DE KWESTIE TRIËST DE WERKLOOSHEIDSWET De uiteenzettingen zijn hervat in een rumoerige sfeer October was een droge maand Vraaggesprek met Pella Tass bevestigt vrijlating Paulus van Nobelprijzen voor de vrede voor dr Albert Schweitzer en generaal Marshall Vijfmogendheden- conferentie over Triest. „Communistische wreed heden" op agenda van de V. N.-assemblée WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. DE TOESTAND IN KOREA Perzisch antwoord aan Eden INDO-CHINA Diefstal van Ameiikaanse radargeheimen «Crankerlng bij A. onnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nh 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 2 NOVEMBER 1953. 8e Jaargang No. 2987. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrat Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De communistische afgevaar digden hebben Zaterdagochtend te Panmcendjon het geven van uiteenzettingen aan Noordkore- aanse en Chinese krijgsgevan genen, die niet gerepatrieerd willen worden, hervat na een onderbreking van bijna twee weken, omdat de Noordkoreanen weigerden de uiteenzettingen bij te wonen. Noordkoreaanse gevangenen verstoorden echter de uiteen zettingen door anti-communis tische leuzen te schreeuwen en tafels en stoelen naar de com munistische officieren te gooien. De gevangenen waren zonder veel drukte uit hun verblijven gekomen, maar zodra de eerste groep de tenten, waar oe com munistische uiteenzetters zaten te wachten, bereikten, drongen zij naar binnen en begonnen zij te schreeuwen tegen Noordko reaanse officieren. Verscheidene van de eerste uiteenzettingen waren binnen twee minuten achter de rug. Vele gevangenen bleven „neen, neen", schreeuwen terwijl N. Koreaanse officieren trachtten met hen te spreken. In de loop van de ochtend hebben ongeveer 17C0 Noordko reanen de uiteenzettingen aan gehoord. Acht hunner gaven de wens te kennen naar hun land te worden teruggezonden. Vol gens een mededeling van Indi sche officieren zijn zij onmid- Het officiële 'Zuidslavische blad „Borba" heeft Zaterdag verklaard, dat de kansen voor 't houden van een vijfmogend- hedenconferentie over Triëst goed zijn. Afgevaardigden van de westelijke mogendheden heb ben in beginsel het „construc tieve Zuidslavische voorstel" aanvaard. Slechts Italië verzet zich er tegen, aldus het blad. „Borba" woegde hier naar aanleiding van Amerikaanse persberichten aan toe, dat Zuid- Slavië geen genoegen zal nemen met enige speciale rechten in de haven vr.n Triëst. Tito's voor stel voor internationalisatie van Triëst noemde het blad reeds een compromisvoorstel, waarbij Zuid-Slavië een deel van de ha ven van Triëst zou krijgen. De Zuidslavische openbare mening zal nooit de gerechtvaardigde eis opgeven, dat een deel van de haven door Zuid-Slavië moet worden geannexeerd". Amerika zal verzoeken het rap port van het Amerikaanse leger over beweerde communistische wreedheden jegens gevangenen in Korea op de agenda van de algemene vergadering van de Verenigde Naties te plaatsen. Volgens het rapport van het Amerikaanse leger waren er waarschijnlijk 6.113 Amerikanen onder degenen, die ,,in Korea door de communisten gemarteld en vermoord zijn". Ook vermeldt het rapport 13 Turken en 6 Belgen onder de slachtoffers. Het Amerikaanse verzoek tot plaatsing op de agenda moet eerst door de agendacommissie worden overwogen, waarna deze commissie de assemblée een be paalde aanbeveling doet. Voor vertegenwoordigers bij de Ver Naties van landen die aan de zijde van de Ver. Staten in Ko rea hebben gestreden, kwam het besluit om 't verslag op de agen da te plaatsen als een volslagen verrassing. Sommigen verklaarden desge vraagd tegenover journalisten te begrijpen, dat het verslag in de Ver. Staten afschuw had gewekt, doch zij betwijfelden, of, gezien van uit het standpunt van ver mindering der spanning in de wereld, besprekingen van het verslag in de Ver. Naties grote waarde zou hebben. Reuter tekent hierbij aan, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Zuid-Afrika o.m. de laatste twee dagen hebben getracht de bittere debatten over vroegere Sowjet- beschuldigingen inzake bacterio logische oorlogvoering te beëin digen, teneinde de aandacht te kunnen concentreren op vermin dering van de internationale spanning. delllijk naar de communistische zone gebracht. Het merendeel der gevange nen bleef echter in heftige be woordingen betogen tegen de uiteenzettingen. De Indische wachtposten moesten verschei dene molen ingrijpen om „de veiligheid van de uitleggers te verzekeren". Waarnemers van de V.N. heb ben geprotesteerd tegen het ge bruik van geweld jegens de ge vangenen tijdens de uiteenzettin gen van Zaterdagmorgen. De waarnemers verklaarden, dat" niet slechts geweld is ge bruikt om de uitleggers te be schermen, doch ook om krijgsge vangenen, die hadden verklaard de uiteenzettingen niet te willen aanhoren, naar de zittingen te brengen. Een Indische woordvoerder heeft meegedeeld, dat slechts 21 van de 457 Noordkoreaanse ge vangenen die Zaterdag door de communisten zijn toegesproken, te kennen hebben gegeven dat zij toch naar huis willen terugkeren. Nadat 200 gevangenen bij de uitleggers waren geweest, hadden zich twaalf hunner voor terug zending gemeld. Het gedrag der krijgsgevangenen tijdens de uit eenzettingen is zeer verschillend. Sommigen protesteren heftig te gen de uitleggers, terwijl anderen rustig de uiteenzettingen aanho ren. Een gevangene bleef twee uur naar de uitleggers luisteren en verklaarde toen niet naar huis terug te willen. VERKLARING VAN RIDGWAY. De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Ridgway, die na een bezoek aan Korea op weg is naar de Ver. Staten, heeft te Anchorage (Alaska) verklaard in Korea geen aanwijzingen te hebben gevonden, welke hervat ting der vijandelijkheden kunnen doen vrezen. Hij geloofde, dat de communis ten van plan zijn zich aan de be- standsvoorwaarden te houden. De Amerikaanse troepen zijn waak zaam, zo zei hij, en het moreel is uitstekend. MOORDEN IN GEVANGE NENKAMPEN. Een woordvoerder van de Indi sche bewakingstroepen heeft Zondag te Panmoendjon ver klaard, dat een aantal gerepa trieerde krijgsgevangenen heeft verklaard getuige te zijn geweest van moorden en martelingen in krijgsgevangenenkampen ten zui den van de demarcatielijn. Hij voegde hieraan toe, dat een systematisch onderzoek in alle kampementen wordt ingesteld naar 55 gevallen van moord. Vol gens een naar Noord-Korea te ruggekeerde gevangene bevond zich in een der barakken van een kamp voor weigerachtige gevan genen, een geheime martelka mer, waar gevangenen, die van plan waren terug te keren, wor den mishandeld. Een groot aantal weigerachti ge Chinese krijgsgevangenen heeft Zondag het onderzoek on mogelijk gemaakt. Indische sol daten, die aan de hand van aan wijzingen van gerepatrieerde ex- gevangenen opgravingen ver richtten, hebben niets gevonden. Bij confrontatie wees één van deze ex-gevangenen een Chinees aan, die volgens hen zich schul dig had gemaakt aan misdaden tegen medegevangenen, die wel gerpatrieerd wilden worden. De man kon niet worden onder vraagd, aangezien zijn kamera den hem wegvoerden en verbor gen. Ongeveer 500 gevangenen, die stenen wierpen en anti-com munistische leuzen riepen, maak ten een verder onderzoek onmo gelijk. De Indische officier, die met de leiding van het onderzoek was belast, verklaarde later, dat de naspeuringen zo spoedig moge lijk zouden worden hervat. Dat zou echter wel niet heden ge schieden, want hij gaf te kennen meer bewakingstroepen nodig te hebben, die echter grotendeels belast zijn met de handhaving van de orde op de uiteenzettings bijeenkomsten. De Italiaanse premier, Pella, de inwoners van de zone B van heeft Zaterdag in een vraaggge- Triëst het slachtoffer zi)n en te" sprek met een correspondent van gen de sluiting van de grens tus- een Frans blad verklaard, dat zijn sen beide zones door Zuid-Slavie. regering de mogelijkheid van het j „vereuropeïseren" van Triëst te Tanjoeg, het officiële Zuidsla- overwegen, van de hand wijst. i vische persbureau, heeft Zater- Pella bevindt zich op het ogen- dag meegedeeld, dat de Zuidsia- blik in Parijs, waar hij later op vische publieke opinie vertrouwt, de dae weer een onderhoud zal dat de verantwoordelijke kringen -r-," 1\XT1,1 T nnHo« nipt Het officiële Russische persbu reau Tass heeft Zondag de terug keer van oud-veldmaarschalk Paulus, de bevelhebber van het Duitse zesde leger te Stalingrad, naar Duitsland bevestigd. Paulus heeft besloten, zich blijvend in Oost-Duitsland te vestigen, aldus Tass. In een op 24 October gedateer de afscheidsboodschap zegt Pau lus, dat hij de Sowjet-Unie als een vriend verlaat. Hij was vol lof over de Russische politiek die volgens hem leidt naar de een heid van Duitsland en een geluk kige toekomst. ONGEREGELDHEDEN IN LUCKNOW. Een rikshakoelie is gedood en vier personen zijn gewond toen de politie te Luckno (India) Za terdag „uit zelfverdediging" tweemaal het vuur op een woe dende menigte opende. Een menigte betogers, voor het merendeel studenten, bekogelde de politie met stenen, waardoor een honderdtal politiemannen werd gewond. Ook liepen tiental len betogers bij de ongeregeldhe den verwondingen op. Vijftig be togers werden door de politie in hechtenis genomen. Door de menigte werden tele foondraden doorgesnedeneen postkantoor werd in brand ge stoken. De ongeregeldheden waren Vrijdag uitgebroken, toen de po litie trachtte twee studenten, die in hongerstaking waren, naar het ziekenhuis over te brengen. Het Perzische ministerie van buitenlandse zaken heeft, in een antwoord aan de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, de eventuele hervatting van de diplomatieke betrekkin gen met Groot-Brittannië afhan kelijk gesteld van regeling van de olie-kwestie van de wet op de na tionalisatie. Reuter meldt nader, dat in de officiële verklaring van de Per zische regering, welke door mi nister van buitenlandse zaken Ab- doellah Etezam werd voorgele zen, verheugenis tot uitdrukking wordt gebracht over de reden, die de Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, vo rige week in het Lagerhuis heeft gehouden en waarin Perzië werd uitgenodigd de diplomatieke be trekkingen met Groot-Brittannië te herstellen. „Het huidige geschil gaat slechts tussen de Perzische rege ring en de Brits-Perzische olie maatschappij, aldus de verklaring van de Perzische regering. PRIJSVERLAGING AUTO-BENZINE. Naar A.N.P. verneemt zal met ingang van 2 November de prijs van autobenzine met 0.2 cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met 'n wijziging in de zeevracht tarieven. Volgens twee gerepatrieerde gevangenen is een medegevange- ne vermoord en begraven onder een tent. Een Indische woord voerder verklaarde, dat totdusver melding is gemaakt van het ver moorden van drie gevangenen. Voorts worden nog twee gevan genen vermist, die volgens de ge- repatrieerden eveneens ter dood zijn gebracht. Heden geen uiteenzettingen. De Noordkoreaanse gevange nen hebben opnieuw geweigerd de uiteenzettingen bij te wonen. De uiteenzettingen zullen bijge volg heden niet werden hervat, aldus heeft Zondagavond een In dische woordvoerder bekend ge maakt. Het geven van uiteenzettingen aan de gevangenen was Zaterdag door de communistische verte genwoordigers hervat na een on derbreking van bijna veertien da gen eveneens wegens weigering van de Noordkoreanen. Zaterdag werden de bijeenkom sten verstoord door schreeuwen de Noordkoreanen, die met stoe len en tafels smeten. Elf van de 459 Noorkoreanen, die toen de uiteenzettingen volgden, besloten naar Noord-Korea terug te ke ren. Beloning voor naar N.-Korea gevluchte Zaitïkoreaanse ka pitein. De Zuidkoreaanse kapitein, die op 19 October met een Ameri kaanse „Mustang"-jager in N. Korea is geland, is onderscheiden met de nationale vlag 2de klas se" en een prijs van 10.000 won (ongeveer 200 gulden), zo meldt radio-Pjongjang. De kapitein krijgt voorts de rang van majoor in de Noordko reaanse luchtmacht. hebben met minister Bidault om te trachten een oplossing voor de kwestie-Triëst te vinden. In di plomatieke kringen te Parijs is men van mening, dat de uitnodi gingen voor een vijfmogendhe- denconferentie over Triëst mis schien in de loop van deze week zullen worden verzonden. In deze kringen vindt men het het meest waarschijnlijk, dat de bijeen komst in Parijs zal worden ge houden. Het „Nationale bevrijdingsco mité" van Istrië heeft aan de vei ligheidsraad van de V.N. ge in Washington en Londen niet zullen toelaten, dat Italië de con structieve pogingen om tot een rechtvaardige oplossing van het probleem-Triëst saboteert. De Zaterdag door eerste minis ter Pella afgelegde verklaring wordt aldus Tanjoegs diplomatie ke correspondent te Belgrado op gevat als een poging om de in de Westerse hoofdsteden onderno men poging om een eind te ma ken aan het probleem-Triëst te ondermijnen. Uit Pella's verklaring blijkt op het ogenblik, waarop men in S r inmenging tegen &de Washington en Londen tracht ernstige vervolgingen waarvan een vijf-mogendhedenconferentie de kapper met net aparte cachet Dr Albert Schweitzer, musicus, theoloog, philosoof, auteur, arts en missionaris in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en de auteur van het plan-Marshall, krijgt de Nobelprijs voor de vre de voor 1953. Het besluit om' de prijs voor 1952 nog toe te kennen was een verrassing. De Noorse commis- „DOOR DE EEUWEN TROUW' ZENDT EEN TELEGRAM AAN DR DREES. te organiseren, noch bereidheid tot een compromis, noch de wil tot vrede, aldus de correspon dent. Berichten over wapenvond- sten in vrij gebied. Volgens het blad „Giornale di Triëste" heeft de politie belang rijke hoeveelheden wapens en munitie gevonden in verscheide ne huizen in het Slavische dorp San Dccligo della Valle, dat in de zone van het vrije gebied van Triëst ligt. De Britse politie zou een onderzoek naar de vondsten instellen. Djilas vraagt Samenwerking. Milovan Djilas, één van de vier Zuidslavische vice-presidenten, heeft op een massabetoging te Bandjaluka in Bosnië verklaard, dat in het gebied van de Adria- tische Zee ,.geen ruimte bestaat voor imperialisme". ,,Wel is er ruimte voor samen werking op basis van gelijkheid. Het alternatief is oorlog. Er be staat geen andere weg uit de impasse. Dit geldt ook voor Triëst", aldus Djilas volgens 'n bericht van het Zuidslavische persbui/ea „Tanjoeng". Hij voegde hieraan toe, dat „het Westen zoveel besluiten kan nemen als het wil, doch elk be sluit, zonder ons genomen, zal verwarring betekenen en de spanning vergroten". „Niemand kan ons tegenhou den", zo zei Djilas, -,,wij staan niet alleen...". Verklaring van Pella. De Italiaanse premier Pella heeft op een persconferentie verklaard dat hij optimistisch is wat betreft de oplossing van de kwestie-Triëst „indien de Joego- slaven het Italiaanse standpunt erkennen". Tegenover een verslaggever van „Paris Presse" zei hij, dat Italië bereid is aan een conferen tie van vijf over Triëst deel te nemen nadat de Italiaanse auto riteiten het bewind in zone A vol ledig hebben overgenomen en daar Italiaanse troe;« n zijn ge- Generaal Marshall verklaarde stationneerd of nadat de Joego- te Pinehurst in Noord Carolina,slaven zich uit zone B terugge- dat hij geen woorden kon vin- trokken hebben, den om zijn dank voor deze on- sie.gaf vorig jaar geen reden voor haar besluit de vredesprijs niet toe te kennen, hetgeen scherpe critiek in de Noorse pers tot gevolg had. Velen gaven toen als hun mening te kennen, dat de prijs dr Schweitzer toekwam. Schweitzer is thans 78 en Mar shall 72 jaar oud. Dr Schweitzers prijs bedraagt 171.000 Zweedse kronen (12.000 gulden) en die van generaal Mar shall 175.000 Zw. kronen (12.700 gulden markt 16 - brouwerijstr. B' terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. In het noerden van Annam is een verwoed gevecht geleverd tussen Frans-Vietnamese troe pen en verscheidene bataljons van de Vietminh. Volgens berichten uit Hanoi hebben de opstandelingen naar raming 100 doden verloren. Uit Vientiane meldt A.F.P., dat in de afgelopen drie dagen de Uniestrijdkrachten successei hebben behaald bij patrouille-ac ties en verkenningen in Laos. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft naar aanleiding van het persverslag van de rede van dr Drees in de Tweede Kamer, toen de kwestie-Ambon ter spra ke kwam, een telegram gezonden aan minister-president, dr W. Drees. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de „schuld voor het niet be handelen van het Unci-rapport inzake de overweldiging van de Zuid-Molukken door Djogja, hoofdzakelijk ligt bij de Neder landse regering door verzuim van elke poging ter bevordering van de behandeling, ook toen Ne derland deel uitmaakte van de Veiligheidsraad 1952/1953, en door integendeel in kringen van de U.N.O. de Zuid-Molukse zaak te kwalificeren als een binnen landse aangelegenheid van de R.I.". Het telegram vervolgt: „De vijandschap tussen de Ambone zen en de Indonesiërs wordt niet aangewakkerd door het bestuur van de stichting en gelijkgezinde Nederlanders, doch de hulpver lening is uitsluitend te zien als een gewetenszaak met tweeërlei doel, n.l. jegens de Zuid-Moluk: ken nog zo veel mogelijk te doen effectueren, hetgeen de Neder landse regering garandeerde, doch daarna verzuimde, en de eer van Nederland nog zoveel moge lijk te redden, waar de overweldi ging van de Zuid-Molukken ge schiedde met Nederlandse wape nen en Nederlandse schepen". derscheiding tot uitdrukking te brengen De „Chicago Tribune" schrijft dat de atoomspion David Green- glass, wiens getuigenis er toe bij droeg dat de Rosenbergs op de electrische stoel kwamen, voor de commissie van onderzoek van McCarthy „het gehele verhaal van de communistische spionr.a- ge" "In de radar-laboratoria te De Oostenrijkse vice-kanselier Scharf, voorzitter van de socia listische partij in Oostenrijk, heeft in een vraaggesprek met het Zuidslavische persbureau „Tanjoeng" te Wenen verklaard, dat naar de mening van zijn partij de bepalingen van het Ita liaanse vredesverdrag moeten worden toegepast, welke instel ling een vrijgebied van Triëst eisen. Dit was volgens hem voor Oostenrijk de beste oplossing. (Oostenrijk is het belangrijkste gebied in het achterland van Triëst.) Schraf voegde hieraan toe, dat Fort Monmouth in New Jersey regeling van de kwestie zonder heeft verteld. Er bestaat nu geen instemming van alle erbij be twijfel meer aan, aldus het blad, j trokken partijen naar zijn mening of Russische agenten hebben de niet bevredigend of duurzaam radargeheimen gestolen. zou kunnen zijn. (Uitvoering Agrarische Bedrijfstak). Nu de maand November haar intrede heeft gedaan en door het droge najaar de werkzaamheden op het land in snel tempo wor den uitgevoerd, zal voor bepaal de categorieën losse arbeiders het ogenblik aanbreken, dat geen werk in deze sector van het be drijfsleven meer voorhanden is. Gedeeltelijk zullen betrokkenen worden aangezogen door andere sectoren van het bedrijfsleven, gedeeltelijk zullen ze hun even tuele rechten op uitkering krach tens de werkloosheidswet reali seren. Bewust wordt hier het woord „rechten" gebruikt, maar even bewust moet de nadruk worden gelegd op de „plichten" van de verzekerden. Rechten, omdat het hier geen uitbetaling van een steunbedrag betreft, doch het geldend maken van aanspraak op uitkering krachtens wettelijke bepalingen, waarvoor een premie is opge bracht. Plichten, omdat in elk soort recht de plicht tot naleving van bepaalde gedragsregels ligt be sloten. Het is hier niet de plaats alle plichten, welke de verzekerde moet nakomen gedurende een periode van werkloosheid, te ver melden. Wél is het nuttig de ar beiders er op te wijzen: Dat de werkloosheid onvrijwil lig moet zijn; dat de werkloze zich onmiddel lijk bij een arbeidsbureau, bij kantoor of agentschap moet la ten inschrijven; dat de werkloze zich onmid dellijk meldt bij een plaatselijke vertegenwoordiger van de agra rische bedrijfsvereniging, daar bij te late melding strafdagen kun nen worden opgelegd; dat de werkloze alles mee brengt wat voor het invullen der formulieren van belang is, zoals: het inschrijvingsbewijs van het arbeidsbureau, het ontslag- of onderbrekingsbewijs van de laat ste werkgever, loonbelasting boekje (losse arbeiders) enz. Degenen, die reeds uitkering krachtens de werkloosheidswet hebben genoten, moeten zo mo gelijk een stuk meebrengen, waaruit blijkt, van welke be drijfsvereniging, onder welk nummer en over welk tijdvak uitkering is verstrekt. Het is van belang, dat 't groe ne loonboekje zorgvuldig is inge vuld, daar het arbeidsverleden van de werkloze over het jaar, onmiddellijk voorafgaande aan de werkloosheid, bekend moet zijn, wil de aanspraak op uitke ring kunnen worden beoordeeld. Nagenoeg allen, die in de agrarische bedrijfstak werkzaam zijn, hebben in de loop van het jaar een loonboekje ontvangen; degenen, die 't loonboekje steeds nauwkeurig hebben ingevuld, kunnen tijdig in het bezit wor den gesteld van een uitkering, aangenomen, dat ook aan de ove rige vereisten is voldaan. Het is een algemeen bekend feit, dat de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf in het winterseizoen voor enorme moei lijkheden wordt geplaatst. Er zijn maatregelen getroffen om deze moeilijkheden het hoofd te bieden, doch de medewenking van arbeider en werkgever is daarbij onontbeerlijk. Het K. N. M. I. deelt mede: Het weer van de afgelopen maand October was gekenmerkt door droogte. Op de meeste plaatsen in ons land is minder dan 10 mm regen gevallen, ter wijl de normale hoeveelheid va rieert van 60 mm in het Z.O. tot 85 mm in het N.W. Dit is des te opmerkelijker, omdat in het bui tenland over het algemeen zeker niet van een droge maand Octo ber zal kunnen worden gespro ken. Er zijn in ons land zelfs plaatsen, waar de afgelopen maand de droogste was van e laatste 90 jaar. Zeker is wel, zo als uit voorlopige berekeningen blijkt, dat het landgemiddelde van de neerslag kleiner is dan dat van October 1951, toen het ook zeer droog was; en ook klei ner dan dat van October 1920, welke maand eveneens als zeer droog bekend staat. In 1908 zal October echter over het algemeen nog een weinig droger geweest zijn dan de afgelopen maand. De droogte is niet met veel zon gepaard gegaan. In De Bilt wer- den slechts 80 uren zon geregi streerd tegen 105 uren normaal Van deze 80 uren leverden de 4 Zondagen er 25. Dit zal de in druk, dat wij in October veel mooi weer hebben gehad, hebben versterkt. De temperatuur was te De Bilt gemiddeld ruim ander halve graad boven normaal. Hoe wel daaruit duidelijk blijkt, dat wij over koude niet te klagen hebben gehad, is zoiets geen bij zonderheid. Sedert 1940 zijn er zelfs drie maanden October ge weest met een hogere gemiddel de temperatuur. Wel moet hier aan worden toegevoegd, dat het de afgelopen maand bijzonder weinig heeft gewaaid, waardoor het vaak nog wat zachter leek dan het volgens de thermometer was. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. GUUR WEER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige en langs de kust aanvankelijk nog harde Z. W.-wind. Lagere tempe raturen. DINSDAG 3 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.42 0.17 0.57 1.07 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 ZON MAAN op onder op onder Nov. 2 7.36 17.10 3.03 15.18 3 7.38 17.11 4.11 15.30 4 7.40 17.07 5.20 15.43 5 7.42 17.05 6.30 15.59

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1