Kwestie-Triëst November In behandeling De Liftmaster „Dr. Ir op Schiphol Damme" Dr. Jagan op Schiphol geïnterviewd De Veiligheidsraad Persconferentie van Adenauer Churchill WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Het aantal evacué's der rampgebieden Troepen aan beide zijden van de Italiaans-Zuidslavische grens DONDERDAG 22 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2978. Uitnodigingen van „Westerse Grote Drie voor vijf mogendheden- conferentie Koninklijke onderscheiding voor de bemanning Geen contact tussen Rusland en Brits-Guyana Juiste landingstijdstip „Lilt Master" «Trunkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; 1. An swvnt- T .rmsp nr<5 DE VRIJE ZEEUW per Aoonnemeniapijja. j r-* - maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. ft Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre* Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 urn Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De veiligheidsraad is het met algemene stemmen eens gewor den over de redactie van de agenda, zoals die door Grieken land is voorgesteld. De tekst luidt thans als volgt: „De Palestijnse kwestie: Nako men van het handhaven van de algemene wapenstilstandsover eenkomst met speciale verwij zing naar de recente daden van geweld en in het bijzonder naar het incident te Kibya op 14 Oc tober; rapport van de stafchef van de bestandscommissie". HET PALESTIJNSE VRAAGSTUK. De Britse vertegenwoordiger, sir Gladwyn Jebbe, verklaarde dat incidenten zoals dat te Kibya een ernstige bedreiging van de veiligheid in het gebied vormden. Bovendien werd de toestand nog erger in gevaar gebracht door de aanwezigheid van Israëlische troepen, die op herfstmanoeuvres waren langs de demarcatielijn en door het samentrekken van Jor daanse troepen langs de westelij ke oever van de Jordaan. De Libanese afgevaardigde, dr Malik, zei, dat indien er binnen of buiten Israël mensen waren, die Israël aanmoedigden te trach ten door schietpartijen te kunnen blijven bestaan, deze mensen „Is raël misleidden". Bij stemming werd door de veiligheidsraad besloten het de bat over Triëst uit te stellen tot November. Het voorstel om het debat tot 2 in plaats van tot 4 November uit te stellen kwam van Grieken land. De Griekse afgevaardigde merkte' op dat aanvankelijk 3 November was voorgesteld, doch van deze datum was afgestapt, omdat op die dag de koning en koningin van Griekenland een bezoek aan de algemene verga dering van de Verenigde Naties zullen brengen. De Amerikaanse afgevaardigde, James Wadsworth, zei dat het voorstel tot uitstel van het debat eerder op optimisme dan op pes simisme wees ten aanzien van de vraag of de kwestie-Triëst tij dens de thans lopende bespre kingen zal kunnen worden opge lost. Wysjinsky, de enige die tegen uitstel van het debat stemde, zei nog, dat het voorstel neerkwam op een voorstel aan de raad „zijn ogen en oren te sluiten" voor de critieke toestand in Triëst. De „onderhandelingen" waar naar de Britse, Franse en Ame rikaanse afgevaardigden hadden verwezen, hielden een bedreiging in van de vrede en veiligheid in Zuid-Europa, aldus de Russische afgevaardigde. Voorts noemde hij de basis van de onderhandelingen tussen de drie Westelijken on juist, in tegenstelling met het handvest en onverenigbaar met de beginselen, waarop het ver drag van 1947 is gebaseerd. Libanon was het enige land dat zich van stemming onthield. Langs de 145 kilometer lange Italiaans-Zuidslavische grens staan drie Italiaanse en diie Zuidslavische divisies tegenover elkaar. de ZAAK-TRIËST. De raad heeft zijn bespreking van het Sowjet-Russische voor stel om een gouverneur voor het „vrije gebied van Triëst te be noemen, voortgezet. De vertegenwoordiger van Columbia, dr. Francisco Urrutia, zeide dat het duidelijk is, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten een nieuwe poging hebben gedaan om een oplossing voor het vraagstuk- Triëst te vinden. Met het oog hierop, vervolgde hij, komt het mij voor dat het nu niet het ge schikte ogenblik is om de door de Sowjet-Russische vertegen woordiger voorgestelde bespre king van dit probleem aan te vangen. Een dergelijk debat zou het vinden van een oplossing niet bevorderen. Ik stel voor een bespreking tot 4 November a.s. uit te stellen. Hij voegde hieraan toe dat echter voorkomen dient te wor den dat de „Westerse grote drie" achter de ruggen om van de an dere zeventien staten, die het vredesverdrag met Italië hebben ondertekend, hun eigen oplossing van dit vraagstuk bekokstoven. Dit voorstel van de Colum- biaanse afgevaardigde ontmoette hevig verzet van de Sowjet-Rus sische vertegenwoordiger, Andrei Wysjinsky. De beslissing der „Westerse grote drie" om de zóne-A van Triëst aan Italië over te dragen heeft het aanzijn gegeven aan een golf van onrust en wanorde lijkheden. Bovendien is dit be sluit volkomen in strijd met de bepalingen van het met Italië ge sloten vredesverdrag. De Sowjet- Unie wil, dat aan dit verdrag de hand wordt gehouden en dat de op Triëst betrekking hebbende bepalingen er van onverkort worden uitgevoerd. De Britse vertegenwoordiger, sir Gladwyn Jebb, ondersteunde het voorstel van de Columbiaan- se afgevaardigde. In Romeinse politieke kringen meent men, dat uit de over het vraagstuk-Triëst door de Britse en Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eden en Foster Dulles afgelegde verkla ringen blijkt, dat de „Westerse grote drie" géén vorderingen ge maakt hebben bij het zoeken naar een oplossing voor dit pro bleem. Die inwoners van Triest, die voor een oplossing zijn, waarbij Triëst onafhankelijk van Italië en Zuid-Slavië zou worden ge maakt, gaven Dinsdag de schuld aan Venetië, de oude concurrent van Triëst, voor de moeilijkheden welke hun stad thans doormaakt. Zij verklaren, dat het Vene- tiaanse handelsbelangen zijn, die achter de schermen druk uitoefe nen en dat deze kringen verant woordelijk zijn voor de Italiaan se actie om van Triëst weer een Italiaanse stad te maken. De „Corriere di Trieste", het dagblad ,dat als spreekbuis van deze inwoners fungeert, schreef Dinsdag o.m.: „Een half dozijn Venetiaanse reders en bankiers (het blad had eerst hun namen genoemd) ge ven voor onvervalste vaderlan ders te zijn, doch in werkelijk heid willen zij slechts de onder gang van Triëst, als net moet met behulp van Italiaanse en Zuid-Slavische troepen, om een concurrent uit de weg te rui men". Nader wordt gemeld, dat de drie Italiaanse divisies versterkt zijn doo rafdelingen van het regi ment keurtroepen der Alpenja gers. over de zwijgzaamheid en ge heimhouding inzake de voorbe reidingen van de Zuidslavische troepen in het gebied van Triëst Hoewel Zuidslavische rege ringsfunctionarissen hebben be vestigd, dat in Kroatië en Slove nië een aantal reservisten is op geroepen, weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Westelij ke militaire waarnemers zijn van mening, dat hun aantal ver be neden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in het noord westelijke gebied van Zuid-Slavië een grote voorraad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaron der ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 10 divisies ter be schikking heeft, Voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vlieg tuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „ijzeren gor- zijn door afdelingen van het regi- plaatsing van deze troepen ge heim te houden. De Zuidslavische ambassadeur te Washington, Vladimir Popovic, heeft Woensdag medegedeeld dat de ministers van Buitenlandse Za ken der „Westerse grote drie na hun besprekingen te Londen Italië en Zuid-Slavië hebben uit genodigd vertegenwoordigers aan te wijzen voor vijf-mogendheden- besprekingen over het vraagstuk Triëst. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer, heeft op een pers conferentie te Bonn verklaard, dat de Frans-Duitse besprekin gen over het Saargebied waar schijnlijk nog vóór het begin van de conferentie der minis ters van Buitenlandse Zaken van de landen van het plan- Schuman, die op 26 November te Den Haag zal worden gehou den, zullen beginnen. Zowel de Duitse, als de Franse regering wenste een bespreking over het Saargebied. jOver de jongste Westelijke nota aan de Sowjet-Unie zei Adenauer, dat de Westelijken de SowjetvUnie tot het uiterste te gemoet zijn gekomen. Sprekende over zijn nieuw ka binet zei de hondskanselier nog, dat na de bekrachtiging van 't E.V.G.-'verdrag de benoeming van een minister van Landsver- dedigihg zal volgen. Diplomatieke kringen te Mos kou zijn van mening, dat de toon in de Sowjetrussische pers °een aanleidina geeft tot de veronderstelling, dat het Krem lin geneigd is in te gaan op de berichten, die in Londen de ronde doen over een mogelijke bijeenkomst tussen Churchill en Malenkof. De Sowjetrussische pers is weer begonnen met bittere aan vallen op de Britse premier en zijn een aanwijzing, dat het Kremlin critisch reageert op de opvattingen van Churchill. Zijn oproep aan Frankrijk om de plannen voor een Europees le ger goed te keuren hebben de Sowjetrussische toorn verwekt en de terugkeer van meer bit tere woorden jegens Engeland uitgelokt. Enkele duizenden belangstel lenden zagen Woensdagmiddag om 6 minuten voor drie de „Dr. Ir M. H. Damme", de K.L.M. Liftmaster, die de Christchurch- handïcaprace heeft gewonnen, een ererondje boven de Amster damse luchthaven vliegen. Om drie minuten vóór drie maakte het toestel een perfecte landing. De triomferende „vliegende Hollander" daalde uit een lood grijze hemel op de in lichte mist gehulde landingsbaan neer en kwam enkele minuten later het platform oprollen. Daar was een feestelijk versierd podium neer gezet met bloemen, palmen en vlaggen, waarop de bemanning van de „Dr Damme" plaas nam. Toen Kooper zijn machine tot stilstand had gebracht, weed de met bloemen versierde landings- trap aangerold, aan de voet waarvan twee peuters, gekleed als steward en stewardes, met bloemen in de hand het moment afwachtten waarop de gezag voerder en de overige beman ningsleden het vliegtuig zouden verlaten. Op het ogenblik, dat de cabinedeur openzwaaide, fceak een luid gejuich zich baan en een zee van duizenden armen be groette gezagvoerder Kooper, toen hij glimlachend en naar alle kanten zwaaiend op het bordesje van de trap verscheen. Film camera's snorden en de tiental len flitslampen der fotografen deden hun werk. Intussen was „de baas" naar: voren gekomen óm zijn bemanning als eerste b-j thuiskomst de hand te schudden. Even later voegde ook minister Algera zich bij dr Plesman en schudde Kooper en de zijnen har telijk de hand. De bemanning stelde zich voor het vliegtuig op en toen weerklonk van het vlieg veld het Wilhelmus, gespeeld door de harmonie van de K.L.M. boordwerktuigkundige H. van der Ham had benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. „Ik meen dat ik in de krant heb gelezen", aldus de minister, „dat de bemanning de huldigin gen zwaarder vond dan de pres tatie, die zij heeft verricht op deze gedenkwaardige tocht. Ik kan mij deze opinie indenken, maar ik wil er direct aan toevoegen, dat de regering en het volk dat toch wel iets anders gevoelen. Hier is iets groots verricht. He laas is op deze tocht geen dui delijk beeld verkregen van het vraagstuk, waarom de eerstaan- komende niet de winnaar is ge worden. Wij weten echter, dat dit het gevolg was van de han dicapformule. De voldoening is groot, dat de K.L.M. de eerste is geworden in een economische race. De „dr. ir. Damme" heeft getoond wat ser vice is; zij heeft duidelijk ge toond hoe een vliegtuig met pas sagiers met regelmaat, veilig heid en snelheid kan vliegen. Het Nederlandse volk is trots op zijn luchtvaarders, gelijk wij zovele eeuwen lang trots zijn geweest op onze zeevaarders. De zeevaart heeft een belangrijk deel uitge maakt van de Nederlandse wel vaart. Zij doet dat nog. Thans staat de luchtvaart naast haar. De regering wenst de K.L.M. met het verkregen resultaat ge- luk"- u Dat de prestaties van de be manning de aandacht hebben ge had van de regering, maakte mi nister Algera duidelijk aan het slot van zijn rede. Hij eindigde namelijk met het uitreiken van de onderscheidingen aan vier der bemanningsleden, die benoemd zijn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. MINISTER SPREEKT DE BEMANNING TOE. De eerste die het woord nam na de begroeting door de fami lieleden, was de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al gera. Hij deelde mede, dat Ko ningin Juliana gezagvoerder H. A. A. Kooper, eerste officier J. F Griffith, de eerste radiotele grafist J. M. C. Kiepe en de MILITAIRE VOORBEREIDIN GEN IN ZUID-SLA VIE? Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zone A van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse mili tairen dit doen, staan verbijsterd DE BEVOLKING VAN TRIEST HUIDIGE SITUATIE Aontol trmontrt »oc wepeLOoofioa n Aontol mmontrt rOft/ WERELDOORLOG 1 200 000 97S0C il'tNtN lOEGO SLAVCN JOEGO ILAVEN OVERIGEN OVERIGEN 43 OOG SlQVI« 29 000 ClTTANOVA 9e*»oor>a door 11411440*» meef der «e'fl II1111 j I Beloond doo triëst Joeqp->'4* meefflet h#i0 Pirano pel'tIss In deze kaart geven wij een overzicht van de ontwikkeling van de bevolking van Triëst. De beide grafieken laten zien hoe in de periode tussen de eerste en de tweede wereldoorlog het aantal Italianen bijzonder is toegenomen in Triëst. In de overige steden, waarvan Capo- distria en Pirano worden ge noemd, is deze uitbreiding niet voorgekomen. Het kaartje van de huidige situatie geeft weer hoe momenteel de vestigings plaatsen van de Italianen en Joegoslaven zijn verdeeld. Op vallend is, dat in de zogenaamde B-zone die dus onder beheer van Joego-Slavië staat, beduidend grotere Italiaanse gedeelten voorkomen dan in de A-zone. Enkele minuten over twaalf is dr. Jagan, afgezette minister president van Brits-Guyana, met zijn eveneens afgezette minister van onderwijs, Linden Burnham, gisteren op Schiphol aangeko men. Dr. Cheddi Jagan, 35 jaar, en Linden Burnham, 30 jaar, wer den onmiddellijk na hun aan komst door een grote schare journalisten aan een spervuur onderworpen. De antwoorden kwamen vrij vlot, zonder aarzeling en met een overtuiging, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de afgezet te ministers in alle opzichten in hun recht menen te staan. „Kunt u een vergelijking trek ken tussen het Nederlandse Su riname en het Britse Guyana?" „In grondwettelijk opzicht is men ons daar ver vooruit". „Hoe is uw verhouding met de Britse gouverneur Alfred Sava ge?" „Dat kunt u zichzelf wel in denken. In ons gezicht is hij bij zonder vriendelijk, maar achter onze rug niet". „Heeft uw partij connecties met communistische partijen in het buitenland?" „Geen enkele". „Bent u zelf communist of staat u er sympathiek tegen over?" „Ik sta sympathiek tegenover iedereen, die sympathiek tegen mij optreedt". „Is Rusland sympathiek tegen u opgetreden?" Het antwoord van dr. Jagan op de laatste vragen kwam er op neer, dat van een direct contact met Rusland nimmer sprake is geweest. Van een tegenstelling in ue eigen gelederen was de beide mi nisters niets bekend. De berich ten, die daarover in West-Europa zijn verspreid hadden zij niet ge lezen. De verslaggevers deelden hun de inhoud daarvan mede: Aanhangers van de volgens dit bericht'-gematigde Burnham zou den mevrouw Janet Jagan een ultimatum hebben gezonden met de eis, dat zij de partij bijeen zouden roepen om de moeilijk heden te bespreken. Zou zij dit weigeren, dan zouden deze ge matigde leden in een communi qué compromitterende bijzonder heden bekendmaken over de meer extremistische leden van de P.P.P-, tot wie dr. Jagan zelf zou behoren. Terwijl Burnham om dit be richt lachte, leek het erop alsof dr. Jagan een moment uit het veld was geslagen. Hij vroeg of hij meteen met Brits-Guyana kon telefoneren, maar bij nader inzien verwees hij het bericht over het ultimatum naac het rijk der fantasie. In een door de Britse regering gepubliceerd rapport worden de maatregelen, die de Britten in Brits-Guyana hebben genomen, o a. gemotiveerd met de opmer king, dat de partij van dr. Jagan de rassenhaat aanwakkert. Hiertegen verzette dr. Jagan en ook de heer Burnham zich met grote felheid. „Die verdeeldheid tussen in landers en Britten, tussen zwart en blank en wat zwart aangaat zelfs tussen Indisch en Afrikaans wordt juist door de Britten in leven gehouden, niet door ons. Kijkt u ons eens aan. Ik ben In disch, Burnham Afrikaans. Dat verschil deert ons niet. Boven dien, mijn eigen vrouw is im mers een blanke Amerikaanse. Waar wij tegenop komen, is te gen het onrecht, dat ons wordt aangedaan. Wij zijn op democra tische wijze gekozen. Het volk van Brits-Guyana staat achter ons. Op volkomen ondemocrati- sch= wijze heeft de Britse rege ring ons afgezet, troepen naar het land gestuurd en ons moei lijkheden in de weg gelegd bij onze reis naar Londen". „Als uw missie in Londen niet slaagt, wat gaat u dan doen?" „Dat is op het ogenblik moei lijk te beantwoorden, maar zeker is, dat wij voor onze rechten blijven vechten". „Eventueel ook met geweld?" Een glimlach trok bij die vraag over het gezicht van dr. Jagan. „Wij zijn een kleine kolonie. Wij zijn omringd door de macht van liet Britse rijk met daarach- te'r nog die van de Verenigde Staten. Hoe kunnen wij geweld gebruiken? Zij hebben de slag schepen, de geweren en de ka nonnen. Daarmede zijn ze ons land binnengekomen en nu be schuldigen zij ons ervan dat wij oorlog willen". Na het interview begaf dr. Jagan zich met de heer Burnham naar het vertrek-restaurant, waar zij de lunch gebruikten. Bij de aan komst van dr. Jagan en Burn ham waren geen bijzondere maatregelen getroffen. Zij wer den op de normale wijze als par ticuliere reizigers behandeld. „K.L.M. GEEN CLUB VAN RACES". Met applaus begroet, betrad vervolgens de president-direc teur van de K.L.M., dr. A. Ples man, het spreekgestoelte. „Langs de oude Amsterdam- Batavia-route zijn vele malen prestaties geleverd die onze har ten sneller hebben doen klop pen" aldus dr. Plesman. „De vlucht naar Christchurch stelt hetgeen er op die route is ge schiedt, niet in de schaduw, maar heeft toch haar eigen verdien sten. Dat is vooral de grote regel maat waarmee de vlucht is uit gevoerd. Dr. Plesman besloot zijn rede met de opmerking, dat de tocht* vooral bewondering ge wekt heeft door de grote samen werking en wenste met nadruk vast te stellen, dat de K.L.M. geen club van racers is. De heer Plesman bleekt iets te vlug het podium te hebben ver laten, want hem restte nog de taak namens de directie aan de heren een asbak met het model van de liftmaster en aan de da mes een poederdoos als herinne ring aan te bieden. Daarna was het woord aan de man, wiens naam het vliegtuig draagt, n.l. dr. ir. M. H. Damme. Deze zeide o.a.„Gij hebt mijn naam op eervolle wijze over een deel der wereld "evlogen. Deze vlucht heeft de getuigenis afge legd, dat de K.L.M. ondanks de 34 jaar van haar bestaan vitaal is gebleven. In het verleden heeft zij roemrijke daden verricht en met deze vlucht is weer bewezen tot welk een belangrijke presta tie zij in staat is. De mens, die ouder wordt, verliest zijn krach ten. Met de K.L.M., geleid en ge diend door toegewijde mensen, behoeft men dit niet te vrezen. Zij kan nog stijgen in krachten. De K.L.M. behoort tot de jonge en vitale bedrijven, waarvan nog veel verwacht mag worden. Veel zal gevraagd worden van hen, die de K.L.M. dienen om vooraan te blijven staan in het luchtverkeer." Tot slot sprak de heer Damme de wens uit, dat het de bemanningsleden van de „Liftmaster" gegeven zou mogen zijn dit ideaal te verwezenlijken in het belang van de K.L.M. en het wereldluchtverkeer. De bemanning van de K.L.M. Liftmaster „ir. Damme" is op de terugreis in verschillende lan dingsplaatsen in de bloemetjes gezet. In Karachi werd aan ge zagvoerder Kooper een lamp aangeboden. In Athene werd een receptie plus cocktail-party ge organiseerd. De Nederlandse ge zant in Griekenland was daarbij aanwezig. Hier kreeg de gezag voerder 'n bronzen plaquette met inscripties in het Nederlands en het Grieks. Gezagvoerder Han Kooper dankte Hare Majesteit voor de hem en drie zijner bemannings leden verleende onderscheiding en vervolgens voor de overstel pende ontvangst, die hun op Schiphol was bereid. „Wij weten dat heel Nederland met onze vlucht heeft meegeleefd. De spanning hier zal groter zijn ge weest dan bij ons aan boord waar alles volgens plan is ver lopen". Tot slot dankte hij namens zijn bemanning alle diensten en per sonen in binnen- en buitenland,, die door hun medewerking het mogelijk hebben gemaakt, dat de „Liftmaster" als eerste in de handicaprace in Christchurch ar riveerde. Daarna overhandigde hij aan dr. A. Plesman de chèque. de prijs die oorspronkelijk tien dui zend pond sterling groot was ge weest, doch waarvan reeds het bedrag dat de K.L.M.-directie voor liefdadige instellingen in Nieuw-Zeeland had bestemd, als- mède het doceurtje voor de emi granten, was afgetrokken. Zoals bekend heeft de Neder landse stichting voor het gebrek kige kind „Mytylstichting" aan de juiste landingstijdstip van de „Liftmaster" een prijsvraag ver bonden. Als juiste moment van het aan de grond raken der wielen zou de notitie gelden, die gezagvoerder Kooper in het logboek zou note ren. Dit juiste tijdstip is geweest: 14 uur 57 minuten en 111 secon den. Vandaag zullen de prijswin naars van deze wedstrijd worden bekend gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Rustig weer. Aanvankelijk plaatselijk mist. Overigens nevelig en droog weer en in de loop van de dag van het oosten uit afnemende bewolking. Overwegend zwakke oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 23 OCTOBER. NAAR LONDEN VER TROKKEN. Om 15.10 uur is de K.L.M.con- vair PH—TEG met aan boord dr. Jagan en Linden Burnham naar London-Airport vertrokken. Het toestel is daar om 16.35 geland. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 n.m 1.53 2.28 3.08 3.18 ZON MAAN Oct. 23 24 25 26 27 op 7.18 7.20 7.22 7.24 7.25 onder op onder 17.30 17.28 17.26 17.24 17.22 17.24 18.00 18.49 19.51 21.02 8.50 10.19 11.37 12.39 13.25 OP 1 OCTOBER 1953 NOG 11.000. Uit een opgave van het cen traal bureau voor de statistiek, gebaseerd op van de gemeente besturen ontvangen gegevens, blijkt, dat het aantal uit het overstromingsgebied geëvacu eerde personen op 1 October '53 nog 11.000 bedroeg. Op 1 Mei 1953 bedroeg dit aantal nog 24.500. Derhalve konden in het tijdvak Mei-September ,13.500 evacué's naar hun woongemeen- te terugkeren. Van de geëvacueerden waren er 9800 afkomstig uit Zeeland, 800 uit Zuid-IHolland en 400 uit Noord-Brabant. Op 1 October waren er nog 68 gemeenten, waarvan een deel der bevolking elders verblijf hield. Van verreweg de meeste gemeenten betrof het slechts 'n zeer gering aantal inwoners. In totaal waren er nog 8 gemeen ten, waarvan meer dan 75 pro cent en hieronder weer 5, waar van meer dan 90 procent der be volking was gevacueerd. Deze 8 gemeenten liggen op Schou- wen-Duiveland. De nog geëvacueerde personen waren verspreid over 381 ge meenten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1