De belastingmaatregelen de huurwet en Puistjes; Wet op Watersnoodschade 1953 ^RIGLEY Frans Offensief in indo-China Gemeenteraad van Koewacht Moderne behandeling van krankzinnigheid VOOR DE ZONDAG Zes milliard voor militaire uitgaven I» Koningin Juliana en Prins Bernard in Parijs aangekomen Jahari stuurde telegram naar Nehroe TWEEDE KAMER b\ Landingen aan de Tonkinese kust De gestichtsarts beschikt tegenwoordig over tal van mogelijkheden De besprekingen teLonden Blijkens het verslag van de Tweede Kamer over de ontwer pen van wet tot verlaging van de accijns van suiker; tot vrijstel ling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel; tot wij ziging van de inkomstenbelas ting; van de loonbelasting en van de vermogensbelasting; tot verlaging van de personele be lasting en tot wijziging van de huurwet heeft de commissie van voorbereiding het nodig geoor deeld omtrent een aantal punten mondeling overleg te plegen met de minister en de staatssecreta ris. De commissie vroeg allereerst, of de regering nadere mededelin gen kon verstrekken omtrent de verhoging van lonen, salarissen en pensioenen, enz. De regering verwees, wat de loonsverhoging van 5 pCt betreft naar het daaromtrent gepubli ceerde communiqué. Hoe groot de verhoging van salarissen en pensioenen verder zal worden, staat nog niet vast. Enkele leden vroegen of tegen over de relatief hogere huurver hoging in de lagere gemeente klassen ook een relatief hogere loonsverhoging zal staan. In welke ure gij het niet meent, zal de Zoon des men sen komen. Matth. 24 44. Haar gaan tegenwoordig stem men op uit de christenheid van degenen, die menen in de tekenen lei tijden de naderende weder komst van de Zoon des Mensen te onderkennen. Anderen daaren tegen zeggen, als in de dagen van Noach: Dwaas die het gelooft. Ziet, Hij vertoeft te komen. De eeuwen gaan voorbij en andere geesten heersen over ons, sedert Hij hier rondwandelde. Neen, Hij komt niet weder." Ons aangaande, wij willen ons eenvoudig houden aan 's Hei- lands eigen woord: Ik kom weder tot u en zal u tot Mij nemen, op dat ook gij zijn moogt waar Ik ben. Maar wij willen tevens niet vergeten, dat alle menselijke be rekening te kort schiet. Hij heeft ons gewaarschuwd: In welke ure gij het niet meent zal Ik komen Dit geldt ook voor ieder onzer persoonlijk. Sedert de dodenzang ,,en hij stierf!" over de mensheid heeft geklonken, is datzelfde sterven voor de verloste door het bloed des Lams een Huiswaarts gaan, een opgenomen worden in heerlijkheid. Ook dat ogenblik komt voor ieder onzer, ook zelfs voor degenen, die door een lang •.ziekbed zijn voorbereid, onver wacht, toen ze het niet meenden. Houden wij dan ons hart en onze ziel bereid voor die ure. Opdat wij in Zijn heerlijkheid mogen ingaan. Zij zal ons niet berouwen De keus van 't smalle pad, Wij kennen de Getrouwe, Die ons heeft liefgehad. Dat ieder 't aangezichte Dus naar de Godsstad richte! fUit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De regering deelde mede, dat overal een loonsverhoging van 5 pCt zal worden doorgevoerd. Differentiatie is niet nodig, aan gezien het verschil in loonpeil tussen de grootste en de klein ste gemeente maximaal slechts ongeveer 10 pCt beloopt, welk percentage voor de huren onge veer 50 ct bedraagt. Met het oog op dit laatste moeten de huren in de kleine gemeenten relatief meer worden verhoogd, maqr in absolute bedragen uitgedrukt is de huurverhoging in de grote ge meenten iets groter dan die in de kleine. De commissie verklaarde gaar ne te zullen vernemen, wanneer de algehele herziening der be lastingwetgeving, waarnaar in de memorie van antwoord verschil lende malen wordt verwezen, kan worden tegemoetgezien. De regering antwoordde, dat deze herziening zal berusten op de resultaten van de arbeid van de vereenvoudigingscommissie, die vele nieuwe wetsontwerpen opstelt. Verwacht mag worden, dat deze commissie omstreeks de jaarwisseling gereed zal zijn. Daarna zullen de voorstellen, welke vergeleken bij de huidige belastingwetten in hoofdzaak herzieningen van technische aard bevatten, ten departemente wor den aangevuld met de noodzake lijke materiële wijzigingen. Gevraagd werd, of de regering niet vreest, dat de financieel-eco- nomische positie van ons land zal worden ontwricht, indien een achterstand aan militaire beste dingen van meer dan 500 millioen in een volgend jaar ineens zou worden ingehaald. De regering verklaarde deze te delen, maar wees er op, dat het niet in de bedoeling ligt de ontstane achterstand op een der gelijke wijze in te lopen. Het totaalbedrag van 6 milliard aan militaire uitgaven, dat oorspron- kelijk in 4 jaar zou worden be steed, zal over een langere perio de moeten worden verdeeld. Het nationaal inkomen. Op een vraag naar de verwach ting omtrent de ontwikkeling van het nationaal inkomen in 1954 antwoordde- de regering, dat voor 1953 dit inkomen tegen fac- torkosten door het centraal plan- bureau wordt geraamd op 18,11 milliard Hiervan uitgaande, kan het nationaal inkomen over 1954 omstreeks 2% hoger worden ge steld dan dat over 1953. Bij deze raming is geen rekening gehou den met de loonsverhoging van 5 pCt. De regering gaf de volgende cijfers Verlaging vervroegde afschrij ving: inkomstenbelasting 45 min (over winsten boekjaar 1954), vennootschapsbelasting 51 min (over winsten boekjaar 1953) verlaging vennootschapsbelas ting (22 min); investeringsaftrek (voor de ink. bel. 20 min, voor de ven- nootsch. bel. 17 min); verlaging van de personele be lasting (24 min); afschaffing van de schoolgel den c.a. (20 min) verlaging inkomsten- en loon belasting (voor het budget 1954 175 min) verdubbeling kinderaftrek (16 min) afschaffing omzetbelasting op huisbrand en schoeisel (26 min) verlaging suikeraccijns (35 min) afschaffing 30 pCt-tarief van de omzetbelasting (10 min) intrekking wetsvoorstel ex portfaciliteiten (70 min); meer inkomstenbelasting door vergroting inkomen huiseige naren (36 min). Enkele leden vroegen welke be dragen aan inkomsten-, onder scheidenlijk vennootschapsbelas ting zouden worden gederfd, in dien een primair dividend van 4 pCt zou worden vrijgesteld van inkomstenbelasting en een rente van 4 pCt over het nominale ka pitaal ten laste van de onkosten zou worden gebracht. De regering deelde mede, dat naar globale berekening de vrij stelling van 4 DCt primair divi dend aan aandeelhouders 'n der ving van inkomstenbelasting zou betekenen in de orde van grootte van 100 min. Zou worden toege Zuiver en ontsme 'uw huid met de hel per vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart. d€ ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN «J J D AA W DOENiNGEN staan een rente van 4 pCt over het nominale kapitaal ten laste van de winst te brengen, dan zou dat omstreeks 125 min aan ven nootschapsbelasting kosten. Enige leden drongen er op aan de instelling van een commissie voor de waardebepaling van in courante fondsen te bespoedigen. Hoe zal deze commissie zijn samengesteld? De regering verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een spoedige commissoriale bestude ring van deze materie. Zij achtte het aangewezen, dat deze zal worden toevertrouwd aan de commissie van advies voor fiscale aangelegenheden, commissie-Oud. BEJAARDE VOETGANGER NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 79-jarige voetganger C. J. J. S. uit Den Haag is gistermor gen bij het oversteken van de Laan van N.O.I. aangereden door een personenauto, bestuurd door A. H. K. O. uit Amsterdam, die zoals de politie mededeelde, links van de weg reed. De aangeredene is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Hij had verwondingen aan het hoofd opgelopen. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is hij gisteravond overleden. cV* Troepen van de Franse unie zijn Donderdag hun eerste be langrijke offensief sedert twee jaar begonnen. Van de zuidelijke hoek van de delta der Rode Ri vier nabij Ninh Boinh rukken zij op tegen twee divisies der Viet- minh, die de omliggende heuvels bezetten. Ninh Boinh ligt 80 km ten Zuiden van Hanoi. Het aangevallen gebied is van groot belang voor de Vietminh- troepen, die daar versterkingen en grote voorraden hebben aan gelegd. Volgens het Franse op perbevel verlopen de operaties „volgens plan". Tegelijk met het begin van de aanval der troepen bij Ninh Boinh zijn Frans-Vietnamese troe pen aan de Tonkinese kust ten Z. van Phat Diem aan land ge gaan. De landing werd gedekt door Franse schepen en vliegtui gen van het vliegdekschip „La fayette". Zij moest de tussen komst verhinderen van twee ba taljons der Vietnimh, die onlangs In het gebied van Phat Diem zijn binnengedrongen. Reuters correspondent seint dat na de landing bij Path Diem «de wegen in de delta vol tanks kanonnen, vrachtauto's en am bulancewagens waren, die dwars door de onder water staande rijstvelden naar het front opruk ten. De Franse en Vietnamese infanteristen waadden aan de kop van de stoet tot aan de_ knie- en door de rijstvelden, vóórdat zij met opgestoken bajonet de be boste hellingen naar de sterkten van de Vietminh konden beklim men. De artillerie was druk in actie. Het doel van het Franse offen sief is voorbereidingen van de opstandelingen voor een herfst offensief tegen het gebied van Hanoi in de war te sturen, aan voer over zee van voorraden voor de opstandelingen te belemme ren en te pogen de in dit gebied samengetrokken goed-geoefende 304e en 320e divisie der opstande lingen te vernietigen. Franse en Vietnamese strijd krachten hebben Vrijdag een tweede landing uitgevoerd bij kaap Rond, 40 km ten 'Z. van Tanhoa. De landingstroepen ondervon den weinig tegenstand. Tenge volge van het slechte vliegweer kon de Franse luchtmacht slechts geringe steun verlenen. Als le punt komt aan de orde de verbouw van de woning land bouwschool. De voorzitter gaf enige toelichting. Het le plan viel te duur uit. De kosten werden geraamd op 5000 gulden. Hier mee ging de N.C.B. niet accoord, maar stelde voor 4000 gulden meer te verbouwen en van dit bedrag zou dan in de vorm van huur 4%% rente worden betaald. Hiermede verklaarde de raad zich accoord. De N.C.B. vraagt 'n woning naast de school en wil thans het eerste duurdere plan terughebben. De heer E. Vermandei vraagt naar de kosten van de school. Hij wil voor de leraar een nieuwe woning bouwen en het schoolhuis verbouwen tot 2 woningen. Hier na komt de burgemeester Ider gemeente Clinge ter vergadering, waarbii nogmaals de verbouw van de ondërwijzerswoningen ter sprake komt. Hij is er van overtuigd met bovengenoemd bedrag en de rijkspremie 'n nieu we woning te bouwen. Ook de heer Roelands van bouw- en wo ningtoezicht komt ter vergade ring en zet uiteen, dat het thans het plan is om de school en wo ning apart te bouwen. De vraag van de heer Polspoel of de vlas sersschool en de landbouwschool samengaan, wordt door de bur gemeester van Clinge bevestigd. Na een vraag omtrent de bouw volume komt de heer E. Verman del met het voorstel 91 woningen te bouwen zonder rijkssteun. Hij geeft hierop een toelichting n.l. verlies 91Xrijksbijdrage. Hierte genover 91X3 inwoners X 35 uitkering belasting en opbrengst personele belasting. De voorzitter is echter van oordeel dat deze be rekening niet klopt, daar deze woningen ook moeten voorzien voor inwoners van Koewacht. Dit zou ongeveer 40 gezinnen bedra gen. Overeenstemming wordt in deze zaak nog niet bereikt. Na enige bespreking wordt be sloten alleen de landbouwschool te bouwen naast de vlassers school. De aanbesteding wordt bepaald op 29 October a.s. Het bouwen van de 2 woningen voor leraren zal nog nader worden be sproken. Hierna komt het uitbreidings plan ter sprake. Er zal een nieuw plan worden uitgewerkt dat aan de raad zal worden voorgelegd Het uitbreidingsplan in hoofd zaak zal nog nader worden beke ken. Een schrijven van de overste van de R.K. meisjesschool te deling van een extra bouwvolu me van 2 woningen. Na stem ming werden deze toegewezen aan de heer R. Wouters te Koe wacht. Ook de lichtpunten kwamen weer eens ter sprake, waarbij werd overeengekomen aan de P.Z.E.M. prijsopgave te vragen voor verlichting van de kom van het dorp tot de grens Koewacht- Zuiddorpe. Bij de rondvraag kwam de heer Ed. Vermandei met de vraag, of reeds stappen waren ondernomen voor de stichting van een leem- bouwplatenfabriek van de firma ,Linex" uit Lauwe (België). B. en W. hebben hiervoor volle aan dacht en zullen de nodige stappen ondernemen. Later meldde A.F.P., dat het Vietnamese nationale congres Vrijdagavond zijn weigering om Vietnam lid van de Franse unie te laten heeft verzacht. Met 141 tegen 28 stemmen is een vroegere resolutie gewijzigd, die nu luidt: Het onafhankelijke Vietnam neemt geen deel aan de Franse unie in de huidige vorm. De woorden >>in de huidige vorm werden door een amendement toegevoegd. Tevoren hadden afgevaardig den erop aangedrongen „niet de bruggen met Frankrijk af te bre ken". Enkele nationalistische ge delegeerden opperden, dat de Franse grondwet gewijzigd zou moeten worden om de Franse unie zó te definiëren, dat zij voor alle betrokken partijen aanvaard baar is. Koewacht wordt voorgelezen voor het bouwen van een nieuwe kleuterschool. Met algemene stemmen wordt besloten hierme de accoord te gaan. Verder komt ter sprake de ver Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdag per vlieg tuig te Parijs aangekomen voor een kort verblijf in Frankrijk als gasten van president Auriol. Zaterdag zal het koninklijk paar het middagmaal gebruiken in het buitenverblijf van de president te Rambouillet. De Tweede Kamer heeft de be raadslagingen over de waters, noodschade voortgezet. De heer Van der Feltz (CH) merkt o.m. op, dat de regering toch immateriële schade ver goedt via subsidie aan het ram penfonds, terwijl het volgens de memorie van toelichting niet haar bedoeling is. De heer Van Vliet (KVP) vraagt de verklaring van de mi nister, dat hij de norm „eenvoudi ge uitvoering" bij herbouw ruim zal interpreteren om te grote te ruggang voor de slachtoffers te voorkomen. De heer Reuter (CPN) be spreekt andermaal de schuld vraag. Z.i. is er van een zekere schuld sprake. Een duidelijke verklaring, hoe ver het rampenfonds kan gaan bij vergoeding van immateriële schade, acht spr. gewenst. De heer De Ruiter (CH) vraagt hoe de grondprijs voor de Scan dinavische woningen geregeld zal worden. Voorts vraagt hij, of er geen korting op het bouwvolume zal worden toegepast voor de ge meenten, die dergelijke woningen krijgen. De heer Van Dis (SG) betreurt het, dat in het ontwerp geen ver goeding van bedrijfsschade is op genomen. Hij vraagt vergoeding van schade door storm aange richt in de rampperiode. De heer Ritmeester (VVD) zegt, dat het hem spijt, dat de schuldvraag weer ter sprake is gebracht. Hij is bang voor legen devorming ten deze. Het is niet mogelijk rampen als die van Fe bruari te voorzien en te voorko men. De heer Weiter (KNP) betoogt, dat de overheid verantwoordelijk is voor het risico, dat met betrek king tot de beveiliging van ons land tegen het water is genomen. 'Dat brengt consequenties mede ten aanzien van de schadevergoe ding. De heer Den Hartog (VVD) vraagt o.m. of indien een kleinere woning wordt gebouwd, er meer besteed mag worden aan het be drijfsgebouw. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, herhaalt dat de opvatting der regering is, dat vergoeding van immateriële oor logsschade zich niet leent voor regeling bij de wet. Het rampen fonds geeft vergoeding voor huis- raadschade. Zo nodig zal de rege ring een subsidie aan het fonds verstrekken, waarvoor reeds een memoriepost op de begroting staat. De minister van Wederopbouw, de heer Witte, merkt o.m. op, dat een gunstige regeling voor de herbouw van boerderijen is toe- gGZGgd. Als het niet mogelijk is een boerderij te herbouwen, zal ont heffing van de bestedingsplicht kunnen worden verleend en zal de betrokkene de vergoeding uit gekeerd kunnen krijgen. De minister verklaart, dat het niet de bedoeling is de sobere wo ningwetwoning tot norm te ne men. Er zijn waarborgen dat men niet tot te grote soberheid zal komen. Hierna komeh de artikelen aan de orde. In art. 13 wordt o.a. bepaald, dat voor een onherstelbaar be schadigd pand de bijdrage wordt gesteld op het bedrag van de goedgekeurde kosten van de bouw van een vervangend pand met als maximum de goedge keurde kosten van het vervan gende, onder toepassing van een aftrek van 1 's jaars naar ge lang van de ouderdom van het oorspronkelijke goed, doch nim mer meer dan 40 en vervol gens van het bedrag, hetwelk overeenkomt met de bouwtechni sche waarde van de restanten ten tijde van de bouw. De heer C. van den Heuvel (AR) had een amendement inge diend, beogende het maximum percentage van de aftrek te be palen op 20. Gezien de bezwaren van de minister trekt hij het amendement in. De heer Ten Hagen (Arb.) licht een amendement toe om aan art. 13 een nieuw lid toe te voegen, waarin wordt bepaald dat indien verbouwingen de toestand van het pand ingrijpend hebben gewij- igd en indien de aftrek volgens de bepalingen van art. 13 meer dan 20 zou bedragen, voor de berekening van de aftrek als het jaar van stichting een later jaar wordt aangenomen. Sprekers be doeling is de bepaling alleen te doen gelden voor het tweede pand en wel als het ouder is dan twintig jaar. De heer C. van den Heuvel on dersteunt het amendement. De administratieve bezwaren zullen z.i. niet zo heel groot zijn. De heer Van Vliet (K.V.P.) be tuigt zijn instemming met de strekking van het amendement Ten Hagen. Hij wil echter weten, wat onder ingrijpende verbouwin gen wordt verstaan. De minister van Wederopbouw, de heer Witte, verklaart tegen 't principe van het amendement geen bezwaar te hebben. Spr. merkt op, dat het gaat om 2000 totaal vernietigde woningen. Practisch zullen alleen de be drijfspanden in aanmerking ko men voor de regeling van het amendement. Het is moeilijk te schatten, hoeveel van de 2000 panden bedrijfspanden zijn. Het zal niet meer dan 20% zijn. Daar van zullen er weer veel afvallen. Brengt men het als een recht in de wet, dan moeten alle gevallen onderzocht worden. In schrijnen de gevallen kan op andere wijze worden geholpen. Spr. zou gaar ne verschoond blijven van het amendement om het vele admini stratieve werk. De heer Ten Hagen (Arb.) meent, dat niet alle gevallen aan het amendement getoetst behoe ven te worden. Hij is van oordeel, dat er niet zoveel administratief werk te verwachten is voor het kleine groepje panden. In ant woord op de vraag van de heer Van Vliet zegt hij, dat als ver bouwingen werden aangemerkt die waarvoor 'n bouwvergunning is verleend. Spr. handhaaft zijn amendement. De heer Van Vliet (K.V.P.) meent, dat het inzicht van de mi nister de doorslag moet geven. Hij is daarom van oordeel, dat het amendement niet moet wor den gestemd. De minister betoogt, dat bij aanvaarding van het amende ment alle 2000 gevallen moeten werden nagegaan. Daaraan is veel werk verbonden. Hij vraagt zich af, of ten behoeve van wel licht slechts tien gevallen deze bepaling in de wet moet worden opgenomen. De heer Ten Hagen (Arb.) brengt nog een wijziging in zijn amendement aan, waardoor slechts op verzoek van de recht hebbende de toepassing zal ge schieden. Het amendement wordt aange nomen met 41 tegen 27 stemmen. Vóór: V.V.D., P.v.d.A., K.N.P. A.R. (behalve de heer Fokkema), C.P.N. en de heer Van der Feltz (C.H.). Tegen: C.H. (behalve de heer Van der Feltz), K.V.P., S.G. en de heer Fokkema (A.R.). Artikel 13 wordt z.h.s. goedge keurd. Bij art. 58, dat een z.g. hard heidsclausule bevat, dringt de heer C. van den Heuvel (A.R.) erop aan met de grootst mogelij ke welwillendheid dit artikel mild toe te passen. Minister Van der Kieft ver klaart, dat alle ambtenaren ge ïnstrueerd zijn te zorgen voor 'n snelle en soepele toepassing van de wet. Nadat alle artikelen zijn goed gekeurd, wordt het ontwerp aan vaard. Hierna wordt de vergadering gesloten. Dr Tsjeddi Jagan, de ontsla gen premier van Brits-Gyana, heeft een telegram aan premier Nehroe van India gezonden, waarin om hulp wordt gevraagd tegen de „ondemocratische Brit se actie" en voorgesteld wordt, dat hijzelf en de voorzitter van de progressieve volkspartij, Burn- ham, uitgenodigd zullen worden het Indische parlement toe te spreken. Jagan zeide, tot een correspon dent van Reuter, dat Burnham en hem moeilijkheden in de weg worden gelegd, zodat zij niet naar Londen kunnen vertrekken. Voorts wordt vernomen, dat de Amerikaanse consul-generaal te Georgetown Jagan heeft mede gedeeld, dat er geen doorreisvisa aan Burnham en hem zullen worden verleend. Na de oproep tot een alge mene staking, in het afgelopen weekeinde gedaan, is tot nog toe alleen de suikerindustrie getrof fen en daarvan legde slechts on geveer één vijfde der arbeiders het werk neer. Er zijn twee gevallen van sa botage gemeld, Door een er van werd de suikerproductie gedu rende negen uur stilgelegd. Er was een bom in een machine ge- De tijd, dat krankzinnigen uit de maatschappij werden verwij derd om zonder meer te worden opgesloten, ligt gelukkig alweer ver .achter ons. Door de snelle vooruitgang der medische wetenschap is de hui dige verpleging en behandeling van geesteszieken zeker geen troosteloze bezigheid meer. Geleerden van uiteenlopende nationaliteit hebben in de loop der jaren een aantal moderne be handelingsmethoden uitgewerkt, waardoor verschillende vormen van krankzinnigheid tegenwoor dig geheel te genezen zijn. De basis van iedere moderne gestichtsbehandeling wordt ge vormd door de na de eerste wereldoorlog in Duitsland door Simon ingevoerde actieve thera pie. Hierbij worden de patiënten voortdurend en systematisch beziggehouden. Passende arbeid en doelmatige ontspanning wis selen elkander daarbij af. Hierdoor gelukt het, vele krankzinnigen los te maken van hun ziekteverschijnselen en hun maatschappelijk aanpassingsver mogen te verhogen. Door deze actieve therapie zijn reeds talloze patiënten in hun gezin en zelfs in hun werkkring teruggekeerd. Wanneer zulke een actieve the rapie, ook na lang volhouden, geen resultaten afwerpt, zijn er een aantal bijzondere behande lingsmethoden, die alsnog tot het gestelde doel, de genezing, kun nen leiden. Naar het denkbeeld van de Portugese neuroloog Egas Moniz werkten de Amerikaanse chirur gen Freeman en Watts enkele jaren geleden een operatieve be handeling uit, die in wetenschap pelijke kringen diepe indruk heeft gemaakt. Het is een opzienbarende ont dekking geweest, dat men met de de voorhoofdshersenen verande ringen in het karakter en het zieleleven te voorschijn kan roe pen, die de geestelijke structuur van de persoonlijkheid belang rijk wijzigen. AAN HET BEGIN. Al zijn reeds vele duizenden patiënten op deze wijze behan deld, al zijn de resultaten in tal rijke gevallen verbluffend ge weest, deze therapie, die voor de toekomst ongetwijfeld grote perspectieven opent, staat eigen lijk nog in de kinderschoenen. Inmiddels verscheen er in het „Journal of the American Medi cal Association" een bericht, dat men, aangezien door deze opera tie de gevoelens- van angst en pijn sterk werden verminderd, deze ingreep in de Lahey Clinics enige malen heeft verricht bij patiënten met ondragelijke pijn door lichamelijke ziekte, o.a. bij kanker. De nu ongeveer twintig jaar in gebruik zijnde shockbehande ling heeft zich thans reeds een zo vaste plaats in de behandeling van geesteszieken verworven, dat deze allerwegen op grote schaal wordt toegepast. De waarneming, dat het op treden van vallende ziekte (epi lepsie) bij een bepaalde vorm van krankzinnigheid schizophrenic de geestelijke afwijkingen doet verminderen, heeft ertoe geleid, dat men op het denkbeeld kwam de bij epilepsie voorkomende toe vallen bij lijders aan schizophre nic kunstmatig op te wekken. Von Meduna was de eerste, die hiertoe bij patiënten met schizo phrenic een chemische verbin ding, nl. cardiazol, in de ader spoot. De eerste berichten, die hierover uit Hongarije in de wereldlitteratuur verschenen, waren geenszins onbemoedigend en al spoedig bleek, dat een 1B W% l\ Bil fc—c, TT 1 doorsnijding van zenuwbanen in groot aantal patiënten, die aan een andere vorm van krankzin nigheid leden, eveneens gunstig op deze kunstmatig opgewekte toevallen reageerden. EEN SCHOK. Daarna heeft de electrische stroom de cardiazol vervangen. Het waren de Italianen Bini en Cerletti, die de electro-shock als behandeling introduceerden. Men moet zich daarbij niet voorstellen, dat de patiënt wordt uitgenodigd een paar hoogspan ningsdraden aan te raken. Bij deze behandelingsmethode wordt de electrische stroom nauwkeu rig en doelbewust gedoseerd, om daarmee een kortdurende span ningsverandering in de hersenen te veroorzaken, die bij de zieke een toeval en een kortdurende bewusteloosheid doen optreden. De electrische behandeling levert minder gevaren voor de lichamelijke gezondheid op dan de cardiazol-shocktherapie. Bo vendien onderwerpen de patiën ten zich met belangrijk minder tegenzin aan deze electrische methode, hetgeen zowel voor de patiënt als voor de geneesheer en het verplegend personeel van groot belang is, daar de shock behandeling in een reeks van zit tingen wordt toegepast. De resultaten van de electro- shock zijn bevredigend. Vooral bij gevallen van hardnekkige melancholie ziet men frappante verbeteringen. Nog nieuwer is de electro-nar- cose. Door middel van electrische stroom hoopt men daarbij liet be wustzijn langer te kunnen uit schakelen dan bij de shockbehan deling. Op theoretische gronden verwacht men op deze wijze nieuwe therapeutische mogelijk heden te kunnen ontsluiten. Onwillekeurig gaan de gedach ten hierbij uit naar het in 1934 door de Tsjechische onderzoeker Sakel ingevoerde kunstmatige in suline coma en naar de somni- fen-slaapkuur van de Zwitserse psychiater Klasi; behandelings- mehoden die voor vele krankzin nigen een zegen zijn geweest. Dr. ALFREDA BRIEDé. worpen. De politie heeft Donderdag ochtend de kantoren van het or gaan van de progressieve volks partij, de „Vrije Volkspers", door zocht en talrijke documenten in beslag genomen, die door de autoriteiten als zeer belangrijk worden beschouwd, daar zij nau we relaties met de kominform zouden onthullen. Ook zijn invallen gedaan in 'n aantal huizen, onder meer van ambtenaren. Er werden docu menten en boeken in beslag ge nomen. Na de Vrijdagavond door de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Za ken te Londen gehouden bespre king is de volgende verklaring uitgegeven: „De ministers zijn hun beraad slagingen begonnen met een be spreking van het antwoord op de Sowjetrussische nota van 28 Sep tember j.l. Voorts is gesproken over het vraagstuk-Triëst en over de toestand aan de Israëlisch Jordaanse grens. De besprekin gen worden Zaterdag voortge- zot". Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde hier nog iets aan toe te voegen. Verrassend was de mededeling dat de ministers ook hebben ge sproken over het IsraëlischJor daanse vraagstuk. In dit verband wordt vernomen dat de Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Za ken, Bidault en Foster Dulles, het Britse protest bij de Israëli sche regering tegen het jongste incident aan de IsraëlischJor daanse grens hebben onderschre ven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meeegedeeld dat de drie ministers het er over eens waren, dat de toestand aan de IsraëlischJordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden be schouwd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2