De toestand in Brits-Guyana Snelle vruchtbaarmaking van drooggelegde polders Lijkje van ontvoerd Amerikaans jongetje gevonden De strijd In Indo-Ghina Jan van Zutphen 90 Jaar Herstel en opleving rond Zierikzee De bietencampagne Egypte beschuldigd Israël Volkspartij communistisch gezind Troepen onderweg IETS KOUDER WEERSVERWACHTING KOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Nederlandse bijdrage voor vluchtelingen Duits) commentaar op de verfilming van Nederlandse verzetsstrijd „V. N,-fonds voor het kind" DE KRIJGSGEVANGENEN Ook Tsjecho-SIowakije wil Griekse kinderen terugzenden Kapitein Lorentzen naar huis Russische vliegtuigen boven Canada Onderhoud van minister Luns met Foster Dulles Ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw 300 gezinsbarakken hankering bij Abonnement: Terneuzeri. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 8 OCTOBER 1953. 8e Jaargang No. 2966. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanne. Te muizen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eeat; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre» Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In politieke kringen in Lon den geloofde men, dat de Britse regering van plan is de nieuwe grondwet van Brits-Guyana in te trekken. Dat is de reden waarom een Britse kruiser met troepen aan boord op weg is naar Guyana, aldus is in ge- woonlijkbetrouwbare kringen verklaard. Sedert in April bij de volgens deze nieuwe grondwet gehouden verkiezingen de progressieve volkspartij aan de macht kwam, beschouwt de Britse regering de kolonie als „een communistisch broeinest in de Caraibische Zee", zo werd in deze kringen hieraan toegevoegd. Volgens berichten uit George town, de hoofdstad van Brits- Guyana, is de toestand kalm en wijdt de bevolking zich aan de normale bezigheden. De voorzitter van de progres sieve volkspartij, Burnham, die minister van Onderwijs is, ver klaarde, dat de geruchten, als zou zijn partij plannen hebben voor een communistische staats greep, volkomen ongegrond zijn. De minister sprak na een bij eenkomst van de uitvoerende raad onder voorzitterschap van de gouverneur, die door 6 minis ters van de progressieve volks partij werd bijgewoond. Hij zei, dat de grondwettelijke situatie niet op de vergadering was be sproken. Burnham zette uiteen, dat het tot stand brengen van betere voorwaarden voor de arbeiders het directe doel van zijn partij is. Het uiteindelijke doel is het verkrijgen van het recht tot na tionale zelfbeschikking, binnen of buiten het Britse gemene best. De partijvoorzitter verklaarde voorts, dat zijn partij niet-com- munistisch, doch socialistisch is. De Britse regering heeft be kendgemaakt, dat zij marine- en landstrijdkrachten naar Brits- Guyana heeft moeten zenden om daar de vrede en veiligheid van alle bevolkingsgroepen te verzekeren. Volgens een verklaring van 't ministerie van Koloniën was ge bleken, dat de kuiperijen van communisten en hun bondgeno ten, van wie sommigen minister Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan ten Westen van Schotland ligt een omvangrijk hogedrukgebied. Langs de flank van dit hogedrukgebied stroomt vrij koude lucht uit Noordelijke streken naar .onze omgeving. De wind neemt echter in kracht af. In verband daarmede zullen tijdens opklaringen de tempera turen in de komende nachten lager zijn dan in de afgelopen nacht. De temperatuurdaling zal plaat selijk mist vorming tot gevolg heb ben. Zeer koude lucht uit de Poolstreken stroomt thans via het N. van Rusland naar het Oostzeegebied. Uit Finland werd in de afge lopen dagen sneeuwval en plaat selijk strenge vorst gemeld. Ook plaatselijk in Zweden daalt de temperatuur in de nacht en kele graden onder het vriespunt. Op de oceaan is de depressie activiteit tijdelijk gering maar bij New Foundland verscheen een nieuwe en actieve depressie, die in Oostelijke richting koerst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. RUSTIG WEER. In de ochtend op enkele plaat sen mist. Overigens veranderlij ke bewolking, droog en ongeveer dezelfde temperaturen»als giste ren. Matige tot zwakke noordelij ke wind. VRIJJDAG 9 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 2.24 2.32 Terneuzen 2.59 3.07 Hansweert 3.39 3.47 Walsoorden 3.49 3.57 Oct. 8 6.52 18.02 7.31 17.36 9 6.54 18.00 8.42 17.53 10 6.55 17.58 9.54 18.14 11 6.57 17.56 11.05 18.42 zijn, de welvaart en het goede bestuur van de kolonie bedreig den. Zonodig zouden verster kingen uit Engeland naar Brits- Guyana worden gezonden. De gezonden troepen waren „met de grootste spoed" ver scheept, aldus de verklaring. Als werd toegestaan, dat de huidige „processen" in Guyana „zich zonder belemmering ont wikkelen, zou wellicht een po ging worden ondernomen om een staat onder communistische leiding te stichten met behulp van methoden, die in sommige andere delen van de wereld be kend zijn. Dit zou tot bloedver gieten leiden", zo werd hieraan toegevoegd. Voorts verklaarde het mini sterie, dat de verontrustende en teleurstellende toestanden in Brits-Guyana sedert het van kracht worden van de nieuwe grondwet de Britse regering ernstige zorgen hadden gebaard en verscheidene malen door het kabinet waren besproken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Koloniën verklaar de, dat reeds vóór de verkiezin gen de progressieve volkspartij aan de macht brachten bekend was, dat bepaalde leiders ver bindingen onderhielden met de internationale communistische beweging. „Niettemin werd geen poging gedaan om te voorkomen dat de gekozen ministers alle hun volgens de nieuwe grondwet toekomende bevoegdheden kre gen. De gouverneur heeft alles wat in zijn macht lag gedaan om aan hun wensen tegemoet te komen en hen met tact, ge duld en verdraagzaamheid er toe te brengen zich van hun ver antwoordelijkheid als minister te kwijten", aldus de woordvuer. der. De leiders van de progressieve volkspartij hadden echter hun verbindingen met Moskou ver sterkt en zeiden de voorkeur te gpven aan de Russische leefwij ze. Het gedrag van de ministers en de partij had, aldus deze woordvoerder, geleid tot een toegenomen spanning. Zakenlie dden hadden de invoer tot een minimum beperkt, er werd min der door particulieren gebouwd, waardoor in de bouwvakken werkloosheid was veroorzaakt en er was een ernstige stormloop op de banken geweest. De woordvoerder zei voorts, dat de staatsraad van Guyana, voor het merendeel bestaande uit door de gouverneur aange wezen personen, op 2! Septem ber in een resolutie de minister van Koloniën, Lyttelton, had verzocht om maarregelen „ter verzekering van iieï vertrouwen in de regering en een goede en doelmatige werking van de grondwet". Het Britse ministerie van Ma rine maakte bekend, dat de troepen naar Guyana worden vervoerd door de kruiser „Su perb" en de fregatten „Bigbury Bay" en „Burghead Day". Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft meegedeeld, dat Engeland de belanghebben de regeringen op de hoogte heeft gehouden van de ontwik kelingen in Brits-Guyana, waar Britse troepen heen zijn gezon den om een eventuele staats greep van linkse zijde te voor komen. De woordvoerder wilde niet de namen der bedoelde lan den noemen, maar naar ver luidt zijn dit Nederland, Ameri ka, Frankrijk, Brazilië en Ve nezuela. In diplomatieke kringen te Londen wordt aangenomen, dat het antwoord van de bedoelde landen in het algemeen steun gevend is geweest. Naar het Britse ministerie van Oorlog meedeelt, zal het eerste bataljon van de Argyll en Su therland hooglanders op 10 Oc tober met het vliegdekschip „Implacable" scheep gaan naar Brits-Guyana. Het bataljon telt 600 tot 700 man. De 8000 ton metende krui ser „Super'o" en de fregatten die alle troepen aan boord heb ben naderen de kolonie. Het droogleggen van de over stroomde gebieden in Zeeland en Zuid-Holland heeft, de omstan digheden in aanmerking geno men, vrij snelle vorderingen ge maakt, maar na de drooglegging stuitte men steeds op de moei lijkheid om de polders, die gro tendeels door het zeewater ver- zilt waren, wederom tot bruik baar bouwgrond te maken. Door het ruimschoots met gips of kalk te bestrooien wordt de vrucht baarheid bevorderd, maar een eis is hierbij dat er zo weinig mogelijk over het land gereden mag worden. Hierdoor kwam men tot een andere moeilijkheid, hoe deze gips of kalkproducten op de Tien dagen geleden is het zes jarige Amerikaanse jongetje Bobby Greenlease, een kind van welgestelde ouders, ontvoerd. Een roodharige vrouw, die voorgaf zijn tante te zijn, had zich bij de school van Bobby ver voegd met de mededeling, dat zijn moeder ziek was en dat haar verzocht was het kind af te ha len. Op uitnodiging van de onder wijzeres had zij in de kapel van de (R.K.) school voor het herstel van Bobby's moeder gebeden en was daarna met het kind ver trokken. Toen Bobby niet thuis kwam en zijn hevig verontruste ouders zich met de school in verbinding stelden, bleek dat het verhaal omtrent de ziekte van Bobby's moeder uit de lucht was gegre pen. Thans wordt medegedeeld, dat het lijkje van het ontvoerde jon getje is aangetroffen. Het is door een der ontvoerders doodgescho ten. Twee ontvoerders zijn ge arresteerd. Eén van hen, de 37- jarige Carl Austin Hall, heeft bekend de moord te hebben ge pleegd. De ouders van de jongen heb ben Zondagavond j.l. een bedrag van 600.000 dollar losgeld be taald. Het is nog niet bekend, of de jongen reeds dood was, toen het geld werd uitbetaald. Het grootste gedeelte van het losgeld is achterhaald. Ook een vrouw, de 41-jarige Bonnie Brown Heady, is gearres teerd. De derde arrestant is de 37- jarige Thomas John Marsh. De drie arrestanten zijn oude bekenden van de justitie, die reeds wegens beroving, diefstal en het lastig vallen van een klein kind werden veroordeeld. De verdwijning van Bobby Greenlease heeft in de Verenigde Staten bijna evenzeer de aan dacht getrokken en medeleven gewekt als de ontvoering in 1932 van een toen negentien maanden oude zoon van de beroemde vlie ger Charles Lindbergh, die als eerste de Atlantische Oceaan in een éénpersoonsvliegtuig waarin verzocht werd om losgeld tot een bedrag van 600.000 dol lar, te voldoen in biljetten van tien en twintig dollar. Het geld moest in een zak, zoals die bij het Amerikaanse leger in gebruik is, worden gedaan. De zak moest vervolgens bij een brug 88 km ten Noorden van Kansas in het water worden geworpen. Kort nadat dit was geschied, werd de ouders telefonisch mede gedeeld, dat zij 5 October een te legram zouden ontvangen, dat zou aangeven waar zij hun jon gen konden herkrijgen. De dag ging voorbij zonder dat een telegram was ontvangen. De verontruste ouders begrepen, dat de gestelde termijn slechts ten doel had gehad de misdadigers de tijd te geven zich uit de voe ten te maken. snelst mogelijke wijze uit te stooien. Met de hand duurt dit te lang en met de bestaande apparatu- ren, zoals meststrooiers gaat dit slechts zeer gebrekkig. Te Numansdorp op de am bachtsheerlijkheid Comstrije zijn nu verschillende proefnemingen gedaan met een werptranspor- teur van een Bussumse firma. Deze transporteur werpt zand, grondklei en ander© materialen in een gesloten straal vrij door de lucht naar de plaats van be stemming, die soms 16 meter ver kan liggen. Een handige man in de over stroomde gebieden is thans op het idee gekomen deze werp- transporteur dienstbaar te ma ken aan het vruchtbaar maken van de verzilte polders. Hij heeft een raam, met steeds verder uit elkaar staande tralies gemon teerd, waardoor, als de werp- transporteur in werking is, een strooiwerking over een afstand van 8 tot 10 meter ontstaat. Een verrassend effect bij deze efficiënte werkwijze is, dat spe ciaal natte kalk, het gewenste product voor de polders, en voor heen bijna niet uit te strooien, nu bijzonder goed verstrooid kan worden. Op deze wijze hoopt men thans snel de drooggelegde ge bieden van de nodige hoeveelhe den gips en kalk te kunnen voorzien. Van vele zijden toont men belangstelling voor deze wij ze van gipsstrooien. Zo zullen deskundigen van het landbouw kundig laboratorium te Wage- ningen de proefnemingen in ogenschouw nemen. Het belang van deze wijze van werken voor de vruchtbaarmaking van het ingepolderde Zuiderzeegebied wil men daarbij niet uit het oog ver liezen. Vietnamese guerillastrijders Vietnamees bataljon aangeval. en parachutisten hebben twee maal Laokay, het belangrijkste communistische bevoorradings centrum aan de Vietnamees- Chinese grens, aangevallen en een 300 meter lange betonnen brug over de Rode rivier opge blazen. Hierdoor is deze aan- voerweg voor de Vietminh-op- standelingen afgesneden, aldus heeft het Franse hoofdkwartier te Hanoi bekendgemaakt. Men verwacht, dat de brug maandenlang niet door de com munisten zal kunnen worden gebruikt. Het Franse opperbevel maakte bij wijze van krijgslist bekend, dat de Vietnamese troepen de aanval op Laokay hadden ge staakt, omdat zij er niet in wa ren geslaagd de gestelde doelen te bereiken. Terwijl iedereen in Hanoi en waarschijnlijk ook de op standelingen in Laokay meende, dat de gevechten vloog. Ook Lindbergh's zoontje achter de rug waren, werden de is indertijd dood aangetroffen. I eenheden van de Vietnamese De ontvoerder en moordenaarSuerillas.triiders en parachutis- Bruno Hauptmann, is in April 1936 na een lang en opzienba rend proces op de electrische stoel terechtgesteld. Op de dag van de ontvoering, 26 September j.l., ontvingen de ouders van Bobby Greenlease een in hoofdletters geschreven brief, ten opnieuw gegroepeerd voor de tweede, ditmaal geslaagde aanval van Dinsdag. In het gebied van Boeisjoe, 120 km ten Zuidoosten van Hanoi, hebben krachtige, geregelde strijdkrachten van de Viet- minh-opstandelingen een licht len. De aanval kon worden af. geslagen, doch het Vietnamese bataljon leed zware verliezen. Dit was de vierde maal in tien dagen tijds dat de opstandelin gen Vietnamese eenheden die in dit gebied worden opgeleid, overvallen. Nederland en Luxemburg hebben als eersten geantwoord op een verzoek om meer steun aan het V. N-fonds voor hulp aan vluchtelingen door respec tievelijk 100.000 en 100.000 frank beschikbaar te stellen, al dus is te Genève bekendge maakt. In September zond de hoge commissaris Van Heuven Goed hart, brieven aan 37 regeringen, waarin hij in het bijzonder wees op het lot van 15.000 Europese vluchtelingen, die nog in com munistisch China verblijven en van wien velen geheel afhangen van hulp door de Ver. Naties. Het verfilmen van de Neder landse verzetsstrijd door de „Metro Goldwyn Meyer" heeft blijkbaar in Duitse gemoederen onprettige gpvoelens wakker ge roepen. In een correspondentie uit Den Haag in de „Frankfur ter Allgemeine Zeitung" wordt er tenminste op gewezen, dat de opnamen voor de film samen vallen met het Haagse Europese congres en wellicht ook met de Haagse ministers-conferentie, waar over het statuut voor een politieke gemeenschap voor W- Eurcpa moet worden beslist. Te gelijk herinnert de correspon dentie er aan, dat onlangs in Ne derland een andere film van de zelfde Amerikaanse maatschap pij draaide, waarin de indruk werd gewekt, dat „er in Duits land nog altijd dwarskoppen rondlopen, die niets uit het ver leden hebben geleerd". Gisteren is Jan van Zutphen negentig jaar geworden. In de Henri Polaklaan te Amsterdam, waar het gebouw staat van de Nederlandse diamantbewerkers, bond, wapperden ter ere van deze pionier der diamantbewer kers en strijder tegen de tuber culose vlaggen uit alle woningen. Dankbaar Nederland had voor deze nationale figuur een groot se huldiging op touw gezet. Het begon 's morgens in intieme kring in het gebouw van de dia- mantbewerkersbond, waarvan „Ome Jan" lange jaren voorzit ter is geweest. Om tien uur kwamen hier de oudste en meest intieme vrien den van Jan van Zutphen bijeen. Met zijn vrouw gezeten temidden van een schat van bloemen hoor de Ome Jan de vele redevoerin gen aan, waarin de sprekers zijn levensloop in alle facetten be spraken en de loftrompet over de nog steeds vitale jubilaris. Daar was in de eerste plaats de stem van Nederlands premier, dr. W. Drees, die thans in Zuid- Afrika vertoeft, maar die tevo ren een enkel woord had laten vastleggen op een gramofoon- plaat. Dr. Drees uitte woorden van waardering voor Jan van Zutphen, speciaal als mens, als gevoelig mens, als idealist, als strijder en als pionier der vakbe weging. Marie Hamel droeg een spe ciaal door Garmt Stuiveling ge schreven gedicht voor, waarna ir. J. W. Albarda zich achter de microfoon opstelde en in vogel- Op Schouwen-Duiveland is het grootste deel van de 300 te bou wen gezinsbarakken thans zo goed als klaar. Aan de Platteweg bij Zierikzee worden er 40 opgericht. Deze zullen spoedig betrokken kunnen worden. Enkeie zijn er reeds be woond. Bij Noordgouwe zullen in totaal 125 van deze woningen worden gebouwd. Ook hiervan is een klein aantal reeds in gebruik genomen. Het grootste complex noodwo ningen is te vinden aan het Beij- ersdijkje (gemeente Nieuwer- kerk), waar in één rij 95 huisjes werden gebouwd. De hele serie is thans afgewerkt en vrijwel ge heel bewoond. Van deze 95 wo ningen zijn er 25 voor Ouwer- kerkse en 70 voor Nieuwerkerk- se gezinnen bestemd. De bewoners zijn zeer ingeno men met hun nieuwe onderko men. Elke woning bevat een rui me kamer, drie slaapkamers en toilet en is aangesloten op wa terleiding en electriciteitsnet. Al len zijn het er over eens, dat zij beter af zijn dan de geëvacueer- den, nu zij weer een eigen dak boven het hoofd hebben. Zonder arbeidskrachten „van buiten" kunnen ze het echter in Zierikzee niet af. De grootste moeilijkheid bij de oplossing van dit probleem was ook al weer de huisvesting. Het Zwitserse Rode Kruis werd hier de redder in de nood door de royale schenking van het arbeiderskamp „Zeike polder", dat vlak bij Zierikzee is opgericht en slaapgelegenheid biedt voor 240 personen. Het kamp telt vijf grote barak ken, elk bestaande uit 4 slaap- en 4 woonkamers. Voorts is er een keukenbarak met kelder, levens middelenmagazijn, schoonmaak- afdeling voor groenten en aard appelen en een afzonderlijk de kenmagazijn. Bovendien staat op het terrein een grote cantineba- rak, voorzien van toneel en buf fet, waar de arbeiders na de dag taak ontspanning kunnen vinden. De hier gehuisveste arbeiders die werken bij Ouwerkerk en aan „De Val", zijn afkomstig uit ver schillende delen van het land. Naast dit kamp staat dat van de I. V. H. (internationale vrij willige hulpdienst). De bewoners van dit kamp, die zich met zeer verschillend hulpverleningswerk op Schouwen-Duiveland bezig houden, worden door de keuken van het grote kamp gevoed. On der hen vindt men de meest uit eenlopende nationaliteiten. vlucht de betekenis schetste van het werk van Ome Jan voor de diamantbewerkersbond en voor de arbeidersbeweging. Ir. Albarda noemde Jan van Zutphen een progressief mens, die slechts in één opzicht behoud zuchtig is en wel ten opzichte van zijn baard, die hij nimmer heeft willen afscheren. „Ik hoop, dat het U gegeven zal zijn het geluk te beleven veel van de plannen, die U ook thans nog koestert, verwezenlijkt te zien tijdens Uw leven", zo besloot ir. Albarda. Na hem spraken nog E. Polak, Frans Schoeters, voorzitter van de Belgische diamantbewerkers- bond; een vertegenwoordiger van de Franse diamantbewerkers en de tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos. De secretaris van het N.V.V., de heer H. Korte Jr., speldde Jan van Zutphen het gouden ere-in- signe van het N.V.V. op de borst en sprak de wens uit, dat Ome Jan het volgend jaar aanwezig zal zijn bij de viering van het zestigjarig bestaan van de dia mantbewerkersbond. De minister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff, heeft gis teren op de receptie in de Ko ningszaal van Artis te Amster dam de 90-jarige Jan van Zut phen medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft Dinsdag een stemmig besloten het internatio nale kindernoodfonds te vervan gen door een permanent gespe cialiseerd orgaan, dat als naam zal dragen „V. N.-fonds voor het kind". De afkorting van de naam van het fonds „Unicef", blijft onver anderd. De Nederlandse afge vaardigde mej. De Vink ver klaarde, dat Nederland een be wijs had geleverd van zijn steun aan de „Unicef" door zijn bijdra ge met vijftig procent te vergro ten. Zij sprak de hoop uit, dat de regeringen die beloofd hebben het fonds te zullen steunen, zo spoedig mogelijk hun bijdragen zouden overmaken. Mej. De Vink stelde voor, dat met de hulp van nationale en plaatselijke autoriteiten plannen dienden te worden opgesteld en uitgevoerd om de bevolking van de minder ontwikkelde gebieden het belang van sociale hygiëne en medische verzorging bij te brengen. Sociale werkers, die mo gelijk door de „Unicef" zouden kunnen worden opgeleid, zouden de bevolking hierbij kunnen hel pen. West-Brabant is te beginnen en inhoudende de verwerking Egypte zal in de Ver. Na ties de „schending" van de Is- raëlisch-Egyptische grens te Ei Aoedja door Israël ter sprake brengen, aldus heeft majoor Salah Salem, de Egyptische mi nister van Nationale Voorlich ting, verklaard. Hij uitte de beschuldiging, dat hoewel de Israëlische strijd krachten uit het gebied waren teruggetrokken, Israëlische po litie was achtergebleven. (Vier dagen geleden beschul digde Israël Egypte van over brenging van troepen naar het „niemandsland" van Aoedja, dat volgens de overeenkomst van Rhodes van 1949 niet door troe pen van één der partijen mag worden betreden). Uit Washington wordt verno men, dat de Egyptische ambas sadeur aldaar, Ahmed Hoessein het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver zocht Israël aan te manen zijn troepen van de Egyptisch-Is- raëlische grens terug te trekken. De neutrale repatriërings commissie heeft Woensdagmor gen weer 5 Noordkoreanen en 1 Chinees, die in het kamp voor weigerachtige krijgsgevangenen te kennen hadden gegeven toch te willen repatriëren, aan de Noordelijken overgedragen. In totaal zijn tot dusverre 116 krijgsgvangenen, die aanvanke lijk niet wilden repatriëren, op hun verzoek toch aan de Noor delijken overgedragen. deze week geheel getrokken in de sfeer van de suikerbieten- campagine,\die reeds vorige week met de voorleveringen werd in gezet. Het ziet er naar uit, dat ondanks de watersnood de bie tencampagne een gunstig ver loop zal hebben. Er zal bijzonder snel kunnen worden gewerkt, omdat in tegenstelling met het vorige jaar het tarrapercentage zeer gering is. Het suikergehalte is bevredigend te noemen. Doordat in de afgelopen zo mer werd uitgebreid zal de Vos- fabriek te Stampersgat in staat zijn een nieuw dagproductiere cord te vestigen. Het oude re cord, in 1952 tot stand gekomen in Tsjecho-SIowakije heeft, navolging; van Hongarije, aan geboden 316 Griekse kinderen naar Griekenland terug te zen den. zo is in kringen van het Roode' Kruis te Athene verno men. Verwacht wordt, dat ook Roe menië en Bulgarije anologe stappen zullen ondernemen. De Zweedse kapitein Lorentzen, die 6 maanden in Turkse gevan genschap heeft doorgebracht na de aanvaring van zijn schip, de „Naboland", met een Turkse on derzeeboot in de Dardanellen, is per vliegtuig op weg naar huis. Het Turkse gerecht veroor deelde hem zoals gemeld tot een half jaar gevangenisstraf, maar de tijd, in voorarrest doorge bracht, werd daarvan afgetrok ken. van 6.3 millioen kg bieten per dag, zal stellig worden verbe terd. De capaciteit van de an dere Westbrabantse fabrieken is Roosendaal 2.3, Zevenbergen 2.5, Breda 2.5 en Steenbergen 2.1 millioen kg bieten Der dag. Boven het Noordelijke gedeel te van Canada zijn Sowjetrus. sische verkenningsvleigtuigen waargenomen, zo meldt het Ca nadese persbureau uit „zeer be trouwbare bronnen". Functionarissen van het mi nisterie van Defensie weigerden echter deze berichten te beves tigen of te ontkennen, aldus het persbureau. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft Dinsdag te Washington een onderhoud van een uur gehad met zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Foster Dul les, waarbij werd gesproken over kwesties betreffende het Verre Oosten en Europa. Na afloop van het onderhoud zei mr Luns, „zeer tevreden" te zijn over de wijze waarop Dulles o.m. had gesproken over de Amerikaanse aangelegenheden met betrekking tot Nederland. Later op de dag zou hij minister Dulles opnieuw ontmoeten, dit maal aan een diner op de Ne derlandse ambassade te Was hington. Minister Luns, die de algeme ne vergadering, van de Ver. Naties heeft bijgewoond, is van plan Woensdag naar New York terug te keren en Donderdag naar Nederland te vertrekken."

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1