Uil J« Srovimcie Debatten over de Rijksbegroting begonnen Kantongerecht te Terneuzen CHINEZENWIJK AGENDA: De Italiaans-Zuidslavische grens TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. ZAAMSLAG. TWEEDE KAMER Last Tan zenuwen BROMFIETSER REED TE HARD.... KOEWACHT. SAS VAN GENT. £'n ijia Sang IJZENDIJKE. Humanistisch Veerbond. De plaatselijke gemeenschap van het humanistisch verbond belegt in de loop van dit winter seizoen een aantal openbare Zon dagmorgenbijeenkomsten. Het bestuur is er in geslaagd enige bekende persoonlijkheden te be wegen naar het verre Zeeuws- Vlaanderen te komen. Als eerste spreker komt a.s. Zondag prol. dr. Garmt Stuive ling uit Hilversum. Dè heer Stui veling is bekend door zijn gere geld optreden voor de Hilver- sumse radio. Daarna zal op 29 November a.s. dr. Jan Broeckx, conservator van het museum voor schone kunsten te Antwer pen een lezing houden over: „Kunst en levensbeschouwing". Gewestelijk Arbeidsbureau. Bij Koninklijk besluit is te re kenen met ingang van 1 Juli 1953 benoemd tot hoofdcommies bij het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen de heer C. Jansen, voorheen commies op het bijkan toor Terneuzen. s.s. „Stad Maastricht" te Ter neuzen gearriveerd. Het Nederlandse s.s. „Stad Maastricht", dat Maandagavond in aanvaring was geweest met de brug te Zelzate, arriveerde gisteravond omstreeks half zeven in de westelijke kanaalarm te Terneuzen, getrokken door de Belgische sleepboten „Walvisch" en „Baron de Maêre". Nadat het schip Dinsdagmid dag werd vrijgegeven, na eerst de gebruikelijke borgstorting te hebben voldaan, kon de „Stad Maastricht" zijn reis naar Ter neuzen voortzetten. Het schip, dat toebehoort aan de Halcyon- lijn te Rotterdam zal door de Ter- reuzense scheepsbouwmij. wor den hersteld. „Hollands Glorie." Ook de zeesleepboten van L. Smits internationale sleepdienst te Maassluis, n.l. de „Poolster" en de „Loire" hadden een goede job. Deze sleepboten voeren Dinsdagmorgen half twaalf Ter neuzen voorbij op weg naar Ant werpen met achter zich een ge laden Italiaans stoomschip, de .„Friedrich Engels", dat zij in de Atlantische Oceaan hadden opge pikt Aanbesteding. Het architectenbureau Fraanje te Terneuzen heeft aanbesteed het bouwen van een magazijn met aangebouwde pootaardappel- bewaarplaats op een terrein aan het eerste dok te Terneuzen. De uitslag van deze aanbeste ding was als volgt: L. de Bruijne te Hulst 61.100; J Bleijenbergh ƒ60.900, J. Freij- ser ƒ60.600 (beiden te St. Jan steen) P. Nieuwelink te Terneu zen ƒ53.400; A. J. Visser te Zaamslag 53.000; J. H. Rijnberg te Terneuzen ƒ53.000; L. W. Ha melink te Zaamslag ƒ52.900; Gehrs. De Br.uijne 52.890, J. v. d. Bent ƒ52.280 (beiden te Ter neuzen) P F. Voet te Klooster- zande ƒ52.100; S. J. Mielen ƒ50.990, J. Kolijn ƒ50.950 (beiden te Terneuzen); P. de Rooy te Stoppeldijkveer ƒ50.600; P. Rin ders te Hoek ƒ50.465; F. v. d. Veen ƒ50.400, Fa. Gebrs. Van der Poel ƒ50.300 (beiden te Ter neuzen; A. Freijzer te Terhole ƒ45.600; P. Mangnus te Boschka pelle 44.000; F. Lambert te Stoppeldijk 43.900. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Filmvoorstelling Ned. Chr. Geheelonthoudersvereniging. Voor jong en oud werden gis teravond in het ruime kleuter- schoolgebouw aan de Ds. Jan Scharpstraat filmvoorstellingen vanwege bovenstaande landelij ke vereniging gegeven. In de kindervoorstelling telden wij ruim 300 kinderen die volop ge noten van de films. Des avonds werd voor de oude ren de film getiteld „Het grote offer" vertoond. Deze was een sterk spelende documentatie te gen het grote kwaad van het drankmisbruik. In de avondvoorstelling sprak één der bestuurders van boven genoemde organisatie een kern achtig propagandistisch woord. door de heer J. v. d. H. alhier. Laatstgenoemde bleek de grote vrachtwagen niet meer te kun nen ontwijken en greep zijde lings de rechterflank. Hierbij liep de auto van de Fa. De Dreu gro te schade op. De zwaar en hoog gebouwde wagen van Van Gend Loos bekwam geen noemens waardige schade. De verkeerspolitie onderwierp beide wagens aan een technisch onderzoek. Oosterland krijgt gips. De rijksdienst voor landbouw- herstel heeft besloten aan de landbouwers in de medio Sep tember drooggekomen polder Oosterland reeds nu gips te ver strekken. Gips is het aangewezen middel tegen structuurverval van de grond. „Structuurverval" treedt op, zodra de grootste hoe veelheid „zout" uit de grond is verdwenen. Men rekent op een snelle ont- zilting door de te verwachten na jaarsregens. Op korte termijn zal een ton gips per ha beschikbaar worden gesteld. In de polders, die wat eerder droog zijn gevallen en waar de gips reeds in de grond is ge bracht, wordt als gevolg van het zeer gunstige najaarsweer, thans veel wintertarwe uitgezaaid. De landbouwer heeft de keus tussen tarwe en gerst als de meest geschikte producten om met zout water geïnundeerd ge weest zijnde grond te bezaaien. Door de minimum-garantieprijs voor tarwe weet men waar men bij uitzaai van tarwe aan toe is, terwijl bij gerst moet worden af gewacht wat dit product zal op brengen. De laatste jaren werd veel gerst verbouwd. Weer leidingwater. Het motortankschip „Olievos" heeft vanaf medio Februari een dagelijkse dienst onderhouden tussen de waterleiding te Rotter dam en Bruinisse, omrdeze ge meente van drinkwater te voor zien. Vóór 1 Februari betrok Bruinisse het van de waterlei ding Schouwen-Duiveland uit de duinen te Haamstede. Thans loopt te Bruinisse alweer op geregelde tijden water uit de kraan. De gemeente Oosterland zal worden voorzien uit op Zijpe te plaatsen grote tanks. Het water wordt geleverd door de Waterleiding Mij. West-Brabant (Ossendrecht) via de onlangs door het Zijpe gelegde plastic-leiding. De „Olievos" heeft zijn taak vol bracht. Rampaartse dijk wordt opgehoogd. De Rampaartse dijk, tussen de nog geïnundeerde.vier bannen van Duivelandpolder en de droog gevallen polder Oosterland, zal worden opgehoogd tot 3.20 meter plus A.N.P. Op deze dijk komt dan nog een bekisting van 80 cm., zodat de hoogte vier meter plus N.A.P. wordt. Met het plaatsen van de bekisting is men reeds begonnen. sen. Hij bracht "hulde aan het comité en aan de amateurs voor hetgeen zij hier hebben geëxpo seerd. Het is leerzaam èn voor de amateurs èn voor het publiek. De grote inzending laat zien dat er vele en goede amateurs zijn. Spreker wenste de tentoonstel ling veel belangstelling toe. De heer A. G. Calon sprak na mens de vereniging „Gemeente belang" zijn waardering uit voor deze tentoonstelling. Hij had niet verwacht hier zo'n grote en fraaie collectie te zullen aantreffen. Hij hoopte dat het bestuur ieder jaar de gelegenheid zal vin den een dergelijke tentoonstel ling te houden. De voorzitter van het comité bracht zijn hartelijke dank aan de winkeliersvereniging „Ons Belang" en de vereniging „Ge meentebelang" voor de finan ciële steun, want zonder deze steun zou het niet mogelijk ge weest zijn een dergelijke tentoon stelling te organiseren. Hierna werd een rondgang langs de geëxposeerde stukken gemaakt. Nadat de expositie voor het publiek was openge steld, maakten velen hiervan ge bruik om een kijkje te komen nemen. De inrichters waren over de eerste avond meer dan tevre den. Op de entréebewijzen heeft men nog kans één van de geëx poseerde stukken te loten. Verkoping woonhuis. Ten overstaan van notaris Ho ving werd Dinsdagmiddag in het café van de heer R. J. v. d. Veke voor rekening van de heer Ad-r. Scheele te Zaamslag publiek ver kocht een woonhuis met erf staande in de Axelsestraat. Hoogste bieder was de heer M. Dekker Ezn te Zaamslag voor de som van ƒ4000. De woning werd voor deze prijs evenwel niet toegewezen. Aanbesteding. De architect M. J. v. d. Berg te Axel heeft Maandagavond in het café van de heer R. J1. v. d. Veke aanbesteed het bouwen van een woonhuis met magazijn voor de heer M. Kloet te Zaam slag De uitslag der aanbesteding was: Metselwerk: P. Houg te Zaamslag ƒ20.500; F van der Veen te Terneuzen 19.500; Gebr. M. A. de Bruij ne te Zaamslag en Terneuzen 18.950; P. de Rooij te Bosch- kapelle 19.750; J. v. d. Brande té St. Jansteen ƒ17.220; P. J. de Potter te Hulst 18.600; J. C. de Vos Zn te Zaamslag ƒ17.500; F. Lambert te Boschkapelle ƒ16.500; L. de Bruijne Zn te Hulst ƒ16.250; D. Verijzer te St. Jansteen 16.100. Timmerwerk: Gebrs. Mathijsen te Axel 13.853; J. v. d. Brandes 12.795; Fa. Valk Zn ƒ12.625; R. Bleij- enberg ƒ12.500 (allen te St. Jan steen); P. A. Mangnus te Bosch kapelle ƒ12.400; M. J. Galle te Zaamslag ƒ12.310; H. P. Verijzer te Terhole 11.880. Schilderwerk: M. J. de Pooter te Zaamslag 1795. Lood- en zinkwerk: M. Wieland te Hoek 1362; J M de Zeeuw te Zaamslag 1195. Electriciteit: Fa De RijkeDe Smedt te Zuiddorpe ƒ1000; C. de Ruischer te Zaamslag 647W. J. de Bruijne te Terneuzen ƒ532. Voor de massa: J. Kolijn te Terneuzen ƒ36.950; L. W. Hamelink ƒ35.000, A. J. de Visser 34.640, M. J. Galle ƒ34.625 (allen te Zaamslag); A. J. Goossen te St. Jansteen 32.365. De gunning is aangehouden. De Tweede Kamer heeft giste ren een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1954. Hierbij, is tevens aan de orde gesteld de besprekingen van de vierde nota over de industrialisa tie; de nota betreffende de devie- zenpositie; de compensatie voor de huurverhoging; de verlaging van de accijns op suiker; vrij stelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel; wijziging van de inkomstenbelasting. Van de loonbelasting en van de ver mogensbelasting, enz. Mijnhardt's Zenu wtabletter J helpen U er overheen. i h rr Uitslag schieting, In de schutterszaal bij Alfons de Nijs werd Maandag een schie ting gehouden, waaraan 52 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel: A. van Hooije te Moerbeke. Zij vogels: G. van Overloop en André de Block. C. F. V., fabrieksarbeider, en Ed. v. P., landbouwer, beiden uit Bouchaute, die een gedeelte van hun land op Nederlands grond gebied hebben liggen onder de gemeente Philippine, overtraden de wet op de aardappelmoeheid. Daar eerstgenoemde geen boer van beroep was, kwam hij er beter af dan zijn landgenoot. De vonnissen luidden resp. 25 of 10 dagen en 40 of 20 dagen. Wegens dezelfde overtreding stonden terecht J. W. V., land bouwer te Axel en Alf. de O., landbouwer te Koewacht, V. hoorde een boete van 30 of 15 dagen tegen zich uitspreken, terwijl aan de O. 25 of 10 dagen werd opgelegd. G A. M. B., koopman te Hulst, had'in zijn localiteit alcoholische drank geschonken, zonder dat hij hiervoor een vergunning had. Eis en vonnis: 50 of 30 dagen. Alf de B., fabrieksarbeider te Sint Jansteen, haalde zonder toe stemming van de eigenaar aard appelen van een land weg. Daar de handeling hier op een misver- Tegelpad voor wandelaars. De zeer velen die niet alleen des zomers, maar ook nog in deze tijd van het jaar de Kinder dijk, die leidt naar Axels recrea tieoord, benutten, zullen zeer binnenkort volop kunnen genie ten .van een prachtig wandelpad dat'nu vanwege Waterstaat voor de wandelaars in orde wordt ge maakt. De ter linkerzijde van de Kin derdijk gelegen ruime strook, waarover een paar jaar geleden de tram nog reed, wordt geëgali seerd en daarna over een flinke breedte betegeld.. Alleen de voet gangers zullen dit pad mogen gebruiken. Het is een vergroting van de veiligheid voor hen, maar het zal ook het genot verhogen deze richting voortaan nog meer te kiezen, daar men aan de rech terzijde bij druk verkeer steeds danig uit moet kijken om niet te worden aangereden. Gemeenteraad. Donderdag komt de Sasse raad in vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: Beëdiging en installatie van de raadsleden P. de Ridder en J. de Braai; benoeming 5 leden voor de adviescommissie der woon- ruimtewet wegens aftreding op 1 October der zittende leden; vaststelling van een verordening op de heffing van begraafrech- ten; voorstel tot intrekking van het bij raadsbesluit van 21 Dec. 1939 vastgestelde parkeerverbod 'voor de Westkade; een schrijven van Ged. Staten met bemerkin gen op de ingezonden raadsbe sluiten tot opheffing van het burgerlijk armbestuur en tot vaststelling van een reglement voor de gemeentelijke dienst voor sociale zaken; een voorstel tot herziening van het raadsbe sluit d.d. 12 Febr. 1953 tot over name in eigendom, beheer en on derhoud van de keibestrating aan de Oostdam over de brug tot aan de grens met de gemeen te Westdorpe; voorstel te nemen besluit waarbij de raad B. en W. machtigt de 6 woningen aan de Zandstraat en 7 woningen aan het Bolwerk onderhands te ver huren. Drukte aan loskade Fosf aatf abr iek Aan de loskade ligt momenteel het ruim 440 b.r.t. metende Ita liaanse s.s. „Montardizio" in los sing met een lading Marokko- fosfaat. Deze fosfaat is afkom stig uit Frans Marokko en werd in het Italiaanse stoomschip ge laden te Casablanca. De geladen hoeveelheid bedraagt 7700 ton; een hele kluif voor de fosfaat- fabriek om deze boot te lossen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Mabok, de wilde olifant Gemeentehuis, 11 uur: Uitvoeren van riolerings-, be stratings- en grondrechten. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Montana Belle. stand berustte, hoorde verdachte slechts 5 of 2 dagen tegen zich uitspreken. De Belg P. R., makelaar te Assenede, schoot onder de ge meente Hoek op de eerste jacht partij van zijn leven een haas Aangezien dit geschiedde in het gesloten seizoen, liep verdachte een proces-verbaal op. Eis en uitspraak 50 boete of 25 dagen hechtenis met voorwaardelijke verbeurdverklaring van geweer en patronen met een proeftijd van één jaar. De landbouwer J. H. te Axel negeerde te Axel een stopverbod, waardoor hij het verkeer danig in gevaar bracht. Eis en vonnis 40 of 20 dagen. J. T. v. E„ slager te Terneu zen veroorzaakte door te hard rijden op zijn bromfiets op de hoek Ha venstraat-W alstraat een aanrijding. Hoewel verdachte met een vloed van woorden, door spekt met technische uitdruk kingen, de heren achter de groe ne tafel trachtte te intimideren, hoorde hij de ambtenaar 20 of 10 dagen tegen zich eisen. Ver dachte staat bekend als een zeer harde rijder en dit was de reden dat de kantonrechter hem veroordeelde tot een boete van 30 of 15 dagen hechtenis. Langs de gehele, ongeveer 145 km lange Italiaans-Zuidslavi sche grens, die van de Alpen tot Triëst loopt, zijn thans aan de Italiaanse zijde troepen gele gerd. Nagenoeg alle ministers en staatssecretarissen hebben ach ter de regeringstafel plaats ge nomen. De heer Burger (Arb.) stelt zich voor over een drietal punten opmerkingen te maken; n.l. Europa, de sociaal-economische gebeurtenissen, die spreken uit de begroting, en de parlemen taire politieke situatie. Mens waardige sociale verhoudingen acht spr. noodzakelijk voor sta biele politieke verhoudingen en deze zijn nodig voor een vrije samenleving. Als belangrijkste punt in het Europa van heden noemt spr. de Juni-gebeurtenissen in Berlijn, die het faillissement van de dic tatuur hebben geopenbaard. Spr. verklaart het neutralisme af te wijzen. Z.i. is geen politiek zo fataal als die, welke voet geeft aan de gedachte, dat het Westen agrressieve bedoelingen jegens Rusland heeft. Hij betoogt, dat het militaire apparaat noodzakelijk is, niet om het apparaat, maar om te ver richten wat de wettige overheid van dat apparaat verlangt. Het militaire apparaat is noodzake lijk voor de veiligheid en liet voortbestaan onzer samenleving. Noodzakelijk zijn actief verzet tegen -het communisme defen sieve versterking van Europa en materiële en morele toekomst mogelijkheden van Westerse mentaliteit. De regering is er wel van over tuigd, dat Europese integratie economische integratie moet zijn, maar minder duidelijk is zij ten aanzien van de politieke integra tie. Verlies van parlementaire zeggenschap moet worden terug gevonden op geïntegreerd ni veau. Sinds de bevrijding is er ten aanzien van 't welvaartspeil be langrijk werk verricht als gevolg van de samenwerking van ver schillende maatschappelijke en politieke groeperingen. Met instemming begroet hij de voorgestelde lastenverlichting. Hij ziet deze niet als doel, maar als middel. Ze is de vrucht van een mede door zijn politieke vrienden gevoerd beleid. Spr. kan het inzicht van de mi nister van financiën delen, dat enig risico mag en behoort te worden aanvaard en dat het ogenblik voor consumptieverrui ming is aangebroken. Ook de maatregelen voor de middengroepen hebben zijn in stemming. Teleurstellend acht spr. het, dat de werkgevers zich blijven hullen in een weinig uitzicht bie dende vrijheidsromantiek. De werkgevers moeten beseffen met welke maatschappelijke perspec tieven zij jongleren. Wie de klasse-tegenstellingen wil ver scherpen zal de Partij van de Ar beid tegenover zich vinden. Met de woorden van de Franse „Croix Ouvrière" begroet spr. de christenen en niet-christenen, die samen strijden voor het recht. Spr. betoogt vervolgens, dat de politieke verhoudingen duidelijk moeten zijn en in aansluiting daarop, zegt hij, dat de P. v. d. A. in hoofdlijnen zich medeverant woordelijk acht voer de politiek der overheid. Over het algemeen staat, zij achter de regering. Wat de onderhandelingen be treft over de loonsverhoging meent de heer Burger, dat de principiële berekeningsmethode van de vakbeweging een verho ging met 6 pet. had gerechtvaar digd. Het kabinet is gebaseerd op richtlijnen, die onderschreven zijn door A. R. en P.v.d.A. De C.H.U. heeft zich er niet tegen uitge- sprok. De K.V.P. heeft zich ver leden jaar bij monde van de heer Lucas uitdrukkelijk van de richt lijnen gedistencieerd. De heer Burger betoogt ten slotte, dat Nederland er recht op heeft te weten of de K.V.P. een kerkelijke partij is. De heer Oud (VVD) is voor stander van de eenheid van Eu ropa. Voorwaarde is dat er geen politieke donstructie wordt ge maakt zonder economisch funda ment. sage in de troonrede inzake ver laging van de inkomsten- en loon belasting, o.m. omdat daarin wordt gezien een symptoom van beleidskentering. Hem veront rust het peil van de nationale uit gaven. Gewenst is een stijging van het nationaal inkomen en 'n relatieve dalin" van de staatsuit gaven. Spr. is verheugd over de lei ding van de departementen van Oorlog en van Marine. Hij be toogt, dat de kamer ten opzichte van de defensie-uitgaven na 1955 materiële vrijheid niet kan mis sen. Met de grote lijnen van de be lastingplannen verklaart spr. zich te kunnen verenigen. De huurverhoging is eerder aan de gematigde dan aan de hoge kant. Dat zijn fracties ermee ac- coord gaat, zal duidelijk zijn, als men zich herinnert, dat de heer Van Vliet, toen destijds 15 pCt Spr. hecht er zeer aan, dat de huurverhoging werd voorgesteld, regering de leiding van het bui-h». tenlands beleid in handen houdt, al moet er natuurlijk parlemen taire controle zijn. Zij moet zich niet laten opjagen door al te en thousiaste mensen, die vaak niet eens parlementslid zijn. Bij het binnelands beleid zijn voor hem het belangrijkst de voorstellen tot belastingverla ging. Duiden die nu op een om mekeer in de financiële politiek? Spr. meent, dat dit niet het geval is. De minister van Financiën heeft zich enige verlagingen la ten ontfutselen. De socialistische visie, blijft z.i. de fiscale politiek beheersen. Van een gewijzigd be leid mag men niet spreken. Spr. is van oordeel, dat er bij de mi- __o nister niet veel neiging bestaatstreven naar compensatie is de om op de pewone dienst een sal-regering daarin niet geslaagd do te kweken en dat ten bate van Voor de kleine zelfstandigen, de dekking van buitengewone uit-Spr. verklaart geen behoefte te gaven te doen komen. Een zoda-hebben aan een herhaling van nig saldo op de gewone dienstwat betreft de vraag: „Zijt gij 'n moet men niet verkrijgen door j kerkelijke partij of zijt gij geen de belastingdruk. kerkelijke partij?" Hij zou kun- Het grote gevaar van de on- nen vragen: „Leest gij de hande- derhavige begroting acht hij de lingen of leest gij de handelingen stijging van de gewone dienst. niet? Luistert gij naar redevoe- Dat is 'n verontrustend verschijn- j ringen, die anderen uitspreken of sel, omdat verdere belastingver- niet?". laeine er door op de achtergrond I Komende tot de loonronde zegt -ïi"1 -i it~» r-, o-m nnVio. een motie heeft ingediend om de ze op 20 pCt te brengen. Wanneer sprekers fractie haar medewerking verleent aan het program der regering, is dat niet het gevolg van een gewijzigd in zicht. De pijndoende belasting druk was 'n noodzakelijke thera pie. Onze economie heeft thans 'n gestalte gekregen, die het moge lijk maakt een minder knellende belasting op te leggen. Dit moet als een eerste stap worden gezien. Ten aanzien van de loonsver hoging vraagt de heer Romme of ook het rijkspersoneel en de onderwijzers er onder vallen. Hij hoopt dat de regering het voor beeld zal geven en dat de lagere organen zullen volgen. Bij alle zal komen en die verdere belas tingverlaging acht spr. noodza kelijk. De belastingherziening van 1951 is een mislukking ge worden. Bij de minister leeft niet de echte gedachte, dat belasting verlaging noodzakelijk is, aldus de heer Oud. Spr. heeft het ge voel, dat de regering eindelijk heeft toegegeven zonder dat zij de leiding heeft genomen. De druk der vermogensbelasting is voor hen, die een klein vermogen hebben en geen inkomen uit ar beid, veel en veel te zwaar. Spr. bepleit een vrijere loons- vorming mede met het oog op het verschil in bedrijfstakken. Dit zou z.i. de mogelijkheid ope nen een begin te maken met be zitsvorming en een tot spreiding van bezit te geraken. Bij de huurpolitiek was het be ginsel der sociale rechtvaardig heid volkomen zoek. Het tempo der aanpassing zal wettelijk moe ten worden vastgesteld. De ver hoging zal moeten gaan tot 240 a 250 pCt van de huren van 1940. De heer Oud betoogt, dat de politiek der regering er op ge richt moet zijn te trachten zoveel mogelijk onredelijke eisen der vakorganisaties te voorkomen. Hij herinnert eraan, dat hij ver leden jaar bezwaren heeft ontwik keld tegen dit kabinet, waarmee de rechts-rode coalitie haar intre de deed. Gekozen moet z.i. wor den voor een soberder overheids beleid, verlaging van het budget, verlaging der belastingen, verbe tering van de positie der midden groepen-Naar zijn oordeel kan 't kabinet als geheel aan het land niet geven wat het nodig heeft. De heer Romme (KVP) stelt vast, dat het richtlijnenkabinet is geworden tot en propagandaka- binet. Als uitgangspunt voor zijn be schouwingen neemt spr. de pas- In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 63) Autobotsing. Dinsdagmiddag omstreeks 2.30 uur kwam een grote bestelauto der N. V. Van Gend Loos uit de richting Singelweg de Bea- trixstraat ingereden. Op het kruispunt van de Bernhardstraat verscheen een bestelauto van de Tentoonstelling van Schilderijen. De kunstkring IJzendijke heeft in de bovenzaal van Hotel Lie vens een tentoonstelling georga niseerd van schilderijen en etsen vervaardigd door amateurs uit Zeeland. De opening werd verricht door Fa. De Dreu uit Goes, bestuurd burgemeester Von Bönninghau- Nadruk verboden. Niemand begreep het precies, en Loy en Flora hadden een on plezierig gevoel, dat er iets niet in de haak, was. De vader haalde nog twee vijf tig-dollarbiljetten te voorschijn en gaf ze aan Freddie, en deze vulde de kwitantie in. Een week later toen de lijst van de bijdragen in de plaatse lijke Chinese kranten verscheen, werd Tom Fong Sr. razend. Op de lijst van hen, die honderd dol lars hadden gegeven, stond Fre derick A. T. Fong, terwijl zijn vader op de lijst van vijftig dol lars stond. De vader liet Freddie voor zich verschijnen. „Wat heeft dit te beduiden?" vroeg de vader. „Vader, ik zal het u uitleggen." „Dit is misdadig. Wat heb je uitgevoerd?" „Laat u het mij uitleggen. Vader, ik zal u de honderd dol lars teruggeven. U verliest er niets bij." „Verlies ik niets? Je troggelt me tweehonderd dollars af vobt' de oorlog. Je staat er vijftig af en houdt er honderdvijftig voor je zelf. Verliezen de soldaten d&rï soms niets? Ik heb je kwitantie. Denk je dat je het goed kunt pra ten als ik met die kwitantie naai de Bond van Welwillendheid ga?" „Vader, u weet toch, dat ik nooit iets oneerlijks zou doen. Ik ben tegen iedereen volkomen eerlijk. Er is niets op mij aan te merken." ,Je bent niet eerlijk tegen je eigen familie^" „Toe, vader, wees niet boos. U wilt toch mijn goede naam niet bederven. Ik had het geld brood nodig. Toen ik uw bijdrage ver geleek met die van andere was- mannen, was u met vijftig dollars onder de hoogsten." „En je hebt het doen vfaorko- men of jij honderd dollar hebt bijgedragen." „Dat is iets anders." Freddies stem klonk een beetje hard. „Ziet u, iedereen weet wie ik ben. Ik moest honderd dollar ge ven. Maar u bent onder de hoog sten, en de familie Fong heeft bij elkaar honderd vijf tig dollar ge geven. Mijn eer is ook uw eer. Geen enkele wasman heeft meer gegeven. En ik had het extra geld nodig voor de ring." 'd „Als je geen geld hebt om een ring te kopen moet je je niet ver loven," zei de vader boos. Maar hij had een machteloos gevoel. Hij wist, dat hij zijn eigen zoon niet aan de kaak zou stellen, en hij wist, dat zijn zoon dit wist. „En wat is dat nu voor een meisje, met wie je wilt trouwen? „Vader, u weet niet hoe zij is. Het is een heel aardig meisje en u zult trots op haar zijn.'' „Heb ik haar wel eens gezien?" „Nee, maar 'dat zal gauw ge beuren. Zij is een heel vader landslievende Chinese." Het incident ging voorbij. De enige, die werkelijk boos bleef was Flora. Zij had nog nooit een diamanten ring voor zichzelf ge had, groot noch klein. 3. In de bovenstad was een Chi nees Vrouwencomité voor oor logswerk opgericht, waarvan een onderafdeling in de Chinezenwijk zetelde. In het Vrouwencomité zat een meisje, dat les gaf aan de school in de Chinezenwijk. Elsie Tsai was door de school helemaal uit Shanghai gehaald omdat de ouderen in de Chinezenwijk iemand wilden hebben, die Man- darijns, de nationale taal van China kon spreken en onderwij zen. In de Chinezenwijk waren er maar weinig, die iets anders dan Kantonees spraken. De lessen werden op het eind van de mid dag gegeven. De Chinese kinde ren moesten nadat ze uit de ge wone school kwamen deze lessen volgen tussen vier uur en het avondeten. Elsie was door haar leraren aanbevolen omdat ze zeer geod Mandarijns kende. De oude ren geloofden in de klassieken, en Elsie kwam uit een familie van geleerden in Fukien. Haar milieu had haar een kennis van oud Chinees verschaft,die zelfs de meeste moderne Chinese stu denten misten. Zij was nog niet afgestudeerd, maar toen zij van de mogelijkheid oorde om naar Amerika te gaan, met vrije over tocht, deed zij alle mogelijke moeite om de betrekking te krij gen. En zij kwam helemaal al- leen" TT Het was Tom, die het Vrou wencomité in de Chinezenwijk ontdekte. Toen hif op een dag door Mott Street liep, stond hij stil op het trottoir om het oor logsnieuws te lezen, dat op de muur van het kleine schoolge- bouwtje was aangeplakt. Hij zag een knap Chinees jong meisje uit de deur komen, dat voorzichtig in beide handen een lijmpot droeg en een aanplakbiljet, waarop de juist geschreven letters nog niet helemaal droog waren. Haar haar hing steil en lang op haar schou ders, alleen van onderen even omgekruld en zij droeg een beige Chinese japon, die eenvoudig maar smaakvol met zwart gegar neerd was. Zij had haar volle aandacht bij het aanplakbiljet en zag Tom niet. Haar lichaams bouw was sierlijker, haar gezicht fijner gevormd, haar ogen waren levendiger en tegelijkertijd was er een instinctieve ingetogenheid in haar, die uitgesprokener was dan bij de meeste Chniese meis jes, die hij ontmoet had. (Wordt vervolgd.) de heer Romme, dat deze onbe vredigdheid in den lande heeft gelaten. Hij vraagt of er nog na dere beslissingen zijn genomen, bijv. met betrekking tot de kin derbijslag. Ook vraagt hij hoe het staat met de gemeente-classifica tie voce de ambtenaren. Wat de kwestie der onbevredig- heid aangaat voelt hij niets voor een afleiding naar C.B.S. Wan neer men bezwaren heeft, dan is het adres: de commissie van des kundigen. Spr. aanvaardt geen verantwoordelijkheid voor het cijfer, maar er is z.i. geen reden om de regering lastig te vallen. Regering en Kamer kunnen al leen prijzen, wat de heren van de deskundigencommissie wijzen. De loonvaststelling moet naar sprekers oordeel meer worden gesteld met behoud van de loonvloer in het teken van de economische mogelijkheden van het bedrijfsleven. Gewenst is z-i'. een loonvorming, waarbij bedrijfstakgewijze een redelijke vrijheid wordt gegeven. Spr. bepleit de wenselijkheid, dat de regering in overleg met het bedrijfsleven een overgang naar een zodanig systeem liefst met ingang van 1954 zal bevorderen. In het georganiseerde bedrijfsle ven heeft spr. zodanig vertrou wen, dat een nieuw systeem er aan kan worden overgelaten. Tenslotte dient de heer Romme een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de invoering van een systeem van loonvorming als door hem bedoeld te bevorde ren. De heer Tilanus (C.H.) verde digt het bestaansrecht der con fessionele partijen. Het buiten land doet een groei van deze par tijen zien. Spr. vraagt de regering te doen wat zij kan om de ontspanning der internationale verhoudingen te bevorderen, de vrede te die nen en een vernietigende oorlog te voorkomen. Hij spreekt zijn vertrouwen uit, dat de regering aan de voor ons land zo belangrijke landbouw en visserij alle aandacht zal schen ken Van groot belang is het me de, dat aan het hotel- en restau rantbedrijf volle aandacht wordt besteed. In verband hiermede be pleit hij afschaffing van het fooi- endtelsel. Dat men in de stichting van de arbeid over de loonsverhoging niet tot overeenstemming is ge komen, zegt spr. te betreuren. In de grote lijn wenst hij de re gering in haar voorstellen te vol gen. Bezwaar echter heeft hij tegen de voorgestelde mogelijk heid om voorschotten op bepaal de artikelen over te schrijven naar gelijksoortige andere arti kelen, waarop tekorten zijn ont staan. Dat is z.i. aantasting van het budgetrecht der Kamer. Een zwakke stee in de voorstel len der regering is, dat voor klei ne ondernemers, kleine midden standers en minder draagkrachti ge huurders niets zal worden ge daan. Men heeft voor hen nog niets kunnen vinden. Ook spr. ziet geen oplossing, maar hij be treurt, dat men de betrokkenen niet kan helpen. Algehele afschaffing van school geld acht hij van verre strekking, vooral ook voor het bijzonder on derwijs. Hij vreest voor complica ties met betrekking tot de subsi diëring. Men zal komen tot een ingewikkelde subsidie-regeling. Het systeem moet z.i. nog eens goed worden bezien. Hierna wordt de vergadering geschorst.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2