Binnenlands nieuws RADIO? Sportnieuws Eric de Noorman en Gunnar de Gevreesde a B Jaarvergadering van het Kon.Ned.Landbouwcomité MÉ m RECHTSZAKEN Eisenhower stelt internationale stuwdam in gebruik De gestolen Amerikaanse radargeheimen Wat brengt de VOETBAL Grote bosbrand in Soedan Borba over Triest Jordanië krijgt militaire en financiële hulp van Irak Vliegtuigongeluk in de V. S. Vrijstelling met betrekking tot kwekersrechten SCHAKEN INDO-CHINA WIELRENNEN 99 MARKT- EN HANDELSOVERZICHT Ongerustheid over politiek der regering NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. VOETGANGER OP OVERTOOM DODELIJK AANGEREDEN. STEEKPARTIJ OP LUNAPARK TE ROTTERDAM. 99 Ir C. Knottnerüs, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwco- inité, begroette tijdens de jaar vergadering van deze organisatie te Den Haag de secretaris-gene raal van het ministerie van Landbouw, mr. H. Th. Bonner- man, de directeur-generaal van de landbouw dr. ir. A. W. van de Plassche, alsmede tal van ver tegenwoordigers van bedrijfs- en beroepsorganisaties, coöperaties en werkgevers- en werknemers verenigingen uit de agrarische sector, van de bond van platte landsvrouwen en van het cen traal sociaal werkgeversverbond. In zijn jaarrede zeide ir. Knott nerüs, dat in de Nederlandse boe renstand ernstige ongerustheid bestaat over de landbouwpolitiek van de regering, omdat men vreest, dat deze haar toezegging van een redelijk bestaan op een goed geleid sociaal-economisch verantwoord bedrijf niet zal na komen en dat terwijl de wereld marktprijzen dalen en de afzet- moeilijkheden voor tuinbouw- en zuivelproducten groter wor den. Men vreest, dat de garanties gegeven op grond van een sys teem van „basisproducten", niet zullen worden gehonoreerd. De poisitie van het basisproduct lijkt spr. aangetast, indien de minister thans stelt, dat maat regelen dan pas nodig zijn, in dien het bedrijf als geheel geen behoorlijk rendement meer zal opleveren. Het renderend houden van de bedrijven moet worden nage streefd door verlaging van pro ductiekosten. Dit kan niet door verlaging van de post arbeids loon. Prijsverlaging van grond- en hulpstoffen heeft de landbouw niet in de hand. Wel kunnen betere kweekrassen, doelmatiger veevoeding en bemesting worden uitgebuit, maar belangrijk zal de invloed daarvan op de kostprij zen niet kunnen zijn. De mogelijkheden, ook ten aanzien van verbetering van de afzet zijn voor het ogenblik ge ring, tenminste indien het doel een redelijke beloning voor de werkers in de landbouw blijft, aldus ir. Knottnerüs. Met de grootst mogelijke ra tionalisatie zal het volgend jaar de kostprijs van voergranen toch beneden de wereldmarktprijs liggen, wanneer de Ver. Staten hun overschotten op de markt gooien. Dit inziende, heeft de mi nister monopolieheffingen op gerst, haver en rogge in het vooruitzicht gesteld. Voor gerst en haver zijn die aan de krappe kant, voor rogge beslist onvol doende, aldus spr. Hierdoor wor den aan de roggetelers de produc tiekosten niet vergoed, hetgeen doet denken dat de geleide eco nomie plotseling door een libe rale is vervangen. Spr. acht een aanvulling van de roggeregeling nodig, omdat rogge voor vele be drijven een basisproduct is. Door de bestaande regeling krijgt de boer het gevoel, dat hem geen recht wordt gedaan in een maatschappij, die de arbeider een weekinkomen garandeert, doch hem een inkomen onthoudt voor arbeid, die voor ons land nood zakelijk is. Indien, zo zeide ir. Knottnerüs de nationaal noodzakelijke doel matigheid van arbeid en produc tie wordt betracht en desondanks geen afzet kan worden verkre gen tegen een lonende prijs, dan is dit een nationale zaak, die niet op de ruggen van boeren en landarbeiders mag worden afge wenteld. DE LOONPOLITIEK. De loonpolitiek kent voor de landbouw vier problemen, zo zei de ir. Knottnerüs. Het verklei nen van het verschil van ge meenteklassen van 12 op 10 cent bij uurlonen betekent naast de 5 percents verhoging een verho ging van 2 cent per uur voor de landbouwlonen. Het streven om de achterstelling van het platte land te doen verdwijnen zal waarschijnlijk algemene mede werking ook voor deze verho ging ten gevolge hebben. Bezwaren bestaan tegen plan nen voor vrijere loonvorming, die zich tussen te stellen maxi- ___a en minima zou gaan bewe gen De zuiging op de landarbei ders door andere bedrijfstakken zou bij een dergelijk systeem de landbouwlonen tot aan de maxi ma jaagen, behalve wellicht in die streken, waar de landbouw in overwegende mate wordt be oefend en waar een overschot aan landarbeiders bestaat. De werkclassificatie is het vier de probleem dat volgens spr. nog niet is opgelost. Een loonschaal, gebaseerd op functieverdeling alleen, lijkt hem voorbarig en onjuist. Wel is het wenselijk door middel van werkclassifica tie te proberen tot een beter verantwoorde beloning van de vaste landarbeiders te geraken. Indien hierdoor de jaarbasis voor de vaste arbeider hoger komt dan die van de losse arbeider, die buiten het seizoen bij „aan vullende werken" wordt betrok ken, moet men deze gelegenheid met beide handen aangrijpen. Proefnemingen op dit gebied acht spr. zeer gewenst. Na te hebben aangedrongen op sterke vereenvoudiging van de loon. en verzekeringsadmini straties besloot ir. Knottnerüs met te zeggen, dat zijn verwach tingen voor het komende jaar niet pessimistisch zijn. Er zijn moeilijkheden, maar die zijn er om overwonnen te worden. Die overwinning wenst hij de boe renstand toe in de overtuiging, dat ook de overheid de moeilijk heden ziet. In het ziekenhuis Bergweg tfe Rotterdam is Maandagavond de 14-jaHge Cornells van der Waal, gewoond hebbende Gaffelstraat, overleden. De jongen is gevallen op de West-Kruiskade voor de achter wielen van een vrachtauto, waar na hij werd overreden. IIOGE RAAD. De voetbalprijsvraag. De Hoge Raad heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak van de voetbalprijsvraag, georgani seerd door de dagbladen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag". Hierbij konden zij, die reeds enige tijd abonné waren, een coupon inzenden, waarop van 12 voetbalwedstrijden moest worden ingevuld welke club zou v/innen of wel, dat de wedstrijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amster dam gaf een vrijspraak-van ten President Eisenhower heeft te Falcon Heights aan de Ameri kaans-Mexicaanse grens een stuwdam in gebruik gesteld. De ze Falcondam is het eerste pro ject van dit soort in Noord- Amerika, waarbij 2 regeringen samenwerken voor het opwek ken van electrische stroom, het voorkomen van overstromingen en het bevloeien van duizenden hectaren land. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door pre sident Adolfo Ruiz Cortines van Mexico. De Amerikaanse senator, Mc Carthy, heeft te Washington tegenover persvertegenwoordi gers verklaard, dat een speciale onderzoeker van zijn commissie van onderzoek, zich in Duitsland .laft_:,..?!le^ebevindt. Hij 'ondervraagt daar DONDERDAG 22 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.00 Gr.; 10.03 Gew. muziek; 10.30 Morgend.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Voor de school; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Cau serie; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool; 13.45 Gram.; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 15.38 Piano; 16.00 Lezing; 16.30 En semble; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Voordracht; 18.05 Piano; 18.35 Raadhuisjpraat; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Voor de kin deren; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gev. program ma; 22.00 Gram.; 22.10 Cause rie; 22.20 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Nederlands-Zwitsers pro gramma-; 12.00 Amusementsmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 12.50 Causerie; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Hoorspel; 14.35 Piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Voor de kinderen; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Gram.; 18.40 Hoor spel; 19.00 Voor de" kinderen; 19.05 Gesproken brief uit Lon den; 19.10 Amusementsmuziek; 19.30 Causerie; 19.40 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 21.15 Cabaret; 21.45 Orgel; 22.05 Cau serie; 22.45 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12 30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 En,g. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Orkest; 15.30 Gram.; 15.40 Orkest; 16.15 Gr.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Klankbeeld; 21.00 Gram.; 21.15 Luisterwedstrijd; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Moderne muziek; 23.00 Nieuws. Een 76-jarige voetganger L. E. die Maandag tegen half vijf ter hoogte van de J. P. Heijestraat te Amsterdam de Overtoom in westelijke richting wilde over steken is door een motorfiets aangereden en des avonds aan zijn zware hoofdwonden bezwe ken. De man had verzuimd van de vluchtheuvel gebruik te ma ken en was de motor die achter hem om wilde trekken al voorbij toen hij plotseling op zijn schre den terugkeerde. Ook de motor rijder kwam te vallen. Hij brak een sleutelbeen maar was in staat zich uit eigener beweging onder doktersbehandeling te stellen. MAASTRICHT STROOMLOOS. In de nacht van Maandag op Dinsdag, kort na twee uur, is Maastricht bijna geheel zonder stroom komen te zitten. Doordat er brand ontstond in het schakel station van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in de Batte rijstraat. De oorzaak van deze brand, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht, was ver moedelijk kortsluiting. Leden van de technische dienst stelden di rect alles in het werk om de stroomvoorziening zo spoedig mogelijk te herstellen. Intussen zag men zich in een aantal bedrijven genoodzaakt het werk neer te leggen, terwijl el ders op eigen centralen werd overschakeld, zoals b.v. in het ziekenhuis St. Annadal en bij de rijkstelefoon. Bij de rijkstelefoon deed zich omstreeks half vijf weer een storing voor, die ech ter spoedig verholpen was. Op straat waren de oude gas lantaarns de enige lichtpunten in de duisternis. De oorzaak van de brand was kortsluiting. Als gevolg hiervan zijn vermoedelijk twee meet- transformatoren gesprongen. De schade is nog niet bekend. Het onderzoek is inmiddels begonnen. De storing is om 10.10 uur op geheven. BEMIDDELAAR BIJ KAMER- VERHUUR ONTPOPTE ZICH ALS OPLICHTER. De Amsterdamse recherche zoekt één van haar oude beken den, de 39-jarige W. V., die er van wordt verdacht zich aan vier bekende, maar vermoedelijk aan veel meer gevallen van oplich ting te hebben schuldig gemaakt als tussenpersoon bij het werven kamerhuurders en nog op Maandag voor een van zijn slachtoffers is gevlucht uit het girokantoor waarheen zij hem was gevolgd. Zijn gebruikelijke tactiek is, „namens ons bureau" een te huur aangeboden kamer te komen be spreken voor een Amerikaanse piloot die drie maanden in Am sterdam komt doorbrengen. Bij wijze van vooruitbetaling schrijft hij dan een (ongedekte) chèque uit, bijvoorbeeld voor 600 en verlangt in ruil 25 als vooruit betaling op 55 wegens „in schrijfkosten" en provisie. De resterende 30 belooft hij te ko men incasseren nadat zijn eigen chèque voor 600 door zijn klant zal zijn verzilverd. Één van de slachtoffers won voor alle zekerheid informaties in via het telefoonnummer ver meld op de kwitantie die zij voor haar ƒ25 had ontvangen. Het woningbureau in kwestie noemde V. met wie het een tijdlang had samengewerkt een oplichter en zijn verhalen naar alle waar schijnlijkheid gelogen. Eén ande re verhuurster, die een soortge lijke ervaring opdeed, haastte zich naar het girokantoor om te beletten dat de chèque die zij V. had gegeven zou worden gehono reerd. Zij trof V. aan terwijl hij op de uitbetaling zat te wachten. Hij verdween onmiddellijk toen hij haar zag. Op een lunapark aan de Kruis kade te Rotterdam is Maandag avond een vechtpartij ontstaan tussen een aantal Indonesische bedienden van de grote vaart en de 35-jarige kermisexploitant A. Junier. De oorzaak van een en ander is nog niet geheel duide lijk. Het slachtoffer werd bij de vechtpartij met een scherp voor werp in de rug en de arm gesto ken. Hij bloedde hevig. In het ziekenhuis Bergweg is hij ter verpleging opgenomen. Er be staat geen onmiddellijk levens gevaar. De politie, die meteen ter plaat se was, heeft op aanwijzing van getuigen een aantal Indonesiërs aangehouden en voor onderzoek naar het bureau gebracht. Vier hunner werden in bewaring ge steld. In de loop van de nacht meldde zich een vijfde man. Het onderzoek is nog in volle gang. loterijwet. De rechtbank aldaar sprak echter een veroordeling uit. Zij verwierp 't verweer, dat men hier met een „besloten kring" te doen zou hebben. De Hoge 'Raad heeft het beroep in cassatie verworpen, overwegende dat een zo talrijke groep van personen, waarvan een ieder slechts deel uitmaakt uit hoofde van' zijn hoedanigheid van abonné van eenzelfde dagblad, niet kan worden beschouwd als een besloten kring. UITSPRAAK MOORDZAAK FRANKEN. Het Amsterdams gerechtshof heeft Dinsdagochtend arrest ge wezen in de zaak tegen de 27- jarige mr. W. K. Franken, repe titor uit Bilthoven. Wegens moord op zijn vader en poging tot moord dp zijn broer legde het hof hem 12 jaar gevangenisstraf op met aftrek van de preventieve hech tenis en met de bepaling dat d- veroordeelde daarna ter beschik king van de regering zal, worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Bovendien was in het arrest opgenomen, dat Franken de hem opgelegde 12 jaar zal doorbrengen in een I bijzondere strafgevangenis. Da uitspraak is conform de eis met uitzondering van de preven tieve hechtenis die de procureur- generaal veertien dagen geleden bij zijn eis niet in mindering wil de zien gebracht. In eerste instantie was Fran ken door de Utrechtse rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Naar men zich zal herinneren deed Franken jr. gedurende ver scheidene maanden van het vo rig jaar enkele malen vergif in het eten van zijn familie. Op 8 Juli 1952 oyerleed als gevolg daarvan de vader. De zoon werd eerst in Augustus gearresteerd, nadat het stoffelijk overschot van de vader was opgegraven en er sectie was toegepast. Het motief voor deze moord is tijdens het proces niet duidelijk géworden. HET NEDERLANDS ELFTAL. Voor de wedstrijd Nederland merkwaardig. dat naast de jeugdige Quixall, 20 jaar oud, de 38-jarige Stanley Matthews is opgesteld. Men maakt er min of meer een mopje van, maar in België, welke Zondag 25 October jeder geval vertrouwt men elkaar in het Feijenoordstadion te Rot terdam zal worden gespeeld, is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Talrijke slachtoffers. Bij een grote bosbrand ten O: van de rivier de Atbara, on geveer 400 km ten O. van Khar toem, zijn 40 personen om het leven gekomen. Reddingsploe gen en ambulances zijn naar 't geteisterde gebied onderweg. In commentaar óp suggesties in de Britse pers schrijft het Zuidslavische communistische blad'Borba, dat wat zone-a van Triëst betreft, bezetting met of zonder troepen een en hetzelfde ding is. 'Z.-èlavië zal Italië niet zone-a laten overnemen, dat is het punt waar het om gaat, al dus het blad. „Daarom zijn al die bedenksels om door middel van trucjes toch tot overdracht aan Italië van zone-a te komen, geheel onrealistisch". getuigen, die misschien licht kunnen werpen op de mogelijke diefstal van Amerikaanse radar- geheimen. Irak heeft Jordanië militaire en financiële hulp aangeboden, zo is te Bagdad bekendgemaakt in een regeringsverklaring. De ministerraad van Irak is in een speciale spoedzitting bij een geweest, om een dringend verzoek om hulp van zijn bond genoot in de Arabische Liga te be-preken. In de uitgegeven regerings verklaring wordt voorts gezegd, dat de premier van Irak, de Iraakse delegatie bij de politieke commissie van de Arabische Li ga, die deze week in de Jor daanse hoofdstad, Amman, bij eenkomst ter bespreking van de Israëlische aanvalsdaad^ zal lei- dr -.. Maandag is een vliegtuig ten N. O. van Monterry. in de Ame rikaanse staat Texas, omlaag- gestort. Men vreest dat 17 per sonen hierbij om het leven zijn gekomen. Het uitgebrande wrak van het toestel is van uit de lucht waar genomen. Het vliegtuig, een Dakota van de Mexicaanse oliemaatschappij „Pema" was op weg naar Falson Heights, aan de 'grens tussen Texas en Mexico, waar door pre sident Eisenhower een stuwdam werd gesteld. Onder de inzitten den bevonden zich leden van 'n Mexicaans ballet, die op verzoek van president Adolfo Ruiz Cor tines van Mexico de plechtig heid zouden opluisteren. Blijkens een in de Staatscou rant van Dinsdag voorkomende beschikking van het Nederland se beheersinstituut zal heden het rechtverkeer met Duitsland met betrekking tot kwekers rechten worden vrijgelaten. Een beschikking, die reeds in Octo ber is uitgevaardigd, zal daar toe thans in werking treden. Zij geeft aan Duitse natuurlijke en rechtspersonen vrijstelling van de bepalingen bij of krachtens het besluit vijandelijk vermogen gesteld, met betrekking tot de aanspraken en rechten voort vloeiend uit het kwekersbesluit 1941. De vrijstelling is beperkt tot die beloningen, die na 1 No vember 1949 over dat oogstj aai en volgende oogstjaren worden toegekend. In de beschikking van 1949 waren de .aardappelrassen Erd- sold, Flava, Fröh Mölle, Primula, Vqra en Voran van de vrijstel ling uitgezonderd. Deze uitzon deringsbepaling is thans echter vervallen. Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden Klaassens (VVV), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Overbeeke (Dosko), Van Beucden (BW), Van Melis (Eind hoven), Bennaars (Dosko) en Gruyzen (Sittardia). Reserves: Van de Wint (VSV), Van deo Hoek (Feijenoord), Bleij- enberg (Rigtersbleek), Schouten (Excelsior) en Schmidt (Eindho ven). DE WEDSTRIJD TUSSEN ENGELAND EN HET CONTINENT. De Engelse hoofdstad is gedu rende enkele dagen het centrum geworden van de internationale voetbalwereld, niet alleen in ver band met het feit, dat Enge land hedenmiddag tegen de con tinentale ploeg speelt op Wem bley, maar meer nog in verband met de feestelijke viering van 't 90-'jarige football association. Niet minder dan 70 landen hebben delegaties naar de En gelse hoofdstad gezonden om de F.A. te huldigen voor het prach tige werk, dat door die organi- natie is gedaan voor de ver spreiding en de verheffing van het spel. Alle spelers van het Fifa- team, 16 in totaal, zijn reeds in Richmond aangekomen. Dins dagochtend is op het veld van Fulham een lichte training van de Fifa-spelers gehouden. De belangstelling in Londen voor deze wedstrijd is zeer groot. In het bijzonder heeft de keuze van de beide „oudjes" Morten- sen en Matthews hier toe bij ge dragenmDe laatste dagen is er een rush voor plaatskaarten ge weest en men rekent er op, dat hedenmiddag het Wembleysta- dion zal zijn uitverkocht en dat honderdduizend toeschouwers deze jubileum wedstrijd van de F.A. zullen bijwonen. Dat bete kent nogal wat aan inkomsten, want de goedkoopste plaats kost 15 shilling en de duurste 50 shilling, waardoor men een recette hoopt te krijgen van 45.000 pond sterling (bijna een half millioen gulden). De Engelsen zijn nog steeds pessimistisch over de kracht van hun team. Zij vinden het zeer toe, dat Matthews reeds voetbal speelde, toen Quixall nog ge boren moest worden. Het Engelse elftal: Doel: Merrick. Achter: Ramsey en Eckersley. Midden: Wright, Ufton en Dic kinson. Voor: Matthews, Mortensen, Lbfthouse, Quixall en Muilen. Het Fifa-team: Doel: Zeman (Oostenrijk). Achter: Navarro, (Spanje), Po- sipal (Duitsland) en Hanappi (Oostenrijk). Midden: Tsjaikovsky (Z.-Slavië) en Ocwirk (Oostenrijk, aanvoer der). Voor: Boniperti (Italië), Kubala Spanje), Nordahl (Zweden), Vu- cas (Z.-Slavië) en Zebec (Z.-Sla- vië). De factor, waarmede men bij de samenstelling terdege reke ning heeft moeten houden, is het tactische systeem, hetwelk tegen de Engelsen zal worden toege past. De spelers van het vaste land van Europa spelen een sys teem, dat varieert van de conse quente stopperspiltactiek tot het orthodoxe Weense spel. Verder heeft men er rekening mee moeten houden, dat slechts de doelverdediger gedurende de gehele wedstrijd kan worden ver vangen en één veldspeler, indien geblesseerd natuurlijk, tot aan de rust. Volgens radio-Vietminh heb ben de opstandelingslegers in Indo-China in de eerste 10 da gen van October ongeveer 1200 man van de Franse uniestrijd krachten uitgeschakeld. De radio haalt een communi qué van het opperbevel der Vietminh aan, waarin voorts wordt gezegd, dat de meeste ge vechten aan de linkeroever van de Rode Rivier werden geleverd. Het Franse offensief dat ver leden week Donderdag begon is tot staan gekomen. In totaal zijn de uniestrijdkrachten 25 km opgerukt, doch sedert Zon dag zijn geen vorderingen ge maakt, aldus meldt Reuters cor respondent, Denys Corley Smith, uit Hanoi. Mogelijk zal later het offen sief worden hervat, doch voor het ogenblik is het Franse op perbevel niet van plan door te stoten naar Than Hoa of een ander centrum van de Vietminh, aldus dit bericht. De troepen hebben opdracht gekregen weerstandsnesten van de opstandelingen in het ver overde gebied op te ruimen, de posities te consolideren en te zoeken naar verborgen wapen opslagplaatsen. HET CANDIDATENTORNOOI. De uitslagen van de 28e ronde van het candidatentornooi te Zü- rich luiden: SzaboStahlberg V2Pe- trosianKotov V2Taimanov Smyslov V2AverbachBo- leslavsky V2NajdorfGel- Ier afgebroken in betere stelling voor Geiler; GligoricKeres af gebroken in betere stelling voor Keres; BronsteinReshevsky af gebroken in betere stelling voce Bronstein. DE TOESTAND VAN BARTALI Bartali heeft, nadat de be handelende geneesheren hier over langdurig hadden beraad slaagd. een operatie van de buikholte ondergaan. Hiertoe werd besloten, omdat de dokters zich er van wilden vergewissen of Bartali al dan niet inwendi- e verwondingen had opgelo pen. Bij de operatie, die uitste kend geslaagd is, werd een klei ne inwendige bloeding ontdekt. Na afloop van de operatie wa ren de artsen tevreden over de toestand van de renner. De Italiaan heeft desgevraagd te kennen gegeven, dat hij niet van plan was de wedstrijdsport vaarwel te zeggen. 10. Heer Gnuba is vlug uit zijn bed gestapt, heeft het vuur in de schouw opgerakeld en steekt met een brandende tak enige kaarsen aan in de in middels door Halfra overeindgezette kan delaar. „En nu, zonderlinge gast, wil ik weten wat dit nachtelijk bezoek in mijn slaapvertrek te betekenen heeft," zegt hij dreigend. De anders zo praat grage edelman grijnst hulpeloos. „Ja, ziet ge... het zit zó...," stamelt h\j. Nu, ga door!," dringt Gnuba aan. „Ik wacht op uw verklaring!" „Nu, kijk eens," prevelt de in het nauw gedreven edelman, met een slap handgebaar. „De koning hum... ik meen de gevangene tt Met een sluwe flikkering in zijn ogen buigt Gnuba zich voorover. „De koning? Meertt ge dat een der gevangenen de koning is? Ach, gij vergist U!" „Ik, ik mij vergissen?" snuift de ijdele Halfra, terwijl hij zich fier opricht. „Ha!, mijn vriend, nie mand kent zijn koning beter dan ik..., dat is te zeggen.. Hij beseft, dat hij zijn mond heeft voorbijgepraat en zwijgt ineens. „Wel, wel, dat is nieuws voor mij en zou ik een onvergeeflijke fout gemaakt hebben. Dit had U mij terstond moeten mededelen. Ik begrijp niet, dat ge dit ver zuimd hebt. Maar genoeg, elke mi nuut is thans kostbaar en moet deze stommiteit direct worden her. steld. In dat kastje ligt de sleutel van de kerker en moet ge de ko ning direct bevrijden, doch be zweer mij, dat ge mijn voorspraak zult zijn bij de koning..." Terwijl Gnuba deze schijnbaar on schuldige woorden spreekt, streelt hij met zijn rechterhand een fraai gouden beeldje, dat een ruiter voor stelt. „Natuurlijk, natuurlijk...!" knikt Halfra joviaal, terwijl hij zich snel naar het kastje begeeft. „Van een man van stand, als ik, is-'niets an ders..." Verder komt hij niet, want Gnuba heeft het gouden beeldje met alle kracht op het hoofd van Halfra laten neerkomen en zonder een kik te geven zakt de edelman in elkaar. De Noorman veert overeind als hij een zwak gerucht hoort in de gang buiten zijn kerker. Hjj .jieeft gewacht en gewacht en begon al te twijfelen aan Halfra's komst. Het ogenblik van zijn bevrijding kan niet ver meer zijn, want de naderende voetstappen kunnen van niemand anders zijn dan van zijn trouwe edelman! Hij sluipt behoedzaam naar de deur van zijn kerker en staat aar zelend stil als hij een vreemd schu rend geluid hoort, dat zich met de voetstappen vermengt. Het lijkt er veel op, dat iemand aan de andere zijde van de deur een zwaar voor werp aan het verslepen is... De Noorman drukt zich tegen de muur als hij ziet dat de deur be hoedzaam geopend wordt. Eric hoort nu duidelijk de zware ademhaling van een bewusteloze man achter de deur en het wordt Eric duidelijk in welk een gevaar volle positie hij zich bevindt. Met ingehouden adem wacht hij vol spanning af wat er verder zal gebeuren. Een voet verschijnt op de boven ste trede van zijn kerker... Dan spannen zich Erics spieren en als hij ziet, dat de man zich buigt om het hulpeloze lichaam óók in zijn gevangenis te sleuren, springt hij toe... VEEMARKT ROTTERDAM. 20 October '53. Weekaanvoer 6718. Totale aanvoer 4726 w.o. 650 vette koeien en ossen; 1668 (403) gé- bruiksvee; 120 vette kalveren; 410 (182) graskalveren; 129 var kens; 209 biggen; 137 paarden; 24 veulens; 562 schapen of lam meren; 45 bokken of geiten. Prijs per kg: Vette koeien le kw. 2,58 tot'/ 2,72: 2e kw. 2 44 tot 2,53; 3e kw. 2.10 tot f 223. Vette kalveren le kw. 2 40 tot 2,50; 2e kw. 2 25 tot f 2.40; 3e kw. 2.10 to: 2 25. Slacht- paarden le kw. f 1,70; 2e kw. f 1.65: 3e kw. 1,60. Prijs per stuk: Graskalveren le kw. 330: 2e kw. 280; 3e kw. 200. Nuchtere kalveren le kw. 56; 2e kw. 5: 3e kw. 43. Big gen le kw. 46; 2e kw. 40; 3e kw. 34. Schapen le kw. 95; 2e kw. 85; 3e kw. 75. Lamme ren le kw. 85; 2e kw. 76; 3e kw. 66. Kalf- en melkkoeien le kw. 1050; 2e kw. 900; 3e kw. 725. Vare koeien le kw. 7002e kw. 6005e kw. 550. Vaarzen le kw. 800; 2e kw. 700; 3e kw. 575. Pinken le kw. 525; 2e kw. 475; 3e kw. 375. Overzicht; Vette koeien aan voer even meer, handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel goed, prijzen onveran derd. Graskalveren aanvoer even groter, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalve ren aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen niet geheel prijshoudend. Biggen aanvoer minder, handel stil, prijzen iets lager. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen iets teruglopend. Scha pen en lammeren aanvoer iets meer, handel levendig, prijzen even hoger dan vorige week. Kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen on veranderd. Vare koeien aanvoer iets groter, handel tamelijk, prij zen constant. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als vorige week. T.b.c.- vrij vee aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen prijs houdend.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3