ernstige incidenten een ge volg van het optreden van de mobiele eenheden van de bur gerpolitie, dat steeds geken merkt werd door uiterste hard heid en geneigdheid om van de vuurwapens gebruik te maken waar dit niet noodzakelijk was. Dit wordt aangeoond door het feit, dat er geen incidenten voorkwamen in de wijken waar handhaving van de orde v/as toevertrouwd aan Britse en Amerikaanse militairen, aldus het communiqué. Een aantal Amerikanen werden zelfs toege juicht, zo betoogt de Italiaanse regering. Italiaanse monarchist daagt generaal Winterton uit. De Italiaanse monarchist Spa- dazzi heeft generaal Winterton, de geallieerde bevelhebber van Triëst, telegrafisch uitgedaagd voor een duel met pistolen op de j plaats, „waar 6 Italianen voor vrijheid en gerechtigheid zijn gevallen". In het telegram verklaarde Spadazzi: „Wegens de op uw be vel begane misdaden ten aan zien van de weerloze heldhaftige jeugd van Triëst daag ik u uit voor een duel met pistolen", al dus een bericht van het Itali aanse persbureau Ansa. Een afvaardiging van 10 Slo- wenen uit de Brits-Amerikaanse zone van het vrije gebied van Triëst hebben een onderhoud van 2 uur met maarschalk Tito gehad. De Slowenen zeiden, dat zij waren gekomen om Tito te vra gen met alle middelen een be zetting van de zone A van Triëst door de Italianen te voorkomen. Kardelj, vice-president en Sloween, woonde het onderhoud bij. Eden over Triëst. De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden heeft giste ren in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste onlusten in Triëst met opzet veroorzaakt en ten minste voor een deel zijn georga niseerd door personen buiten zóne „A". Hij zei dat de betrokken studen ten en scholieren waren georga niseerd door ouderen, onder wie leden van de neo-fascistisehe partij. Op 3 en 4 November, aldus Eden, heeft het Brits-Amerikaan se militaire bestuur ongeveer 3000 personen aan de grens terug gezonden, die in georganiseerde groepen van Italië uit zone ,,A" van Triëst wilden binnenkomen. Ondanks de genomen maatrege len was jeen groot aantal van deze mensen erin geslaagd de zóne binnen te komen om deel te nemen aan de relletjes. De verantwoordelijkheid voor de tragische gebeurtenissen lag geheel bij deze extremistische elementen. De commandant van de zóne, generaal Winterton, had de volle steun van de Britse regering bij het nemen van de maatregelen, die nodig waren om de orde te herstellen en te hand haven. Wij zijn van mening, aldus de minister, dat een conferentie van vijf de beste kans op een oplos sing van het moeilijke vraag- stuk-Triëst biedt. Bij de relletjes in Triëst waren volgens Eden zes personen ge dood en 162 gewond, onder wie 79 politiemannen. Pijade over Triëst. De vice-president van Zuid- Slavië, Pijade, heeft Italië er van beschuldigd, dat het opzet telijk ongeregeldheden op touw zet om de Westelijke mogend heden door chantage te brengen tot onmiddellijke uitvoering van haar besluit van 8 October om Triëst aan Italië over te dragen. Pijade zeide, dat nu Italië lid is van de Navo, het meent, dat het deze organisatie kan gebrui ken voor zijn imperialistische agressieve plannen. Radio-Belgrado heeft gezegd, dat de Italiaanse troepen aan de Italiaans-Zuidslavische grens voortgaan met oefeningen. Vol gens de zender maakten de Ita liaanse troepen zich in het tijd vak van 29 October tot 5 Novem ber schuldig aan 15 „uitlokken de daden". Hieronder zijn niet de tallozq beledigingen begrepen die de Italiaanse militairen over de grens riepen, aldus de zen der. Deze uitlokkende daden om vatten, volgens radio-Belgrado, schendingen van het Zuidsla- vische luchtruim, het schijnen met zoeklichten op Zuidslavisch grensgebied en het werpen van pamfletten over de grens. De Britse ambassadeur in Bel grado, sir Ivo Mallet en de Ame rikaanse zaakgelastigdeWoodrow Waallner, zijn op hun verzoek door de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Beebler, ontvangen. Geallieerden verwerpen ver zoek van Pella. De geallieerde autoriteiten hebben Maandag het verzoek van premier Pella om een of ficieel onderzoek in te stellen naar de onlusten in de stad ver worpen. In gezaghebbende geallieerde kringen is verklaard, dat uit verslagen van politie-officieren was gebleken, dat het optreden van de politie „geheel gerecht vaardigd" was. Hoewel de Britse en Amerikaanse autoriteiten be treuren, dat 6 personen als ge volg van,- de onlusten om het le ven zijn gekomen, menen zij, dat het optreden van de politie de enige mogelijke handelwijze was geweest. Een verder onder zoek wordt niet nodig geacht, aldus deze kringen. ATOOMONDERZOEK MET NEDERLANDSE MEDEWERKER. In het laboratorium van de Pakistaanse universiteit te La hore zijn Zondag met goed ge volg atomische proeven geno men, waaraan werd meegewerkt door de Nederlandse ir. Van Alphen. Hierdoor heeft Pakistan zich geschaard in de rij van elf lan den in de wereld, die zich bezig houden met actief atoomonder zoek. WOENSDAG 11 NOVEMBER 7.13 Gew. muziek; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoorspel; 12.00 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 13.15 Causerie; 13.20 Gev. mu ziek; 13.40 Gram.; 15.00 Kamer orkest; 15.45 Causerie; 16.00 Voor de jeu,gd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgel; 18.00 Reportage; 18.20 Lichte muziek; 18.30 Cau serie; 18.45 Orkest; 19.00 Nws. 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gr.; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Orgel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.40 Klankbeeld; 22.20 Gram.; 22.25 Piano; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Voor de vrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Orkest; 13.45 Causerie; 14.00 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Jeugdconcert; 17.15 Dansmuziek: 17.50 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.20 Ac tualiteiten; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Causerie; 10.25 Varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Pari. overzicht; 20.15 Opera; 21.25 Hoorspel; 22.15 Kwartet; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Opera; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 13.45 Gram.; 16.30 Orkest; 17.00 Nws.; 17.10 Zigeunermuziek; 17.40 Gr.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volksdansen; 20.00 Hoorspel; 21.45 Gram.'; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkest; 23.15 Orkest; 23.15 Nieuws; 23.20 Lich te muziek. DE BAAT WORDT IN VRIJHEID GESTELD. Het ministerie van buitenland se zaken deelt mede uit Duits land bericht te hebben ontvan gen, dat de Nederlandse chauf feur De Baat, die betrokken was bij de kettingbotsing op de Wied- bachbrug nabij Keulen en die sindsdien in voorlopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal wor den gesteld. Bij het Landesge- richt te Linz is voor hem een borgstelling van 7000 mark ge stort. VERDACHT VAN INBRAAK EN HELING. De Hilversumse recherche heeft twee broers uit Hilversum en hun moeder, een 63-jarige we duwe, gearresteerd, verdacht van diefstal met braak en heling. De aanhouding geschiedde naar aanleiding van gevonden vinger afdrukken van de oudste broer, een goede bekende van de politie, in een villa aan de Mozartlaan, waar onlangs tijdens de kerkgang der bewoners op een Zondagmor gen een groot bedrag aan geld en juwelen werd gestolen. Hoewel de gearresteerden blijven ontken nen, verdenkt de recherche hen van meer inbraken in Hilversum en omgeving. SOLDAAT DECOREERDE MINISTER STAF. In Ede hebben in de afgelopen week ook manschappen van het garnizoen ijverig meegeholpen aan de collecte, die voor de geza menlijke militaire steunfondsen overal in den lande werd gehou den. Zij legden een loffelijke ijver aan de dag en toen Zater dagmiddag op het marktplein 'n auto stopte, was een hunner met speldjes en collectebus er als de Russische-Albaanse overeenkomst Rusland zal Albanië krachtens een vorige maand in Moskou on dertekend verdrag steunen bij de economische ontwikkeling van het land, aldus deelde Tass Maandagochtend mede. Albaanse deskundigen zullen worden uitgenodigd de Russische olie-industrie te bestuderen. Rusland zal krachtens het ver drag Albanië zonder betaling voorzien van deskundigen, oplei dingsschema's en technische ge gevens. kippen bij om een nieuw slacnt- offer te maken. De automobilist, een korte stevige figuur, voelde toen hij nog maar ternauwernood uitge stapt was, een klopje op zijn schouder en zag omkijkend de militair, die er geen gras over liet groeien en de daad bij het woord voegend zei: „Ik mag u zeker ook wel met zo'n mooi speldje decoreren, meneer? 't Is voor een goed doel". De overrompeling viel in goede aarde: rustig glimlachend liet de automobilist zijn offer in de bus glijden, en weg was de soldaat al weer, maar hij werd even op gehouden door de man van een bloemstalletje, die getuige was geweest van het tafreeltje en nu listig vroeg: „Zeg, weet je, wie jij daar te pakken had „Ik niet", klonk het naar waar heid. „Wel, de minister van oor log, ir Staf". „Je kunt me nog meer vertellen" schamperde de soldaat en hij liep ongelovig lachend weg, maar toen hij even verderop op het balcon van een garage, grenzend aan het markt plein, ook een paar mensen ge amuseerd zag toekijken, riep hij naar boven: „Kent u misschien de meneer, die ik daareven een speldje op de jas pootte?" Het antwoord kwam onmiddellijk: „En of, dat was minister Staf". Ja, en toen geloofde de landsver dediger het. Hij kleurde en krab de zich eens achter het oor. Daarop zei hij: „Dan had ik hem ook wel model mogen groetenMaar onze soldaat kon ook niet weten, dat minister Staf, Edenaar van origine, Zaterdags nog wel eens een familiebezoek brengt aan zijn geboortedorp WOONHUIS AFGEBRAND. Maandagmiddag om ongeveer 4 uur brak brand uit in de boven verdieping van het alleenstaand woonhuis van de heer Schouten, gelegen aan de rijksweg 's-Her- togenbosch-Nijmegen onder Hin tham, gemeente Rosmalen. Voor bijgangers waarschuwden de be woners. In allerijl werd met man en macht gewerkt om het bene denhuis leeg te halen. In het bovenhuis, dat nagenoeg geheel als slaapgelegenheid diende, kon niets gered worden. De brand weer van 's-Hertogenbosch mocht ,7# Cl c CO er wint* American cigarettes Onvergetelijk - Onveranderd 65 Ct. het, gelukken de benedenverdie ping te behouden. De bovenver dieping brandde geheel uit. Ook een aantal kanaries verbrandde. De oorzaak is vermoedelijk een lek in de schoorsteen. De schade wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. „SIAMESE TWEELING" IN OENKERK GEBOREN. De 31-jarige mevrouw De VriesKlompstraan echtgenote van de heer Siebe de Vries, ge meentewerkman te Oenkerk, een dorpje, gelegen in de Friese wou den, heeft Zondagmorgen om tien minuten voor één het leven geschonken aan een Siamese- tweeling, die met de buik aan elkaar vergroeid is. De baby's zijn meisjes. Op advies van de plaatselijke geneesheer, dr J. P. S. Wijthoff, werden de kinderen direct naar het diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar onmiddellijk röntgenfoto's wer den gemaakt. Men heeft rede lijke hoop, de beide kinderen af zonderlijk in het leven te houden, doch voordat operatief ingegre pen kan worden, zal er wellicht een jaar moeten verlopen. Deze merkwaardige geboorte heeft vanzelfsprekend in medische kringen grote belangstelling ge wekt. De specialisten zullen on der meer nauwkeurig de buik organen van de kinderen moeten bestuderen, voordat de een of an dere medische beslissing kan worden genomen. Dit is de eer ste Siamese-tweeling in ons land, althans die levend ter wereld is gekomen met een gewicht van 6400 gram. Het gezin De Vries had reeds vier kinderen, die alle op normale wijze ter wereld zijn gekomen. CHAUFFEUR AANGEHOUDEN. De politie heeft de 30-jarige chauffeur C. van R. aangehou den wegens verduistering van 'n bromfiets. Van R„ een goede bekende van de politie, was juist veertien dagen geleden uit de gevangenis ontslagen. Nauwe lijks op vrije voeten, huurde hij een bromfiets, die hij prompt daarop verkocht. Hij is in ver zekering gesteld. ZICHZELF AANGEGEVEN. Bij de politie heeft zich aange geven J. van de H„ een accoun tant, die bekende verschillende grote magazijnen in Amsterdam en Den Haag te hebben opgelicht voor kleine geldsbedragen. TREINEN REDEN LANGZAAM Om kwart over acht Maandag ochtend is de stroom, die aan het bovennet geleverd wordt door het onderstation der N.S. te Am sterdam (Rietlanden) uitgeval len, waarschijnlijk door een de fect van de kabel van het G.E.B. Het gevolg was, dat de andere onderstations in de omgeving van Amsterdam belast werden, waar door de treinen van Amsterdam in verschillende richtingen en omgekeerd slechts langzaam kon den rijden. Ruim een uur later, om 9.25 uur, was het treinverkeer nor maal. FAMILIERUZIE. In de binnenstad te 's-Graven- hage is het ietwat rumoerig toe gegaan. Een man, die in het huwelijk wilde treden, vond zijn aanstaande schoonfamilie tegen dit voornemen gekant. De schoonfamilie begaf zich naar de woning van de a.s. brui degom, verschafte zich toegang en werkte een rooktafel en twee crapauds door het raam naar bui ten. Voorts vernielde men een aquarium waarin zich 300 litec water bevond. Het water droop door de vloer en kwam terecht op kinderwa gens, die in het souterrain ston den opgesteld. De a.s. bruide gom heeft aangifte gedaan van de verwoesting in zijn woning aangericht. Hij schat de schade aan de kinderwagens toegebracht op een paar; duizend gulden. De politie heeft de schoonfamilie meegenomen. DIEFSTALLEN- IN GROTE MAGAZIJNEN. Het afgelopen weekeinde zijn weer diefstallen gepleegd in en kele grote magazijnen in de bin nenstad te 's-Gravenhage. In één van die magazijnen werd uit een paskamer 150 ge stolen. In verband met een paar andere diefstallen in warenhuizen heeft de politie een man en een vrouw gearresteerd. GEARRESTEERD. Zondagavond te middernacht is in de Linnaeusstraat te Am sterdam een 25-jarige, blijkens zijn optreden wel bijzonder kort aangebonden automobilist gear resteerd. Hij wilde vanaf de Linnaeus straat met een bocht naar links de TransvSalstraat inrijden. Op dat moment staken een aantal voetgangers ter plaatse de rijweg over. De chauffeur wilde tussen deze voetgangers door de Trans- vaalstraat inrijden, doch een dezer lieden tikte op de portier ruit met de bedoeling de bestuur der er op te wijen, dat hij een signaal had moeten geven. Dit wekte klaarblijkelijk de woede van de chauffeur op. Hij opende het portier, zette zijn bril demonstratief af en tracteer- de zonder verder commentaar de voetganger op een rechtse directe op de kaak. De 37-jarige J. R. Pieters uit Amsterdam, die zijn collega-voet ganger te hulp wilde komen, moest dit duur betalen. De chauffeur was inmiddels uit zijn auto gestapt en deelde hem met twee harde slagen tegen zijn lin kerslaap een knock-out toe. Pie ters ging tegen de straatkeien en bleef bewusteloos liggen. Terwijl de chauffeur gear resteerd werd door de politie jwerd Pieters per ambulance naar 'het O. L. V.-gasthuis vervoerd. Hij kon na behandeling naar zijn woning worden teruggebracht. De chauffeur blijft in bewaring, zo deelt de politie tot slot mee. ZAAMSLAG. Huwelijksvoltrekkingen. 26 Oct. Jan Pieter van de Wege (won. te Terneuzen) 23 j„ en Elisabeth Cornelia Geelhoedt, 20 j. Geboorten. 13 Oct. Neeltje Geer trui, d. van Francois J. de Ruij- ter en Aaltje S. de Meester. 25 Oct. Jacob Cornelis, z. van Jan P. Goossen en Helena C. Snap. 28 Oct. Janna Jannetje, d. van Gerard Mol en Cornelia L. Die- leman. 30 Oct. Catharina, d. van Hendrik van Arenthals en Sara de Putter. Overlijden. 23 Oct. Frangoise Scheele, 54 j„ d. van Pieter en Catharina Donze. 27 Oct. Johan na de Jonge, 56 j„ echtg. van Willem de Bokx. Uitslagen Zondag 8 November. K.N.V.B. Reserve Tweede Klasse C. Zeelandia II—RCS II 2—1; Mid delburg IIDe Zeeuwen II 10; Axel IITerneuzen II 10. De stand is nu: Middelburg 2 5 4 1 0 9 9-1 Vlissingen 2 5 2 3 0 7 27-7 Terneuzen 2 6 3 1 2 7 16-10 Goes 2 6 3 1 i2 7 24-17 Corn. Boys 2 4 2 0 2 4 8-19 De Zeeuwen 2 5 2 0 3 4 12-14 Breskens 2 6 1 2 3 4 7-13 Axel 2 4 1 1 2 3 3-12 Zeelandia 2 5 1 1 3 3 2-9 RCS 2 4 1 0 3 2 8-14 AFD. ZEELAND K.N.V.B. De uitslagen in de Zaterdag- competitie luidden: 2e Klasse E: AZW II—De Be ren I 13; Tern. Boys IISVD II 40; Spui II—Driewegen II 25. De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden waren: le klasse B: Rapenburg-Groede 5<0; VogelwaardeHoofdplaat 0—1; SchoondijkeRetranche- ment 21. Res. le Klasse A: Oostburg II— Sluiskil II 34; Ria W II—Steen II 2—2; Hulst IILuctor II 41. Res. le Klasse B: Terneuzen 3 Goes 3 32; Middelburg 3Bier vliet 2 63; Kruiningen 2Axel 3 8—3. 2e Klasse B: IJzendijke 2Hon- tenisse 2 2—4; Breskens 3 Graauw 32. 3e Klasse B: Zeeuwen 4Re- tranchement 2 30; Hoofdplaat 2 —EMM 3 16; Breskens 4— Zuidzande 27. 3e Klasse C: Rapenburg 2 Zuiddorpe 03; Graauw 2Koe wacht 2 14; Clinge 3—Corn Boys 3 18. HoekTern. Boys 08. De oorzaak van de zware ne derlaag, die Hoek te incasseren heeft gekregen, lag in hoofdzaak in het zwakke aanvalsspel der voorhoede. Het duurde evenwel tot het laatste half uur, eer de gasten hun meerderheid in snel opeenvolgende doelpunten kon den uitdrukken. In de eerste helft ondernam de thuisclub, gesteund door de wind, enige gevaarlijke aanvallen, die echter geen resul taat opleverden. Na een kwartier leidden de gasten door Boone (01). Ongeveer 10 min. vóór de rust kwam de doelverdediger van Hoek in botsing met Boone. Hij moest het veld verlaten. Na de hervatting werd door goed samenspel tussen Boone en Dees de score opgevoerd (02). Hierna werd het overwicht van de Boys zó groot, dat 10 minuten later de stand 05 was, resp. door Dees, Hakvoort en Hame link. In de 35e min. maakte Dees er uit een vrije schop 06 van en Boone nam de laatste twee doel punten voor zijn rekening. Een wedstrijd met een wat ge flatteerde uitslag, omdat enkele tegenpunten de verhouding beter hadden weergegeven. ZaamslagAZW 74 Zoals algemeen verwacht weed, heeft Zaamslag de thuiswedstrijd tegen de Axelse Zaterdagvoetbal lers met flinke cijfers gewonnen. Maar al zijn er in deze ontmoe ting dan ook elf doelpunten in totaal gemaakt, een mooie wed strijd is het niet geworden. Voor al de thuisclub heeft in diverse vorige ontmoetingen heel wat fraaier spel vertoond dan thans. De gasten hebben flink hun best gedaan en lieten voccal in de tweede helft een zeer behoor lijk spel zien. Zaamslag begon tegen de wind in. Reeds na tien minuten depo neerde midvoor De Pooter de bal in het Axelse net. Overbeeke en De Pooter voerden de score kort daarna op tot 30. Na een tegen doelpunt van linksbuiten v. d. Hout ging de rust in met 31. De hervatting gaf aanvanke lijk een Axels overwicht te zien, hetgeen werd uitgedrukt door een tweede goal van v. d. Hout. Toen nam Zaamslag het spel weer in handen. Door doelpunten van Jan Cornelis (2 x), F. van de Velde en Bakker liep de stand zelfs op tot 72. Axel vond dat blijkbaar te erg en ontketende opnieuw een offensief, dat in de laatste vijf minuten twee goals opleverde van v. d. Plout en De Ruijter. Met 74 voor Zaamslag kwam het einde. DriewegenSpui 15 Driewegen heeft het op eigen veld tegen de sterke ploeg uit Spui niet kunen bolwerken. On geveer een kwartier lang ging de strijd vrijwel gelijk op, maar toen kwam Spui, dat met de wind in de rug speelde, fel opzet ten. Een schot van linksbuiten Hamelink werd door de lat ge keerd en even later had Wolfert voor het intikken, maar raakte daarbij de bal met de hand. In de 24e minuut opende Spui de score met een kopbal van rechtsbin nen Van Harn uit een afgemeten corner van Hamelink (01). Zeven minuten later herhaalde dit zich. Een goede corner van dezelfde speler werd ingekopt door Wolfert (02). Vóór de rust maakte linksbinnen 't Gilde er 03 van. De tweede helft was nauwe lijks een minuut oud, toen de rechtsachterspeler van Spui, Maas, uit het veld werd ge stuurd. Driewegen, dat nu het voor deel van de wind had, kon door zijn zwakke voorhoede slechts één keer het net vinden. Dit ge schiedde door Kaijser uit een corner, nadat Wolfert tevoren het mooiste doelpunt van "e wedstrijd had gescoord. Dezelf de speler maakte er 15 van, waarmee ook het einde kwam. Tweede Klasse D. Zaamslag 8 7 10 45—23 15 Tern. Boys 9 6 12 44—20 13 Spui 9 4 2 3 29—21 10 AZW 9 4 0 5 27—29 8 Driewegen 8 116 17—33 3 Hoek 9 117 15—51 3 Tweede Klasse E. Driewegen II 8 7 1 0 35—13 15 Teen. Boys II 8 5 1 2 31—24 11 Beren I 6 3 12 13—12 7 Zaamslag II 6 3 0 3 13—12 5 Spui II 8 12 5 16—25 4 AZW II 9 12 6 18—36 4 SVD II 5 113 6—20 3 VEEMARKT ROTTERDAM 9 November 1953. Totale aanvoer 2094 w.o. 1187 vette koeien en ossen, 550 var kens en 357 schapen. Prijs per kg: Vette koeien en ossen le kw. 2,56 tot 2,68; 2e kw. 2,42 tot 2,54; 3e kw. 2,06 tot 2,22^ Varkens le kw. 1,97; 2e kw. 1,92; 3e kw. 1,85. Prijs per stuk: Schapen le kw. 87; 2e kw. 77; 3e kw. 70. Overzicht: Vette koeien aan voer iets meer, handel stroef, prijzen gemiddeld als vorige week Dinsdag, prima's boven notering. Varkens aanvoer klei ner, handel aanvankelijk vlot, afloop traag, prijzen goed prijs houdend, enkele exemplaren bo ven notering. Schapen aanvoer even ruimer, handel goed, prij zen prijshoudend. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 9 November 1913. Per 100 kg. Kleiaardappelen 35 mm op. waarts: Eigenheimers 13,50 t.t 14; Bintjes 11 tot 11,50; Bevelanders 13; Meerlanders 10,50 tot 11; IJselster 9 tot 9,50. Voeraardappelen 3,50. GRAANBEURS ROTTERDAM. 9 November 1953. Binnenlandse granen Officieuze noteringen per 100 kg franco R,o:terdam Tarwa. Doorsneekwaliteit op vochtconditie tot 26 90, de be tere kwaliteiten daarboven. Voedergranen. Zomergerst prijshoudend 20,75, greve ge schoonde daarboven. Haver flauw 18 tot 19,25, blanke daarboven. Rogge kalm 18 tot 19, 17 procent vochtconditie tot 19,25. Mais doorsneekwali teit prijshoudend tot 26.50. Peulvruchten. Groene erwten kalm 40 tot 50. Schokkers iets beter 60 tot 72. Bruine bonen iets beter 96. 1. Het is een sombere dag in de herfst; laag hangt de lucht over de aarde. Uit de grijs- grauwe zee staan gol ven in tomeloze woe de op om zich met ra zend geweld op de rotswand te storten. Verpletterd trekken zij zich schuimend te rug, om even later op nieuw de stormloop te beginnen. Een eindeloos en grimmig spel van zelf vernietiging. Hoog op een rots ge zeten staart Svitjold met een duistere gloed in de ogen naar de wijde oneindig heid waar wind en water dit woes te spel spelen. Zoals de zee is, zo is Svitjolds gemoed. In machteloos verzet lopen zijn gedachten te pletter op de vloek, die hij door de omstandigheden ge- verlangen doortintelt zijn ziel, zo dwongen, met het zwaard Tyr over zich heeft gebracht. Zijn oog volgt een zwarte wig, die zich tegen de zuidelijke hemel af tekent, trekvogels, en een machtig weg te trekken, hoog over alles heen, ver weg Aan de verre einder is een witte stip verschenen. Verzonken als hij is in zijn gedachten, merkt Svit jold dit aanvankelijk niet op. Maar als de stip groter wordt, trekt het zijn aandacht en volgt hij aan de regelmatig rijzende en dalende ho rizon de verdwijnende en weer tel kens opduikende vlekEn nog half gedachteloos mompelt hij voor zich heen: Een zeil V

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3