Ibn Saoed overleden Mossadeq voor het gerecht i De Koning van Saoedi-Arabië J De persconferentie van Dulles mm STAATSLOTERIJ WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. DE POLITIEKE CONFERENTIE DINSDAG 10 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2994. Overleg over de lonen bij de spoorwegen Japanse vissersschepen aangevallen Zweedse gelukwens Opstand in Bolivia op onder op 7.51 16.57 11.58 7.52 16.55 12.38 7.54 16.54 13.08 7.56 16.52 13.31 7.58 16.51 13.50 hankering bij Auannement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW f Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Jfirma P. J. van de Savide. Teineuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of Adren Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor her Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De New Yorkse radiostations melden, dat koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië is overleden. Ibn Saoed is in 1880 te Koe- weith aan de Perzische Golf in ballingschap geboren. Zijn voor vaderen hadden in de achttiende eeuw Arabië veroverd, maar zijn vader werd door de rasjids en de Turken uit dit land verdreven. Saoed werd opgevoed in de strenge wahabitische opvattingen van de Islam. In de eerste wereld oorlog was hij een der leidende figuren in het Midden-Oosten. Hij riep alle Arabieren op tot op stand tegen de Turken en steun aan de Britse zaak. Als resultaat daarvan werd hij de koning van Saoedi Arabië, „het land van ka melen". In 1945 verliet Ibn Saoed zijn koninkrijk voor een onderhoud met president Roosevelt en Win ston Churchill na hun conferen tie met Stalin te Jalta. Ibn Saoed heeft meer dan een halve eeuw als absoluut vorst ge heerst over zeven millioen Be- doeinen. Hij zou meer dan veer tig zonen hebben en men vraagt zich dan ook af, of zijn dood aan leiding zal worden tot een strijd om de macht. Ibn Saoed zelf voor zag deze mogelijkheid reeds en was begonnen met meer bevoegd heden aan jongere personen over te dragen. Onlangs verordende hij de instelling van een regering op moderne basis, namelijk een ka binet met een regeringshoofd, dat apart staat naast het staats hoofd en het hoofd van de kroon raad. Ook verordende hij een re organisatie van de gewapende macht. Ondanks deze maatrege len is de regering van Saoedi-Ara bië een familiezaak gebleven, waarbij alle sleutelposities dqor leden van de koninklijke familie zijn bezet. Ibn Saoed benoemde zijn oud ste zoon, kroonprins Emir Saoed, tot eerste-minister en opperbevel hebber. Diens broer, prins Faisal, werd plaatsvervangend premier en minister van buitenlandse za ken. Andere belangrijke posten worden bezet door overige zonen en neven of vertrouwde dienaren. Emir Saoed werd in Mei 1933 tot kroonprins uitgeroepen. Hij werd in 1902 geboren en vroegtij dig in de koran onderwezen. Eens redde hij zijn vader het le ven bij een campagne tegen het naburige Yemen. Sedert 1935 heeft de kroonprins vele reizen door Arabië, Europa en de Ver enigde Staten gemaakt. Ook Rus land en Polen heeft hij bezocht. Emirs Saoeds levensspreuk is naar zijn eigen woorden: Men moet eerst zichzelf raden, vóór dat men zijn broeder raad geeft, en zijn bedoelingen zuiver maken, opdat zijn goede daden voor Al lah aanvaardbaar mógen zijn. Hij nam deel aan de oprichting van de Verenigde Naties te San Francisco en vertegenwoordigt sedertdien zijn land bij deze orga nisatie. Hij is lang en knap van voorkomen en maakt een vlotte en zelfverzekerde indruk. Op ze ventienjarige leeftijd leidde hij de Bedoeinen in de campagne voor de annexatie van Assir (1922). Nog vóór zijn twintigste jaar werd hij door zijn vader naar Londen gezonden om daar uit de eerste hand kennis te nemen van de Britse politiek ten opzichte van de Hasjemieten en de Waha- bieten, die elkanders rivalen zijn in Arabië. Emir Saeod volgt Ibn Saoed automatisch op. Diplomatieke kringen in Lon den hebben Maandag verklaard, dat met de dood van koning Ibn Saoed een van de kraehtigste per soonlijkheden van deze eeuw en een van de meest stabiele heer sers van alle tijden in zijn land is heengegaan. Hij is gedurende de afgelopen 30 jaren altijd een trouwe bond genoot van de geallieerden ge weest ondanks de houding van diplomatieke neutraliteit, die hij gedurende de laatste wereldoor log heeft aangenomen. In de pe riode van 1939 tot 1945 was het een publiek geheim, dat hij aan de zijde van de geallieerden stond. EMIR SAOED TOT KONING UITGEROEPEN. De eerste daad van Saoedi Ara- bië's nieuwe koning, Emir Saoed, Geallieerde en communisti sche afgevaardigden zijn Maan dagochtend voor de tweede maal voor een geheime vergadering ter bespreking van de voorbe reiding van de politieke confe rentie bijeengeweest. Zaterdag vond de eerste ge heime bespreking plaats. De geallieerde afvaardiging stond onder leiding van de Amerikaan Kenneth Young, de communistische onder de Chi nees Poe Sjoe Tsjang en de Noordkoreaan Tsjong Dong! Kjok. De bijeenkomst, naar Kenneth Young na afloop verklaarde „een ernstige en zakelijke be spreking", duurde een uur en drie kwartier. Heden komen de afgevaardigden opnieuw bijeen. Een woordvoerder van de In dische bewakingscommissie heeft meegedeeld, dat 4 Chinese en Noordkoreaanse gevangenen, die repatriëring weigerden, hebben besloten toch naar hun vader land terug te keren. Zij zullen Dinsdag aan de communistische autoriteiten worden overgedra gen. Het hoofdkwartier van de In dische bewakingstroepen heeft Maandag bekendgemaakt, dat een Koreaanse gevangene er in is geslaagd te ontsnappen. Een tweede vluchteling ken worden aangehouden. Voorts werd meegedeeld, dat 2 Zuidkoreaanse gevangenen in een ziekenhuis zijn overleden. Beiden leden aan tuberculose. was zijn broer Feisal aan te wij zen als kroonprins, een positie die Feisal automatisch maakt tot egrste minister en hoofd van de strijdkrachten, aldus is te Cairo door de ambassade van Saoedi- Arabië bekendgemaakt. De thans 52-jarige Emir Saoed is grootgebracht volgens de leer van de Koran en gehard door een leven vol ontberingen in de woes tijn. Op last van zijn vader liep hij blootvoets in de woestijn, leerde hij rijden op ongezadelde paarden en met zwaard en vuurwapens om te gaan. KRANSLEGGING BIJ NATIONAAL MONUMENT. Delegaties van de 20 landen, die vertegenwoordigd zullen zijn op het congres van de „World Veterans Federation", zullen op 18 November een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. De koninklijke militaire kapel zal hierbij in ceremonieel tenue aanwezig zijn. Wil In' KONINGIN GETUIGE VAN DE AFSLUITING. Met diepe ontroering aanschouwen H. M. de Koningin en de autoriteiten aan boord van het schip van de Rijkswaterstaat, de „Breezand", de vierde caisson, waardoor de afsluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk Vrijdagavond een feit werd. Op de foto zien we van links naar rechts: H. M. de Koningin, Mr J. Algera, Minister van Verkeer en Waterstaat, Minister-pre sident Dr W. Drees en Ir H. B. J. Witte, Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. H. M. DE KONINGIN SCHONK GIFT VOOR HULDIGING VAN DR IR C. LELY. Het comité tot huldiging van dr ir. C. Lely, waarvan ere-voor- zitters zijn de minister-president alsmede de ministers van verkeer en waterstaat, van binnenlandse zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van landbouw, visserij en voedselvoorziening, heeft van H. M. de Koningin een gift ontvangen. Zoals bekend, beoogt het comité, volgend jaar tijdens de herdenking van het feit, dat dr Le'ly 100 jaar geleden werd geboren, een blijvend aan denken in de vorm van een beeld te onthullen. PRINSES WILHELMINA BIJ ZEEUWSE EVACUé'S. Ter gelegenheid van de slui ting van het laatste gat in de dijk bij Ouwerkerk, heeft Prinses Wil- helmina Zaterdagfniddag ver toefd temidden van de laatste dertig evacué's uit Zeeland, die nog op Het Loo verblijven. Hare Koninklijke Hoogheid verbleef enige uren onder hen en beluis terde met hen de radiorede van Hare Majesteit Koningin Julia na, terwijl fruit, koffie en gebak werden aangeboden. Prinses Wilhelmina was vergezeld van de dame du palais mevrouw H. J. de Savornin LohmanVan Hasselt en de tweede secretaresse, freule S. E. van Randwijk. Driemogendliedenbijeenkomst over Duitsland? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat men denkt aan de mogelijkheid van een bijeen komst der drie Westelijke grote mogendheden, waarop onafhan kelijk van de Sowjet-Unie bepaal de besluiten over de toekomst van Duitsland kunnen worden genomen. Amerika's houding tegen over China. Dulles regering zeide voorts, dat de van Eisenhower nooit heeft gezegd, dat zij voor altijd gekant is tegen de erkenning van een communistische regering als de regering van China. De Amerikaanse regering had gezegd, dat zolang de communis tische regering van China aan valler in Korea wordt genoemd en zich niet van deze blaam heeft gezuiverd, zolang zij agressie in Indo-China bevordert en zolang zij zich in het algemeen gedraagt op een manier, die niet past voor een land, dat de beginselen van het handvest der Ver. Naties aanvaardt, dat zolang deze om standigheden bestaan het in overweging nemen van deze er kenning niet aan de orde schijnt te zijn. Dr Mohammed Mossadeq, de Perzische ex-premier, die te Sul- tanatabad terechtstaat, heeft zijn raadsman ontslagen en gewaar schuwd, dat hij wellicht de ko mende zittingen van het hof zal boycotten. In een rede van een half uur deed de ex-premier een felle aan val op de Britten, die volgens hem verantwoordelijk zijn voor de Perzische moeilijkheden en de zijne. De president van het hof inter rumpeerde en zei: „Als u door gaat met praten zoals nu, ga ik geloven, dat u de competentie van het hof heeft aanvaard. Laat de feiten rusten voor de komende zittingen". Hierop riep Mosadeq: „Ik zal de komende zittingen niet bijwo nen". De rede van Mossadeq van Maandag was het tweede deel van zijn uiteenzetting omtrent de competentie van het hof. Als het hof zich inderdaad bevoegd ver klaart de zaak tegen de ex-pre mier te behandelen, zal de open bare aanklager overgaan tot het voorlezen van de aanklacht. Mossadeq sloeg met zijn vuist op tafel en verklaarde: „Ik zal de komende zittingen niet bijwonen, al hakt u mijn hoofd af". Als het hof bevoegd wordt ver klaard, zal het mij ter dood ver oordelen, zo riep hij uit. „Bij Al lah, ik zal helemaal niet meer voor het hof verschijnen". Voorts zei Mossadeq, dat hij de sjah geen gratie zal vragen, aan gezien „men slechts verraders gratie verleent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben". Tevoren had de voormalige premier de openbare aanklager uitgedaagd het origineel van de order van de sjah, dat hij als mi nister-president moest aftreden, over te leggen. „Ik bewaarde het in een oude brandkast van Russisch fabri kaat, die slechts door acht koelies kon worden vervoerd en die al leen een smid zou kunnen open breken. En nu zegt u, dat het niet te vinden is?"' Dr Mossadeq verklaarde te hebben getwijfeld aan de echtheid van het stuk. Hij had de sjah er persoonlijk over willen raadple gen, daar hij de officieren, die hem de order kwamen overhandi gen, er van verdacht betrokken te zijn in een samenzwering te gen de vorst. „Ik heb drie dagen gewacht om de kans te krijgen met de sjah overieg te plegen. Ik verwachtte, dat hij mij "zou telegraferen, dat de gehele zaak zich buiten zijn voorkennis had afgespeeld", al dus de ex-premier. Hij vervolgde: „Ik verdedig me niet om een vrijspraak uit te lok ken. Ik vind het niet erg gevan gen te zitten, want het doet mijn aanzien stijgen. Gesteld, dat ik werd vrijgelaten wat voor veiligheid zou ik dan buiten de gevangenismuren ge nieten? Indien ik in de gevange nis zou worden gedood, zou ieder een weten wie de hand in mijn vermoording had, maar wanneer ik buiten de gevangenis om het leven zou worden gebracht, zou niemand weten wie het had ge daan". EEN HISTORISCH MOMENT. Vrijdagavond, precies om 23.56 lag de vierde Phoenixcaisson op zijn plaats en was het stroomgat bij Ouwerkerk afgesloten. Een historisch moment in de geschiedenis van de Nederlandse waterbouwkunde. De foto toont het moment, waarop de caisson op zijn plaats ligt. Van de schepen loeien de sirenes en blazen de stoomfluiten de vreugde over dit grote gebeuren uit. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan gaan zeepost worden verzonden. De1 data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Uit een dienstorder der Neder landse Spoorwegen blijkt, dat de directie zich wil houden aan de bindend opgelegde loonsverho ging van 5 procent voor het ge hele personeel van 23 jaar en ouder. Zij beperkt zich voorts niet tot de verplichte vijf pro cent, maar wil ook gebruik ma ken van de bij deze loonmaat regel geboden mogelijkheid door een zekere aanpassing van de jeugdlonen, een verhoging van de lonen van de geschoolden op basis van twee cent per uur, een herziening van de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklassen, ais- mede het lineair doortrekken van de tot een maximum van 204, beperkte loonsverhoging van Maart 1951. De resultaten van het overleo- in de paritaire com missie dienen te worden afge wacht teneinde tot invoering per 1 Januari 1954 te kunnen over- Indonesië en Ned. Nw Guinea: m.s. „Oranje" (18 Nov.). Ned. Antillen: m.s. „Flottbek" (18 Nov.). Suriname: m.s. „Amazones" (21 Nov). Zuid-Afrika: m.s. „Jagersfon tein" (17 Nov.). Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (19 Nov.). Zuid-Amerika: s.s. „Delfland" (16 Nov.). Brazilië: m.s. „Santa Catha- rina" (14 Nov.). Australië: via Engeland (14 Nov.). Nieuw Zeeland: via Engeland (14 Nov.). Inlichtingen over de verzen dingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. Dr Mossadeq bracht vervolgens in herinnering hoe militairen die in twee vrachtauto's werden aan gevoerd, hem thuis de order van de sjah kwamen overhandigen. Hij vroeg: „Sinds wanneer is het nodig dat een koninklijk besluit door een dergelijke militaire macht ter kennis van de betrok kene wordt gebracht?" Vervolgens opmerkend dat hem het besluit werd overhandigd op een tijdstip, dat in Teheran een uitgaansverbod van kracht was, vroeg hij glimlachend: „Bevon den deze personen zich wettig op straat?" DE 35.000 IS ER UIT. In de derde klasse van de 521e staatsloterij is de ƒ35.000 geval len op lot 10971. Het Nederlandse Roode Kruis heeft van zijn Zweedse zusteror ganisatie een telegram ontvangen met een gelukwens voor het Ne derlandse volk en het Roode Kruis ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat te Ouwerkerk. Naar Maandag officieel te La Paz is verklaard is in het binnen land van Bolivia een opstand uit gebroken. De officiële medede ling voegde er aan toe, dat de regering echter de situatie mees ter is. De opstandelingen zouden de vliegbasis Cochabamba hebben bezet, vanwaar zij echter later weer zijn verdreven. Ook uit Villa Obrajes, nabij La Paz, werden onlusten gemeld. Eenheden der politie hebben de voornaamste openbare gebouwen in La Paz bezet, waar gedurende de laatste paar dagen een aantal arrestaties is verricht. medegedeeld door het K. N. M I te De Bilt, geldig van Dinsdag- ochtend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. M isselend bewolkt en overwe gend droog weer. Matige wind WOENSDAG 11 NOVEMBER. Breskens Japan heef, twee patrouille. SSSffiJta S:""1 boten gezonden naar de Oost- temperatuur. Chinese zee om Japanse vissers schepen in het gebied 70 mijl ten Oosten van het eiland Tsjoesan aan de kust van communistisch China te beschermen. tsresxens 4.11 Deze maatregel is, naar het Ja- Terneuzen 4.46 panse bureau voor de veiligheid Hansweert 5.26 ter zee in Tokio mededeelde, ge- Walsoorden 5.36 nomen nadat vijf niet-geïdentifi- ceerde oorlogsschepen in de nacht van Zondag op Maandag vier Japanse vissersvaartuigen hebben achtervolgd. Twee van deze vissersschepen werden be- Nov. schoten en één ervan wordt ver- 10 mist. Waarschijnlijk is dit vaar- 11 tuig aangehouden door de, naar 12 men gelooft, communistisch-Chi- 13 nese oorlogsschepen. 114* 4.33 5.08 5.48 5.58 ZON MAAN onder 19.11 20.23 21.43 23.05

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1