ft BICKRPAV Begroting van Binnenlandse Zaken Uil Je Srevincis y« s CHINEZENWUK KERKNIEUWS Nederlander te Hamburg veroordeeld i: Boekbespreking Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer TERNEUZEN. lltl esnsg AXEL. BIERVLIET I I I I I I Iln11 H_: HOEK. HULST. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Agercda I BOEK OVER DE STORMRAMP VOOR JONG EN OUD. OOSTBURG. De Minister van Binnenlandse toegezonden. Het is de bedoeling, Zaken heeft de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord doen toekomen over de begroting 1954 van zijn departement. De minister heeft met erkente lijkheid kennisgenomen van de door vele leden uitgesproken lof voor zijn activiteit in het afge lopen begrotingsjaar. DECENTRALISATIE. Bij het onderzoek, of de provin ciale besturen meer dan tot heden bij de uitvoering van bijzondere wetten kunnen worden ingescha keld, zal worden nagegaan in hoeverre de verzorging van be paalde belangen beter aan pro vinciale instanties kan worden toevertrouwd. De minister heeft het voor- nemen dienaangaande overleg te plegen over de vraag, of het ge wenst is over te gaan tot de in stelling van een commissie, waarin o.m. de provinciale bestu ren zijn vertegenwoordigd. Voor de samenwerking tussen gemeenten en waterschappen is men aangewezen op de oprich ting van een waterschap waar aan de behartiging van het ge meenschappelijke belang wordt toevertrouwd. De oprichting van een waterschap behoort evenwel niet tot de bevoegheid van ge meenten en waterschappen, maar tot die van de provinciale staten, zodat hier aan de samenwerking een essentieel element ontbreekt. Een wettelijke voorziening ter zake komt de minister aanvan kelijk ongewenst voor. Dat een zodanige voorziening met het oog op de bescherming tegen het water urgent zou zijn, is hem niet gebleken. BENOEMING VAN BURGEMEESTERS De minister staat tegenover het benoemen tot burgemeester van personen, niet afkomstig uit de kring der gemeente-admini stratie, wanneer deze door hun kwaliteiten daarvoor bijzonder geschikt zijn en vooral indien het een benoeming in een grotere gemeente berteft, in beginsel niet afwijzend. In verband met de geringe pro motiekansen is het redelijk, dat ook bij de vervulling van vaca tures in gemeenten met een gro ter inwonertal in de eerste plaats aan de belangen van de zittende burgemeesters aandacht wordt geschonken. Bij gelijke be kwaamheid en geschiktheid zal aan een reeds als burgemeester fungerende candidaat in het al gemeen de voorkeur worden ge geven. Geval voor geval zal ech ter op zijn eigen merites moeten worden beoordeeld. BEZOLDIGING VAN BURGE MEESTERS EN WETHOU DERS. Wat de ambtstoelage voor bur gemeesters betreft heeft de mi nister enige tijd geleden vertrou welijke gegevens doen verzame len ter beoordeling van de vraag, in hoeverre deze toelage toerei kend is voor de bijzondere kos ten van de representatie, aan de uitoefening van het burgemees tersambt verbonden. De uitkom sten van dit onderzogk waren zeer uiteenlopend. Zij geven echter een aanwijzing, dat enige verhoging van de ambtstoelage gewenst zou zijn. De minister stelt zich voor hier toe het nodige te verrichten. Voor wat de bezoldiging van deze functionarissen aangaat, is de minister van oordeel, dat de bestaande correlatie met het be zoldigingspeil van het overheids personeel niet geheel uit het oog kan worden verloren. In verband hiermede acht de minister een herziening van de geldende bezoldigingsregeling niet verantwoord. Ter voldoening aan een desbe treffende toezegging heeft de minister aan gedeputeerde sta ten der provincies de vraag voor gelegd, of het salarispeil der wethouders in het algemeen en dat der wethouders in middelgro te gemeenten in het bijzonder verbetering behoeft. BESCHERMING BEVOL KING. Naar aanleiding van hetgeen vele leden opmerkten ten aan zien van het practisch oefenen en het binden van de vrijwilligers der B. B.-crganisatie wordt het volgende medegedeeld. De vrijwilligers bij de bescher ming bevolking wordt voldoende gelegenheid geboden zich ook practisch te oefenen. Bij de cur sussen, die thans voor de eerste opleiding zijn aangevangen, wordt aan de practische vorming een ruime plaats ingeruimd. Na beëindiging van deze cursussen en oefeningen zullen de binding van de vrijwilligers ook onderling bevorderen. Er wordt naar ge streefd de cursussen en oefenin gen attractief te maken teneinde een goede teamgeest te kweken. Sinds de aanvang van de wer ving vertonen de aantallen van hen, die zich bereid verklaren tot de B. B. toe te treden, een stij gende lijn. Aanwijzingen omtrent het zich in belangrijke mate te rugtrekken van vrijwilligers heb ben de minister niet bereikt. Met betrekking tot de zelfbe scherming merkte de minister op, dat een handboek over deze materie, bestemd voor de blok hoofden en het kader van de B. B.-overheidsorganisatie, waar in uitvoerig op alle zelfbescher mingsmaatregelen wordt inge gaan, aan de commissarissen der koningin en de burgemeesters is dat de blokhoofden de in dit handboek vermelde maatregelen met de in hun blok woonachtige bevolking bespreken, opdat deze materie gemeen goed van de be volking wordt. Mede in het kadee van het ver drag van Brussel en de Noord- Atlantische verdragsorganisatie vindt regelmatig overleg en uit wisseling van gegevens plaats over de opbouw van de organisa tie p. B. Met België in het bijzon der is samenwerking voorbereid voor wat betreft bijstandsverle ning, alsmede met betrekking tot de waarschuwing tegen naderen de vliegtuigen. De regering acht het wenselijk tot een bepaalde vorm van sa menwerking te komen met West- Duitsland voor de organisatie van de B. B. VERPLAATSING BEVOL- KING. De ervaringen, opgedaan bij de watersnood, hebben de reeds eer der opgekomen twijfel aan de doeltreffendheid van de evacua tie-organisatie versterkt. Met na me is de positie van het centrale orgaan, de centrale evacuatie commissie, niet voldoende om lijnd gebleken. De minister is tot de overtui ging gekomen, dat de huidige opzet, waarbij het verplaatsings- beleid en de daaruit voortvloei ende uitvoeringsmaatregelen goeddeels werden overgelaten aan de centrale evacuatiecom missie, in tijden van spanning tot een onaanvaardbare situatie zou leiden, doordat de directe leiding van de ministers teveel zou zijn uitgeschakeld. Bij de watersnood van Februa ri j.l. is reeds naar voren geko men, dat deze rechtstreekse lei ding niet kan worden gemist. De evacuaties tengevolge van de overstromingen zijn dan ook uit gevoerd onder toezicht van een daartoe in het leven geroepen tij delijke organisatie, bestaande uit de toenmalige voorzitter van de centrale evacuatiecommissie, bij gestaan door het secretariaat. De minister stelt zich voor een wijziging van de wet te bevorde ren. Ingesteld zal worden een centraal adviesorgaan, dat meer in het bijzonder voorstellen kan doen omtrent de coördinatie tus sen de bij deze materie betrokken departemeuten. Bij de Watersnood is nog een ander aspect naar voren geko men, waardoor de reorganisatie wordt beïnvloed. Het bleek toen voor de hand liggend het ministerie van Maat schappelijk werk met de verant woordelijkheid voor de verzor ging van de évacué's te belasten. Voor de toekomst zou Se minis ter aan deze taakverdeling willen vasthouden en in beginsel is hierover reeds overeenstemming bereikt. OVERHEIDSPESONEEL De minister heeft er geen be zwaar tegen de denivellering van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren enerzijds en het algemeen salarispeil van het gehele overheidspersoneel ander zijds afzonderlijk in beschouwing te nemen. Ter beantwoording van de vele leden, die menen dat de aanvang, welke de minister heeft gemaakt met de oplossing van het denivel- leringsprobleem, gevolgd dient te worden door verdere stappen, welke moeten leiden tot een vol ledige denivellering, zij opge merkt, dat de samenhang van de beide vraagstukken, ertoe noopt ten aanzien van een verdergaan de denivellering de nodige om zichtigheid te betrachten. Met betrekking tot het alge meen salarispeil van het over heidspersoneel zij er op gewezen, dat er voor tal van groepen van ambtenaren-werklieden en amb tenaren in enge zin een nauw verband bestaat met het salaris peil voor de particuliere werkne mers. Tot een verdergaande verho ging van het algemeen salarispeil van het overheidspersoneel kan naar de mening van de minister dan ook slechts worden overge gaan, indien zij eveneens gerecht vaardigd wordt geacht voor de overige loontrekkenden in Neder land. De voorgenomen salarisverho ging met 5 pet per 1 Januari 1954, alsmede liet besluit om de richt lijn voor de beloning van de ge schoolden in dier voege te wijzi gen, dat het loonverschil tussen geschoolden en ongeschoolden met 2 cent kan worden verhoogd, dient uiteraard eveneens voor het overheidspersoneel te gelden. De door sommige leden gestel de vraag, of de loonsverhoging van 5 pet ook een verhoging van de pensioenen zal meebrengen, kan bevestigend worden beant woord. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Oppersville in On tario (Canada) ds F. J. Dieleman te Yerseke. VRAGEN OVER NEERSCHIETEN VAN STROPER. Het Tweede Kamerlid de heer Peters heeft aan de minister van justitie de volgende vragen ge steld 1. Is het juist, dat op 25 Oct. j.l. onder de gemeente Helden 'n vluchtende jongeman, verdacht van stroperij door een wacht meester der rijkspolitie op een afstand van ongeveer twintig meter bij daglicht weed neerge schoten? 2. Kan de minister met rede nen omkleed meedelen, of een dergelijk gebruik van het vuur wapen noodzakelijk was en of dit geacht kan worden te vallen binnen het kader der ten deze geldende instructies voor de rijkspolitie? 3. Indien deze vraag geheel of gedeeltelijk ontkennend wordt beantwoord, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om meer of minder lichtvaardig gebruik van 't vuurwapen tegen arrestanten te voorkomen? De 19-jarige Nederlandse zee man W. v. d. H. uit Driebergen, jdie te Hamburg terecht heeft ge staan op beschuldiging van po ging tot moord op een 35-jarige Duitse buffetjuffrouw, is tot een verblijf van zes jaar in een jeugdgevangenis veroordeeld. VEEKEERSVERBETERING OP SCHOUWEN. Waarschijnlijk nog eind van deze week zal de bootdienst Zie- rikzee naar Burgsluis worden op geheven. Hiervoor in de plaats zal dan een busdienst van de Rotterdamse Tramweg Mij. ko men, welke van Zierikzee over Brouwershaven via de in aanleg zijnde noodverbinding langs de Langendijk aan de Noordzijde van het eiland naar de Schouwse Westhoek rijden. Dit betekent 'n belangrijke verbetering, aange zien de bootverbinding vooral tij dens slecht weer erg kwetsbaar was. KLEUTERSCHOOL INVENTARIS VOOR HET RAMPGEBIED. Met het Zweedse schip „Blen- da" zal heden in Rotterdam de inventaris voor tien kleuterscho len, bestemd voce het rampge bied van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, aankomen. Deze zending is een geschenk van de Zweedse hulporganisatie „Radda Barnen" aan het Neder landse jeugd-Roode Kruis. Men hoopt vóór Kerstmis de inventa ris voor 40 schalen te hebben ver scheept. „Radda Barnen" had voor de slachtoffers van de watersnood ramp van 1 Februari een groot bedrag ingezameld. Het Neder landse jeugd-Roode Kruis heeft als bestemming hiervoor het her stel van de inventaris der kleu terscholen in het rampgebied voorgesteld. Ongeveer 75 scholen krijgen nieuw meubilair en ontwikke- lings- en spelmateriaal. Ruim 5000 m2 linoleum en 5900 kg verf bleken nodig om de scholen op te knaipen. Het ge hele project vergt een bedrag v;.n ongeveer 250.0"". Aanrijding. Op het ogenblik dat Zaterdag morgen omstreeks kwart over 11 een vrachtauto, bestuurd door de heer Van E. uit Westdorpe vanaf de Coöp. Boerenleenbank uit de Walstraat de Burg. Geillstraat kwam ingereden om naar de Ar senaalstraat te rijden, kwam een In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 73) (Nadruk verboden). Tijdens de drukke week voor het feest had zij Tom voortdu rend bijgewoond. Zij leerde zijn hele familie kennen en zij merk te op, dat hij allerminst verlegen I of terughoudend was binnen de familiekring. Wat had Flora be doeld toen zij tijdens de optocht vroeg of zij Engels wilde leren en wat had moeder Fong bedoeld toen zij vroeg of zij Tom de klas sieken wilde leren in ruil voor Engelse lessen? Spanden de vrouwen achter haar rug samen om hen tot elkaar te brengen? Zij dacht aan mevrouw Yang, die zei, dat zij haar pleegdochter mocht zijn. Was dat een grap ge weest? Zij begon het leven in New York interessant te vinden. Tom kon 's middags komen, maar dan had zij school. Wilde zij, dat hij tijdens de lessen kwam? Nee. Kon hij 's avonds komen als zij vrij was? Dat zou te intiem, te opzettelijk zijn, vond zij. Wat wist zij ten slotte van hem af? Nee, ze zou niet in een romantische val lopen. Tom kon Zaterdags komen. Was er iets niet goed aan de Zaterdag? Op de Zaterdag viel niets te zeggen. „Wat is er niet goed aan de Zondag, juffrouw Tsai?" vroeg Tom. „Op Zondag moet je niet wer ken," antwoordde Elsie. „Juffrouw Tsai, leert u mij Zaterdags Mandarijns en dan zal ik u Zondags Engels leren. Dan gaan we samen uit. U kent New York en Amerika nog niet en ik wel. Ik zal u Engels leren tot u oren ervan tuiten. Wij zullen de hele dag kletsen, kletsen, klet sen. U zult eens zien hoe leuk het zal zijn". „Ja, dat is een goed idee," ant woordde Elsie dadelijk, terwijl de voorstelling van een jonge man waar zij Zondags mee uit zou gaan aan haar horizon opdoem de. „Wat bedoel je met kletsen kletsen kletsen?" „Ziet u, ik begin u al iets te leren. Kletsen, kletsen, kletsen. Ik zal u de meest sprekende En gelse woorden leren. Maar u zegt het helemaal niet goed. Kletsen heeft een vlugge klank. U moet niet zeggen kletsen kletsen kletsen alsof u een porseleinen schaal vol water vasthoudt en bang bent er iets uit te morsen." Elsie lachte. „Mag ik je Elsie noemen?" „Ik zou niet weten waarom niet. Je hele familie noemt mij trouwens al Elsie." „Dat is waar. Wij spreken thuis over je als Elsie en ik vind het Renault-personenauto, bestuurd door de houthandelaar J. H. uit Kapelle vanaf de oprit van de Scheldekade eveneens op ge noemd kruispunt. Hoewel beide voertuigen gerin ge snelheid hadden, was de on vermijdelijke botsing voor de Re nault, die onder de achterzijde van de laadbak der vrachtwagen terecht kwam, ruïneus, zodat zij met een kraanwagen moest wor den weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. i ri Onderwijsbenoeming. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de 2e prot. chr. school,; te 's-Hertogenbosch de heer J. A. Almekinders, alhier. Week-end van de Hervormde Jeugdbeweging. Voor de tweede maal in dit jaar was de bloem van de Hervormde jeugdbeweging te Axel bijeen om een week-end te wijden aan de training voor het lekespel, welke bijeenkomst in de jeugdherberg plaats had. Zoals men zich nog zal herinneren had het eerste week-end in de lokalen onder de toren der Herv. kerk plaats op 31 Januari1 Februari, de ramp nacht van de watersnood. Uit Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen v<prenfde kernhn van C.J.V.V. en C.J.MW.- afdelngen opgekomen otaa onfier deskundige leiding van mej. Bres- ters van de C.J.V.V. te Utrecht, geassisteerd door, de heer W. Damman uit Amsterdam,'te wor den geïnstrueerd in 't lekenspel. De algehele leiding van dit week end berustte bij mej. wtika De Vlieger uit Goes. Nadat mej. J. Schieman Zater dagmiddag de afgevaardigden had begroet en een verversing was gebruikt verzamelden allen zich in de conversatiezaal van „Bleye Haghe", waar wika De Vlieger vluchtig de dagordebe handelde, waarop mej. Bresters de bijzondere betekenis van het lekenspel door de eeuwen in het bijzonder voor de Kerk van Chris tus uiteenzette. Het kenmerken de van het lekenspel is de levens beschouwing of godsdienstige moeilijk om je dan juffrouw Tsai te noemen als ik je zie." „Wordt er door jullie thuis over mij gesproken?" „Ja, zo dikwijls. Vooral door Eva." „Waarom?" „Je weet wel waarom." Weer had Tom die veelzeggen de blik. Elsie bloosde licht. II. Toen zij de volgende Zondag wakker werd, had Elsie ondanks zichzelf een blij gevoel. Het was voce het eerst, dat zij op Zondag met een jongeman uit zou gaan. Haar eerste les in de klassieken met Tom de vórige dag was een ontdekking geweest. Tom wilde werkelijk lereh. Hij schaamde zich diep over zijn onwetendheid. Hij luisterde met de grootste aandacht als zij over de Chinese geschiedenis sprak. Om tien uur kwam Tom haar halen. „Waar gaan wij heen?" „Laten we de Manhattan Brug over gaan." „Kan dat?" „Natuurlijk." Het was een late Octoberdag. Tom droé'g een blauw sportjasje. „Waarom draag je geen slacks?" „Wat zijn slacks?" „Broeken, die de meisjes dra gen voor grote wandelingen. „Heb je niet zo iets?" „Ja, ik heb er nog een van de zeereis." „Dat is precies wat je hebben mpet." „Dan ga ik me even verkleden. Wil je hier wachten?" Zij kwam even later beneden boodschap zo getrouw mogelijk weer te geven, zonder het naja gen van theatrale effecten. Het zijn niet alleen religieuze Kerst-, Paas- of Pinksterspelen, het kun nen ook andere spelen zijn al of niet met een satirieke inhoud. Ditmaal zou met „Een Amster damse jongen redt de beurs" van de schrijfster Hella Haasse een debuut worden gemaakt. Na het nuttigen van de maal tijd vond een bespreking van huishoudelijke aard plaats, die ten doel had het verenigingsleven te stimuleren door het aantrek kelijk maken van de bijeenkom sten en vergaderingen, waarvoor o.m. het opvoeren van lekenspe len en pantomimes zeer dienstig, zijn. Onder leiding van mej. Bres ters en de heer Damman werden vervolgens de gevormde groepen in afzonderlijke lokalen geïnstru eerd, waarna zij een proef van hun bekwaamheid aflegden. Het behoeft geen betoog dat vooral het spel van mimiek en gebaar vaak aanleiding gaf tot vrolijke ogenblikken. Deze geslaagde jeugd-avond werd door ds K. Verbeek uit Kloosterzande met een ernstig woord besloten. Zondagochtend werd door de deelnemers met de jeugdleiders de kerkdienst in de Ned. Herv. kerk bijgewoond, waarna een wandeling werd ondernomen. De namiddag werd besteed aan de behandeling van de stof van Zaterdagavond. De Hervormde jongeren heb ben in „Blye Haghe" van een ont- spanningsvol week-eind genoten, dat tot de culturele vorming heeft bijgedragen en tot navol ging zal strekken. Europa-weekend 'op Hedenesse. Het afgelopen weekend stond Hedenesse in het teken van de eenwording van Europa. Mr W. Verkade uit Arnhem, 'n insider in dit probleem, sprak Za terdagavond over de totstandko ming van de eenwording van Eu ropa. Spr. gaf 'n historisch over zicht, waaruit bleek dat reeds in de Middeleeuwen die eenheid duidelijk naar voren trad,, o.m. door de gilden, de adel, de juri dische organisatiebamden en het internationaal recht. Na de rénaissance kwam een meer nationale gebondenheid met toeneming der internationale contacten op economisch niveau. Onder Napoleon krijgt de een wording van Europa een goede kans, doch de Franse revolutie legt de grondslag voor sterkere nationale banden en het scherper trekken der landsgrenzen. Sinds 1903 is de positie van Europa enorm gedaald. De opkomende industrie van Amerika en Japan en de ontplooiing van Siberië leidden mede tot dit verval. Thans is het streven om in Eu ropees verband te gaan denken en handelen en te trachten in eenheid iets te bereiken. De kolen- en staalgemeenschap is één van de kinderen, die ge boren zijn uit dit gemeenschap pelijk streven, evenals de Euro pese defensiegemeenschap (die weliswaar uit nood geboren werd). De totstandkoming van de overwint U gemakkelijk met ij BICARPAN. Vraag Uw genees middelen-leverancier de uit- voerige beschrijving over dit voortretielijke maa9mldd®' MAAG-CACHETS"AKKER m I smaakloos, I snel, zeker in marineblauw slacks en een ro den wollen jasje. „Is het zo goed?" Tom staarde haar aan. Hij her kende haar nauwelijks. Zij pro beerde rond te draaien als een Amerikaanse mannequin, maar eindigde op de meest Chinese manier, haar armen voor haar berst gebogen en haar spitse vingers naar binnen gedraaid. „Kom mee. Laten we gaan." „Heb je geen hoed?" „Die draag ik nooit." Zijn toon was zeer beslist. Elsies Amerikaanse kleding deed Tom vreemd aan, maar de combinatie van haar moderne uiterlijk en de ragfijne teerheid van haar Oosterse accent en ge baren bekoorde hem diep. Zij gingen de brug over terwijl de zon in hun gezicht scheen Aan hun rechterkant werd de haven half verduisterd door de zwarte rookkolommen, die uit de schepen van de Marinewerf om hoog stegen. Tom liep naast haar met een exemplaar van Whit mans „Grassprietjes" in zijn zak. „Te voet en licht van zin sla de de open weg in. Gezond, vrij, de wereld voor mij- Het lange bruine pad voor mij leidend waarheen ik wil". „Tom, wat prevel je daar? Ben je een boekenwurm?" „Ik zeg een gedicht op, dat ik mooi vind". „Wat is het?" „Walt Whitmans Lied van de Open Weg. Ik heb het bij mij. Ik weet een plekje aan de overkant waar we kunnen gaan zitten". (Wordt vervolgd.) Raad van Europa en de huidige stand van zaken passeerden daarna de revue. Na de koffie werd een groot aantal vragen op de heer Verka de afgevuurd, die door hem zeer uitvoerig werden beantwoord. Zondagmiddag sprak ds H. v. d. Linde uit Middelburg over de geestelijke achtergrond van het huidige Europa. Ook deze lezing werd met volle aandacht door de vele aanwezigen, waaronder een groot gezelschap uit Brugge, aan gehoord. De leiding van dit hoogst in teressant weekend berustte bij ds Blomaacd uit IJzendijke, die een uitstekend gastheer bleek te zijn. Eeuwfeestviering C. J. M. V. Ook alhier werd door de plaat selijke afdeling van de C. J. M. V. het eeuwfeest der landelijke C. J. M. V. in de overvolle gemeente lijke Gehoorzaal feestelijk ge vierd. Nadat leden der afd. Hoek in een keurig uitgevoerde declama tie 't eeuwfeest hadden herdacht, werd door de overtalrijke bezoe kers twee coupletten van het Bondslied staande gezongen. De voorzitter, de heer W. Oos terling, sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over de grote opkomst, waarna; hij de ere voorzitter en de spreker van de ze avond, de heer De Voogd uit Goes, de talrijke leden van de afd. Sluiskil en de overige belangstel lenden hartelijk verwelkomde. Voorlezing werd gedaan van de verzen 817 van Romeinen I, de ze in verband brengend met het werk der C. J. M. V. naar het woord van Paulus: „Ik schaam mij het evangelie van Christus niet" en gaf de voorzitter £en kort verslag van de grote lande lijke herdenkingsbijeenkomst in de Houtrusthallen te Den Haag. Vervolgens werd door een twee tal leden een duet gezongen. Op eminente wijze werd door de heer De Voogd het onderwerp „Was de jeugd van 1853 anders dan van 1953?" behandeld. Spre ker was van oordeel, dat de jeugd zelf niet of weinig veranderd was, maar de omstandigheden zijn to taal gewijzigd. Er ging in 1853 niets van de Kerk uit en men be paalde zich er toe om met enke len de bijbel te bestuderen, het geen de grondslag werd van de C. J. M. V„ die haar zegenrijke arbeid onder de jeugd aanving en meegaande met de tijd, de C. J M. V. uitbouwde tot. een machtig verbond, dat is geworden een der hechte peilers van het Nederland se volk. Men dient echter paraat te blijven en de leden dienen, gesteund door hun ouders, zich geheel in te zetten voor 't mooie doel, dat de C. J. M. V. nastreeft. Aan het slot van deze boeiende feestrede werd de heer De Voogd met 'n daverend applaus beloond. Na het nogmaals onder veel bij val ten gehore brengen van een duet, werd door leden van de afd. Hoek opgevoerd het speciaal voor dit eeuwfeest geschreven toneel stuk „Loes redt het toch," het geen op vlotte en keurige wijze werd vertolkt en een groot succes werd. Aan 't eind van de avond sprak de heer Oosterling woorden van dank tot allen die aan deze zo ge slaagde herdenkingsavond had den medegewerkt, in het bijzon der aan de heer De Voogd en het gemeentebestuur, dat gratis de Gehoorzaal ter beschikking had gesteld, en hoopte dat ook de a.s. winteruitvoering en de jaarver gadering zo druk bezocht zullen worden als thans het geval was. Tot slot werd door alle aanwe zigen gezongen „Beveel gerust uw wegen." Gemeenteraad. Vrijdag a.s. komt de gemeente raad van Hulst bijeen. Het voor naamste agendapunt is wel de benoeming van een gemeente ontvanger. Er hebben zich voor deze betrekking 17 sollicitanten aangemeld, waaronder zich ook een der wethouders van Hulst be vindt. Aangezien het hier om de be noeming van een streek-ontvan- ger gaat, zal overeenstemming nodig zijn met de gemeente Graauw en Langendam, terwijl in laatste instantie ook G.S. een stem in het kapittel hebben. Grote tanker in aanbouw In 42 minuten tijds is Zaterdag 681-2 m. kiellengte met een ge wicht van 160 ton gelegd voor 'n 20.350 tons turbinetanker, die bij de Kon. Mij „De Schelde" in aan bouw is. Deze snelheid was mo gelijk, doordat bij deze tanker- bouw wordt afgeweken van de klassieke werkwijze. Er werden Zaterdag namelijk geen kielplaten, maar geheel klaargemaakte secties op de hel ling gelegd, waarbij gelaste stuk ken van niet minder dan 29 ton. Vóór de dag van de kiellegging was reeds 800 ton aan secties in de lasloodsen vervaardigd. In korte tijd zal men een groot deel van de scheepsromp op de hel ling kunnen zetten. Eind Juli '54 hoopt men deze grote tanker te water te laten. Er is een helling bouwtijd van acht k negen maan den uitgetrokken. De bewerking van het materiaal in de laslood sen begon in Juli, zodat men Za terdag al ongeveer 3% maand aan de „voorbouw" bezig was, toen eindelijk het schip op de helling ging. Verwacht wordt, dat het schip, dat bestemd is voor het vervoer van aardolieproducten, in De cember 1954 kan worden afgele verd. Aan de grond gelopen. Het Panamese stoomschip „Li- libeth", dat 7235 b.r.t. meet en eigendom is van de rederij Mon- teverde cia Armadora S.A. heeft Zondagavond om 19.45 geseind, dat het aan de grond is gelopen nabij boei H.K.-3. De sleepboot „Goeree" uit Vlissingen is toen ter assistentie uitgevaren. Benoeming. De heer F. C. Jansen Verplanke, hoofd der openbare lagere school, is benoemd tot hoofd der open bare lagere school te Hontenisse. De heer Jansen Verplanke is hier 20 jaar als hoofd der open bare school werkzaam geweest, nadat hij tevoren 4 jaar gelijke betrekking te Othene vervulde. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Ivanhoe. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Ivanhoe. Concertgebouw, 8 uur: Opvoering door de Nederl. Comedie. ZAAMSLAGGemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding bou wen van 2 woningen. DE TWEE VERDWENEN JOODSE MEISJES. De minister van justitie, mr L. A. Donker, heeft in antwoord op een telegram van de permanente commissie tot de algemene zaken van het Nederlands-Israëlietisch kerkgenootschap medegedeeld, dat een door hem ingesteld on derzoek heeft aangetoond, dat de gezagsorganen in niets tekort zijn geschoten bij hun plicht de beide Joodse meisjes, Anneke Beekman en Betty Melhado, op te sporen. De redactie van het Nieuw Is- raëlieti^ch weekblad maakt hier bij de volgende kanttekening: „Het verheugt ons op zichzelf uiteraard te horen, dat er van overheidswege alles in het werk is gesteld om de beide meisjes te vinden, maar daarmee is de zaak allerminst opgelost. Het is toch al bijzonder pijnlijk, dat in 'n land als Nederland twee meisjes nu al vijf jaar verdwenen zijn zonder dat men ook maar het geringste spoor heeft kunnen vinden. En dit is des te vreemder omdat twee meisjes van die leeftijd (13 jaar) niet zolang verborgen kunnen blijven zonder verscheidene mede plichtigen". Over de Februari-ramp is nu een boek voor jong en oud ver schenen, geschreven door K. No- rel en verlucht met gedocumen teerde tekeningen. Het is getiteld „Ik worstel en kom boven" en beschrijft in verhaalvorm de ont zagwekkende ramp en de red dingswerkzaamheden. Zodoende is het een stuk historie, waar avontuur en spanning niet aan ontbreken. De schrijver zegt over zijn boek o.m. het volgende: „Misschien zou iemand, die niet weet welke haast ongelooflijke dingen er geschied zijn in de eer ste Februaridagen en wie weet alles wel? denken dat hetgeen de families Hoogwoud en Lam- bertse is overkomen, overdreven is voorgesteld en dat de avontu ren van de redders Freek en Koen met hun zelf opgelapte „duck al te bont zijn beschreven. Over drijving van het haast onvoor stelbare, dat plaats greep in die is echter nauwe- Nieuwe gemeente-opzichter aangesteld. Ter vervulling van de vacature die ontstaan was door de benoe ming van de heer J. v. d. Kruij- sen in Roosendaal, is ingaand 1 November aangesteld als ge meente-opzichter in tijdelijke dienst de heer J. Lambert uit Sluiskil. Bij het afscheid ten gemeente- huize werd de heer v. d. Kruijsen toegesproken door burgemeester Truffino en door de heer Roe- lands, directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoe zicht. Namens het personeel werden de vertrekkende functionaris een vulpen en een vulpotlood aange boden. Candidaten voor de Prov. Staten. bange nacht, In een vergadering van de afde- lijks mogelijk. Het is althans on- ling Oostburg van de Partij van nodig. Op grond van ervaringen de Arbeid heeft de voorzitter een opgedaan op mijn zwerftochten kort woord gewijd aan de nage- over de eilanden onmiddellijk na de ramp en later tijdens het her stelwerk, heb ik getracht een in druk te geven, eerst van de schrik, de angst en de ellende van de getroffenen, vervolgens dachtenis van de onlangs over leden afdelingspenningmeester, de heer J. M. Verploeg. Medegedeeld werd, dat door enkele afdelingen in W.-Zeeuws- Vlaanderen candidaat zijn gesteld voor de in 1954 te houden staten verkiezingen mevr. E. J. van de Broecke-de Man te Aardenburg en de heren W. C. v. d. Hooft te Breskens en C. Scheen te Oost- burg. van de moed en de barmhartig heid der redders en eindelijk van het grootse werk van ingenieurs en polderjongens tot droogma king van het verdronken land. Dit is gegoten in de vorm van een verhaal."

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2