Westeijk antwoord op Sowjet-Nota Communiqué van Ministers te Londen De toestand Sn Brits-Guyana De toestand in Triëst 1 Italiaanse min.-president Peüa dreigt met altreden WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. G Prinses Wilhelmina icoonde jaarlijks concert te Naar den bij GIFT VOOR HET RAMPENFONDS. STRAALJAGER IN ZEE GESTORT. Koningin Juliana en Prins Bemhard in Frankrijk Westers voorste! tot besprekingen met Italië en Zuid-Slavië Dulles tegen bijeenkomst van Staatshoofden der Grote Vier HEVIGE BRAND IN OAKLAND. Dr. Jagan toch via Paramaribo naar Londen op onder op onder Oct. 4.16 20 7.13 17.36 16.19 21 7.15 17.34 16.36 5.46 22 7.16 17.32 16.57 7.18 23 7.18 17.30 17.24 8.50 24 7.20 17.28 18.00 10.19 25 7.22 17.26 18.49 11.37 aan Da hulp riekanland Moederziel alleen.. Prinsessen Beatrix en Irene mei klasgenoten in Hoek van Holland Het verzet van de Franse boeren «Yankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW L MAANDAG 19 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2975. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uui Dc Westelijke mogendheden hebben de Sowjet-Unie voorgesteld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier op 9 November te Lugano bijeen zullen komen om de vraagstukken Duitsland en Oostenrijk te bespreken. Dit voorstel is gedaan in het Westelijke antwoord op de Sow- jet-nota van 28 September. De nota der Westelijke mogendheden is Zondagavond door de gealli eerde hoge commissie te Bonn gepubliceerd. In het Westelijke antwoord, vervat in drie gelijkluidende no ta's, wordt gezegd, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten vast geloven, dat werkelijke vorderingen in de richting van een oplossing van belangrijke in ternationale kwesties, met inbe grip van het vraagstuk der Euro pese veiligheid, kunnen worden gemaakt door openhartige be sprekingen over Duitsland en Oostenrijk op een bijeenkomst van de ministers van Buitenland se Zaken der „Grote Vier". Over Oostenrijk verklaart de nota, dat bespreking door de vier ministers de meest practische manier is om een einde te maken aan de huidige impasse en over eenstemming over een verdrag te bereiken, aangezien er via de diplomatieke kanalen geen vor deringen zijn gemaakt wat be treft tet opstellen van 'n staats verdrag. Over het Sowiet-voorstel om eveneens een vijfmogendheden- conferentie te houden, zeggen de Westelijken, dat zij altijd bereid zijn grondoorzaken van spanning te bespreken, maar dit wensen te doen onder omstandigheden, „die redelijke vooruitzichten op posi tieve resultaten bieden". De vier mogendheden en China zouden vertegenwoordigd kunnen zijn op de politieke conferentie over Korea, waarvan sprake is in de Koreaanse wapenstilstands overeenkomst. De „Westerse grote drie" wij zen er voorts op dat andere, in de Sowjet-nota genoemde vraagstuk ken, als dat der ontwapening, thans hetzij reeds zijn of zullen worden besproken op de huidige zitting van de algemene verga dering ver Verenigde Naties. Zij vestigen er de aandacht op dat bij de bespreking hiervan vorderingen kunnen worden ge maakt, „indien thans bovendien nog een vruchtbare bespreking te Lugano kan worden gevoerd, zou de weg zijn geopend tot be raadslagingen over andere be langrijke internationale vraag stukken. Ook zouden hierdoor de voorwaarden, noodzakelijk voor het onderhouden van vreedzame en vriendschappelijke betrekkin gen tussen de landen, weer in ere worden hersteld", aldus be sluit het Westelijke antwoord. de kapper met Ij het aparte cachet G* markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. Het zendingsbureau te Oest- geest meldt, dat aan de actie voor het rampenfonds door velen in Indonesië is deelgenomen. Nu weer heeft de kleine en nog arme kerk van Luwuk Banggai voor het rampenfonds een bedrag overgemaakt van 2313,95 rupiah, dat is ruim ƒ770. Giuseppe Pella, de Italiaanse minister-president, heeft Zater dag aangekondigd, dat zijn rege ring zal aftreden als de Westelij ke geallieerden op enigerlei wijze terugkomen van hun besluit om de zone „A" van Triest aan Italië over te dragen. Pella verklaarde dit in de se naat en voegde er aan toe, dat hij Donderdag de Amerikaanse, de Britse en de Franse ambassadeur van dit besluit in kennis had ge steld. Met kracht bevestigde de Ita liaanse premier vroegere verkla ringen, dat het aanvaarden van het Brits-Amerikaanse besluit niet betekent, dat het afstand zal doen van zijn aanspraken op het door Zuid-Slavië bezette gebied. Iedere mogelijke beslissing op Piloot omgekomen. De Luchtmachtvoorlichtings dienst deelt het volgende mede: Omstreeks half negen Zater dagmorgen is een Gloster-meteor straaljager van de vliegbasis Leeuwarden tijdens een schiet oefening op Vlieland veronge lukt. De vlieger, de eerste luite nant-vlieger L. Deibei, kwam daarbij om het leven. De lt. Dei- bel was 28 jaar, gehuwd en in Leeuwarden woonachtig. Het vliegtuig is tussen Vlieland en Terschelling ter hoogte van de Eierlandse gronden in zee ge stort. De reddingboot „Brandaris van Terschelling was ter hulp uitgevaren, maar vond op de plaats des onheils alleen maar wrakstukken. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zich Zaterdag ochtend van de Nederlandse am bassade te Parijs naar de ambts woning van president Auriol te Rambouillet begeven. Rambouil- let ligt vijftig km van de Franse hoofdstad. De koninklijke gasten werden bij de toegang tot het landgoed welkom geheten door de echtgenote van de Franse pre sident. De Koningin was gekleed in een donkerblauw mantelpak; de Prins droeg een grijs kostuum. De lunch werd gebruikt in de met prachtige wandtapijten ver sierde eetzaal van het landgoed. In de middaguren maakten Ko ningin Juliana en mevrouw Auriol een autorit door de omge ving. De Prins en de president gingen jagen in het bos van Mar- ly-le-Roi. Aan de jacht werd ook deelgenomen door een zoon van de president, Paul Auriol, en lui tenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van de Prins. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, Anthony Eden, George Bidault en John Foster Dulles, hebben na hun besprekingen te Londen een com muniqué uitgegeven, waarin ten aanzien van de kwestie-Triëst wordt gezegd, dat zij „besloten te volharden in hun gezamenlijke pogingen om een duurzame regeling in dat gebied tot stand te brengen". Zij keurden voorts het antwoord aan de Sowjet-Unie over be spreking van de vraagstukken Duitsland en Oostenrijk goed. de conferentie te Londen, die zou inhouden, dat Italië van zijn aan spraken op dat gebied afstand moet doen, zou ook het aftreden van zijn regering tot gevolg heb ben. Hij was van mening, dat het geallieerde besluit van 8 October jl. spoedig moet worden uitge voerd, zoals in de bekendmaking is gezegd. De Italiaanse regering wachtte thans op het bericht, waarin de datum van uitvoering wordt meegedeeld. Pella zeide, dat Italië ten volle bereid was om Zuid-Slavië aan de conferentietafel te ontmoeten, zodra zone ,,A" geheel aan Italië zou zijn overgedragen. Hij voeg de er aan toe, dat de Italiaanse regering er nog steeds van over tuigd is, dat de beste uiteindelij ke oplossing van het geschil ge legen zal zijn in het houden van een volksstemming in beide zo nes van het omstreden gebied. Om aan de Zuidslavische be schuldigingen, dat de fascistische regering een honderdduizend Slo- venen uit het gebied heeft verdre ven, tegemoet te komen, bood Pella aan een volksstemming te beperken tot personen die vóór 4 November 1918 geboren zijn, ongeacht waar zij wonen, Dit zou alle Slovenen, die tijdens het fas cistische regiem het gebied van Triëst hebben verlaten, in staat stellen hun stem uit te brengen. VERTROUWENSVOTUM VOOR PELLA. De Italiaanse minister-presi dent, heeft Zaterdagmorgen, na de door hem in de senaat gege ven uiteenzettingen omtrent de kwestie-Triëst, een vertrouwens votum van de senaat gekregen. De communisten en linkse so cialisten onthielden zich van de stemming over het vertrouwens votum. Eden heeft Zaterdag op de mi nistersconferentie de kwestie van een informele bespreking tussen sir Winston Churchill president Eisenhower, premier Laniel en premier Malenkof, zöals door Churchill geopperd, ter tafel ge bracht. Naar uit Amerikaanse bron is vernomen, verklaarde Dulles zich tegen het denkbeeld. Hij wees op de moeilijkheid voor president Eisenhower om de Ver. Staten voor langere tijd te verlaten. Bidault sprak zich niet voor of tegen het denkbeeld uit. Wel zei hij, dat de Westelijke regeringen snel tot een besluit op dit punt moeten komen, omdat anders in de Westelijke landen wellicht een vals gevoel van veiligheid zou ontstaan en de ratificatie van het Europees legerverdrag verdere vertraging zou ondervinden, al dus deze bron. Bidault schijnt niet veel voor een bijeenkomst van de vier staatshoofden te voe len, aangezien de Ver. Staten niet geestdriftig gestemd zijn en ook in de Russische pers koel is gereageerd op het denkbeeld. „In hun nota's hebben de drie regeringen hun uitnodiging aan de Sowjet-Unie om een spoedige bijeenkomst dec ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen hernieuwd. Zij hopen, dat de Sow- jet zal besluiten deze te aanvaar den. Zij geloven, dat een dergelij ke bijeenkomst een waardevolle stap naar vermindering van de internationale spanning en een oplossing van de belangrijke Eu ropese problemen zou vormen". De ministers hebben gedurende drie dagen te Londen besprekin gen geveerd. Vrijdagavond is door een ont ploffing een hevige brand uitge broken in een vecfopslagplaats in de industriewijk van de haven stad Oakland. Het vuur werd door 200 brand weerlieden bestreden, doch de opslagplaats brandde geheel uit. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. De schade wordt geschat op twee millioen dollar. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Rustig weer. Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Koude ochtend met op vele plaatsen mist Dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. DINSDAG 20 OCTOBER. De politie heeft Zaterdag te Georgetown in Brits-Guyana voor de derde maal in twee dagen invallen gedaan in woningen van leden van de linkse progressieve volkpartij. Er werden ge schriften in beslag genomen. Onder de personen die getuige waren van de invallen, riepen enkelen anti-Britse leuzen, maar in het algemeen gedroeg men zich rustig. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.33 0.08 0.58 0.58 n.m.. 11.53 12.28 1.08 1.18 ZON MAAN De afgezette eerste minister ran Brits-Guyana, dr Tsjeddi Ja gan, heeft in een telegram aan de Britse socialistische leider Attlee verzocht een afvaardiging van de Labourpartij naar Brits-Guyana te zenden, daar de leiders van de progressieve volkspartij niet in staat zijn een bezoek aan Londen te brengen. Ook verzocht Jagan om uitstel van het debat in het Britse la gerhuis over Guyana, totdat de afvaardiging van de Labourpartij verslag zal kunnen uitbrengen of totdat de progressieve volkspar tij de verklaring van de Britse regering over Brits-Guyana, die, naar men verwacht Dinsdag zal werden gepubliceerd, zal kunnen beantwoorden. Leden van de Labourpartij heb ben Zaterdag op een bijeenkomst in Londen, welke was georgani seerd door het „volkscongres te gen imperialisme", geprotesteerd tegen het zenden van Britse troepen en oorlogsschepen naar Brits-Guyana. Zij eisten herstel van de grondwet en van de afge zette ministers in de kolonie. Uit officiële Britse bron te Georgetown is vernomen, dat de weg is vrijgemaakt voor de reis van dr Jagan, de afgezette pre mier van Guyana, via Paramari bo an Amsterdam naar Londen. Dr Jagan zal lieden, samen met de afgezette minister van Onder wijs, Burham, in een gecharterd vliegtuig naar Paramaribo vlie gen en daar overstappen op het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Amsterdam, aldus dit bericht. Volgens een bericht in de te Port of Spain (Trinidad) verschij nende „Evening News" arriveer den de Britse troepen in Guyana slechts een dag vóór een voorge nomen opstand tegen de regering. De politieke correspondent van het blad schrijft uit particuliere bron in Trinidad te hebben verno men, dat een groot deel van de politie in Brits-Guyana had sa mengezworen om hoge officieren neer te schieten en wapens en ammunitie te stelen. Dr Jagan heeft medegedeeld 'n telegram van de Britse oppositie leider Attlee te hebben ontvan gen, waarin deze zegt het te be treuren, dat het voor hem onmo gelijk is in de aangelegenheden van de kolonië tussenbeide te ko men. Percy Wijngaarde, redacteur van het blad „Suriname", die 'n oriëntatiereis maakt in Brits- Guyana, heeft bericht, dat ge heime zenders in beslag genomen zijn, o.m. bij een aldaar wonende Surinamer. In 't communiqué wordt voorts gezegd, dat de drie ministers „met ernstige bezorgdheid" de jongste incidenten aan de Israëli sche grens hadden gadegeslagen, welke culmineren in Israëlisch gewapend optreden tegen het dorp Kibia in Jordanië, waarbij tenminste 56 personen werden gedood. Zij besloten derhalve ge zamenlijk om een dringende bij eenroeping van de Veiligheids raad te verzoeken, die de span ning tussen Israel en zijn Arabi sche buurstaat zou moeten be spraken, in het bijzonder de jong ste incidenten. Zondagavond is te Londen van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de „Westelijke gro te drie" Italië en Z.-Slavïë heb ben uitgenodigd met hen te be raadslagen over het vraagstuk Triëst. Voorts werd de toestand in het Verre-Oosten besproken. „Vast besloten de wapenstilstand in Ko rea in stand te houden en te ver stevigen, zullen de drie regerin gen verder samenwerken bij de uitvoering van de wapenstil standsovereenkomst en zich in spannen vcor een spoedig bijeen roepen van een politieke confe rentie, zoals voorzien in de over eenkomst, teneinde een vreedza me regeling van de Koreaanse kwestie te bereiken". Minister Dulles stelde zijn col lega's op de hoogte van de pogin gen der Amerikaanse regering om een bijeenkomst van afgezan ten van beide partijen tot stand te brengen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken gaf een verslag van de militaire resultaten, die tot nog toe in Indo-China zijn be reikt, alsmede van de vorderin gen, die zijn gemaakt bij de on derhandelingen met de Verbon den staten van Indo-China over groter onafhankelijkheid. „De drie ministers waren het er over eens, dat de succesvolle beëindiging van deze oorlog een essentiële stap naar het herstel van de vrede in Azië, door de wa penstilstand in Korea begonnen, zal zijn", aldus het communiqué. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 3000 paar nieuwe schoenen, 9500 meter overhemd- stof, 400 stoelen en 300 tafels ge kocht voor de bevolking van de Griekse eilanden, die door de aardbeving in Augustus getrof fen zijn. Verleden week heeft het Roode Kruis 100 trapnaaimachi- nes en 300 handnaaimachines ge kocht. De tafels en stoelen zijn bestemd voor diegenen, die zo'n machine ontvangen. Deze aan koop ter waarde van 155.000 gul den is de laatste die het Neder landsche Roode Kruis ten behoe ve van de getroffen bevolking heeft gedaan. De inzamelingsactie heeft bijna 300.000 gulden opgebracht. Dank zij enige giften in natura en een zending medicamenten en dekens uit eigen middelen heeft het Ne derlandsche Roode Kruis voor ongeveer 375.000 gulden aan goe deren naar Griekenland kunnen zenden. (Advertentie.) Fluweelzachte handen na de aficas! Zucht niet langer, mevrouw, als U moederziel alleen voor een grote afwas staat. Castella Vaat- was (25 ct. per pak) maakt iedere afwas tot kinderspel. Een lepel tje van dat wondermiddel vult Uw hele teil met Actief Schuim, dat alle vet, vuil en aanslag in een handomdraai oplost. En een tweede groot wonder is: na de afwas heeft U fluweelzachte han den. Haal vandaag nog zo'n pak Castella Vaatwas in huis! De Sowjetrussische kustwacht heeft twee Japanse vissersboten, die zich bij het eiland Habomaï tussen Hakkaido en Sachalin be vonden, in beslag genomen. De drie Egyptenaren, die door het gerechtshof der revolutie in Cairo wegens spionnage ter dood werden veroordeeld, zijn Zater dagochtend opgehangen. De plaatsvervangende voorzit ter van de federale uitvoerende raad in Zuid-Slavië, Alexander Rankowitsj, heeft in e%n redevoe ring gezegd, dat het Britse-Ameri kaanse besluit cm zone „A" van Triëst aan Italië te geven, moet worden ingetrokken, omdat het een gevaar voor de vrede is en een gevaarlijk preeendent kan werden voor de toekomstige be trekkingen in de wereld. De enige manier om aan die ge vaarlijke toestand een einde te maken, was aanvaarding van 't Zuidslavische voorstel tot recht streekse besprekingen tussen de belanghebbende landen. Rankowitsj verklaarde, dat wat hun houding tegenover Zuid-Sla vië betreft er „geen verschil" is tussen Pella, De Gasperi, Nenni (de links-socialistische leidei'), Togliatti (de comm. leider) en paus Pius de 12de. Uit verscheidene verklaringen van de Italianen blijkt, aldus spr., dat hun verlangens veel verder gaan dan zone „B" van Triëst. Zij strekken zich uit tot Kroatisch Istrië, Dalmatië, Split en Du- brovnik en verder zuidwaarts tot Albanië. Hij viel voccts de houding van de Albanese regering ten aanzien van Zuid-Slavië aan. „Albanië volgt een barbaarse campagne tegen Zuid-Slavië, lokt grensinci denten uit en zendt spionnen en provocateurs ons land binnen". Er waren 73 grensincidenten voorgekomen in de eerste negen maanden van dit jaar; meer dan vijf duizend Albanezen waren naar Zuid-Slavië gevlucht en de vluchtelingen meldden, dat- het aantal concentratiekampen en Sowjet-specialistn toeneemt, al dus Rankowitsj. Een ander Zuidslavisch rege ringslid, Pidjade, verklaarde te S: mbor tot 150.000 personen, dat Zuid-Slavië een besluit van de Zaterdagmiddag om even over drie arriveerde in Hoek van Hol land een stationcar, waarin geze ten waren de prinsessen Beatrix en Irene met medeleerlingen van de klas van prinses Beatrix. Zij werden ontvangen door enkele directieleden van de koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot redding van schipbreukelingen- Na deze begroeting scheepten de jongelui, die in gezelschap wa ren van de heer Schreuder, leraar aan de dépendance van het Baarns lyceum, zich in aan boord van de „President Jan Leis", de reddingsboot van Hoek van Hol land. Het vaartuig zette daarop koers naar buiten in gezelschap van de reddingboot van Stellen dam de „Koningin Wilhelmina". Op zee ontmoetten de beide sche pen de „Prinses Margriet", de strandreddingboot van Terheide. Daarna werd de terugweg aan vaard, waarbij het gezelschap kennelijk genoot van de drukke binnenkomende en uitgaande scheepvaart op Waterweg en Noordzee. Om kwart over vier werd gemeerd, waarna het gezel schap een kopje thee in het loods- gebouw te Hoek van Holland dronk. Hier ontvingen alle deel nemers aan dit uitstapje een ge- Westelijke ministers van Buiten-j denkboekje van de Zuidhollandse landss Zaken te Londen niet zou maatschappij tot redding van erkennen, indien dit niet in over- schipbreukelingen. Om ongeveer eenstemming is met Zuid-Slavië's kwart voor vijf vertrok men per rechten. stationcar weer naar Soestdijk. Normandische boeren hebben Zaterdag melk, cider en appels onder passerende automobilisten verdeeld. Mét deze gaven ontvin gen de automobilisten pamflet ten, waarin de boeren hun stand punt in de Franse prijspolitiek uiteenzetten. In de pamfletten staat een lijst met de grote ver schillen in de prijzen die de boe ren voor hun producten ontvan gen en die welke de huisvrouwen er voor betalen. De Koningin en Prinses Wilhelmina hebben Donderdag de jaarlijkse uit voering van het Haendelconcert „Messiah" bijge woond, dat in de Grote Kerk te Kaarden werd ge geven door de Haendel vereniging N aarden-Êussum. Prinses Wilhelmi na arriveert aan de Grote Kerk.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1