Leiders der Volkspartij gearresteerd Eflistig verkeersongeluk in West-Dyitsland REGENS IN ZUID-ITALIE ZIJN OPGEHOUDEN De veiligheid van de Ver» Staten 3000 Militairen gaan voort met vullen van de tanken Amerikaanse hulp voor West-BerSijn Italië wil de reeds moeilijke toestand niet verergeren Remmen van Nederlandse vrachtauto weigerden DRIJVENDE MIJN De Amerikaanse strijd krachten in Europa ïiNDO-CHINA WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. De toestand in Brits Guyana Berechting van Mossadeq De zaak-Triëst Amerikaanse regering ontsloeg 1400 employé's in 4 maanden De benzinestaking in Londen incasseren van vorderingen in hei huiferdand MAANDAG 26 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2981. Briis soldaat in Egypte aangevallen Het ss niet meer nodig... Ruue of washanden nu verleden lijd. Ernstig autobusongeluk in Mexico Naar schatting zijn 100 personen om het leven gekomen Giro 512679 voor hulp aan Italië Vele gewonden door ontploffingen tankwagens Italië m in «Yünkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu? Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Op grond van de bepalingen form, Bally Lachmansingh, broer van de wet op de noodtoestand zijn Zaterdagavond in Brits Guy ana vijf leiders van de vooruit strevende volkspartij gearres teerd, die de arbeiders op een sui kerplantage te Blairmont, nabij New Amsterdam, tot staking en het plegen van sabotage zouden hebben aangezet. De betrokkenen zijn: Sidney King, minister voor de verbindin gen in de afgezette regering-Ja- gan; Rory Westmaas, vice-presi dent der partij, Martin Carter, plv.-secr.-generaal en, volgens de Britten, verbindingsman tus sen de volkspartij en de comin- De Britse ambassadeur te Cai ro heeft medegedeeld, dat in de streek van El Ballah, ten N. van Ismailia, een dienstdoende sol daat door onbekenden is aange vallen en zwaar gewond. De aan vallers wisten te ontkomen. Het is zeer goed mogelijk, dat dr Mossadeq de vroegere Perzi sche minister-president, achter gesloten deuren berecht zal wor den, aldus heeft één der rechters van het militaire tribunaal te Te heran aan de correspondent van AFP gezegd. In elk geval zal het proces niet eerder beginnen dan over een dag of tien. van de voormalige minister van volksgezondheid en lid van de volksvertegenwoordiging en Soekhdeo Kawall, eveneens een afgevaardigde in het parlement. Na hun arrestatie te Blairmont, die zonder incidenten verliep, werden de mannen overgebracht naar New Amsterdam. Er werd een aantal documenten in beslag genomen, die op de partijpropa- ganda betrekking hadden. Dit is de eerste maal, sinds de Britten de uit leden van de volks partij bestaande regering opzij zetten en de grondwet buiten werking stelden, dat leden van deze partij zijn gearresteerd. De arrestatie van King, die een der meest linksen van de reeds uiterst linkse partij is, was al verwacht, daar hij in strijd met de wet op de noodtoestand een bijeenkomst had georganiseerd. Ook wordt hij er van verdacht de hand te hebben gehad in een po ging om een trein te doen ont sporen. Westmaas, die in een boekhan del te Georgetown werkzaam is, Wordt in het onlangs gepubliceer de Britse witboek een „fanatiek" communist genoemd. Hij en Lachmansingh worden verant woordelijk gesteld voor de stakin gen op de suikerplantages. De politie zoekt nog naar een zesde leider, die de arbeiders op de suikerplantages langs de ri vier de Berbice zou hebben aan gezet, het werk neer te leggen. Het nieuws over de arrestatie Inmiddels is in kringen, die in nauw contact met de partij staan, vernomen dat alle leden, die communist zijn of sterk met het communisme sympathiseren, uit de beweging zullen worden gezet. In dit verband worden de namen genoemd van Tsjeddi Jagan en zijn vrouw, Sydney King, Rory Westmaas en Martin Carter. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat de gouverneur van de kolo- nie, sir Alfred Savage, een af vaardiging van de volkspartij te verstaan had gegeven, dat de be weging zichzelf kon „zuiveren" of dat zij anders moest worden ontbonden. De oud-minister van binnen landse zaken Jai Narain Singh heeft van de autoriteiten van Tri nidad geen toestemming gekre gen om via Port of Spain naar Caracas te reizen. De oud-minis ter wil Dinsdag beginnen met een rondreis door Zuid-Amerka om steun te vinden voor het streven van de volkspartij. Singh is voor stander van het sluiten van een economische unie tussen Brits- Guyana, Suriname en Frans- Guyana, naar het model van de Benelux. Zondagmorgen zijn nog twee vooraanstaande leden van de vooruitstrevende volkspartij ge arresteerd, n.l. mevr. Singh, een afgevaardigde van de partij, en de leider van de bij deze partij aangesloten vakverenigingen, Co- taine. De Britse minister voor kolo niale zaken, Hopkinson, is Zon dagmorgen van zijn reis naar de Britse kolonie in Londen terug gekeerd. Hij verklaarde tegen over verslaggevers, dat de repre sentatieve organisaties in Brits Guyana hem verzekerd hebben van de vijf leiders kwam enige te Britse maatregelen te onder uren na een officiële verklaring steunen. van de volkspartij, uitgegeven Leiders van de christelijke ker- door de secretaris-gen. Janet keraad hadden hem medegedeeld, Jagan, de echtgenote van de af- dat de vooruitstrevende volks- gezette premier, waarin werd ge- partij hun schriftelijk had mede- zegd dat de prtij „de lange en gedeeld, dat de schoolgebouwen bittere strijd voor bevrijding van voor bijeenkomsten van de „Pio- de imperialistische onderdruk- neer South movement", een com- king" tot het einde toe zal voort- munistische organisatie, zouden zetten. worden gebruikt. (Verreweg het grootste deel der scholen staat n.l. onder gezamenlijk gezag van de kerk en de staat). „De partij trachtte het beheer over de scho len en het aanwijzen van onder wijzers aan de kerk te ontnemen. Protestantse zowel als R.K. lei ders van de kerkeraad waren van mening, dat het ingrijpen van de Britse regering noodzakelijk was", zo zei Hopkinson. Voorts zou volgens hem de vooruitstrevende partij hebben gepoogd het beheer over de in dustrie in handen te krijgen. (Advertentie) Mopperen over die vervelende afwas is niet meer nodig. U ge bruikt eenvoudig Castella Vaat- was, en de afwas is zo aan kank. Een lepeltje Castella Vaatwas geeft U een teil vol Actief Schuim, waaruit de hele vaat flonkerend en glanzend schoon te voorschijn komt. En weet U, waarover de dames ook zo en thousiast zijn? Na de afwas zijn haar handen nu zo zacht als flu weel! Wees verstandig en haal vandaag nog Uw pak Castella Vaatwas (25 ct.)! Bij San Luis Potosi, de hoofd stad van de gelijknamige Mexi caanse staat, is Zaterdag een autobus met dertig inzittenden in botsing gekomen met een vrachtauto en onmiddellijk in brand gevlogen. Van de inzitten den van de bus kwamen er 23 in de vlammen om, terwijl drie per sonen ernstige verwondingen op liepen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de bestuur der van de bus, die zich in veilig heid wist te brengen, dronken was. De scheepvaart is door radio- Antwerpen er Zondagmiddag van op de hoogte gesteld dat er voor de mond van de Scnelde een drij vende mijn is gesignaleerd. Een van de grootste verkeers ongelukken die de laatste jaren in West-Duitsland zijn gebeurd, eiste Zaterdag 6 doden en 6 zwaargewonden. Het ongeluk gebeurde op de Wiedbachbrug op de autoweg FrankfortKeulen, bij Neustadt aan de Wied. Het werd veroor zaakt door een Nederlandse vrachtauto met aanhanger, waar van op een stuk weg met een da ling van zes procent, leidende naar de Wiedbachbrug, de rem men weigerden. Het Nederlandse transport drukte verscheidene auto's, die op de brug stonden, in elkaar en kwam pas tot stilstand toen het tegen een zware Duitse vracht auto met aanhanger botste. Minstens drie personenauto's en een vrachtauto werden geheel vernield en drie vrachtauto's zwaar beschadigd. Onder de doden bevinden zich twee Amerikanen. De beide inzit tenden van de Nederlandse vrachtwagen liepen nagenoeg geen letsel op. Drie ernstig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk heeft een reusachtige verkeersstremming veroorzaakt, waardoor het verkeer naar Frankfort en dat naar Keulen, in de tegenovergestelde richting, vijf uur werd vertraagd. De Nederlandse vrachtauto is het eigendom van de heer J. D. te Ouderkerk aan de IJssel. De auto werd bestuurd door D. de B. uit Streefkerk. De naam van de helper, die naast hem zat, is niet genoemd. De twee Nederlanders werden licht gewond. Onder de auto's, die vernield werden, bevond zich een koerier wagen van het Amerikaanse ho ge commissariaat, die uit Bonn naar Frankfort was vertrokken. De bestuurder van deze auto, een Duitser, kwam om het leven. De naast hem zittende Amerikaan is degene, wiens toestand „critiek" wordt genoemd. Amerikaanse militaire politie poogde nog een aantal documen ten uit de koeriersauto te redden. De meeste stukken waren echter verbrand. Men had moeite met het identi ficeren der lijken, daar de mees te stoffelijke overschotten tot on herkenbaar wordens toe waren verminkt. In de dood overstromingen ge teisterde gebieden in de „teen" van Italië is Zondag eindelijk een einde gekomen aan de zware re genval van de laatste dagen. Het peil van het grijze, modderachti- ge water, dat ongeveer 1.000 km2 heeft overstroomd, begint lang- zaam te dalen. De streek biedt een troosteloze aanblik. Naar schatting zijn ongeveer honderd personen om het leven gekomen, „Minister Dulles heeft mij per- soonlijk medegedeeld dat Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten niet zullen terugkomen van hun besluit om de zone „A" van Triëst onder bestuur van Italië te plaatsen", aldus verklaarde de Italiaanse ambassadeur te Wash ington, Tarchiani, na een onder houd met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Tarchiani, die dit mededeelde in een onderhoud met verslagge vers, gaf voorts nog te kennen dat Italië „nimmer zijn toevlucht tot geweld zal nemen, om het vraagstuk inzake het bestuur over de zones „A" en „B" van Triëst te regelen. „Italië is bereid tot besprekingen en onderhande lingen, doch het zal nimmer tot militaire operaties overgaan", verklaarde hij, hieraan toevoe gend: „De Italiaanse regering wi] een reeds moeilijke toestand niet verergeren. Wij zullen zolang ge duld betrachten, als slechts mo gelijk is". De ambasadeur zeide tenslotte nog dat, indien zone ,,A" eenmaal aan Italië is overgedragen, dit land „bereid is met zijn bondge noten, maarschalk Tito en alle belanghebbenden te onderhande len, om tot een definitieve rege ling van het vraagstuk-Triëst te komen". Hij voegde hieraan toe dat Italië op voet van gelijkheid met Zuid-Slavië zou moeten on derhandelen. Volgens zekere Amerikaanse commentators zou Frankrijk desgevraagd van de Amerikaan se regering de offiële verzeke ring hebben gekregen, dat geen enkele vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa wordt overwogen. Vrijdag bracht de Franse ambassadeur in de Ver. Staten, Bonnet, een bezoek op het State Department. Noch van de zijde der Franse ambas sade, noch van de kant van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is op dit bezoel: commentaar gegeven. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van Buiten- landse Zaken heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat Italië, om ontspanning te brengen in de gespannen toestand langs de Ita- liaans-Zuidslavische grens in het gebied van Triëst, heeft aange boden zijn troepen enige km van de grens terug te trekken, indien Zuid-Slavië bereid is dit ook te doen. Te Triëst verschijnende dagbla den melden dat uit Zuid-Slavië in de stad aangekomenen medede len te hebben gezien, dat de Zuidslavische troepen zich van de Italiaanse grens verwijderen. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent, betere toiletartikelen. Het Witte Huis heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat in de maan den Juni, Juli, Augustus en Sep tember in totaal ruim 1400 em ployé's van de regering om vei ligheidsredenen zijn ontslagen, of tot pntslagneming werden gedwongen. Voorts zijn 145.000 federale employé's uit bezuinigingsoog- punt ontslagen, sedert president Eisenhower aan het bewind is gekomen, aldus de persverte genwoordiger van 't Witte Huis, Jamess Hagerty. De Amerikaanse senator Mc Carthy heeft Vrijdag bekend gemaakt. dat 20 burgers, die werkzaam waren op een leger basis, waar een geheim radar laboratorium is, zijn ontslagen, op beschuldiging van commu nistische sympathieën.Hij noem de dit „zeer bemoedigend" voor de veiligheid op Monmouth. De ondercommissie van de Amerikaanse senaat voor het tegengaan van on-Amerikaanse activiteit heeft Vrijdag bekend- Bijna 3000 militairen zijn Za- terdagochtend vroeg in actie gekomen om de benzine- en olievoorziening in de Britse hoofdstad gaande te houden, teen de 6000 tankautochauffeurs die enige dagen geleden het werk neerlegden, besloten hun staking voor het verkrijgen van een loonsverhoging van 5 per week en volledige erkenning van hun vakbond voort te zetten. De stakers namen in weerwil van aansporingen van vakvereni gingsfunctionarissen om het werk te hervatten. De Londense openbare ver voersbedrijven hebben hun diensten met een kwart inge krompen. Toch hoopt men de diensten „tamelijk normaal" te kunnen onderhouden, hoewel er geen extra-bussen beschikbaar zouden zijn voor de toeschou wers bij de gebruikelijke sport- ■v 'stniden op Zaterdagmiddag. De staking dreigde zich uit te breiden tot het personeel van autobuscndernemingen. Van de ze zijde zijn n.l. stemmen opge gaan om ook het werk neer te leggen, als de benzinevoorzie- r.ing door militairen zal worden verzorgd. Premier Churchill heeft een groep van 5 ministers belast met het zoeken van een regeling van het conflict. De nieuwe maatre gelen hebben allereerst ten doel dé belangrijkste vervoersdien sten gaande te houden. Het pu bliek is aangeraden, zo min mo gelijk per autobus te reizen, in het bijzonder gedurende de piekuren. Op een massale bijeenkomst in Oost-Londen hebben Zondag on geveer 1.000 stakers eenstemmig besloten de staking voort te zet ten. Een door de stakers aangewe zen woordvoerder verklaarde na de bijeenkomst, die twee uur duurde: „De toestand is nog on gemaakt dat zij Woensdag a.s. te New York in voor het publiek toegankelijke zittingen zal be ginnen met de verharen inzake „Sowjetrussische spionnage". De verhoren zullen, althans gedeeltelijk, een voortzetting zijn van het onderzoek van de ondercommissie naar de politie ke betrouwbaarheid van Ameri kanen in dienst van de Ver. Na ties. De Amerikaanse democrati sche senator, Mansfield, heeft Vrijdag bij zijn terugkomst uit het Verre Oosten verklaard, dat communistisch China sedert het einde van de strijd in Korea zijn hulp aan de opstandelingen in Indo-China vergroot. De senator, die de reis maak te als vertegenwoordiger van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, zei echter van mening te zijn, dat „bemoedigende vooruitgang was gemaakt in de strijd tegen de communisten in Indo-China. van wie er tot dusver 55 zijn te ruggevonden. De politie zag zich genoodzaakt vele inwoners van de getroffen plaatsen met zachte dwang uit hun huizen, die veelal op het punt van instorten staan, te eva cueren. In Reggio zijn ruim 1300 vluchtelingen in legerbarakken, gevorderde scholen en hotels e.d. ondergebracht. Een tweehonderd tal is doorgestuurd naar het aan de andere zijde van de straat van Messina gelegen gebied. De materiële schade valt nog op geen stukken na te schatten. Men neemt aan dat ongeveer 5.000 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd. Van alle kan ten in Europa en in de V.S. wordt hulp aangeboden. Zondag bracht premier Pella een bezoek aan de getroffen plaatsen. WTij ontvingen bericht dat de C.A.R.E.-organisatie in Italië be zig is met het nemen van maat regelen voor hulp aan de slacht offers van de overstroming in Calabrië. Zij zal haar pakketten met levensmiddelen en textiel af leveren uit in Italië opgeslagen voorraden. Ook van Nederlandse zijde kan aan deze hulpactie wor den deelgenomen door storting op giro 512679 van de Caremissie in Den Haag, of door betaling per kas aan haar kantoor, Javastraat 14. veranderd. Wanneer wij weer aan het werk gaan, zullen wij al len tezamen gaan, en niet één voor één". Op een andere massale bijeen komst, die in West-Londen werd gehouden, werd met een kleine meerderheid besloten,, hervatting van het werk aan te bevelen „om verdere ongemakken voor het pu bliek te voorkomen". Dit betekent echter niet, dat het werk onmiddellijk zal worden hervat. De aanbeveling zal van daag aan een vergadering van af gevaardigden van elle stakers worden voorgelegd. Inmiddels zijn drie duizend mi litairen Zondagmorgen voortge gaan met het vullen van de vrij wel droogstaande benzinetanken. Lange rijen tankwagens reden door de verder verlaten straten. Na een dienst van acht uur wer den de soldaten door een tweede groep van 3000 man afgelost. Ook Zaterdag hebben militairen ben zine naar de benzinestations ge reden. In totaal werd toen onge veer 4% millioen liter benzine af geleverd. De voorzitter van het Ameri kaanse comité voor internatio nale hulp, Cherne, heeft te Ber lijn twee acties aangekondigd voor hulp aan de honderdduizen den werklozen en behoeftigen. De eerste actie begon Zaterdag met het verstrekken van een millioen pond boter. Ongeveer een derde hiervan was reeds uit de Verenig<ie Staten in Berlijn aangekomen. Een tweede partij is onderweg. Alleenstaanden en echtparen zonder kinderen krij gen een pond, terwijl aan echt paren met kinderen twee pond boter zal worden uitgereikt. Het comité denkt ongeveer een half millioen pond boter voor de W.- Berlijners nodig te hebben. De rest zal aan Oost-Berlijners en Oost-Duitsers werden verstrekt. In de omgeving van Rimini is een vrachtauto, waaraan twee tankwagens waren bevestigd, in een tunnel blijven steken, omdat deze niet hoog genoeg was om de wagens door te laten. Na de slag, waarmede de tankwagens tot stil stand kwamen, volgden twee ont ploffingen, waardoor in een ge bied rondom ter diepte van drie honderd meter, ongeveer 150 per sonen werden gewond, waarvan 95 ernstig. De politie is van mening dat de mist, die op het ogenblik van het 'ongeluk hing, de bestuurder van de vrachtauto de hoogte van de tunnel verkeerd heeft doen schat ten. Omstreeks Kerstmis zal met de tweede actie worden begonnen. Deze bestaat in het zenden van zieke kinderen van armlastigen naar West-Duitsland, voor een periode van vier tot zes weken. Zij zullen in sanatoria, jeugd kampen en bij particulieren wor den ondergebracht. Naar schat ting zullen 20.000 kinderen hier voor in aanmerking komen. De voorzitter van het comité verklaarde, dat het voorstel tot deze acties enige tijd geleden is gedaan door de onlangs overle den West-Berlijnse burgemeester, professor Reuter. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Iets lagere temperaturen. Wisselend bewolkt met in de kustprovincies aanvankelijk eni ge verspreid optredende buien. Tot matig toenemende zuidweste lijke wind. Iets lagere middag- temperaturen. MAANDAG 26 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 3.57 4.11 Terneuzen 4.32 4.46 Hansweert 5.12 5.26 Walsoorden 5.22 5.36 ZON MAAN op Gnder op onder Oct. 26 7.24 17.24 19.51 12.39 27 7.25 17.22 21.02 13.25 28 7.27 17.20 22.17 13.57 De Nederlandse Bank ver leent een algemene vergunning aan ingezetenen om a. in het buitenland hun vor deringen uit hoofde van door hen verrichte diensten c.q. uit hoofde van door hen krachtens een ar beidsovereenkomst verrichte ar beid te incasseren in buitenlandse betaalmiddelen en/of buitenland se geldswaardige papieren. b. te beschikken over de over eenkomstig het bepaalde onder a. ontvangen betaalmiddelen en/of geldswaardige papieren ter beta ling van in het desbetreffende land gemaakte onkosten, welke met de aldaar verrichte diensten c.q. arbeid verband houden. c. de geïncasseerde betaalmid delen en geldswaardige papieren, verminderd met eventuele kosten als bedoeld onder b. hier te lande in te voeren; d. de ingevoerde buitenlandse betaalmiddelen en/of geldswaar dige papieren aan een gemachtig de instelling te verkopen. Deze vergunning is niet v^n toepassing op het incasseren van vorderingen, verkregen door in het buitenland weckende grens arbeiders, zoals bedoeld in devie- zenbekendmaking 1/51 en in de- viezenbeschikking grensarbeiders België 1952. Evenmin is zij van toepassing op het incasseren van door ingezetenen verkregen vor deringen uit hoofde van door hen aan niet-ingezetenen verkochte octrooien, merken en vindingen of gebruiksrechten daarop of technische kennis.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1