BOZE STAATSLIEDEN van de huidige ontevredenheid met de E.V.G. Rapport uit Brits Guyana Arbeiders in de suikerindustrie centrum De onderhandelingen over Britse samenwerking Westduits bezwaar tegen garantie-aanbod Israël van aanvalsdaad beschuldigd Mijnongeluk in Engeland WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON-en MAANSTANDEN. Tito dreigt en Rusland verwerpt garanties De Nobelprijs voor Churchill ZATERDAG 17 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2974. WAT ER DEZE WE E K G E B EU R D E Demonstraties tegen Zuidkoreaanse regering Ten bate van het verlamde kind Walsoorden v.m. 9.50 10.25 11.05 11.15 n.m. 10.33 11.08 11.48 11.58 op onder op onder Oct. 17 7.08 17.42 15.28 18 7.09 17.40 15.46 1.21 19 7.11 17.38 16.02 2.48 20 7.13 17.36 16.19 4.16 21 7.15 17.34 16.36 5.46 22 7.16 17.32 16.57 7.18 ^ïunkering bi] Abonnement! Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè, 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p« advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adraa Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Een speciale orrespondent van de „New Statesman" and Na tion" in Georgetown schrijft:^ Op 27 April van dit jaar ging het volk van Brits-Guyana ter stembus om de eerste regering te kiezen onder de nieuwe grond wet en de eerste regering, die in de historie van de kolonie door algemeen stemrecht werd geko zen De bewuste grondwet, die gebaseerd was op het rapport, werd als een experiment be schouwd. Het experiment had tot resul taat een regering, die communis- tischer was in ideologie dan wel ke ook in de Westerse wereld. Drie grote partijen namen deel aan de verkiezingen; de natio nale partij van Guyana, de natio nale democratische partij (beide zijn inmiddels samengesmolten tot de verenigde democratische partij) en de progressieve volks partij, de P.P.P. De P-P-P-. werd opgericht door de Indiër Dr Cheddi en verscheidene andere prominente Indiërs en oorspron kelijke bewoners van Guyana, waar hij Janet Rosenberg huwde, die eveneens meehielp de partij cp te richten. De andere leiders zijn advocaten, artsen en kleine zakenlui. Hun partij echter is eigendom van het volk. Voor de arme ongeletterde bevolking is deze partij wel de spreekbuis ge worden. Het is geen communis tische partij. Zij is nationalis tisch ingesteld en tegen de blan ken. De P.P.P. organiseert bij eenkomsten op de straathoeken en massa-vergaderingen. De an dere partijen komen gewoonlijk achter gesloten deuren bijeen en men kan hun vergaderingen al leen bezoeken op vertoon van lidmaatschapskaarten. Het is dus niet verwonderlijk, dat in een ko lonie, waar slechts 2500 Euro peanen wonen op een gekleurde bevolking van 425.000 zielen, de P.P.P. de overwinning behaalde. De P.P.P. kreeg zes van de tien ministersportefeuilles, terwijl de overige vier door de gouverneur werden toegewezen. Dr Jagan werd minister van landbouw, bosbouw en mijnbouw. De eigen aardige figuur ontstond, dat een bijna-communistische regering werd gekozen in een land, dat een economische en politieke structuur heeft, die overwegend kapitalistisch en koloniaal is. De economie van Brits-Guyana, dat een gebied beslaat van 83.000 vierkante mijl waarvan er slechts 481 in ultuur gebracht zijn. is voornamelijk gebaseerd op bau xiet, suiker en rijst. Goud en diamanten worden in kleinere hoeveelheden gedolven. De bau- xietvoorraden van de wereld be vinden zich bij Makenzie in het binnenland aan de Demerara- rïvier. Ze worden geëxploiteerd door de Demarara Bauxite Company, een dochtermaatschappij van de Aluminium Company in Canada. De veertien suikerplantages van de kolonie zijn eigendom van drie privé-maatschappijen, die zich ook met de scheepvaart en de kleinhandel bezighouden. De grootste heeft een eigen scheep vaartlijn en heeft een arbeids veld in Kenya en Liverpool. Se dert de P.P.P. aan de macht kwam, is de partij geenszins po litiek in-actief geworden. De bij eenkomsten op de straathoeken gaan nog steeds door. Tot nu toe is de politiek van de partij hoofd zakelijk bepaald door de belan gen van de twee grote bevol kingsgroepen, n.l. het huisperso neel en de arbeiders in de suiker industrie. Steun aan deze beide groepen heeft de partij een wijd verspreide populariteit gegeven want het volk van deze kolonie, dat oorspronkelijk uit Afrika als slaven werd aangevoerd, vindt nog altijd voor het grootste deel zijn bestaan op de suikerplanta ges of als huispersoneel in dienst van de blanken. Er is een commissie opgericht, die de arbeidsomstandigheden onderzoekt, waaronder het huis personeel moet werken. En de eisen van de commissie die zeker niet onredelijk zijn be staan o.m. uit vaste werktijden, uitbetaling van overuren enz. Als de werkgevers niet aan deze eisen tegemoet komen, zo zegt de P.P.P., dan moeten ze het maar zonder huispersoneel doen. Maar dit is de grote moeilijk heid; als de blanke bevolking tegen deze voorwaarden geen personeel meer zou kunnen hou den, zouden tal van mensen werkloos worden. De arbeiders op de suikerplan tages vormen het centrum van de huidige ontevredenheid. Op 6 Augustus j.l. werden o.m. de vol gende eisen gesteld: 1. Hogere lonen (15 tot 20 procent) voor alle fabrieks- en landarbeiders van de suikerindustrie. 2. Vast gestelde werkhoeveelheden voor alle landarbeiders. 3. Voorzie ning van drinkwater van de land arbeiders. Een staking werd uitgeroepen en op 5 September sloten twaalf van de veertien plantages en op de 10e sloten ook de laatste twee aan. Eind vorige maand eindig de de staking Er waren tal van incidenten, waarbij de oogst werd verbrand en de spanning steeg overal. Uit deze incidenten is de huidige crisis ontstaan. De gou verneur b.v. gaf de politie bevel „rust en orde" op de plantages te gaan bewaren. De regering beval de politie daarop in de ka zernes te blijven. De gouverneur stuurde toen hulptroepen naar de stakingsgebieden en werd prompt ernstig becritiseerd door de minister van verkeer, Sydney King, aangezien de gouverneur van transportmiddelen van de regering gebruik had gemaakt voor het vervoer van deze troe pen. Het slot van de staking werd gekenmerkt door de invoe ring van de wet op 19 Sept., om de werkgevers te dwingen de bond van de suikerarbeiders te er kennen. Veertien dagen geleden verklaarden de medewerkers van de gouverneur, dat de wet niet dringend genoeg was om de par lementaire regels te ontduiken. De gekozen ministers liepen hierop het huis van afgevaardig den uit. De wet is momenteel nog steeds in discussie. Tegen deze achtergronden van toenemende spanning tussen de gekozen vertegenwoordigers van de kolonie en de gouverneur en zijn mannen moet men de huidige dituatie in Brits-Guyana zien. Te 's-Gravenhage werd het overgegaan om in de richting tweede algemene congres gehou-1 van Churhill waarborgen a la T n/inmo a anttQarHpn 1VTaar mi De onderhandelingen om te ko men tot een nauw samengaan van Groot-Brittannië en de Euro pese verdedigingsgemeenschap verkeren op verscheidene punten in moeilijkheden, aldus heeft Guy Mollet, secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Vrij dag op een noenmaal verklaard. Op deze bijeenkomst hielden enige leidende Franse politici een inleiding over het vraagstuk van een Europees leger en Mol let verklaarde, dat de socialisten Naar Vrijdag bij de aanvang van de besprekingen der drie Westelijke ministers van buiten landse zaken te Londen, wordt gemeld, is van Westduitse zijde onverwacht bezwaar gemaakt tegen een voorstel aan Moskou tot het uitwisselen van veilig heidswaarborgen tussen Oost en West. Volgens mededeling van diplomatieke zijde heeft Konrad Adenauer, de Westduitse kanse lier, de ministers doen weten, dat hij een dergelijk aanbod op dit tijdstip een tactische fout zou achten. Wel stemt Adenauer in met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor een viermogend- hedenbespreking. Het Westduitse bezwaar heeft de aanbieding van de Westerse nota aan de Sowjets vertraagd. De tekst van de nota, die reeds aan de Westelijke ambassadeurs te Moskou ter hand is gesteld, zal waarschijnlijk gewijzigd wor den om aan de bezwaren van Adenauer tegemoet te komen. Adenauer verklaarde tegen over de voorzitter van de ge allieerde hoge-commissie in Duitsland Donderdag, dat het aanbod van een veiligheidsver drag de Duitse herbewapening zou kunnen vertragen. Volgens Adenauer ïou Frank rijk kunnen gaan overwegen om bakzeil te halen op grond van de mening, dat Duitse herbewape ning misschien onnodig zou zijn. Adenauer maakte ook bezwaar tegen uitbreiding van de agenda voor een viermogendhedenconfe- rentie met alle kwesties, die Duitsland betreffen. Men verwacht dat ook de Fran se minister van buitenlandse za ken, Bidault, zich niet voor een aanbod van veiligheidswaarbor gen zal verklaren. Hij zou van mening zijn dat het beter is, dat de Westelijken en West-Duits- land zich bepalen tot een plech tige verklaring van hun vreed zame bedoelingen jegens Rus land, daar de Sowjets waarschijn lijk als voorwaarde voor een uit wisseling van waarborgen de ontbinding van de Navo zouden eisen. Wat de kwestie-Triëst betreft: Van gewonlijk betrouwbare zijde wordt gezegd, dat de ministers waarschijnlijk hun plannen ten aanzien van Triëst zullen mati gen om te voorkomen, dat aan staande maand de Italiaanse en Zuid-Slavische troepen van aan gezicht tot aangezicht zullen komen te staan. niet voor het E.V.G.-verdrag dien den te stemmen, vóór de volgen de drie voorwaarden zouden zijn vervuld: 1. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken of van Defensie moet alle vergaderingen van de E.V.G.-ministerraad en het com missariaat van de E.V.G.-minis terraad en het commissariaat van de E.V.G. bijwonen en volledig vertegenwoordigd zijn in het Europese parlement. Mollet gaf te verstaan, dat op dit punt Brit se instemming was verkregen. 2. Samengaan van de Britse strijdkrachten en in het bijzonder van de R.A.F. met de Europese strijdkrachten; er zijn besprekin gen gaande over een gemeen schappelijk bevel, doch er waren moeilijkheden gerezen over in voorraad bijeenbrengen en stan daardisatie van bewapening, al dus Mollet. 3. Een andere onopgeloste moeilijkheid was volgens hem het verkrijgen van instemming der Britten om hun verplichtin gen voor de duur van het E.V.G.- verdrag, d.w.z. 50 jaar, te laten gelden in plaats van voor de kor tere duur, 20 jaar te rekenen van af 1949, van het Atlantische Pact. Mollet geloofde, dat Engeland op dit standpunt zou toegeven, als Frankrijk zijn standpunt maar met genoeg kracht verdedigde en Groot-Brittannië er aan herinner de, dat het dezelfde belangen als Frankrijk heeft bij een zekere mate van controle over de Duitse strijdkrachten, als deze eenmaal in het leven zullen zijn geroepen, De protest-stakingen op de sui kerplantages tegen de Britse maatregelen breiden zich nog uit. Volgens de politie was de toe stand gedurende de nacht „iets slechter" geworden. £>e patrouil les op de suikerplantages zijn versterkt om pogingen tot brand stichting en intimidatie te voor komen. Volgens het Braziliaanse pers bureau „Asapress" patrouilleren Braziliaanse militaire vliegtui gen langs de grens met Guyana. In de Braziliaanse staat Para zouden berichten zijn ontvangen, volgens welke Braziliaanse com munistische elementen van plan zouden zijn in verbinding te tre den met de prcgressieve volks partij in Georgetown. Brazilië wil een strikte neutraliteit hand haven en alle activiteit over de grens voorkomen, aldus „Asa press". Nobelprijs voor de literatuur voor het jaar 1953 is toegekend aan de Britse premier, sir Win ston Churchill. Churchill is de auteur van der tig boeken. Het karakter van zijn werken loopt sterk uiteen. Hij heeft romans, biografieën, een autobiografie, reisverhalen en geschiedkundige werken geshre- ven. Zijn belangrijkste werk be staat ongetwijfeld uit zijn in vijf delen verschijnende oorlogsher inneringen. Zuidkoreaanse oorlogswedu wen en nabestaanden van in de oorlog omgekomen Zuidkoreanen hebben Vrijdag een ontijdig ein de gemaakt aan een herdenkings dienst voor oorlogsslachtoffers te Seoel, door het uitroepen van beledigingen aan het adres van De gemengde Israëlisch-Jor daanse wapenstilstandscommis sie acht Israël schuldig aan een „daad van agressie", die volgens de bevindingen van de commis sie heeft geleid tot de dood van 42 Jordaanse dorpelingen. Zes tien anderen werden gewond. De aanval is Woensdagavond gepleegd op Jordaanse dorpen in het grensgebied, nabij het Is raëlische dorp Jehoedjeh, waar twee dagen tevoren gewapende Jordaniërs 's avonds een vrouw en twee kinderen hebben gedood. In het rapport van de commis sie wordt gezegd, dat een afde ling van het Israëlische leger, ter sterkte van een half bataljon, j besloet met te zeggen, dat dit de het dorp Kibia met automatische ernstigste schending van de be wapens, handgranaten en andere springstoffen heeft bestookt. Een school en 41 huizen werden ge heel verwoest. Een wcordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde te Londen, dat zijn regering het incident, waarbij Israëlische strijdkrach ten drie Jordaanse dorpen heb ben aangevallen, als zeer ernstig beschouwt, waardoor grote scha de is aangericht. De daad kon volgens de Britse regering op geen enkele wijze worden ge rechtvaardigd. De woordvoerder standsovereenkomst is, die tot dusverre is gemeld. De woordvoerder verklaarde ook, dat de Britse ambassadeur in Tel Aviv opdracht heeft ge kregen bij de Israëlische regering „uitdrukking te geven aan de af schuw van zijn regering voor de aanval, die blijkbaar berekend was. De Britse regering verwacht van Israël, dat de verantwoorde lijke personen voor het gerecht zullen worden gedaagd en dat maatregelen zullen worden ge nomen om de slachtoffers scha deloos te stellen". president Rhee en zijn echtge note. De nabestaanden waren door de regering naar de her denkingsdienst gebracht. „Wij willen geen liefdadigheid, wij wil len onze mannen en zonen", zo riepen zij uit. Ook bij het stadhuis, waar aan iedere weduwe zes meter katoen werd uitgereikt, braken onge regeldheden uit. Toen de vrou wen later voor een maaltijd op kosten van de regering naar res taurants werden gebracht, wei gerden velen te eten. Dit is de eerste maal, dat na bestaanden van oorlogsslacht offers tegen de Zuidkoreaanse regering hebben gedemonstreerd. President Rhee heeft onmiddel lijk na de herdenkingsdienst zijn kabinet bijeen geroepen. Een woordvoerder van de rege ring noemde de demonstraties een „zeer ongelukkig" incident. De regering wilde de zaak echter niet „al te zwaar" opnemen. De meesten der demonstranten wa ren „onontwikkeld en wisten niet wat er belangrijker is het va derland verdedigen of wenen om de dood van hun zonen, die op heldhaftige wijze hun leven heb ben opgeofferd". den der Europese beweging. Vijf jaar geleden, in 1948, vond het eerste plaats, dat onder leiding van Winston Cliruchill leidde tot de resoluties, die de Franse re gering het initiatief deden nemen tot de oprichting van de Raad van Europa (Straatsburg). Gezien de omstandigheden, waarin de Europese integratie, dank zij het werk van de Euro pese beweging in zo sterke mate bevorderd, thans verkeert, werd het wenselijk geacht, een soort wapenschouw te houdeji over wat verkregen is. Er is nu een Raad van Europa; er is een vaste zetel te Straatsburg; er werkt een kolen- en staalgemeenschap; er is getekend een Europese defen siegemeenschap; er zijn in de maak e.en landbouw- en een ver- keersgemeenschap. Een reeks activa, waarop zelden een bewe ging in zo korte tijd heeft kun nen bogen. Robert Schuman, evenals De Gasperi op het congres aanwezig heeft er op gewezen. De debat ten bewogen zich onder leiding van Spaak in deze richting dat tot volharden werd aangespoord en vooral op de noodzakelijkheid om de Europese defensiegemeen schap en het daaraan verbonden politiek gezag, dat te Rome is voorbereid, krachtig leven te geven. DE KWESTIE TRIëST. Rome en Belgrado zijn op het ogenblik centra van politieke be langstelling. De geallieerden hebben, natuurlijk niet minder met beide hoofdsteden voeling te houden, voor het vraagstuk- Triëst getracht een voorlopige oplossing te vinden, die alleszins de kenmerken van een definitie ve oplossing in zich draagt. Krachtens deze oplossing zul len Amerikaanse en Engelse troepen, die tot nu toe zóne; A (de stad) Triëst en naaste omge ving) bezetten, binnenkort ver dwijnen; Italiaanse troepen zullen de plaats innemen, gelijk reeds een jaar geleden het Italiaans burgerlijk bestuur is toegelaten. Daartegenover wordt aan Joego slavië de zóne B gelaten. Hier mede wordt zowel de volksstem ming, door Italië over het ge;hele gebied van beide zones gewenst, als de internationale status van dit gebied, gelijk door Joego-Sla- vië gewenst, terzijde gesteld. Italië blijkt dankbaar, maar niet voldaan. Het staat echter vrijwel vast, dat Italië en de be volking van Triëst, in overgrote meerderheid van ouder op ouder Italiaans, zich bij deze oplossing zullen neerleggen. BESCHULDIGINGEN. Anders is het gesteld met Joego slavië. In de loop der jaren heeft Belgrado meer dan eens te kennen gegeven, dat het bereid was Triëst aan de Italianen te laten, mits men het Joego-Sla- visch gezag over zóne B, dat in feite bestaat, ook rechtens er kende. Italië is daarop niet inge gaan, steunend op de toezegging van de geallieerden in 1948. Nu is enige tijd geleden en niemand weet eigenlijk om welke reden het waagstuk-Triest weer op de voorgrond getreden. De Italianen beschuldigen de Joego-Slaven ervan, dat zij zóne B, die vólkernen onder Joego- Slavisch bestuur staat, een uit gesproken Joego-Slavisch karak ter hebben gegeven; de Joego- Slaven beschuldigen de Italianen van militaire bewegingen, die op een greep naar Triëst geleken. Men heeft van beide zijden grote redevoeringen gehouden, totdat de geallieerden begrepen, dat het tijd werd zih ermee te bemoeien. Het ware wellicht beter ge weest, indien zij dit vroeger had den gedaan. Nu heeft Triëst ge legenheid gehad, om het aan de Joego-Slavische bevolking te doen voorkomen, als of het niet-Ita- liaanse karakter van Triëst een levensvraagstuk is; nu heeft Pel- la, de Italiaanse minister-presi dent, zijn nieuwe populariteit op gehangen aan deze gelegenheid. Tito sprak Zondag dreigende woorden en Amerikanen en En gelsen hebben onmiddellijk oor logsschepen naar Triëst gezon den. Het zou wel in hoge mate te betreuren zijn, indien werke lijke moeilijkheden zouden ont staan. De band, die Joego-SIavië indirect met de NATO bindt, zal er toch al niet steviger door wor den. VERWORPEN GARANTIES. Locarno te aanvaarden. Maar nu zegt de „Prawda", dat Rusland niet gesteld is op waarborgen van Amerika cf de NATO. Dat maakt de zaak niet gemakkelij ker. Inmiddels gaat Churchill door. Het kan de vraag heten, of het niet Rusland stijven is in zijn afwerende houding om nu toch steeds nieuwe aanbiedingen te doen. De kans is echter groot, ge zien Churchills spreken op het conservatieve congres te Marga te, dat in de nieuwe nota en uit nodiging op 10 November a.s. te confereren, zal zijn opgesloten een zinsnede, die op waarborgen van de geallieerden, dus Ame rika, Engeland en Frankrijk wijst. Er wordt dan in „diplomatieke kringen" van de drie hoofdste den beweerd, dat Rusland daar op wel zou willen ingaan. Blijft echter de Russische eis, dat op de conferentie van vier met veel vèrstrekxender agenda dan Duitsland alleen zou volgen een conferentie van vijf over Azië. Hier zal Churchill, hoezeer zijn positie evenals die van Eden door het congres te Margate ge sterkt is, toch moeilijkheden bij Amerika blijven ondervinden, omdat president Eisenhower en Foster Dulles met het oog op de stemming der openbare mening in Amerika hiertoe niet kunnen overgaan. Er zijn al moeilijk heden genoeg ever de Korea-con- ferentie. Want op de nadere aanbieding, door Amerika in de Verenigde Naties gedaan, is tot dusver niet geantwoord; Noord- Korea en China hebben nu naar aanleiding van een rappèl van Amerika nader overleg te Pan- moendjon voorgesteld. De moeilijKheden van de krijgsgevangenen zijn wat ver minderd, Gmdat Amerika het te recht geraden vond, de Zuid koreaanse dreigementen tot hun ware proporties terug te been- gen en India de verzekering te geven, dat, zouden India's troe pen in de bewaking der krijgs gevangenen moeilijkheden onder vinden, de Amerikanen te hulp zullen schieten. In Duitsland is de bondsdag samengekomen en heeft Ade nauer met grote meerderheid tot rijkskanselier herkozen. Ade nauer is nu bezig zijn kabinet sa men te stellen, maar ondervindt daarbij nog enige moeilijkheden. gelijk het ook uitermate moeilijk blijkt op een allen bevredigende wijze prof. Reuter te Berlijn na zijn dood te vervangen. De Fran se premier Laniel kan voorlopig op een votum Ivan vertrouwen wijzen maar dit betekent toch niet veel meer dan dat hij voorlopig op de ingeslagen weg kan voort gaan. VAN DER MANDERE. Wat het probleem Duitsland Rusland betreft is Amerika ertoe Op welk tijdstip zal de „Ir. Damme" op Schiphol landen? Woensdagmiddag a.s. om 15 uur schematijd wordt de K.L.M.- liftmaster „Dr. Ir. M. H. Dam me", winnaar van de Christ- church handicaprace, uit Nieuw Zeeland op Schiphol terug ver wacht. Op welk tijdstip, dus tot in seconden precies, zullen de wielen van het toestel de lan dingsbaan raken? Dit is de opgave, die de Neder landse stichting voor het gebrek kige kind in een prijsvraag aan het publiek voorlegt. Men wordt uitgenodigd het veronderstelde tijdstip der landing (dus b.v. 15 uur 39 min. en 30 seconden) op een briefkaart te vermelden, die naast de verschuldigde porto nog met 0,25 tot ten hoogste 1,moet worden bijgefran- keerd. De briefkaarten moeten uiterlijk 20 October door de pos terijen zijn afgestempeld. Zij moeten gezonden worden aan het volgende adres: „Nederland vliegt voor het verlamde kind", Postbus 968, Amsterdam. Als het juiste tijdstip van Ian ding wordt aangenomen de tijd vermeld in het logboek van ge zagvoerder Kooper. De eerste prijswinnaar zal een bankstel krijgen. De prijzen zul len ten overstaan van een notaris op Donderdag 29 October a.s. worden toegekend. K.L.M.-Liftmaster had lichte motorstoring. De „Dr. Ir. Damme" is om 3 uur in de nacht van Donderdag op Vrijdag Nederlandse tijd, dat is 12 uur 's middags plaatselijke tijd, in Brisbane geland. Bij de landing liep de Liftmaster een lichte motorstoring op, RUIM 300 MIJNWERKERS AFGESLOTEN. Door een brand in een steen kolenmijn nabij Manchester kun nen ruim driehonderd mijnwer kers de mijn niet verlaten. De brand brak uit in het gebouw, waarin zich de machines bevin den, waardoor de „kooi", waar mede de mijnwerkers in de schacht afdalen en weer naar bo ven worden gehaald, in beweging wordt gebracht. Het ongeluk geschiedde in de Bradford-kolenmijn. Men meent, dat de brand is ver oorzaakt door overhitting van de kabels der kooi. Toen de kooi om- laagstortte, was zij met steenkool gevuld. De politie van Manchester ver klaarde dat er geen slachtoffers te betreuren waren, maar dat het geruime tijd zou duren om de mijnwerkers uit de mijn te krij gen. In de mijn zijn in totaal een kleine duizend man werkzaam. Binnen een uur na het omlaag- storten van de liftkooi bereikten zes mannen de uitgang. Tegen de wachtende colega's riepen zij: „Alles is in orde beneden!" Men meent, dat geen der mijn werkers is gewond. Nader wordt gemeld, dat zich gelukkigerwijs op 50 meter af stand een tweede mijnschacht bevend, waardoor de mijnwerkers raar boven konden worden ge tracht. Met de liftkooi van deze schacht kunnen slechts zes mar. tegelijk naar boven worden ge bracht, zodat het, naar de mening van mijnpersoneel, ongeveer vijf uur zal vergen eer allen boven zijn. Laat in de namiddag waren reeds 250 man naar boven ge bracht. Alle gevaar voor degene, die nog beneden zijn, is nu gewe ken. Het blijkt thans dat de liftkoci leeg was, toen zij omlaag stortte. Een lid van het mijnpersoneel zeide nog dat, indien de brand 'n uur later was uitgebroken, de mijnwerkers, die werden afgelost en degenen, die aan het week gingen, van de liftkooi gebruik zouden hebben gemaakt. Men heeft de oorzaak der brand, waardoor de kabels het begaven, neg niet met zekerheid kunnen vaststellen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. ZONDAG 18 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert MAANDAG 19 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.01 11.36 0..16 0.26 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1