Algemene beschouwingen Rijksbegroting Ilflft de «$t*<D«>amcfie VERMOGENSDELICTEN f Verouderde hoest. Ontslagen te Fort Momnouth m TWEEDE KAMER Minister Drees beantwoordt de sprekers TERNEUZEN. AXEL. HERDENKING VAN DE WATERSNOOD. Cm yu Scsneg CHINEZENWIJK KOEWACHT. STOPPELDIJK. SLUIS. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Bacteriologische oorlogsvoering De Tweede Kamer heeft giste ren de beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1954 voortge zet. De minister-president, de heer Drees, heeft de in eerste ter mijn door 19 afgevaardigden uit gesproken redevoeringen beant woord. Wat de internationale situatie betreft zegt hij, dat er nog onop losbaar schijnende moeilijkheden zijn. De heer Gortzak heeft het terugtrekken der troepen in Ko rea bepleit. Dat zou een ontspan ning kunnen brengen, meende deze afgevaardigde. De minister meent, dat dit toch wel een één zijdige kijk op de zaak verraadt. Met betrekking tot de E.D.G. zegt spr. dat de mededelingen van de heer Gortzak over de legering van 12 divisies op fan tasie berusten. Het zijn louter veronderstellingen. Spr. verklaart, dat er geen ge heime clausules in het verdrag voorkomen. Zonder een economische ge meenschap heeft een politieke gemeenschap weinig zin. De regering blijft van oordeel, dat aanvankelijk niet een gekozen parlement tot stand moet wor den gebracht. Het zal altijd de vraag blijven welke bevoegd heden kunnen worden overge dragen. Medezeggingschap over de defensie-uitgaven zal niet worden overgedragen. Terecht is gewezen op de hoogte dezer defensie-uitgaven. Ten aanzien van de militaire opbouw in internationaal ver band maakt de regering twee voorbehouden, in de eerste plaats stelt zij, dat zij het parlement niet kan binden voor wat het wil toestaan. Spr. verwacht, dat na vier jaar de militaire uitgaven iets verlaagd zullen worden. Het parlement zal daarover in volle vrijheid kunnen beslisen. De kwestie-Ambon aanroerend, zegt spr., dat het vroegere kabi net zich daarover duidelijk heeft uitgesproken. Het is niet zo, dat de regering niets heeft gedaan. De vraag is, of Nederland nog iets kan doen, opdat er deelsta ten zullen worden gevormd. Hij gelooft, dat degenen, die de Am- bonnezen met raad kunnen bij staan, goed zouden doen hen vertrouwd te maken met de ge dachte dat zij bereid moeten zijn naar Indonesië terug te keren. Over Nieuw-Guinea is niets nieuws te zeggen, verklaart spr. Nieuw-Guinea moet tot ontwik keling worden gebracht. Met In donesië is op het ogenblik geen overeenstemming te bereiken. Het is niet te verwachten, dat In donesië Nieuw-Guinea beter tot ontwikkeling kan brengen dan .Nederland. De politieke verhoudingen. ■"Van socialistische politiek van dit kabinet kan z.i. niet worden gesproken. De resultaten, die het kabinet heeft bereikt, mogen ge zien worden. Ons land heeft meer dan een ander geleden van oorlog en be zetting, zegt de minister. Toch -doet men het vaak voorkomen, adat de regering zo maar hoge be lastingen heft en dat de regering de uitgaven wil opdrijven. Hij vraagt zich af wat men in de na oorlogse jaren had moeten nala ten. Gezegd wordt, dat taken moeten worden afgesneden. Z.i moet men aangeven wat zou kunnen verdwijnen. Wat naar de mening der regering gemist kon worden, is al verdwenen. De uit gaven zijn zeer hoog en op be paalde punten zal bezuiniging mogelijk zijn. Die zal men moe ten nastreven. De Kamer wil bij allerlei wets ontwerpen steeds meer geven, maar de uitgaven wil zij veria- gen. Spr. leest een lijst van on- öerwerpen voor, waarvoor meer zou moeten worden uitgegeven. Voor elk dier verhogingen zou hijzelf een warme aanbeveling kunnen spreken, maar de uit gaven zouden er door stijgen. De belastingen stonden na de oorlog op een noodpeil, omdat men tot herstel moest komen, maar spr. heeft steeds op het standpunt gestaan, dat er ver lichting moest komen. In de loop van de jaren zijn er ook vermin deringen ingevoerd, maar Korea en de defensie hebben het land weer voor verhogingen gesteld. In de bankbiljetten heeft de heer Zandt een verroomsing van Nederland gezien. De hoofdfi guur van het bankbiljet is Salo mon; dan is er een afbeelding van St. Maarten, die zijn mantel doorsnijdt. Dat was uit de tijd van de ongesplitste kerk. Spr. vestigt de aandacht erop, dat op het biljet een tekst voorkomt: „Spreuken 11—24"... in de Sta tenvertaling. Van intrekking der biljetten is niets bekend. Dat is een zaak van de Nederlandse Bank. Vervolgens komend tot de kwestie der huren zegt spr. dat er verschil is tussen beheersing van huren en prijzen. Het is noodzakelijk de huren te beheer sen wegens de woningnood. Men moet niet stellen, dat iedereen gecompenseerd moet worden. De staat beheerst niet alle inko mens; het is niet zo, dat zonder staatsinmenging dé huurder min der zou hebben betaald; eerder meer. De lonen der arbeiders worden wel beheerst, maar de inkomens der middenstanders, afhankelijk van de prijzen, niet! Spr. is van oordeel, dat de regering het mogelijke heeft gedaan om tege moet te komen waar dat kon. Er komen voorstellen voor het over heidspersoneel en de gepension- neerden. De Indische gepension- neerden worden niet vergeten. De minister-president bespreekt daarna de kwestie van de loons verhoging. Hij herinnert aan de voorbereiding tijdens de honger winter voor de te volgen weg bij de loonbepaling, waaraan mr. Stikker en pater Stokman deel namen. Men moet dit systeem toch niet als socialistisch bestem pelen. De motie-Romme. Wat nu de laatste loonronde aangaat, vraagt spr. zich af wat er gebeurd zou zijn, als de rege ring geen bevoegdheid zou heb ben gehad. Hij releveert de in houd van de verkregen resulta ten, die bereikt zijn zonder sta kingen. In andere landen zou men gaarne een systeem hebben als het Nederlandse. Natuurlijk zijn er redenen om te overwegen, of wijzigingen in het systeem nodig en gewenst zijn. In de „richtlij nen" voor het kabinet is daar over al gesproken. Aan de S.E.R. is in November 1952 advies ge vraagd. De raad adviseerde geen wijzigingen aan te brengen, maar de regeling "soepeler te maken. Dat advies is door de regering in studie genomen. Het komt spr. voor, dat het wenselijk is in overleg tussen re gering en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven een oplos sing te zoeken voor een soepele regeling. Dat overleg moet in volkomen vrijheid kunnen ge schieden. Men moet daarover geen richtlijnen geven door een motie. Het zou hem aangenaam zijn als de heer Romme zou wil len afwachten, waartoe het over leg in de regering en tussen de regering en het bedrijfsleven leidt. De heer Drees schénkt ten slotte aandacht aan de economi sche situatie. Iedere inzinking in de wereld brengt Nederland in gevaar. Al is thans de toestand gunstig, er zijn gevaren in mili tair, ideologisch en economisch opzicht. Het volk is z.i. het best gediend als die risico's in samen werking Worden tegemoet getre^ den. De rede van de heer Drees had zeven kwartier gevorderd. De minister van Financiën, cfe heer Van de Kieft, herinnert aan. de moeilijkheden: van het herstel na de oorlog. Als grondslag daar van beschouwt hij de sanering, van ons geldwezen. Deze was ook de grondslag van ons econo misch leven. Hij herinnert aan de verstoring van het evenwicht eter betalingsbalans door Korea. Het thans bereikte evenwicht is voor een groot deel te danken aan het wijs beleid, door de rege ringen sinds 1945 gevoerd. De be talingsbalans geeft een bij voort during gunstig beeld en de ex port is eveneens gunstig. De heer Lucas heeft critiek ge leverd in de Vorm van het ge rucht. „Men zegt, dat de vorige bewindsman van Financiën de begrotingen van zijn ambtgeno ten onder druk zette en dat die er rekening mede hielden, dat hun begrotingen besnoeid zouden worden. Spr. betoogt, dat alle be grotingen nauwkeurig financieel worden bekeken. Het systeem is hetzelfde gebleven. De ongerust heid van de heer Lukas over de credietbewaking is niet nodig. De heer Lucas kan gerust zijn. Spr. weerlegt de opmerkingen van de heer Schouten omtrent geconstateerde verschillen in de cijferherstellingen, waarbij de heer Schouten (A.R.) 's ministers mededelingen als juist erkent door de opmerking: 1—0! De minister meent, dat het nog wel 20 zal worden! De opmerking van de heer Van Leeuwen, dat de helft van de nationale middelen door de over heid wordt besteed, geeft een verkeerde indruk. De overheid besteedt niet de helft der natio nale middelen. Twee milliard wordt namelijk niet besteed, maar overgedragen aan groepen der bevolking, b.v. voor schade vergoeding aan oorlogsslachtof fers. Voorts is er een automati sche uitzetting van staatsuitga ven, waaraan geen enkele minis- het voor te stellen, alsof de rege ring de uitgaven maar opdrijft. Naar aanleiding van de opmer kingen over de raming der be lastingen zegt de minister, dat verschillen ook in Amerika voor komen. Daar bleef men 314 mil liard dollar beneden de raming. Als minister van Financiën is spr, 'liever in de positie, dat de opbrengst de raming overtreft. Spr. keert zich tegen de be schouwing van de heer Weiter, waar deze het deed voorkomen alsof het economische leven zo danig is, dat geen Nederlander er behoorlijk kan bestaan. Het jaarverslag van het verbond van Nederlandse werkgevers doet wel anders zien. Er wordt in Nederland stellig gespaard. De premie-opbrengsten van de verzekeringsmaatschap pijen en haar kapitalen tonen,dat duidelijk aan. De vraag is echter hoe die besparingen in de risico dragende sfeer overgebracht te krijgen. Herwaardering van de gulden zou alleen iets hebben te beteke nen tegenover de dollar, maar niet ten opzichte van valuta's die lager liggen dan de gulden, maar voorlopig is er geen kans, dat de gulden boven de dollar zal uit komen. De minister merkt op, dat in het voorlopig verslag over de be- lastingontwerpen 33 voorstellen tot belastingverlaging worden gedaan. Ze zouden ƒ2,4 milliard kosten. Spr. herinnert aan het woord, dat de heer Oud heeft gebruikt: „Regeren is kiezen". De regering heeft een keuze moeten ,doen en deze keuze is z.i. redelijk en be hoorlijk. Ze is gegaan tot de grenzen van het mogelijke. Het kastekort van bijna een milliard brengt risico's mee. De vraag is hoe dit tekort 4e financieren. Ten aanzien van de militaire uitgaven is een hoog bedrag bestemd, maar het is mogelijk dat leveringen ver traagd worden. De minister ver ter iets kan doen. Het is onjuist klaart alles te zullen vermijden om inflatoir te financieren. De verwachting der regering is, dat de belastingvoorstellen een stimulans zuilen geven voor ver dere investeringen en de werk gelegenheid zullen bevorderen. Te ruim half zes wordt de ver gadering geschorst. i Maak eer» einde aan. dat gekuch, zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke riektekiemen met snelwerkende ,'s Werelds beste hoestsiroop De recherche te Deventer houdt zich bezig met het ontwar ren van een aantal belangrijke vermogensdelicten. Zij heeft, naar zij meent de dader, een 24- jarige Amsterdammer, de verte genwoordiger K. in Deventer in hechtenis gehouden. De recherche ontdekte in het begin van dit jaar, dat bij een juwelier te Deventer een kost- hare gouden ring, met brillanten bezet, was verkocht voor 180 door iemand die voorgaf te Twel- lo te wonen en die meteen een andere ring had besteld. De ver kochte ring had, naar de politie bij onderzoek bleek, een waarde van minstens ƒ300. De bestelde ring werd niet gehaald en de besteller bleek niet op het door hem opgegeven adres te wonen. De recherche kwam er evenwel met medewerking van de Am- -sterdamse recherche achter, dat de verkoper van de ring- in Am sterdam woonde. Hij werd aan de tand gevoeld, maar hij ont kende aanvankelijk dat hij te De venter was geweest. Hij was echter door drie personen bij de juweliersfirma herkend. Intusen trof men bij een Am sterdamse kennis van K". een zeer grote partij ongebleekt katoen aan ter waarde van vele duizen den guldens. Vast kwam te staan, dat het was gestolen uit de fabriek van de firma Ten Cate te Almelo. K. eide de katoen te hebben gekocht van een onbe kende. Omtrent de ring zeide K., dat hij het sieraad had opgegraven te Koudum in Friesland, op een plaats waarvan hij wist dat jaren geleden een sieradenschat zou zijn verborgen. Bij het speuren in Koudum kwam voor de politie vast te staan, dat daar enige jaren ge leden een grote diefstal was ge pleegd waardoor ook kostbare sieraden waren verdwenen. Ver moedelijk heeft de ringftot deze sieraden behóórd. Bij het onderzoek te^ Amster dam kwam de naam voor de dag (op een papiertje in het bezit van K.) van een Amsterdammer die intusen naar Duitsland was vertrokken en die te Bottrop zou verblijf houden. De recherche te Deventer bracht dit vertrek en andere aanwijzingen in verband met de zaak van een gestolen en hier te lande frauduleus inge voerde auto en stelde zich in ver binding met de douanerecherche. Bij het verdere onderzoek kwam aan het licht dat K. ook in deze zaak de hand zou hebben gehad. K. heeft inmiddels toegegeven dg auto frauduleus te hebben ingevoerd in Nederland op ver zoek van een Amerikaan wiens naam en verblijfplaats hij tot dus ver niet heeft genoemd; De auto blijkt te Dusseldorp te zijn gesto len. K. die te Amsterdam ook nog wordt vervolgd wegens een zedendelict Heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd een tamelijk zwaar strafregister. Hij wordt nu aan de justitie te Almelo' overgegeven yoor de verdere af wikkeling vah deze zaken. PROVINCIALE GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN. Jaarvergadering Kring VII. De afdeling Oost Zeeuws-Vlaan- deren van de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren heeft Maandag te Hulst haar jaarver gadering gehouden. De voorzit ter, de heer A. L. Stallaert, heette in zijn openingswoord in het bij zonder welkom de directeur dr. G. Wagenaar en de algemene secretaris, de heer A. Cappon. De secretaris-penningmeester J. Tollenaar bracht hierna zijn financieel verslag uit. Tegenover een totaal aan ontvangsten van ƒ48.445,15 stond ƒ48.723,88 aan uitgaven, een nadelig saldo alzo van 278,73. De kas van Kring VII is thans 1108,62 groot. Blijkens het jaarverslag zijn in deze Kring 19.955 dieren onder zocht, waarbij 120 reageerders werden gevonden. Het reactie percentage van 0,6 is nog voor verlaging vatbaar, waartoe alle aangeslotenen krachtig moeten meewerken. Tot leden van de financiële commissie werden benoemd de heren P. Scheele en Corn, de Feijter. Als afgevaardigden naar de al gemene vergadering te Goes werden aangewezen de bestuurs leden R. d' Hert te Zuiddorpe; C. de Cock te Vogelwaarde en W. den Plamer te Axel, alsmede de leden A. d' Heet te Westdorpe; H. de Waei te Graauw en P. Scheele te Terneuzen. De begroting is vastgesteld op basis van 10 cent per dier. Na een overzicht van dr. Wage naar over de toestand in de pro vincie volgde een bespreking van de mond- en klauwzeerinspuiting. Deze is gunstig verlopen, maar de runderhorzelbestrijding moet nog beter worden aangepakt, wil dit werk afdoende zijn. Annaland. Datum van ingang van deze benoeming is 16 No vember onder gelijktijdig eervol ontslag uit het burgemeester schap van Arnemuiden. Cabaret-avond ,,S. M. A. B." Het Terneuzense Spaarfonds „S. M. A. B." opende het seizoen met een avond, die verzorgd werd door het Radio Revue Ensemble Rens van Dorth. Het is een suc cesvolle inzet geworden. Rens van Dorth met de mede werkenden Sylvia Sylvestra, Co- ra Ville, Dick Binnendijk, Juul Kasnar, Cas Oosthoek en het show-orkest „The musicmakers" brachten een programma, waar op de talrijke bezoekers met vol doening zullen terugzien. Sketches, dans, muziek en vooral humor wisselden elkaar in een vlot tempo af, terwijl aan het slot „Klank en kleur in We nen" een daverend applaus het gezelschap beloonde voor deze mooie avond. Na afloop werd de traditionele verloting gehouden voor de kin- derreis van de T. B. B. Mededeling werd gedaan dat voor de actie „Jan van Zutphen" drie filmavonden zullen worden gehouden, waarvan de baten be stemd zijn voor dit in het gehele land zoveel sympathie ondervin dend streven. Oefening Nationale Reserve. Opnieuw heeft de nationale re serve een nachtelijke oefening gehad, die zich over verschillen de plaatsen van Sas van Gent tot Terneuzen en Clinge uitstrekte. Het startpunt voor de militai re wagens en jeeps was te Axel en het geheel stond onder leiding van kapitein Fassaert. De opdracht luidde objecten als Tfnf!?"ehj.is fes£oken de buizen in Terneuzen alsmede over t.b.c. bij kippen en het be-1, k da a„n tp smettelijk verwerpen bij paarden, i j gg viianden te zuiveren Rekening houdend met het Ien-en van vlJanden te zuiveren. Een onderzoeker voor de sub commissie van de Amerikaanse senator McCarthy heeft te New York bekendgemaakt, dat reeds 27 burger-employé's van het radar-laboratorium te Fort Monmouth zijn ontslagen. Zoals bekend stelt senator Mc Carthy een onderzoek in naar spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie in dit Amerikaanse centrum voor radarproeven. feit, dat Kring VII 1800 aange slotenen telt, had de vergadering een beter bezoek kunnen hebben. Ter herdenking van de waters noodramp zal op 1 Februari a.s. in de Grote Kerk te Goes het re quiem van Van Brucken Fock worden uitgevoerd. Men ver wacht dat ongeveer 200 personen hieraan zullen deelnemen. Het initiatief tot deze herdenking is genomen door de Goese orato riumvereniging, de christelijke gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Middelburg, en de zangvereniging „Crescendo" te Hoek. De technische leiding be rust bij de heer J. Kousemaker te Goes, dirigent van genoemde koren- Het ligt in de bedoeling, aan dit bijzondere gebeuren een pro vinciaal karakter te geven. Ook. van buiten de provincie is met instemming dit plan ontvangen. Zb heeft o.m. de Nederlandse Radio Unie er kennis van geno men en binnenkort zal nader worden meegedeeld, of de moge lijkheid bestaat, het requiem uit te zenden. Mocht dit doorgaan, dan zal het de eerste radio-uit voering worden van dit requiem, en de tweede in ons land. Het werd n.l. in 1934 voor het eerst uitgevoerd te Haarlem onder lei ding van George Robert. Inmid dels is een erecomité gevormd, waarin o.m. zitting hebben de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot- baronesse Van der Feltz, alsmede verschei dene predikanten en burgemees ters. NIEUWE" BURGEMEESTER VAN ST.-ANNALAND. De heer J. van den Bos, burge meester van Arnemuiden, is bij Kon. Besluit van 26 October be noemd tot burgemeester van St.- In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 69) (Nadruk verboden). III. De dag van het Dubbel Tien- feest brak aan. Om tien uur be gonnen de mensen zich in de Chinezenwijk te verzamelen. Om elf uur kwamen de vrouwen bij elkaar in de school om haar in structies in ontvangst te nemen. Mevrouw Yang kwam met haar gezin, maar er waren geen ande re Chinese vrouwen uit de bo venstad gekomen. „Hallo juffrouw Tsai," zei me vrouw Yang toen zij met haar kinderen het kantoor binnenviel. „Dit is mijn Tengfei. Dit is mijn Shufei. En dit is mijn kleine nummer drie. Geef juffrouw Tsai een hand, kinderen." Elsie zat aan de grote tafel, die bedekt was met een stapel vlag gen, sjerpen en collectebussen en zij was aan alle kanten door meisjes omringd. Toen zij mevr. Yang zag, stond zij op. Zij had nog nooit in haar leven zo'n vrouw als mevrouw Yang gezien. Mevrouw Yang verspreidde een atmosfeer van warmte en een voud, waar zij ook was. Zij kwam niet alleen maar de kamer in, zij stortte zich erin met een stralende glimlach en een warme stem een persoonlijkheid, diy beter aan te voelen dan -te be schrijven was. „Noemt u mij Elsie," antwoord de juffrouw Tsai. „Goed, ik wil je graag Elsie noemen. Wij hebben zoveel ple zier door de telefoon gehad." mevrouw Yang, zoals zy zich nooit bij andere vrouwen voelde. Zij beiden vormden een prachtige samenwerking tussen de zittings lokalen in de bovenstad en de be nedenstad. Mevrouw Yang kwam dadelijk met allerlei zakelijke details, on- afscheidenlijk verbonden met vrouwenpraatjes. Dat was het wat haar zo onweerstaanbaar maakte voor andere vrouwen. „Elsie, het is net of je een doch ter van mij bent,'' zei zij, van zelfsprekend aannemend, dat El sie haar aardig vond. „Heus waar", voegde zij er bij. „Ik zou best uw petekind wil len zijn." - I „Je mag mij gerust moeder noemen." Moeder Föng en haat hele fa milie kwamen achter elkaar naar binnen. De mannen brqchtén hen tot in het schoollokaal ,e: toen weg, behalve Tom. trek was vol komende- e: Mevrouw Yang had geen reserv geen afstand. Elsie voelde de at—1 mensen. Modder Fong mosfeer, die van haar uitstraal- mevrouw Yang voorgeste de en alle vrouwen, die haar ken den, ondergingen hetzelfde. Zij drukte iedereen de hand. Zij deed zo haar best om aardig tegen, iedereen te zijn, zij wilde zó graag iedereen genoegen doen, zij toonde zo'n oprechte belangstel- mgen t ver drukte moeder Fong de „Dit is mijn dochter E" mevrouw Yang. Moeder Fong was verbaasd. „Is zij uw dochter?" „Juist aangenomen," zei mevr. Yang. ling voor anderen, zij wist altijd^ Mevrouw Yang zag bet Ita- het juiste woord te vinden. Elsfe liaanse vri juiste herinnerde zich, dat haar moeder iets van diezelfde eigenschap had, maar zij was niet zo sterk d^- warme, troostende, geruststellen-; de persoonlijkheid, die mevrouw Yang was. „Wat een moeder voor haar kinderen" dacht Elsie. E zij voelde zich klein en dichtbij ij" vh vrouwtje en ging naar haar toe. „Ik heb nog niet het genoegen gehad kennis met u te maken." „Ik ben Flora Fong." „Blij je te leren kennen, Flora." Tussen alle rumoerige verwar ing door werden de voorberei- "ïfgen voor de optocht voortge zet. Sommige van de vrouwen gingen weg om te lunchen, maar Elsie gunde zich geen tijd om te eten. Tom haalde een macaroni schoteltje voor haar uit een res taurant in de buurt. Moeder Fong sloeg Elsie met goedkeurende blikken gade. De optocht zou om één uur vertrekken. Een luidspreker op straat kondigde het programma aan. Er stond een gehuurd fan farecorps klaar, in de straten verdrongen de mensen elkaar, iedereen stond op de plaats, die hem aangewezen was. Tom zou de reusachtige vlag helpen vast houden met Eva en de andere meisjes. Moeder Fong en Flora en Elsie en mevrouw Yang voeg den zich bij de vrouwengroep in de optocht. De vrouwengroep zou voor de mannen uit lopen, terwijl de enorme vlag de achter hoede zou vormen. Andere groe pen waren de Chinese Athletiek- club, de Kantonnese Toneelver eniging, de Chinese padvinders, Chinese muzikanten, steltlopers, een gemaskerde pantominegroep en leeuwendansers. Tien minuten voor enen ver scheen Freddie met Sing Toy, de laatste in witte kaplaarzen, een vuurrode cape en een scheef staand tamboermajoorpetje. Met de tamboermëjoorstaf in de hand nam zij haar plaats in aan de kant van de Bowery, waar zich het fanfarecorps bevond. Freddie en Sing Toy hadden zo'n haast, dat zij hun familie niet eens zagen. (Wordt vervolgd). Ook de instrustriële objecten in de kanaalzone waren in het operatieplan betrokken. Para chutisten waren in het oude fort St. Josef neergedaald en ook de Coegorspolder was penetratiege- bied geworden van vijandelijke indringers. Militaire instanties hebben de operaties op verschillende plaat sen gevolgd en overal was de rijkspolitie en de marechaussée actief om mee te helpen de toe stand op te klaren. Beroepen. Onze oud-stadgenoot ds. M, A. Mieras, predikant der Oud-Geref. Gemeente te Krimpen a/d IJsel, werd in dezelfde ambtsbediening beroepen te 's-Gravenhage. Gevonden voorwerpen. Omtrent onderstaande gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te- bekomen bij de daarachter ver melde adressen. Contactsleuteltje van auto. Rijkspolitie; damesarmband, Wil- helminastr. 70; zakmesje, Sas sing P 47a; 2 bolletjes zwarte wol, Julianastr; 65; zwarte regen pijpen, Wilhelminastr 9c; lederen riem, Bylocquestr. 9c; balpoint- pen, Kanaalkade 34; rozenkrans Singelweg 41; een touw (lang 6 meter), Beatrixstr. 28; schroe vendraaier, Weststr. 7; schakel armband, Polenstr. 40; kinder regenjasje, Julianastr. 23; blauw kindermutsje, Buthdijk 16; een schaar, Sasdijk Q 12, Sassing; 7 lege zakken, v. Tatenhove, Kerk- dreef; blauwe alpinomuts, Bea trixstr. 20; 2 muntbiljetten, Pr. Hendrikstr. 33; kinderzakdoek, Beatrixstr. 18; wollen das hoofd kleur groen), Wilhelminastraat 1 boven; groene kinderbal, Noord straat 26. Benoeming. De minister van Landbouw heeft op voordracht van de R. K. Zeeuwse Vlassersbond, als ver tegenwoordiger van de vlasindu strie in Zeeuws-Vlaanderen in het bestuur van het bedrijfschap voor vlas en hennep benoemd de heer H. C. L. de Waele, alhier. De trein kwam niet In de vroege morgen van Zon dag werden de bewoners van de buurtschap Rapenburg-Tol opge schrikt door aanhoudend gecla- xenneer van een auto. Dit lawaai werd veroorzaakt door een Belgische chauffeur, die ter plaatse zijn weg versperd zag door afsluitbomen, die aldaar zijn aangebracht in verband met de herstelwerkzaamheden aan de provinciale weg. De chauffeur bestond het om een half uur lang zijn burengerucht te doen aan houden, waarna hij met verbol gen gezicht uitstapte en zijn veroptwaardiging in Vlaamse krachttermen uitte over het feit, dat die trein zo lang op zich deed wachten. De man, die te diep in het glaasje gekeken had, was al die tijd in de veronderstelling ge weest, dat hij bij een spoorweg overgang stond te wachten. Het geestrijk vocht had hem overi- gens op nog andère dwaalwegen gestuurd. Zijn bestemming was Antwerpen en de wagen stond juist in de andere richting ge keerd. Met veel moeite werd ge draaid en de Belgische grens op gezocht. Of de man op zijn weg nog andere gesloten „spoorweg overgangen" heeft ontmoet, is ons niet bekend. Toneeluitvoering. Het toneelgezelschap „Pogen" uit Knokke heeft een uitvoering gegeven van het toneelspel „Het dorp der mirakelen" in het paro chiehuis alhier. Dit stuk van G. Martens werd door bovengenoemde vereniging gebracht in sappig Vlaams dia lect. Bij haar 25-jarig bestaan is „Pogen" er in geslaagd een avond te brengen, waarvan we zeker mogen zeggen, dat deze bijzonder geslaagd is. De „Werrastein" weer vlot. Het Duitse m.s. „Werrastein". dat Maandagavond ter hoogte van Vlissingen bij het zgn. Leuge- naarshoofd aan de grond was ge lopen, is Dinsdagmorgen om kwart over drie zonder sleep- bootassistentie vlot gekomen. De „Werrastein" is gisteren op eigen Kracht de haven van Rot terdam binnengelopen. Het schip, dat uit New York kwam, heeft ligplaats in de Maashaven ge kozen. Winkelweek was een succes. De 17e winkelweek is goed ge slaagd en de leden mogen tevre den zijn over het bereikte resul taat. Hiertoe heeft het prachtige herfstweer zeker bijgedragen. De laatste dag gaf de accordeonclub „Miriam" een concert op de Markt, waarvoor veel belangstel ling bestond. Ook de lintenwedstrijd voor de kinderen was een succes. Iedere avond zag men de kinderen met hun ouders langs de étalages trekken om de linten te meten. De totale lengte van het lint in de diverse étalages was 72 meter 46 cm. De uitslag was: le prijs Louke de Smet, 2e pr. Egbert de Paauw, 3e pr. Rie Suweijn, 4e pr. Oswald Martens, 5e pr. Alesta v. d. Bunder, 6e pr. Wilfried v. d. Bunder, 7e pr. Johan Corijn, 8e pr. Anny Mariens, 9e pr. Paula v. d. Wynckel, 10 pr. Cileke Cor- nelis. De schilderijententoonstelling is geslaagd. De kunstkring „IJzendijke" heeft met financiële steun der winkeliersvereniging een ten toonstelling gehouden van schil derijen, vervaardigd door ama teurs in Zeeland. Deze eerste tentoonstelling kan wat bezoek en wat verzameling betreft, geslaagd worden ge noemd. Het schilderij dat op de entrée- bewijzen werd verloot, werd ge wonnen door mej. Marie Onghe- nae uit Biervliet. De politieke commissie van de V. N. is begonnen met het de bat over de beschuldiging van communistische zijde, dat de Amerikanen zich in de Kore aanse oorlog van bacteriologi sche strijdmiddelen hebben be diend. De Amerikaanse medicus, dr Charles Mayo, legde verklarin gen van 6 Amerikaanse piloten over, waaruit zou blijken dat 'n door de Russische bioloog Pav- lof uitgevonden methode is ge bruikt om Van gevangen geno men Amerikaanse piloten „be kentenissen" over bacteriologi sche oorlogvoering los te krij gen. Deze z.g. bekentenissen zijn later door de vliegers ingetrok ken, terwijl zij tevens een be schrijving gaven van de wijze, waarop zij verkregen zijn. Dr Mayo zei, dat de gevangen genomen Amerikaanse pilotien hun „bekentenissen" na de grootst mogelijke ontberingen, „gedwongen levend op een peil lager dan dat van en dier", had den afgelegd. De Russische afgevaardigde Malik zei op zijn beurt, dat de in Amerika teruggekeerde pilo ten hun verklaringen hadden ingetrokken omdat zij bang waren anders van hoogverraad te worden beschuldigd. Hij zei, dat de Amerikaanse autoriteiten de betrokken vliegers voor poli tieke doeleinden gebruiken en de aandacht willen afleiden van de tegen,' het Koreaanse volk gebruikte strijdmiddelen. Malik diende een resolutie in, waarin de landen, die het Ge- neefse protocol van 1925 nog niet bekrachtigd hebben, wor den aangespoord zulks alsnog te doen. Bij dit protocol wordt het gebruik van bacteriologische wapens en gifgassen verboden. De Belg Rassart zei dat de Russische beschuldiging, dat in de strijd in Korea bacteriën zijn gebruikt, niet alleen Amerika aangaat, maar alle leden van de V. N. en vooral die landen, die troepen naar Korea hebben ge zonden. Daarom moest de com munistische beschuldiging af doende worden beantwoord. Hij herinnerde er aan, dat de com munisten nooit een onderzoek van hun aantijging door het in ternationale Roode Kruis, de wereldgezondsheidsorganisatie of de door de algemene verga dering van de V. N. voorgestelde commissie van 5 landen heb ben toegestaan. Hij vond het vreemd dat de Sowjet-Unie een zaak aan de V. N. heeft voorge legd, die de wereldorganisatie niet mag onderzoeken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2