Vergelingsziekte in suikerbleten wordt feS bestreders Een goedgelovige schipper en het „Zeeuwse Boertje" Amsterdamstrampersoneeiword^ uitgebreid CHINEZENWIJK Binnenlands nieuws Sluiting gat bij Ouwerkerk wordt titanenstrijd KANTONGERECHT TE TERNEUZEN OP NOORD-BEVELAND EN IN ZEEUWS-VLAANDEREN met een Nederlands chemisch middel Amerikaans soldaat vraagt asyl in Oost-Duitsfond De verdediging tegen de H-bom Toestand critiek doch niet hopeloos Aanbod van nieuwe krachten is gering De gebieden zonder zelfbestuur EERSTE KAMER Myxomatose ook in Lunteren? 65 Ct. Onvergetelijk - Onveranderd £*n ||m S«sin KIND MET AUTOPED TE WATER GEREDEN. Na tal van proefnemingen in twee jaar tijds is thans besloten om met overheidshulp (50 pCt van de kosten) in enige gedeelten van het land de vergelingsziekte in suikerbieten met een nieuw chemisch middel aan te pakken. Slaagt deze grootscheepse proef, dan zal men waarschijnlijk binnen enige jaren deze ziektte, die de bietenakkers teistert en de boer op aanzienlijke verliezen komt te staan, onder de knie kun nen hebben. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. meldt, dat de Amerikaan- se soldaat Norman Louwell de Oostduitse regering om politiek asyl eil het Oostduitse staats burgerschap heeft verzocht. volgende jaar Val Petersen, hoofd van de burgerlijke verdediging in de Ver. Staten, heeft te Washing ton na een onderhoud met pre sident Eisenhower verklaard, dat de enige verdediging tegen een waterstofbom zou zijn de bouw van ondergrondse schuil plaatsen en fabrieken op grote "diepte of het verwijderen van waarschijnlijke doelen van de bévolkingscentra. In Zweden en Noorwegen, al dus Petersen, bestaan onder grondse fabrieken op een diepte van 40 meter. Het eerste land is het beste uitgerust wat betreft de burgerlijke verdediging, zo zeide hij. Voor deze krachtproef zijn zo veel mogelijk geïsoleerde gebie den uitgezocht om invloeden van buiten af tot de geringste propor ties te kunnen terugbrengen. De proefneming zal gelden voor het gehele eiland Noord-Beveland en voor het suikerbietenland in de sector CadzandRetranche ment. Thans wordt nog overwo gen om ook het eiland Goeree in de proef te toetrekken. In het buitenland bestaat voor deze aangelegenheid grote be langstelling. Het is niet onmoge lijk, dat men ook in enige na buurlanden nog dit jaar groot scheepse proefnemingen met het chemische bestrijdingsmiddel der vergelingsziekte, welk middel van Nederlandse oorsprong is, zal gaan nemen. Het betreffende middel is een strooipoeder, dat onder de naam conserbeta door de laboratoria van de N. V. Noury en Van der Lande's exploitatiemaatschappij ter wereld is gebracht. Dit poe der wordt bij het inkuilen van voederbieten tegen de winter zorgvuldig gestrooid. Het heeft de eigenschap te verdampen. Hierdoor ontstaat een ontsmet tende en conserverende werking, terwijl tevens het spruiten van in gekuilde (bieten wordt tegen gegaan. Zoals men weet, overwinteren in kuilen met voederbieten lui zen, die in het voorjaar samen met aanvliegende soortgenoten het besmettende virus der verge lingsziekte op te velde staande zaailingen overbrengen. Door vroeg opruimen der voederkui- len en vroegtijdig zaaien van suikerbieten werd vermindering van de ziektespreiding geconsta teerd. Door het vroege zaaien echter deden zich andere ver schijnselen bij de planten voor, die van nadelige invloed op het suikergehalte blijken te zijn. Met behulp van de nieuwe che mische stof, die blijkens recente ervaringen geen nadelige in vloed op het vee heeft, hoopt men thans succes te hebben. Dit zal in genoemde gebieden over de oogst van het kunnen (blijken. Het chemische middel werd na intensieve proeven onder toezicht van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, het centrale instituut voor landbouwkundig onderzoek en het instituut voor rationele suikerproductie, onlangs voor proeven op grote schaal door de plantenziektekundige dienst vrij gegeven. Op Noord-Beveland zal de proef onder gezamenlijke verantwoor delijkheid van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en de vereni ging voorbedrijfsvoorlichting plaats vinden. In Zeeuws-Vlaan- deren werkt deze rijksdienst sa men met de s'iichting tot bevor dering van landbouwkundig on derzoek. 3 "O 3 13 CO American cigarettes Dank zij de gezamenlijke kracht inspanning van ingenieurs, aan nemers en arbeiders zijn thans alle gaten die in of na de ramp nacht van 1 Februari 1953 in onze dijken zijn geslagen gedicht op één na, het stroomgat bij Ouwer kerk. Dit (stroomgat, dat meer dan 200 meter breed en ruim 20 m diep is, vergt thans alle aandacht. Wil men het oude eiland Duive- land en in het bijzonder de Vier- bannenpolder behouden, dan zal het nodig zijn, dat het gat bij Ouwerkerk vóór de winter geslo ten wordt. In verband met de najaarsstormen moet worden ge steld: hoe eerder hoe beter. Het werk dat de grondslag vormt voor de sluiting is het rijs werk. Van de rijswerkers en de J. P., bedrijfsleider van de Ter- neuzense scheepsbouw Mij, werd ter verantwoording geroepen voor twee overtredingen ten aan zien van de arbeidswet. Het be trof hier ten eerste: overwerk van 4 werklieden aan een jachtje en ten tweede: overwerk van 13 werklieden aan de in aanbouw zijnde „Pieter S". Voor de eerste overtreding werd een boete van 4 x 7,50 of 4x4 dg. geëist, terwijl de amb tenaar O. M. voor de tweede over- treding 13 X 15 of 13 X 6 dg. eiste. Bij de behandeling van dit laat ste geval voerde mr G. Tichel man aan, dat de Mij wel degelijk een vergunning had aangevraagd voor overwerk, maar dat slechts een half uurtje verlenging was verleend. Het gaat hier om een grote opdracht welke op tijd klaar moet zijn. De Zeeuws-Vlamingen zijn er trots op, dat er hier een Tijdens een persconferentie hebben de Amsterdamse wethou der van financiën en bedrijven, mr F. H. C. van Wijck, en de di recteur van het gemeentelijk ver voerbedrijf, ïr W. B. I. Hofman, enkele punten besproken in ver band met de huidige moeilijk heden met het trampersoneel. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden, zo zeide mr Van Wijck, is het gebrek aan personeel, een euvel dat zich eveneens bij andere takken van bedrijf voordoet. Hoewel het tramverkeer in het algemeen is toegenomen, er meer bussen rij den en de lengte van het net gro ter is geworden, is er toch min der personeel dan in 1950. Toen was de personeelssterkte 1491 man. Op 31 Juli 1953 was deze tot 1403 teruggelopen. Deze te ruggang is goeddeels een gevolg van°pensionneringen, terwijl en kelen de dienst wegens ziekte hebben moeten verlaten. Het aanbod van nieuwe krachten is gering. Voorheen reflecteerden bij een oproep ruim 1000 sollici tanten. Thans zijn dat er niet meer dan 200—250. Dit wordt toegeschreven aan het feit, aldus de wethouder, dat op verschei dene plaatsen in het economisch leven tekort aan personeel op treedt. Dat de salarissen de reden van de moeilijkheden zijn, kan de wethouder niet geloven. Het personeel suggereert, dat het vroeger ondergebracht zijn in loongroep 5 tegenover hun inde ling thans in groep 4 of 3 voor hen een achteruitgang in salaris betekent. Dit is onjuist; er is hier sprake van een technische verandering en geenszins van 'n principiële verandering. De lonen van 't trampersoneel in Amsterdam zijn hoger, en wel 10 procent dan de door de rijks bemiddelaars vastgestelde lonen der landelijke regeling, zo deelde ir Hofman mede. Hij zeide het in hoge mate te betreuren, dat de directie op het ogenblik niet in staat is, de extra verlofdagen door het personeel te laten opne men. Hier is geen onwil, doch onmacht de oorzaak. De vacan- tiedagen zijn door het personeel genoten. De snipperdagen heb ben zij voor het grootste deel op genomen, dus blijven over de da gen ter compensatie van de op bijzondere feestdagen verrichte arbeid. Als compensatie kunnen zij óf een vacantiedag krijgen óf een extra uitbetaling. De uitvoe ring hiervan is door personeels gebrek ten achter geraakt, aldus ir. Hofman. Nog 8 landen hebben te ken. nen gegeven, dat zij de actie in de trustschapscommissie van de V. N. zullen steunen om En geland, Frankrijk, Nederland en andere landen het recht te ont nemen te beslissen wanneer en hoe gebieden onder hun beheer zelfbestuur zullen krijgen. De 8 landen scharen zich hiermede aan de zijde van het Arabisch-Aziatische en het Sowjetblok, die dat recht over gedragen wensen te zien aan de Ver. Naties. Verwacht wordt, dat deze lan den een desbetreffende resolutie in de algemene vergadering van de V. N. zullen indienen. Waar. nemers geven zulk een resolutie grote kans om aangenomen te worden. Een andere kwestie is, of de beherende landen zich aan een advies van de assemblée zouden houden. dergelijk schip gebouwd kan worden en willen dit ook bewij zen door er voor te zorgen dat alles op tijd klaar is, aldus mr Tichelman. Het vonnis luidde 13 X 5 of 13 X 3 dg. Op het landbouwbedrijf van mej. M. v. R. werden acht runde ren aangetroffen die vele horsel bulten vertoonden. Eis 15 of 10 dagen. De omstandigheden in aanmerking nemend maakte de kantonrechter er 10 of 5 dagen van. De losarbeider P. O. te Terneu zen had in het nachtelijk duister van de kersenboom van de heer De B. aan de Axelsestraat enkele takken met rijpe vruchten afge rukt en meegenomen. Hij werd echter door de politie betrapt en hoorde nu een vonnis van 10 of 6 dagen tegen zich uitspreken. J. J. de B., schipper te Terneu- zen, ledigde zijn vuilnisemmer gemakshalve op de openbare weg, hetgeen hem op 5 of 3 d. kwam te staan. De fabrieksarbeider T. de W. te Clinge hield zijn zoon enkele da gen van school om hem erwten te laten trekken. Hij overtreed hierdor de leerplichtwet en moest dit vereffenen met het betalen van een boete van 10 of 6 d. L. J. R., landbouwer te Honte- nisse overtrad de distelwet en hoorde daarvoor een vonnis van 30 of 15 dagen tegen zich uit spreken. Toen de landbouwer O. L. C. in zijn vrachtwagen reed werd hij aangehouden omdat aan de ach terzijde van zijn wagen één van de twee reflectoren ontbrak. Eis en vonnis luidde 10 of 6 d. De verpleegster La Ca B. te Terneuzen liet haar fiets onbe heerd op de openbare weg staan. Dit kostte haar 1 of 1 d. Bij haar ouderlijke woning ge komen reed Ma Ga T. te Terneu zen met haar bromfiets op het linker fietspad, waardoor zij het verkeer in gevaar bracht. Hier voor werd zij veroordeeld tot een geldboete van 3 of 1 d. „Het Zeeuwse boertje." Vervolgens kwam voor de balie C. N. uit 's-Gravenpolder, bekend onder de naam van „het Zeeuw se boertje." Hem werd tenlaste gelegd: 1° het verstrekken van medische raad en 2° het onbe voegd uitoefenen van geneeskun dige handeling. De geschiedenis van de practij- ken van verdachte N. nam in dit geval een aanvang in een café te Terneuzen, waar N. in ge sprek raakte met schipper Van D„ die aan verdachte vertelde, toen deze had laten doorscheme ren, dat hij wellicht helpen kon, dat zijn dochtertje vaak buik klachten had en van de school arts de raad had gekregen zich tot een specialist te wenden. Schipper Van D. had van de schoolarts een brief medegekre- gen om deze aan de te consulte ren specialist te overhandigen. Hoewel deze brief voor een spe cialist was bestemd opende N. de bewuste brief. Dat de tekst in het Latijn was geschreven bleek voor verdachte geen bezwaar te zijn, hij deed ten minste na de brief „gelezen" te hebben, of het geval hem duidelijk was en ver klaarde dat er geen dokter ter wereld was, die deze kwaal kon genezen, maar dat wellicht zijn kruiden hier een heilzame uit werking konden geven. Voorts vertelde de schipper, die steeds in de veronderstelling was met een dokter te spreken, dat ook zijn echtgenote klachten had. Hierop gingen de schipper en verdachte naar het schip en in aanwezigheid van de vrouw werd het gesprek voortgezet, waarna besloten werd, dat zij zich aan een onderzoek zou onderwerpen, hetgeen geschiedde. De wijze, waarop dit gebeurde, kwam schipper Van D. zó ver dacht en onzinnig voor, dat hij sterk ging twijfelen aan de kunde van verdachte en niet kon ontkomen aan de gedachte, dat hij met een kwakzalver te doen had, waarop hij van een en ander aangifte bij de politie deed. Uit al deze feiten blijkt dus, zo concludeerde mr Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, ambtenaar van het openbaar ministerie, dat verdachte zich compleet heeft ge dragen als een medicus. De de lictshandeling is hier in hoofd zaak het geven van medische raad Zijn beroep is wel degelijk het geven van geneeskundig ad vies, terwijl het uitoefenen van een medische handeling een se condaire plaats inneemt. Voorts verkoopt verdachte, zo ging de ambtenaar verder, een 200 soorten kruiden, die volgens hem de kracht bezitten allerlei soorten van kwalen te genezen Deze kruiden koopt hij in Rhe- nen voor enkele guldens, om er dan poeders, dranken of zalven van te maken, die hij voor zeer winstgevende prijzen aan zijn klanten verkoopt. Ook heeft N. advertenties geplaatst, waarin de naam van een dokter Van A. wordt genoemd. Deze is echter apotheker, die controle op de kruiden uitoefent. De persoon van verdachte, aldus de ambtenaar van het O. M„ is van oorsprong een veehandelaar. Later ging hij over op.de handel in zeilen en kleden. Weer later veranderde hij van beroep en verkocht hij kruiden. Verdachte is reeds in 1950 in aanraking met de justitie geweest en wel te Roermond, waar hij het beroep uitoefende van magnetiseur on der de naam van „Jaap Nagel." De kantonrechter aldaar veroor deelde hem toen tot 2 x 200 boete. Hierna is verdachte naar Zee land teruggekeerd, waar hij on der de naam van „het Zeeuwse boertje" bekendheid verwierf. In 1951 stelde het kantongerecht te Middelburg een onderzoek in naar de handelingen van dit „boertje." Hoewel toen niets te bewijzen viel, werd aan N. de raad gegeven op te houden met het uitoefenen van dit voor de mensheid zo gevaarlijk beroep. Verdachte trok zich echter hier van niets aan en ging op dezelf de voet voort. Hij reist geheel Zeeland af en houdt op vele plaatsen officieel zitdag, waar hij dan ook een groot reclamebord laat ophangen, waarop hij de tekst van de hier voor genoemde advertentie heeft laten schilderen. Op Tholen is tegen verdachte eveneens proces-verbaal opge maakt, welke zaak door het kan tongerecht te Zierikzee zal wor den behandeld. Bij een huiszoeking bij verdach te, aldus de ambtenaar van het O. M„ werd een incompleet kaart systeem van het jaar 1951 ge vonden. De justitie heeft bij 57 arbeiders die aan de afsluiting werken moet dan ook het uiterste worden gevraagd. Reeds is, dank zij hun inspanning, zeer veel be reikt, doch de komende weken zullen beslissend zijn voor de te rugverovering van het laatste stuk grond dat werd overstroomd. Het eigenlijke werk, het in brengen van zinkstukken, kan slechts bij laag water tijdens de kentering geschieden. Weliswaar is het tweemaal per etmaal ken tering, doch slechts eenmaal bij daglicht. Nu de dagen korter worden, vallen de kenteringen soms wanneer het nog of reeds donker is. De ogenblikken van de kente ring moeten voor deze titanen strijd worden benut, ook op Za terdag en in sommige gevallen zelfs des Zondags. Het gaat nu nog slechts om enkele weken. Wanneer deze korte tijd goed gebruikt wordt, dan bestaat de kans dat het werk met succes wordt bekroond. De toestand bij Ouwerkerk is volgens deskundigen critiek, doch niet hopeloos. Indien tenminste allen, die bij het werk van de sluiting betrok ken zijn, hun uiterste krachten inspannen om ook dit gat de baas te worden. personen, waarvan de namen en adressen op deze kaarten voor kwamen, geïnformeerd hoe N. te werk ging en met welk resultaat. Slechts 9 personen vonden baat bij de door N. verstrekte kruiden, terwijl de andere 48 ex-patiënten zich niet gunstig over verdachte uitlieten. Er waren er zelfs, die de toegezonden kruiden zo kwa lijk vonden ruiken en wie ze zo smerig voorkwamen, dat ze linea recta de vuilnisemmer ingingen. Verdachte oefent medische han delingen bij vele mensen uit en op grote schaal. Hij gaat de boer op en betaalt zelfs personen, die hem aan klanten weten te hel pen, een premie. Op een vraag van de ambtenaar van het O. M„ of verdachte iets afweet van de geneeskunde, geeft N. een ontkennend antwoord. De ambtenaar O. M. is van oor deel, dat verdachte een onkundig persoon is en volkomen onbe voegd op dit gebied. Hij achtte N. een bijzonder groot gevaar voor de gehele samenleving en eiste een veroordeling van 2 x 300 of 2 x 40 dagen hechtenis. Mr G. Tichelman, als raadsman van N. optredend, tekende be zwaar aan tegen de tweede ten lastelegging, n.l. het uitoefenen van medische handelingen. Dit was volgens de verdediger niet bewezen en hij vroeg ten opzichte hiervan de zaak te verdagen voor het horen van getuigen. De kantonrechter ging echter op dit verzoek niet in en overeen komstig de eis werd N. veroor deeld tot 2 X 300 of 2 X 40 dagen hechtenis. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 51) (Nadruk verboden). Huisvesting van geweste lijke arbeidsbureaux. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering heeft de Eerste Kamer zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953 van het departement van sociale zaken Op de begroting worden gelden gebracht voor aankoop van percelen voor huisvesting van gewestelijke arbeidsbureaux. Voor het bureau te Breda is een pand aangekocht, waarmee 147.700 is gemoeid. Daarin zijn de kosten van eerste inrichting begrepen. Voor verbetering der huisvesting van andere bureaux is een stelpost van 170.000 op genomen. „Wij moeten God bij alle gele genheden danken. De aanstaande moeder is geheiligd door de eigen ervaring van de Heilige Maagd als menselijke moeder. Ik weet, dat je als het geboren is je kind zult willen laten dopen." „Ja," antwoordde Flora met een lichte aarzeling in haar stem. „Dat is goed," zei de priester. „Maar ik ben een beetje ver baasd." „Ik kan het niet precies uit leggen. Mijn familie bemoeit zich helemaal niet met mijn gods dienst. Zij geloven in God in het algemeen." De volgende dag nam Flora de moeder dus mee naar de kerk. Moeder Fong zei, dat zij tien dol lars aan de kerk wilde schenken en zij liet ook een heleboel kaar sen branden voor de gelegenheid. Zij knielde en keek op naar het beeld van de Maagd, en zei in het Chinees: „Lieve God, zorg goed voor mijn schoondochter. Ik beloof, dat als Flora een jongen ter wereld brengt, ik vijftig dol lars zal geven, en als zij een meisje ter wereld brengt tien dol lars." Pastoor Bosco sloeg de vrouw gade terwijl zij op haar knieën bad. Zij was vroom en oprecht. Het was zeker, dat zij geloofde. Na de gelofte stond moeder Fong op en zocht in haar zak en over handigde de priester een tiendol larbiljet, vlak voor de Heilige Maagd. II. Flora begon zich ziek te voe len. Zij scheen veel last te heb ben van nervositeit, indigestie, kortademigheid, moeheid, loom heid en brakingen. Zij was ook rusteloos en eens ging ze om af leiding te hebben bijna een week bij haar ouders logeren. Zij had niet geweten wat het was om zwanger te zijn en zij werd ge rustgesteld door de makkelijk heid waarmee moeder Fong haar lasten en moeilijkheden opzij zette. „De beste manier om een baby te verwachten is het te verge ten," zei moeder Fong. „Wij boe renvrouwen blijven werken tot de weeën beginnen." Toch wist Flora dat de moeder erg blij was en zij werd met spe ciale onderscheiding behandeld. Moeder Fong zei haar met wer ken op te houden als zij moe was en zij ging een nieuwe mantel met haar kopen. Zij werd syste matisch gevoed, voor Flora's ge voel zoiets als een rashond voor een hondententoonstelling of een bokskampioen, die voor een wed strijd getraind wordt. Vader Fong ging zelf naar een medicijnen winkel in Mottstreet om de beste kwaliteit „Indiaans brood" (voed sel voor de feeën) te kopen en tangkweiwortelen (angelica si- nentis, dat goed voor de borsten heet te zijn), moederschapswijn, en een zwarte, glimmende wortel, die tihuang heet (rehmannia glu- tinosa) allemaal opwekkende middelen voor het vrouwelijk or ganisme, vooral gedurende de zwangerschap. Hij onderzocht de zwarte wortel thuis door hem in het water te leggen. „Kijkt maar, hij zinkt. Dit is de beste soort, die in Huaiking groeit." Al deze kruiden hadden een zoetige smaak en een exotische geur van medicijnen. Flora ge loofde er niet aan én toch kon zij er zich helemaal aan onttrekken Zij schenen haar hele organisme op te wekken. Het beste ervan was, dat de gesneden wortelen met kip werden gekookt, vers geslacht op de markt van levend gevogelte in de Chinezenwijk. Het zat hem juist in het feit, dat de kip vers geslacht was. Zij werd gesmoord en de soep stond urenlang te sudderen, zodat de geur van angelica sinensis de hele flat vervulde, en het water Flora in de mond kwam. De soep werd opgediend in de aarden pot, waarin zij klaargemaakt was, en was voor haar en voor haar al leen. Vader Fong kreeg de vleu- gels van de kip omdat die het fijnst waren en ook de maag. Als het geen speciale „opwekkende" kip was, zorgde de moeder ervoor dat Tom de borst kreeg en Eva een boutje. Maar als er in huis de geur van tangkwei en tihuang hing betekende dat, dat de hele kip voor Flora was, hoewel moe der Fong het toch klaarspeelde de vleugels en de maag opzij te zetten voor de vader, die protes teerde en ze dan met grote gre tigheid opat. Er werd een myste rieus belang van de grootste ernst gehecht aan het feit, dat Flora vrucht droeg en een nieuwe loot van de familie Fong beloofde voort te brengen. Door haar zou den de Fongs zich vermenigvul digen. Er kwam nieuwe kleur op Flora's gezicht. Het was zomer en de dagen waren heet, en Flora had de neiging om lang te rus ten. Maar daar zij zag, dat haar schoondochter goed gezond was, zei de moeder: „Je moet niet te veel liggen, Flora. Je moet op staan en beweging nemen. Het kind is in jou. Door jouw bewe ging beweegt je kind. Door jouw leven leeft je kind." Het was in deze tijd van Flo ra's zwangerschap, dat er allerlei dingen gebeurden. Het scheen Tom, toen hij er later op terug keek, dat de beloofde geboorte van het kleinkind het teken was geweest, waarop vele dingen in de familie waren gaan gebeuren. Yiko verloofde zich. La Guardia werd herkozen tot burgemeester. In China brak de oorlog tegen Japan uit. En later gebeurde er een ongeluk, dat een grote ver- "andering voor de familie teweeg bracht. (Wordt vervolgd). MEUBELFABRIEK IN HENGELO (GLB.) UITGEBRAND. Door een felle brand is in de nacht van Maandag op Dinsdag in Hengelo (Gld.) een meubelfa briek geheel uitgebrand Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswinkel, 'n meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren ge vestigd, ging in de vlammen op. Volgens, een voorlopige raming bedraagt de schade 150.000 tot 200.000 gulden. De brand brak ongeveer te kwart voor vier uit en het vuur greep zeer snel om zich heen. Door het spoedig ingrijpen van de plaatselijke brandweer, die werd bijgestaan door haar colle ga's uit Vorden, Ruurlo, Zelhem en Doetinchem, was het mogelijk het vuur te localiseren, waardoor een nabij gelegen schoenfabriek gespaard bleef. Ook de brandweer uit Zutphen heeft assistentie verleend. De brand is ontstaan in de meu belmakerij. De oorzaak is nog on bekend, doch men denkt aan kottsluiting. De eigenaar was slechts laag verzekerd. De brand is ontdekt door de bewoners, die wakker zijn geschrokken door het knetteren van de vlammen. DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf is de zestigjarige weduwe D. van de Hamer-Helmink te Winterswijk dood in haar woon kamer aangetroffen. Zij was door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de melk boer Dinsdagochtend geen ge hoor kreeg, informeerde hij bij de familie B„ bij wie mevr. van de Hamer inwoonde. Men trof haar toen in de woonkamer aan, liggende naast haar stoel. De haard was nog aan en het licht in de kamer brandde. Uit het in gestelde onderzoek is gebleken, dat roet, hetwelk zich in de schoorsteen had aangezet, in de pijp was gevallen, waardoor deze verstopt raakte. Bovendien had de vrouw de haard afgesloten waardoor zich de kolendamp had ontwikkeld. De zesjarige K. Slagter uit Hoorn is Maandagmiddag met zijn autoped in het water van de binnenhaven gereden. Na enige uren dreggen gelukte het pas het jongetje op te halen. BAKFIETSBERIJDER NA AANRIJDING OVERLEDEN. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is de 64-jarige P.T.T.- ambtenaar Duisdijker overleden tengevolge van de verwondingen, die hij had opgelopen na met zijn bakfiets te zijn aangereden door een vrachtauto. De man stond met zijn bakfiets voor het rode stoplicht te wachten in de Bil- derdijkstraat, toen hij van achte ren werd aangereden door een vrachtauto, waarvan de remmen weigerden. Vermoedelijk is de olie uit de hydraulische remmen gelopen, waardoor deze niet functioneerden. De bestuurder van de bakfiets is korl na aan komst in het ziekenhuis over leden. In het jachtveld bij Lunteren zijn de cadavers van ettelijke wilde konijnen gevonden. Of ook hier de gevreesde myxoma tose slachtoffers heeft gemaakt, zal een nader onderzoek nog moeten uitwijzen, maar de ver moedens gaan wel in deze rich ting. Het was zowel jagers als de jachtopzichter Van Beek opge vallen, dat zich de laatste da gen in de omgeving van de Goudsberg en de Hessenweg minder konijnen vertoonden, dat op grond van vorige waar nemingen verwacht mocht wor den. Een onderzoek, dat door de jachtopzichter werd ingesteld, leidde toen tot bovenvermelde ontdekking. De meeste cadavers zij werden verspreid over een vrij groot gebied aangetroffen verkeerden reeds in verregaande staat van ontbinding.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2