De Rijksbegroting VOOR DE ZONDAG WERELDSPAARDAG Geen rumbonen bij snelverkeer Boekbespreking De heer G. de Clercq overleden KENYA Stichting „Terneuzense Muziekschool' Noor gedood bij gevecht met Nederlanders ONDERHOUD DULLES-POPOWÏTSJ Proteststaking van wevers DE TOESTAND IN ATJEH Geen vervolging van Franse communistische leiders? Tweede Kamer Regering voor de tweede maal aan het woord De bestuursvorm gewijzigd Doet geen ding door twis ting of \jdele eer, maar door ootmoedigheid achte de een de ander uitnemender dan zich zeiven. Filip. 2 3. Hoe staan wij tegenover dit woord, als wij er de uitingen van ons leven en ons hart aan toet sen? Hebben wij ons niet diep te schamen tegenover Hem, die de harten tot in de schuilhoeken kent? Hoe vaak hebben wij al ijdele eer, dat wil zeggen voorbij gaande en waardeloze eer van mensen nagejaagd in ons stre ven en in onze gesprekken! En dit is juist het gevaarlijke voor ons geestelijk leven wij deden het, zonder het ons zelf te beken nen. Wij belijden in de Heiland te geloven en Hem te willen vol gen, die gezegd heeft: Eén is uw Meester, en gij zijt allen broe ders. De Heiland, die dit Zijn woord heeft bezegeld door Zijn eigen heerlijkheid af te leggen en in de gestalte der vernedering onder ons rond te wandelen. En intussen is er onder ons tweedracht en afgunst. De één verbeeldt zich voortdurend meer te zijn dan de ander, in volstrekte tegenspraak met het Heilands woord: wie onder u de meeste wil zijn, die zij aller dienaar. Het verwondere ons dus niet, dat er zo weinig kracht uitgaat van de christelijke belijdenis onzer da gen. Wij zijn zo zelden de getui gen van onze Heiland in ons leven van iedere dag! Trachten wij heden eens te bedenken, dat een christelijk leven met oot moed bekleed moet zijn. Heiland, Gij kunt door Uw lering Harten vormen tot bekering, Bron van ootmoed, leer Gij mij Stil, ootmoedig zijn als Gij! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Dit jaar heeft de Rijkspost spaarbank de 31ste October weer tot wereldspaardag geprocla meerd. Vandaag zal opnieuw in alle plaatsen, die over een P.T.T.- muziekkorps beschikken, een muzikale ommegang worden ge maakt. Tevens zal op de post kantoren aan alle personen, die een spaarhandeling verrichten, een verjaardagkalender worden verstrekt. De Nederlandse spaarbank- bond heeft deze gehele week het nut van het sparen jiog eens extra onderstreept. Hier is Vrijdag 30 October tot wereldspaardag gekozen. Aan de volwassen spaarders zal even eens een kalender worden ver. strekt. De jeugdige spaarders ontvangen een boekwerk. Bij de voortgezette beschouwin gen over de rijksbegroting heeft de heer C. van den Heuvel (A.R.) aandacht gevraagd voor de onbillijkheid, dat vermogens belasting wordt geheven van be drijven, waarvoor geen inkom stenbelasting is verschuldigd. Vrijstelling van de eerste 10.000 voor de vereveningsbelasting acht hij zeer aantrekkelijk. De kleine middenstand valt nu bui ten de tegemoetkomingen. Automobilisten die de geur van sterke drank verspreiden, kunnen in grote moeilijkheden komen, als zij bij een aanrijding betrokken raken, zelfs al loopt de aanrijding redelijk goed af. Als zij de geur pan rumbonen willen toeschrijven, zullen zij on aanvechtbare bewijsstukken moe ten overleggen om de politie van hun waarheidsliefde te kunnen overtuigen. Een automobilist is er te Am sterdam glansrijk in geslaagd zulke moeilijkheden te overwin nen, nadat hij te omstreeks half één 's nachts op de hoek van Oos terpark en Beukenweg in aanrij ding was geweest met een motor rijwiel, waarvan de twee berij ders lichte verwondingen hadden opgelopen. Rumboneh, zei de automobilist. Mee naar het bureau, zei de politie. Pas nadat er een paar aange broken dozen rumbonbons in de auto waren aangetroffen, kon de „geurige „zoetekauw" zijn weg vervolgen. „Zwervend tussen Arabieren en Koerden", door ir. C. H. J. Maliepaard. Prijs ing. 7, geb. ƒ8,90. Uitg. Zuid-Hollandse Uitgeversmij., Den Haag. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen, en verre reizen maak te de schrijver van dit boek. O.a. naar Irak, waar hij als erkend landbouwdeskundige moest on derzoeken op welke wijze daar het best agrarische hervormin gen konden worden tot stand ge bracht. Ir. Maliepaard blijkt ech ter verder te hebben gekeken dan zijn landbouwkundige neus lang is! en het resultaat daarvan is een reisverhaal, dat boeit van de eerste tot de laatste bladzijde. Dank zij zijn wel buitengewoon vlotte pen trekt men in gedach ten werkelijk mee door woestij nen en hooggebergten. Bekende, maar voor velen toch ook weer lege namen als Arabieren en Koerden, krijgen inhoud. Men leeft mee met de „fellah", de arme Arabische boer, die in die dorre streken met behulp van aartsvaderlijke werktuigen tracht zoiets als een oogst te win nen. De natuurliefhebber is aan genaam verrast door de deskun dige beschrijving van zoogdieren en vogels. De rake en dikwijls ook humoristische beschrijvingen van toestanden en zeden en ge woonten brengen de lezer het Midden-Oosten in huis. Het zou jammer zijn, als ir. Maliepaard het bij dit ene boek liet. Slechts weinigen is het gegeven reiserva ringen op een dergelijke smake lijke wijze op te dienen! De heer Janssen (KVP) meent, dat er geen ondergeschiktheid moet wezen tussen de export en het binnenlandse klimaat," de pij lers waarop de werkgelegenheid op lange termijn rust. Ten aanzien van de indexcijfers zegt spr., dat weer eens gebleken is, dat het uitermate gevaarlijk is cijfers af te geven, als men niet weet waarvoor zij worden ge bruikt. De heer Van de Wetering (C.H.) is van mening, dat de re gering de begroting niet moet zien in het raam van 1954, maar van het algemeen beleid, dat veel verder gaat. Spr. vraagt of van bankbiljet ten en postzegels meer of min- dergeslaagde kunstproducten moeten worden gemaakt. Kan het niet wat eenvoudiger? Hij zou ze willen sieren met het beeld van de regerende vorstin. Spr. meent dat de Ambonnezen niet teruggezonden kunnen wor den. Dat zou tot grote moeilijk heden leiden. De heer Gortzak (CPN) is van oordeel dat ons volk zijn stem moet laten horen ten gunste van een vreedzame regeling van de internationale vraagstukken. De minister van financiën heeft niet geantwoord op zijn vraag, welke invloed het zou heb ben, als de spaarpot van minis ter Staf ten bedrage van een mil liard in de begroting voor 1954 was verwerkt. Spr. betoogt, dat Duitse solda ten niet op ons grondgebied be horen te komen en dat Neder landse soldaten niet naar Duits land moeten worden gezonden. Hij vraagt, of het vertrouwelijke plan voor de militaire opbouw in het kader van de E. D. G. lege ring van Duitse troepen in ons land en van Nederlandse troepen in Duitsland toelaat. Betreffende de belastingont- werpen zegt hij bezwaar te heb ben tegen die, welke de grote on dernemers cadeautjes geven. De andere ontwerpen behoeven z.i. verbetering, waartoe hij amende menten in het vooruitzicht stelt. De heer Weiter (KNP) is van mening, dat de minister-presi dent de zaken te mooi voorstelt. Her herstel na de oorlog is z.i. meer te danken aan het volk dan aan de regering. Met de huidige wijze van financiering der staats uitgaven mag niet worden door gegaan. Inperking der uitgaven is noodzakelijk. Allereerst moet worden bezuinigd op bestaande organen. Daarna zal blijken welke taken kunnen worden af gekapt. Waarom decreteert de regering niet een beperking van 10 op de personele en van 15 op de materiële uitgaven? Ten aanzien van Ambon sluit spr. zich aan bij de opmerkingen van de heer Schouten. De rege ring heeft niet gereageerd op zijn vraag over algemene gratie aan politieke delinquenten, voor zover zij geen commune delicten hebben bedreven. Spr. zegt, daf de motie-Romme in de ijskast is gekomen. Ware dat niet geschied, dan zou hij zijn stem er aan hebben gegeven. De minister heeft niet weer legd, dat het belastingbeleid een nivellerende werking heeft gehad. Ook heeft hij geen ver klaring gegeven van het jaren achtereen te hoog ramen der be lastingopbrengsten. De heer Keuter (CPN) zegt, dat met betrekking tot de huurver hoging vele vraagstukken onop gelost zijn gebleven. Z.i. is de verhoging niet noodzakelijk. De aankondiging van een nieuwe huurverhoging wijst hij perti nent af. Het betoog van minister Zijl stra over de indexijfers heeft er niet toe bijgedragen het vertrou wen in de cijfers van het C. B. S. te doen stijgen. Een volledige compensatie voor de ouden van dagen is noodzakelijk. De verho ging van het vrijgestelde bedrag aan eigen inkomsten van 100 tot 200 is niet voldoende. De 5 loonsverhoging acht spr. evenmin voldoende. Het C.N.V. is van oordeel, dat de ver hoging 6 moet zijn. N.V.V., K.A.B. en E.V.C. hebben ook voor 6 gepleit. Spr. dient een motie in, waar in gevraagd wordt de loonsver hoging op 6 te bepalen. De heer Van Vliet (KVP) vraagt nadere gegevens omtrent de huurcompensatie voor ouden van dagen en andere groepen. Een duidelijke koers voor het huurbeleid wordt gemist. Het is z.i. nodig te weten waarnaar ge streefd wordt. Een klaar stand punt der regering over het ge heel heeft men niet en het spijt spr., dat de regering geen nota heeft willen toezeggen. Spr. handhaaft zijn opvatting, dat de huurverhoging op grond van de onderhoudslasten verder had moeten gaan. De heer Bommer (Arb.) ver klaart, dat het antwoord over de huurverhoging voor de z.g. „ver geten groepen" hem niet heeft kunnen bevredigen. De suggestie van de S.EJt. om een huurbij- slag te geven ware z.i. te volgen voor hen, die in de meest schrij nende omstandigheid verkeren. Spr. vindt het nodig, dat de huren van bedrijfspanden aan een plafond worden gebonden. De heer Cornelissen (VVD) meent, dat de huurverhoging voor bedrijfspanden van 115 tot 150 funest zal blijken voor jonge middenstanders. Hij had gaarne een compen satieregeling gezien, die aan de hele middenstand ten goede zou komen. Het best lijkt hem een vermindering van d'e vereve ningsbelasting. De heer Zandt (SG) spreekt zijn ongerustheid erover uit, dat het regeringsbeleid bijdraagt tot vermaterialisering van het volk. De oorzaak daarvan is, dat men zich bij dit beleid niet houdt aan Gods woord. Spr. vraagt een ge hele verandering van beleid. Zo lang art. 36 van de Nederlandse geloofsbelijdenis het beleid be paalde ging alles goed. Spr. breekt een lans voor de ouden van dagen, die niet of niet voldoende gecompenseerd worden voor het stijgen der kosten van het levensonderhoud. De voorgestelde belastingverla gingen acht hij onvoldoende. Bestrijding van de zedenverwil dering beveelt spr. bijzonder in de aandacht der regering aan. De heer Zandt gaat nader in op de kwestie der bankbiljetten. De beeltenis van St Martinus draagt een specifiek R.K. karakter. Bankbiljetten behoren geen aan stoot te geven. Spr. verklaart, dat duizenden mensen zich ergeren aan de bankbiljetten. Het ant woord der regering heeft spr. niet kunnen bevredigen. De motie-Romme heeft deels zijn instemming, omdat ze vrijere loonvorming wenst, anderdeels heeft ze zijn instemming niet, om dat de niet-georganiseerden er niet in betrokken worden. REGERING ANDERMAAL AAN HET WOORD. De minister-president, de heer Drees, verklaart naar aanleiding van opmerkingen van de heer Gortzak, dat Nederland zich laat horen waar dat nodig is. Neder land zal er prijs op stellen ge hoord te worden, als een vredes verdrag met Duitsland aan de or de komt, maar het is duidelijk, dat de voorbereidingen door de grote mogendheden geschieden. De handel met Rusland is aan het toenemen sinds Rusland wij ziging heeft gebracht in de aard van artikelen, die het heeft aan te bieden. Spr. betoogt zich reeds eerder voorstander te hebben getoond voor een grotere Europese sa menwerking, waarbij men bereid zou moeten zijn een deel der sou- vereiniteit prijs te geven. De regering wenst de verant woordelijkheid voor de uitgaven niet af te schuiven op de Kamer, maar zij heeft toch zeker het recht er op te wijzen, dat de Ka mer aandringt op hogere uitga ven en tevens op bezuiniging. Het kabinet moet tenslotte kiezen. De vraag over gratie aan poli tieke delinquenten kan beter bij de begroting van justitie worden behandeld, meent spr., maar hij merkt wel op, dat het overgrote deel der delinquenten, die nog ge vangen zitten, zich schuldig heb ben gemaakt aan ernstige mis drijven. Het denkbeeld van de heer Bommer om een huurcompensa tie te geven aan een groep ouden van dagen, die geen enkele rela tie met de staat hebben, acht spr. zeer moeilijk. Naast de uitkerin gen ingevolge de noodvoorziening ouden van dagen en de pensioe nen zou men dan nog een afzon derlijke categorie scheppen. De motie-Romme had hij liever ingetrokken gezien om meer vrij heid aan het overleg te schenken. Eventueel zou de motie dan later weer ingediend kunnen worden als dat nodig mocht blijken. De minister van financiën, de heer Van de Kieft, zegt naar aan leiding van een opmerking van de heer Lucas o.m., dat de rege ring met grote zorg let op de sterkte van het personeel. De per- soneelsstijging is uitermate ge- ring. Spr. herhaalt, dat van het nog niet bestede geld van vorige oor logsbegrotingen vrij veel bestemd is. Men moet over dit „spaarpot je" geen zonderlinge gedachten de wereid insturen. De monetaire politiek is erop gericht de stabiliteit der wissel koersen vast te houden. Dat lijkt hem van het allergrootste belang. Het streven der regering is ge richt op welvaartsvermeerdering bij zo groot mogelijke werkgele genheid en monetair evenwicht. De minister verklaart best te gen critiek te kunnen, maar hij heeft bezwaar tegen de methode, die de heer Weiter daarbij toe past. Deze vergeet allerlei cijfers en feiten en beperkt zich tot ex clamaties. Ten aanzien van de belasting- ontwerpen zijn verschillende voorstellen en suggesties door de Kamer gedaan. Geen van deze voorstellen kan de regering in overweging nemen. De staatssecretaris van finan ciën, de heer Van den Berge gaat in op het denkbeeld van vrij stelling van de eerste 10.000 van de vereveningsheffing. Dit zou een fiscaal offer van bruto 35 a 40 millioen betekenen en net to 23 a 26 millioen. Van dit offer zou 10 a 15 millioen ten bate komen van ondernemers met een inkomen tot 6000. Voor inko mens tot 40.000 zouden het eni ge millioenen worden. De staatssecretaris maakt ver der bezwaar tegen het idee van de heer Schouten om de investe ringsaftrek te laten vervallen en de vereveningsheffing met 1 pet te verminderen. Hier is sprake van een geheel andere gedachten- gang dan die welke de belasting voorstellen beheerst. Speciale exportfaciliteiten, wel ke de heer Lucas bepleitte, acht spr. gevaarlijk. Zij zullen echter de aandacht der regering hebben. Verscheidene suggesties kun nen bezien worden bij de algeme ne herziening van het belasting stelsel. De belangen der kleine vermo- gensbezitters, de mensen die 20 a 40.000 gulden bezitten, hebben de aandacht der regering. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer Wit te, verklaart nog, dat de regering is gekomen tot een verplichte huurverhoging, omdat een ande re vorm technische bezwaren heeft. Het is tenslotte een ophef fing van de huurbeperking. Men zal moeten komen tot een even- wichtspeil in de huren. „Dan kan de huur worden vrijgelaten, maar wanneer dat zal zijn, is niet te zeggen. Omstreeks 1956 zal een nieuwe huurverhoging in overwe ging worden genomen. Tegen een huuregalisatiefonds zou spr. geen ethische of andere bezwaren hebben. „Het is een kwestie van beoordeling of een huurbelasting rechtvaardige las ten op de bevolking zou leggen. De heer Reuter heeft gezegd, dat verdere huurverhoging niet nodig is. Spr. is het daarmee niet eens. De regering streeft naar een evenwichtspeil in de huren. Hij spreekt er twijfel over uit, of uit de thans voorgestelde huurverhoging het onderhoud voldoende zal kunnen geschieden. Wat het amendement-Bommer betreft, dat bedoelt de huurverho ging voor bedrijfspanden te be perken tot het percentage, dat voor woonhuizen wordt voorge schreven, zegt spr. geen argu menten tegen het regeringsvoor stel te hebben vernomen. Tegen de gedachte van het amendement heeft spr. geen be zwaar, maar hij wenst een ande re tekst, waardoor het beter in de wet past. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, gaat in op de vraag van de heer Tilanus waar om de regering driemaal heeft geweigerd de vakcentrales te ont vangen. Er is tweemaal om een onderhoud gevraagd. Het eerste onderhoud heeft spr. toegestaan. Het tweede onderhoud werd af gewezen, zoals reeds medege deeld, omdat de regering van oor deel was, dat nu de „wijze man nen" hadden gesproken, men be zwaarlijk de centralen weer kon ontvangen. De heer Burger heeft gevraagd waarom niet tegelijk op 1 Janua ri de loongrens in de ziekte- en invaliditeitswet tot 6.000 kan worden gebracht. Spr. merkt op, dat hier twee verschillende zaken aan de orde zijn, n.l. de loonstij ging, die nu aan de orde is, en de coördinatie die later komt. Wat met de uitkeringen inge volge de sociale voorzieningen moet gebeuren, is nog in nader beraad. Daarvoor is geen wets ontwerp nodig. De heer Reuter heeft betoogd, dat de loonsverhoging meer dan 6 moet bedragen, maar hij dient een motie in voor een ver hoging van 6 omdat iedereen dat wil. Dat is niet consequent. De heer Romme (KVP) acht het praematuur zijn motie thans in te trekken zoals de minister president wilde. Ook op de gedachte van de heer Schouteri om een andere motie in te dienen, kan hij niet ingaan. Voor het denkbeeld van de heer Burger gevoelt spr. niet. Hij vraagt zijn motie aan te houden. Besloten wordt de motie van de agenda af te voeren. Te vijf uur wordt de vergade ring gesloten. De heer G. de Clercq, voorzit ter van de A.V.R.O., is Vrijdag ochtend om half vijf in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, cp 64-jarige leeftijd overleden. De heer De Clercq is van 1 Januari 1928 tot 1 Januari 1936 penningmeester van de A.V.R.O. geweest, van 25 Juli 1931 tot 11 Juli 1936 tevens waarnemend voorzitter en op laatstgenoemde datum werd hij tot voorzitter ge kozen. Sinds de oprichting van de Stichting Nederlandse Radio- Unie op 1 Maart 1947 is hij pen ningmeester van de stichting, terwijl hij tevens ondervoorzit ter is van het personeelsfonds voor de radio-omroep in Neder land en lid van de programma coördinatiecommissie. Bovendien is hij penningmeester van de Nederlandse televisiestichting en van de stichting omroep-woning- bouw en bestuurslid van de stichting Nederlandse school radio. Voorts is hij in zijn kwali teit van voorzitter van de A.V.R.O. afwisselend voorzitter en secretaris-penningmeester van de federatie van omroepvereni- gen. DE HEER DE CLERCQ HERDACHT. Naar aanleiding van het over lijden van de heer G. de Clercq heeft de heer D. Repko, directeur van de A.V.R.O., gisteren om 12 uur voor de microfoon een kort woord gesproken. Hij heeft daar in aangekondigd, dat Zondagmid dag om 12 uur de ondervoorzit ter der A.V.R.O., dr. H. Molhuij- sen, een herdenkingsrede zal uit spreken. „Het was de wens van de heer De Clercq", zo zeide de heer Repko, „dat zijn overlijden geen aanleiding zou zijn tot bij zondere programmawijzigingen. Vandaar dat wij dan ook met en kele kleine wijzigingen volstaan. Met de heer De Clercq is een man heengegaan, wiens gehele denken en doen op het belang van de vereniging, die hem lief was, was gericht. De Nederlandse televisiestich ting heeft in een algemeen pro gramma Vrijdagavond om kwart over acht in een uitzending een korte herdenking aan het over lijden van de heer De Clercq ge wijd. Eij een zuiveringsactie in het district Fort Hall zijn Britse vei ligheidstroepen Vrijdagochtend slaags geraakt met een groep van vijftig Mau Mau-leden. Dertig verzetsstrijders werden gedood en negen gevangen genomen. Donderdagavond is ten over staan van notaris Hoving de akte gepasseerd, waardoor de van de Terneuzense harmonie uitgaande muziekschool werd omgezet in een stichting onder de naam „Terneuzense muziekschool". notenken- maatslag, Reeds in de dagen van de op richting, nu een jaar geleden, leefde bij het bestuur van de Har monie de gedachte om aan de school zo spoedig mogelijk de stichtingsvorm te geven. Aange zien in -October 1952 niet te voor zien was, hoe de jeugd zou reage ren op de toen geplaatste oproe pen tot aanmelding, achtte men het beter met het in het leven roepen van een stichting te wach ten, tot de school haar levensvat baarheid zou hebben bewezen. Zo doende heeft de school een jaar lang gewerkt als een instituut, dat deel uitmaakte van de mu ziekvereniging. In de jaarvergadering van 13 Juni 1953 werd het bestuur ge machtigd de stappen te nemen die nodig waren om de inmiddels bloeiende muziekschool definitief om te zetten in een stichting waarin naast bestuursleden van de Harmonie ook anderen zitting zouden hebben. De „stichting" is nu tot stand gekomen, waardoor nieuwe per spectieven worden geopend voor de verdere uitbouw der school, die in zoveel opzichten getoond heeft in een dringende behoefte te voorzien. Het stichtingsbestuur bestaat uit de dames P. Hoving-Vene kamp J. S. Muller-de Smidt en de heren C. L. de Smidt; J. Ver sprille; J. F. Filius; J. van Luik; C. H. Wisse; A. de Nie en A. D. van Driel. Na het passeren der akte rele veerde de heer De Smidt in de daaropvolgende huishoudelijke vergadering de voorgeschiedenis en de totstandkoming der mu ziekschool. Nu de stichting is verwezenlijkt, is een lang gekoes terde wens in vervulling gegaan aldus de heer De Smidt. Spr. hoopte dat deze stichting in de toekomst vruchten zal mogen af werpen. De tot nu toe bereikte re sultaten wettigen deze verwach ting in elk opzicht. Hierna ging men over tot de verdeling der bestuursfuncties. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. L. de Smidt en tot vice- voorzitter de heer J. F. Filius, terwijl de heer J. Versprille zal optreden als secretaris-penning- meester. BEMOEDIGEND JAARVERSLAG In deze vergadering werd ver slag uitgebracht over het eerste schooljaar van October 1952 tot October 1953. Op 24 October 1952 werd be gonnen met het geven van mu ziektheorie aan 135 leerlingen, waarvan 55 jongens en 80 meis jes van 9 tot 14 jaar en ouder. Dit aantal groeide na enkele weken aan tot 160. De school was toen gesplitst in tien klassen, die elk één uur les per week kregen. Aan het eindexamen van het eerste theoretische jaar namen ruim 60 leerlingen deel. Zij wer den geëxamineerd in nis, notenwaarden, vreemde woorden, dynamische te kens en toonladders. Slechts 6 leerlingen behaalden een cijfer, dat lager lag dan 5. Zij kregen de raad het theoretische jaar te her halen. Voor het cursusjaar 1953'54 zijn 106 leerlingen ingeschreven, als volgt verdeeld over de ver schillende leervakken: piano 7; viool 3; harmonium 2; blokfluit 2; guitaar 6; mandoline en banjo 14; accordeon 15; clarinet 6; an dere blaasinstrumenten 4 en theorie 47. Uit een en ander blijkt, dat de Harmonie het mooie doel, het welk bij de oprichting van de mu ziekschool heeft voorgezeten, al aardig begint te naderen, n.l. het dienen van de eigen vereniging en belangstelling wekken bij de jeugd voor de beoefening en de waardering van de muziek in het algemeen. De practijk heeft aan getoond, dat het bestuur van de Harmonie een vooruitziende blik heeft gehad. Het afgelopen schooljaar heeft immers voor de muziekvereniging een tiental leerlingen opgeleverd, terwijl meer dan 60 jongens en meisjes momenteel diverse instrumenten bespelen. HET PERSONEEL Directeur van de muziekschool is de heer J. Meijers te Terneu- zen. De heer Meijers, die tevens directeur is van de „Harmonie Terneuzen" en van „De Volhar ding" te Zaamslag, bezit meerde re diploma's, als solist behaald ir de hoogste afdelingen op diverse instrumenten. Verder zijn als leerkrachten aan de school ver bonden mej. J. van Puyvelde tc Terneuzen voorpiano en blok fluit en mej. A. Vellekoop voor piano, en de heren S. Kowarski te Axel voor viool, guitaar, mando line en banjo; G. de Wijn voor harmonium en accordeon, terwijl verder in het begin van het schooljaar nog muziektheorie werd gegeven door wijlen de heer E. J. Eeckhout uit Hulst. FIN ANCIEN De gemeente Terneuzen en het provinciaal bestuur verleenden voor 1953 elk een subsidie van ƒ250, terwijl van het Prins Bern- hardfonds een gift ineens binnen kwam van 500. Het schoolgeld voor het theore tische onderwijs bedraagt 0,25 per week; voor piano, viool en harmonium 1 per lesuur en voor de overige instrumenten 0,75. Het bestuur kan gehele of gedeeltelijke vrijstelling van schoolgeld verlenen aan minder draagkrachtige leerlingen, die blijk hebben gegeven van grote ijver en goede aanleg voor mu ziek. VERDERE PLANNEN Besloten is over te gaan tot uit breiding van het onderwijs aan kinderen van 7 tot 8 jaar. De be doeling is deze kinderen voorbe reidend algemeen muziekonder- wijs te geven, waarbij als leerstof voornamelijk zal worden geput uit de Gehrels-methode. De ervaring, die ook andere muziekscholen hebben opgedaan, is namelijk deze, dat men de kin deren zo jong mogelijk op een prettige manier (zangspel, kin derspel) moet voorbereiden op eigenlijke theoretische onderwijs, hetwelk thans gegeven wordt en dat voorafgaat aan het instru mentale onderwijs. Wij wensen de nieuwe stichting en de leerkrachten alle goeds toe voor de toekomst. Moge het hun gegeven zijn het muziekleven in onze streek in zo breed mogelijke kring te annimeren en de Ter neuzense muziekschool tot nog grotere bloei te brengen. Wij zijn in Zeeuws-Vlaanderen op de goede weg! Een gevecht tussen twee Ne derlanders en 2 Noren heeft in Oslo een Noor het .leven gekost. De 2 Nederlanders, technici uit Den Haag, die voor een fir ma in Z-Noorwegen hebben ge werkt en weer op weg naar huis waren, vroegen aan de 2 Noren de weg naar hun hotel. De Noren, die naar het scheen beiden enigszins dronken wa ren uitten de veronderstelling, dat de vreemdelingen Duitsers waren en het kwam tot een ge vecht. Hierbij kwam één der Noren zo ongelukkig te vallen, dat hij overleed. De 2 Nederlanders trachten zich snel uit de voeten te maken maar werden toch nog gearre steerd. Zij, verklaarden de Noren slechts op zij te hebben geduwd. Uit 't onderzoek is evenwel ko men vast te staan, dat het slachtoffer een klap heeft ge kregen. Ook de tweede Noor heeft, volgens de tegenover de politie afgelegde verklaring, een klap gekregen. De overledene was getrouwd en had één kind. De Nederlanders zijn de 35- jarige S. van R. en de 37-jarige D. D. Krachtens een uitspraak van een Noorse politie-rechtec wordt S. de R. drie weken hangende het onderzoek van het gevecht met de dodelijke afloop in verzekerde bewaring gehouden. De andere Nederlander, de 37-jarige D. B., werd op vrije voeten gesteld, na dat hij de politie inlichtingen over het gebeurde had verschaft. „Ik ben er thans van over tuigd, dat er een conferentie van vijf over Triëst zal worden gehouden", aldus heeft de Zuid- slavische ambassadeur in de Ver. Staten, Wladimor Popo- witsj, na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard. Hij zei verder: „Wij zijn voor een definitief accoord over Triëst. Wij zijn bereid onze bij drage tot het vinden van dit accoord te leveren en ons offers te getroosten om een oplossing van het probleem te bereiken". Dulles was optimistischer dan ooit over de kansen om tot een overeenkomst te komen, aldus Popowitsj. TACHTIGJARIGE TWEELING. Maandag 2 November a.s. ho pen de tweelingen de heer P. A. Selles en mevr. Akoetsier-Selles, beiden wonende te Kampen hun 80ste verjaardag te vieren. Zij genieten nog een uitstekende gezondheid. In een communiqué van het leger, dat in Kataradja is uitge geven, wordt gezegd, dat „hon derden oproerlingen" zich op 25 October met al hun wapens heb ben overgegeven. Het communi qué zegt, dat in de hele stad en omgeving sinds 20 October de rust is hersteld; 200 bommen, die gebruikt zouden worden om bruggen op te blazen, werden op de oproerlingen buitgemaakt. Even over de Nederlandse grens in het stadje Nordhorn zijn meer dan 300 wevers van de firma Povel en Co., waaronder verscheidene Nederlandse, Don derdag uit protest in staking ge gaan toen één van hun collega's op staande voet werd ontslagen. De directie van deze grote tex tielfabriek had uit een kranten verslag vernomen dat één van haar werknemers wegens mis handeling, of het aanzetten daar toe, tot een geldboete was ver oordeeld. Dit was voor de direc tie aanleiding dieze werknemer, de wever A. O. uit Nordhorn schriftelijk mede te delen, dat hij op grond van zijn veroordeling door het kantongerecht te Neuen- haus op staande voet was ontsla gen. Op het moment dat deze brief werd bezorgd bevond O. zich echter in de fabriek. Zijn vrouw bezorgde hem daarop het schrij ven, dat weldra van hand tot hand ging in het bedrijf. De ver ontwaardiging onder het perso neel was groot. De meer dan 300 wevers besloten uit protest het werk onmiddellijk neer te leggen. De secretaris van de vakbond van textielarbeiders, trachtte het geschil op te lossen na een on derhoud met beide partijen. Het resultaat was dat de stakende wevers weer aan de arbeid gin gen, ondanks het feit dat de di rectie niet bereid bleek de maat regel in te trekken. De geprikkelde stemming on der het personeel bleef echter. Men verwacht dat deze stemming zal overslaan naar de andere be drijven in Nordhorn, waar ook verscheidene Nederlandse arbei ders werkzaam zijn. De vakbond bestuurders hebben meegedeeld niet bij machte te zijn deze ern stige geprikkelde stemming te temperen. Arbeidsvrede hersteld. De arbeidsvrede is terugge keerd. De directie is namelijk ge zwicht voor de eis van de vak bond om het ontslag van de we ver O. in te trekken, zij het onder voorwaarde, dat de bedrijfsraad in de toekomst beter samen werkt en meer overleg pleegt met de bedrijfsleiding. In deze geest wenste de directie ook ge handeld te zien in nog hangende ontslaggevallen. De commissie voor kwesties betreffende de parlementaire onschendbaarheid van de Franse nationale vergadering heeft geen toestemming willen geven tot vervolging van vijf communisti sche afgevaardigden, onder wie Jacques Duclos, zoals gewenst door het ministerie van nationale verdediging. Dit beschuldigde de communistische leiders in Octo ber 1952 van pogingen om het moreel van het leger en de be volking te ondermijnen. De commissie verklaart, met veertien stemmen vóór en vijf onthoudingen, dat de door het ministerie aangehaalde wetsbe paling niet van toepassing is op vredestijd en met tien tegen acht stemmen bij één onthouding dat een poging tot vervolging op grond van de huidige dossiers niet als „ernstig en deugdelijk" kan worden opgevat. De nationale vergadering zal zich omstreeks tien November over de conclusies van de com missie uitspreken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2