de De spanning langs Israëliseh-JördaansG greos De Perzische olie antwoordnota Brils schip door Chinese nationalisten onderschept Afgezette premier van Brits-Guyana in Paramaribo verwacht 15 Europese landen ontvangen defensie- opdrachten op basis van „offshore procurement" programma Reacties op de Westelijke De economische toestand in de Verenigde Staten WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. De Havilland Herons voor Indonesië BESMETTELIJKE ZIEKTEN BIJEENKOMST VAN DE ARABISCHE LIGA Het verblijf van Koningin Juliana en Prins Bernhard in Frankrijk Koreaanse bestandsommissie bijeen Hoe is UW huid ZEEPOST Israël zaï voor de Veiligheidsraad de rol van aanklager vervullen De Verenigde Naties De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland op onder op onder Oct. 20 7.13 17.36 16.19 4.16 21 7.15 17.34 16.36 5.46 22 7.16 17.32 16.57 7.18 23 7.18 17.30 17.24 8.50 24 7.20 17.28 18.00 10.19 25 7.22 17.26 18.49 11.37 Geen enkele vrome behoeft CasteUa te ontberen. I Sk- - - Vietnam Het Belgische vorstenhuis De AmeriL economie Tito over Triëst s-rankering bij Aucnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Rydactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. JE ZEEUW DINSDAG 20 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2976. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Israëlische radio.omroep heeft er, in een commentaar op de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Kibia, op gewezen, dat het hier een vergeldingsactie betrof, uitgelokt door de aan houdende Arabische invallen op Israëlisch grondgebied, waarbij Israëlische burgers werden vermoord en bezittingen geroofd of vernietigd. „Zolang er slechts Joods bloed vloeide, hebben de Westerse mo gendheden nimmer enige ont roering aan de dag gelegd. (Zij gingen voort met hun rampza lige politiek om bij de Arabieren in het gevlei te komen en dit ten koste van een staat, die hun toegewijde en betrouwbare vriend was. Doch nu wij slag met slag en geweld met geweld zijn gaan beantwoorden, is de Britse pers plotseling verontwaardigd, daarbij geheel over het hoofd ziend dat de Britse geschiedenis vol is van strafexpedities en on ze strafexpeditie werd niet on dernomen ter „vermeerdering van de glorie van ons land, doch uitsluitend in zelfverdediging". De Israëlische radio-omroep zegt dan verder dat Israël voor de Veiligheidsraad de rol van aanklager zal vervullen, „en niet slechts van de Arabische staten, doch ook van de Westerse mo gendheden, die door hun hou ding de Arabieren hebben aan gemoedigd aanhoudend stroop- De Amerikaanse regering, zo wordt in de verklaring gezegd, is ten zeerste begaan met de ge zinnen van hen, die hun leven hebben verloren in en bij Kibia tengevolge van de jongste aan val van Israëlische strijdkrach ten. De schuldigen dienden ter verantwoording te worden ge roepen en afdoende maatregelen moesten warden genomen om herhaling van zulke gebeurte nissen te voorkomen. tochten op ons gebied te onder nemen". Uit Haifa meldt A.F.P. dat een ho,ge beambte van het Israëli sche ministerie van Buitenland se Zaken aldaar heeft ver- SgfomstandigheS ligheidsraad zich thans met het «a£tschlp „Pelaus O01B ton In gewoonlijk welingelichte kringen te Taipeh op Formosa is vernomen, dat de nationalis. De politieke commissie verwerpt resolutie inzake Marokko. De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft Maandag de door dertien staten, leden van de z.g. Aziatische-Arabische groep ingediende resolutie inzake Ma rokko, waarin werd voorgesteld dat Frankrijk dit gebied bmnen viif jaar volledige onafhankelijk heid zou verlenen, met 28 tegen 22 stemmen, bij 9 onthoudingen, verworpen. In de resolutie was ook nog voorgesteld, dat de staat van be leg zou worden opgeheven, poli tieke gevangenen zouden worden vrijgelaten 'en algemene verkie zingen zouden worden uitgeschre ven. De landsregering van Surina me heeft bevestigd, dat de af gezette premier van Brits- Guyana, dr Jagan, in Parama- libo verwacht wordt. Er zal een chartervliegtuig wachten om hem terug te brengen naar Georgetown, ingeval hij geen passage krijgt. Hij zal in geen geval in Suriname mogen over nachten. ligheidsra geheel der betrekkingen tussen Israël en zijn Arabische buur staten zal moeten bezig houden. Wij hopen dat d§ raad deze lan den er nu eindelijk van zal kun. r.en overtuigen, dat zij vredes onderhandelingen met Israël moeten openen .De wapenstil standsovereenkomsten zijn nog steeds niet ondertekend. Het wordt tijd, dat zij eindelijk in vredesverdragen worden omge- zet" En hij voegde hieraan toe: „De Arabische landen zijn er op uit een gespannen toestand langs de grens met Israël te handhaven, omdat dit de enige manier is om de eenheid onder hen, tegen de gezamenlijke vij and Israël, te verzekeren. Daar om willen de Arabische buur staten van Israël niets van het het sluiten van een definitieve vrede weten". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin uiting wordt gegeven aan de toenemende bezordheid van de regering over de steeds stijgende spanning langs de grens tussen Israël en de Arabi sche landen. heeft onderschept. Het schip zou er van worden verdacht 955 kg peniciline van Engeland naar Tientsjin in communistisch China te vervoe ren. Het Amerikaanse departement van handel maakt bekend, dat de Verenigde Staten in de periode van 1 Juli 1952 tot 30 Juli 1953 voor 7 milliard dollar hulp aan het buitenland hebben verstrekt. Als gevolg van een aanzienlijke uitbreiding van de militaire hulp verlening was dit het hoogste jaartotaal, dat de Amerikaanse hulpverlening ooit heeft bereikt. De hulpontvangende landen verstrekten in deze periode op hun beurt schenkingen aan Ame rika of betaalden leningen terug tot een totaal van ongeveer 10 van het bedrag der Amerikaanse hulpverlening. De landen, die de meeste hulp van Amerika ontvingen, waren evenals in de voorafgaande jaren Frankrijk en Engeland. Tezamen ontvingen deze landen meer dan ie helft van de aan Westeuro- pese landen verstrekte hulp, welke 74 91? uitmaakte van het totaal der hulpverlening. Van Frankrijk en Engeland werden door Amerika ook de grootste be dragen terug ontvangen. Andere landen, die veel hulp ontvingen, waren Griekenland. Italië, Joe- go-Slavië en Korea. Japan be taalde 15 millioen dollar meer terug dan het ontving. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse strijdkrachten in Euro- na heeft bekend gemaakt dat in het kader van het programma voor wederzijdse militaire bij stand (M.D.A.P.) in het ideale iaar 1953 reeds voor een bedra„ van ruim 1.596.000.000 dollar aan contracten is uitbesteed in Euro pese landen. Westerse diplomatieke waarne mers te Moskou achten het on waarschijnlijk, dat de jongste nota der „Westerse grote drie aan het Kremlin tot een spoe dige bijeenkomst der vier minis ters van Buitenlandse Zaken zal leiden. Zij menen, dat de nota-uitwis seling naar alle waarschijnlijk heid nog zal voortduren en dat er nog andere hinderpalen moeten worden overwonnen, voordat de voorgestelde besprekingen te Lu gano zullen kunnen beginnen. In deze kringen heerst alge meen de overtuiging, dat de Rus- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend rustig weer. Overwegend zwaar bewolkt, maar droog weer. Overwegend zwakke oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.16 0.51 1.31 1.41 n.m. 12.30 1.05 1.45 1.55 Volgens een artikel in het laat ste nummer (16 Oct.) van het tijdschrift U. S. News and World Report, zal het einde van het inflatoire tijdperk in Amerika weinig of geen invloed hebben op het economisch bestel van het land. In dit artikel wordt gezegd, dat het land een groot aantal „schokbrekers" bezit welke de ongunstige gevolgen van het ein de van een hausseperiode kan opvangen. „Een achteruitgang in het zakenleven" wordt gezegd en 'n daling van het huidige hoge ni veau zal slechts van beperkte om vang zijn. Er is in de verste verte geen malaise als in de jaren 19291930 en geen achteruitgang als in 1920—1921 in zicht. De maatregelen, die in de laatste 20 jaar in wettelijke voorzieningen zijn getroffen, het dreigende oor logsgevaar en de gevaarlijke si tuatie in enkele delen van de wereld wettigen deze conclusie „Het uitgavenpeil van de rege ring is tot een enorme hoogte gestegen en zal zich in de nabije toekomst op dit hoge niveau blij ven bewegen. De uitgaven van de federale regering, staten en plaatselijke gemeenschappen be lopen meer dan een vijfde van de totale jaarlijkse uitgaven aan goederen en diensten van dollar 372.000 millioen. „De uitgaven van de federale regering voor het lopende fiscale jaar bedroegen dollar 72.000 mil lioen en in het volgende jaar, dat 1 Juli 1954 aanvangt, zullen de uitgaven minstens dollar 68.000 millioen bedragen. ,De regeringsuitgaven zullen een krachtige steun blijven bij de instandhouding van de Ameri kaanse economie. Ook de in komsten zullen in ruime mate blijven toevloeien en door een grote en toenemende regerings schuld zullen de benodigde gelden steeds in ruime mate aanwezig zijn. Deze middelen, in baar geld en in deposito's bij de banken afkomstig van particulieren en het zakenleven, bedragen thans bijna dollar 200.000 millioen tegen dollar 54.800 millioen in 1929. Bij het einde van de oorlog in 1945 was dit bedrag ongeveer dollar 150.000 millioen. ZON MAAN De Britse piloot John Nanker. vis is van het vliegveld Black- bushe (Engeland) naar Indone sië vertrokken imet de eerste van de 14 de Havilland-Heron- toestellen, die de Garuda Indo nesian Airways tegen een prijs van 60.000 pond sterling per stuk gekocht heeft. Hij zal voor deze vlucht 7 dagen nodig heb ben. Blijkens een bericht uit de Staatscourant van Maandag zijn in de week van 4 tot en met 10 October 10 gevallen van kinder verlamming geconstateerd en wel in Drente 1; Gelderland 2; Nooid- Holland 2; Zuid-Holland 3; Zee land 1 en Noord-Brabant 1. Voorts zijn o.m. 227 gevallen van roodvonk waargenomen. De politieke commissie van de Arabische Liga komt Woensdag te Amman, de hoofdstad van Jordanië, in buitengewone ver gadering bijeen om te beraadsla gen over een gezamenlijk optre den teneinde „voor eens en voor altijd een einde te maken aan de herhaalde en flagrante aanvals- daden van Israël", zo wordt te Cairo bekendgemaakt. Volgens berichten uit Amman hebben 20 Jordaanse parlements leden om een buitengewone par lementsvergadering verzocht om te spreken over „drastische ver dedigingsmaatregelen", w.o. toe passing van het Arabische ver drag voor collectieve veiligheid en versterking van de nationale garde. De chef van de generale staf van het Arabische legioen, gene- raal-majoor Glubb Pasja, heeft tegenover de pers verklaard dat het Jordaanse volk om wraak roept, maar dat de regering zich aan de wapenstilstandsovereen komst zal houden. sen ongetwijfeld terug zullen val len op hun eis van vijf-mogend- heden besprekingen (met deelne- ming van communistisch China) op brede basas, ter bespreking van „de problemen, welke de inter nationale spanning veroorzaken". Er wordt in dit verband op ge wezen dat het voornaamste ge schilpunt nog steeds is, dat de Westelijken eerst een regeling der Duitse en Oostenrijkse vraag stukken wensen en pas daarna bereid zijn over de algemene in ternationale toestand te spreken. Terwijl de Russen direct met het laatstgenoemde onderwerp willen beginnen. In Parijse diplomatieke kringen meent men echter, dat het de Sowjet-Unie moeilijk zal vallen niet in te gaan op de Westerse uitnodiging voor vier-mogend- hedenbesprekingen te Lugano. In Westduitse regeringskringen is het Westerse antwoord goed ontvangen. Men wijst er in dit verband op, dat het is opgesteld na een „grondige gedachten-wis seling" met bondskanselier Ade nauer. Ook in Weense politieke krin gen is het Westerse antwoord goed ontvangen. Men beschouwt het hier als een nieuw bewijs van het streven der Verbonde nen om tot een vredesverdrag met Oostenrijk te komen en een oplossing te vinden voor het Duitse vraagstuk. Waarnemers brengen het feit, dat in de Westerse nota aan Mos kou van het afgelopen weekein de, tegen de van te voren gewek te verwachting in, niet is gerept van veiligheidswaarborgen in verband met de op dit punt door de Westduitse kanselier Ade nauer getoonde tegenkanting, Adenauer zou vrezen, dat een dergelijke garantie-uitwisseling tussen Oost enWest het tot stand komen van bekrachtiging van het Europese-legerverdrag zou ver tragen. Overigens meent men. dat ook de in de Sow jet-pers tot uiting gekomen critiek tegen vei ligheidsgaranties een woord heeft meegesproken. Prins Bernhard heeft in het afgelopen Weekeinde bij' een jachtpartij op het landgoed van president Auriol, dat behoort bij diens kasteel te Rambouillet, 75 fazanten en wilde eenden ge schoten. Zijn gastheren schoten er 30. Koningin Juliana heeft, in ge zelschap van mevr. Auriol, het uit de 17e eeuw daterende kasteel van Vaux le Vicomte be zocht. Het Nederlandse komnxlijke paar vertrok Maandag met zijn eigen Dakota, weer naar Neder- land. H. M. de Kcningxn en Z. K. kV, Prins Bernhard zijn Maandag middag om even na half twee op het vliegveld Soesterberg uit Parijs aangekomen. Hierna werd per auto naar paleis Soestdijx gereden. De contracten voor materiaal en uitrustingstukken, welke in Europa vervaardigd worden op grond van de defensie-program ma's van de Navo vertegenwoor digen een dollarwaarde welke ruim twee en een half maai zo groot is als het totale bedrag waarvoor in het voorgaande fis cale jaar opdrachten gegeven werden. Met fabrikanten in 15 landen zijn reeds meer dan 350 contrac ten afgesloten voor militaire goe deren, w.o. tanks, vliegtuigen, mijnenvegers, wapens van aller lei aard en vliegtuigonderdelen. In het fiscale jaar 1952 werden met fabrikanten in 11 Europese landen meer dan 300 contracten afgesloten voor een totale waar de van 628.964.000 dollar. Het contract voor Centurion- tanks werd aan Engeland toege- De militaire bestandscommis sie in Korea is Maandagochtend op verzoek van de communisten bijeengekomen om „de kwestie der krijgsgevangenen", te be spreken. De communisten hebben het V. N.jopperhevel op deze verga dering beschuldigd van het be moeilijken van de uitleg aan Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen. (Advertentie). waaraan zoveel vrouwen en meisjes haar fris en bekoorlijk uiterlijk danken. Bijna iedere normale, gezonde vrouw heeft een gelaatshuid, waarin schoonheid ligt verbor gen. De structuur en de behan deling van de huid zijn echter verschillend. Veel vrouwen zul len het beste baat vinden bij een zeer rijk schuimende schoon- heidszeep. Ideaal is dan Castel- la Spécial (32 ct.)die een schier onuitputtelijk, zacht en geurig schuim geeft. Tijdelijk ontvangt U voor slechts 8 ct. een stuk Castella Spécial bij aan koop van een grote tube Castella Tandpasta. Een waardige tegenhanger is de klassieke Castella Schoon- heidszeep (2 stukken 50 ct.), wezen, doch deze tanks zijn be stemd voor Nederland en Dene marken. Door het inkoopbureau van ae marine werden 77 contracten voor een waarde van 211.050.000 dollar geplaatst, o.a. voor sche pen en scheepsuitrustingen, am munitie, vliegtuigen en onderde len. De contracten voor schepen voorzagen in de bouw van mij nenvegers, onderzeebootjagers en patrouillevaartuigen en werden geplaatst in Nederland, Frank rijk, Italië, Portugal en Engeland. Engeland kreeg een order toege wezen voor de bouw van jagers voor vliegkampschepen. De door de Amerikaanse lucht macht geplaatste orders met een totale waarde van 397.227.000 dollar hadden hoofdzakelijk be trekking op vliegtuigen en bijbe horende uitrustingsstukken, zoals radio- en radartoestellen en an der electronisch materiaal. De contracten voor vliegtuigen had den o.m. betrekking op het type „Mystere IV" door Frankrijk te leveren, Hawker-Hunter vlieg tuigen die in Engeland, België en Nederland gebouwd worden en de Amerikaanse Sabrejet type F-86, die in Italië zal worden ge monteerd. Van de contracten welke in het fiscale jaar 1952 werden geplaatst komen 54, ter waarde van 340.475.000 dollar voor rekening van het leger. 94 Contracten ter waarde van 187.772.000 dollar voor rekening van de marine en 156 contracten ter waarde van 100.717.000 voor die van de lucht macht. In de fiscale jaren 1953 en 1952 zijn aan Nederland contracten toegewezen voor een waarde van resp. 52.477.000 en 39.048.000 dol- lar. In deze cijfers voor Nederland zijn niet begrepen de bedragen die gemoeid zijn met de aankoop van levensmiddelen door het Amerikaanse leger ten behoeve van ds troepen in Duitsland. ft De nieuwste Castella aanwinst is de voortreffelijke Bloemen- zeep (wacht u voor imitaties!), die in haar heerlijke geuren en kleuren onverpakt wordt ver kocht voor slechts 20 cent. Al met al mag men dus zeggen dat geen enkele vrouw haar Castella behoeft te ontberen. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft Maandag te Pa rijs verklaard, dat hij er voorstan der van is, dat zijn land lid blijft van de Franse unie, indien deze laatste een deelgenootschap is van gelijke souvereine staten. PI ij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens het welk een onafhankelijk Vietnam zich niet moet aansluiten bij de Franse uni-^ „in haar huidige vorm". Vietnam wil vriendschap met Frankrijk als gelijke en vrije deelgenoot, aldus Bao Dai. Men verwacht, dat Herbert Hoover, deskundige voor olieza ken, van het Amerikaanse mini sterie van Buitenl. Zaken, die Zaterdag j.l. te Teheran is aange komen, uit de Perzische hoofd stad naar Londen zal vertrekken, om aldaar te pogen de Brits-Per zische onderhandelingen over een oplossing van het oliegeschil weer op gang te krijgen. Hoover zal dan twee weken in Perzië hebben doorgebracht, waarin hij te Teheran en Abadan met Ferzische autoriteiten zal hebben gesproken. Het is zijn bedoeling te weten te komen in hoeverre de rege- ring-Zahedi bereid is tot een compromis en hoeveel tijd er voor nodig is om de olieraffina derij te Abadan weer op gang te krijgen. Hoover zal ook pogen zich op de hoogte te stellen van het standpunt der Perzische rege ring betreffende eerder gedane voorstellen om tot een oplossing te komen. Hij wil verder met haar spreken over de mogelijke uitwerking op de wereldmarkt prijzen van een weer beschikbaar komen der Perzische olie. President Eisenhower heeft te New-Orleans verklaard, dat de Ver. Staten de kracht van hun vrienden moeten vergroten. Aan gezien zij zichzelf anders oven- leveren aan „diegenen, die hopen op onze ondergang". De gehele Amerikaanse econo mie wordt, naarmate zij groeit, steeds meer afhankelijk van in voer van grondstoffen uit het bui tenland, zo zei hij, en dat bete kent, dat gebieden onder een ons vijandig bewind, waaruit wij de belangrijke producten invoeren, naar willekeur de Amerikaanse productie kunnen hinderen. De, directeur van een groot Frans geïllustreerd weekblad (Match), heeft opdracht gegeven dit tijdschrift niet te verspreiden in de Belgische hoofdstad. De reden hiervan is, dat het blad een artikel bevat, dat beledigend ge acht kan worden voor het Belgi sche vorstenhuis. Zo wordt in het artikel o.a. gezegd, dat ko ning Boudewijn voornemens zou zijn bij het meerderjarig worden van prins Albert afstand te doen van de troon te zijnen gunste, waardoor prins Alexander (de zoon uit het huwelijk tussen ko ning Leopold en de prinses van Retie) een stap nader tot het koningschap zou komen en ver der, dat er een uitgesproken vijandschap zou bestaan tussen koningin Elizabeth en de prinses van Retie. Het merkwaardige is, dat men bedoeld blad weliswaar niet te Brussel kan krijgen, doch dit overal elders in België wél te koop is. De reden hiervan is, dat het parket van Brussel de verdelers van het blad gedreigd had dit in beslag te zullen ne men. Na ruggespraak met de directeur te Parijs werd toen be sloten het blad in de hoofdstad maar niet te verspreiden. Het gevolg van de zeer vreemde be slissing is, dat het blad zich in een ongewone belangstelling mag verheugen en waarschijnlijk in België een oplage zal hebben d:e groter is dan ooit te voren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Rondo" (29 October). Nieuw-Guineas.s. „Tomini" (29 Oct.). Nederl. Antillen: m.s. „Oranje stad" (27 Oct.). Suriname: m.s. „Bonaire" (28 Oct.). Australië: s.s. „Orcades" (24 Oct.). Canada: m.s. „Westerdam" (29 Oct.). Zuid-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (24 Oct.). Zuid-Amerika: m.s. „Alberti Dodero" (24 Oct.). Brazilië: m.s. „Tara" (28 Oct.). Nieuw-Zeeland: via Engeland (24 Oct.). Inlichtingen over de verzen dingsdata van postpakketten geven d& postkantoren. Te Edinburgh gaat men een school bouwen, die vrijwel geheel uit plastic-materiaal zal bestaan. Het gebouw zal 16 klaslokalen voor 650 leerlingen hebben en ongeveer een millioen gulden kosten. President Tito heeft in een door het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg bekendgemaakte verklaring aan een correspon dent van een Braziliaans blad gezegd, dat de Britten en Ameri kanen met hun besluit om de zöne-A van Triëst aan Italië te rug te geven drie dingen willen bereiken 1. Versteviging van de positie van de Italiaanse premier Pella, waardoor deze ook in staat zou zijn het verdrag voor een Euro pese verdedigingsgemeenschap door het parlement te laten goed keuren. 2. Het verwijderen van het probleem Triëst van de lijst van onopgeloste draagstukken, met de foutieve berekening, dat deze eenzijdige daad tot de stabilise ring in dit deel van Europa zou bijdragen. 3. Versterking van de positie der Italiaanse christendemocra tische partij ten nadele van uiterst links met het oog op ko mende verkiezingen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1