De belastingmaatregelen en de wijziging der huurwet Kantongerecht te Terneuzen ALBERT HEIJN'S jehjnerweer^ BOTERSTAVEN CHINEZENWIJK 1.- ROOMBOTER Nogmaals de aardappelmoeheid McCarthy over het communisme Het communisme ENGELAND OP DE EXPORTMARKT Extra toeslag op consumptsemelk Tweede Kamer echte af per stuk Grote belangstelling voor oude vrijstersmarkt te Wierden DE MENING VAN DE PRESBYTERIAANSE KERK IN DE VERENIGDE STATEN. tja* ^ae>i Agenda 11 s De minister van financiën, de heer Van de Iiieft, heeft er giste ren in de vergadering der Twee de Kamer aan herinnerd, dat hij verleden week heeft medege deeld, dat enkele suggesties om bepaalde belastingwijzigingen te vervangen door andere niet in overweging konden worden ge nomen. Spr. acht het wenselijk ter ver mijding van misverstand mede te delen, dat verlaging van het per centage der vereveningsbelas ting, franchise in de verevenings belasting en vrijstelling van het primaire dividend voor de rege ring onaanvaardbaar zijn. De' Kamer heeft hierna een aanvang gemaakt met de behan deling van de belastingontwerpen en het wetsontwerp inzake wijzi ging van de huurwet. Allereerst kwam aan de orde het wetsontwerp tot verlaging van de accijns van suiker. De hoofdsom van de accijns van geraffinieerde suiker zal worden verlaagd van 22,50 tot ƒ19,— per 100 kg, terwijl de 20 opcenten ad 4,50 alsmede de heffing van 10 procent ten be hoeve van het landbouwegalisa- tiefonds ad ƒ2,25 zullen verval len. Het door het landbouw- egalisatiefonds te verlenen sub sidie op suiker komt te vervallen. De prijs, waarvoor de suiker in de handel wordt gebracht, zal met ongeveer 9 cent per kilo dalen. De heer Hofstra (Arb.) licht een amendement toe om de grens voor de restitutie te bren gen van 100 op 50. De staatssecretaris, de heer \',an den Berge, neemt het amen dement over. Vrijstelling omzetbelasting huisbrand en schoeisel. De vrijstelling voor huisbrand strekt zich uit tot steenkolen, bruinkolen, briketten, cokes, turf en huisbrandolie. Er zal geen vrijstelling worden gegeven voor brandstoffen, welke in de industrie en in het verdere be drijfsleven worden gebruikt. Voorts zullen nagenoeg alle soorten schoeisel geheel van de heffing van omzetbelasting wor den vrijgesteld. Van de vrijstelling is uitgezon derd het schoeisel, dat een uitge sproken luxe-karakter draagt en als zodanig aan de weeldebelas ting is onderworpen. De heer Gortzak (CPN) ver dedigt een amendement om ook petroleum voor vrijstelling in aanmerking te brengen. In vele gevallen is men aangewezen op verwarming door petroleum. De Staatssecretaris verklaart, dat petroleum verreweg het meest wordt gebruikt voor het koken, speciaal op het platteland. De omzet is 's winters nagenoeg dezelfde als 's zomers. Spr. heeft bezwaren tegen het amendement. De heer Van de Wetering (C.H.) vraagt, of er maatregelen worden genomen, dat als de om zetbelasting van de huisbrand afgaat, er voldoende kolen in voorraad zullen zijn. De Staatssecretaris deelt mede, bereid te zijn bij de komende her ziening der omzetbelasting de heffing op petroleum van 5 op 3 procent te brengen. De heer Gortzak (CPN) trekt zijn amendement in. Inkomstenbelasting, loon belasting en vermogens belasting. De voorstellen behelzen een uit breiding van de kinderaftrek tot studerende kinderen van 25 en 26 jaar, alsmede een verdubbe ling van de kinderaftrek voor schoolgaande en studerende kin deren tussen 16 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen tussen 11 en 21 jaar. Voor buitenshuis studerende kinderen, die geheel of nagenoeg geheel ten laste van de belastingplichtige komen, is de kinderaftrek op het drievoud gesteld. De grens, waarboven een af trek wordt verleend voor buiten gewone lasten, welke nu ligt bij 10 procent van het inkomen, wordt gesteld op 6 procent. De vermindering van dat percentage met 1 voor elk kind, waarvoor aanspraak op kinderaftrek be staat, wordt gewijzigd in een_y2. De heer Van de Wetering (C.H.) verdedigt een amende ment om een z.i. bestaande on rechtvaardigheid ten aanzien van vrouwen die na korte tijd wedu we zijn geworden, weg te nemen. De heer Van Leeuwen (VVD) bestrijdt het. De heer Gortzak (CPN) heeft geen bezwaar tegen aftrek voor studerende kinderen, maar het geschiedt z.i. ten koste van de minder draagkrachtigen. Spr. zou een kinderaftrek wil len voor alle minderjarigen e"n niet een grens willen stellen bij 17 jaar. De heer C. van den Heuvel (A.R.) is van oordeel, dat het levensonderhoud van gebrekkige kinderen, ook als ze ouder zijn geworden, als „buitengewone las ten" moet worden aangemerkt. De Staatssecretaris vraagt waarom voor de weduwe een an der stelsel zou moeten gelden dan voor de weduwnaar. Het gaat er om of men in tariefklas se 1 of 2 terechtkomt. In de regeling van de kinder aftrek is meer differentiatie ge bracht om de aftrek beter te doen beantwoorden aan de draagkrachtsgedachte van de in komstenbelasting. Spr. meent dat thans een betere regeling is verkregen. Hij deelt de heer Van den Heu vel mede, dat voor meerderjarige gebrekkige kinderen, die dus bui ten de kinderaftrek vallen, alle kosten in aftrek gebracht kun nen worden via „buitengewone lasten". De heer Van de Wetering (C.H.) verdedigt nader zijn amendement. De heer Gortzak (CPN) be toogt, dat de differentiatie ver lichting brengt bij een deel van de groep, die deze niet kan dra gen. Hij bepleit de leeftijd voor de kinderaftrek niet te bepalen op 16, maar op 17 jaar. De Staatssecretaris blijft van oordeel, dat het een onrecht zou zijn de weduwen uit een bepaal de klasse te halen, terwijl weduw naars en gescheiden vrouwen in die klasse zouden blijven. Het amendement zou een bevoorrech te positie aan bepaalde personen verlenen en dat is onjuist. Spr. ontraadt het daarom. Aan het adres van de heer Gortzak zegt hij, dat niet alleen voor studerende, maar ook voor niet-studerende kinderen belang rijke verbeteringen zijn aange bracht. Het amendement-Van de Wete ring wordt verworpen met 44 tegen 35 stemmen. Tegen P. v. d. A., V.V.D., A.R. (behalve de heren C. van den Heuvel, Roos- jen en Van Eysden) en van de K.V.P. de heren Janssen, Groen, Lucas en Kortenhorst. Vóór: K.V.P. (behalve de genoemde leden), K.N.P., C.H., C.P.N., S.G. en van de A.R de genoemden. Verlaging personele belasting. De voorgestelde verlaging komt hierop neer, dat eerst zo wel de vrijgestelde bedragen en het tarief van de belasting als het tarief van de belasting naar de huurwaarde zodanig aan de nieuwe huren worden aangepast dat de verhoogde huur geen ver meerdering van personele belas ting tot gevolg heeft. Na deze aanpassing, welke de belasting voet (d.w.z. de hoofdsom zonder de opcenten) van 10 procent tot 7% procent terugbrengt, wordt voor de compensatie het tarief andermaal en wel met 40 pro cent verlaagd tot 4% procent. Voor het belastingjaar 1953/54 waarvan slechts de maanden Januari tot Mei 1954 voor com pensatie in aanmerking komen, is een eenvoudige regeling ge troffen. In de praktijk zal deze regeling er op neerkomen, dat de hoofdsom van de personele be lasting naar de grondslag huur waarde voor dat belastingjaar 8% procent bedraagt van de huurwaarde per 1 Juni 1953. Ook voor in 1954, d.w.z. vóór 1 Juni, betrokken woningen wordt voor genoemd belastingjaar nog uit gegaan van het huurpeil in 1953. De grondslag meubilair onder gaat geen wijziging. De heer Gortzak (C.P.N.) licht een amendement toe om een ver mindering van het heffingsper centage over de eerste 5 maan den van 1954 van tot pro cent. De Staatssecretaris geeft een nadere toelichting, waarna de heer Gortzak (C.P.N.) zijn amendement intrekt. Het volgende wetsontwerp dat in behandeling wordt genomen, houdt in fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegen heid op lange termijn. De heer Romme (K.V.P.) vindt de verklaring over het leggen van een franchise in de vereve ningsbelasting jammer. De vraag moet zijn wie een verlichting het meest nodig hebben. Hij zou lie ver de 23 millioen in ruimere mate ten goede willen doen ko men aan de kleine ondernemers. De heer Gortzak (C.P.N.) stelt vast dat de regering niet verder wil gaan dan de drie door haar genoemde verlichtingen die 23 millioen zulen kosten. Twaalf millioen daarvan zullen niet ten goede komen aan de kleine on dernemers. Dit bedrag betreft de verlichting der commissarissen- beloning. Het bedrag komt ten goede aan een groep die het niet zo hard nodig heeft. De ondernemingen met 1 tot 20 man personeel kunnen gehol pen worden door de zware lasten te verlichten. De heer C. van den Heuvel (A.R.) spreekt zijn teleurstelling uit over de verklaring der rege ring. Hij betreurt het dat niets gedaan is om tegemoet te komen aan de kleine baasjes. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, zegt dat de kwestie van het leggen ener franchise pas aan het slot van het overleg naar voren is geko men. De zaak is nauwkeurig be keken. Het geld zou voor een groot deel niet komen, waar de heer Romme het wil hebben. Een groot deel zou gaan naar onder nemers, die het niet nodig heb ben. Bij het complex van maat regelen is de middenstand waar lijk niet vergeten, aldus de mi nister ten en andere zaken binnen een bepaalde termijn (de z.g. specu latiewinstbelasting) af te schaf fen. De heer Hofstra (Arb.) verde digt een amendement om deze heffing te handhaven. Gestreefd moet worden naar een redelijk inkomensbegrip. Al le voordelen die in het maat schappelijk verkeer Worden ver worven, ook speculatiewinst, val len z.i. daaronder. Wat we nodig hebben in ons land zo betoogt hij, is werkgele genheid en niet speculatie zonder dat er arbeid voor wordt ver richt. Door te streven naar sta biele dividenden en stabiele koer sen kan men komen tot stabili satie van de particuliere kapi taalvorming. Het is noodzakelijk dat grote buitenkansen worden belast. Afschaffing van de speculatie winstbelasting acht spr. een fout. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) noemt de speculatiewinstbelas ting een plaagbelasting, die niets opbrengt. Z.i. moet ze verdwij nen. Hij merkt o.a. op dat de Amerikaanse speculatiewinstbe lasting slecht werkt. De heer Lucas (K.V.P.) be strijdt het amendement. De spe culatiewinstbelasting is z.i. in strijd met de bronnentheorie. Êen ander bezwaar is, dat de fiscus wel de winsten belast, maar af trek voor verliezen slechts in ge ringe mate toestaat. Ook op economische gronden wijst hij het amendement af. De heer Van de Wetering (C.H.) acht de door de regering aange voerde argumenten juist. Als de heer Hofstra de speculatiewinst wil belasten, zal hij ook de ver liezen moeten bezien. Spr. ver klaart zich tegen handhaving der belasting en zal tegen het amen dement stemmen. De heer Gortzak (C.P.N.) acht het juist dat speculatiewinst be last wordt. Hij sluit zich aan bij het amendement-Hofstra. De Staatssecretaris verklaart o.a. dat de opbrengst van de spe culatiewinstbelasting is begrepen in de algemene opbrengst der in komstenbelasting. Het is moei lijk een schatting te maken, maar de regering heeft de indruk, dat de opbrengst zo gering is, dat zij meende een memoriepost te kun nen opvoeren. De kosten van controle enz. zijn groot. Spr. bestrijdt het betoog van de heer Hofstra. Hij acht deze belasting een te beperkt en een economisch niet verantwoord middel en bovendien is het mid del niet billijk. De staatssecreta ris noemt de speculatiewinstbe lasting een mislukking. De hef fing is eigelijk een slag in de lucht en voorts zijn verscheidene onbillijkheden inhaerent aan de regeling, zo o.a. met betrekking tot de verliezen. Spr. erkent dat da maatregel slechts van be scheiden betekenis is voor de verruiming der werkgelegenheid maar de maatregel mag ook niet onderschat worden. De heer Hofstra (Arb.) hand haaft zijn amendement. De stemming wordt aangehou den. Tegen kwart voor zes werd de vergadering geschorst. Motie-Reuter verworpen. Bij de aanvang der vergadering is gestemd over de motie van de heer Reuter (C.P.N.) betreffen de de voorgenomen loonsverho ging. Hierin werd voorgesteld de loonsverhoging van 5 op 6 pro cent te brengen. De motie is verworpen met 65 Dinsdagmorgen moesten ver scheidene personen zich verant woorden voor het feit, dat zij de wet op de aardappelmoeheid hadden overtreden. De wnd. kantonrechter, mr H. v. d. Belt, deelde mede, dat er ondanks de tot nu toe uitgedeelde boetes nog altijd personen zijn, die zich niet storen aan de wette lijke bepalingen hieromtrent. Mr v. d. Belt verzekerde dan ook, dat het volgend jaar de overheid streng zal optreden en zelfs niet zal schromen om de percelen om te laten ploegen en alle aard appelen te vernietigen. Dat de overheid dit jaar niet zo streng wil optreden, ligt hierin, dat de landbouwers reeds ernstige scha de hebben geleden door de wa tersnood. Toch waren de vonnis sen ook dit keer niet mals. De verdachten kregen de volgende boeten opgelegd: Ed. de W. te Zelzate 20 of 10 dg; M. S. de G. te Nieuw-Namen ƒ60 of 30 dg; L. v. C. te Zaamslag 20 of 10 dg; C. S. te Sas van Gent ƒ15 of 8 dg; Aug. S. B. te Philippine 10 of 5 dg; P. v. D. te Koe wacht 40 of 20 dg. De loondorser W. H. de W. uit Vogelwaarde reed met zijn mo torfiets op het voetpad te Groe nendijk. Bovendien had verdach te geen rijbewijs. Dit allps kost te hem nu 2 X 10 of 5 dg. A. D. de W., fabrieksarbeider te Terneuzen, verstoorde in een café te Westdorpe de orde door handtastelijk op te treden. Eis en vonnis 10 of 6 dg. E. T. de M., landbouwer te Zaamslag, moest zich verant woorden voor het feit dat zijn knecht met zijn tractor waar tegen 4 stemmen, die'der C.P.N. achter 2 aanhangwagens waren gekoppeld, over de Axelsestraat reed zonder dat hij hiervoor een vergunning -had. Eis en vonnis 10 of 4 dg. W. A. P. v. H., grossier te Westdorpe. bracht door onver standig inhalen het verkeer op de openbare rijweg te Sas van Gent in gevaar. Eis ƒ25 of 10 dg. De wnd. kantonrechter maakte er 15 of 8 dg van. De leerling-timmerman F. A. R .te Sas van Gent botste met zijn bromfiets te Terneuzen tegen een wielrijdster op. Door de grote snelheid kwam hij bij het nemen van een scherpe bocht op de linkerzijde van de weg terecht met de aanrijding als gevolg. Eis 30 of 10 dg. Vonnis ƒ25 of 10 dg. E. Sa T., tijdelijk sociale werk ster te Zaamslag, veroorzaakte met haar auto op het kruispunt Zaamslagsewegrijksweg Ter neuzenAxel door niet tijdig uitsteken van de richtingaanwij zer een aanrijding met een ach ter haar aankomende auto. Alles liep wonderwel af. Eis 50 of 20 dg. De omstandigheden in aanmerking nemend maakte de wnd. kantonrechter er 35 of 10 dg van. H. W. Cam. v. L., zonder be roep te Clinge raapte zonder toe stemming van de betrokken boer aardappelen na de officiële oogst. Eis en vonnis 10 of 4 dg. De landbouwer R. A. d' H. te Zuiddorpe had de distelwet over treden. Verscheidene bloeiende distels werden op zijn land aan getroffen. Eis 10 of 6 dagen. Vonnis 7,50 of 4 dg. B. G. K„ fabrikant te Goes, reed met zijn auto op de weg van Terneuzen naar Hoek een groot gedeelte op het rijwielpad. In aanmerking nemend dat de weg aldaar in zeer slechte toestand verkeert, kon de kantonrechter wel enigszins begrijpen, dat men dan tot zo iets overgaat. Toch blijft het fout. Eis en vonnis ƒ6 of 3 dg. Hierna kwamen 5 personen tegelijk voor de balie, t.w. Ma de B„ Ma de R., Pa de V., allen te Terneuzen en J. A. F. H. en Cr. B., beiden fabrieksarbeiders te Hoek. Zij hadden na de oogst de overgebleven aardappelen van het land van de landbouwer Jac. W. zonder vergunning geraapt. Eis: de drie eerstgenoemden 3 of 3 dg; de andere twee ieder 15 of 8 dg. De wdn.-kanton- rechter verlaagde alleen de boete der laatste twee tot 10 of 5 dg. In een rede te Monroe heeft senator McCarthy verklaard: „Wij moeten geen geparfu meerde brieven meer aan de communisten sturen, maar de vrijlating eisen van de 900 Ame rikaanse gevangenen die zij vasthouden. Als zij weigeren, moet iedere communistische moordenaar van de Aziatische bodem weggevaagd worden. De prijs van zulk een handelwijze zou hoog zijn. maar wij zouden hem maar één keer behoeven te betalen. Uitsluitend bereid met De algemene raad van de Presbyteriaanse kerk in de Ver. Staten zegt in een schrijven aan haar 8000 geestelijken en 2.500.000 leden, dat „een sub tiele maar krachtige aanval op de fundamentele mensenrech ten" aan de gang is in Amerika en dat de „trouw aan de waar heid" wordt opgeofferd aan propagandadoeleinden. De cy nische houding in officiële krin gen, aldus de brief werkt ont moedigend op de pogingen om de internationale spanningen door onderhandelen te vermin deren. De brief vergelijkt het onder zoek dcor het congres met de middeleeuwse inquisitie in Span je en de tribunalen in de mo derne totalitaire staten. De raad erkent „het gevaar ontevredenheid te onderdrukken en goede burgers te besmeuren. „De waarheid wordt op ver nuftige wijze onttroond door vooraanstaande figuren in het openbare leven en door de kou de oorlog, waarin de leugen dik wijls wordt verkozen boven de feiten als hij een grotere pro pagandistische waarde heeft. Zo is thans de waarheid een gevan gene in het land van de vrijen. Een der verschrikkelijke gevol gen daarvan is, dat burgers pu bliekrechtelijk worden veroor deeld op grond van het onbe vestigde woord van vroegere communisten. De congrescom missies schenken onvoorwaarde lijk geloof aan zulke mensen, die op het standpunt staan dat een leugen om bestwil tenvolle ge rechtvaardigd is". Over de betrekkingen tussen Amerika en de Sow jet-Unie zegt de brief: „Laat ons oppas sen Voor de cynische houding die in zekere officiële kringen heerst om het bereiken van een zelfs het initiatief, om te trach ten onze vijanden van aange zicht tot aangezicht te ontmoe ten". Hierna komen de artikelen en de amendementen aan de orde. In het wetsontwerp wordt o.a. voorgesteld de belastingheffing van inkomsten uit niet-bedrijfs- of beroepsmatige vervreemding van onroerend goed of van effec- oplossing door onderhandelen van het communisme", maar ais hopeloos te beschouwen. Wij meent dat dit wordt gebruikt om mceten het risico nemen en ongezonde vrees te verwekken, Aan een maaltijd van de Ba niersclub heeft de Engelse minis ter van Handel, Peter Thor- neycroft, Maandag verklaard, dat voor Engeland op het gebied van de export een tijdstip van groot gevaar is aangebroken. Stijgende prijzen in het buitenland kunnen voor onze exportinspanning het verschil tussen succes en ramp betekenen, zo verklaarde hij. De beide laatste jaren hebben wij op vele gebieden voor het eerst sedert de oorlog de volle zwaarte gevoeld van de concurrentie van Duitsland, van Japan en niet in de laatste plaats van de Verenig de Staten, aldus de Engelse mi nister. Wanneer wij op het gebied van de prijzen niet kunnen con curreren, kunnen wij in het ge heel niet concurreren, verklaarde Thorneycroft. Het dorpje Wierden bij Almelo werd Maandagavond overstroomd door duizenden toeschouwers, die bij de her leving van een oud gebruik tegenwoordig wilden zijn. Ter gelegenheid van de jaarlijkse Sint Maartens- markt, die in Wierden werd gehouden, had de markt- commissie ook een oude vrijstersmarkt georgani seerd. Een markt, die een buitengewone aantrekkings kracht bleek te bezitten, vooral op het jeugdige pu bliek uit de Twentse steden. De vrijstersmarkt heeft aan duizenden kostelijke uren van vermaak geschon ken. Om 7 uur in de avond begonnen de festiviteiten in het versierde dorpje. Tal van schiettenten en andere inrichtingen van vermaak waren er opgesteld. In dikke rijen stond men voor een kaartje aan de cassa. De mannen ontvingen dan een witte knoop met een cijfer op hun revèr; de da mes een rose knoop met een cijfer. Daarna was het voor de mannen en vrouwen, meisjes en jongens, zaak om de houders van gelijke num mers te vinden om zodoende een paartje te vormen. Het werd een enorm gezoek en dit gaf aanleiding tot veel vreugde en jolijt, vooral voor de velen, die een en ander gadesloegen. Het eerste paartje, dat zich aldus had gevormd, werd uitgeroepen tot koning en koningin van Wierden. Dit ging met een vermake lijk ceremonieel gepaard. Koning en koningin ontvin gen een krans, die vol hing met bosjes wortelen, drui- ventakken, lege jeneverfles- sen etc. Met nog 3 andere paartjes maakten koning en koningin vervolgens een triomftocht per Twentse siatiekaros door het vrolijk uitziende Wierden. Het feest duurde tot laat in de avond. Zoals bekend, is de afschaffing van de maximum straatprijs voor consumptiemelk met ingang van 19 April 1953, ter voorkoming van een te ongelijke stijging van de bestaande prijzen voor de con sument in de verschillende delen van het land, ten aanzien van de extra-subsidie uit het landbouw- egalisatiefonds een differentiatie toegepast in die zin, dat in de ge bieden met een tekort aan con sumptiemelk een hogere subsidie wordt verleend dan in de niet- tekortgebieden, aldus deelt de Stichting voor de Landbouw mede. Voor het grote tekortgebied in In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 75) Nadruk verboden. Elsie wierp hem een snelle blik toe. „Is het heus?" „Ja... Elsie." „Wat?" „Twee weken geleden was ik nog bang voor je. Ik ben nu nog een beetje bang voor je." Zij lachte. „Wat bedoel je daar mee?" „Ik weet niet hoe ik het zeg gen moet. Er is zo veel aan jou, dat nieuw en wonderlijk voor mij is. Je weet zo veel, dat ik niet weet, over het oude China, de klassieken, de literatuur. Wil je mij daar heus van leren?" Haar blik was een ogenblik peinzend voordat zij zei: „Ik zal je leren wat ik weet. Ik weet zelf nog zo weinig." Zij zaten een poosje in de Oc- toberzon, toen zei Tom: „Zullen we gaan?" Elsie stond op en voelde, dat ze moe was. „Kun je terug lopen? Ik vind het heerlijk om te lopen." „Laten we liever een autobus nemen." Het was voor het eerst, dat Elsie besefte, dat Tom inderdaad stevige benen had. Elsie zou de volgende Zon dagen nog ontdekken hoe onge nadig Tom haar kan laten lopen en hoe volkomen hij kon verge ten met wie hij liep. Soms dwaal den zij in de rust van de Zondag morgen door de donkere schadu wen van Wall Street. Soms zaten zij op de werven naar de binnen komende schepen te kijken. Zij maakten boottochtjes, waar Elsie volop van genoot. Zij reden in een autobus Fifth Avenue af van het ene eind haar het andere, en liepen terug. Op een koude No vembermorgen nam Tom haar met de ondergrondse mee naar Coney Island om naar de winter - zee te kijken. Toen het te koud werd gaf hij haar Engelse les in een bioscoop. Maar de avonden bij Tom thuis waren het prettigste. Als de eenzaamheid haar te veel werd, belde ze hem op om te vragen of zij mocht komen en dan stond hij altijd aan het Vier entachtigste Straat-station om haar af te halen. 3. Flora's bevalling kwam nader- bijl Moeder Fong was er zeker van, dat het een jongen zou zijn. Zij had dit zichzelf volkomen in gepraat en beweerde, dat zij het zien kon aan de verschijnselen bij de aanstaande moeder. Flora was van plan burgemeester La Guardia's raad op te volgen en het kind Marco te noemen als het een jongen was, maar zij wil de het toch maar Fiorella noe men als het een meisje was. Toen moeder Fong hoorde, dat „Fiorella" kleine bloem (Shin Far) betekende, kon zij zich er mee verenigen. Wat Marco Polo betreft had zij lange tijd nodig om te geloven, dat wat Flora en Tom haar vertelden waar ge beurd was. Op een Zaterdagavond in Ja nuari kwam oom Chan eten. Kort' na de maaltijd zei Flora, dat zij krampen voelde. Het kon niet waar zijn, want het kind werd pas eind Februari verwacht. Flo ra's dokter was daar zeker van geweest. Tegen tien uur kwa men de pijnen terug, ditmaal heviger. Het kon wel eens zo zijn, dacht Flora. Zij had toen zij die middag de donkere trap op was gekomen tegen de trapleu ning gestaan om even uit te rus ten en daar was een kind tegen haar aangebotst. Zij was even op de trap gaan zitten en had op dat moment niet gedacht, dat het iets te betekenen had gehad. Zij belde haar dokter op maar kreeg geen gehoor en wist niet wat zij doen moest. „Kom, als de dokter zegt, dat het in Februari komt dan is het nog te vroeg," zei Oom Chan. „Misschien heeft zij iets gegeten, dat haar niet goed is bekomen. Ik kan wel even naar huis gaan en een geneesmiddel halen om de vrucht te beschermen. Wat vind jij ervan zuster?" Zij wisten niet wat zij ervan denken moesten. Zij probeerden nog eens de dokter op te bellen, maar hij was het hele week-end afwezig. „Naar welk ziekenhuis ga je?" „Naar het Vrouwenhospitaal aan de Honderd Tiende." „Nu," zei Oom, „als de dokter er niet is, is het maar het beste iets in te nemen om de krampen te verminderen en de vrucht te beschermen. Dat kan in ieder geval geen kwaad." Oom Chan ging weg en kwam een uurtje later terug met een doosje Chie- nese geneesmiddelen. Nadat het was ingenomen bleven zij zitten wachten. De krampen kwamen en gingen. Het viel niet te zeg gen of de pijnen erger werden of afzakten. „Het wordt wel beter. Het duurt een tijdje voordat het mid del werkt," zei Oom Chan, en hij viel snurkend in slaap op Toms bed. Loy en zijn ouders bleven waken. Tegen half drie in de morgen kreeg Flora een hevige vlaag van pijn. Zij kon het niet meer uit houden. Het hele gezin werd wakker gemaakt. „Roep de politie," riep Flora tussen haar gekerm door. Daar begreep Moeder Fong niets van. „Roep de politie," drong Flora aan. (Wordt vervolgd.) het Westen bedraagt deze extra toeslag 1,50 cent; voor de kleinere tekortgebieden elders 0,75 cent per liter. Voor overig Nederland wordt geen extra toeslag gege ven. De Stichting voor de Land bouw heeft in het kader van het voor het melkprijsjaar 1 Novem ber 195331 October 1954 te voe ren melkprijsbeleid op voorstel van de hoofdafdeling veehouderij, waarin ook vertegenwoordigers van zuivelorganisaties zitting hebben, het standpunt ingeno men, dat het gewenst is om met ingang van 19 April 1954 de ver schillen in deze extra toeslagen te doen verdwijnen. Zij heeft hierbij overwogen, dat bij een vrije bestemming der melk zoals deze thans wordt toegepast geen nauwkeurig te bepalen geografische gebieden met melkoverschotten, respectie velijk melktekorten bestaan. Voorts is het de vraag, of het verschil in extra toeslag wel de verwachte invloed heeft gehad op de consumentenprijs voor de melk. Vast staat, dat deze extra toeslag ongewenste concurrentie mogelijkheden schept en dienten gevolge bezwaren oplevert voor de nevenliggende gebieden, waar men deze toeslag niet ontvangt en toch genoodzaakt is dezelfde prijs aan de boeren te betalen als in het gebied waar de extra toe slag geldt. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Ivanhoe. Lunchroom Koene, 2. 4 en 8 uur: Demonstratie Braun Multimix en andere hulpapparaten. Concertgebouw, 8 uur: Optreden door Indra en Ariës. ZAAMSLAG: Café R. van de Veke, 7 uur: Praatavond afd. Zaamslag der Z.L.M. MORGEN: TERNEUZENLunchroom Koene, 2, 4 en 8 uur: Demon stratie Braun Mixer en an dere hulpapparaten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2