Dulles over Triëst, Israël en de Amerikaanse strijdkrachten in Europa De industrialisatie van Rusland De conferentie te Panmoendjon Russisch Britse atoomkracht-centrale in Schotland? BRITS-GUYANA KENYA protest bij Griekenland De watersnood in Italië Freeman Matthews bij Eisenhower op bezoek WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. De toekomst van Avifauna Oproep van Blank Bijeenkomst van subcom missie der neutrale terugzendingscomissie De verontreiniging vans het zeewater door stookolie WOENSDAG 28 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2983. Rede van minister Mikoyan °P onder op onder Oct. 28 7.2^ 17.20 22.17 13.57 29 7.29 17.18 23.32 14.21 30 7.31 17.16 14.39 31 7.33 17.14 0.44 14.53 «frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: .ƒ5,20 per kwartaal: per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Amerikaanse rese„nf Is «ui. S— plan Amerikaanse strijd een reeks besprekingen in de zomer en het begin van de herfst te van krachten uit Europa terug trekken, aldus heeft Foster Dul les, de minister van Buitenland- sie Zaken van de Verenigde Sta ten, Dinsdag op een persconfe rentie te Washington verklaard. Dulles zeide dit naar aanleiding van berichten over een verklaring van Wilson, minister van Oorlog, volgens welke de ontwikkeling van nieuwe wapenen in de verre toekomst mogelijk maakt de troepen in Europa aanzienlijk te verminderen. De vijf-mogendhedenconferentie over Triëst kan heel goed begin nen, vóórda^ de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun troepen uit de zone „A" van het vrije ge bied van Triëst hebben terug ge trokken, aldus Dulles. Hoe eer der een dergelijke conferentie tuüsen de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk, Italië en Zuid- Slavïë gehouden wordt, des te beter het is, vond Dulles. De ontruiming van de zone „A" kost tijd, aldus Dulles. Toen hem gevraagd werd waarom de Fransen de verklaring van acht October over de ontruiming van zone „A" niet mede hadden uit gegeven, zeide Dulles, dat dit was, omdat Frankrijk geen troe pen in, Triëst heeft. Op de vraag waarom het be- De Britse regering onderhan delt op het ogenblik over de aankoop van een terrein in het Noorden van Schotland met het oog op het bouwen van een door atoomkracht gedreven electri- sche centrale voor commercieel gebruik, aldus is in Londen ver nomen. De Britse minister van Be voorrading, Sandys, zei in het Lagerhuis naar aanleiding van vragen, dat hij nog geen verkla ring hierover kon afleggen. Naar verluidt zou de centra.e ergens bij de zee moeten worden gebouwd in een gebied, waar voldoende arbeidskrachten en overvloedig vers water beschik baar zijn. Bij Calder Hall in Noord West- Engeland wiordt op het ogen blik een experimentele atoom centrale gebouwd. tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië en uit besprekingen te Washington tussen Franse vertegenwoordigers, leden van de Zuidslavische generale staf en de gecombineerde staven van Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Deze besprekingen werden op touw gezet om te ko men tot een hecht strategisch front in Zuid-Europa tegen een eventuele aanval van de Sow jet- Unie en haar bondgenoten. Deze onderhandelingen leidden tot de conclusie, dat 't probleem- Triëst moest zijn opgelost vóór het gestelde doel kon worden be reikt, aldus Dulles. Dulles wilde niet zeggen op welke voorwaarden de Ameri kaanse economische hulp aan Israël zal worden hervat, omdat er geen scherp omschreven toe wijzing uit de dit jaar door het Amerikaanse congres goedge keurde gelden voor Israël is vastgesteld. Dulles wilde zich verder niet over de Israëlische kwestie uit laten, omdat zij nog in de Veilig heidsraad van de V. N. behandeld zou worden. De gouverneur van Brits- Guyana, Savage, heeft bekend gemaakt, dat 5 der dit weekein de gearresteerde leiders van de vooruitstrevende volkspartij voor onbepaalde tijd in hechte nis zullen worden genomen. De gouverneur is tot deze maatregel gemachtigd krach tens de voor de noodtoestand afgekondigde bepalingen. De gouverneur heeft ook een uit 2 personen bestaande raad gevende commissie ingesteld, tot welk een ieder, dip bezwaren maakt tegen bevelen tot in hechtenisneming, zich kan rich ten. In de bekendmaking betreurt de gouverneur het, dat 't door de vele dreigementen moeilijk is gebleken van ooggetuigen be wijsmateriaal voor de gepleegde vergrijpen te verkrijgen. Hij is echter van mening, dat het ver leden van de garresteerden en hun jongste handelingen een bedreiging vormen voor de orde en openbare veiligheid. Het Britse hoofdkwartier te Nairobi heeft bekendgemaakt, dat in de afgelopen week 103 erzetsstrijders zijn gedooc, 12 gewond en 10 gevangen geno men. In dezelfde periode heb ben leden van de Mau Mau 16 personen gedood en 6 gewond. Op 16 November zal de zaak tegen Djomo Kenjatta en 16 an dere inheemsen te Kitale in ho ger beroep worden behandeld. De verdedigers hebben om uit stel verzocht, omdat zij niet op tijd in Kenya zouden kunnen zijn. De' Sowjet-Unie heeft bij Griekenland geproteistee-rd te gen het inrichten van Ameri kaanse bases op Grieks grond gebied. Hierdoor zouden vrede en veiligheid op de Balkan in gevaar komen. In de getrokken nota, die door de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenland se Zaken, Gromyko aan de Griekse zaakgelastigde te Mos kou is overhandigd, wordt ge zegd dat Griekenland tot een basis wordt voor de strijdkrach ten van het „agressieve Noord- Atlantische blok" en ten volle de verantwoordelijkheid moet dragen voor de daaruit voort vloeiende verscherping van de internationale toestand. De nieuw benoemde Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, H. Freeman Matthews, heeft in een vraaggesprek ver klaard, dat president Eisenho wer, hem had uitgenodigd voor een onderhoud, vermoedelijk om hem de laatste instructies te Nederland. De ambassadeur verklaarde van plan te zijn half November per boot naar Nederland te ver- De minister van handel van de Sowjet-Unie, A. Mikoyan, heeft voor handelsfunctionarissen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De industrialisatie van het land en de snelle ontwikke ling van de zware industrie als materiële basis van het socialis me heeft de omstandigheden ge schapen voor een verbetering van de welvaart van ons volk, zoals men in het verleden niet had durven dromen. Deze industriali satie was nodig om de eerste ta ken voor de opbouw van de Sow- jet-economie te kunnen uitvoe ren, maar thans zijn er vele mo gelijkheden voor de toekomst. Thans kunnen wij terwijl wij het hoge tempo ontwikkelen en voortzetten, sneller voortgang maken bij de productie van goe deren ter voorziening in de vraag van verbruikers." Mikoyan wees er op dat de cam pagne van meer goederen voor de binnenlandse markt samenhangt met het nieuwe agrarische pro gramma. Hij zeide niet afkerig te zijn van de invoering van bui tenlandse organisatie- en werk methoden in het Russische be drijfsleven. „Toegegeven moet worden zo zeide hij, „dat de kapitalistische handel kwaliteiten heeft welke hier bestudeerd moeten worden. Als gevolg van de concurrentie en de moeilijkheden bij het aan trekken van afnemers hebben de buitenlanders goede methoden ontwikkeld voor de organisatie van de handel. Voorzover deze methoden van nut kunnen zijn, zal de Sowjet-Unie ze navolgen". Mikoyan deelde mede dat het vleesgebruik in de voornaamste steden sedert 1950 is verdubbeld en dat er thans aan particulieren auto's werden verkocht, hoewel de afnemers zes maanden op le vering moeten wachten. Volgens het agentschap „Tass" kondigde Mikoyan aan, dat de regering had besloten de produc tie van stofzuigers en wasmachi nes, aardappelschilmachines en broodmachines te vergroten. Verder deed Mikoyan een be roep op alle arbeiders in restau rants en cantines stations-buf fetten en restauratiewegens, ca- fétaria's en lunchrooms om de kwaliteit van het voedsel te ver beteren en meer afwisseling te brengen in de schotels. Publici teit en adverteren werden ook door Mikoyan besproken. Hij drong er bij de industrie op aan op grote schaal te gaan adverte ren, teneinde de afnemers voor te lichten en op te voeden. In zijn rede noemde Mikoyan verder de cijfers voor de Sowjet- Russische productie voor 1955 en 1956 op verschillende gebieden Zij zijn voor 1955 en 1956 resp. voor rundvlees 2,5 en 3 millioen ton; voor varkensvlees 850.000 en 1 millioen ton; voor boter 560.000 en 650.000 ton (volgens Mikoyan maakt de toenemende behoefte invoer nodig); suiker 3 maal zo veel als in 1913 en 4 maal zo veel als in 1913; voor rijwielen 3.445.000 en 3.800.000 stuks; radio- en televisietoestellen 4.527.000 en 5.4 millioen (in 1940 werden slechts 200.000 radiotoestellen ge produceerd); electrische koelkas ten 330.000; aluminium vaatwerk 64.000; metalen bedden 16.5 mil lioen; horloges 23 millioen. trekken. Hij zal worden verge zeld door zijn echtgenote. Freeman Matthews zei voorts zeer verheugd te zijn over zijn benoeming. Hij hoopte alles wat in zijn vermogen lag te kunnen doen om zowel de Nederlandse als de Amerikaanse belangen te dienen. Hij zei de grootste be wondering te koesteren voor de wijze waarop het Nederlandse volk bezig is de schade van de watersnood te herstellen. Gevraagd naar de Amerikaan, se beperkingen op de invoer van Nederlandse zuivelproducten deelde de nieuwe ambassadeur mede, dat hij deze zaak ernstig zou bestuderen. De nieuwe ambassadeur zeide dat hij nog niet veel van Ne derland afwist, maar zou pro beren even goed op de hoogte te komen als zijn voorganger Selden Chapin. De ambassadeur heeft twee zoons, de 20-jarige Thomas, die bij de Middellandse Zeevloot dient en de 25-jarige H. Free man Matthews jr., die verbon den is aan het State Depart ment en op een benoeming in het buitenland wacht. Als persoonlijke herinnering vertelde de ambassadeur, dat hij in zijn jonge jaren zeer onder de indruk was gekomen van hetgeen zijn moeder hem ver telde over. de inhuldiging van Koningin Wilhelmina, ten tijde waarvan zij in Nederland ver toefde. De geallieerde en communis tische afgevaardigden hebben Dinsdag te Panmoendjon hun besprekingen ter voorbereiding van een politieke conferentie over Korea, die Maandag begon, hervat. De Noordkoreaanse afgevaar digde, Ki Sok-Bok, die als eerste aan het woord kwam, herhaalde de reeds Maandag naar voren gebrachte eis, dat eerst zal wor den gesproken over de samen stelling van de politieke confe rentie en toelating van neutra len, alvorens tijd, plaats, proce- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Iets lagere middagtemperaturen Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Overwegend matige wind tussen Z. O. en Z. W. Iets lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 29 OCTOBER. ingenomen standpunt verloo chenen. „Tenzij de bestandscvereen- komst dienovereenkomstig wordt geamendeerd, hetgeen ondenk baar Is, dienen slechts de lan den, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, op de po litieke conferentie vertegen woordigd te zijn", zo zei hij. Hij wees er op, dat de be- anderd. Volgens Dean zou net standsovereenkamst slechts bij wederzijdse goedkeuring van de commandanten kan worden ver- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.33 7.08 7.48 7.58 n.m. 1.08 7.43 8.23 8.33 ZON MAAN durekwesties en dergelijke aan de orde zouden komen. De geallieerde afgevaardigde, Dean, verzette zich, evenals Maandag, tegen bespreking van de samenstelling der politieke conferentie als eerste punt. Hij bracht een uit 4 punten bestaande verklaring van doel stellingen van de politieke con ferentie naar voren. Deze pun ten waren; Wij moeten de won den van het door oorlog geteis terde Korea verbinden; Korea met democratische middelen verenigen tot een vrij en onaf-1 toelaten van neutrale randen c? hankelijk landde Koreaanse I conferentie tot een „praatcol- economie bevrijden van de lege' maken, reusachtige last van bewape ningsuitgaven en een vreedzame regeling voor de Koreaanse kwestie bereiken. In een uitzending^ van radio- Pjiongjang is als commentaar op de vergadering van Maandag verklaard, dat de mededelingen van de Amerikaanse afgevaar digde, Dean, van dien aard zijn, dat zij „de partisanen van de vrede in de gehele wereld doen wanhopen". „Het is nodig, dat op de bijeenkomst van Dinsdag een positieve discussie begint", aldus de radio. Volgens radio-Peking blijkt uit de verklaringen van Dean, vóór de besprekingen begonnen en de commentaren van Was hington, dat de Amerikanen niet bereid zijn om de Kore aanse kwestie en de evacuatie van vreemde troepen uit Korea vreedzaam te regelen. Dean verklaarde, dat de com munisten, door hun vasthouden aan de eis, dat neutrale landen aan de politieke conferentie zullen deelnemen, hun tijdens B. en W. van Alphen aan de Rijn hebben de gemeenteraad een uitvoerig prae-advies doen toekomen betreffende de toe komstige beheersvorm en exploi tatie van „Avifauna". In grote trekken komt het hierop neer, dat het in de bedoeling ligt, een stichting te vormen, waarvan het bestuur zal bestaan uit vier leden van het gemeentebestuur en drie leden „uit de andere ingezetenen der gemeente". De gemeenteraad mag zes van deze zeven leden benoemen, desgewenst op een aanbeveling van B. en W. die zal een lid van hun college als voor zitter aanwijzen. Dit bestuur zal worden bijge staan door een raad van advies die ten hoogste zeven leden zal tellen, welke door de gemeente raad- worden benoemd op aanbe veling van B. en W. In deze raad van advies dienen ook niet-inge- zetenen te worden benoemd. De aandacht wordt erop geves- De Westduitse bondscommissa- cis voor de veiligheid, Blank, heeft tot de Duitsers een oproep gericht, om de nodige offers te brengen voor de verdediging van hun land. Tijdens een verkiezingsbijeen komst, die belegd was door de partijen die de regering-Adenauer steunen, met het oog op de ver kiezingen voor de hernieuwing van de Hamburgse senaat, heeft Blank er op gewezen, dat geen enkel volk, dat zijn vrijheid wenst te behouden, er van kon afzien zijn verdediging te verze keren. De spreker herhaalde de opti mistische verklaringen, die hij tijdens zijn persconferentie van Maandagnamiddag had afgelegd aangaande de bekrachtiging van het EVG-verdrag door Frankrijk, de wapenstilstandsbesprekingen I en zei dat dit verdrag niet enkel de veiligheid van Duitsland, doch ook van Europa moet verzekeren en bijgevolg van Frankrijk. De Duitse bijdrage tot die veiligheid- zo voegde hij er aan toe, zal niet beperkt blijven tot de voccziene twaalf Duitse divisies. Zij zal moeten overeenkomen met het Duitse potentieel, omdat alles moet worden gedaan wat mense lijkerwijs mogelijk is om de vei ligheid van de bondsrepubliek en van Europa te waarborgen. Blank besloot met een beroep op de bonden van oud-strijders 'n einde te maken aan hun dwaas geklets over de noodzakelijkheid de Duitse soldaat in ere te her stellen, alvorens een nieuw be roep te doen op zijn medewer king. ,.De Duitse soldaat", zo zei hij, „heeft nooit zijn eer ver loren". tigd dat alleen reeds het finan ciële belang van de gemeente, die zulke aanzienlijke sommen in de aankoop en de exploitatie van het vogelpark investeert, de in vloed van het gemeentebestuur rechtvaardidgd. Voorts wordt op gemerkt, dat niet in de eerste plaats het maken van winst, maar het behartigen van ideële doelstellingen voorziet. Men over weegt in het op te maken huur contract de bepaling op te nemen dat aan ingezetenen van de ge meente tegen een verlaagd tarief toegang tot het vogelpark moet worden verleend. Mede is aandacht geschonken aan het punt van dansen op Zondag. Op dit punt zijn de me ningen in het college verdeeld. De meerderheid meent dat een ver bodsbepaling terzake in 't huur contract moet worden opgeno men, terwijl de minderheid van oordeel is. dat zulk een verbod er niet in behoort voor te komen. B. en W. stellen zich voor, nadat de raad zich hierover zal hebben uitgesproken, dien overeenkom stig en voor zoveel nodig een be paling in de te sluiten huurover eenkomst op te nemen. Tenslotte wordt de raad thans voorgesteld te besluiten tot: a. oprichting van de stichting „Vogelpark Avifauna"; b. verhuring aan de stichting „Vogelpark Avifauna" van de onroerende goederen voor de tijd van tien jaren tegen een jaar lijkse huursom van 18.350; c. de ingebruikneming voor de tijd van 5 jaren van de grond, welke aan het vogelpark behoort; d. overdracht aan de stichting van de levende have en de ove rige roerende goederen voor de som van 139.000, Gemeld wordt, dat de water stand van de Po, in N.-Italië als gevolg van de zware regens van de laatste dagen op ver scheidene plaatsen een peil heeft bereikt, waarop er gevaar voor overstroming of dijkdoor braak dreigt. Technici van het Italiaanse leger zijn met spoed naar de bedreigde plaatsen ge. zonden. In Napels worden Navo- strijdkrachten gereed gehouden voor hulpverlening en werk. zaamheden om dijkdoorbraken te voorkomen. Het water in de Noorditaliaan- se rivier de Po was Dinsdagavond nog steeds wassende. Het steeg tot twee centimeter per uur. I-Ionderden mensen werden op geroepen om gaten in 'n dijk van een kanaal in de delta van de Po te dichten. In dit gebied werden ongeveer honderd vrouwen en kinderen geëvacueerd uit in het water staande woningen. Het water in de Adige is Dins dag bij Cavarzere met drie een timeter per uur gestegen. Bij de overstromingen van twee jaar geleden, waarbij 273 personen zijn omgekomen, werd Cavarzere zwaar geteisterd. Dinsdag werden kleine over stromingen gemeld van zijrivie ren van de Po. Een aantal wegen in de Alpen werden door aard verschuivingen versperd. In Calabrië zetten reddingsbri gaden haar pogingen voort om sedert vijf dagen geïsoleerde dorpen te bereiken. Met een hef- schroef vliegtuig konden 37 men sen, onder wie 26 kinderen, wor den gered. Te Reggio de Calabia kwam n aantal mannen aan, die in twee dagen tijds een afstand van 100 kilometer te voet hadden afge legd om mede te delen, dat het dorp Antonimina reeds vijf da gen zonder drinkwater is. De mannen vertelden dat door aard verschuivingen 50 kleine huizen waren vernield. Te Rome brak Dinsdac nadat het bijna 48 uur onafgebroken hevig had geregend, de zon door. De Via Appia, de hoofdweg van Rome naar Napels, stond 50 km ten Z. van de hoofdstad blank. De in Italië door de overstro mingen aan openbare eigen dommen (wegen, gebouwen e.d.) toegebrachte schade beloopt n bedrag van ongeveer 15 millioen gulden. Het is nog niet mogelijk de omvang der schade, toege bracht aan eigendommen van particulieren en te velde staan de gewassen, te berekenen. Op het gewoonlijk zo rijkelijk met zon bedeelde eiland Sicilië heeft het de afgelopen 72 uur onafgebroken geregend. Aan de voet van de vulkaan de Etna zijn enkele vlakten overstroomd. Ook op Sardinië regent het nog steeds. De afgelopen nacht zijn de verbindingen met tien tallen afgelegen dorpen afge sneden, tengevolge van hevige regenbuien. Kleine stroompjes zijn in wild stromende rivieren veranderd en grete stukken land staan onder water. Nederlands Roode Kruis zendt dekens naar Italië. Het Nederlandse Roode Kruis verleent hulp aan de bevolking van Calabrië. Op het ogenblik vertoeft de heer A. van Embec, directeur van het Nederlandse Roode Kruis, in Genève voor een vergadering voor het uitvoerende comité van de Liga van Roode Kruisverenigingen. Op zijn aan bod hulp te verlenen heeft men het Nederlandse Roode Kruis verzocht dekens te zenden vo.or de getroffen bevolking. Gisteren heeft het Roode Kruis een partij van 2000 dekens naar het Ita liaanse Roode Kruis gestuurd. GROOT VERLOF VOOR LICHTING 1952—1 OP 22 NOV. Bij legerorder is bepaald, dat op 22 November a.s. groot veclof worden verleend aan: 1. Alle dienstplichtigen met inbe grip van kader van de lichtings- ploeg 1952I „vooropkomst" (in werkelijke dienst gekomen tus sen 1 Januari en 1 April 152) 2. De dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952I, in werke lijke dienst gekomen in de maand April 1952, met uitzondering van hen: 1. die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier of dienst plichtig onderofficier; 2. die behoren tot de cavalerie; 3. die behoord hebben tot het voormalig artilleriemeetregi- ment. 4. die behoren tot één der regi menten verbindingstroepen (voor zover niet ingedeeld bij het 102e verbindings bedie ningsbataljon) of vóór 6 Juli 1953 tot één van die regi menten behoord hebben en toen registratief zijn overge plaatst naar regimenten van - andere wapens of dienstvak ken; 5. die behoren tot het regiment technische troepen of vóór 6 Juli 1953 daartoe behoor den en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimen ten van andere wapens of dienstvakken; 6. die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 be hoord hebben en toen regi stratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. Deze uitgezonderde groepen zullen behoudens onvoorziene omstandigheden met ingang van 28 Maart 1954 voor groot verlof in aanmerking worden gebracht. Van vorenstaande groot-verlof regeling zijn ook nog uitgezon derd de dienstplichtigen, die door vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn ge komen; de dienstplichtigen, die niet in Europa dienen en zij, die zich in militaire detentie bevin den. De door de neutrale terugzen dingscommissie ingestelde sub commissie voor uitwerking van een schrijven aan de communis ten en de Verbündenen, waarin zal worden verklaard waarom de uiteenzettingen, zijn vastge lopen, heeft Dinsdag een uur vergaderd. Het ligt in de bedoeling, dat het schrijven „binnen 3 of 4 da gen" aan de beide partijen kan worden overhandigd. Op de bij eenkomst van Dinsdag werd echter geen voortgang gemaakt bij het opstellen van de stand punten van elk der vijf verte genwoordigers van neutrale landen in de commissie ten aanzien van het gebruik van ge weld om weigerachtige Noord- Koreanen te dwingen de „uit eenzettingen" door communis tische afgevaardigden bij te wo nen. e. het verstrekken aan de stichting van een geldlening ten bedrage van 137.100,tegen een rente van 2% !0/o, af te lossen in tien jaren; f. het aangaan met de stich ting van een rekening-courant- overeenkomst in die zin, dat op uiterlijk 31 December 1953 door de stichting in haar behoefte aan kasgeld kan worden voorzien door opneming bij de gemeente ontvanger tot een maximum van 100.000,—. Gisteren begon te Londen een onofficiële internationale conferentie ter bespreking van het vraagstuk der verontreini ging van 't zeewater door stook olie! De conferentie, die door 18 landen werd bijgewoond, drong aan op internationale controle om deze verontreiniging, waardoor de stranden worden bevuild, zee vogels omkomen en brandgevaar in binnenhavens ontstaat te be strijden. Nederland werd vertegenwoor digd door de heer N. N. Buis man, lid van de Nederlandse af deling van de internationale com missie voor het behoud van Je vogelstand. Deskundigen raamden de totale hoeveelheid olieafval op onge veer 2% millioen ton per jaar. Gebleken is, dat olie, die op een bepaald punt in de oceaan in de golfstroom wordt gestort. Na ruim drie maanden de kust van Egneland bereikt. Op de conferentie zal naar mid delen worden gezocht om tot een internationale overeenkomst te komen, waarbij het spoelen van de tanks en stoomketels der sche pen wordt geregeld, en waarin bepaalde afgebakende gebieden worden aangewezen, waar de schepen de afgewerkte stookolie mogen lossen. Bij de opening van de confe rentie verklaarde de Britse mi nister van Vervoer, Lennox- Boyd, dat Engeland binnenkort de zeevarende mogendheden zal uitnodigen voor een conferentie over de verontreiniging van het zeewater door stookolie. De Nederlandse afgevaardigde Bloemers zeide, dat de verontrei niging van het water door olie afval zou kunnen leiden tot het uitsterven van gehele vogelsoor ten. Er zal spoedig een Nederlands rapport worden uitgegeven mo' aanbevelingen ter voorkoming van vervuiling van het zeewater. Dr Rudolph Drost van de ver eniging voor vogelbescherming op Helgoland, zeide dat dit jaar alleen al op één plaats 10.000 zee vogels waren omgekomen, nadat een schip zijn olie-afval had ge lost.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1