Belgisch vissersvaartuig vergaan Twee tegen lesvliegtuigen elkaar gebotst Frans succes Indo-China m BRITS-GUYANA Alg emene beschouwingen over de Rijksbegroting AKKERTJE Het Brits-IJslandse visserijgeschil Aardbeving in Egeische Zee Nog geen nieuwe margarine-verordening WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Meningvancommunistische partijleider over Triest Franse boeren dreigen met algehele staking van leveringen VRIJDAG 23 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2979. DE ZEVEN OPVARENDEN GERED EEN ZWAAR GEWONDE op onder op onder Oct. 23 7.18 17.30 17.24 8.50 24 7.20 17.28 18.00 10.19 25 7.22 17.26 18.49 11.37 26 7.24 17.24 19.51 12.39 27 7.25 17.22 21.02 13.25 28 7.27 17.20 22.17 13.57 29 7.29 17.18 23.32 14.21 De „Dr. Ir. Damme" Zondag mei zeven paarden naar Amerika TWEEDE KAMER Watersnood maakt slachtoffers in Zuid-Sialië De Britse regeringspolitiek Neem 'n Persconferentie van Dr. Jagan te Londen SYunkering bij Aoennement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5i20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Er heeft zich op de Noordzee op ongeveer 25 mijl ten W. van het lichtschip „Goeree" een dra ma afgespeeld, dat eerst bekend werd bij de binnenkomst te Rot terdam van het 1923 b.r.t. meten de Griekse s.s. „Vorios Hellas" uit Piraeus, welk schip in de Merwehaven ligplaats heeft ge nomen. Daarmee kwamen zeven Belgische vissers mee, de com plete bemanning van het Belgi sche vissersvaartuig „Op hoop van zegen", dat op de aangegeven plaats met de „Vorios Hellas" in aanvaring was geweest, waarna het binnen 25 minuten zonk. Deze tijd was gelukkig voldoende om de bemanning gelegenheid te ge ven op het Griekse schip over te stappen. Het gebeurde Woensdagnacht om kwart voor twee. 'Men was juist uit Oostende vertrokken, waar de „Op hoop van zegen" thuis behoorde. De bedoeling was geweest op de Doggersbank te gaan vissen. De botsing was zo hevig en het gat in de „Op hoop van zegen" zo groot, dat er niet aan te denken viel het vaartuig te behouden. Binnen een half uur verdween het in de golven. De „Op hoop van zegen" be hoorde in eigendom toe aan Ka- rel Lycke te Oostende. Door de zorgen van de carga door van het Griekse schip, de firma Vinke en Co., zijn de schipbreukelingen in het zee manshuis aan de Veerhaven on dergebracht. De schipper, Hendrik Pyson, vertelde dat de „Op hoop van zegen" om kwart voor elf uit Oostende was vertrokken. De schipper stond zelf aan het roer en het schip voer op volle kracht toen hij het Griekse schip zag aankomen. Volgens de kapitein was dit schip verplicht geweest vóór het vissersvaartuig uit te wijken, maar dit gebeurde niet. Was het Belgische vaartuig uit geweken, dan was de aanvaring toch niet te ontwijken geweest, zo ging zijn verhaal verder. Eni ge bemanningsleden lagen te slapen, maar direct werden ze gewaarschuwd, waarna ze op dek kwamen. De aanvaring gebeurde daarop met een geweldige stoot. Het Griekse schip deed volgens de Belgische schipper niets en hij zag nog kans de „Op hoop van zegen" langszij van het an dere vaartuig te krijgen. Geen hand stak men uit en de Belgen moesten maar aan boord van het Griekse schip klimmen. De scheepspapieren heeft de Het observatorium te Prato (Italië) heeft teen krachtige aardschok geregistreerd, waar van het epicentrum vermoede, lijk tussen de Griekse eilanden en Anatolië (Turkije) was gele. gen. schipper nog van beneden kun nen halen, maar hij stond daar al tot zijn heupen in het water. Aan boord van het Griekse schip heeft men de Belgen te eten ge geven, maar schoon ondergoed kreeg de schipper pas, toen hij in Rotterdam was. In kringen van fabrikanten van en handelaren in margarine werd op vrij korte termijn een verordening van het bedrijf, schap margarine, vetten en oliën verwacht, welke verorde ning o.a. voorschriften ten aan zien van aandelen in fabricage en winstmarges zou bevatten. Naar thans wordt vernomen, heeft het er alle schijn van, dat het afkondigen van een derge lijke verordening nog zal uit blijven. Beslissingen dienaan. gaande kunnen waarschijnlijk niet in betrekkelijk korte tijd worden genomen. Donderdagmorgen omstreeks half twaalf zijn twee lesvliegtui gen, afkomstig van het vlieg veld Deelen tijdens een oefen- vlucht boven het terrein van het nationale park „De Hoge Velu- we" met elkander in botsing ge komen. De bestuurder van het ene vliegtuig slaagde erin zijn toestel met een glijvlucht naar beneden te brengen en maakte een geslaagde noodlanding op een weide juist buiten de afrastering van het nationale park. Het an dere vliegtuig kwam in de om- Een colonne Franse infanterie heeft Donderdagochtend gesteund door tanks het bevoorradings centrum Fhoe Nho Qhan, 60 km ten N. van Than Hoa en 100 km ten Z. van Hanoi, veroverd. Aan de verovering ging 'een felle strijd met de Vietminh-op- standelingen vooraf. De Vietminh had de burgerbevolking van Phoe Nho Qhan geëvacueerd. Het was voor het Franse opper bevel een teleurstelling, dat de Vietminh-troepen geen slag wil den leveren. Zij hadden de stad tijdig verlaten. In de loop van dit nieuwe offensief, dat een week geleden is begonnen, zijn nauwe lijks 300 man van de Vietminh gesneuveld. De opstandelingen hadden minstens 10.000 man aan troepen in het gebied, toen de Fransen hun offensief begonnen, maar zij hebben kans gezien naar het heuvelgebied uit te wijken. Vandaag begint in de Franse algemene vergadering het debat over Indo-China. De vier maan den oude regering-Laniel zal dan moeten antwoorden op de vraag: „Waar vechten wij voor?'., die medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Aanhoudend rustig weer. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met in de ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. ZATERDAG 24 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 n.m. 1.53 2.28 3.08 3.18 ZON MAAN door socialisten, gaullisten en an deren al worden gesteld. Door 't Vietnamese staatshoofd Bao Dai schriftelijk te vragen, of zijn re gering al dan niet deel van de Franse unie wil uitmaken, heeft de regering zich van enige tijd winst verzekerd. Zij kan zeggen dat zij haar houding niet kan be palen, zolang er geen antwoord van Bao Dai is ontvangen. De grondwettelijke reden, waar om de Fransen in Indo-China vechten, is dat het land deel uit maakt vaji de Franse unie en daarom tegen een aanval van buitenaf verdedigd moet worden. Als de republiek Vietnam niet tot de unie wil blijven behoren, heeft Frankrijk geen reden meer om daar troepen te handhaven. De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, heeft bij een onderhoud met het weekblad „Express" ver klaard, dat een militaire overwin ning in Vietnam een dwaze illu- zie is, waarin niemand meer ge looft. Hij acht een vrede door middel van onderhandelen de eni ge oplossing. Mollet zei dat de Europese kwesties, die Frankrijk moet op lossen, bijna even belangrijk zijn als het probleem Indo-China. „De tijd is veel eerder gekomen dan wij verwacht hadden. Frankrijk moet zieh opnieuw met Duitsland meten, op vreedzame wijze on getwijfeld, maar de gevolgen kunnen veel ernstiger zijn dan die van een oorlog, omdat er in vredestijd geen bondgenoten en geen wraak bestaan". geving van het standbeeld van generaal De Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrijwel geheel vernield. De be stuurder werd ernstig gewond naar een militair hospitaal ver voerd. De piloot van een derde lesvliegtuig, die het ongeval zag gebeuren, vloog met afgezette motor op geringe hoogte boven een groep bosarbeiders, die in het nationale park aan het werk wa ren en wist hen te beduiden, dat er een ongeluk gebeurd was. De twee toestellen, piper-cups, werden resp. bestuurd door ser geantvlieger Leonard en serge ant-vlieger Biesma. Eerstgenoemde sloeg met zijn toestel over de kop, terwijl Bies ma een geslaagde noodlanding maakte. Sergeant-vlieger Leo nard kreeg snijwonden in het ge zicht en een lichte hersenschud ding. Beide toestellen werden be schadigd. De K.L.M.-Liftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme", die zojuist van zijn succesvolle vlucht in de Lon denChristchurchrace in Neder land is teruggekeerd, zal reeds op 25 Oct. a.s. zijn normale dienst als vrachtvliegtuig op de Am sterdamNew Yorklijn hervat ten. Op deze vlucht naar Ameri ka zal de liftmaster in Londen zeven Engelse renpaarden opha len, afkomstig van de Anglo- Irish Bloodstock-agency te Lon den en bestemd voor de heer J. McCate in New York. Deze die ren zijn afstammelingen van be roemde Engelse renpaarden. Op 5 November a.s. zal de lift master wederom naar de Ver. Staten vertrekken, ditmaal voor het houden van een introductie tour langs zes Amerikaanse ste den, n.l. Philadelphia, Chicago, Cleveland, Detroit, Richmond en New York, waar ter gelegenheid van deze vlucht een „friendship with Holland-day" zal worden georganiseerd. In het interieur van de lift master zal een kleine expositie worden ingericht welke de snelle ontwikkeling van 't luchtvracht- vervoer in beeld brengt en welke Nederlandse producten zal tonen, die veelvuldig door de lucht worden vervoerd. Zes K.L.M.-vrachtdeskundigen uit de voornaamste Europese landen zullen deze reis door de Verenigde Staten meemaken ten einde persoonlijke contacten aan te knopen. De gezagvoerder het ligt in de bedoeling, dat de vlieger H. H. A. Kooper, winnaar van de handicaprace, de vlucht zal uit voeren zal tijdens deze vlucht geschenken van de burgemees ters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindho ven aan hun Amerikaanse colle ga's aanbieden. De 77-jarige Westveen en zijn 75-jarige .zuster zijn Don derdag in hun woning te Rijns burg dood op bed gevonden. Zij zijn overleden tengevolge van kolendampvergiftiging. De Tweede Kamer heeft giste ren de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting en de daarbij aan de orde gestelde nota's inzake de industrialisatie, de deviezenpositie en het com plex van belastingontwerpen voortgezet. De heer Gortzak (CPN) merkt op, dat men in de verschillende begrotingshoofdstukken dwaze lasten vindt. Hij beziet deze in het licht der internationale span ning. Aan de bevolking zijn be perkingen opgelegd, zegt spr., maar minister Staf blijft op zijn vette varken zitten. Toen tijdens de Kerstdagen ge vangenen te Breda ontsnapten, was het ministerie van justitie riiet mobilisabel en bij de over stromingsramp was dat ook niet het geval. Spr. vraagt, of nu soms de helft van het kabinet op Zondag mobilisabel blijft. Het vasthouden der soldaten in de kazernes op Zondag acht de heer Gortzak onzinnig. Bij de watersnoodramp was één mede deling over de radio voldoende om de verlofgangers bijeen te krijgen. Daarbij is wel gebleken, dat het leger snel kan worden gemobiliseerd. Naar sprekers oordeel behoort te worden voldaan aan de wens van het Indonesische volk ten aanzien van Nieuw-Guinea. Spr. vraagt een verbetering aan de voet van het tarief der inkomsten- en loonbelasting om de mensen met lage inkomsten tegemoet te komen. Voorts vraagt hij een grotere tegemoetkoming van de nijvere middengroepen, o.m. door een verder gaande verlaging der om zetbelasting. Belastingverlaging voor de grote ondernemers is niet nodig. Deze hebben z.i. on behoorlijke winsten gemaakt en zijn onwillig om te investeren. De motie-Romme acht spr. ver werpelijk. Hij ziet er een nieuwe Men vreest dat 20 mensen het leven hebben verloren als gevolg van de slagregens, die de vorige nacht en Donderdagochtend de „teen" van Italië hebben geteis terd. In het dorp San Gregorio zijn zeven lijken onder het puin van ingestorte woningen gevonden en in dorpen in de omgeving worden dertien personen vermist. Nader wordt gemeld dat ten minste zeventig personen om het leven zijn gekomen. Er zijn hon derden daklozen. De verbindingen met dertien door overstromingen getroffen steden en dorpen zijn volledig verbroken. Men vreest, dat er vele slachtoffers zijn. Volgens leden van het plaatselijke bestuur is de aangerichte schade „reus achtig groot". Te San Gregorio, een der ergst getroffen steden, werden honder den huizen door de buiten hun oevers getreden rivieren onder mijnd. Veel woningen zijn inge stort. Een vrouw, inwoonster van San Gregorio, poogde zich, met haar vijf kinderen, in veiligheid te brengen, toen het water nader de. Doch vier van haar kinderen werden door de stroom meege voerd, terwijl het vijfde haar uit handen werd geslagen, toen zij zich aan de laagste takken van een boom had vastgeklemd. De Britse Labour (oppositie)- partij heeft in het Lagerhuis 'n amendement ingediend, waarin zij zegt, er niet van overtuigd te zijn, dat de regring gerecht vaardigd was de grondwet van Brits-Guyana te schorsen. Het amendement werd inge diend op een motie van de re gering, waarin de regeringspoli- tiek inzake Brits-Guyana wordt goedgekeurd. De Labourpartij besloot tot in diening van het amendement. Na een langdurig onderhoud achter gesloten deuren van de afgezette premier van Brits- Guyana, dr Jagan en de voor. zitter van de vooruitstrevende volkspartij aldaar, Burham, met het „schaduw kabinet" van de Labourpartij. Volgens Jagan was het volk van Guyana onder bedreiging van vuurwapenen de democrati sche rechten ontnomen. Jagan zeide: „Ons is altijd gezegd, dat het communisme wordt gehand haafd door geweld. Nu ervaren wij, dat de democratie in naam van de democratie door geweld wordt vernietigd". Het is „absoluut onjuist", al dus Jagan, dat er een plan be stond om brand te stichten in handelsgebouwen en in woningen van bestuursambtenaren. De vooruitstrevende volkspar tij heeft volgens de afgezette eerste-minister nooit het plan gehad een afzonderlijk politie-ap- paraat in het leven te roepen, zo als in het Britse witboek over de gebeurtenissen in Brits-Guyana wordt gezegd. De partij had wel bezwaren gemaakt tegen de hui dige partijdigheid van de politie, die altijd de werkgevers steunt tegen de werknemers, aldus Ja gan. De leider van de verenigde de mocratische partij in Brits-Guya na, John Carter, is Donderdag aan het hoofd van een afvaardi ging van zijn partij op het vlieg veld van Londen dangekomen. Volgens hem droegen de recen te gebeurtenissen in Brits-Guya na een communistisch stempel. De progressieve volkspartij had getracht de vakbonden en ook de jeugdorganisaties in haar macht te krijgen. Carter zei, dat van September tot half October de bevolking van Brits-Guyana molestverzekerin- gen ten bedrage van 40 millioen gulden had afgesloten met het oog op eventuele ongeregeldhe den. uiting in van de grootonder nemers, die de regering onder druk willen zetten. De heer Welter (KNP) stelt vast, dat in de troonrede een nieuw geluid klinkt. Er blijkt een reactie uit op de talloze klachten over de ondraaglijke druk der belastingen. Hij zal blijven aan dringen op belastingverlaging. De verbittering over de hoge be lastingen was z.i. zó groot ge worden, dat het politieke zelf moord van het kabinet zou zijn geweest als men niet enigszins tegemoet was gekomen aan de belastingplichtigen. Het belastingstelsel heeft ge faald en dat heeft de regering moeten erkennen. Ook de sinds de bevrijding ge volgde loonpolitiek heeft gefaald, zo betoogt spreker, die voorts te kennen geeft, dat het tegenhou den van de huurverhoging als onsociaal moet worden aange merkt. Een uniforme loonsverhoging van 5 procent over het gehele land acht hij onjuist. Hij ver klaart zich voor een geleidelijk vrijlaten van de loonvorming. Toen hij verleden jaar pleitte voor vrije loonvorming, stond hij alleen, maar nu wil men wel mee. Spr. verklaart met belang stelling het antwoord op het „pi kante initiatief" van de heer Romme af te wachten. De passage in de troonrede over Nieuw-Guinea heeft spre kers instemming. De zaken moe ten daar energiek worden aange pakt. Het particulier initiatief behoort te worden gestimuleerd. Het feit, dat de inkomsten on juist zijn geraamd, is oorzaak dat sinds 1947 milliarden méér aan belastingen zijn geheven dan nodig wareq voor de staats huishouding. Spr. vestigt de aandacht op de onjuiste raming der uitgaven voor de defensie. Het gevolg van het heffen van te veel belasting is geweest, dat velen hun vermogen hebben moe ten liquideren. Spr. dringt aan op verdere be lastingverlaging. Er kan bezui nigd worden. Verlaging der uit gaven is daarom nodig. Wanneer er minder ambtenaren zijn, kun nen de ambtenaarssalarissen beter zijn. Om tot verhoging der koop kracht te komen, zal belasting verlaging nodig zijn, ook verla ging der omzetbelasting. De heer Reuter (CPN) be spreekt de huurverhoging. Hij door welke oorzonk ook „Ik heb liever, dat Italië Triëst overneemt, dan Z.-Slavië. Wanneer Tito komt, worden wij, de communistische leiders, allen opgehangen of in een concen tratiekamp opgeborgen", ver klaarde de leider van de com munistische partij te Triëst te genover verslaggevers. Hij liet voorts uitkomen dat zijn partij er de voorkeur aan zou geven,Indien Triëst een vrije stad werd, onder een door de Ver. Naties aan te wijzen gouverneur, zoals dit in het met Italië gesloten vredesverdrag is bepaald. De Franse nationale boeren bond heeft de regering te Parijs meegedeeld, dat indien de kort geleden door de regering opge stelde besluiten voor hulpverle. ning aan de boeren, met ingang van 5 November a.s. nog niet van kracht zijn verklaard, de volgende maatregelen zullen worden genomen 1. Elke weg in Frankrijk zal geblokkeerd worden; 2. Er zal geen slachtvee worden afgele verd; 3. Ook de leveringen van andere producten der boerde rijen zullen worden beëindigd; 4. De boeren zullen al hun bij niet-particuliere banken gede poneerde gelden opnemen; 5. De boeren -zullen niets meer aan- of verkopen. De bond zeide nog dat in dat geval het stopzetten der leve ringen is bedoeld als zet tegen de tussenhandel. De boeren zullen dan hun best doen te be. reiken, dat de regering gerecht, kers hun producten rechtstreeks van hen ontvangen. De afgezette eecste minister van Brits-Guyana, dr Jagan, heeft Donderdag op een persconferen tie te Londen gezegd, dat zijn partij, de vooruitstrevende volks partij, geen communistische poli tieke organisatie is, maar een alliantie van alle vooruitstreven de krachten in het land, die be reid zijn te strijden voor zelfrege ring en het welzijn van de bevol king van Brits-Guyana. „Alle menigen zijn in de partij verte genwoordigd". aldus dr Jagan. Hij voegde er aan toe: „Ik ben Marxist en geloof in een marxis tische filosofie". Actie van twee huisvrouwen tegen miUionnair. Twee huisvrouwen uit Grims by, het visserij centrum aan de Britse oostkust zijn een actie be gonnen tegen de Britse miUion nair Dawson, die IJslandse vis invoert om „de Britse huisvrouw goedkope vis te verschaffen". De twee vrouwen, mevr. Elsie Green, echtgenote van een trei- lerschipper en mevr. Eve Ward, weduwe van een omgekomen visser, menen dat deze invoer voor vissers uit Grimsby werk loosheid tot gevolg kan hebben. Sedert IJsland het verbod voor Britse vissers uitvaardigde om te vissen op winstgevende visgron den in dé I/Islandse territoriale wateren, hebben de vissers in Grimsby de door IJslanders aan gevoerde vis geboycot. Nadat deze boycot enige tijd had ge duurd, heeft de millionnair Daw son de invoer en verkoop van IJslandse vis ter hand genomen. Mevr. Ward verklaarde, dat 4e huisvrouwen door het kopen van deze vis „geld besparen ten kos te van het leven van onze man nen", aangezien deze sedert het verbod van de IJslandse rege ring op minder beschutte gronden moeten vissen. Dawson heeft reeds een lading IJslandse vis ingevoerd en een tweede zending wordt volgende week verwacht. Van verschillen de zijden tracht men deze invoer te bemoeilijken. Zo moest Daw son zelf voor vervoersmiddelen zorgen en hij heeft een eigen ijs fabriek gesticht, omdat bestaan de fabrieken hem geen ijs wilden leveren. Reders in Grimsby heb ben aangekondigd, dat zij vis zullen gaan verkopen beneden de door Dawson bedongen prijs. merkt op, dat de huizenbezitters hun inkomens niet onaanzienlijk hebben zien stijgen. Er zijn ook wel huiseigenaars, die het moei lijk hebben, maar die zouden te helpen zijn met een regeling niet ten koste van de huurders. Wan neer het tot huurverhoging moet komen, is algehele compensatie noodzakelijk. Bedacht moet wor den, dat voor de ouden van dagen de huurverhoging van 1951 niet is gecompenseerd. Ouden van dagen, zieken en rentetrekkers mogen niet het kind van de rekening worden. Spr. vraagt welke maatregelen genomen worden voor het over heidspersoneel en hij dringt erop aan dit niet te laten wachten. Wat de kwestie van de loon- ronde betreft, betoogt de heer Reuter, dat het met de cijfers van het C.B.S. niet pluis is. Hij meent niet alleen te staan in zijn twijfel over de betrouwbaarheid van de cijfers van het C.B.S. Spr. zegt dat de door de rege ring toegestane 5 verhoging onvoldoende is. Hij stelt zich achter de eis van alle vakcentra les, ook al acht hij 6 onvol doende. Vrije loonvorming wijst hij af. De belastingvoorstelen, die werkverruiming moeten bren gen, voldoen niet aan dit oog- merkt. Spr. bepleit drastische verlaging der benzinebelasting, alsmede het verstrekken van langlopende credieten voor de kleine ondernemers. De heer Van Vliet (KVP) be spreekt de huurcompensatie en de huurverhoging. Hij verheugt zich erover, dat de regering zich over de compensatie-maatregelen tijdig heeft beraden. Van deze maatregelen zullen meer huur ders profiteren dan bij de vorige huurverhoging het geval was. Niettemin zijn er groepen, die geen volledige compensatie zul len genieten. Betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet zegt de heer Van Vliet, dat het meest onbevredigende daarin is de af wezigheid van een duidelijke koers, die de regering meent te moeten volgen om tot een op lossing van het huurprobleem te komen. Hoe zal de huurpolitiek in de komende jaren zijn? De na het aanvaarden van een motie- Andriessen toegezegde nota over het huurbeleid is nooit ver schenen. Spr. vraagt de regering een zodanige nota te willen over leggen, opdat de Kamer zich een oordeel kan vormen van de inzichten der regering om tot een liquidatie van het huurprobleem te komen. De nieuwe huurprijs zal het opknappen van de woningen over het algemeen niet mogelijk maken. Spr. is van mening, dat de nieuwbouw van woningwetwo ningen zo gesubsidieerd moet worden, dat men bij de thans voorgestelde huurprijzen tot een sluitende exploitatie kan komen. De Ijeer Bommer (Arb.) staat op het standpunt, dat in het be lang der volkshuisvesting verho ging van het huurpeil een dem ping van de kloof tussen oud en nieuw noodzakelijk is. Als de huren worden verhoogd, moet er ook een waarborg zijn, dat het geld ook voor onderhoud wordt besteed. Nu het idee van een huur- egalisatiefonds blijkbaar in de ijskast is gezet, moet de huurver hoging worden beperkt tot wat strikt nodig is wegens gestegen lasten. Met betrekking tot de compen satie erkent spr., dat het moei lijk is voor een bepaalde groep een oplossing te vinden. De S. E. R. heeft voorgesteld als sluit stuk een huurbijslag te geven aan hgn, die niet onder een rege ling vallen. Dat is wel geen gave oplossing, maar beter dan geen oplossing. Naar spreker heeft berekend, kan bij noodzakelijk onderhoud van woningwetwoningen worden volstaan met een percentage van 131 van het huurpeil van 1940. Hij is van oordeel, dat er zeker nog schaarste is aan bedrijfspan den. Als men thans de hengel te ver laat vieren, zullen de ge gadigden voor een bedrijfspand de dupe worden. De heer Bommer vraagt de re gering een nota over de huur politiek te willen indienen. Te ruim zes uur wordt de ver gadering geschorst. Dr J. Schouten grootofficier in de orde van Oranje-Nassau Tijdens een huldigingsplechtig heid ter gelegenheid van het 35-jarig lidmaatschap der Twee de Kamer van de heer dr J. Schouten heeft de minister president meegedeeld dat H. M. de Koningin, de heer Schouten bij bevordering heeft benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1