VALDA Bedevaart naar Diksmuide rustig verlopen CHINEZENWIJK Een deskundig rapport inzake Saeltinge Overstromingen in Italië Massale protestdemonstratie van gepensionneerden STAATSLOTERIJ Amerikaanse g-mlataire leiders naar het buitenland Het ongeluk bij Neustadt Chinese nationalisten ontruimen Birma. Aantal gevallen van kinderverlamming en roodvonk Arbeid in banketbakkerijen AGENDA PERZIE Vergadering Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen 5nnê'„i,™ds( BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES VALDAMILD ,,Niei rechteloos" Inspectie-reizen Het beste bed ooit gemaakt! £m lju Song Maandagmiddag kwam de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in „Hotel Rotterdam" te Terneuzen. Van Ged. Staten was eindelijk, nadat het bestuur der Kamer nog een telegram had gezonden, waar in op spoedige toezending van het rapport Havencommissie Terneu zen was aangedrongen, dit rap port binnengekomen, n.l. één exemplaar, met verzoek vóór 1 October te mogen vernemen tot welke beschouwingen en conclu sies dit rapport aanleiding geeft. Gezien de korte tijdslimiet en het ontbreken van bepaalde bijlagen was het niet mogelijk een gede gen advies uit te brengen. Goed gevonden werd dit rapport in de eerste vergadering van 1954 te behandelen. Ingevolge een verzoek van het ministerie van economische za ken zal de Kamer medewerking verlenen aan de uitvoering van een regeling voor uitkeringen aan door de watersnood getroffen middenstanders en zelfstandigen. Van de vereniging van Kamers van Koophandel was een rond schrijven ingekomen, inhoudend het voorstel om aan de minister van economische zaken te verzoe ken de winteropruimingstermijn te willen verschuiven naar de pe riode 16 Januari16 Februari i954. De heer De Vuijst merkte op dat over het algemeen bedoelde verschuiving wenselijk wordt ge acht. De heer Jacobs kan in verband met zijn vestiging te Breda zijn werkzaamheden niet langer voortzetten. Aan de K.A.B., waar voor de heer Jacobs zitting had, zal gevraagd worden, twee candi- daten aan te wijzen ter voorzie ning in de vacature. De voorzitter deelde mede, dat na een bespreking door de secre taris der Kamer de inschikke lijkheidsregeling door de Belgi sche douane voor het verkeer uit Zeeuws-Vlaanderen via België naar overig Nederland en omge keerd zal worden gehandhaafd totdat de veerdienst Perkpolder Kuiningen weer intact zal zijn. Met betrekking tot de inschake ling van Zeeuws-Vlaanderen in de helicopterdienst is aan de heer Van der Mandele, voorzitter der Rotterdamse Kamer van Koophandel, verzocht voor het bestuur der Kamer hierover een uiteenzetting te geven. Deze zal waarschijnlijk eind November plaats hebben. Het bevrachtingscommissariaat Met betrekking tot eventuele verplaatsing van het bevrach- Jingscommissariaat van Terneu zen naar Middelburg is door het bestuur der Kamer het nodige ge daan en een vergadering belegd, waarop belanghebbenden waren uitgenodigd. De hier geopperde bezwaren zijn in een uitvoerige brief aan de minister van verkeer en waterstaat uiteengezet. De Kamer ging met de handel wijze van het bestuur accoord. Naar aanleiding van een be spreking van het bestuur met en- kele bestuursleden van het E.T.I. is het grote bezwaar der Kamer, dat er te weinig controle zou zijn op het werk van de directeur van voornoemd instituut, grotendeels weggenomen. Bij wijze van proef zal de Kamer daarom voor 1954 een subsidie aan het E.T.I. toe kennen van 250. Een Saeftinge-rapport. De Kamer reserveerde destijds 4000 voor een Zeeuwse tentoon stelling, die evenwel geen door gang zal vinden. Goedgevonden werd hiervan maximaal 2000 te besteden aan het doen opstellen van een deskundig rapport inza ke Saeftinge. De voorzitter zeide o.m., dat de medewerking van overheidswege aan een onderzoek naar het land van Saeftinge zó gering is, dat de Kamer deze materie zelf ter hand dient te nemen, gezien de grote belangen voor het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen. Men zal zich hiervoor in verbin ding stellen met een professor in Amsterdam of Rotterdam voor het aanwijzen van een econo misch doctorandus aan wie de op dracht kan worden gegeven een gedocumenteerd rapport uit te brengen betreffende de mogelijk heid van inpoldering en de pers pectieven van een betere verbin ding met overig Nederland via dit gebied, terwijl ook de financiële consequenties hiervan moeten worden bezien. Er is wel toezeg ging van Ged. Staten, dat dit col lege de Kamer hierbij zal helpen. Als deze studie in een rapport is neergelegd, kan de zaak op hoger ministerieel niveau worden beke ken. De Kamer ging met dit denk beeld accoord. Mochten de kosten de 2.000 overschrijden, dan zal zij haar standpunt opnieuw be palen. Na discussie werd besloten, dat de betreffende commissie der Ka mer deze zaak nog eens zal be zien. De helicopterdienst: Naar aanleiding van een vraag van de heer Brugge inzake opna me van Zeeuws-Vlaanderen in het net van helicopterdiensten, ant woordde de voorzitter dat de Sa bena alleen aanvoerlijnen naar België wil exploiteren. De raad van commissarissen van de schien wordt dit vraagstuk, waar voor ook in andere delen van ons land interesse bestaat, binnen 5 jaar opgelost, als grotere toestel len dan de huidige beschikbaar zijn. In de eerstvolgende vergade ring der vereniging van Kamers van Koophandel zal dit onder werp aan de orde komen. Op de vraag van de heer Van der Peijl aangaande het bevrach tingscommissariaat, antwoordde de voorzitter, dat dienaangaande nog niets naders bekend is. De lieer Fassaert vroeg stap pen te doen voor verbetering van de weg HulstSas van Gent, het geen dringend noodzakelijk is. Na afloop der vergadering hebben de leden der Kamer een bezoek gebracht aan het op de Terneuzensche Scheepsbouw Mij in aanbouw zijnde zeeschip „Pie- ter S." In de grote zaal van ,,Bellevue" te Amsterdam hebben ruim 2000 gepensionneerden gisteren een demonstratieve vergadering bij gewoond, belegd door de afdeling Amsterdam van de Nederlandse bond van gepensionneerden. „Al zijn wij oud en zwak, al be zitten wij geen machtsmiddelen, daarom zijn wij toch niet rechtte- loos", sprak de heer C. Foppele, Naar van gezaghebbende zijde te Bangkok wordt vernomen, zullen de nationalistisch-Chine- se troepen van generaal Li Mi op 1 November zich uit Birma beginnen terug te trekken. Zij zullen zich van Maoghsat, in de omgeving waarvan zij zich nu ophouden, naar Thaklilek in Thailand begeven en vandaal naar Formosa gaan. In Thakhilek zullen Ameri kaanse, Birmaanse, Thailandse en nationalistisch-Chinese ver tegenwoordigers toezicht hou den op de evacuatie. De Bir maanse legerleiding heeft toe gezegd, dat zij tot 15 November geen luchtacties zal uitvoeren tegen de nationalisten. Men neemt evenwel aan, dat deze termijn zal worden verlengd, als de nationalisten zich niet op tijd uit Birma hebben teruggetrok ken, doch van hun goede Wil hebben blijk gegeven. Italië wordt door een ware zondvloed geteistercLoNiet alleen in het zwaar beproefde Calabrië, de „teen" van het Italiaanse schiereiland, heeft het nu sedert Zondagavond onafgebroken ge regend, maar ook in de -meeste andere provincies. In de provincie Catanzaro is opnieuw zware regenschade aan gericht. Rome en vele andere steden in Midden-Italië hebben in geen maanden een dergelijke aan houdende regenval als thans ge kend. De Romeinse brandweer is in voortdurende staat van alarm. In Opper-Italië zijn de rivieren de Adige, Adda en Serio zeer ge zwollen en buiten haar oevers getreden. In de provincies Ber gamo en Cremona onderviqdt men veel overlast van het water en ook Venetië heeft een zware wolkbreuk te verduren gehad. Volgens voorlopige opgave zijn in Calabrië vijfduizend huizen vernield, honderd kilometer weg onbruikbaar geworden, ongeveer driekwart van de olijvenoogst en bijna de gehele citroenen-op brengst verloren gegaan. De aan de boomgaarden berokkende schade zal nog jarenlang nawer ken. In Italiaanse bladen wordt herinnerd aan woorden van pre mier Pella, dat „in het vergeten Zuiden het weer maar niet altijd voor alle rampspoed aansprake lijk kan worden gesteld". De dagbladen oefenen in hoofdartikelen critiek op de on voldoende beschikbaarstelling van gelden voor Zuid-Italië. Vol gens deze bladen is de ontbossing van de bergen schuld aan de rampzalige gevolgen van natuur verschijnselen zoals de regenval van de laatste dagen, waardoor de Calabrische aarde in zee wordt gespoeld. Regulering van de waterloop en herbebossing zijn thans aller eerst geboden, aldus de bladen. Zware regens, die de noodlottige overstromingen in Italië hebben veroorzaakt, waardoor ongeveer 100 personen het leven verloren, hebben Maandag Noord-Italië ge teisterd. Tientallen gezinnen uit de laag gelegen boerderijen bij Venetië werden ijlings geëvacueerd, toen de Adige buiten haar oevers trad. Een aantal huizen stond Maan dagavond in het water. Te Udine, ten Noorden van Ve netië, zijn twee soldaten om het leven gekomen, toen een wilde stroom een kamp binnendrong. Ook enkele voorsteden van Ro me staan blank. Maandagavond steeg het water in de Po. Op enkele plaatsen was de toestand gevaarlijk. Op zwak ke plaatsen waren waterbouw kundigen bezig met het verster ken van de dijken. Ook het reddingswerk in Cala brië werd door de regenval be lemmerd. Door de nieuwe stort buien 1§ "de vrees in dit gebied te ruggekeerd. Nog steeds worden groepjes mensen in het rampgebied met hefschroefvliegtuigen van voed sel en medicijnen voorzien. Een nieuw gevaar voor het ge teisterde gebied is het tekort aan drinkwater. Een aantal dorpsbe woners hadden van het overstro mingswater gedronken, waarin lijken en kadavers drijven, aldus een arts te Aspromonte. Dezelfde arts maakt melding van 85 ge vallen van dysenterie in zijn dorp. Blijkens een opgave in de Staatscourant van Maandag, zijn in de week van 11 tot en met 17 October j.l. in het gehele land 15 gevallen van kinderverlam ming aangegeven, n.l. 3 in 's-Gravenhage, 2 in Enschedé en telkens 1 in Smallingerland, Almelo, Borne, Apeldoorn, Put ten (Gld.), Leusden, Amster dam, Haarlem, Voorburg en Ruc- phen. Voorts werden 259 gevallen van roodvonk aangegeven. lid van het hoofdbestuur en oud directeur van een arbeidsbureau. Hij belichtte uitvoerig de moeilij ke situatie waarin vele gepen sionneerden zich in financieel op zicht bevinden. „De kostprijs van het levensonderhoud is sinds 1939 gestegen tot 268 procent, hetgeen er op neerkomt, dat alles gemid deld ruim IV2 maal zo duur is ge worden. De pensioenen voor de oud-overheidsdienaren hebben als druppels op een gloeiende plaat enkele verhogingen gekregen, sa men niet meer dan 30 tot 35 pro cent". Volgens spreker werden in het bijzonder de oud-gepension- neerden, dus zij, die al 5 of 10 ja ren, soms nog langer geleden ge- pensionneerd werden, stiefmoe derlijk door de overheid behan deld. Zij moeten leven op pen sioenuitkeringen, die gebaseerd zijn op het vooroorlogse loonpeil. Uit een enquête was gebleken, dat ruim de helft van het aantal oud-gepensionneerden in ons land een pensioen ontvangt van min der dan 1550 per jaar. Welis waar is er thans een staatscom missie in het leven geroepen, die advies moet uitbrengen voor een herziening, maar volgens spreker duurt het onderzoek te lang. „In Januari komt er een loons verhoging voor de arbeiders in de vrije beroepen en voor de ambte naren", vervolgde de heer Fop pele, „maar wanneer komen de gepensionneerden aan bod? Zij moeten maar afwachten, maar juist zij hebben de minste tijd om af te wachten. Ieder jaar sterven er honderden van deze vergeten groep, die uitgerangeerd op een dood spoor is gezet". De vergadering nam een motie aan, waarin wordt geprotesteerd „tegen de achterstelling der ge pensionneerden". In de motie wordt er bij het hoofdbestuur van de bond op aan gedrongen „alle geoorloofde mid delen te gebruiken om deze ach terstelling te verminderen en te doen verdwijnen". Tenslotte wordt aangedrongen op openbare bijeenkomsten en een demonstratief congres om het volk en de regering opmerk zaam te maken op de nood der gepensionneerden. De Staatscourant van Maan dag bevat o.m. een beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid waar bij wordt toegestaan dat in het tijdvak van 16 tot en met 28 No vember a.s. gedurende 11 uren per dag en 60 uren per week ar beid mag worden verricht, als mede op 17, 18, 19, 21 en 28 De cember gedurende 11 uren per dag. In de 521ste Staatsloterij, le klasse, is Maandag een prijs van f 25.000 gevallen op lotnummer 5363. De bedevaart der leden van het IJzerfront, oudstrijders en gewe zen verzetslieden, naar Diksmui de, .teneinde aldaar de smaad uit te wissen, die de Vlaamse ge sneuvelden op 23 Augustus tij dens de traditionele Ijzerbede vaart aan de voet van de IJzerto- ren door de incivieken aange daan", is Zondag ïn de grootste kalmte verlopen, dank zij een politievertoon dat zijn weerga waarschijnlijk niet heeft in de Belgische geschiedenis. Van de tegendemonstratie der leden van het jeugdcomité is maar weinig te bespeuren ge weest omdat de rijkswacht deze, meestal uit studenten bestaande manifestanten, op radicale wijze, nog vóórdat zij de IJzervlakte be reikten, had aangehouden en voor de loop van de dat? in ver zekerde bewaking had gesteld. Degenen die zich naar Diks muide begaven, hadden veeleer de indruk grootscheepse manoeu vres bij te wonen dan op weg te zijn naar een bedevaart. Alle wegen waren afgezet door leden van de rijkswacht in veld- tenue met helm op, terwijl men overal pantserauto's, radiowa gens, overvalauto's en ruiteraf- delingen van deze rijkswacht tegenkwam. Hier en daar zag men zelfs auto's van de brand weer, die de opdracht hadden in geval van nood bedevaartgangers en tegen-demonstranten uit el kaar te spuiten De toegangswegen naar Diks muide waren met een indruk wekkende veiligheidsgordel opn- ringd en deze werden overvlogen door een klein vliegtuig, wa'arin een officier van de rijkswacht als waarnemer had plaats geno men. Bij Friese-ruiters stonden wachtposten opgesteld, waar een ieder zich moest legitimeren. Journalisten moesten niet alleen hun perskaart doch ook hun identiteitsbewijs tonen. Alle jeugdige elementen, die verdacnt voorkwamen, werden onmiddel lijk aangehouden. Tegen het middaguur zat het gemeentehuis van Diksmuide dan ook vol met leden van het jeugdcomité, die er de tijd dood den met het zingen in koor van Vlaamse liederen. Later op de dag werd bekend gemaakt dat niet minder dan 400 tegen-de monstranten waren gearresteerd. De autobussen die de studenten aanvoerden werden dikwijls door de rijkswachters ergens op een zijweg geplaatst en de inzitten den werd dan verboden voer de duur van de manifestatie te Diksmuide het voertuig te verla ten. Ook in Diksmuide zelf was 'n enorme politiemacht op de been. Hier hadden zich bij de rijkswach ters, wier aantal op 3.000 in to taal werd geschat, nog vele re chercheurs in burger gevoegd. Veel kans op 'n tegen-demonstra tie hadden de leden van het jeugdfront dus niet en het bleef bij het verspreiden van plam- fletten met de hoofdletter „A" (amnestie) en het uitstrooien van spijkers op de wegen. Drie manifestanten .werden gearrec- teerd, die zakjes met peper bij zich hadden. De plechtigheid van de IJzer- fronters bij de z.g. „Calvarie van de IJzer". droeg een zeer in getogen karakter en werd door geen enkel incident verstoord. Om kwart vóór elf arriveerde hier de heilige vlam, die ontsto ken was bij de z.g. „Dodengang", waar oudstrijders en verzetslie den de gehele nacht hadden ge waakt. De mis, die op het pro gramma stond, kon echter geen doorgang vinden, omdat het Bel gische episcopaat alle priesters verboden had aan de bedevaart deel te nemen. Door een gewezen aalmoezenier van het 13de Linieregiment werd het „Onze Vader" en het „Ave" gereciteerd, dat door alle bede vaartgangers in eerbiedige stilte werd aangehoord. Nadat de voorzitter van het IJzerfront, Cremers, en nog en kele andere oudstrijders in het Vlaams en het Frans toespraken hadden gehouden, waarbij zij wezen op de gezamenlijke offers, die Walen en Vlamingen in de beide wereldoorlogen hebben ge bracht en de noodzaak van hun eenheid onderstreepten, werd, terwijl een straalvliegtuig van de Belgische luchtmacht cirkels bo ven de IJzervlakte beschreef, de „Vlaamse Leeuw" en de „Bra- bangonne" gezongen. Hierna volgde op de grote markt te Diksmuide het défilé der oudstrijders en verzetslieden met hun vaandels. Gedurende 45 minuten marcheerden de IJzer- fronters hier in rijen van vier langs hun leiders. Vervolgens werd de symboli sche fakkel onder escorte van le den van de brigade Prion, met voorop weer een gemotoriseerde colonne van de rijkswacht, via Gent overgebracht naar het vroe gere concentratiekamp. Bij hét doortrekken van Gent op weg naar Breendonk deed zich om half vier nog een klein inci dent voor. Bij het station had zich een vrij grote groep studenten opgesteld die „De Vlaamse leeuw" en „Vliegt de Blauwvoet" zongen en die de kreet aanhieven „Amnestie, amnestie". De rijkswachters en politie agenten die de straat wilden schoonvegen werden met gejouw en gefluit ontvangen. Nadat een rijkswachter een mitrailleur mid den op de straat had gezet en de ze richtte op de manifestanten waren de deelnemers aan de „Operatie Uilenspiegel" snel ver dwenen. Overal in Gent, de cita del der Vlaamse studenten, reden pantserauto's en overvalwagens rond. Verscheidene andere politieke delinquenten die voorwaardelijk op vrije voeten waren gesteld en die zich thans onder de tegende- monstranten bevonden, werden gearresteerd. Des avonds legden de leden van het IJzerfront nog bloemen neer bij het graf van de onbeken de soldaat te Brussel en bij het monument van Koning Albert. MAZET, BEDDEN* EN ST A A l WA R E N F A B RI EK E N TE ZEVENBERGEN Het merendeel van de Ame rikaanse militaire leiders ver trekt dezer dagen om de omvang en de behoeften van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa en het Stille-Oceaangebied na te gaan. De voorzitter van de commis sie van stafchefs, admiraal Rad ford, de minister voor de Lucht macht, Talbott en de chef van dit onderdeel van de strijd krachten, generaal Twining, gaan naar Europa. Laatstge noemden zullen waarschijnlijk ook naar Spanje en Marokko gaan. Generaal Ridgway, de stafchef van het leger, gaat naar het Verre Oosten. Ook de stafchef der Marine, admiraal Carney, zou van plan zijn in dit gebied een inspectiereis te ma ken. Volgens waarnemers te Was hington is de belangrijkste aan leiding voor deze reizen de moeilijkheid om te komen tot een voor het congres aanvaard bare militaire begroting voor de strijdkrachten, zonder dat ten koste van de veiligheid van het land en zijn bondgenoten gaat. In dit verband wordt herinnerd aan een verklaring van de mi nister van Defensie, Wilson, waarin deze gewaagde van de mogelijkheid om de overzeese strijdkrachten te verminderen als een gevolg van een uitge breider gebruik van nieuwe wa pens. Wilsons plaatsvervanger heeft onlangs dienaangaande een onderzoek ingesteld in de Amerikaanse bases in Europa. Tenslotte legt men in de Ameri kaanse hoofdstad ook nog ver band tussen de reizen van de militaire leiders en de jaarlijkse bijeenkomst van de Navo-raad, die in December wordt gehou den. Intussen schrijft Hanson Baldwin, de militaire medewer ker van de New York Times, van de „meest gezaghebbende zijde" te hebben vernomen, dat de Ver. Staten op het ogenblik met van plan zijn, in de onmid dellijke toekomst troepen van enige omvang uit Europa of het In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 68) De chauffeur van de Neder landse vrachtauto die bij Neu stadt in aanrijding kwam met een aantal auto's, Dirk de Baat, is, naar Maandag werd medege deeld, op last van de rechtbank te Lenz aan de Rijn in hechtenis ge nomen, omdat hij verdacht wordt van nalatigheid bij het rijden en bovendien, omdat men verwacht, dat de chauffeur tot een zware straf zal worden veroordeeld. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat De Baat niet op de goede tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellende weg is afgereden. Een oordeel over de vrachtauto kan pas Woensdag worden ver wacht. Bij de aanrijding, die Zaterdag plaats vond, zijn zes personen om het leven gekomen en zes ge wond. HEDEN: TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur: Jadat is Parijs. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. (Nadruk verboden). Eva, die in de buurt zat en met de andere meisjes en vrouwen aan de grote vlag werkte, zag haar broer met zijn aangename taak bezig en giechelde. Tom zond haar over Elsies schouder een vernietigende blik toe. „Tom, Tom," gniffelde Eva, terwijl zij de naald in het rode vlaggedoek stak en toen kon zij haar lachen niet langer inhouden en liet haar hoofd op de tafel vallen. De vrouwen begrepen waar Eva om lachte en glimlach ten voor zich heen. Toen Tom klaar was, bekeek Elsie zichzelf in de handspiegel. Eva richtte haar hoofd op, veegde de tranen uit haar ogen en viel in een nieuwe, slecht verborgen lach bui. Elsie keek om en zag de lachende gezichten van de vrou wen en meisjes. „Waarom is iedereen zo vro lijk?" voeg zij. Zich tot Tom wendend zei zij: „Dank je wel, Tom.'V,! Elsie ging naar de telefoon en draaide het nummer van het kantoor in de bovenstad vaav.heti Vrouwencomité voor Oorlogs hulp. „Hallo, mevrouw Yang," zei zij in het Mandarijns. „Hebt u nog meer meisjes voor de straatcol lecte kunnen krijgen? Ja. Ja. En de optocht, daar moeten nog meer vrouwen in meelopen. Er zijn er niet genoeg. Wij hebben veertig meisjes en vrouwen om de vlag te dragen, en maar der tig voor de bussencollecte en er zullen er niet meer dan acht of tien voor de optocht zijn, behal veNatuurlijk, natuurlijk weet ik dat. Ik begrijp het. Kpmt uw familie? Dat is prachtig." De telefoon met een klap op hangend, mopperde Elsie boos: Die moderne Chinese dames!" Zich tot de andere vrouwen richtend zei zij: „Het geeft niets. Je kunt die rijke vrouwen uit de bovenstad er niet toe krijgen om aan een optocht in de Chinezen- wijk mee te doen. Zij zijn vies van ons of zo iets." Elsies stem klonk boos, maar werd toen zach ter. „Maar mevrouw Yang heeft mij gezegd, dat zij een stuk of twintig meisjes voor de straatcol lecte zal sturen. Zij is reusach tig. Zij doet wat zij maar enigs zins kan. Misschien sleept zij nog een paar vriendinnen mee, maar haar eigen familie doet in ieder geval mee aan de optocht. Wij kunnen er waarschijnlijk op niet meer dan twintig voor de op tocht rekenen. Is het niet treu rig?" „Nee," zei mevrouw Chung, „je krijgt die rijke mondaine da mes er niet toe samen met was- mannen in een optocht te lopen. Zij komen wel op eqn bal ten ba te van de oorlogvoering in het Waldorf-Astoria, ja. Maar de Chinezenwijk is beneden haar waardigheid." „Niet voor mevrouw Yang," zei Elsie. Mevrouw Yang verstond alleen Mandarijns en het was ge woonlijk via Elsie, dat het bureau in de benedenstad in verbinding stond met het bureau in de bo venstad. Elsie en mevrouw Yang hadden altijd veel plezier samen door de telefoon, hoewel zij el kaar maar eens gezien hadden. „Nee, mevrouw Yang niet. Zij is anders. Die familie is anders." „En wat betekent dat hele ge doe van modern te zijn?" zei El sie. „Hoge hakken en permanent waves en een mondjevol Engels." „Het zit zó," antwoordde me vrouw Chung met haar zware stem. „Als je rijk bent, betekent je eigen land veel minder voor je. Als je arm bent, betekent je land meer voor je. Die rijke da mes hebben het te goed. Dragen zij een rooie cent of iets van hun tijd bij voor het oorlogswerk? Ik heb er niets van gemerkt." Tom stond nog te luisteren en voelde iets in zijn binnenste branden. Toen hij met Eva wegging, zei hij tot zijn zuster: „Waarom heb je zo gelachen? Het was pijnlijk voor juffrouw Tsai." „Ik kon er niets aan doen. Je weet niet hoe je keek en hoe El sie keek toen ze zich die pleister door jou op haar hoofd liet plak ken." „Hoe keek ze dan?" „Nou, ze was verlegen. Ze pro beerde ernstig te kijken, maar ze trok aldoor met haar mond. Tom, Tom," giechelde Eva. „Eva, ik vind heus, dat ik Man darijns moet gaan leren. Ik kan lessen ruilen met juffrouw Tsai. Ik kan haar Kantonnees leren, of Engels als zij dat wil." Thuisgekomen, kondigde Eva aan: „Moeder, Tom vindt dat hij Mandarijns moet leren en hij gaat lessen ruilen met juffrouw Tsai." Zij barstte in zo'n luid ge lach uit, dat zij naar de keuken vloog om tot kalmte te komen. Van die dag af werd Tom thuis met Elsie geplaagd. Moeder Fong was met Elsie in genomen. „Dat is een keurig meisje, dat ik graag voor mijn Tom zou willen hebben," zei zij. En zo gaven moeder Fong en Flora als zij naar de Chinezen- wijk gingen, altijd speciale aan dacht aan Elsie en bekeken haar in een bijzonder licht. Deze vrou welijke invloeden werkten op Tom, -j^n het kwam hem steeds belangrijker voor, dat zij Man darijns zou kennen en Chinese letterkunde. Hij vormde een nieuwe gelijkenis: Chinese let terkunde was Elsie Tsai, en Elsie Tsai was Chinese letterkunde. (Wordt vervolgd). Stille-Oceaangebied terug te trekken. Volgens Baldwin is men in het Amerikaanse ministerie er in het algemeen over eens, dat het terugtrekken van troe pen onmogelijk is, zolang mm niet begonnen is het Duitse en het Japanse herbewapenings program uit te voeren en zolang niet de situatie in Korea meer gestabiliseerd is. Wel zal later de gevechtstrekte van de Ame rikaanse troepen overzee gelei delijk worden verminderd, naar mate de bondgenoten der Ver. Staten in Europa en Azië ster ker worden, doch deze vermin dering lag van meet af aan in de bedoeling, aldus Baldwin. De diplomatieke correspondent van de New York Times heeft in zijn blad enige voorspellingen gedaan ten aanzien van het be zoek, dat de voorzitter der com missie van Amerikaanse staf chefs, admiraal Radford, deze week aan Europa brengt. De correspondent, Reston, ver wacht dat Radford niet van het besluit om niet nog een Ameri kaanse pantserdivisie naar Europa te sturen, zal terugko men. Hij meent echter, dat de admiraal de landen van het At lantische verdrag zal verzeke ren, dat er in de loop van het volgende jaar geen troepen uit Europa zullen worden terugge trokken. Volgens Reston wordt ook verwacht, dat admiraal Radford zal spreken over de mogelijkheid dat de Ver. Staten nieuwe ver antwoordelijkheden op zich zul len nemen voor het financieren van een uitgebreider program voor oefening der Europese luchtstrijdkrachten en voor hulp voor de luchtverdediging van de Europese steden. Voorts zou de Amerikaanse regering zachte aandrang heb ben uitgeoefend op de regering van Vietnam om het Franse aanbod voor onafhankelijkheid binnen de Franse unie te aan vaarden. Men vreest in Was hington, dat, indien Vietnam weigert het aanbod aan te ne men, de regering-Laniel zal vallen en door een regering zal w/orden vervangen, die zal wor den opgedragen met de commu nisten in Indo-China tot over eenstemming te komen, aldus de diplomatieke correspondent van de New York Times. Radfords bezoek aan West- Europa zal 3 weken duren. De admiraal is Maandag te Parijs aangekomen. Hij zal 5 dagen in Frankrijk blijven en vervolgens doorreizen naar Frankfort, Os lo, Londen, Rome, Napels en Madrid. De chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf generaal Twi ning en de Amerikaanse minis ter voor de Luchtvaart, Talbott, zijn Maandag eveneens te Parijs aangekomen. Zij brengen een bezoek van 2 weken aan lucht machtinstallaties in Europa en Noord-Afrika. Admiraal Radford verklaarde te Parijs, dat hem niets bekend was omtrent Amerikaanse plan nen om troepen uit Europa te rug te trekken, als onderdeel van een program om het accent naar atomische wapens en de strategische luchtmacht te ver leggen. Onder de 100 gevangenen die ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de sjah Maan dag zijn vrijgelaten, bevinden zich dr Gholem Hossein Mossa- deq, een zoon van de oud-pre mier en Ahmed Zanguene, voor malig hoofd van het plan bureau. Anderzijds zijn 9 personen aangehouden, die tegen de vorst gerichte pamfletten verspreid den.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2