r OPTIEK Van Sprang Zeeuws-Vlaamss Tramweg-Maatschappij RIBBENS levert de fijnste BIETENNETTEN RHEUMIN Moeders trots! J. J. VAN LEEÜWE-DE VRIEND KNITTAX Het incident aan de Jcrdaans-Ssraëlische grens Stade Reims Rot Weïss Essen Spaar je geld en je leven F" Handelsdrukwerken T E H U U Rf de nieuwste eledrische Wasmachines A.E.G. Rijwielhandel J. FAAS BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Deze prima sporthorloges Kleine advertentiën „Ik koop bij Van Leeuwe-de VriendV' M 2 DE VOS Reserve lonk DE STRIJD IN VIETNAM ZUID-KOREA. Maatregelen tegen guerilla's Herstelde dijk bezweek onder massa slib Interview mei Tit© De conferentie te Londen Ds strijd in Indo-China Ontploffing op Amerikaans vliegdekschip Wilt U daar vooral op leiien helpt bif' 20 tabletten 5c Mm fort*»»1*0® Jn HORLOGE-IMPORT J. K. LUST Voor KINDERMANTELS Leert de jeugd veilig rijden Voor moderne Voor N.Y. Fiima P. J. van de Sande Terneuzen Fa P. J. van de Sande Het Sowjet-Russische persbu reau Tass heeft Zaterdag uit Sjanghai gemeld, dat een afde ling Franse parachutisten, die ver in het door de Vietminhtroe- pen bezette gebied was neergela ten, is vernietigd. Tass, dat het voorlichtingsbu reau van de Vietminh aanhaalde, zei dat volgens een woordvoer der van het opperbevel van het Vietnamese volksleger „ruim 50 parachutisten onder bevel van een Frans officier op 3 Septem ber in het gebied tussen Tsjapa en Lao-Kai waren neergelaten". He woordvoerder verklaarde, dat de parachutisten van plan waren Kok-Le, dat in de provin cie Lao-Kai ligt, te bestermen. Eenheden van het Vietnamese volksleger hadden hen echter teruggeslagen, waarna de Fran sen naar het Westen vluchtten met achterlating van vele doden en door vliegtuigen uitgeworpen uitrusting, aldus het Sowjet-Rus sische persbureau. Zuidkoreaans stafchef naar Amerika. De Zuidkoreaanse stafchef van de luchtmacht, generaal Tsjoi Jong Doek is door de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, uitgenodigd voor een bezoek aan de erenig- de Staten, om aldaar militaire in stallaties te bezichtigen. Strijd tegen guerilla's. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht een Zuidkoreaan se divisie naar de Zuidwestelijke provincies te zenden, om de com munistische guerillastrijders al daar te vernietigen. Volgens schattingen van de po litie bevinden zich in dit gebied nog ongeveer 1000 guerillastrij ders, onder wie 800 gewapende opstandelingen. Hun leider is on langs door politiepatrouilles ge dood. Parlementslid gearresteerd. Eén der leiders van de Zuidko reaanse nationale vergadering, Jang Woe Jang, is bij het verla ten van het parlementsgebouw gearresteerd, nadat de vergade ring met 120 tegen 18 stemmen bij 11 onthoudingen aan de voor zitter van de vergadering op dienst verzoek toestemming had gegeven tot het nemen van maat regelen om hem te laten arreste ren. Tot voor keet was Jang Woe Joeng leider van een dissendente fractie van president Rhee's libe rale partij. Hij werd onlangs uit die partij gezet, op beschuldiging van communistische sympathie- en. Zijn geval zou in verband staan met dat van een hoofdre dacteur van een krant in Seoel, die op het ogenblik voor een mi litair hof terecht staat wegens spionnage. De uiteenzettingen, De neutrale repatriëringscom missie te Moensan in Korea heeft bekendgemaakt, dat van de 430 Chinese en Noordkoreaanse krijgsgevangenen die Zaterdag de „uiteenzettingen" van de communisten hebben aangehoord zich er 9 alsnog bereid hebben verklaard te repatriëren. Deze negen gevangenen zijn, nadat hun verklaringen door de neutrale commissie waren onder zocht, op transport gesteld naar Noord-Korea. De havendijk bij Spijkenisse, die pas hersteld was van de ge volgen van de ramp, is Woens dagmiddag bezweken onder de druk van een grote hoeveelheid slib, waarmee een naast de dijk gelegen terrein werd opgespo ten. Veel modder is hierdoor te rechtgekomen in de toch al on diepe haven van Spijkenisse. De polder Oostbroek te Spijke nisse, die bestemd is voor indu strieterrein, wordt hiervoor sinds enige tijd opgespoten. Langs deze polder ligt de havendijk, die op 1 Februari op enige plaatsen is doorgebroken en nadien ge heel hersteld. Eén der herstelde punten bleek niet tegen de druk van het slib bestand en begaf het. Door veel te spuien hoopt men de in de haven terechtge komen modder te kunnen doen afvloeien naar de Oude Maas. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten- lanse Zaken heeft Zaterdag te Jeruzalem verklaard, dat de oor zaak van de huidige moeilijkhe den aan de Jordaans-Israëlische grens bij Jordanië moet worden gezocht. Volgens de woordvoerder die nen de ministers van Buitenland se Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten die te Londen confereren, bij hun besprekingen over de Jordaans- Israëlische moeilijkheden aan dacht te wijden aan „de enige re den van de ontoelaatbare stand van zaken aan de Israëlisch-Jor- daanse grens", 's Nachts doen ge wapende Jordaniërs invallen in Israëlisch grondgebied, waarbij zij moorden plegen, aanvallen doen op het verkeer en de veilig heid ondermijnen, aldus de Israë lische woordvoerders. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Tel Aviv is Zaterdag avond vernomen, dat Israël voor zorgsmaatregelen treft met het oog op berichten uit Amman, vol gens welke versterkingen van het Jordaanse Arabische legioen naar de grens zijn gezonden. Een Israëlische woordvoerder verklaarde Zaterdag, dat in de afgelopen drie jaar aan de Israë lisch-Jordaanse grens 431 Israë liërs zijn gedood of gewond door geïnfiltreerde Jordaanse eenhe den. In deze periode was het 866 maal tot botsingen tussen Israë liërs en Jordaniërs gekomen, zo voegde hij hieraan toe. Volgens hem heeft de Jordaanse regering nooit gepoogd deze incidenten, die in de afgelopen twee maanden in hevigheid toenamen, te ver hinderen. ISRAËLISCH—JORDAANSE INCIDENTEN IN DE VEI LIGHEIDSRAAD. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Vpr. Staten hebben Zaterdag verzocht om bijeenroeping van de veiligheidsraad der Ver. Naties ter bespreking van de Israëlisch- Jordaanse grensincidenten. De vergadering van de raad zal waarschijnlijk vandaag wor den gehouden. De Britse, Franse en Ameri kaanse afgevaardigden verzoch ten om bijeenroeping van de raad in gelijkluidende brieven aan de voorzitter van de raad, de Deen Borberg, zulks in overeen stemming met een besluit van de Westelijke ministers in Londen. President Tito heeft in een ex clusief vraaggesprek met het Britse Zondagsblad „Observer" verklaard, dat liet huidige geschil over Triëst Zuid-Slavië niet in de armen van de Sowjet-Unie zou drijven. Zijn land was onafhanke lijk en zou een onafhankelijk be leid blijven voeren, zo verklaarde hij. Voorts zei hij, dat Zuidslavische troepen niet tegen Brits-Ameri kaanse troepen zouden strijden, doch „als Italiaanse troepen de zone „A" onder bescherming van Brits-Amerikaanse troepen d.w.z. onder bescherming van het Atlantisch verdrag zouden binnentrekken, zou een noodlot tige reactie in Zuid-Slavië" het gevolg zijn. „Als minister Eden mijn verze keringen, dat wij niet om Triëst een oorlog zouden beginnen, aan gezien wij bovenal vrede wen sen, heeft uitgelegd als een teken van instemming onzerzijds met welke oplossing dan ook, dan hebben wij de grond van ons mis verstand gevonden", zo voegde het Zuidslavische staatshoofd hieraan toe. Tito sprak zijn vertrouwen uit in sir Winston Churchill, wiens „realistische beoordeling van de wereld als geheel en van onze po sitie in het bijzonder" zou helpen om het vraagstuk op te lossen en de vrede te handhaven. Radio-Belgrado meldde Zater dag, dat leden van het „bevrij dingsfront" (Tito's verzetsbewe ging uit de tweede wereldoorlog) op een bijeenkomst te Puntaveia bij Triëst hebben besloten in de zone ,,A" „actiecomité's" te vor men om te „strijden tegen de Brits-Amerikaanse besluiten in zake Triëst". Westelijke Ministers hand haven besluit inzake Triëst. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie hebben Zaterdag op hun con ferentie te Londen besloten vast te houden aan het Brits-Ameri kaanse besluit om de zone „A" van Triëst over te dragen aan Italië, aldus is Zaterdagavond uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Wel aanvaardden de ministers voorsteilen om de uiteenlopende standpunten van Italië en Zuid- Slavië over deze kwestie met elkaar te verzoenen, welke, naar verluidt, afkomstig waren van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault. Deze voorstellen werden door minister Eden, direct na beëindi ging van de vergadering van Za terdag, besproken met de Zuid slavische en Italiaanse ambassa deurs te Londen. Franse en Vietnamese strijd krachten hebben Zaterdag, de derde dag van het grootscheepse Franse offensief uit de delta van de Rode Rivier, nog geen contact van enige betekenis met de troe pen van de Vietminh gehad, aldus te Parijs ontvangen berichten. De oprukkende Franse en Viet namese troepen ondervinden veel hinder van de hevige regens die de rijstvelden in modderzeeën doen veranderen. De verder naar het zuiden ont scheepte speciaie troepen hebben bruggen en dijken vernield en overstromingen veroorzaakt, die het transport van de Vietminh belemmeren en opslagplaatsen voor munitie en wapens in ge vaar brengen. Hoge zeegang aan de Tonkine se kust belemmerde Zaterdag de operaties van de speciale troepen. De lucht was helder, zodat de Franse luchtmacht in staat was troepenbewegingen van de Viet minh te bestoken. In het gebied van de Zeven Pa goden en bij de versterkingen rondom Thai Binh sneuvelden honderden rebellen bij tegenaan vallen. DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU. Politie en leden van de Kikoe- joeburgerwacht in Kenia hebben dertien van de vijftig Mau-Mau- verzetslieden, die bij een overval een dorpshoofd en diens chauf feur hadden vermoord, bij een achtervolging neergeschoten. De achtervolging van de anderen wordt voortgezet. Verzetslieden hebben voorts een Katholieke missie te Baritsjo in het gebied van Emboe overval len en drie inheemse kloosterzus ters ernstig gewond. Twee vrou wen, die bij de missie werkten, worden vermist. TERNEUZEN. Huwelijksaangiften. 10 Oct. Jo hannes A. Kaijser, 29 j., jm. en Leonie A. De Rjjcke, 22 j., jd.12 Oct. Cornells de Kraker, 24 j., jm. en Cornelia Klaassen, 21 j., jd. Huwelijksvoltrekking. 15 Oct. Herman A. V. Cortvriendt, 22 j., jm. en Martha M. G. Van den Bulck, 23 j., jd. Geboorten: 7 Oct. Erik, z. van Stansilaw Kowarski en Johanna S. Daniëlse (won. te Axel). 10 Oct. Maria Elodia Geertruida Louisa, d. van Paulus J. J. de Bakker en Louisa R. E. van Damme. 12 Oct. Johannes Jacobus, z. van Jan van Wijck en Aagtje de Bree; Richard Leonardus Johannes, z. van Jaco bus Meijburg en Petronella L. M. Vollebregt (won. te Axel). 13 Oct. Mariejanneke, d. van Krijn Dees en Jannetje Zegers. 14 Oct. Fran- gois, z. van Leendert Deij en Ange- line Bogaart (won. te Axel). Overleden. 9 Oct. Richard V. H. Verschaffel, 70 j., echtg. van Ber tha V. M. Pauwels (won. te Sas van Gent). 13 Oct. Magdalena Ha melink, 83 j., wed. van Jan Bak ker (won. te Zaamslag). Rozenstr. 90, van Alphen a/d Rijn; M. J. Renaud, Schuttershofweg 9, van Voorburg; "M. C. J. L. de Muynck, Vlooswijkstr. 47, van Bar- neveld; F. J. de Haas, Scheldekade 55, van Amsterdam; A. A. Meeu- sen, Schoolplein, van Zuidzande; J. de Wilde, Dljkstr. 73, van De Klin- ge (B.); B. H. van Ham, P 70, van Rotterdam. Vertrokken: W. P. A. Schelstraete, Nieuwe Kerkstr. 6, naar Sas van Gent; J. C. StaalMichielsen, Klaassenstr. 6, naar Goes; L. de Vries, Spoor- str. 61, naar Axel; H. A. L. Ren- sen, De Jongestr. 1 a/b, naar Oudenbosch; P. J. C. Roelands, Scheldekade 51, naar Rotterdam; J. P. C. Roelands, Scheldekade 51, naar Rotterdam; C. M. Polfliet, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Clinge. TERNEUZEN. In de week van 9 tot en met 15 Oct. hebben zich in deze gemeente gevestigd J. G. A. J. van Campen, Korte Kerkstr. 22, van Breda; A. E. van Aert, Korte Kerkstr. 22, van Bre da; M. M. Brakenhoff, Korte Kerk str. 22, van Breda; C. L. van den Nieuwelaar, Nieuwe Kerkstr. 24, van Helmond; J. van den Berg, Vele doden en gewonden. Een ontploffing aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte", dat te Boston in dok ligt, heeft minstens 30 doden en 40 gewonden geëist. Er brak brand uit en drie uur na de ont ploffing was men nog bezig met blussen. Tot laat in de avond heeft men naar slachtoffers ge zocht. De gezagvoerder van het 27.000 ton metende schip, kapitein ter zee Thomas Ahroom, zei te ge loven, dt de meeste doden onder de officieren zijn gevallen. Daar naast werden enige matrozen en burgerwerklieden het slachtoffer. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Toen het ge beurde waren ongeveer 1400 be manningsleden aan boord. De gezagvoerder is van mening dat de ontploffing op het dek be neden het hangardek is ontstaan. Het ergst werd een officierenver- blijf en het verblijf van de adju danten getroffen. De vliegtuigen die bij het schip behoren en de bemanning daarvan bevonden zich aan de wal. De „Leyte" is in April 1946 in dienst gesteld. Het schip heeft in de Koreaanse wateren dienst ge daan en was na een reparatie periode van tien maanden weer gereed om het ruime sop te kie zen. Wij rijden op Donderdag 22 October a.s. per touringcar naar de grote internationale voetbalwedstrijd te Gent (Kampioen van Frankrijk) tegen (Winnaar beker van Duitsland) Zie afflche's. Vertrek Terneuzen: Markt, 17 uur via Axel (met aan sluiting op bus van Hulst), Sluiskil, Sas van Gent. Opgave bij de Z. V. T. M.-kantoren: Terneuzen: Tel. 2392 en 2164. Axel: Tel. 558. Hulst: Tel. 136. Terug direct na de wedstrijd 21 uur. Busprijs 2,50 retour. Plaatskaarten verkrijgbaar bij de Z. V. T.M. Als iemand pijn heeft of dat nu hoofd pijn is, kiespijn, keelpijn of iheumatische pijn vraag dan niet of hij zich niet lekker voelt... Doé er wat aan - geef RHEUMIN Het is niet nodig, uren pijn te lijden! RHEUMIN hèlptHet is een onover troffen pijnstillend middel. Ook voor de gevoelige maag. Hun dochtertjes degelijk gekleed door de van KLEDINGMAGAZIJN BROCADES - STHEEMAN PHARMACIA - Geneesmiddelen sinds 1800 met 12 maanden schriftelijke garantie. Niet goed - geld terug Uw geld terug indien niet geheel tevreden, mits binnen 1 week aangetekend retour. Modern rond damessporthorloge, in goudkleur met goudkleurige rekband, Zwitserse import, anti- magnetic.lichtgev. cijfers en wijzers Zelfde horloge in zw. verchroomde uitvoering met fraai leren bandje Zwitsers herensporthorloge in goud kleur met goudkleurige rekband, lichtgev. wijzers eij cijfers, grote centr. seconden wijzer, anti-magnetic Zelfde horloge in zw. verchroomde uitvoering met fraaie leren band Bestelt per brief of briefkaart. Zend geen geld. Betaal bij ontvangst aan de postbode. Zendingen onder rembours op volgorde van binnenkomst. H. DE KEIJSERPLEIX19, A.VISTESDAM-Z, TEL. 717082 KORTE KERKSTRAAT 13—15 TERNEUZEN Tclef. K 1150—2575. in de nieuwste kleuren en voor redelijke prijs is het als steeds Gevraagd in klein gezin geen kinderen een be kwame huishoudster, leef tijd 40/50 jaar, in het Wes ten van Zeeuws-Vlaande- ren. Brieven onder No. 784, Bureau van dit blad. Te huur gevr.: ongemeubi leerde of gemeubileerde kamers, met gebruik van keuken, voor gezin bestaan de uit twee volwassen per sonen en één kind. Brieven onder No. 785, Bureau van dit blad. Te koop: prima Plantsja- lotten bij A. A. DOBBE LAAR, Kraag D 33, Zaam slag^ Te koop een Wasmachine met wringer. Te bevragen: le Kortestraat 8, Terneuzen. Aangeboden: partij 2de na bouw Minister Tarwe. W. M. DIELEMAN, Sluiskil P 145. 99 Onder deze leuze hebben de Nationale Spaarraad en het Verbond voor Veilig Verkeer gezamenlijk de grote nationale tekenwedstrijd voor scholen aangekon digd. Hun oproep aan de schooljeugd is van groot belang. Hierin wordt immers verband gelegd tus sen twee zaken, die op dezelfde gedachte steunen. Zowel bij Veilig Verkeer als bij Spaarzaamheid komt het aan op het ne men van de nodige „speling" voor onver wachte moeilijkheden, opdat men veilig Jongens en Meisjes! Er is nog gelegenheid om te gaan meedoen met de 5de Jengdspaaractie, die in September is begonnen met honderdduizenden spaar- klantjes. Bij een inleg van 25 cent of aan koop van spaarbankzegels voor een dubbel tje kunnen jullie nog in het bezit komen van de omslag van het spannende boekje „Verkeerd Verkeer" en verder om de halve maand van een nieuw hoofdstuk. Maar maakt voort zijn doel kan bereiken. Speling nemen, of anders gezegd zelfbeheersing in het verkeer èn in het leven is een deugd, die onze jeugd zich niet vroeg genoeg eigen kan maken. Dit is het wat verkeersonder- wijs en spaaronderwijs op duizenden scholen in Neder land willen bevorderen. Dit bedoelt ook de RPS, wanneer zij ouders en onder wijzers toeroept: naar 5000 steken per minuut. Breit half automatisch patronen. Steken vallen uitgesloten. Zonder kam en gewichten. De machi ne met de meeste moge lijkheden en de goed koopste. Prijs 275, Ook op gem. betalings- voorw. Demonstraties door geheel Zeeland. Pottenmarkt 6 MIDDELBURG. DOZEN LUXE POST Firma P. J. VAN DE SANDE IlIIIMMIIIililllllllllllllllllllllM^ f1,75 voor 1 Va Axelsestraat 1 - Terneuzen - Tel. 2863 j MET Is de vulpen leeg en geen inkt bij de hand, dan is een druk op een knopje voldoende om verder te kunnen schrijven. Geen "inktnood" meerl Voorhanden bij: Boekhandel Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 4