Binnenlands Nieuws bicmpm COEBERGH 5.70 CHINEZENWIJK De Tweede Kamer over en Volkshuisvesting Wederopbouw WW ff „ST. RAPHAEL" vierde haar 50-jarig bestaan BtSStH JENtVtR AGENDA Zeer krachtige aardbeving in de Kaukasus België 75.000 woningen per jaar mogelijk ij "ag.cache^kker^ Eerste „kikker"-rit van „M.A.C.A" ie Axel MOTORBOOTJE VERBRANDDE OP DE AMSTEL. f i A ém w 4# wm w//, per Liter GROTE LANDBOUWSCHUUR VERBRAND. Neem n AKKER £in lju Song Raad voor Scheepvaart ERNSTIGE BERISPING VER ZOCHT TEGEN SCHIPPER VAN LEKGESTOTF-N BOTTER. in Mijnongeluk In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begro ting van wederopbouw en volks huisvesting wordt er op ge wezen, dat de watersnoodramp van Februari aan het organi satie-vermogen en de werkkracht van verschillende diensten en af delingen van het departement hoge eisen heeft gesteld. Aan deze eisen is over het al gemeen goed voldaan. Vele leden uitten hun waardering voor de voortvarendheid, waarmede de ambtenaren van het departement en meer in het bijzonder de amb tenaren van de provinciale in specties van wederopbouw en volkshuisvesting voor Noord- Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land de problemen hebben aan gepakt. De verwachting werd uitgesproken, dat met hetzelfde élan en in hetzelfde tempo zal worden voortgewerkt aan het herstel van de normale huisves tingstoestanden in het getroffen gebied, opdat op dit voorname onderdeel van het door de slacht offers ondergane leed de nood spoedig gelenigd zal zijn. Bouwprogramma 1954 Vele leden zouden gaarne ver nemen, hoe de verdeling van de bouwvolumina voor 1954 heeft plaats gevonden over de provin ciën en hoe deze zal geschieden over de gemeenten. Andere leden achtten het ver heugend, dat het bouwvolume voor 1954 weer aanzienlijk hoger is gesteld dan in 1953. Zij vroe gen zich evenwel af of het ge plande aantal van 65.000 wonin gen en de aanzienlijk opgevoer de scholenbouw wel goed is afge stemd op het huidige aanbod yan materialen en dat van arbeids krachten, en of in de komende ja ren niet een terugval moet wor den gevreesd. Deze leden hadden de indruk, dat vooral in kleine gemeenten de neiging bestaat om niet meer tot de bouw van woningwetwo ningen over te gaan en derhalve het volume beschikbaar te hou den voor de premiebouw en de premiebijdragebouw. Dit beleid, zo meenden vele leden,, wordt door het departement gestimu leerd. Zij hadden echter tegen deze gang van zaken ernstige be zwaren. Immers, aldus wordt al leen voorzien in de woningbehoef te van meer draagkrachtigen en van hen, die in staat en bereid .zijn een eigen woning te bouwen Verschillende andere leden merkten op, dat het verwerkings volume in 1952 1490 millioen be droeg. Het gewijzigde program ma 1953 gaf ƒ1768 millioen aan en het voorgestelde programma .1954 betreft 1946 millioen, waar van 160 millioen is uitgetrokken voor het herstel van de waters noodschade. Men zal ook aandacht moeten besteden aan de keerzijde van de medaille, te weten het aantal be schikbare geschoolde arbeids krachten en de gewenste conti nuïteit van het te verwerken bouwvolume gedurende achter eenvolgende jaren. Wat het eer ste punt betreft, dient aandacht te worden geschonken aan de noodkreten, geslaakt in de krin gen van de bouwvakondernemers. Weer andere leden wezen op het bouwcontingent voor de pro vincie Zeeland, dat op gemiddeld 500 woningen per jaar is geta xeerd, waaronder 300 woningen welke met herbouvvfinanciering zullen worden herbouwd. Zij vroegen of het herstel van de door de watersnood verwoeste panden hier ook onder valt. Deze leden waren van oordeel, dat, wil men in I960 de woning nood de baas zijn, een bouwpro gramma van ten minste 300.000 woningen voor de komende 4 jaar noodzakelijk is. Het is ons land aanwezig zijn de aantal bouwvakarbeiders en materialen maakt een woning productie van 75.000 per jaar mo gelijk, zij het dat hierbij gebruik zal dienen te worden gemaakt van nieuwe vormen. Krotopruiming. Vele leden verklaarden er niet gerust op te zijn, dat in het rampgebied voldoende krotten zullen worden opgeruimd. Afkondiging van een bijzonde re financieringsregeling voor eigen woningen ter vervanging van krotten is uitermate urgent. Andere leden brachten naar vo ren, dat mede gelet op de conti nuïteit in de bouwactiviteit meer aandacht zal moeten worden ge schonken aan de krotopruiming Vele leden merkten nog op, dat de practijk uitwijst, dat in toene- Het meteorologisch station te Istanboel (Turkije) heeft Don derdag zeer krachtige aardbe vingen geregistreerd, waarvan het centrum, naar men gelooft, ligt in de Kaukasus. Op grond van de hevigheid van de waargenomen aard schokken neemt men aan, dat de schade in het getroffen ge bied aanzienlijk zal zijn. Bij navraag aan het K.N.M.I werd het volgende medegedeeld Er zijn Donderdagmorgen in De Bilt drie aardschokken gere gistreerd, waarschijnlijk 1 lich te voorschok, een aardbeving en een lichte naschok op een afstand van 2100 km. De tweede schok was zeer sterk. De richting was Zuid-Oost doch niet nauwkeurig te bepalen. De Bilt dacht als epi centrum aan Griekenland en vond de Kaukasus ongeveer een 1000 km te ver. mende mate de voor grote gezin nen bestemde nieuwe woningen niet door die gezinnen kunnen worde betrokken, omdat de huur te hoog ligt. Huren van ƒ14 a 15 per week voor arbeiderswo ningen met 4 of 5 slaapvertrek ken zijn in de grote steden geen zeldzaamheid. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke huren niet kunnen worden opgebracht door arbeiders of kleine zelfstandigen met een aantal kleine kinderen, ook niet wanneer de compensa tiemaatregelen tot stand geko men zullen zijn. Het resultaat is, dat deze ge zinnen blijven wonen in huizen, ten enenmale voor hun huisves ting ongeschikt. Kan voor hen niet een stelsel van huurtoeslag in het leven worden geroepen dan wel op andere wijze in de woningnood van deze gezinnen worden voorzien? Verscheidene leden vroegen in dit verband, of de loonsverhoging een hogere huur en in het alge meen een duurdere woning met zich zal brengen. u kun, UW maag zqn "Y"- proheeit U eens Zondag vierde de afdeling Ter- neuzen van de R.K. bond van spoor, en tramwegpersoneel „St Raphael" haar gouden bestaans- feest. De dag werd begonnen met het gezamenlijk bijwónen van een H. Mis en besloten met een gezel lig samenzijn voor de leden en hun dames in het parochiehuis te Terneuzen, waar een bandje de feestelijke stemming nog ver hoogde. Van het hoofdbestuur was de heer J. van Vliet aanwe zig om de afdeling te feliciteren. Een ten bate van het Mgr Mut- saertsoord, het herstellingsoord te Venlo van St Raphael, gehou den verloting had een buitenge woon vlot verloop. In de lange jaren van haar be staan mag de afd. Terneuzen op een behoorlijke staat van dienst bogen. Opgericht in 1903 door een aantal vooruitstrevende spoor wegmannen, waarvan er nog 8 in leven zijn, om te trachten althans enige verbetering te krijgen in de toenmaals wel heel erbarmelijke toestanden, waarin het personeel TerneuzenAardenburg door door een deel van België. Aan de kaartleesrit die j.l. Za terdag onder de auspiciën van de „M-A.C.A." plaats vond, werd door niet minder dan 86 deelne mers deelgenomen, die tussen 2 en 3.15 uur van de Westsluis te Terneuzen zijn gestart met 1 mi nuut tijdsverschil. De gehele organisatie verliep vlot en aangezien de route liep van Terneuzen, via Hoek en Phi lippine, Pyramide, Veldzicht, Oude Man, St Jan, St Laureijns, Maldeghem, Eede, door de z.g. Biezenpolder naar Aardenburg, moest tot tweemaal toe de Bel gisch-Nederlandse grens worden gepasseerd, doch dit gaf tot ge nerlei moeilijkheden nauwe lijks tot enig oponthoud aan leiding. Deze rit is in alle opzichten ge slaagd en naar ieders wens ver lopen. Dank zij de getroffen maatregelen van rijks-, gemeen te- en verkeerspolitie was alles tot in de perfectie geregeld. De opzet van deze kaartleesrit was niet om door snelheid uit te munten, doch het ,,op tijd" rijden. Het traject was niet lastig, maar er waren enkele verborgen con troleposten uitgezet, zodat men, om strafpunten te voorkomen, zich tijdens de gehele rit aan het wedstrijd-reglement diende te houden. Te 6.30 uur waren 85 deelne mers te Aardenburg de finish ge passeerd en toog de sportcommis- sie aan de arbeid om de resulta ten der deelnemers vast te stel len, waarna op het Aardenburgse raadhuis de prijzen zouden wor den uitgereikt. De prijsuitreiking. Burgemeester Van Dongen riep in een geestige speech de deelne mende dames en heren het wel kom toe. Hij bracht zijn bijzonde re genegenheid voor de sport tot uiting en hoopte dat dergelijke ritten een jaarlijks in zijn ge meente terugkerend evenement zouden worden. Spr. complimen teerde in het bijzonder de win naar van de hoofdprijs, alsmede de beste dames-équipe, en ging hierna tot de prijsuitreiking over, waarbij hij voor elk der deelne mers die daarvoor in aanmerking kwamen een geestige felicitatie improviseerde. Bijzondere prestaties Verstkomende deelnemer de op motor, fraaie macquette; verst komende Belgische deelnemer de heer A. Dierikx uit Wil rijk, op motor, fraaie macquette; dame op motor: mevr. Du Bois te Hoek, zilv. medaille, tevens een bouquet bloemen en troostprijs voor de meeste strafpunten, n.l. 495. (Dit was niet omdat de rij vaardigheid dezer dame onvol doende was, doch werd veroor zaakt door motorpech)oudste deelnemer de heer Buijze te Cad- zand, 63 jaar, (plaquette); jong ste deelnemer de heer Schijve te Groede, 19 jaar (medaille). van de MechelenTerneuzen en GentTerneuzen verkeerden, kon dit initiatief lang niet de goedkeuring wegdragen van alle superieuren. Ondanks deze tegen stand ging men echter rustig zijn gang met het uitbouwen der af deling en deze werd allengs ster ker. De volle ontplooiing kwam echter pas in de jaren na de eer ste wereldoorlog, toen onder drang der omstandigheden voor het eerst een werkelijk behoorlij ke loonregeling tot stand kwam. Een Reglement Dienstvoorwaar- den, waarin behoorlijke arbeids voorwaarden waren vastgelegd, werd ingevoerd en een pensioen fonds werd gesticht, stuk voor stuk uiterst belangrijke verbete ringen en te danken aan de grote activiteit van St Raphael. Onverbrekelijk is aan deze ac ties verbonden de naam van de heer J. Horvers, het hoofdbe stuurslid, dat toentertijd speciaal de belangen der Zeeuws-Vlaamse spoorwegmannen behartigde en die bij alle besprekingen tussen directies en bond een werkzaam aandeel had. Ook in de laatste jaren werden nog enkele belang rijke acties met succes bekroond. In samenwerking met het be stuur van het pensioenfonds kon worden gedaan gekregen, dat de gepensioneerden van de vroegere beide particuliere lijnen dezelfde pensioentoeslagen krijgen als de gepensioneerden van de N.S. in overig Nederland. Het gevolg hiervan was ook een indirectet lotsverbetering van het gehele personeel, want dit had in 1946 om de omstandigheden van de gepensioneerden te helpen verbe teren een vrijwillige verhoging van de pensioenpremie tot 10 aanvaard. Dank zij het mooie ge baar van de directie van de N.S. aan de vroegere personeelsleden van MechelenTerneuzen en GentTerneuzen kon het niet minder mooie gebaar der leden worden beëindigd en konden de pensioenpremies tot de normale bij de Pensioenwet voorgeschre ven percentages worden terugge bracht. In al de jaren van het be staan der afdeling heeft deze zich in het vertrouwen van practisch het gehele personeel mogen ver heugen, zó zelfs, dat op een heel enkele uitzondering na, het ge hele personeel, R.K. en niet-R.K., zich daarin organiseerde en als het ware één grote familie vorm de. Het bewijs werd geleverd toen in de oorlogsjaren Woudenberg ook St Raphael opslokte en prompt alle leden de organisatie verlieten. Ook de verhouding hoofdbestuurafdeling is steeds buitengewoon goed geweest, ter wijl na de eerste moeilijke jaren ook met de directies van Meche lenTerneuzen en GentTer neuzen op basis van vertrouwen kon worden samengewerkt, zó zelfs, dat toen in de twintiger ja ren het personeel op het Belgisch gedeelte van Gent—Terneuzen in staking ging, St Raphael werd aangezocht in de hangende kwes ties te bemiddelen en óok een ver gelijk tussen personeel en direc tie wist tot stand te brengen. DODE EN GEWONDE BIJ AUTOONGEVAL. Vrijdagavond om 11 uur is een vrachtauto van de expeditie Be- verdam uit Enschede, bestuurd door A. J. H. V. in Dijkerhoek, gemeente Holten, tegen een boom gereden die daar de scheiding vormt tussen de twee weghelf ten. De gevolgen waren zeer ern stig doordat de plus minus 20 ton wegende lading naar voren schoof, waardoor de chauffeur en zijn naast hem zittende moe der in de cabine bekneld geraak ten. De vrouw is bij de landbou wer Reijlink naar binnengedra gen en kort daarop overleden. De bestuurder, die na veel moeite werd bevrijd, is ernstig gewond per ambulance-auto naar een zie kenhuis in Enschede overge bracht. De artsen Gerritsma en C. H. Rietdijk uit Holten verleen den de eerste hulp. Luttele seconden vóórdat de eerste skiffeurs in de lange af standrace OuderkerkAmster dam bij de Berlagebrug zichtbaar werden, heeft het publiek Zon dagmiddag een motorbootje in vlammen zien opgaan, en zijn be stuurder gekleed te water zien springen. Het was de „Joy", ge meerd in het jachthaventje „Ber lage", waarop bij het starten door nog onbekende oorzaak brand was ontstaan. De 34-jarige tim merman J. Hemelrijk, aan een van wiens vrienden het bootje toebehoorde', wist zwemmende de steiger te bereiken en zich in vei ligheid te brengen. Met ver schroeide wenkbrauwen en hoofdhaar is hij in het O. L. V. gasthuis behandeld vanwaar hij naar huis is kunnen terugkeren. Inmiddels had de brandweer de brand geblust met een schuim- blusapparaat en een straal wa ter. Het bootje ging geheel ver loren. CLANDESTIENE ZENDER GEPAKT. Vrijdag hebben opsporingsamb tenaren van P.T.T. in samenwer king met de gemeentepolitie te Breda, de clandestiene amateur zender PA O VIM opgespoord. De zender werkte voor radio- telegrafie en radio-telefonie op een golflengte van 80 m. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 20-jarige instru mentmaker G. C. O. te Breda. De gehele apparatuur is in be slag genomen. PSEUDO-WONINGBUREAU- AGENT GEGREPEN. Na een achtervolging geduren de vele dagen waarin urenlang geduld en klimpartijen op daken elkaar afwisselden hebben re chercheurs van de C.C.D. Am sterdam de hand weten te leggen op de 40-jarige zich noemende „Hovenier" W. V. die er van be schuldigd wordt in de afgelopen weken omstreeks dertig kamer verhuursters te hebben opgelicht met verhalen over een Ameri kaan of Fransman voor wie hij in opdracht van een woningbu reau een cheque voor drie maan den huur kwam aanbieden op voorwaarde dat zijn „provisie" en een „inschrijfgeld" hem ter plaatse werden vergoed. Niet al leen dat de cheques van „Vree- linghs bloembollen-exportbedrijf Architectura" die hij afgaf onge dekt waren, bovendien maakte hij als hij zich aandiende gebruik van de naam van twee bona fide woningverhuurkantoren. De recherche had al lang het oog op deze man laten vallen we gens een zwendel met pakketten. Hij adverteerde voor bloembollen verzending naar het buitenland, iets dat alleen door monopolie houders mag worden gedaan. De advertenties, in alle mogelijke periodieken, werden nooit betaald en de vooruitbetaalde bloembol lenzendingen bleven of achterwe ge of bestonden uit waardeloos afval. Enige malen was de aanhou ding van V. zeer nabij. Een van de kamerverhuursters die lont had geroken nadat zij hem een cheque voor provisie had gege ven haastte zich naar het giro kantoor waar de man dadelijk op de vlucht sloeg, nog vóórdat hij het geld had geïncasseerd. Ook bij een andere gelegenheid, twee weken geleden, toen hij in zijn ouderlijk huis in West de om vangrijke correspondentie naar aanleiding van zijn advertenties kwam ophalen en daar een re chercheur op zich vond wachten wist hij te ontsnappen, en wel over de daken. Zondag in de na middag is V. tenslotte toch gear resteerd in een café-restaurant aan het Rembrandtplein waar hij omgang onderhield met een ser veerster. Hij zal worden voorgeleid, en behalve de genoemde oplichtin gen zullen hem kleine diefstallen ten laste worden gelegd, o.a. van een fiets en een schrijfmachine. Een chequeboek waaruit hij zijn ongedekte cheqques verstrekte bevond zich in een van zijn zak ken. KINDERPOSTZEGELS 1953. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de kinder postzegels 1953 zullen bij de postzegelhandel z.g. eerste-dag- omslagen verkrijgbaar zijn. Indien men deze eerste-dag- omslagen, waarop geen andere zegels mogen zijn geplakt dan kinderzegels 1953, op 16 Novem ber a.s. aan het loket van het postkantoor ter plaatse afgeeft, zal de philatelistische dienst van P.T.T. ze voorzien van een af druk van een speciaal stempel. MONOPOLIEHEFFING GRANEN. De monopolieheffingen bij de invoer van granen zijn met in gang van Zaterdag 24 October 1953 om 24.00 uur als volgt vast gesteld: Voor rogge 3.55 en voor gerst 1.55 per 100 kg. Voor de overige granen blijft de heffing onveran derd op 55 cent per 100 kg. tot de grond toe af. Inmiddels had ook de nok van het dak vlam gevat, doch de brandweer van Den Bommel, die spoedig ter plaatse was en later assistentie kreeg van de brandweer van Stad aan 't Haringvliet, wist het woon huis, dat inmiddels was ont ruimd, te behouden. Overigens hadden de brandweren gebrek aan water, aangezien een in de nabijheid van de brand lopende sloot spoedig droog stond. Daar na moest het water uit een veel verder liggende kreek worden ge haald. De oorzaak van de brand is nog onbekend hoewel men rekening houdt met de mogelijkheid van kortsluiting. JEUGDIGE DIEF VERBRASTE ƒ3.000 IN EEN WEEK. Vorige week heeft de 18-jarige bediende van een tankstation in Venlo kans gezien er met ƒ3.000 van de zaak van door te gaan. De knaap is thans met twee Amster damse vrienden te Nijmegen, waar hij goede sier van het geld maakte, aangehouden toen hij poogde een in Venlo gehuurde bromfiets te verkopen. De jonge man werd naar Venlo overge bracht. Bij een onderzoek bleek, dat hij alles reeds had verbrast. Hij bekende verder nog een te Eindhoven gehuurde bromfiets in Utrecht te hebben verkocht. EEN DODE BIJ UIT DE BOCHT RIJDEN VAN MOTOR TE ALKMAAR. Het doorrijden van de bocht uit de Kennemerstraatweg naar de Heiloer-brug met een snelheid van tegen de tachtig km heeft Zondagmiddag te 13.40 uur een Amsterdamse motorrijder, de musicus H. H. N., het leven ge kost en zijn collega C. T. een neusfractuur. De twee slachtoffers waren op wpg naar hun werk in een Alk- maars café. Tengevolge van de gcote snelheid botste de motor tegen het trottoir. Onmiddellijk daarvóór of daarna moet N. de macht over zijn stuur hebben verloren. De motor schoot het trottoir op en geraakte in brand nadat vork en vocrwiel waren afgerukt bij zijn botsing met de brugleuning. Iemand trok de beide musici nog uit de vlammen, maar N. bleek al te zijn overle den. T. is in het ziekenhuis te Alkmaar ter verpleging opgeno men. De motor verbrandde ge heel. Met een schuimblusappa- raat was de brandweer de situa tie weldra meester. In de rubriek auto's waren de prijswinnaars de heren: le pr. J. Barendrecht te Aarden burg, 14 strafp. (wisselbeker der gemeente Aardenburg)2e pr. D. Meeusen te Terneuzen 17 straf p.; 3e pr. J. Sturm te IJzendijke 19 straf p.; 4. H. P. Everwijn te Zuid- zande 21 straf p.; 5e pr. Toussaint te Cadzand 22 straf p.; 6e pr. De Hullu te Groede 29 straf p.; 7e pr R. Martinet te St Jansteen 32 strafp.; 8e pr. Van Dijke te Groe de 46 strafp.; 9e pr. J. Bakker te Aardenburg 50 strafp.; 10e pr. Visser te Aagtekerke 53 strafp. Bij de motoren de heren: le pr. C. de Putter te Hoek 19 strafp.; 2e pr. Roelse te Souburg 85 strafp.; 3e pr. Parent te Sou burg 108 strafp.; 4e pr. A. de Pooter te Axel 113 strafp.; 5e pr. Van Dalen te Wemeldinge 162 strafp. le clubprijs „Z.E.V.A.C." te IJzendijke 87 strafp. (zilveren kruik). zDe bestuurstersprijs was voor mevr. A. J. v. d. Ree te Terneu zen met als kaartleester mevr. A. Wolfert te Hoek (met 63 strafp.). Aan alle deelnemers werd ten slotte een herinneringsplaquet te uitgereikt. Na de prijsuitreiking volgde in hotel „De Roode Leeuw" een koffiemaaltijd. Hierbij werd namens de sport- commissie door de heer Paridaen een woord van hulde gebracht aan allen die aan het welslagen van deze rit hadden medege werkt. Tevens kondigde hij aan, dat het de bedoeling was telken- jare een „kikkerrit" te organise ren en daarbij telkens andere pla quettes uit te reiken met beelden van historische gebouwen van Aardenburg. Ditmaal was het de bekende Kaaipoort. Een gezellig dansje was het y/'". (nieuwe oogst) Een grote landbouwschuur ach ter de boerderij van de landbou wer D. Ras te Den Bommel is Za terdagmorgen door brand ver woest, waarbij een groot deel van de inhoud verloren ging en vier koeien de dood vonden. Een be gin van brand in het aangebouw de woonhuis kon tijdig worden geblust. De brand is om half elf ont staan. De vlammen, die in de brandbare Inhoud van de schuur gretig voedsel vonden, grepen zó snel om zich heen, dat vier koei en niet meer konden worden ge red. Een politieagent heeft nog getracht twee dieren los te snij den, doch dit mocht hem niet ge lukken. Deze twee koeien heeft hij toen doodgeschoten. De twee andere koeien konden niet meer worden bereikt. In geautorisèerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 67) Nadruk verboden. heer D. Steeman uit Amsterdam, slot van deze sportieve dag. In de namiddag werden nog altijd de Chinese lessen gegeven, en Elsie Tsal was in het school lokaal of in het kantoortje er naast. Meestal zag zij wel kans een minuut of tien in het kan toortje te komen als de klasse aan het werk was. Zij was de Chinese secretaresse van het comité, en zij had tot taak Chi nese brieven en artikelen voor de Chinese kranten te schrijven. Zij gaf Tom altijd een glimlach van herkenning als zij hem zag, maar hij raakte nooit geheel het gevoel kwijt, dat zij een myste rieus en verafstaand wezen was en dit werd nog versterkt door de slagboom van de taal. Eens toen hij haar tegenkwam terwijl zij naar haar klasse terugging, vroeg zij hem: „Kun je Chinese adressen op deze enveloppen voor mij overschrijven?" De an dere Chinese vrouwen konden geen mooie lettertekens schrij ven. Tom kon het evenmin, maar hij deed zijn uiterste best omdat Elsie het hem gevraagd had. Als zij een letterteken moest verbe teren, omdat hij een haal te veel had gemaakt, schaamde hij zich en voelde zich een tijd lang onge lukkig. Dubbel Tien, het feest van de tiende October, waarop de stich ting van de Chinese Republiek werd gevierd, naderde. Dit jaar zou het grootste feest zijn, dat ooit in de Chinezenwijk was ge vierd. Het Chinese leger had zich nog niet teruggetrokken van de Kiangwan gevechtslinie bij Shanghai. Er zou een reusach tige optocht plaats hebben om geld voor oorlogsdoeleinden bij een te brengen. Lang voordat de dag aanbrak hadden de Chinese vrouwen zowel uit de bovenstad als uit de benedenstad het erg druk. Er moest voor duizend dingen worden gezorgd. Er zou op straat gecollecteerd worden. Er moest een reusachtige natio nale vlag van negen bij achttien meter gemaakt worden. Alle be schikbare meisjes en vrouwen van de Chinese gemeente wer den opgeroepen, sommige om met bussen op de hoeken van de straten te collecteren, en veertig of vijftig om de vlag horizontaal door de straten te dragen opdat de mensen er geld in zouden kunnen gooien. Om de vlag te maken moesten er naaimachines worden geleend en naar het schoolgebouw gebracht. Daar de school het centrum van de voor bereidingen was, werden de les sen voor een week stopgezet. Af fiches, kussens met speldjes en collectebussen lagen in de hoe ken opgestapeld, en het geluid van scharen, naaimachines, tele foongerinkel en vrouwengelach vervulde het gebouw. In die week kwam Tom iedere dag na half vier helpen. Elsie had het in hoofdzaak druk met aanplakbiljetten en post, en toe vallig was Tom altijd in de buurt als er een aanplakbiljet moest worden opgeplakt of als er brie ven naar de bus moesten worden gebracht. Op een dag sleepte hij een bun del bamboestaken naar binnen voor de vlaggen en botste zonder haar te zien tegen Elsie aan. Hij hoorde een stem, die iets riep en zag, dat het Elsie was. De bom- boes waren tegen haar hoofd terechtgekomen en toen hij ze losliet viel Elsie bijna voorover, meegesleept door een stok, die in haar haar verward zat. Tom vloog toe om haar te helpen. Terwijl hij uitriep: „Het spijt me zo", zag Elsie een blik van tederheid op zijn gezicht. „Het is niets." Ze begon haar achterhoofd te wrijven. „Hebt u u bezeerd?" „Nee, het komt er niets op aan." „Maar u bent gewond," riep Tom, toen hij een smal stroom pje bloed langs haar slaap zag lopen. „Daar", wees hij de plaats aan. „Op de banken buiten de vaar waters, die toegang geven tot de Schelde, bevinden zich veel wrak ken, waarvan er verscheiden ge merkt zijn door merktonnen. Wie dit willens en wetens veronacht zaamt, riskeert zijn schip en verdient een ernstige berisping". Schipper A. Vermeulen van de „Twee Gebroeders" een op 29 November 1952 in de Deurloo lek- Voorts verbrandden een grote gestoten motorbotter van 47 ton, partij hooi, tachtig mud gerst en die deze mening door de ïnspec- verscheidene landbouwgereed-teur voor de scheepvaart over schappen, zoals een kunstmest- zich heeft horen uitspreken, ver klaarde zich volkomen gerust te hebben gevoeld, vóórdat zijn bot ter die bewuste Novemberdag bij laag water op een wrak was gestoten en gezonken. „Wij varen daar altijd dag en nacht", voerde hij aan. „U kunt daar alleen bij hoog water voorbij", zeide de voorzit ter. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. strooier, ploegen en eggen. De landbouwschuur brandde Elsie voelde aan haar hoofd, toen ging zij naar het kantoortje en nam een handspiegel om de wond te bekijken, en veegde het bloed af met haar zakdoek. Tom had een diep bezorgde uitdruk king op zijn gezicht. „Het bloeden moet gestelpt worden," zei hij. Haar ogen van de spiegel op heffend om hem aan te kijken, zei zij lachend: „Waarom kijk je zo angstig? Het is maar een schram." Tom stamelde: „Het spijt mij zo, dat ik dit gedaan heb. Hebt u een noodverband?" „Ja, boven in mijn kamer. Zou je het even voor mij willen halen? Het ligt in het medicijn kastje boven de wastafel." Tom rende de trap op. Voor het eerst zag hij Elsies eenvou dige kamertje. Er stond 'n oud bureau en een houten bed, en een kapstok achter een scherm, die als klerenkast dienst deed. Op een ongeschilderde plank boven het bed stonden een paar oude Chinese gedichtenboeken en een aantal romans. Behalve aan een paar vrouwelijke kledingstukken was aan niets te zien, dat dit een meisjeskamer was. Hij durfde niet te talmen en vloog naar beneden met het noódverband. Elsie was bezig haar haar weer in orde te maken toen Tom eraan kwam en het pakje openscheurde. „Mag ik het er vóór u op doen?" Hij leende een schaar, bekeek de wond, knipte een klein stukje pleister af en begon het verband heel voorzichtig vast te maken. (Wordt vervolgd.) In een mijn te Seraing heeft zich Zaterdag een mijngasont- ploffing voorgedaan, waardoor 40 Belgische en Italiaanse mijn werkers van de buitenwereld werden afgesloten. Reddingsploe gen hebben tot dusverre 21 lijken geborgen Onder het puin liggen nog de stoffelijke overschotten van de andere 5 slachtoffers. De 14 geredden hebben allen verwondingen opgelopen en zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Het reddingswerk wordt be moeilijkt door een brand, die na de ontploffing in de hoofdschacht uitbrak nabij de liftkoker. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Geluidsbarrière. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. Z AAMSLAG: Ned. Herv. kerk, 7 uur: Winterlezing. MORGEN: TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur: Jadat is Parijs. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2