Begroting Binnenlandse Zaken Tweede Phoenixcaisson Ouwerkerk geplaatst bij RODENJ 100 jaar vereniging van ^Burgemeesters en Secretarissen in W. Z.-Vlaanderen Waren verklaringen tegen Dr Samuels betrouwbaar? Vandaag grote dag in de geschiedenis van Nedwaterbouwkunde VLAGGEN UIT! Koningin en Prins naar Ouwerkerk? Tweede Kamer Agenda DOODT B** E^onL'/'S Cin y» Song CHINEZENWIJK KNOKKE. De Tweede Kamer heeft Don derdagmiddag een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. De heer Maenen (KVP) geeft te kennen, dat zijn fractie bij grenswijzigingsvoorstellen alle gevallen op hun eigen mérites zal beoordelen. Eén criterium kan echter wel worden aange legd. Een wijziging der grenzen is verantwoord, als de loop der gemeentegrenzen in bestuurlijk opzicht tot ernstige bezwaren aanleiding zou geven en de ge meenschappelijke regeling geen uitkomst zou bieden. Spr. is van oordeel, dat de overspannen centralisatie moet worden teruggedrongen. De la gere organen moet meer vrij heid worden gegeven. De een tralisatie werkt meer efficiënt en zal de provincies de plaats geven in het staatsbestel, die haar wer kelijk toekomt. Het is noodzakelijk dat de ge meenten en provincies in staat worden gesteld voorzieningen te treffen voor een goede drink watervoorziening, welke in ver scheidene gebieden te wensen overlaat. Spr. constateert, dat in de grenscorrectiegebieden Elten en Tudderen sinds 1945 belangrijke verbeteringen zijn aangebracht en de bevolking over het alge meen een rust en een welstand geniet als voordien niet het ge val was. Wat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten betreft, betoogt hij dat de uitkeringen aan kleine gemeenten, waar het verzorgingspeil lager is dan in de grote plaatsen, provineïte-gewijs zeer uiteenlopen. In Noord- en Zuid-Holland zijn deze uitkerin gen veel hoger dan in de andere provincies. De lieer Maenen vraagt aan dacht "voor het feit, dat nijver heids- en kleuteronderwijs grote bedragen van de gemeenten vor deren. Hij zegt hoe langer hoe meer geneigd te zijn in te stemmen met het oordeel van de minister, dat men zich van vergroting van het plaatselijk belastinggebied geen overdreven voorstelling moet maken. De heer Beernink (C.H.) ver zet zich tegen het denkbeeld van de Wiardi-Beckmanstichting om systematisch kleine plattelands gemeenten samen te voegen. Hij vraagt of het tempo van aansluiting van onrendabele ge bieden aan de drinkwatervoor ziening niet kan worden opge voerd. Er bestaan toestanden, die in een land als het onze niet toelaatbaar zijn. Aan de salariëring van burge meesters en wethouders van mid delgrote gemeenten behoort z.i. wat gedaan te worden. Spr. bepleit de wenselijkheid pp de stembiljetten voor de ver kiezingen van de Tweede Kamer en de provinciale staten onder het lijstnummer de politieke groepering- te vermelden. '.Spr. is niet voor de volle hon derd procent tevreden over de voortgang van de bescherming bevolking". Er moet geoefend kunnen worden en dat wordt tegengehouden door het feit, dat de blokuitrustingen door de ge meenten moeten worden bekos tigd Z.i. moet het rijk de blok uitrustingen grotendeels voor zijn rekening nemen. De organi satie B. B. is naar zijn oordeel te veel een organisatie-op-papier. Met de denivellering van de salarissen van middelbare en hogere ambtenaren is een begin gemaakt Spr. betreurt het, dat het kabinet heeft besloten met verder te gaan. Z.i. moet de de- nivellering worden voortgezet en worden uitgesmeerd over een aantal jaren. Hij pleit voor herziening van de op grond van zuivering ver vallen pensioenrechten. Wanneer de minister zegt, dat het begrip „hoofdstad des lands" geen wezenlijke betekenis heeft kan spr. hem niet volgen. Am sterdam is z.i. de hoofdstad en dat zal zo blijven, hoopt hij. De heer Van der Zanden KVP bespreekt de bezoldiging der bur gemeesters. Er is voor hen wei nig uit de bus gekomen. De bur gemeesters van vele kleine ge meenten verkeren in benarde om standigheden. Er zijn vele geval len, waarin deze ambtsdragers 2.000 a 3.000 per jaar interen Spr. vraagt of de huidige toe stand wel kan en mag bestendigd worden. Het aanzien en het pres tige van het ambt is in gevaar Wat de bezoldiging van het overheidspersoneel aangaat, be toogt spr., dat de overheid een loonbeleid voor haa,r eigen per soneel moet voeren, waarin de de- nivellering tot uiting behoort te komen. Door denivellering, ver hoging en andere maatregelen moeten de salarissen verbeterd worden. De grieven tegen de ver ouderde gemeenteclassificatie blijven bestaan. Deze heeft niets van haar onbillijkheid verloren. Spr. bepleit de belangen van het gepensionneerde overheids personeel. De moeilijkheden voor de oud-gepensionneerden zijn niet weggenomen door de 5 procent verhoging. De vervroegd gepen sionneerden zijn veel ten achter geraakt. Er is nood onder veel groepen der gepensionneerden. Er moet spoedige hulp komen. Onmiddellijke hulp zal alleen mo gelijk zijn door verhoging der toe slagregeling. De heer Verkerk (AR) consta teert, dat de begroting en de me morie van antwoord stabiliteit en rust ademen. Het samenspel tussen overheid en bevolking, dat tijdens de ramp zozeer tot uiting kwam, moet worden bevorderd. De Friese kwestie dient niet slepend te worden gehouden. Het voldoen aan redelijke verlangens is een zaak van recht, billijkheid en vrijheid. Financieel worden de gemeen ten steeds meer in een keurslijf gedrongen. Vele gemeenten ver keren in moeilijkheden. Spr. vraagt de toezegging, dat aanvra gen van een verhoging van de al gemene uitkering zullen worden ingewilligd. Ten aanzien van het politie- vraagstuk vraagt hij publicatie der regeringsplannen en medede ling omtrent het tekort aan poli tiepersoneel. De propaganda voor „Steun wettig gezag" moet z.i. intensief worden gevoerd. Spr. deelt het standpunt van burgemeester d'Ailly, dat Am sterdam de hoofdstad des lands is. De heer Ritmeester (VVD) geeft als zijn mening te kennen, dat de kosten voor blokploeguit- rustingen ten behoeve der B.B. geheel voor rekening van het rijk moeten worden genomen. De octrooiraad ondervindt gro te moeilijkheden, omdat hij geen personeel kan krijgen. De salaris sen van ingenieurs in rijksdienst zijn te laag en zo ontstaan perso neelstekorten. De heer Van Leeuwen (VVD) vindt de passage in de memorie van antwoord over de hoofdstad des lands wat kil. De inhuldiging van liet staats hoofd geschiedt in Amsterdam omdat dit in de grondwet is_ voor geschreven en het staat in de grondwet, omdat Amsterdam de hoofdstad is. Spr. hoopt, dat de minister zich nader zal verklaren. De heer V,an de Wetering (CH), de kwestie der Indische pensioe nen besprekend, vraagt of het juist is, dat die gepensionneerden wdrden lastig gevallen met de meest dwaze vragen omtrent af stamming van hun grootouders, enz. Dat lijkt op rassen-discrimi- natie, waartegen hij zich verzet. De heer Reuter (CPN) vraagt verandering te willen brengen in de regeling, dat vrouwelijke ar beidskrachten lager gesalarieerd worden dan mannelijke. Spr. vraagt welk stelsel de mi nister bedoelt, als hij spreekt over het stelsel van ziektenkos- tenverzekering. Hij bepleit o.a. de wenselijkheid van uitbreiding van het aantal vacantiedagen en het verlenen ener kerstgratificatie. „Bescherming burgerbevol king" maakt z.i. deel uit van oor logspolitiek. Door actieve vredes politiek kan de bevolking worden beschermd. Spr. vraagt of de minister be reid is te ontkennen, dat hier te lande telefoongesprekken worden afgeluisterd. Tenslotte sluit hij zich aan bij hen die betoogd hebben, dat Am sterdam de hoofdstad van Neder land is. Tegen kwart voor zes wordt de vergadering geschorst. Vragen over consumptiemelk. Bij de aanvang der vergadering heeft de heer Vondeling (Arb.) aan de minister van landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister nadere me dedelingen doen over het ver bruik van consumptiemelk, het prijsverloop en de handelsmarges sinds half April. 2. Is een melkmonopolie ten profijte van producenten, verwer kers en handelaren voor het wes ten des lands in voorbereiding en zo ja, wat zal de houding der re gering tegenover zo'n monopolie zijn f De minister deelt mee, dat zich in het verbruik geen veranderin gen hebben voorgedaan. Spoedi ger dan verwacht werd zijn ver hogingen in de straatprijs opge treden. Dit geeft in het algemeen nog geen aanleiding tot veront rusting. In sommige plaatsen is de handelsmarge met 10 procent gestegen. Het is niet mogelijk ge bleken de onjuistheid der marge voor grote gebieden aan te tonen. De straatprijs is met ongeveer een cent gestegen. In het westen en enkele andere streken is de prijs met 2 cent gestegen. Een beter inzicht kan pas worden ver kregen, als een heel jaar is ver streken Er is overleg gepleegd tussen producenten, verwerkers en han delaren, maar het schijnt nog niet HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Achter gesloten gor dijnen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Achter gesloten gor dijnen. Concertgebouw, 8 uur: Nieuw-Mexico. Terrein Molendijk, 3.30 uur: Voetbalwedstrijd Tern. Boys 2-S.V.D. 2. AXEL: Gemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding buitenschilder werk van 138 woningen. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De laatste grens. tot resultaten te hebben geleid. Het is niet te zeggen, of er een monopolie komt en dus ook niet wat de houding der regering zal zijn. De regering zal de ontwikke ling met aandacht volgen. De heer Vondeling (Arb.) vraagt of dit aanleiding zal zijn dat de regering zo nodig gebruik zal maken van haar bevoegdhe den. De heer Gortzak (CPN) vraagt of het de bedoeling is de melk- prijspolitiek te wijzigen. De minister verklaart dat de re gering zo nodig gebruik zal ma ken van haar bevoegdheden om een redelijke melkprijs te verze keren. Hij deelt mede, dat het niet in de bedoeling ligt de melkprijspo- litiek te wijzigen. Donderdagmorgen is in het dijkgat bij Ouwerkerk de tweede v,an de vier phoenixcaissons ge plaatst. Dit werk is uitstekend verlopen. Hedenochtend tussen halftien en tien uur wordt ver moedelijk de derde caisson ge plaatst en hedenavond tussen half elf en elf uur, de vierde en laatste. Ook gisteren is bij het stroom gat van Ouwerkerk het water weer een flinke slag toegebracht. Reeds Donderdagmorgen vroeg heerste een grote bedrijvigheid rond het sluitgat en alles wees er op, dat er weer een grote ge beurtenis werd voorbereid. Om ongeveer negen uur werd daar de tweede phoenixcaisson geplaatst. Ook deze manoeuvre verliep buitengewoon vlot. Een aantal sleepboten bracht het ge vaarte op zijn plaats en toen het op de juiste plaats lag werd het sein gegeven om de afsluiters te openen, waardoor het water kon binnenstromen. Langzaam zonk de phoenix en kwam binnen een kwartier op de bezinkingsdrem- pel terecht. De bezinking bleek De vereniging van burgemees ters en secretarissen in West Zeeuwsch-Vlaanderen vierde gis teren haar honderdjarig bestaan met een bijeenkomst in Water landkerkje. Het eeuwreest viel eigenlijk op 21 Maart, maar de viering moest toen worden uit gesteld tengevolge van de wa tersnood. De voorzitter, de heer A. F. van Rosevelt, burgemeester-secreta ris van Schoondijke,, hield de openingsrede, waarin hij o.m. de Commissaris der Koningin in Zeeland, leden van Gedep. Sta ten en de griffier der staten be groette. Voorts riep spr. een woord van welkom toe aan de voorzitters en secretarissen van de zusterverenigingen in Zee land. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot mr dr A. J. J. M. Mes, die in drie kwalitei ten aanwezig was, n.l. als lid van Gedep. Staten, als voorzitter van de ver. van burgemeesters en se cretarissen van de Bevelanden en als voorzitter van de afd. Zeeland van de ver. van Neder landse gemeenten. Wat de plaats ruimte betreft, was het wel pret tig dat wij voor die dcie functies slechts één persoon moesten in viteren, aldus de heer Van Rose velt. Bij de lafenis en spijziging behoefde de heer Mes zich ech ter niet te generen, zei spr, want we hebben er op gerekend dat u ook een drievoudig onthaal toe komt. Spr. wees er op, dat deze bijeen- Spr. vraagt de minister de kwestie der vervallen pensioen rechten nog eens te willen bezien. Ex-patiënt wegens poging tot doodslag gearresteerd. De 48-jarige Haarlemse chauf feur-monteur H. J. Brinkhuyzen bevindt zich sinds kort in voorar rest in het huis van bewaring te Haarlem, verdacht van poging tot doodslag. Brinkhuyzen zou tijdens een ruzie met zijn voormalige echtge note, die ondanks de scheiding zijn huishouden verzorgde, haar met een geweer hebben bedreigd. Daarbij is het vuurwapen afge gaan, maar de vrouw werd niet geraakt. De kogel kwam op onge veer 40 cm afstand van de vrouw in de muur terecht. Voorts wordt de chauffeur ver dacht van ontucht met minder jarige meisjes. Deze Brinkhuyzen heeft kort geleden in een ander proces al van zich doen spreken. Hij was het namelijk, die als voormalig patiënt van dr J. Samuels (be kend door zijn kankertherapie) een aanklacht tegen deze Amster damse arts indiende. Deze zaak werd eerst door het medisch tuchtcollege en later in hoger be roep door het Amsterdams ge rechtshof behandeld. Op grond van de verklaringen, die Brink huyzen als kroongetuige aflegde, werd dr Samuels voor drie maan den als arts geschorst. In het arrest van het gerechts hof, waarin de arts werd veroor deeld, stond o.a. het volgende ver meld: „Het hof is er zich van be wust, dat deze veroordeling is gebaseerd op de verklaringen van slechts één getuige, doch het heeft geen reden om aan de be trouwbaarheid van deze getuige te twijfelen". Dr Samuels trachtte zich tegen zijn veroordeling te verweren door op zijn beurt een aanklacht wegens meineed in te dienen te gen Brinkhuyzen. Voor de Am sterdamse rechtbank eiste de of ficier van justitie zes maanden dagen later sprak de rechtbank hem vrij. De officier tekende appel aan, maar ook in hoger beroep werd Brinkhuyzen, ditmaal voor het Amsterdams gerechtshof, vrijge sproken, omdat het hof het wet tig en overtuigend bewijs niet be wezen achtte. komst in Waterlandkerkje werd gehouden, omdat dit de enige ge meente in West Zeeuwsch-Vlaan- deren is, waar een dorpshuis staat, dat is ontstaan door de sa menwerking van de totale bevol king. De voorzitter ging in de analen der vereniging na, wat zij alzo in de eerste jaren van haar bestaan had gedaan en wat voor onder werpen waren behandeld. Dit va rieerde van een ontwerp brandre glement en een verordening in zake het loslopen van stieren tot de bespreking van wapening en uniformen van de veldwachters. Bij dit laatste stond in de notulen het volgende aangetekend: De secretaris der vereniging werd opgedragen zich te verstaan met een hoedenmaker om ge meenschappelijk de hoed voor de veldwachters te doen vervaardi gen. In de vergadering van 5 October 1860 was die hoed ter vergadering aanwezig. Of die modelhoed toen docr elk der le den is gepast dan wel of er een show van de met de hoed getooi de veldwachters ter vergadering is gehouden, staat niet vermeld. Ook op het gebied van de ta rieven der provinciale boten liet de vereniging zich in de loop der jaren niet onbetuigd, aldus spi Er is dus niets nieuws onder de zon. In 1919 bijv. werd verlaging der tarieven gevraagd en in 1936 werd gezamenlijk met Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een actie op touw gezet voor vrij vervoer over de Schelde. Spr. besloot zijn toespraak met een beroep op eendrachtige sa menwerking tussen de leden der vereniging. Hierna kwam de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot aan het woord. Hij sprak zijn waardering uit over het werk der vereniging. Hij dankte alle West Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten namens de rampgebieden voor de voortref felijke hulpacties na de waters nood en voor de opneming van evacués. Hij betreurde het dat alleen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de Bevelanden vertegenwoor digers naar dit eeuwfeest hadden gezonden. Mr dr A. J. J. M. Mes bracht dank voor de uitnodiging. In deze haastige tijd is het goed eens 'n rustpunt te nemen, eens terug te zien en deze terugblik te benut ten als een aansporing om voort te zetten, wat men begonnen is. In zijn kwaliteit van voorzitter der vereniging van Nederl. ge meenten afd. Zeeland wenste hij de vereniging veel geluk en voorspoed. Spr. vertrouwde er op dat de goede verstandhouding tussen de vereniging van burge meesters, secretarissen en ont vangers en de vereniging van Nederl. gemeenten even goed zal blijven als thans het geval is. Burgemeester mr F. J. Schlü- ter van Graauw en Langendam sprak namens Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de verwachting uit, dat de dichting van de Braakman ten goede zal komen aan het con tact tussen Oost en West. De heer A. L Leenhouts, oud- burgemeester van Retranche- ment, sprak namens de oud-leden de verwachting uit, dat de huidi ge leden, die in een dynamische tijd leven, de vereniging op het maatschappelijk leven instellen. Deze vereniging is een product der omstandigheden, die zich moet wijzigen naar de huidige tijd. Burgemeester M. J. Verbrugge van Waterlandkerkje sprak zijn dank uit dat zijn gemeente als gastvrouwe mocht fungeren. Hij dankte de Commissaris der Ko ningin voor zijn bezoek aan de emigranten uit W'xerkje in Z. Afrika. Burgemeester Van Rosevelt tenslotte bracht de bevolking van W'kerkje dank voor het uit steken der vlaggen, hetgeen een feestelijke indruk gaf. Onder luid applaus der aanwe zigen werd besloten aan Koningin Juliana warme hulde te betuigen namens alle leden. De heer H. Pieters, bibliothe caris van de provinciale Zeeuwse bibliotheek, die een uiteenzetting over de geschiedenis van West prima in orde te zijn. De belangstelling voor deze ge beurtenis was bijzonder groot. Het ligt in de bedoeling heden ochtend bij het daglicht de derde caisson te doen zinken, waarna dan hedenavond door plaatsing van de vierde en laatste caisson de definitieve afsluiting een feit zal worden. Dit zal gebeuren om ongeveer elf uur en hierbij zal gebruik worden gemaakt van de natriumschijnwerpers, welke rondom het gat in dertig meter hoge verlichtingstorens zijn aan gebracht. Wanneer het weer goed blijft en alles volgens de plannen kan verlopen, zal dus hedenavond het stroomgat van Ouwerkerk, dat het laatste is in het gehele ramp gebied, worden geblokkeerd. De belangstelling voor deze ge beurtenis is enorm groot. Een groot aantal autoriteiten zal de sluiting bijwonen. Heel Schouwen-Duiveland ziet de afsluiting van de 2700 ha grote Vierbannenpolder met vreugde tegemoet. Wanneer de caissons geplaatst zijn en de spuiters, d.w.z. de kleine openin gen, waardoor nog water kan binnenkomen, zijn afgesloten, dan zal kunnen worden begon nen met het leegpompen van de polder. Hiervoor staan de pom pen reeds opgesteld bij Stevens- sluis en bij Ouwerkerk. Laatste caissons op weg. Donderdagmiddag tussen half drie en half vier zijn twee van de drie reuzen-phoenixcaissons, ALS DE DIJK DICHT IS: Het voornemen bestaat dat, indien de poging tot sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwer kerk hedenavond een gunstig resultaat heeft, van de rijksge bouwen Zaterdag onze driekleur zal worden uitgestoken. Rotterdam zal zich aansluiten bij het initiatief van Amsterdam om te vlaggen als het laatste gat bij Ouwerkerk gesloten als zijn. Het gemeentebestuur heeft opdracht gegeven op alle ge meentegebouwen de vlag te hij sen, zodra het bericht omtrent het lagen van het werk door komt. Weliswaar bestaan er tussen Rotterdam en Schouwen- Duiveland geen banden van adoptie, maar het gaat hier om een gebeurtenis van nationale betekenis, terwijl bovendien van ouds zeer nauwe betrekkingen tussen Rotterdam en de Zeeuw se en Zuid-Hollandse eilanden bestaan. Ook het gemeentebestuur van Den Haag heeft opdracht gege ven Zaterdag, de vlaggen van de gemeentegebouwen uit te ste ken. De burgerij zal worden op gewekt dit Voorbeeld te volgen Zeeuwsch-Vlaanderen gaf, con cludeerde dat de afgelegenheid de drang had doen ontstaan de vereniging kort na de invoering van de gemeentewet in 1851 te doen ontstaan. Hij toonde aan de hand van de geschiedenis de aanhankelijkheid van dit gewest aan Nederland aan. bestemd voor Ouwerkerk, uit de vluchthaven te Zijpe vertrokken. De ene caisson wordt getrokken door de sleepboten „Zwarte Zee" en „Theems", geflankeerd door de „Blankenburg" en de_ ,Ebro". De tweede caisson wordt' gesleept door de sleepboten „En geland", „Zweden", „Brazilië", „Chili", „Amerika", Minerva" „Pernis" en „Kinderdijk". Vrijdag 6 November belooft een grote d,ag te worden, niet alleen in de geschiedenis van Schouwen en Duiveland, maar tevens in die van de Nederlandse waterbouw kunde. Vanavond om ongeveer 11 uur bij de laagwaterkentering zal, zoals bekend, gepoogd wor den om het stroomgat bij Ouwer kerk definitief te sluiten. Twee reuzencaissons, waarvan de laatste eerst gistermorgen, zijn met goed gevolg op hun plaats en op de ruime bezinkings- en kleislagdrempel gezet. Van daag zal de operatie „Vier maal phoenix" door het plaatsen van nog een tweetal, inmiddels uit de vluchthaven van Zijpe aangevoer- le caissons worden voltooid. De eerste komt vanochtend om half elf ongeveer bij kentertij aan de beurt. In deskundige kringen is men van mening, dat deze ma noeuvre zeer belangrijk is. Wan neer men er in slaagt om de cais sons nauwkeurig volgens plan nen, welke op het waterbouwkun dig laboratorium in Delft zijn uit gewerkt, te doen zinken, dan be staat goede hoop, dat de moeilijk heden bij de vierde, de sluitcais- son, tot een minimum beperkt zullen blijven. Na het inzetten van nummer drie zal de stroom in het dan tot minder dan 60 me ter verkleinde sluitgat sterk oplo pen. Het water zal zich dan met grote kracht door de nauwe ope ning wringen. Daarom is het van het grootste belang dat de ge plaatste caissons voldoende be veiligd zijn. Alle slotvoorbereidingen van de laatste dagen hebben over het algemeen een bevredigend ver loop gehad. De dienst dijkherstel heeft menselijkerwijs niets aan het toeval overgelaten. De enor me hiermee samenhangende werkzaamheden hebben meer dan de volle inspanning van lei ding en arbeiders gevraagd. Ook wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden zal voorlopig onaf gebroken moeten worden doorge werkt aan de beveiliging van de afdamming. Deze werkzaamhe den dienen snel te gebeuren. Dientengevolge zullen de arbei ders dit weekend niet met verlof kunnen gaan. Het „object Ouwerkerk" staat speciaal in deze beslissende uren in de algemene belangstelling. Tientallen Nederlandse en bui tenlandse journalisten en radio verslaggevers zijn thans reeds op Schouwen-Duiveland. In de school van het voor een groot deel nog onder water staande dorp Ouwerkerk staan de radio- hulpzenders opgesteld. Verder zullen de filmjournaals tot ver buiten onze landsgrenzen het beeld vertonen van de grote slag, die met inzetting van veel men sen, schepen en het modernste materiaal aan het water zal wor den toegebracht. Iedereen hoopt op een gunstig resultaat, dat mogelijkheden zal openen voor een spoedige hervat ting van het zo wreed onderbro ken leven in de laatste polder, de thans nog geïnundeerde Vierban nenpolder van Duiveland. Er volgde een geanimeerd samenzijn in de openbare school, waar verversingen werden ge serveerd. In 't dorpshuis werd 'n diner opgediend, waaraan alle genodigden zich verenigden. doos 90 ct In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 77) (Nadruk verboden) Het klonk in dit milieu alsof men een millioen dollars had ge- erfd en het was stellig veel be langrijker dan het voltooien van een nieuw huis. Het was een ver vulling van een der grootste doeleinden van het menselijk leven, het bereiken van een ere- positie, die allen zich wensten maar die niet allen verkregen. De mens zwoegt en zweet; het leven is grotendeels een vuil en ge vaarlijk werkje, en menigeen valt langs de weg neer. Het is als het overtrekken van de legenda rische brug met honderd bogen, die in een mist van niets eindigt. Sommigen vallen al vroeg uit, sommigen bereiken de veertigste boog, sommigen de vijftigste, en kele bereiken de zeventigste en zeer weinigen de tachtigste. Het moet een gelukkig mens zijn, die het zo ver brengt. Men noemt hem gezegend. De dag voor Flora's thuiskomst was hij naar de Chinezenwijk gegaan en had lange rode kaar sen gekocht met gouden letters combinatie tegen de Haarlemmer, maar 14 erop, die een combinatie van alle aardse zegeningen aangaven, geluk, eer en hoge ouderdom". Rijkdom maakte daarvan geen deel uit. Het waren Chinese kaarsen, want de Amerikaanse waren niet goed genoeg, de vorm en de kleur waren niet precies wat zij zijn moesten en er ston- geen gouden letters op. De Ame rikaanse kaarsen hadden niet de juiste dieprode tint, zij liepen naar boven spits toe inplaats van naar beneden en de pit sputter de niet zoals dat hoort voor- kaarsen, die geluk moeten bren gen. Tom Fong Sr. wilde, dat het een plechtige gelegenheid zou zijn. Hij had een jasje en een das aangedaan en zijn beste paar schoenen. Moeder Fong droeg een gouden speld en een frisse, donkerrode anjer in het haar. Zij was meermalen naar het zieken huis geweest om Marco te zien, en vader Fong eenmaal, nadat hij lang genoeg aan de verleiding had weerstand geboden. Maar dit zou de officiële plechtigheid zijn. De rode kaarsen werden aangesto ken onder het portret van de grootvader en de vader en de moeder zaten rechtop in de harde stoelen aan weerskanten van de kaarsen op Flora te wachten. ,Ik heb Loy honderdvijftig dol lar meegegeven," zei de vader, door het raam naar de bovenste verdieping van de huizen aan de overkant kijkend. „Hij zei, geloof ik, dat het tien .dollar per dag zou kosten. Gelukkig komen er geen operatiekosten bij. Moeder, wanneer zullen wij eindelijk de wasserij kunnen verkopen en een restaurant beginnen?" „Het zal nog vier of vijf jaar duren. Het is niet goed voor je, nu je grootvader bent, zo hard te werken. Maar wij moeten geduld hebben. Dit werk is je toch niet te veel?" Het gezicht vande vader trok in rimpels. „Als ik de oude Leong aan de kassa zijn PÜPi® zie zitten roken, dan wilde ik, dat ik ermee op kon houden. Ik heb nu meer dan dertig jaren gewas sen en gestreken. Maar ik moet doorwerken tot wij genoeg ge- spaard hebben. De oorlogsbij dra- ge heeft ons driehonderd dollar achterop gebracht. Ik ben bang, dat die kleinzoon van ons er ook wel tweehonderd zal kosten. En wij moeten het maandfeest van onze kleinzoon vieren.' „Ja, en ik heb de Godin ook vijftig dollar beloofd als zij ons een jongen gaf, en nu is het een jongen," zei de moeder, eveneens recht uit het raam kijkend. „Ik denk, dat honderd dollar voor het feest genoeg is. De men sen geven cadeaux, weet je. Dat en de belofte aan de kerk is sa men honderdvijftig. Het zieken huis honderd. Ik weet niet wat de dokter zal rekenen. Hij was niet bij de bevalling." „Dat is waar ook," zei de moe der, „ik begrijp nog altijd niet waar de Amerikaanse politie voor dient. Is het hun werk om babies ter wereld te brengen? Ik dacht dat de politie er alleen maar was om dieven te vangen." Zij la™te. „Toen Flora zei, „roep de politie dacht ik, dat er een dief in huis was. Dit is toch een raar land, waar je 's nacht een agent kunt laten komen en hem de kou in sturen alsof hij in je dienst is en hem iemand voor je naar het zie kenhuis laten brengen. Het zijn toch ambtenaren, niet?" „Zo is Amerika. Dat is hun ge woonte. Zij zijn niet bang voor hun ambtenaren." „Het is wel heel anders als bij ons. Ik moet zeggen, dat het geen slechte gewoonte is." De moeder schudde in verbazing haar hoofd. Zij hoorden beneden een auto stilhouden en renden naar het raam. Daar was Flora, keurig in het zwart gekleed en Loy, dit een klein wit bundeltje droeg. Flora keek naar boven, een en al glimlach. De moeder ging gauw het licht cp de trap aandraaien. Toen zij boven kwamen zei zij „Flora, jij moet de baby vasthou den. Je vader is daar in de huis- kamer." (Wordt vervolgd) De mogelijkheid bestaat, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard hedenavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de sluiting van het gat bij Ouwerkerk. Voorts zullen daar dan waarschijnlijk een aantal ministers bij tegen woordig zijn. Koningin en Prins zullen zich eventueel met het m.s. Breezandvan de rijkswa terstaat naar Ouwerkerk be geven. TELEGRAM VAN GEMEENTE RAAD VAN VLAARDINGEN AAN DE WERKERS VAN OUWERKERK. Gisteravond deelde de burge raadsvergadering mede, dat zo dra het laatste gat in de Zeeuw se dijken zal zijn gedicht, van alle openbare gebouwen de vlaggen zullen worden gehesen. Hij verzocht de burgerij dit voorbeeld te volgen. Besloten werd het volgende telegram tot de burgemeester van Ouwerkerk te richten: „De raad der gemeen te Vlaardingen, hedenavond in vergadering bijeen, k'ennis geno men hebbende van de gigantische strijd 'om het laatste stroomgat in de dijken geslagen in de rampza lige nacht van 31 Januari—1 Fe bruari te dichten, wenst alle wer kers van harte sterkte en succes". Konijnenziekte. In de Belgische gemeente Knok- ke is op een paar kilometer af stand van de Nederlandse grens de beruchte konijnenziekte my- xomatose geconstateerd. Men vreest nu voor de vele ko nijnen in de duinen en het Zwin.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2