U.aft Je c:« lju «§>esncg CHINEZENWIJK De Stichting voor de Landbouw beraadt zich over de graanprijzen BOODSCHAP VAN HAMMARSKJOELD Geschil tussen Argentinië en de Ver. Staten opgelost BOERDERIJBRANDEN IN 1 AUGUSTUS Begroting departement van Maatschappelijk Werk Denen en Noren worden door Sowjet-Unie vrijgelaten VLIEGTUIGONGELUKKEN Vriend van Faroek tot levenslang veroordeeld Veel liefhebbers voor reis naar de maan AGENDA: De uiteenzettingen tegenover de krijgsgevangenen Russische econoom voorspelt nieuwe economische crisis Monopolieheffingen geen oplossing voor roggeprobleem aiys Emigratie van Ambonezen naar Nieuw-Guinea? De strijd legen de Mau Mau Het beste bed ooit gemaakt! AXEL. IJZENDIJKE. RETRANCHEMENT. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. ZELZATE. Bij besprekingen omtrent de voor de oogst 1954 in het voor uitzicht te stellen tarweprijs heeft de Stichting voor de Land bouw verschillende bezwaren naar voren gebracht tegen een eventuele prijsverlaging. De hoofdafdeling „akkerbouw" der stichting heeft thans met voldoening kennis genomen van de door de regering ongewijzigde handhaving van de tarweprijs op ƒ26,— per 100 kg bij levering franco pakhuis-handelaar. Uit de gegevens van het L.E.I. volgde dat ondanks hogere pacht en arbeidskosten de kostprijs van tarwe voor de oogst 1954 enigs zins lager zou zijn, omdat men een hogere stroprijs had aange nomen dan bij de berekeningen van het vorige jaar. De hoofd afdeling akkerbouw heeft er daarom geen bezwaar tegen, dat bij de vaststelling van de huidige tarweprijs reeds rekening is ge houden met de komende loons verhoging. De hoofdafdeling kan zich er eveneens mede verenigen, dat thans wordt uitgegaan van een telersprijs-af-boerderijwelke 40 cent per 100 kg lager ligt dan de prijs bij levering franco pakhuis- handelaar. Verwacht mag worden dat het thans beter mogelijk is de prijs te handhaven op het in het vooruitzicht gestelde niveau Onder de huidige omstandig heden mag worden verwacht dat de tarweteelt enigszins zal wor den uitgebreid. Voor telers levert de tarwe meer winstmogelijkhe den dan de voergranen, wanneer deze laatste althans op de mini mumprijzen komen. Voor onze nationale economie is de uitbrei ding van de verbouw van tarwe eveneens van groot belang, nu immers voor trawe in het buiten land circa 10,— per 100 kg meer moet worden betaald dan voor voergranen. Levert de uitbrei ding van het tarwe-areaal een belangrijke deviezenbesparing op daarnaast betekent dit ook een winst in guldens, aangezien voor de geïmporteerde tarwe pl.m. 6,per 100 kg meer moet wor den betaald dan de binnenlandse teler ontvangt. De thans officieel bekendge maakte beslissing van de rege ring om bij daling van het inter nationale prijspeil der voergra nen een stelsel van monopolie heffingen toe te passen acht de hoofdafdeling van grote princi piële betekenis. Hierdoor is het immers mogelijk althans bij gerst en haver de binnenland se minimumprijzen ongeveer op de kostprijs te handhaven. Zo dra n.l. de buitenlandse granen dalen beneden een bepaald mini mum, wordt bij import een hef fing opgelegd van ƒ1,per 100 kg, welke heffing telkens met 1,wordt verhoogd, indien de buitenlandse voergranen weer beneden de minimumprijzen 21,voor gerst en 19,50 voor haver) beschikbaar zouden kun nen komen. De hoofdafdeling betreurt het, dat het stelsel van monopoliehef fingen geen oplossing kan bie den voor het roggeprobleem. Niettemin is het van belang dat invoer van goedkope buitenland se rogge wordt afgeremd, aange zien de monopolieheffing bij rog ge ingaat op het moment, waar op de buitenlandse rogge wordt aangeboden beneden 20,dit is ƒ1,beneden de minimum gerstprijs. Door toepassing van een stel sel van monopolieheffingen kan In een speciale boodschap naar aanleiding van ,,De dag dei Ver. Naties" (24 October) zegt de secr.Tgeneraal van de Volke renorganisatie, de Zweed Dag Hammarskjoeld, dat een nieuwe aanpak nodig is van het voor naamste wereldprobleem: „hoe datgene wat de mens geschapen heeft, te gebruiken voor zijn welzijn in plaats van zijn ver nietiging". „De ontwikkeling op technisch gebied", aldus Hammarskjoeld, heeft alle landen huren ge maakt. Zij heeft ons vernieti gingsmiddelen gebracht, die verschrikkelijker zijn dan ooit Anderzijds biedt de toeneming van de onderlinge afhankelijk heid der landden rijke mogelijk heden, maar ook grote gevaren voor rogge slechts een bodem in de markt worden gelegd, welke ligt beneden de gerstprijs, terwijl de kostprijs van de rogge aap- merkelijk hoger is. De hoofd afdeling akkerbouw heeft er zich opnieuw over beraden op welke wijze het verschil tussen de kost prijs en de binnenlandse markt prijs kan worden overbrugd. Daartoe is thans een nieuw voorstel aan het hoofdbestuur van de stichting voorgelegd. Dit voorstel heeft althans voorzover het betreft het voor volgende oogstjaren te voeren beleid, slechts betrekking op die rogge, welke bedrijfstechnisch gezien noodzakelijkerwijs moet worden verbouwd en niet kan worden vervangen door andere lonende teelten. r President Peron van Argenti nië heeft te Buenos Aires ver klaard, dat „geschillen tussen Argentinië en de Ver. Staten nu geheel zijn opgelost". Peron, die sprak op een massa betoging ter gelegenheid van de In de maand Augustus van dit jaar zijn 39 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boer derij totaal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, 10 in Friesland, 2 in Drente, 8 in Gelderland, 2 in N.-iHolland, 4 in Z.^Holland, 3 ip Zeeland, 5 in N-IBrabant en 4 in Limburg. Van deze branden werdeh er 8 veroorzaakt door hoóibroei, 6 door blikseminslag, 5 door spe len met vuur, 1 door verkeerde behandeling van het petroleum stel, 1 door kortsluiting, 1 door loodgieterswerkzaamheden! 2 door brandstichting, 2 door een stookpot te dicht bij het hooival te plaatsen, 1 door het morsen van benzine bij het vullen van de tractor, 1 door een neerstor tend vliegtuig, 1 door het star ten van de tractor nabij oogst- producten. In 10 gevallen bleef de oorzaak onbekend. De totale directe schade van al deze branden wordt geschat op 1.795.000. Hiervan komt 602.000 voor rekening van de 9 hooibroeibranden; 211.700 voor de 5 branden veroorzaakt Argentijnse „aanhankelijkheids, door he(. gpelen met vuur en dag loofde president Eisenho- r wer die „zijn eigen broer heeft gezonden om aan alle menings verschillen een eind te maken' (Eisenhowers broer, Milton, heeft deze zomer een studiereis door Zuid-Amerika gemaakt). „Ik ben blij", zo voegde presi dent Peron hieraan toe, „dat ge neraal Eisenhower alle imperia listische internationale politiek heeft veroordeeld." ii9 De Deense en Noorse ambas sades te Moskou hebben mee gedeeld, dat 4 Denen door het Sov;jet-ministerie van Buiten landse Zaken aageduid als „ge vangenen, die straffen hebben uitgezeten" en 2 Noorse burgers, die eveneens gevangenisstraffen hebben ondergaan, alsmede vijf Noorse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten. iDe betrokkenen zaten sedert het einde van de oorlog in de Sowjet-jgevangenkampen. De Noorse ambassade meldde, dat de 5 soldaten werden gevan gen genomen, toen zij bij het Duitse leger dienden. Een Deense zegsman verklaar de, dat I de Sowjet-Unie heeft beloofd het onderzoek naar de verblijfplaats van andere Denen, die naar men gelooft in Sowjet- gevangesiissen zitten, te zullen voortzetten. De veiligheidsstrijdkrachten van Kenia hebben vorige week 119 leden van de Mau Mau ge dood, aldus Werd Maandag te Nairobi bekendgemaakt. Het hoofdkwartier van gene raal Erskine deelde mede, dat er in hetzelfde tijdvak veertig Mau Mau-leden gevangen werden ge nomen. Eén lid van de veiligheidsstrijd krachten, een inheemse, kwam vorige week bij de actie tegen de Mau Mau om het leven. In het weekeinde zijn aan de voet van de vulkaan de Kenia door een bende van de Mau Mau vier leden van een burgerwacht van Kikoejoes en een inheemse jongeman gedood. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van maatschappelijk werk sprak men vrijwel algemeen zijn waar dering uit voor het beleid van de minister gedurende het afgelo pen jaar. Vele leden juichten het toe, dat zoveel mogelijk wordt getracht het maatschappelijk werk op een wetenschappelijke basis te doen plaats vinden, getuige het plan van de minister om bijzondere aandacht te schenken aan de op leiding van leidende personen en het instellen van een aantal stu diecommissies. Algemeen had men lof voor het vele werk, dat door dit depar tement Is verricht ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood. Men zou het op prijs stellen een volledig overzicht te ontvan gen, niet alleen van hetgeen in de afgelopen maanden werd ge presteerd, maar tevens van de bemoeienissen die nog gaande zijn en van de plannen die de mi nister voor de toekomst koestert. Van verschillende zijden zou men gaarne inlichtingen ontvan gen omtrent de toekomstplannen voor het maatschappelijk werk ten plattelande. Verscheidene leden waren te leurgesteld over het feit, dat niets te vinden is omtrent voor zieningen voor woonwagenbewo ners. Zij brachten de minister de slechte toestanden, die onder deze groep van de bevolking heersen, in herinnering. Vele leden hadden lof voor de arbeid, die de bij het werk voor de gerepatrieerden betrokken instanties hebben verricht. Zij meenden waar zovele gerepa trieerden in kampen zijn onder gebracht, nogmaals te moeten wijzen op de gevaren, die schui len in het kampleven. De moei lijkheden met de assimilatie, de sfeer van verbittering en levens angst, alsmede de geringe ar beidsmogelijkheden zijn slechts enkele van de problemen. Men zou gaarne worden inge licht over de normen, welke voer steunverlening aan behoeftige Nederlanders in Indonesië wer den aangelegd. Door nagenoeg alle leden werd gevraagd, welke maatstaven worden aangelegd bij de beoor deling van verzoeken om ver scheping naar Nederland om so ciale en medische redenen. Vol gens vele leden is de klacht vrij algemeen, dat het departement geen volledige medewerking ver leent. Wat betreft de hier te lande aanwezige Ambonezen, waren vele leden verheugd over de plannen tot uitbreiding van de woonoorden. Van verscheidene zijden had men waardering voor de verbetering in de toestand van 285.000 voor de 6 branden ont staan door blikseminslag. Bij deze branden zijn één kalf, 24 varkens en 310 stuks klein vee omgekomen. de kampen. Speciaal werd voldoe ning geuit over de: arbeid van de maatschappelijke werkers op dit terrein. Vele leden zouden de op heffing van het kamp in Twente betreuren, waar 80 van de 220 bewoners een werkkring in de textielindustrie hadden gevon den. Andere leden zouden het op prijs stellen, wanneer de minis ter zou onderzoeken, in hoeverre de mogelijkheid bestaat deze per sonen tezamen met vele anderen naar Nieuw-Guinea te doen emi greren. Het aantal Ambonezen stijgt voortdurend en men vroeg zich af, hoe al deze personen ooit in ons land werk zullen vin den. Vele andere leden zouden er ernstig bezwaar tegen hebben, wanneer zulk een emigratie zou plaats vinden. Een Constellation van de „Eastern Airlines" is Maandag ochtend vroeg bij dichte mist kort na het opstijgen op het New Yorkse vliegveld Idïewild neergestort en in brand geslo- gen. Er bevonden zich'22 passa giers en een bemanning van 5 aan boord. Een uur na het ongeluk deelde de politie mede, dat 3 personen zijn omgekomen, één wordt ver mist en 12 zijn gewond. Het toe stel had als bestemming Porto Rico. Een vertrouwensman van ex- koning Faroek van Egypte, Ka- rim Sabet is schuldig bevonden aan verraad en curruptie en ver oordeeld tot levenslange dwang arbeid. Sabet, een voormalige verslag gever van Libanese afkomst, was intiem met Faroek bevriend, die hem tot pasja verhief. Een „Neptune" van de Ameri kaanse marine, met een beman ning van 9 koppen, is Zondag ochtend ter hoogte van de Zuid kust van IJsland in zee gestort. Het ongeluk geschiedde, nadat de vlieger had gemeld dat één der motoren buiten werking was en dat het toestel hoogte verloor. Vier man zijn in een rubber boot en nog 4 op een vlot waar genomen. Men vreest echter dat zij zijn omgekomen, daar nadien boven dit zeegebied een storm heeft gewoed. De drenkelingen waren uit de lucht waargenomen. Aan de hand van de verstrekte aanwij zingen hebben Amerikaanse, Britse en IJslandse vaartuigen nog verwoede, doch vergeefse pogingen gedaan om hen te redden. In een bijeenkomst van de vereniging voor technische phy- sica te Delft heeft dr J. J. Rai- mond jr. uit Den Haag gespro ken over het onderwerp „Ruim tevaart". Daarin zei hij dat ve len door de idee de aarde per voertuig te verlaten worden ge fascineerd. Vandaar het feit dat reeds 6000 vrijwilligers zijn „ge boekt" voor de eerste reis naar de maan onbeperkte garantie geruisloos MAZET, BEDDEN» EN ST A AIW A R N F A O RI E K EN IE ZEVENBERGEN In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. DE „QUARLES VAN UFFORD- POLDER" OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. De nieuwe 180 ha grote „Quar- les van Uffordpolder" tussen Walcheren en Zuid-Beveland in Zeeland is Maandagmiddag onder grote belangstelling officieel in gebruik genomen met het in be woning geven van het eerste van de tien woonhuizen der pachters. In een bijeenkomst, welke vooraf te Lewedorp is gehouden, heeft de secretaris-generaal van het departement van Financiën, mr H. A. M. van den Dries, zijn voldoening uitgesproken over de totstandkoming van deze polder. Hij schetste in het kort de ge schiedenis van deze polder. Meer dan tachtig jaar geleden werd met de afdamming van het Sloe als verbinding tussen Zuid-Beve land en Walcheren de grondslag voor deze polder gelegd, waarna in de twintiger jaren door middel van aanplant en spartinagras de aanslibbing werd bevorderd. De oorlogsomstandigheden waren oorzaak, dat eerst in 1948 met de bedijking kon worden begonnen. Thans, in 1953, het jaar van rampspoed voor Zeeland, wordt nieuwe cultuurgrond aan Zeeland toegevoegd. Spreker hoopte, dat de polder, welke genoemd is naar de vorige, thans overleden Com missaris der Koningin, jhr mr Quarles van Ufford, eenzelfde warme plaats in de Zeeuwse har ten zal verkrijgen als de naam gever. Spr. eindigde met de wens, dat deze polder welvaart en ge luk in dit gewest zal brengen. Hierna begaf het gezelschap zich naar de eerste gereedgeko men woning, waar de echtgenote van wijlen jhr mr Quarles van Ufford, mevrouw A. D. Quarles van UffortMulert tot de Leem- cule, aan het desbetreffende pach tersgezin de sleutel van de wo ning overhandigde. De Commissaris van de Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, sprak eveneens zijn voldoe ning uit over deze landaanwin ning. Hij uitte de hoop, dat nog vele landaanwinningen elders in Zeeland zullen mogen volgen. Het groot aantal gegadigden voor de bezetting van deze polder getuig de van de grote behoefte aan landbouwgronden in Zeeland. Verder richtte de Commissaris zich tot de nieuwe pachters. Hij sprak de wens uit, dat zij mogen bijdragen tot de welvaart van Zeeland. Daardoor zullen zij wer ken in de geest van hem, wiens naam aan deze polder is verbon den. De rentmeester der domei nen, ir J. Kluijtenaar, zeide te ho pen, dat deze nieuwe polder zal bijdragen tot heil van Zeeland en de gehele gemeenschap en een gebied zal mogen worden, dat een schone bloem in de reeds zo fraaie Zeeuwse tuin zal blijken te zijn. DE BUSDIENST BREDA— ZEEUWS-VLAANDEREN. De kamer van koophandel en fabrieken voor Westelijk Noord- Brabant heeft besloten adhaesie te betuigen aan het verzoek van de naamloze vennootschap B.B.A. aan de bevoegde instanties tot handhaving van de busverbin ding van Breda met Zeeuws- Vlaanderen via Antwerpen. Deze verbinding bestaat sedert de wa tersnoodramp van 1 Februari j.L Doctoraal examen geneeskunde. Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer M. J. den Engelsman te Axel. Vinger afgehakt. De 21-jarige mej. G. V. had gisteren bij het bietenrooien het ongeluk één harer vingers af te hakken. Zij moest tengevolge daarvan naar het ziekenhuis te Sluiskil worden overgebracht. Aanbesteding schilderwerk. De uitslag van de Zaterdag ge houden aanbesteding schilder werk van 138 woningen in de grondverf zetten en afverven ten s^dhuize luidde als volgt: Perceel I: voor 50 woningen Fa. H. J. Hoebé ƒ11.600. Perceel II: voor 40 woningen W. P. Antheunis 8400. Perceel III: voor 20 woningen A. de Waard ƒ4640. Perceel IV: voor 10 woningen H. J. Harte ƒ2320. Perceel V: voor 18 woningen W. P. Antheunis 4658. De raad komt bijeen. De raad komt hedenavond bij een in openbare vergadering. De agenda bevat een 13-tal punten. Behalve een reeks subsidieaan vragen is er een voorstel van B. en W. tot aankoop van een strook grond langs de prov. weg naar de rijksgrens voor aanleg van een rijwielpad. Kind onder auto gelopen. Het 4-jarig dochtertje van de familie E. de Vlies aan de Tivoli kwam, toen zij het erf afliep, on der een passerende auto terecht. Het kind liep ernstige verwon dingen op en moest de woning worden binnengedragen. De chauffeur treft geen schuld. Een jubileum. Zaterdag vierde de wachtmees ter der rijkspolitie 1ste klasse, de lieer H. Karstanje te Retranche- ment, zijn 25-jarig jubileum. Vele leden der rijkspolitie en de douanedienst waren hierbij tegen woordig, alsmede burgemeester J. A. Leenhouts. Van de districtscommandant en kapitein Stoorvogel was bericht van verhindering ontvangen, een schrijven, waarin tevens werd meegedeeld, dat de jubilaris spoe dig zal aangewezen worden voor het volgen van een kadercursus voor groepscommandant. De groepscommandant, opper wachtmeester J. K. Hariot, roem de de kwaliteiten van de jubila ris, die destijds de beroemde tocht van de onderzeeër K XVIII mee maakte als enige marinier. Na mens het personeel bood hij de heer en mevr. Karstanje geschen ken aan. Ook burgemeester Leenhouts toonde zich zeer tevreden over de jubilaris, die, zoals hij het uit drukte „de algemene achting als mens en politieambtenaar ge niet". Namens de gemeente bood hij een vulpen aan. Verder werd nog het woord ge voerd door de dienstgeleider der invoerrechten en accijnzen, de heer J. Hakker, en door wacht meester R. v. d. Vlugt namens de Nederlandse politiebond. Beiden boden geschenken aan. Motorschip aan de grond. Het m.s. „City of: Pretoria" van de Ellerman en Bucknall- line uit Londen, groot 8450 b.r.t. is Maandagmorgen omstreeks 8.30 uur ter hoogte van West- kapelle op de Rassenbank aan de grond gevaren. Omstreeks 10 uur is zij zonder assistentie weer vlot gekomen en haar weg naar Antwerpen voort gezet. Gevonden voorwerpen. Een muntbiljet van één gulden, Polderstraat 29; een gouden trouw, en verlovingsring, bad meester Haak; een sleutel, post. commandant Rijkspolitie. Brug aangevaren. Het Nederlands s.s. „Maas tricht", komende van Gent, heeft Maandagnamiddag te ongeveer half vijf het Oostelijk vaste ge deelte van de schipbrug aange varen, tengevolge waarvan het verkeer over de brug werd ge stremd. Het asverkeer over het kanaal moet thans via Sas van Gent plaats vinden. De vooraanstaande Russische economist, prof. Eugne Varga, schrijft in de „Pravda" dat de Verenigde Staten het einde van de hoogconjuctuur tegemoet gaan en dat de tekenen van een naderende economische crisis zich duidelijker aftekenen. Prof. Varga schilderde in zijn artikel een beeld van steeds gro ter wordende economische moei lijkheden, die het resultaat zijn van overproductie en hij vestig de er de aandacht op dat de prij zen zich in dalende lijn bewegen. Volgens prof. Varga is een nieuwe economische depressie in de Verenigde Staten aanstaande. Varga heeft eens uiting gege ven aan de mening, dat de Ver. Staten in staat zouden zijn een economische depressie het hoofd te bieden. Onlangs heeft hij ech ter „bekend" dat deze opvatting onjuist was. In zijn Zondag gepubliceerd artikel baseerde prof. Varga zijn mening, dat de tekenen van een naderende economische crisis steeds duidelijker worden op de leer van Karl Marx. Hij zeide, dat de industriële productie in de Ver. Staten in de eerste helft van 1953 groter was dan sedert 1943 het geval is geweest. Op het eerste gezicht zou men den ken, dat op grond hiervan de Amerikaanse industriëlen geen reden voor ongerustheid hebben, maar deze ontwikkeling onder streept slechts de juistheid van de theorie van Marx, dat het productiepeil het hoogst is on middellijk vóór een economische crisis, aldus prof. Varga. Hij verklaarde, dat de Ameri kaanse kapitalisten bezorgd zijn over de economische gevolgen van de wapenstilstand in Korea en van de mogelijkheid van een vermindering der militaire op drachten. Het verval van het Amerikaan se kapitalisme heeft thans een punt bereikt, waar de organen van het grootkapitaal openlijk een nieuwe wereldoorlog aanbe velen als middel voor het over winnen van de economische cri sis. De Amerikanen trachten de crisis te overwinnen door een nieuwe bewapeningswedloop, maar een dergelijk middel heeft de kapitalistische landen nog nimmer voor een onvermijdelij ke crisis kunnen behoeden en het zal ook de Ver. Staten niet kun nen helpen. Integendeel, zal het onvermijdelijk de kapitalistische tegenstellingen verscherpen en verdiepen, aldus prof. Varga. HEDEN: ZAAMSLAG: Café Van de Veke, 2 uur: Openbare ver koping van een huis met erf en tuin. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Mabok, de wilde olifant Gemeentehuis, 11 uur: Uitvoeren van riolerings-, be stratings- en grondrechten. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Montana Belle. 62) (Nadruk verboden). Er zaten meer dan vierentwin tig honderd dollars in het doekje. Tom Fong had een rekening-cou rant bij de Manhattan Trust Compagny, waar Flora hun che ques verzilverde, maar hij liet daar nooit meer dan twee of driehonderd dollars staan. De rest legde hij weg in vijftig-dol larbiljetten. De zaken waren goed gegaan. Vader en moeder Fong hielden er eenvoudige financiële beginselen op na, die eruit bestonden minder uit te geven dan zij verdienden. De hoofdzaak was regelmaat en het vermijden van extra uitga ven. Als iemand geregeld vijftig dollars per maand kon sparen, zou hij zeshonderd per jaar en zesduizend in tien jaar sparen. Wat waren nu tien jaar? Het zou volkomen in strijd zijn met al hun financiële beginselen om een uitzondering te maken. Daarom stond op alle gezichten spanning te lezen toen vader Fong v^r- scheen met het pakje in de doek. De vader ging zitten. Hij nam twee vijftig-dollarbiljetten en legde ze £>p de tafel. Freddies ogen schitterden. „Vader, het is voor onze sol daten." Tom Fong Sr. was dóór alles heen. De kinderen hadden nog nooit zo'n uitdrukking op zijn gezicht gezifen. Hij nam hog een vijftig-dollatbiljet eri tóen nog een en smóet ze stuk voor stuk met een smak op tafel alsof hij een grote Weddenschap aanging of geld neertelde om eeri dochter uit te huwelijken. „Daar! En daar! Tweehonderd!" riep hij uit en zei toen niets meer. Hij hijgde van voldoening en het gezin zweeg. Freddie nam zijn bijdragen- boek en schreef een quitantie. Hij zette zijn handtekening bij voorkeur in het Engels omdat hij dat zo goed kon. Hij kruiste de T met een brutale rechte lijn en bracht de eind g met een fraaie stevige krul terug naar en voor bij het begin van zijn naam. Maar het bedrag was nog niet in gevuld. „Vader, ik ben bezig mij te ver loven," zei Freddie. „Verloven?" Met wie?" „Met Sing Toy," zei Loy. „Een ster van Broadway, va der. Zij is erg beroemd. Ik zal u krantenknipsels laten zien." „Je hebt mij niets gezegd," zei de moeder. „Ben je al verloofd?" Freddie knikte. Hij had altijd ver van zijn moeder afgestaan. Nu. voer zij tegen hem uit. „Ah- Tong, je gedraagt je bijna als een Amerikaan. Wie is dat meisje, dat mijn schoondochter wordt zonder dat ik haar gezien heb?" Het hele gezin was in conster natie. Freddie haalde Sing Toy's foto uit zijn portefeuille. Het was een portret van haar gezicht, dat over een blote schouder keek. Moeder Fong kon geen griezeli ger gevoel hebben gehad als Freddie met een Amerikaanse blondine was komen aanzetten. „Is het geen schatje?" vroeg Freddie trots. „Moeder, u moest er trots op zijn, dat uw zoon met een ster verloofd is. Ik houd van haar en zij van mij." Deze schaamteloze en onnodige liefdesverklaring was werkelijk te veel voor de moeder. „Ah-Tong, als je met een schoondochter gaat trouwen, die je ouders niet voor je uitgezocht hebben, zal het je slecht ver gaan." „We zullen daar later wel over praten", zei de vader. „Maak eerst de quitantie af." „Vader, daar wilde ik het juist met u over hebben. Ik heb al deze jaren nooit geld van u ge vraagd. Nu ga ik verloven. Ik heb geld nodig." „Vul de quitantie in. Wat heeft dat er mee te maken? „Nu, ik dacht dat u misschien honderd meer zou kunnen geven." „Dit geld is voor de soldaten. Geef mij de quitantie!" Freddie aarzelde. „Natuurlijk is het voor de soldaten," gaf hij toe. „Maar toen ik de quitantie schreef, vond ik dat ik ook wat moest bijdragen. En ik heb geen geld over door de verlovingsring, die nog niet helemaal afbetaald is. Als ik u niet van de verloving verteld had, zou u het niet be grijpen." „Ik geef dit geld voor de oor log. Vul het volledige bedrag in. Als je een stuiver van dat zweet- en-bloedgeld van mij durft te nemen. „Vader, wilt u mij honderd dol lars voorschieten voor mijn oor- logsbijdrage? Ik zal het u terug betalen zodra ik geld heb. Ik zit in het comité en moet een goed voorbeeld geven." „Dus het is niet voor de ring." „Wel nee, het is'voor mijn oor logsbij drage," zei Freddie op zijn meest geruststellende vakmans- toon. Maandag konden de „uiteen zettingen" die Chinese commu nisten zouden geven aan Noord- koreanen, die niet naar hun land terug willen, niet doorgaan, daar laatstgenoemden opnieuw wei gerden hun verblijven te verla ten, om de uiteenzettingen aan te horen. Toen de communisten daarop weigerden hun uiteenzettingen te houden voor Chinese krijgsge vangenen, die niet teruggezonden willen worden, doch die wel tot luisteven bereid waren en daar voor reeds waren aangetreden, besloot de leiding der Indische bewakingstroepen voor Maandag geen verdere pogingen meer te doen. De neutrale terugzendingscom missie heeft zich later op de dag met dit geval bezig gehouden. De Zwitserse bondsraad heeft het hoofd van de Zwitserse af vaardiging bij de neutrale repa triëringscommissie in Korea, Daeniker, gelast zich te verzet ten tegen gewelddadig optreden tegen gevangenen, aldus is Maandag te Bern vernomen. Te Panmoendjon is Maandag avond medegedeeld, dat de Pool se en Tsjechoslowaakse afge vaardigden in de neutrale repa triëringscommissie Maandag de bijeenkomst van de commissie hebben verlaten, nadat de In diërs hadden verklaard dat zij geen geweld zullen gebruiken orrj de Noordkoreaanse gevange nen te dwingen zich naar de plaats te begeven, waar de com munistische overtuigers hun uit eenzettingen zullen geven. De Verbondenen hebben de communisten er van beschuldigd dat zij Zaterdag onbevoegde over tuigers hebben gezonden, neu trale vertegenwoordigers hebben beledigd en getracht hebben een gevangene met geweld te verwij deren door de deur met het op schrift „naar huis".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2